Koninklijk brons voor kordate mevr. Verwijs We blijven toch bij Lievensberg/V rederustj De Luijster compleet met tweede kleuterlokaal t(\ - UK C Acht ton meer RWW Uien 74 ct BOUMAN POTTER ENGELSMAN èr^n DRIEL Botermarkt nog vijf FA. W. PLEUNE Donderdag 23 februari 1984 40e Jaargang no. 15 Veertig jaar werkster bij familie Van Nieuwenhuijzen "Er wordt wel eens getwist over het systeem van koninklijke onderscheidingen, maar het is toch goed om eens een 'gewoon iemand' voluit in het zonnetje te zetten. Geen directeur van een bedrijf of iemand die een belangrijke functie heeft uit geoefend, maar een werkster die 40 jaar trouw haar diensten heeft vervuld. We eren hiermee alle stille werkers die niet op de voorgrond treden." Fris en opgewekt Gouden hart Ook met Oesterdam niet naar Goes "Ook na het gereed komen van de Oesterdam zullen onze mensen niet naar Goes gaan. We blijven bij Vre derust en Lievensberg." Burgemeester E. Baerends zei maandagavond in de Thoolse gemeenteraad 'ernstige bedenkingen' te hebben tegen pogingen vanuit Mid delburg om Tholen en St. Philipsland bij de gezond heidsregio Zeeland in te lijven. Alleen voordelen Artsen Ges/oten dinsdag 28 februari a.s. Kledingspeciaalzaak De mooiste, praktische, kleine school van Zeeland Zoals de Luijster geduld moest opbrengen voor het tweede lokaal van de kleuter school, zo moesten de kinderen woensdagmiddag wachten totdat met wat vertra ging alle ballonnen van lucht waren voorzien. Toch ging 't allemaal nog vlot en de vreugde overheerste, toen er aan de Schoolstraat woensdagmiddag kleurige stippen werden nagestaard, met een kaartje op weg naar onbekende bestemming. "Er zullen eerst nog wel ballonnen in Engeland landen voordat de Luijster z,n zesde leerkracht heeft, maaar boven de o.k.s. en o.l.s. kunt u wel o.b.s. zet4-?n: openbare basisschool", zei inspectrice mevr. drs. W.P. Bouwman tijdens een feestelijke bijeenkomst in de gemeenschapsruimte. Alle scholen blijven Zesde leerkracht PEZfrWEEK ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. Een begrip voor kwaliteit en service! Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet tu Eeridrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ18,— per halfjaar Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers ƒ1,—. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Burgemeester T.A. Vogel zei dat zaterdagmiddag in hotel Van Til burg te Steenbergen, waar Adria- na Helena Verwijs-Rijnberg uit St. Philipsland de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons kreeg opgespeld na een dienstverband van veertig jaar bij de familie W.C. van Nieuwenhuijzen. In december was het feestelijk ju bileum eigenlijk al, maar toen was de viering beperkt omdat iedereen er niet bij kon zijn. Met de fami lies Verwijs en Van Nieuwenhuij zen en kennissen was er zaterdag middag in een zonnige kamer van hotel Van Tilburg een gezellige sfeer, toen zoon A.A. van Nieu wenhuijzen een welkomstwoord sprak. Burgemeester Vogel deed z'n ambtsketen aan, wat mevr. Ver wijs heel fijn vond omdat ze haar buurman nog nooit zo had gezien. De burgemeester vond 't wel een beetje vreemd in een andere pro vincie, maar hij had z'n Steen- bergse collega tevoren ingelicht. Hij stelde mevr. Verwijs op de voorgrond en haar man vergeleek hij met prins Claus die achter de koningin aanloopt. "Het is leuk, fijn, ja iets bijzonders om u te mogen huldigen", zei een en thousiaste Fliplandse burgemees ter. "Onafgebroken 40 jaar aan 't werk bij de fam. Van Nieuwen huijzen. Eerst op de boerderij La Solitudefstilte, rust) en vanaf 1968 op Buitenlust. Sinds 1975 is 't te ruggelopen tot een morgen in de week, maar voorheen was het meer dan alleen huishoudelijk werk. Ook aardappelen poten en rapen, het echte handwerk en na de mechanisatie zakken rooien en erfonderhoud. U had zelf geen kinderen, zodat u ook de vaste kinderoppas van de familie Van Nieuwenhuijzen was. U bent geboren in het Brabantse Dintelöord, waarvan u het vro lijke meegebracht hebt. U hebt in Flipland de ernst van de Zeeuwen overgenomen, zodat er een prachtige combinatie ontstaan is. U hebt een fris, opgewekt en evenwichtig karakter en het is voorbeeldig, hoe u de ziekte van uw man opvangt. Dat is iets hoogstaands. Kordaat en doortastend treedt u op. Zo organiseert u privé nogal wat reisjes - de Adriana-reizen zeggen we op de gemeentesecre tarie - door zelf een chauffeur in de arm te nemen. Dat komt alle maal uit uw gouden hart", zei de burgemeester. Het gemeentebestuur had voor een bloemstuk gezorgd, maar als buren wilde de fam. Vogel ook zelf nog wat aanbieden. "U hebt oog voor de drukte van een bur gemeestersvrouw en helpt een handje bij het aardappels schillen. U veegt m'n vrouw nog voorbij en meermalen hebben we uw voor treffelijke krootjes gegeten", zei dhr. Vogel, die een boek over het evangelie van Johannes aanbood. Mevr. P.H. van Nieuwenhuijzen- Geelhoed bood haar trouwe werkster een stoel aan met dank voor de hele goede uurtjes, hulp en vriendschap. Zoon Bram maakte er melding van dat Adriana hem en zijn zus ter had zien opgroeien en ook zijn kinderen had ze weer met liefde omringd. "Het is ook altijd met liefde ge beurd", zei mevr. Verwijs, die be duusd was van alle huldeblijken. Er volgden er nog meer van mevr. A.M. de Bruyne-van Nieuwen huijzen en mevr. C.M. van Nieu- wenhuijzen-Vogelaar. Dit jubileum was ook de minister zondheidszorg) wil Zeeland niet los laten. Toch moeten we 't synchroom aanpakken, anders loopt 't door elkaar heen", zei burgemeester Baerends. Burgemeester T.A. Vogel van St. Philipsland liet weten, dat geza menlijk flink verzet nodig is tegen de Middelburgse plannen. Hij achtte die niet in het belang van de bevolking van Tholen en St. Philipsland. De Thoolse raad had overigens geen bezwaar tegen aansluiting bij het proefproject specifiek wel zijn de Bevelanden. Van den Heuvel wees op de grote verlich ting op administratief gebied en M. Dijke(SGP) benadrukte, dat de gemeente haar zelfstandigheid behoudt. Het is zuiver een be stuurlijk experiment. P. van Bel- zen(RPF/GPV) was niet zo en thousiast. Hij herinnerde eraan, dat het proefproject bijna is ge strand op de enorme papieren rompslomp. Ook betwijfelde Van Belzen of er nog ruimte was voor particulier initiatief. Wethouder J. Versluijs wees op de grote voordelen op administratief gebied, terwijl 't de gemeente Tholen geen geld kost: het rijk betaalt de bureaukosten. Ondanks het intrekken van de Kaderwet specifiek welzijn dient de decen tralisatie door te gaan, zei de wet houder. Hij kondigde aan, dat de welzijnsplanning vanaf 1985 ve reenvoudigd zal worden. Op 't oog zag Versluijs geen nadelen aan het proefproject. Het onderwerp kwam ter sprake bij de aansluiting van Tholen bij het proefproject specifiek welzijn de Bevelanden. De (gezondheids zorg wordt daarbij niet aange meld en raadslid J. v.d. Heu- vel(VVD) benadrukte, dat de zorg niet in de knel mag komen gezien de bindingen met de voorzienin gen in West-Brabant. I.C. Moer- land(PvdA) onderstreepte dat. Hij vond dit een belangrijk punt en verwees naar de opmerkingen van hoofdwijkverpleegkundige zuster P.C. de Jong in de welzijnsraad. "Deze problematiek is inderdaad vrij actueel", zei de burgemeester. "Het provinciaal bestuur ontwik kelt activiteiten om Tholen ten aanzien van het(psychia- trischjziekenhuis en verpleeghuis onder Zeeland te laten vallen. In de prov. raad voor de volksge zondheid komt dit binnenkort aan de orde en daar zullen we een af vaardiging naar toe sturen. We hopen ook een gesprek met gede puteerde staten te hebben, maar we wachten eerst het voorstel van Middelburg af. Ook willen we de Thoolse artsen horen over deze zaak. In de ge zondheidszorg kunnen we onze Brabantse vrienden niet in de steek laten. We trekken hierbij samen met St. Philipsland op om gezamenlijk tot een standpunt te komen. Voor de extra murale gezond heidszorg ligt het anders. De 'proefpolder Riag(allerlei instel lingen voor maatschappelijke ge- Voorstraat 15-17 St. Annaland Tel. 01665-2490 Adriana Helena Verwijs - Rijnberg (in maart hoopt ze 73 jaar te worden uit St. Philipsland met haar koningklijke onderscheiding na veertig jaar bij de familie Nieuwenhuijzen gewerkt te hebben. Rechts haar echtgenoot. Boudewijn Cornelis Verwijs (76), die er evenzeer mee verguld was,. Ook burgemeester T.A. Vogel (links) toonde zich enthousiast over de konink lijke huldeblijken. van sociale zaken en werkgele genheid opgevallen, die namens Hare Majesteit de Koningin het Koninklijk Besluit naar burge meester Vogel stuurde, waarmee mevr. Verwijs een koninklijke onderscheiding kreeg. Ze bleek er heel blij -mee te zijn. Sinds in augustus 198I Sint-Phi lipsland een openbare kleuter school kreeg, is de ontwikkeling voorspoedig gegaan. ,'Het ging allemaal niet ineens, maar in stapjes groeiden we toch naar dit schitterende gebouw toe. We hebben nu de mooiste school van Zeeland", zei hoofdonderwijzer J. Plekkenpol, wat mevr. Bouwman wijzigde in mooiste, praktische, kleine school van Zeeland. De kleuterschool begon in dorps huis de Wimpel, maar na de ge reedkoming van de nieuwe chr. lagere school, verhuisden de kleuters naar de oude school aan de Wilhelminastraat. Plekkenpol was daar bij z'n komst in maart 1974 begonnen, zodat hij eraan "Alle scholen in mijn rayon zullen blijven bestaan", zei inspectrice mevr. Drs. W.P. Bouwman bij de opening van de openbare kleuterschool in St. Philipsland. "Ik ben niet al te somber ge stemd over de plannen van het ministerie. Ze doen veel water in de wijn omdat de ge meenschap vecht voor het be staan van kleine scholen. Ou ders, leerkrachten, de pro deo werkers zetten zich er alle maal voor in. Dat is de posi tieve kant van een gemeen schap die samenwerkt", zei mevr. Bouwman. Volgens haar jaarverslag 1983 krijgen de lagere scholen nog steeds minder leerlingen' be halve de reformatorische scholen. Daarop vormt de Koningin Julianaschool in St. Philipsland weer een uitzon dering, die juist niet groeit. De kleuterscholen in haar rayon vertonen een stabiel leerlin gen beeld. Via het natuurlijke verloop kan er bij de Konin gin Julianaschool mogelijk ruimte ontstaan voor de chr. Kleuterschool, die nu nog in het gebouw van Prinses Ma- rijkeschool is ondergebracht. hechtte, dat het gebouw was blij ven staan voor de bibliotheek en peuterspeelzaal. in oktober 1982 werd het eerste kleuterlokaal gebouwd naast de in januari 1978 gestichte o.l.s. de Luijster. Sinds april 1982 was er een tweede leidster, eerst Marleen van Dijke en vervolgens Joke de Ruiter naast hoofdleidster Anja Punt. Aan de Wilhelminastraat beschikte men over twee lokalen, maar toen in oktober 1982 het nieuwe lokaal bij de Luijster in gebruik werd genomen, moest er een kleuterklas in de kleine ge meenschapsruimte. Sinds 15 fe bruari is dat ook voorbij en zitten de 38 kinderen ideaal in twee lo kalen met daartussen een kleine gemeenschapsruimte met gym- toestellen. Tot aan de zomerva kantie komen er nog 6 kleuters bij. Plekkenpol concludeerde, dat het gemeentebestuur gelukkig op de kleintjes was gaan letten, maar op de grote dingen zoals dit tweede kleuterlokaal nog niet had be knibbeld. "Volgens de huidige prognoses hebben we in 1986/87 een zesde leerkracht nodig. (Er zijn nu 2 kleuterleidsters, een on derwijzeres en twee onderwijzers) Of er dan weer gebouwd moet worden, zien we dan wel. Met de ze opening zijn we al helemaal klaar voor de integratie. We zijn er heel hard voor aan 't werk, maar er moet nog heel wat ge praat worden", zei Plekkenpol. Hij herinnerde eraan, hoe de pa len voor dit tweede lokaal al in de grond zaten, zonder dat iemand 't wist. "De burgemeester heeft daarvoor bij de bouw van het eerste lokaal de beslissing geno men en daarmee heeft hij heel wat voor de gemeente verdiend. Dat was een hele meevaller want an- VERVOLG PAG. 11 Wanneer is de reconstructie van de Botermarkt in Tholen nu klaar?, informeerde mevr. Deur- loo maandagavond in de ge meenteraad. Het is er al weken lang een zandwoestijn, vulde mevr. Boissevain aan. De mid denstand heeft er al minder klan ten door, wist Van Gorsel te ver tellen. In Tholen is men al jaren bezig met reconstructies. Dan is 't een belemmering hier, dan weer daar. Door de vorst is het werk vertraagd, maar nu duurt het nog l week, zo had Van Gorsel ver nomen van de op de publieke tri bune aanwezige aannemer Van der Werf. Wethouder Koopman antwoord de dat het werk eerst door de re genval en later door de vorst is vertraagd. "Ik hoop niet dat de vorst nog lang aanhoudt, dan kan 't nog vijf weken duren", zei Koopman. De raadsleden en met name Van Gorsel fronste zijn wenkbrauwen, terwijl Van der Werf maar glimlachte. Hoe was 't nu eigenlijk? "Ik wist 't niet en seinde toen naar de aannemer, die z'n vijf vingers opstak, dus dacht ik vijf weken in plaats van dagen", zei Koopman onder grote hilariteit. Hij liet weten, dat er na deze re constructie al zoveel opgeknapt is in Tholen. dat er eerst maar eens andere woonkernen aan de orde moeten komen. In het najaar ko men nog wel de Bos- en Kerk straat aan de beurt. Je zal per abuis 150.000 gul den weggeven Gemeente exploiteert boten- helling Gorishoek De Luyster compleet met kleuterschool ér Durpsuus St. Annaland werd Boekuus Oesterdam helpt Tholen uit 't slop, zegt gedeputeerde ér Koninklijk brons voor kordate mevr. Verwijs In St. Philipsland stenen kwijt en doolhof met kabels ér Zelfs met Oesterdam niet naar Goes voor gezondheidszorg ■ér Toeristenmarkt alleen met be hoorlijke bezetting ér AI 8 ton meer uit Thoolse RW W-pot ér Oesterzwam 7 maart op T.V. Negentien vrijwilligers bij gra- veerproject ér SGP gunt Rehobothschool subsidie voor begeleiding ér Veehouders balanceren tussen meer produktie en superhef fing ér Dapper WHS streed tegen profvoetballer Mario Been c.s. ér DE STRAF KAN MEN ONT LOPEN, DE WROEGING NIET ér Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Het voor dit jaar geraamde bedrag aan RWW-uitkeringen zal op Tholen met 800.000 gulden wor den overschreden. Wethouder P. van Schetsen kondigde maandag avond in de gemeenteraad een begrotingswijziging aan van 1.6 naar 2.6 miljoen gulden. Bij de RWW gaat 't om schoolverlaters en langdurige werklozen. Mevr. N.M.J. Boissevain-van Riet(PvdA) informeerde tijdens de rondvraag naar de achterstand op de afdèling sociale zaken. "Is dat tijdelijk of is er teveel werk voor te weinig personeel? Bij aan vragen voor een uitkering zou men vijf weken moeten wachten voor er een beslissing valt", zei mevr. Boissevain. Van Schetsen signaleerde alleen 'knelpuntjes'. ,'Een klein aantal aanvragen neemt een lange ter mijn in beslag, maar vier weken is minimaal. De 800 aanvragen voor een éénmalige uitkering hebben we als eeh van de weinige ge meenten voor de feestdagen afge werkt. Daarnaast is er een enorme toename van het aantal aanvragen en dat zal de raad in de toekomst merken. De sociale dienst heeft enige dagen overgewerkt om de pieken terug te brengen, maar alle pijn is nog niet over", zei de wet houder van sociale zaken. M. van Damme(VVD) pleitte er voor om in schrijnende, recht vaardige gevallen voorschotten te betalen. Dinsdagavond is de Thoolse ge meenteraad tijdens een besloten bijeenkomst voorgelicht over het beleid, de praktijk en de proble men van de afdeling sociale za- ken. Veiling Sint Annaland dinsdag 21 februari 1984. Uien maat 40 op klasse 2 nl 73,40 - 74.00; Drielingen maat 35/40 klasse 2 nl 45.70 - 46.90. Aanvoer 122 ton. Het gas was op om de ballonnen te vullen, maar na een snelle rit naar Bergen op Zoom en de eerste toespraken, lukte het toch om de Fliplandse kleuters een kleurig en fleurig schouwspel te laten bieden bij opening van de openbare kleuterschool de Luijster. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M. Advertentie I.M. yyONINGINRICHTTNG Advertentie I.M. JS* ut* «1"' /IV l'«r ,c Kb"1 .r |a" SCHERPENISSE 01666-2627 ST. ANNALAND 01665-2798-2718 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1