Vandurps-uus naarboek-uus Opening openbare kleuterschool de Luijster Sint-Philipsland Stenen kwijt en kabels op meest onlogische plekken Doe wel en zie niet om in St. Philipsland rcvét Donderdag 23 februari 1984 EENDRACHTBODE 11 Wie zorgt voor passende naam nieuwe bibliotheek in Sint A nnaland? Vergelijk. Oude schoolboeken Voorziening voor groot deel van bevolking Depots voor probleemstoffen Samenhang tussen gemeente- en bibliotheekbestuur. Eén pijnscheut beter dan meerdere speldeprikken. PBC diensten zijn blijvend nodig. Toverdorp Charmant Groeien Trots Verdwenen straatmateriaal, belangrijke meetverschillen en kabels op de meest onlogische plekken zijn door de gemeenteraad van St. Philipsland met de mantel der liefde bedekt omdat niemand een waterdicht antwoord had. Prima materiaal PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Hondentoiletten Woonruimte Modieus Bijstandsvrouwen minimaal 25 standhouders Een prachtige voorziening, concludeerde wethouder van culturele zaken J. Versluijs vrijdagmiddag in de ofTiciël geopende nieuwe Sint Anna- landse bibliotheek. Dat is het dan: a. voor het bestuur van de stichting openbare bibliotheken Tholen, b voor de dames die er moeten werken, c. vooral voor de gemeenschap Sint Annaland. Die gemeenschap krijgt de mogelijkheid er een passende naam aan te geven, zoals Arjan Wonder- gem als plaatselijk bibliothecaresse al tevoren had gesuggereerd. Men kan er nog een paar weken over nadenken, maar inmiddels op de bieb ook de briefjes al inleveren. Naast dit plaatselijk plezier speelde de op hoger niveau te leveren strijd rond bezuiniging, herstructurering, zoals uit de toespraken bleek decentralisatie. Maar de eenvoudige lezer pikt voor zijn ontspanning een Oosterbroek-Ducthen, Konsalik, misschien zelfs een Jan Wolkers uit het oeuvre dat met 16.000 boeken meer dan Sint Annaland ooit kon vermoeden een "elck wat wils" voorziening is. Dat was eertijds de naam van een zorgvuldig selecterende vrijwilligers- volksbibliotheek in dezelfde plaats. De tijd dat 2 cent voor het lezen van een boek voor menige portemonnee ondraaglijk was. De gemeenschap pelijke (betaalde) voorziening ontbrak toen nog jaren lang. Die is er nu volop. 17 februari 1984 was er door het bibliotheekbestuur best een aar dige gedachte geboren om de of ficiële opening nu eens niet af hankelijk te maken van een eerste, tweede of derde ranglijstbur- ger(es), maar van een oudste en jongste bibliotheeklezer. Zo kon men de 78 jarige Johannis Moer land samen met zijn achterklein kind, de jongste bieb-lezer en nog maar 2 'A jarige Egbert Moerland aktief aan deze officiële opening zien deelnemen. Die aktiviteit be stond uit de opening van een spe ciaal voor dit doel aangebrachte deur. Het bijzondere aan die toe gang was een artistieke olieverfte kening van Karin Hofland uit Poortvliet. De voorstelling toonde de gezelligheid van het lezen voor het gehele gezin en met de daarop eveneens voorkomende boom de groei van de Sint Annalandse bi bliotheek. Een symboliek, dat ook waard is om na het openingsge- beuren in de bieb te bewaren en blijvend te kijk te zetten. De bibliothecaresse Arjan Won- dergem vergeleek in een kort overzicht de oude met de nieuwe situatie. Ze kon het wel eens zijn met voorzitter R.C. Weijler dat er ook in het oude gebouw goede ja ren zijn doorgebracht, maar uit eindelijk ontbrak er de ruimte. Bovendien was het in de zomer, zeker zoals die van 1983 een broeikas. De boekenaanvullingen konden niet meer geplaatst wor den en werden dan ook maar op de grond gelegd en voor andere aktiviteiten, zoals tijdens de jeugd-boekenweek was er hele maal geen ruimte. Op den duur werd het semi-permanente ge bouw een onwerkbare ruimte. Ze was vol lof over wat het gemeen tebestuur van de nieuwe bieb in het voormalig dorpshuis wist te maken. Niet alleen kregen nu ook de beschikbare 16.00 boeken een plaats op de rekken, maar is er een goede scheiding tussen jeugd- en ouderen lectuur, met bovendien op het podium studieruimte of zonodig geschikt voor andere ak tiviteiten. Met die 16.000 boeken zitten we dan nu wel wat boven de landelijke norm, maar in Sint Annaland wordt er erg veel gele zen, zei de bibliothecaresse. Vanwege die officiële opening en het daaraan verbonden "open huis" voor het publiek was er op het podium een tentoonstelling ingericht van historische schooi en vroegere kinderboeken. Een collectie van de provinciale bi bliotheekcentrale te Middelburg en deze expositie blijft ook ko mende weken nog te bezichtigen door iedereen die de bibliotheek bezoekt. Als tweede openingsat- traktie is er de prijsvraag voor de naamgeving van de bibliotheek. Weliswaar is aan de voorgevel al het bordje bevestigd, met "open bare bibliotheek", maar mevr. Wondergem vond het met het be stuur gewenst, dat die een naam krijgt en daarvoor kunnen de Sint Annalanders dan zelf zorgen. Daarmee werd vrijdagavond dan ook al een begin gemaakt, maar de gelegenheid hiertoe blijft ook nu nog aanwezig. Wethouder J. Versluijs zei in zijn felicitatie names het gemeentebe- De Thoolse PvdA-raadsfractie is opgeschrikt door het bericht dat het grondwater op het Tuttel hoekje (ernstig) verontreinigd is. "Is deze verontreiniging van zo danige aard dat ingrijpen nood zakelijk is? Aan welke maatrege len wordt gedacht? en op welke termijn? Bent u het met ons eens, dat er voor gewaakt zal moeten worden, dat chemisch afval, zelfs niet in geringe hoeveelheden, op de stortplaats terechtkomt? Kunt u de mening onderschrijven, dat het gewenst is op korte termijn te komen tot het inrichten van depots in onze gemeente, waar burgers en kleine bedrijven, op bepaalde tijden, batterijen, ver- fresten, fotochemicaliën en ande re (chemische) probleemstoffen kunnen brengen? Een inzameling zoals door de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten wordt ge propageerd!", aldus de P.v.d.A. in schriftelijke vragen aan b en w. stuur, dat het wel even duurde eer het tot deze voorziening kon ko men. Dat achtte hij wel voldoende bekend om het niet te herhalen, want er kwam zelfs een ijsbaanruil aan te pas. Op het eerste plan werd wat beknibbeld, maar toen hij na de ontsluiting van de toe gang binnenkwam leek het hem nog wat luxe. In elk geval ziet het er niet bezuinigingsachtig uit en bij het wat beknibbelen heeft de doelmatigheid er zeker niet onder geleden. Een bibliotheek is een voorziening in den lande, waar gemiddeld een kwart van de be volking van profiteert en in Sint Annaland ligt dat zelfs op 31%, dus is de investering goed besteed. Toch wil ik niet verhelen, dat we een uitroepteken dienen te plaat sen bij het bibliotheekwezen, nu er sprake is van herstructurering, bezuinigingen en de plannen van het rijk tot decentralisatie. De krachten dienen te worden ge bundeld om althans in stand te kunnen houden wat er is. Als er in het naburige Sint Philipsland sprake is van een witte, dan mo gen we hier van een blauwe bi bliotheek spreken, die aan de be hoefte voldoet, maar de eisen die daartoe bij de gemeente zijn neergelegd zijn nogal hoog, aldus de wethouder van culturele zaken, die de Sint Annalandse gemeen schap nogmaals met deze voor ziening gelukwenste en hoopte dat men er veel en lang van zou mogen profiteren. Ondertussen kregen de ambtenaren van de dienst gemeentelijke ontwikke ling de heren Brouwer en Den Engelsman bloemen aangeboden voor het leewenaandeel, dat ze hadden in ontwerp en uitvoe- ringstoezicht. De financieel directeur van de provincale bibliotheekcentrale de heer A.P. Rijnberg zei (voorzitter De Bruin was verhinderd) dat het temidden van vele bezuinigings- zorgen wel erg plezierig aandoet, dat er nog een nieuwe biblio theekvoorziening kan worden geopend. Ook hij uitte waardering hiervoor tegenover het gemeente bestuur. Vorig jaar werd door het ministerie een fikse klap aan het bibliotheekwezen uitgedeeld door een ingrijpende bezuiniging. Door veel overleg en wat geschuif zijn ontslagen voorkomen en viel ook andere afkalving tenslotte nog wel mee, maar toch is er de vraag wat er betaalbaar overeind te houden is. Hij voorzag verder dat wanneer decentralisatie door gang vindt, een zware taak voor het bibliotheekbestuur en een nog meer dan tevoren goed overleg met het gemeentebestuur. Samen zal het bibliotheekbeleid bepaald moeten worden aan de hand van het daarvoor beschikbare bedrag. Aan decentralisatie zit anderzijds het voordeel dat men ter plaatse beter kan weten wat nodig is dan als men daar verder vanaf staat. Niettemin zal er voor de begelei dende- en adviserende instanties een nog grotere taak zijn wegge legd dan tot dusver het geval is. De aanwezige vertegenwoordiger van het ministerie van Weten schappen, Volksgezondheid en Cultuur, de Zeeuws bibliotheek inspecteur H.J. van Geffen wees er op, hoe het ministerie zijns in ziens terecht van oordeel was, dat het beter was om in één keer fors te bezuinigen dan telkens een De jongste en de oudste lezer openden de nieuwe bibliotheek in St. Annaland, waarna bibliothecaresse Arjan Wondergem de 2 'A jarige Egbert Moerland een cadeautje aanbood, onder het oog van zijn overgrootvader Joh. Moerland. beetje. Bij het laatste moet elk jaar weer met spanning worden afge wacht, hoeveel moet worden be spaard en dat is nu voorkomen. Hij zei voorts dat het in de toe komst de bedoeling is dat ge meente met bibliotheekbestuur gaan bepalen welke subsidie mo gelijk en verantwoord is. Hij prees het initiatief van gemeente en bi bliotheek om zoiets in deze tijd nog te kunnen realiseren en wees er op, dat men ook te maken zal krijgen met een nieuwe biblio theekwet, waarvan de inhoud dan weliswaar nog niet exact bekend is, maar waardoor toch de verant woordelijkheid wel zal komen te liggen, waar ze hoort. Het zal op meer samenhang dan vormgeving neerkomen. Er dienen overigens naar de mening van de heer Van Geffen wel waarborgen te zijn, dat bibliotheken niet tussen wal en schip komen te vallen. Aan bibliotheekvoorzitter R.C. Weijler bleken voorgaande op merkingen niet zorgeloos te zijn gepasseerd. Juist met de grote werkloosheid is er aan een biblio theek een nog groter behoefte dan tevoren. Op Tholen vormen de bibliotheken één grote coöperatie met leiding en begeleiding vanuit Middelburg, met name van de PBC. Zo vloeide de eerste lijn en de tweede in elkaar. Hij toonde zich bezorgd wanneer het bestuur en gemeente het alleen moeten doen en er geen of minder bege leiding zou zijn van de PBC. Die tweede lijnszorg blijft nog drin gend gewenst vond de heer Weij ler, die er op wees, dat gedputeer- de Boersma naar de gemeente komt om de taakverdeling te ko men bespreken. Een terugschroe ven van het dienstenaanbod zou het bibliotheekwezen schaden, verzekerde de voorzitter. Opnieuw dichter bij huis blijvend, citeerde de heer Weijler een pas sage uit het Zeeuws sagen- en le- gendenboek, waarbij een vrijage op een boerderij onder Sint An naland door het optreden van zwarte katten werd afgeknapt. Mogelijk is daardoor het vroegere Sint Annalands toveren ontstaan en in de overlevering doorgeseind meende de heer Weijler, die er op wees dat dit ten spijt dit dorp altijd zeer leesgierig was en nog is. Hij zette vervolgens de artieste van de deurschildering Karin Hofland nog even in het zonnetje door de verdere symboliek van haar kunstwerk uit te leggen, waarbij de op de schilderij voorkomende vogeltjes even aktief op voedsel uitzijn als de inwoners van deze plaats op het leesvoer. Karin Hofland kreeg voor haar werk =*iet alleen een bloemstuk, maar ook een abonnement voor 2 jaar gratis lezen in de bibliotheken op Tholen. Tenslotte deelde de voor zitter nog mee, hoe Kitty Stout- jesdijk van Kapelle weer naar het bibliotheekwezen Tholen terug keert en daar vanaf mei a.s. weer de leiding in handen zal nemen, zoals ze dat ook tevoren al enkele jaren deed. Voorts bracht hij de oudste en jongste lezer dank voor de openingshandeling en iedereen die door woord of aanwezigheid aan het slagen van de middag meewerkten, evenals voor de ont vangen bloemstukken en andere cadeaus. Zo gaf mevrouw Box hoorn te Tholen bij overhandigen van haar cadeau de spreuk mee "als je leest ben je nooit alleen". Van het "open huis" in de avond uren werd overigens niet zoveel gebruik gemaakt, aangezien me nigeen tijdens de uitleenuren er toch al was geweest. Wel kwamen er enkele nieuwe gezichten en was er de eerste aanzet, zij het dan nog beperkt tot jeugdige inzending, van de naamgeving. Die moge lijkheid blijft er dus nog, evenals de kans om de tentoonstelling van de oude school- en jeugdboeken te bekijken. Het ouwe durps-uus is een mooi boek-uus geworden. VERVOLG VAN PAG. 1 ders was dit geen permanent lo kaal geworden", aldus het school hoofd. De burgemeester noemde 't uniek, dat deze bouw volledig via de rijksvergoeding betaald kon worden. "Het kost de Fliplandse gemeenschap geen cent nu 't alle maal binnen de normen kon ge beuren. Eerst zou 't een noodlo- kaal worden, maar na een bezoek aan Den Haag in december 1982 hebben we toch een gewoon lo kaal gekregen, dat door de voort varendheid van architect Klap en aannemer Ligtendag voor 23 de cember 1983 in gebruik werd ge- pomen. De inspectrice komt daarvoor ook dank toe, want zij taxeert de Fliplandse onderwijssi tuatie uitstekend en weet dat goed uit te buiten. We moeten nog eens samen op de barricade, want l school(de chr. Koningin Juliana- school) is nog niet af." De openingshandeling(de kleu ters braken plankje voor plankje een 'muur' af, waarmee de toe gang vrij kwam) noemde burge meester Vogel charmant, leuk, lu diek en uniek: een opening voor en door de kleuters. Hij bracht naar voren, de korte geschiedenis van de openbare kleuterschool met Anja Punt meegemaakt te hebben. "In heel korte tijd is 't allemaal gegaan en u bent zelf ook zo'n type: met een lachje krijgt u alles voor elkaar. U blijft niet rammelen aan één deur, maar gaat naar een andere deur en zo wist u er een showroommo del H B-toestel voor de kleuter- gymnastiek uit te slepen. Ga zo door met dezelfde voortvarend heid,', zei de burgemeester, die de twee leidsters een autogarage en een boerderij voor de kleuters aanbood. De inspectrice, die 's morgens graag pannekoeken had meege geten en de poppenkast had wil len zien, noemde de Luijster l van haar 184 scholen die bezig zijn om geïntegreerd te werken. ,'Het is wel eens moeilijk en je plaatst ook vraagtekens, maar de vijf leer- krachten(drie boven- en twee on derbouw) doen 't sympathiek, vol aandacht en liefde voor de kinde ren. U doet 't warm en zo moet de integratie groeien. Ik wens u veel goeds en groei toe, niet ten koste van de andere school in St. Phi lipsland, want beide scholen die nen leefbaar te blijven ten gunste van het kind", zei mevr. Bouw man. Architect C.J. Klap bouwde voor de derde keer aan de Luijster en had met aannemer Ligtendag en Deltatechniek prettig gewerkt, 't Verliep bijzonder vlot en Plek- kenpol zou hij al een bouwheer kunnen noemen, wat hij onder streepte met een geschenkenve lop. Onderwijzer C. Luysterburg sprak als bestuurslid van de Vereniging Openbaar Onderwijs. Hij glun derde, was erg trots en tevreden over deze bouw. Gekscherend reageerde hij op een uitlating van de burgemeester, dat de uitbrei ding van de Luijster nu wel voor bij was. Hij wilde de toekomst van de openbare school 'voor eeuwig' veilig stellen met het stichten van een openbare babysitcentrale tot en met een openbaar bejaarden tehuis. "Wat de burgemeester als eindpunt zag, is nog maar het be gin", zei Luysterburg, die een en velop met geld als eerste aanbeta ling overhandigde. Schoolhoofd A.M. GeenSe felici teerde namens de Koningin Ju- lianaschool. "Vanuit onze Bijbel se achtergrond hebben we een heel andere mensvisie dan u en dat vormt de identiteit van onze school. Ondanks die wezenlijke verschillen is de verstandhouding heel goed. We hebben ook de dankbaarheid gemeen om iets goeds te realiseren voor de jeugd. Het is een prachtige lagere en kleuterschool onder één dak. Veel succes in uw pedagogisch-didacti sch e handelingen en veel geluk met dit gebouw", zo besloot Geense, waarna kleuterjuf Groen een bloemetje aanbood. "Van de bezuinigingen worden we triest, maar met deze opening zijn we allemaal blij", zei mevr. J. Boot-Ketelaars namens de Thoolse hoofdleidsters. "We zijn er trots op, dat een grote groep kleuters opgevoed wordt in een goed ingerichte school met prima materiaal. We zijn ook blij, dat Anja Punt destijds voor overleg bij de Thoolse hoofdenkring be trokken is. Die samenwerking komt de kleuters ten goede", zei juffrouw Jo, die namens de Thoolse kleuterleidsters posters en een bloemetje overhandigde. Anja Punt zei in haar dankwoord, dat het een hele spannende dag was geweest, want 15 februari was veel dichterbij dan ze een aantal weken geleden dacht. Dhr. Plek- kenpol, die ook meermalen als c.v.-monteur optrad, werkte ech ter ook in de vakantie door om mee te helpen aan het welslagen van deze feestelijke opening. De leiding was woensdagmiddag in handen van mr. J. Vrolijk, voorzitter van de medezeggen- schapsraad(de vroegere ouder commissie) van de Luijster. Het kwam 15 februari aan de orde bij de bespreking van de herbe strating van een gedeelte van de Eendrachtstraat en het inrichten van de Krabbenkreekstraat. De totale kosten zijn, inclusief ont werp en toezicht, 80.000 gulden. J. de Jager(CDA) had in het ad vies van gemeentewerken gelezen, dat het beter zou zijn om meerde re aannemers uit te nodigen. Hij vroeg zich verder af, of het wel verstandig was om de ramingen in het openbaar te brengen, want daarmee krijgen aannemers toch een richtlijn. A.P. Kornaat(P- VAB) en L. den Engelsman(SGP) hadden dezelfde vragen. Burgemeester T.A. Vogel bena drukte, dat het alleen om straat werk ging en niet om riolering. "Gezien de werkgelegenheid wil len we volstaan met de plaatse lijke aannemer Reijngoudt. Dit ligt gevoelig. Met de raming kan de aannemer, die trouwens zijn prijs al heeft opgegeven, niet uit de voeten, want dat is inclusief alles. Je moet ook wat in het openbaar doen", aldus de burge meester. Hij zei dat er haast met het straat werk gemaakt moest worden om dat de huizen aan de Krabben kreekstraat sneller klaar zijn dan eerst gedacht was. Den Engelsman herinnerde eraan, dat toen de Krabben kreekstraat destijds werd aanbe steed, de gemeente het materiaal heeft gekocht en Reijngoudt al- wo 29 feb Biddag THOLEN do 23 feb AN IB soosmiddag, Meulvliet za 25 feb MAC auto-oriëntatierit, Zoekweg za 25 feb Prov. Zeeuwse turn kamp., Meulvliet, 10 u. za 25 feb feestavond De Kogge, Koggedek za 25 feb VVN/verlichtingsactie, Hallen Schot, Postweg, 9 u. di 28 feb ondernemersver. Hof van Holland, 20 u. di 28 feb jaarverg. Vogelvreugd, café van Zanten, 20 u. di 28 feb Vergeet-Mij-Niet, lez. moeder/kind/z'huis, REC-ge- bouw do 1 mrt schaakkampioensch., café van Zanten, 20 u. do 1 mrt ANBO toneelavond. Hof van holland, 19.30 u. vr 2 mrt De Duo's, Meulvliet, 20 u. vr 9 mrt Open-deur-avond, Pa tronaatsgebouw, 19.30 u. SINT ANNALAND vr 24 feb uitvoering Accelerando, Wellevaete za 25 feb dansavond, dorpshuis, 20 u. za 17 mrt Woord en Daad zang avond, NH-kerk SINT MAARTENSDIJK do 23 feb discussie-avond werk gelegenheidsbeleid, FNV afd. Tholen, Haestinge, 20 u. vr 24 feb alg. ledenverg. Tandje Bij, Smalstad, 19.30 u. vr 24 feb ledenverg. VARA eil. Tholen, café De Sport, 19.30 u. wo 14 mrt Bram Biesterveld's kindertheater, Haestinge, 14 u. OUD VOSSEMEER vr 24 feb carnavalsavond Jong Vosmaer, Vossenkuil, 19.30 u. ma 27 en di 28 feb Youth for Christ, W. Bevelander, Voor straat, 19.30 u. za 3 mrt viswedstrijd 't Scharretje, 15 u. SCHERPENISSE vr 24 feb opening clubhuis Scar- penisse, Pluimpot, 20 u. vr 24 feb gezinsavond ZLM/pl. vr. mmv Capritholen, Holl. Huis, 20 u. do 1 mrt bej. middag. Hoeksteen, 14.30 u. za 3 mrt seizoenstart hsv. Zee baars, 14 u. POORTVLIET do 23 feb alg. verg. NCVB, Raed'uus, 19.30 u. di 28 feb alg. verg. landarbeiders, Tolrust, 19.30 u. wo 7 mrt alg. verg. NFO. Raed'uus, 19.30 u. do 8 mrt gen. rep. toneel/gez. avond, Raed'uus, 19.30 u. vr 9 mrt gezinsav. ZLM/pl. vr. Tolrust, 19.30 u. SINT PHILIPSLAND vr 24 feb alg. ledenverg. PVAB, 20 u. vr 24 feb ledenverg. Natuurvrien den, Wimpel, 20 u. di 28 feb lezing over voeding, NCVB, 19.30 u. BERGEN OP ZOOM tm 26 feb exp. Bram Tielen (olie verven) en Gustavo Perez (kera miek), Markiezenhof, di tm zo 13.30-17 u. tot 27 feb exp. 'Krabbels en kapi tale tekeningen'. Markiezenhof 4 mrt-19 mrt carnavalstentoonst. Etcetera film+ +film+ +film+ CINEMACTUEEL 1: The Day After - 12 jr dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14. 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Schatjes - 12 jr dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14. 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Frances - 12 jr do 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. Wilde Aardbeien - filmliga, ma 20.30 u. di 20 u. wo 20 u. ieen het loonwerk deed. Hij meende, dat in die periode de sa menwerking met gemeentewer ken Tholen werd beëindigd. Volgens de burgemeester had dat er niets mee te maken. "Het is duister hoe 't toen overgekomen is, maar tot aan de Eendracht straat toe is het materiaal aange kocht en gedeeltelijk nog bij het politiebureau in de Achterstraat gebruikt. Er zijn echter meer ver halen dan materialen verdwe nen", aldus de burgemeester, die toen nog niet in St. Philipsland was. Wethouder L. Walpot wist 't ech ter ook niet. ',Het is onduidelijk, wat er met de overtollige, opge slagen materialen is gebeurd. We zaten toen wel met de overgang van gemeentewerken Tholen naar Walcheren." De burgemeester vulde aan, dat er ook kabels verkeerd zijn gelegd, op de meest onlogische plaatsen, zoals voortuinen. Het was hem onbekend wie daartoe opdracht had gegeven. "Doe wel en zie niet om", concludeerde de Fliplandse raadsvoorzitter. Hij zei erg gelukkig met gemeen tewerken Walcheren te zijn gezien de deskundigheid van die mede werkers. Een verzoek van W. Quak om hondentoiletten te plaatsen, werd afgewezen. Hondeneigenaren worden wel regelmatig op hun verantwoordelijkheid gewezen en tegen het los lopen van de vier voeters wordt ook strenger opge treden. De uitwerpselen blijven wel over last veroorzaken en De Jager meende, dat er een bepaling in de nieuwe Algemene Politie Veror dening opgenomen zou kunnen worden. "Dat is niet de bedoeling omdat 't niet het effect heeft wat we beo gen", zei de burgemeester. "De controle is een bron van moeilijk heden. We zijn wel overtuigd van de redelijkheid van het verzoek, maar het kwaad zit bij de hon denbezitters en met name hun mentaliteit. Een paar honden kunnen behoorlijk produktief zijn. Misschien kunnen we nog tegels 'in de goot' plaatsen, zoals je wel meer ziet", zei de raads voorzitter. Van Hekken wist al een reisdoel voorde raadsexcursie: de hondentoiletten in Parijs. Kornaat kreeg via b en w een antwoord van de PZEM over zijn voorgestelde bezuinigingen voor de openbare verlichting. Hij con cludeerde, dat er bij vernieuwing tegelijk TL-armaturen met spie gels gemonteerd worden. Suggesties van Den Engelsman om in een aantal straten een maximum snelheid van 30 in plaats van 50 km in te voeren, wilden b en w niet opvolgen. De SG P-fractievoorzitter merkte op, dat 't inderdaad lang niet zo een voudig was als destijds werd voorgesteld. Als de regeling ver soepelt, wil Den Engelsman de mogelijkheden opnieuw bekijken. Van de woningtoewijzing aan bakker A.C.J. Buijs uit Kruisland maakte Kornaat gebruik om b en w te attenderen op gegadigden voor de nog twee niet-verhuurde huizen in de Krabbenkreekstraat. ,'Er zijn nog onvolledige gezinnen die inwonen bij hun ouders en waarvoor een oplossing gevonden moet worden,', zei het PVAB- raadslid. B en W hadden aangevoerd, dat ,zich op dit moment niet voldoen de gezinnen voor deze eengezins woningen hebben aangemeld'. De burgemeester zei nog eventjes met die twee te willen wachten om een verantwoorde keuze te doen. "Het zijn de laatste twee huizen", aldus de raadsvoorzitter. Geen discussie was er over de af rekening overschrijdingsbedragen lager onderwijs 1978 t/m 1982. De twee bijzondere scholen krijgen een extra uitkering op grond van de werkelijke kosten voor het openbaar onderwijs in die perio de. Het bedrag per leerling 1984 werd vastgesteld op 528 gulden(vorig jaar ƒ511,40) en 414,67(J 433,50)zonder onder houdskosten. Voor administratie kosten wordt 38,75 per kind be taald. Het aantal klokuren vakonderwijs per verplichte leerkracht dat niet voor vergoeding in aanmerking komt, werd voor de o.l.s. de Luij ster bepaald op 'A. In de begroting is 5600 gulden opgenomen en de burgemeester merkte op, dat St. Philipsland niet de enige gemeen te is die het aantal uren vakon derwijs dat vergoed wordt, over schrijdt. Gezien de verlaging van de amb tenarensalarissen met 3% per 1 januari 1984 moest de bezoldi gingsverordening gewijzigd wor den. De burgemeester antwoord de raadslid De Jager, dat in de volgende vergadering de gunstige financiële gevolgen voor de ge meente aan bod komen. Er is wel een beperking, want het personeel krijgt roostervrije dagen. De gemeenschappelijke regeling Zeeuwse Bestuursschool moest o.a. gewijzigd worden wegens ve randering van de naam in Zeeuwse Bestuursacademie. De burgemeester noemde dat 'mo dieus'. "Academie klinkt beter, maar verder moet u er niets achter zoeken." Een klucht in twee bedrijven noemde Kornaat de begrotings wijziging van 1773,18 ten laste van de post onvoorzien, o.a. voor het reproduceren van het boekje Anna Jacobapolder. "Alle fracties hadden daar in januari moeite mee, waarna Van Hekken op het lumineuze idee kwam om 't uit de pot dorpsvernieuwing te betalen. Dat is nu echter een lege pot", zei het PVAB-raadslid. De burgemeester antwoordde, dat er nog een derde bedrijf komt, een interne boeking. "Deze begro tingswijziging ten laste van de post onvoorzien is een tijdelijk zijspoortje. We volgen de begro tingsontwikkelingen op de voet om verrassingen bij rekeningo- versch'otten te voorkomen", zei de raadsvoorzitter. Het bevreemdde Kornaat een beetje, dat bij de notulen van de begrotingsvergadering de alge mene beschouwingen van de raadsfracties weer volledig waren uitgetypt. Ze werden destijds door de fracties getypt verstrekt, zodat ze gemakkelijk als bijlagen aan de notulen toegevoegd hadden kun nen worden. Dat scheelt 25 pagi na's typewerk. De Jager en Den Engelsman dachten er ook zo over. ,'Ik geloof niet dat er een dag aan gewerkt wordt", zei de burge meester. Uniformiteit van for maat en lettertype woog bij hem zwaarder omdat de notulen inge bonden voor het nageslacht wor den bewaard. Ook die van de korte vergadering van 15 februari. Woensdagmorgen om half tien wordt weer een bijeenkomst ge houden voor de bijstandsvrouwen van het eiland Tholen. Op deze ochtend zal o.a. het resultaat van het gesprek dat het comité met de gemeente Tholen had, worden doorgesproken. Verder wordt be sproken wat voor activiteiten er in de eerstvolgende maanden geor ganiseerd kunnen worden. Ge dacht wordt aan de Internationale Vrouwendag op 8 maart, de gratis klussen cursus, e.d. De bijeen komst wordt gehouden in Garna- lenstraat 20, Tholen. Zijn er pro- belemen met vervoer, bel dan 01660-2109 of 01660-2955. Na het vorig jaar georganiseerde experiment toeristenmarkten door de Middenstandsfederatie eiland Tholen, werd maandagavond tijdens een federatiebijeenkomst in café Zeelands Welvaren te Scherpenisse naar een meer definitieve- en voor de consument ook wat meer aantrekke lijker vorm gezocht. Bovendien speelde mee, dat het publiek tijdens dat experiment toch min of meer was overvoerd, aangezien in dezelfde periode ook een zevental braderies worden gehouden. De'federatiebe- slissing was om alleen dan voor een bepaalde kern een vergunning van het gemeentebestuur voor een toeristenmarkt aan te vragen, indieri er van uitsluitend eilandelijke ondernemingen een dusdanige animo is, dat er minimaal 25 stands bemand kunnen worden. Daarbij was er al zekerheid voor Tholenstad. maar zal van eventuele gegadigden een snelle opgave worden gevraagd of men in eigen of meerdere kernen een stand claimt. Om voor de organisatie ongewenste teleurstellingen te voorkomen zal voor de betreffende data de financiering rond moeten zitten. Ligt de opgave c.q. betaling beneden het genoemde minimum, dan wordt in die kern dit jaar de toeristenmarkt niet georganiseerd. Een volgend jaar wordt wel opnieuw de mogelijkheid geboden. Het punt braderie was snel bekeken, omdat bij elke kern de data al vast liggen en via de VVV evenementenfolder bekend worden gemaakt. Dat zal ook het geval zijn voor wat de data van de toeristenmarkten betreft. De ter vergadering aanwezige vertegenwoordigers van de streek VVV riepen op om data van evenementen, die men op genoemde folder vermeld wil zien, uiterlijk 10 maart op het contactadres binnen moeten zijn. Er werd voorts gesproken over een eventueel te houden expo oktober 1984. De meningen waren verdeeld over frequentie en kostenfactor. Besloten werd daaromtrent binnen een maand nadere gegevens te verzamelen en dan via een enquete na te gaan of er voldoende inschrijving kan worden verwacht. Bij de rondvraag kwamen winkelsluiting en koopavond nog aan de orde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 11