Barbé: betere ontsluiting haalt Tholen uit 't slop Per abuis 150.000 gulden betaald S.G.P. Tholen wil afwijken en Rehobothschool subsidiëren Oesterzwam 7 maart op t.v. Veehouders balanceren tussen meer produktie en superheffing Terugdringen taak L. Istha in discussie Bij verhuizing Donderdag 23 februari 1984 EENDRACHTBODE 9 Eerste paal bedrijfsverzamelgebouw Sint- Maartensdijk Een weg over de Oesterdam zal Tholen betere ontplooiingskansen geven. De praktijk heeft bewezen, dat gebieden met de beste ontsluiting meer ontwikkelings mogelijkheden hebben. Gedeputeerde drs. R. C.E. Barbé uit het Zeeuws-Vlaamse Hoek zei dat na het heien van de eerste paal voor het bedrijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk. Hij pleitte voor verbetering van de handelshaven en een goede ontsluiting van de industrieterreinen. De gedeputeerde karakteriseerde de bruggen als een 'eenzijdige ontsluiting naar Brabant'. Tien miljoen Experiment Harde werkers CNC, verpleeghuis werkervaringsproject Snel beslissen Drie ton V.B.S.O. voldoet niet aan ook door raad gestelde normen Geen wildgroei In de kou Schoolbegeleiding prot. onderwijzers Flessen op de Markt 43 gulden per m2 Verbeteringen, geen verplaatsing De Waal Tholen Oud papier rommel 10.000 kalveren Waarschuwing Fokveedag STEMMEN VAN LEZERS Brand Stavenisse a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. Barbé bezocht donderdag voor de tweede keer in z'n leven Tholen. Hij zei niet alleen onder de indruk gekomen te zijn van de gastvrij heid van het gemeentebestuur, maar ook van de werkeloosheids- cijfersjzie de actuele cijfers in deze krant). "Die werkloosheid met zijn sociale gevolgen draagt bij tot de zorgelijke situatie op Tholen en St. Philipsland. De economie is hier zeer kwetsbaar. Er is een grote pendel naar Rijnmond en Brabant. Het rijk zou de provincie meer armslag moeten geven om die problemen mede te helpen oplossen. Den Haag maakt zich er te gemakkelijk van af door naar heel Zeeland te kijken. Totaal ge zien is het provinciale werkeloos heidscijfer nog niet zo slecht, maar hier zijn toch knelpunten waar we meer de helpende hand moeten kunnen bieden. Het is een vreemde redenering dat beperkt te zien tot bepaalde gebieden. Er dient toch verdelende rechtvaar digheid in dit land te zijn. Daarom moet de regering ons mogelijkhe den geven in het kader van het voorwaarde scheppend beleid", aldus de gedeputeerde. Hij vond Tholen een goede vesti gingsplaats voor bedrijven en he rinnerde aan de berekeningen van de Kamer van Koophandel over het voordeel van 5 Vi miljoen gul den dat de Oesterdam zou ople veren. Alleen is de aanleg van de weg financieel een moeilijke zaak voor de provincie. "Het kabinet zou met 10 miljoen gulden over de brug moeten komen en als dat er in Den Haag niet is, dan maar uit het EEG-fonds", vond Barbé. Het bedrijfsverzamelgebouw noemde hij een experiment voor Zeeland. "Het is een voorbeeld hoe 't misschien zal kunnen, want de grote werkeloosheid moet te ruggedrongen worden. Zo'n be- drijfsverzamelgebovw is een goe de zaak omdat jonge ondernemers en bedrijven die willen uitbreiden, 't vaak ontbreekt aan eigen ver mogen. Ik hoop dat het gebouw vol komt met enthousiaste onder nemers, zodat dit bedrijfsverza melgebouw een uitstralingseffect kan hebben. Probeer door te zet ten, ook als er problemen ko men", zei de gedeputeerde. Hij hoopte dat bouwbedrijf Uijt- dewilligen er een behoorlijke winst uit zou halen en tenslotte prees Barbé het actieve werkgele genheidsbeleid van het Thoolse gemeentebestuur. Burgemeester E. Baerends was blij met de provinciale steun voor een weg over de Oesterdam. "Met het h den van de eerste paal is er op de oude zeebodem van de voormalige Pluimpot-zeearm een haakje gelegd, in de hoop dat er een kabeljauw of andere visjes bijten. De grond was zeer taai en ik hoop dat deze standvastigheid symbolisch is voor het verdere vervolg." De burgemeester zwaaide werk- Met de geplande vestiging van het compostbedrijf C.N.C. in de Slabbecoornpolder bij Tholen is het nog afwachten. Het is onbe kend hoever de Raad van State met het nieuwe advies in de be roepszaak is. Burgemeester Bae rends antwoordde dat maandag avond op vragen van raadslid Aarnoudse. Zo informeerde Dijke naar het verpleeghuis en ook daarbij liet de burgemeester 'geen enkel nieuws' horen. De Bres wil de de onzekerheid over het wer kervaringsproject opheffen, maar wethouder van Schetsen ant woordde, dat de toetsingscom missie voor de tweede keer niet positief was over de Thoolse aan pak. B en W hebben een brief naar het ministerie geschreven, maar daarop kwam nog geen ant woord. Vacatures bij het werker varingsproject worden niet meer vervuld. Ten aanzien van het boerderij project zei de wethouder op vra gen van de Bres, dat er onderhan delingen gaande zijn met de eige naar van de boerderij. Wethouder Koopman toonde zich op een vraag van Aarnoudse be reid om bij gedeputeerde staten aan te dringen op de aanleg van het fietspad St. Maartensdijk/S- tavenisse. Van Gorsel bracht het belang van de Zoomweg naar voren, maar de burgemeester liet weten, dat het noordelijk trace nog niet rond is. Van Damme gaf b en w nog ad viezen over energiebesparing in zwembaden en grote gebouwen, maar wat Moerland betrof, kon de verwarming in de fractiekamers best wat hoger. De mankementen daar worden onderzocht. gelegenheids-ambtenaar C. Nuy- ten tenslotte lof toe voor zijn voortreffelijke contacten met het bedrijfsleven. Wethouder J. Versluijs noemde die ene contactpersoon bij het ge meentebestuur één van de sterke punten van Tholen voor nieuwe bedrijven. Hij onderstreepte ook de grote arbeidsproduktiviteit van de Thoolse werknemers. "Een be drijf op Tholen vergeleek de ar beidsproduktiviteit, het ziektever zuim e.d. met het moederbedrijf in de Randstad en de uitslag was schokkend: op Tholen was de ar beidsproduktiviteit 30% hoger", aldus Versluijs. Als sterke punten noemde hij verder de goede ligging, het lage grondkostenniveau. de soms 100% lagere huurprijs van ruimten als in het nieuwe bedrijfsverzamelge bouw, de snelle besluitvorming van het gemeentebestuur, alsme de het prettige woonklimaat met natuurschoon, rust, historie en re creatie. "Het dogmatisch hanteren/Wan milieu-eisen levert weinig roken de schoorstenen op", zei de wet houder, die het provinciaal be stuur complimenteerde voor de financiële steun. Versluijs zei dat men geen won deren moest verwachten van het bedrijfsverzamelgebouw. "Het eerste in Tholen was zo vol en met dit tweede, grotere, wordt een gat in de markt gevuld. Er komt geen telefoniste, enz. bij. zoals elders gebeurt. Het wordt een kale, maar wel doelmatige ruimte voor be drijven die nu in afbraakpanden of containers werken. De toene mende belangstelling van onder nemingen voor Tholen zal een gunstige ontwikkeling geven voor de groei en bloei van de werkge- Een groot gezelschap volgde de heicapaciteiten van gedeputeerde Barbé voor het bedrijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk. Ook de NOS-tv was aanwezig voor het programma "van gewest tot gewest" op 7 maart. legenheid", zei wethouder Ver sluijs. Directeur G.P.A.M. Uijtdewilli gen uit Oud-Vossemeer van het gelijknamige bouwbedrijf zei in i het belang van de continuiteit van zijn onderneming dit project aan gepakt te hebben. Bovendien voor de werkgelegenheid op Tholen en de inzet van het gemeentebestuur bij de bemiddeling van te verhu ren ruimten en het aantrekken 'van nieuwe vestigingen. In 1982 bouwde hij een bedrijfs verzamelgebouw met vijf ruimten op eigen grond in Tholen. De grondkosten waren er relatief laag, waardoor een aantrekkelijke huur gevraagd kon worden. Bin nen een betrekkelijk kort tijdsbe stek waren alle ruimten voor allerlei branches verhuurd. Het gemeentebestuur bespeurde nog meer voorkeur voor huur- ruimtes bij nieuwe bedrijven en benaderde Uijtdewilligen voor een bedrijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk. De stichtings- kosten lagen belangrijk hoger dan in Tholen. Er moest geheid wor den, het terrein heeft verharding nodig, energievoorzieningen zijn beperkt aanwezig en de grond kosten zijn belangrijk hoger. Om toch tot een aanvaardbare huur te komen, heeft het gemeen tebestuur bij de provincie om 300.000 gulden subsidie gevraagd. Uijtdewilligen toonde zich daar dankbaar voor, want het maakte een verantwoorde exploitatie-op zet mogelijk. Directeur Uijtdewil ligen hoopte, dat het gemeente bestuur vaste begeleider zou zijn gezien de al gegeven medewer king. "Dit alles in de overtuiging, dat bij een echte wil tot samen werking, bij alle belanghebben den de vandaag geslagen paal niet op los zand is terecht gekomen", aldus Uijtdewilligen, die de aan wezigen binnen niet al te lange termijn bij de gereedkoming van het project opnieuw hoopte te be groeten. Het slaan van de eerste paal in de vrieskou en de bijeenkomst in de warme trouwzaal van het ge meentehuis werd bijgewoond door een groot aantal mensen van de gemeenteraad, de commissie bedrijfsleven, andere afgevaar digden en de adspirant huurders van het bedrijfsverzamelgebouw. De gemeente Tholen heeft per abuis 150.000 gulden overge maakt aan bouwbedrijf Uijtdewilligen. Dat bleek maandag avond tijdens de raadsvergadering, toen 5700 m2 grond voor 240.000 gulden op het Smerdiekse industrieterrein werd ver kocht voor het bedrijfsverzamelgebouw. Het provinciaal bestuur steekt er drie ton subsidie in, maar dat zou pas na gereedkoming van het gebouw betaald worden aan Uijtdewilligen. B en W wilden daarom het bouwbedrijf tot die tijd uitstel geven van betaling van de grond. De Bres noemde 't niet verstandig uitstel van betaling, te geven totdat de subsidie binnen is. "Zoiets moetje nooit binden, want dan weet je nooit waar je aan toe bent. Dan kun je de voorfi nanciering beter door de gemeente laten doen." Van Damme en Bijl wilden ook een andere financiering. Wethouder Van Schetsen deelde mee, dat in afwijking van het voorstel, de helft van de subsidie door de provincie aan de gemeente was betaald. Die 150.000 gulden was inmiddels ook al naar Uijtdewilligen overgemaakt. Wethouder Versluijs zei die nieuwe ontwikkeling te moeten corrigeren: de helft van de subsidie is verstrekt in de vorm van grond. Het geldt blijft bij de gemeente. Aan het einde van de raadsvergadering zei burgemeester Bae rends gezien die verwarring, dat de eerste 150.000 gulden wel degelijk doorgesluisd waren naar Uijtdewilligen. De grond wordt betaald van de tweede 1 Vi ton subsidie. Wethouder Versluijs, die de besprekingen over deze zaak had .gevoerd, merkte op, dat het toch beslist niet de bedoeling was dat die 150.000 gulden naar Uijtdewilligen gingen. Het uit gangspunt was, dat het bedrijf geen vreemd geld nodig zou hebben. Toen het raadsvoorstel werd gemaakt, was niet bekend dat de provincie de helft van de subsidie als voorschot zou betalen. De Bres concludeerde, dat men op dit terrein en met zulke bedragen niet voorzichtig genoeg kon zijn. Niemand had overigens bezwaar tegen de grondverkoop voor het bedrijfsverzamelgebouw. Van Damme toonde zijn bewon dering voor Uijtdewilligen die het risico neemt. "Het is geen kleinigheid. Ik hoop, dat dit het begin is van een opgaande lijn op Tholen gezien de penibele werkgelegenheidssituatie." De Rehobothschool in Stavenisse is de enige die niet aan de door het rijk en de raad gestelde voorwaarden kan voldoen. Die school zou daardoor van een eigen schoolbegeleiding verstoken blijven, zei wethouder L.J. Koopman maandagavond in de Thoolse gemeenteraad. Alleen met de SGP-stemmen tegen werd een bezwaarschrift van de vereniging tot be vordering van schoolonderwijs op gereformeerde grondslag (VBSO) te Capelle a/d IJssel ongegrond verklaard. De raadsmeerderheid wilde vasthouden aan de door het rijk vastgestelde minimum norm van 10.000 leerlingen voor landelijke schoolbegeleidingsdiensten als de V.B.S.O. bovendien werd gewezen op de B.G.S. (begeleidingscentrum Gerefor meerd Schoolonderwijs) die verschillende chr. scholen op Tholen bege leidt en wel gesubsidieerd wordt. Wethouder Koopman erkende ruiterlijk, ook niet de eerste man te zijn om allerlij afwijkingen goed te keuren. Toch wilde hij een minderheids standpunt bepleiten omdat de financiële zorgen voor de gemeente nog niet bijzonder groot zijn. De kosten van school begeleiding zouden in het bedrag per leerling moeten zitten, maar dat maakt de kroon uit. Schoolbegeleidingsdiensten moe ten aan zekere voorwaarden vol doen, maar een eis als zich drie jaar waar maken voordat er sub sidie gegeven wordt, is toch onlo gisch. De meerderheid van b en w baseert daar nu o.a. de onge- grondverklaring op. Afwijken van de regels doet men echter ook voor gebouwen als het bijvoor beeld in strijd is met de bepalin gen voor het buitengebied. Ten aanzien van de getalscriteria zal de Rehobothschool wel altijd van subsidie verstoken blijven. De ge meente is echter autonoom en kan in vrijheid wel of niet subsidiëren. Moeten we dan 1 school op Tho len uitsluiten? Ook de SGp wil vasthouden aan voorwaarden, maar hier is dat niet mogelijk. Vaak wordt tegenwoordig over welzijn gesproken. Is het dan wel zijn om een school buiten de sub sidie te houden? Het is een offer waard. Het zal de gemeente Tho len heus niet ontsieren voor een zwakkere van de regels af te wij ken, aldus Koopman. J. de Bres (PvdA) zag na de be spreking in de commissie be stuurlijke aangelegenheden geen aanleiding om van zijn standpunt af te wijken. Hij kon niet inzien, dat de Rehobothschool niet zou kunnen aansluiten bij de erkende B.G.S. "Is die dan niet goed?" zo vroeg ook M. van Damme (VVD) zich af. "Met alle begrip voor wat Koopman naar voren brengt, kan ik dit toch niet begrijpen. Een verdere splitsing moeten we voor komen", aldus van Damme. P. van Belzen (RPF/GPV) wees erop, dat de rijksoverheid wild groei in begeleidingsdiensten wenste te voorkomen en daarom bepaalde normen stelde. Die ble ken eerder voor de raad aan vaardbaar te zijn. Het gaat hier niet zozeer om de autonomie van de gemeente, maar om een al eer der genomen raadsbeslissing van o.a. 10.000 leerlingen als mini mum norm. Anders ga je een Ad Hoe beleid voeren, zei van Belzen. Mevr. Deurloo (CDA) hield eveneens vast aan de eerdere be slissing van haar fractie, maar M. Dijke (SGP) vond, dat er best af geweken kon worden, zoals ook Barneveld, Veenendaal en Ter- neuzen hebben gedaan. "Afwij zing betekent dat een school met 130 leerlingen in de kou komt te staan. Dat beperkt de mogelijk heden, vooral voor kinderen met een achterstandssituatie. De raad is niet exclusief aan de rijksnor men gebonden, maar kan in vrij heid handelen", aldus Dijke. Wethouder Versluijs bestreed de gedachte, dat b en w een school in een uitzonderingspositie zouden brengen. "Wanneer niet aan de voorwaarden wordt voldaan, kunnen b en w niet positief rea geren of de raads- en rijksbeslis sing moet worden ontkracht. De norm van 10.000 leerlingen voor landelijke schoolbegeleidings diensten is niet zomaar gesteld. Wijkt men daarvan af, waar ligt dan de grens? Dat moet de SGP me maar eens duidelijk maken. Wat hier gebeurt, hebben we al eerder besloten. Er is ook voor de Rehobothschool begeleiding mo gelijk", zei de wethouder. De Bres wees suggesties af, alsof de raad zich aan zijn verantwoor- delijkgheid zou onttrekken en kinderen in de steek zou laten. Dijke benadrukte, dat er maar 1 school op Tholen geen subsidie voor schoolbegeleiding zou krij gen. "Strijk de hand over 't hart, want de kinderen zullen anders de dupe worden", zei SGP-fractie- voorzitter Th. Aarnoudse. Wethouder Koopman zou het met Van Damme toejuichen als de Rehoboth-school bij de B.G.S. zou aansluiten, maar dat is juist de moeilijkheid. Waarom zijn er ook verschillende politieke partijen, kerken, scholen? Dat is nu een maal zo in ons landje. De V.B.S.O. komt nooit aan die 10.000 leerlin gen, aldus Koopman. Wethouder Versluijs bleef hame ren op normen zoals de SGP zich die voorstelde, maar de burge meester vond twee discussieron des voldoende. Bij de stemming bleek alleen de SGP tegen te zijn. Het bezwaarschrift van de V.B.S.O. ten behoeve van de Re hobothschool werd ongegrond verklaard. Veertig personeelsleden en be stuursleden kregen donderdag avond in de Koningin Juliana- school te St. Philipsland informa tie over schoolbegeleiding. De prot. chr. rayon schoolraad Tho- ien/St. Philipsland had daarvoor vier sprekers uitgenodigd: dhr. Latuheru van het Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland over systeembegeleiding, dhr. Geluk van het Begeleidingscentrum Ge reformeerd Schoolonderwijs over leerlingenbegeleiding en dhr. Melse(onderwijzer Eben Haëzer- school Tholen) over 'interne re medial teaching(hulp aan zwakke leerlingen op de eigen school)hoe werkt 't in de praktijk'. Dhr. Ronner, schoolhoofd te An na Jacobapolder, zou over 'schoolbegeleiding in de praktijk' spreken, maar hij was door ziekte verhinderd. Tijdens de discussie werd inge gaan op mogelijkheden om leer moeilijkheden te voorkomen en op te lossen. Ook concentratie-, gedrags- en leerproblemen kwa men aan de orde. Voorzitter J.C. van Voorst kon digde voor 29 maart een bijeen komst aan over het voortgezet basisonderwijs op Tholen met sprekers van de chr. mavo. Het NOS-televisieprogramma over het bedrijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk wordt pas woensdagavond 7 maart uitgezon den in 'Van gewest tot gewest'. Aanvankelijk zouden de beelden van Tholen al gisteravond te zien zijn, maar de NOS schoof dit on derdeel op. Redacteur Rob van Hoek en zijn medewerkers brachten niet alleen het heien van de eerste paal door gedeputeerde Barbé in de nog ka le polder in beeld. Ze filmden ook bij adspirant huurders van het bedrijfsverzamelgebouw. Dhr. I. Hengstmengel teelt nu nog oesterzwammen in een afbraak pand aan de Westpoort in St. Maartensdijk, maar hij krijgt over een paar maanden een betere ruimte. Datzelfde geldt voor dhr. Veraart van M.C. I.(de voortzet ting van het coatingbedrijf van wijlen dhr. Roos). M.C.I. zit nu in een container aan de Schakelweg. Voor het t.v.-programma werd het ophalen van glas op de Smer diekse Markt in scene gezet, want dhr. K. v.d. Noort komt maar één keer per maand op de vuilnisop haaldag achter de vuilniswagen aan. Donderdag loste hij eerst overal flessen op de Markt öm wat te laden te hebben. Verder werden er opnamen ge maakt bij Westinghouse in het voormalige Elvina-gebouw, dat de gemeente aan dit bedrijf ver huurd. Gezien de grote orderpor tefeuille komen de 16 personeel sleden ruimte tekort, temeer daar er regelmatig 8 tot 14 mensen van andere Westinghouse-vestigingen komen helpen. In het bedrijfsver zamelgebouw wil men ruimte bij- huren. Tijdens de vraaggesprekken van de NOS t. v. kwam de actieve rol van het Thoolse gemeentebestuur steeds naar voren. "Men was heel positief over de rol van de ge meente. Zo'n benadering had men elders nooit meegemaakt"m zei een trotse voorlichtingsambte naar Perry Bakx, die de televisie ploeg begeleidde. In het bedrijfsverzamelgebouw gaan verder het reclamebureau D C uit Bergen op Zoom, het im- portbedrijf van racefietsen A.J. van der Spiegel uit St. Maartens dijk, transportbedrijf Saarloos uit St. Annaland(hij moest aan de Koelhuisweg vertrekken en zit nu tijdelijk in het oude gebouw van transportbedrijf Bijl op de Smer diekse Haven) en dhr. Her- wigh(Pierhoekseweg) met zijn meubelfabriekje. Met een aantal gegadigden lopen er nog besprekingen. Bouwbedrijf Uijtdewilligen uit Oud-Vosse- meer exploiteert het bedrijfsver zamelgebouw voor eigen reke ning. De huur is 43 gulden per m2 op jaarbasis. ui ^TO^huiS Deze bijzondere collectie japon- 1L*— nen en pakjes, exclusie) voor West-Brabant, vanaf heden in onze zaak. Bosstraat 34, Bergen op Zoom, tel. 3 44 12. Advertentie I.M. Banketfabriek de Waal in Tholen komt niet voor verplaatsing in aanmerking, maar alleen voor verbetering van milieuhinderlijke punten voor de woonomgeving. Wethouder J. Versluijs antwoord de dat maandagavond op vragen van de Thoolse gemeenteraad, die accoord ging met de aankoop van transportbedrijf J. van 't Hof in de Noordstraat te St. Annaland en verpakkingsbedrijf Sluco in de Kalisbuurt te Oud-Vossemeer. Versluijs, die namens de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten in de provinciale werkgroep zit, legde uit, dat de gemeentebestu ren een opgave deden van mi lieuhinderlijke bedrijven, zonder dat de betrokkenen daarvan toen op de hoogte waren. Dit gebeurde op grond van een puntenstelsel voor verkeersbewegingen, ge luidsoverlast, reuk, e.d. Aan de hand van de cijfers stelde de pro vincie prioriteiten vast. Voor de bedrijven dan in de publiciteit kwamen, was er contact met de betrokkenen, aldus Versluijs. Raadslid Th. Aarnoudse(SGP) noemde de verplaatsing van het transport- en verpakkingsbedrijf een zeer goede zaak. Hij wenste beide ondernemingen in hun nieuwe panden(Veiling- en Mo lenweg) goede resultaten toe. In Oud-Vossemeer waren er regel matig klachten, aldus Aarnoudse. J.L. van Gorsel(VVD) noemde 't eveneens juist om uit hun jasje gegroeide bedrijven uit de dorps kommen te verhuizen. Hij pleitte voor volle medewerking van de gemeente bij de nieuwbouw van Sluco. Mevr. Deurloo heeft b en w geadviseerd, via Tholenderwijs aan te dringen op het gebundeld of in dozen aanbieden van oud papier. Anders wordt 't een rom meltje op straat. Wethouder Koopman beaamde dat. "Het is een verschrikking na een ophaaldag. Gemeentewerken klaagt er ook over gezien de hin der bij de plantsoenen, waar pa pier achterblijft". Moerland kreeg van wethouder van Schetsen maandagavond tij dens de rondvraag te horen, dat de verhoging van de accommodatie tarieven door het ministerie van economische zaken niet aanvaard is. B en w beraden zich er nog over om de verhoging in fasen door te laten gaan. Het streven is nog dit cursusjaar de definitieve medezeggen schapsraden te kiezen, zei wet houder Versluijs op vragen van raadslid van Belzen. Op 14 maart is er voor alle openbare scholen overleg over het MZR-reglement. De burgemeester antwoordde op vragen van de Bres, dat er geen hiaat optreedt in het geven van stedebouwkundige adviezen. Na het faillissement van stad en landschap hebben medewerkers van dat bedrijf een stichting op gericht, die al werkt en ook Tho len van dienst is. De Thoolse veehouders worden aan de ene kant voorgehouden om met een betere voeding en stieren keuze voor een hogere melkpro- duktie te zorgen, maar vanuit Brussel hangt hen een superhef fing boven 't hoofd gezien de enorme zuiveloverschotten in de E.E.G. Voorzitter J.J. van der Slikke van de Vereniging voor Veehouderij- belan9en(VVB) Tholen/St. Phi lipsland zei tijdens de algemene vergadering in Tolrust tevreden te zijn over de melkprijs 1983, maar dit jaar verwachtte hij een flinke inkomensdaling. "De super- en medeverantwoordelijkheidshef fing verontrusten me. Melkcon- trole wordt dan nog belangrijker, want we moeten proberen de kostprijs terug te dringen om een redelijk inkomen te halen. Er worden nu 1315 koeien gecontro leerd, een stijging van 16. Hoewel we over ons dieptepunt heen zijn, zijn we met de melkproduktie in Zeeland altijd nog de laagste. Ik ben ervan overtuigd, dat we die achterstand moeten inhalen en de puntjes op de i moeten zetten om een hogere produktie te krijgen, jj.a. met betere voeding, goed ve rervende stieren, enz.", zei Van der Slikke. Aan de melkcontrole doen 37(vo rig jaar 36) bedrijven mee met 1315(1299) koeien. Get totaal aantal dieren op de gecontroleer de bedrijven is 2873. Er is een stamboekhouder(L. Istha), een hulpkracht(W.P. v.d. Male) en vier monsternemers!M.C. Hage, M.J. Poot, G.A. de Hond en J. Potter). Er werden vorig jaar 617 kalveren geschetst.waardoor het totaal binnen de vroegere Fok- en Controlevereniging(nu VVB) op 9979 kwam. Nog 21 en de 10.000 zijn bereikt. Op Tholen zijn er nog steeds 14 natuurlijk dekkende stieren die 309 van de 1300 dekkingen voor hun rekening namen. Tholen/St. Philipsland missen 592 kg melk ten opzichte van het Zeeuwse ge middelde en 322 kg afgezet tegen landelijke cijfers. Toch was er vo rig jaar een stijging van 28 naar 1272 vet en eiwitgram per dag. De öelkproduktie steeg van 5193 naar 5303 kg, 4.03(4.01) vet, 307 dagen, 3.34 (3.33) eiwit. De toekomstver wachtingen zijn echter niet hoog gespannen. Dhr. Boers van de Gezondheids dienst voor dieren uit Gouda wees op de goede contacten met L. Ist ha uit Oud-Vossemeer en schetste de narigheid met mond- en klauwzweer in Noord-Holland. "Daar zijn geen vergaderingen, geen contacten, 't is er griezelig stil. Het is een goede waarschu wing voor ons allemaal om goede voorzorgen te nemen", zei Boers. D. Giljam attendeerde erop, dat ook hobbyisten zich aan de regels moeten houden ten aanzien van besmettinsgevaar. Het afgeven van vervoersverkla- ringen vanaf Goes in plaats van via L. Istha bleek een heet hang ijzer. In de zomer zal dat veran deren in verband met automati sering. "Istha is een beste mede werker, hij is altijd aanspreek baar, maar deze ontwikkeling is onontkoombaar. U melkt ook niet meer zoals'tien jaar geleden. Vee houders krijgen dezelfde service en misschien wordt 't goedkoper", zei P. Hannewijk, hoofd VVB Zeeland. Volgens Boers is het voorstel om 50 cent minder per koe te rekenen. Het ging Istha wel ter harte, dat hij na 28 jaar vervoersverklaringen te hebben afgegeven, met dit werk moet stoppen. "Het kan echter niet anders meer en veehouders hebben me al gezegd, is dit de eerste stap voor de volgende?" Hannewijk: "Het is in de verste verte niet de bedoeling u dat werk te ontnemen. Alle Thoolse vee houders kunnen daarvan verze kerd zijn. We zijn heel blij met de ervaring van Istha, maar automa tisering is de toekomst. Over twee jaar vul je ook geen melklijsten meer in, maar je drukt op de knop van een apparaatje. Als je niet automatiseert, zijn er op 't kantoor wel twintig mensen aan het reke nen." Istha: "Er is een belofte gedaan ten aanzien van het stamboek houderschap, registratie en de af gifte van vervoersverklaringen." Hannewijk: "Van de Gezond heidsdienst was 't aanmatigend en vreemd om iets te beloven, wat een ander moet betalen. Er zijn dingen beloofd die ze niet hadden kunnen beloven en dat is jam mer." Tijdens de vergadering, die o.a. werd bijgewoond door VVB-se- cretaris-penningmeester J. Kwek- keboom(tevens bestuurslid Ned. Rundvee Stamboek NRS) werd voorzitter Van der Slikke met 24 stemmen (1 was er blanco) herko zen. A. Duijzer werd wegens beëindiging van zijn bedrijf ver vangen door C.M. Heijboer uit Poortvliet. De voorzitter dankte Duijzer voor zijn inzet gedurende 12 jaar en bood hem een boeken- bon aan. In de financiële com missie werd C.P. Lindhout opge volgd door A. Klippel uit Stave nisse. Penningmeester A.C. Gaakeer had op ruim 35 mille een tekort van bijna 88 gulden, maar elk lid kreeg dan ook 2 gulden per ge controleerde koe terug gezien de goede reserve. De controlekosten werden voor dit jaar verlaagd van 1.95 naar 1.80. J. Aerts sprak over voederwin ning, weideplan en bemesting. Hij benadrukte de hoge voederwaar- de van mais met uitstekende cij fers droge stof, maar ook voeder bieten moeten niet onderschat worden: 2 ha staan gelijk aan 3 ha snijmais. Aan voederbieten ia wel veel werk. Het deed voorzitter Van der Slik ke genoegen dat er voor de Thoolse Dagen 68 koeien en 6 kalfjes werden opgegeven voor de Fokveedag van vrijdag 29 juni a.s. Vorig jaar was dat erg moeizaam gegaan en daarom wilde de voor zitter nu al tijdige opgave. Tenslotte kondigde hij de excursie aan op 21 februari naar de ex portslagerij de Jong te Someren Een reactie op het verhaal van mevr. Heystek-de Graaf in de E.B. van 16 februari over de brand in de Julianastraat te Stavenisse: Deze mevrouw bemoeide zich met alles, behalve met het echt paar Bogers. Naar ze zelf zegt, is ze erg menslievend, wat naar mijn opvatting erg ver te zoeken is. Zij bood deze mensen geen enkele hulp aan. Het gedupeerde echt paar kreeg zelfs geen kopje warm drinken. Zelf heb ik het hele gebeuren in ogenschouw genomen en de be lendende woning bekeken, waar een doordringende rooklucht hing. Meteen heb ik de heer Bo gers opgezocht, die mij vertelde, dat zijn vrouw zich in hun auto bevond op het naburige parkeer terrein. Zij deelde mij mede, dat ze last van blaasontsteking had, dus heb ik haar gevraagd uit de auto te komen om onderdak voor haar te zoeken. Die hulp kon ik haar bieden omdat juist een buurtbewoner, dhr. Joh. Stoutjes- dijk, aan mij vroeg wat er aan de hand was. Deze' bood spontaan zijn woning aan voor de gedu peerden om de nacht door te brengen. Aan mevr. Bogers heb ik toen ge vraagd of ze doktershulp nodig had, waarop zij een ontkennend antwoord gaf. Mevr. Heystek, u ziet, er zijn nog wel mensen die hulp aanbieden. Ik wil u wel aanraden, voor u een verhaaltje in de krant schrijft, eerst eens poolshoogte te gaan nemen en niet lukraak iets neer te schrijven. Tevens kan ik u mededelen, dat de brandweer dag en nacht paraat staat om zich vrijwillig voor gemeenschap in te zetten. P.A.C. Lindhout Parallelweg 11 St. Maartensdijk de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9