Plattelandsvrouwen vieren vijftig jarig jubileum Veilig Verkeer reorganiseert Werkgroep raamt 146.500 bezoekers in overdekt zwembad Raad van State: plan Noord mag niet Drie ernstig gewonden na autobotsing De Waal weet van niets Donderdag 16 februari 1984 EENDRACHTBODE Fliplandse vereniging bruist van activiteiten De Nederlandsê Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Sint Philipsland viert morgen in de Wimpel haar 50-jarig jubileum. Begon de vereniging in 1934 met 27 leden, in 1984 mag men met een ledental van 76 spreken van een bloeiende afdeling, waarin een vooruitstrevende opstelling centraal staat. 'Een halve eeuw ligt achter ons, een periode gekenmerkt door veel hoogtepunten, waarin grenzen verlegd zijn maar saamhorigheid ons nog steeds bindt', aldus presidente mevr. J. van Dijke-Stehouwer. PAK EVEN ZAKBOEKJE Boerinnen Contributie Cursussen Steenderen Vaandel Concordia De voorgenomen samenwerking tussen de VVN-af- delingen op Tholen en Sint-Philipsland neemt vastere vormen aan met de samenvoeging van Tholen, Poortvliet en Oud-Vossemeer, St. Annaland. Bezoekers Combinatie gunstig Nieuwste snufjes Tekort 3 ton Verlichtingsaktie Caravankeuring Mildere straf na mishandeling Stijging met 78 bloeddonors f Het oudste en trouwste lid van de vereniging is mevr. A.J. Stols- Zandee (81). Al sinds de oprich ting actief op velerlei gebied, zag zij in totaal 6 verschillende presi dentes komen en gaan. Zij ver vulde 23 jaar lang een functie als Secretaresse terwijl ze bij haar 25- jarig huwelijk een zilveren vaasje kreeg aangeboden. 'Ik heb het nog steeds te pronk staan', zegt mevr. Stols. Mevr. D. Timmers-van Nieuwen- huijzen is eveneens al lange tijd aan de vereniging verbonden. 'Maar liefst 47 jaar en de erva ringen had ik niet graag gemist. We hebben gedurende de talloze bijeenkomsten heel wat afgela- chen. Vooral de gymnastiekcursus 'Beter bewegen' in de zaal boven café De Druiventros bracht de nodige hilariteit onder de dames teweeg. Jaren geleden speelden de plattelandsvrouwen al zitvoetbal! Die cursus voorzag toen in zo'n behoefte, dat men besloot gym nastiekvereniging De Flippers op te richten. Het 'vooruitstrevende' van de vrouwenbond is hier zeker wo 29 feb Biddag THOLEN za 18 feb uitvoering Concordia, Meulvliet ma 20 feb Aquariumver. Labeo, thema-avond, Meulvliet, 19.30 u. do 23 feb AN IB soosmiddag, Meulvliet za 25 feb MAC auto-oriëntatierit, Zoekweg za 25 feb Prov. Zeeuwse Turn kamp. Mvl. 10 u. za 25 feb feestavond De Kogge, Koggedek za 25 feb VVN/verlichtingsactie, Hallen Schot, Postweg, 9.00 u. do 28 feb ondernemersver. Hof v. Holl. 20 u. do 28 feb jaarverg. Vogel vreugd, café van Zanten, 20 u. do 1 mrt schaakkampioensch. Café v. Zanten, 20 u. vr 2 mrt De Duo's, Meulvliet, 20 u. SINT ANNALAND vr 17 mrt Woord en Daad zang avond, NH-kerk vr 24 feb uitvoering Accelerando, Wellevaete za 25 feb dansavond, dorpshuis, 20 u. SINT MAARTENSDIJK ma 20 feb volksdansen Dodi Do- di, voormalige kleuterschool, 20 u. ma 20 feb jaarverg. ZLM (afd. St.M) do 23 feb discussie-avond werk gelegenheidsbeleid FNV afd. Tholen, Haestinge, 20 u. vr 24 feb alg. ledenverg. Tandje Bij, café Smalstad, 19.30 u. OUD VOSSEMEER vr 17 feb gezinsuitstapje ZLM/pl.vr. 14.15 u. vr 24 feb carnavalsavond Jong Vosmaer, Vossenkuil, 19.30 u. wo 22 feb Youth for Christ, W. Bevelander, Voorstraat, 19.30 u. za 3 mrt viswedstrijd 't Scharretje, 15 u. SCHERPENISSE wo 22 feb alg. verg lezing, Hoeksteen, 19.30 u. vr 24 feb opening clubhuis Scar- penisse, Pluimpot, 20 u. vr 24 feb gezinsavond ZLMpl. vr. met optreden Capritholen, H. Huis, 20 u. do 1 mrt Hoeksteen bej. middag, 14.30 u. POORTVLIET vr 17 feb ouderavond interk. jeugdwrk. Raed'uus, 19-21 u. wo 22 feb alg. Verg. ZLM, Tol- rust, 19.30 v. do 23 feb alg' verg. NCVB, Raed'uus, 19.30 u. di 28 feb alg. Verg. landarb. Tol- rust, 19.30 u. wo <7 mrt alg. Verg. NFO, Raed'uus, 19.30 u. SINT PHILIPSLAND vr 24 feb alg. leden*erg. PVAB, 19.30 u. vr 24 feb ledenverg. Natuurvrien den, Wimpel, 20 u. di 28 feb lezing over voeding, NCVB, 19.30 u. NIEUW VOSSEMEER vr 17 en za 18 feb bazar, Draai kolk, 14 u. STEENBERGEN zo 19 feb Speelgroep Malloot, Lourdeskapel, 16 u. BERGEN OP ZOOM tm 26 feb exp. Bram Tielen (olie verven) en Gustavo Perez (kera miek), Markiezenhof, di tm 'ZO 13*30-17 u. tot 27 feb exp. 'Krabbels en kapi tale tekeningen'. Markiezenhof film film film CINEMACTUEEL 1: Wurgende Tralies - 16 jr dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30" u. CINEMACTUEEL 2: Schatjes - 12 jr dag. 20 v. vr za 19 21.30 u. zo 14. 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Creep Show - 16 jr dag. behalve ma 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. De Geest Van De Bijenkorf - filmliga, ma 20.30 u. uit af te leiden', zei mevr. Tim- Het eerste jaar werkte de afdeling Flipland samen met Tholen. Men voerde toen nog de naam 'Bond van Boerinnen en Andere Platte landsvrouwen'. De dames moes ten in die tijd over het pontje tus sen Oud en Nieuw Vossemeer om op de plaats van bestemming te komen. Dit alles stuitte op zoveel vervoers-problemen, dat een langdurige samenwerking met Tholen niet mogelijk bleek. Men besloot een eigen afdeling op te richten. Uit de notulen van 1935 blijkt dat het merendeel van de 27 leden, 4 donateurs en 2 donatrices in de landbouw-sfeer gezocht moet worden. De eerste presidente was mevr. N. Stols-Zandee terwijl de dames H. van Nieuwenhuijzen, M. Geense J. Doeleman en M. van Nieuwenhuijzen het eerste bestuur vormden. Eén van de do natrices was mevr. De Groot, de toenmalige doktersvrouw. Tegenwoordig komen de leden uit alle lagen van de bevolking. De drempelvrees die vroeger bes tond, is definitief verleden tijd. De contributie bedroeg in 1934 1,25 per jaar! In 1984 komt de jaarlijkse bijdrage op 38 gulden, wat beslist niet teveel is. Van dit bedrag vloeit 19,— naar het af- delingswerk, 6,60 is voor het maandblad gereserveerd, ƒ6,15 voor provinciaal, 6,— voor lan delijk en 0,25 voor internatio naal werk. Het doel van de plattelandsorga nisatie is: Door vorming en ont wikkeling van vrouwen, hun besef van verantwoordelijkheid voor- en deelname aan de samenleving te bevorderen in het bijzonder in plattelandsgebieden. Het is een algemene organisatie wat bete kent dat iedereen, ongeacht haar politieke en godsdienstige over tuiging, lid kan worden. Alle vrouwen die het met de doelstel ling van de Bond van Plattelands- Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de bond heeft men speciaal een nieuw vignet ontwor pen. De ontwerper van het vignet heeft bij de vormgeving gedacht aan koren en bloemen. De sterk naar boven wijzende vormen geven het vignet een optimistisch en vrolijk karakter. vrouwen eens zijn, kunnen zich aanmelden. De bond telt in Ne derland ruim 82.500 leden, ver deeld over ongeveer 707 afdelin gen. Het ledental in Zeeland be draagt ca. 3450, verspreid over 34 afdelingen. Het mooie van de Bond heb ik altijd* de zeer gevarieerde cursus sen gevonden, verklaarde mevr. Van Dijke. Met name de kookles sen worden druk bezocht. We hebben activiteiten op touw gezet over van alles en nog wat. waar onder erg leerzame projecten zoals bijvoorbeeld lessen Engels en een cursus 'Spreken in 't open baar'. Vooral tijdens deze laatste cursus beleefden de dames vro lijke momenten om de vaak dol komische uitdrukkingem die men deed. Mevr. Stols herinnerde zich nog de les 'Hoe maak ik een hoed' terwijl mevr. Timmers vlak na de ramp aan de cursus 'lampekap- pen-maken' deelnam, omdat toen aan lampekappen een grote be hoefte bestond. Demonstratie-avonden, die 25 jaar geleden aan de orde van de dag waren, komen maar weinig meer voor. De vrouwen-van-nu hoef je niets meer wijs te maken over de bediening van wasmachi- ne's e.d. Het aantal cursussen is momenteel gefundeerd op een brede basis. Zo is er een cursus Franse conversatie, een agrarische cursus, een cursus tuinieren, handwerken en bridgen terwijl een bakcursus in voorbereiding is. De bejaardenreis werd, voordat het Open bejaardenwerk deze taak overnam, altijd georgani seerd door de plattelandsvrou wen. Het afstaan van dit jaarlijkse hoogtepunt vonden veel leden erg jammer. Het was eigenlijk een traditie geworden en om zoiets dan te moeten beëindigen, komt toch wel hard aan. In het begin ging men, om de tocht te finan cieren, met een namenlijst langs de deur collecteren. De gevers moesten dan hun gift opschrijven, een systeem dat meestal veel geld in het laatje bracht. Aan het col lecteren kwam een eind toen de bejaarden de reis zelf gingen be talen. In 1962 vereerde de plattelands vrouwenafdeling uit Steenderen haar Fliplandse geestverwanten met een bezoek dat twee dagen duurde. Er werden allerlei excur sies ondernomen en in de garage van mevr. Van Dijke kregen de gasten een prima onthaal. Maca- roni-schotels en een koffie-tafel zorgden voor goed gevulde ma gen. Eén jaar later werd alles in Steenderen nog eens dunnetjes overgedaan door de dames uit Sint Philipsland. Verscheidene le den onderhouden nog steeds in die periode ontstane contacten met hun collega's uit de Achter hoek. Het jongerenorkest 'Con amore' werd eveneens op initiatief van de plattelandsvrouwen opgericht. De dames A. Capelle, W. Braam en G. Bossers brachten met hun inzet de band aanvankelijk tot grote populariteit. Na enkele jaren was de animo echter ver te zoeken en ging dit muzikaal intermezzo ter ziele. In 1954 hield de vereniging een poppententoonstelling met ver koop. Allé leden kochten een pop, waarna poppenkleren werden ge maakt. Met de poppen werden de jaargetijden en verschillende sprookjes uitgebeeld terwijl de opbrengst van de verkoping, het voor die tijd reusachtige bedrag, van 611,24, voor muziekvereni ging Concordia bestemd was. De muzikanten schaften van deze meevgller een nieuw vaandel aan, het doet nog steeds trouwe dienst. Het potje voor 'droeve en blijde dagen' gaat tijdens iedere bijeen komst nog altijd rond. Zo hebben we, zonder dat we de clubkas aan hoeven spreken, een achterdeurtje voor kleine attenties. De plattelandsvrouwen zijn en blijven altijd paraat!, aldus de vergulde presidente mevr. Van Dijke over 'haar' vereniging. De steunpilaren van de Gouden Bond van Plattelandsvrouwen in St. Philipslandrechts mevr. A. Stols-Zandee (81), medeoprichtster en vijftig jaar lid, links mevr. Timmers-van Nieuwenhuijzen (65), al 47 jaar met de vrouwenvereniging verbonden. Tholen bij Poortvliet, St.Philipsland bij St.Annaland waren de aanwezig in Donderdagavond VVN-bestuursleden Havenzicht te Sint Annaland met consulent F. Bal en medewerker Nonhebei uit Hilversum. Dit omvangrijke gezelschap sprak over de ontwikkelingen in de laatste maanden en ook de actuele situatie kwam op tafel. De afde ling Tholen, met ca. 150 leden, wordt definitief ondergebracht bij de afdeling Poortvliet. Deze VVN-groep krijgt hiermee een omvangrijke uitbreiding van het ledenbestand waardoor de bes tuurstaken zullen gaan toenemen. Vervolg van pag. 1 de werkgroep dat zojuist is aan geboden, maar ik hoop van harte dat 't lukt. Vandaag de dag sluiten echter series gemeenten overdekte baden. De praktijk is, dat het aantal bezoekers vrij gering is. De prognoses vallen tegen en bij mooi weer heb je geen bezoekers. We zullen zeker aandacht geven aan het plan, maar deze opmer kingen wilde ik toch in alle eer lijkheid maken", aldus de burge meester. De werkgroep raamt het aantal zwemmers in het overdekte bad op 146.500 buiten het school zwemmen (40 lessen met 27 leer lingen gedurende 40 weken) en de huur door groepen (6 uur per week) om. Het openlucht bad in Tholen trok vorig jaar met een mooie zomer 87.664 bezoekers (in 1982 was dat 67.361) en St. Maar tensdijk 77.000(55.000). In de categorie recreatieve baders rekent de werkgroep op 55.000 jeugdigen en 20.000 ouderen. Aan zwemmers van buiten Tholen: 25.000 jongeren en 8000 ouderen uit Halsteren, Lepelstraat, Nieuw-Vossemeer. Verder 8500 invaliden en 30.000 toeristen. Voorzitter Damen hoopt na het gereedkomen van de Oesterdam ook nog op bezoekers uit Ril- land-Bath, maar dat is buiten de exploitatie-opzet gehouden. "Een jaarlijks tekort van 100.000 gulden is haalbaar voor deze gemeente", zegt directeur J. de Jongh van Sportbouw. Er is geen rekening gehouden met te verkrijgen subsidies, maar grondkosten zijn evenmin in de begroting opgenomen. De Zeeuwse Sportraad bracht in 1976 een advies uit over een overdekt zwembad in St. Maartensdijk, maar volgens voorzitter Damen is dat rapport achterhaald. De Thoolse bevolking is veel harder gegroeid en er zijn ook meer ver schuivingen ten gunste van vesti ging van een overdekt bad in Tholen, aldus dhr. Damen. De burgemeester merkte nog op, dat na die discussie in 1976 door de sportraad en b. en w. eerst was gekozen voor een derde openlucht zwembad in St. Annaland. Dhr. T. Henderson uit Tholen, sportambtenaar van de gemeente Halsteren en diploma-gedele geerde van de Kon. Ned. Zwem- bond (tevens lid van de werk groep) noemt de combinatie van het overdekte met het openlucht bad in Tholen gunstig voor de ex ploitatie. "Het buitenbad wordt wat dat betreft goedkoper omdat het niet meer verwarmd hoeft te worden. In de omgeving is er niet genoeg overdekte zwemaccom- modatie, zodat dit Thoolse plan in een behoefte voorziet. Het aantal bezoekers in het openlucht bad bewijst, dat zwemmen op Tholen ontzettend populair is. Verschil lende kinderen zitten met hun di ploma's aan de top, maar er is geen vervolg. Daarom is het meest positieve van een overdeki bad. dat er een verlengstuk van het leszwemmen komt. Een zwem- club zonder bad gaat onherroepe lijk ter ziele (zwemvereniging de Eendracht is ook gestopt), maar met een overdekt bad heb je bin nen de kortste keren een zwem vereniging met meer dan 100 le den die klinkt als een klok. Je krijgt continuiteit. Daar komt bij dat met een overdekt bad de openlucht accommodatie, die een ontzettende piek in het bezoeker saantal heeft, ontlast wordt, even als het in die periode overwerkte badpersoneel", aldus dhr. Hen derson. De pessimistische reactie van de burgemeester op het plan, deelt hij beslist niet. "Gemeenten die zwembaden moeten sluiten, heb ben maar raak gebouwd of het betreft oude baden die slecht gei- soleerd zijn en de energiekosten niet meer aan kunnen. Het Thoolse plan voldoet aan alle eisen en is voorzien van de nieuwste snufjes. Een overdekt bad met trottoirtegels, zoals voor St. Maartensdijk het plan is ge weest, krijgt je nooit meer rond", zegt de KNZB-vertegenwoordi- ger. Directeur de Jongh van Sport bouw wacht met belangstelling de beslissing van het gemeentebes tuur af, want zijn bedrijf heeft ge heel pro deo het plan gemaakt. De werkgroep heeft contact met hem gezocht, maar had geen geld. Als *t niet dóórgaat, wordt er voor het ontwerp, tekeningen en exploita tieberekening, niets vergoed. "Dat is tegenwoordig een normaal be drijfsrisico", aldus de Jongh, die zwembaden bouwde voor de Ned. Sportfederatie in Papendal. Bre da. Amsterdam (Mirandabad) en nu is hij aan een project in Vlis- singen bezig. Als de bouw door gaat is er voor een jaar werk voor 26 mensen. De opzet is daarbij lokale bedrijven in te schakelen. De werkgroep had bij de eerste besprekingen een plan van zes miljoen gulden, maar dat werd teruggebracht tot bijna drie mil joen. Het Thoolse project is geen confectie-zwembad (elders in Ne derland zijn er nog niet zulke overdekte baden), maar een 'uniek plan', zegt dhr. de Jongh. De werkgroep weet niet wat de uurprijs gaat worden voor groeps- of verenigingshuur, maar volgens dhr. Henderson varieert dat van 80 tot 150 gulden per uur. Men laat dat aan de gemeente over, die op de twee openlucht zwembaden in Tholen en St. Maartensdijk jaarlijks een tekort heeft van circa 300.000 gulden. In de voorbije jaren bleek een po sitief overleg onmogelijk te zijn met het bestuur in Tholen. De le den ontvingen geen enkele reactie van hun bestuur: er werd zelfs geen jaarvergadering uitgeschre ven. Indien er tussentijds nieuwe bestuursleden komen kan de af deling Tholen op eigen benen verder gaan. Na lange tijd is er weer eens een verlichtingsaktie in Tholen. Op zaterdag 25 februari kunnen automobilisten terecht bij de hal len van Schot aan de Postweg van 9.00 tot 13.00 uur. Met de afdeling Oud-Vossemeer is er binnenkort overleg. In de huidige situatie is er onvoldoende mankracht om goed VVN-werk af te leveren en daarom dient er meer bestuurskracht te komen. Mocht er geen reactie komen, dan worden de leden van Oud-Vosse- meer verwelkomd door de afde ling St. Annaland. Ook Sint-Phi lipsland (60 leden) wordt er bij betrokken. Men vond het jammer dat ook hier weinig zaken van de grond komen. Eventuele toevoe ging bij afd. Sint Annaland wordt door de Tholenaren afgewezen want met Oud-Vossemeer is er toch al een ruime uitbreiding voor St. Annaland. De afdelingen Sint Maartensdijk en Stavenisse gaan geheel zelfstandig verder. In dë nieuwe opzet zal er wel meer overleg zijn met de andere afde lingen omtrent activiteiten. In het voorjaar staat een caravan keuring gepland. Er volgt samen werking met de campingeigena ren want vakantiegangers die hun caravan op Tholen hebben staan, kunnen hun "huisje" ter keuring aanbieden. Er is dan ook aan dacht voor het leren rijden met een caravan. Met het benaderen van vervoers-, bedrijven wordt op Tholen aan dacht geschonken aan de actie "Veilig Rijden". Verder wordt de gemeente Tholen verzocht om een centraal vergun ningenstelsel voor o.a. het aan brengen van affiches op invals wegen. Tijdens de districtsvergadering op 12 april in Kapelle komt J.W.v. Popering (St. Annaland) als op volger van A.W.v. Zweden (Tho len) op de agenda. Mocht er op Tholen een centraal materiaaldepot komen dan wordt H.A. Jansen (Poortvliet) beheer der van deze accommodatie. Volgens de Raad van State is de noodzaak van een nieuwe woon wijk ten noordoosten van de pro vinciale weg in Sint Maartensdijk niet aangetoond. De Raad heeft het beroep van de gemeente Tho len tegen het onthouden van goedkeuring door gs aan het bes temmingsplan "Noord" (Sint Maartensdijk) ongegrond ver klaard. In dit plan werd een woonwijk ten noordoosten van het dorp mogelijk gemaakt. Het belangrijkste argument voor gs goedkeuring te onthouden aan het bestemmingsplan was de overschrijding van de provinciale weg naar Stavenisse. Deze zou dan door de bebouwde kom gaan lopen. Als alternatief hebben gs een uitbreiding in noordwestelijke richting voorgesteld. In haar beroep heeft de gemeente aangevoerd dat een uitbreiding ten noordwesten van Sint Maar tensdijk niet optimaal aansluit bij de huidige bebouwing. Ook zou deze op korte afstand van de af valwaterzuiveringsinstallatie en de begraafplaats komen te liggen. Verder stelt de gemeente dat de verkeersintensiteit op de provin ciale weg gering is. Volgens de Raad van State kan een woonwijk ten noordwesten van de kom via eent bestaand voetpad aansluiten bij het dorp. Ook kunnen in het door gs voor gestelde alternatief voldoende woningen worden gebouwd, zelfs als rekening wordt gehouden met de vereiste afstand van de wonin gen-tot de zuiveringsinstallatie en de begraafplaats. De Raad van State geeft wel toe dat de ver keersintensiteit op de provjnciale weg niet omvangrijk is: ca. 1.750 motorvoertuigen per etmaal. In het seizoen maakt er echter meer (recreatie)verkeer van de weg ge bruik. Het plan voor het overdekte zwembad aan de Zoekweg in Tholen met linksonder het overdekte bad van 10x25 m, daarboven het instructiebadje van 8x10 m met technische ruimten en rechts de toegang met personeels ruimtes. Aan de rechterkant ligt het bestaande openluchtzwembad, links sporthal Meulvliet. Het gerechtshof in Den Haag heefi J.W.P. uit Tholen alleen vier maanden voorwaardelijke gevan genisstraf gegeven voor zware mishandeling van zijn buurman F. van O. Volgens de uitspraak $an de Middelburgse rechtbank moest hij twee maanden zitten (zes maanden waarvan vier voor waardelijk), maar de onvoor waardelijke gevangenisstraf verd ween in hoger beroep. Advocaat Mr. J.C. van der Tak hield het gerechtshof in een lang pleidooi voor, dat een veroorde ling van P. niet enkelvoudig maar viervoudig zou werken. "En dat voor iemand die zich gedurende zeven jaren bij alle pesterijen en vernielingen rustig heeft gehou den en zich altijd op de juiste wij ze heeft proberen te gedragen, geen eigenrichting pleegde en he laas moest constateren dat de po litie die voortdurend te hulp werd geroepen niet of veel te laat ver scheen om redenen die niet be wezen kunnen worden, doch die als mogelijkheid niet voorbij ge zien mogen worden", aldus rnr. van der Tak. De slepende ruzie tussen de buren aan Molenvliet liep vorig jaar uit de hand toen P. wilde voorkomen dat van O. een paal van hem om zaagde. Van O. had een slijpschijf bij zich en kreeg tijdens de scher mutseling een klap met een staaf op zijn hoofd. Volgens de advo caat was er sprake van een on middellijke reactie, van opzet tot het toebrengen van zwaar licha melijk letsel zou geen sprake zijn geweest. Mr. van der Tak hekelde de politie, die noch de jas van dhr. O., noch de spade waarmee P. de slijptol uit handen van F. van O. wilde slaan, in beslag had geno men voor bloedsporen e.d. "Over de twijfels had volledige duide lijkheid verschaft kunnen worden als de politiefunctionarissen hun taak op meer zorgvuldige wijze zouden hebben vervuld. In dit verband mag niet onvermeld blij ven, dat P. op het eiland Tholen een vreemdeling is en van O. au tochtoon", zei de advocaat voor het Haagse Gerechtshof, die de straf voor P. verlaagde. Zes gewonden, van wie drie vrij ernstig, waren zondagavond om streeks acht uur het gevolg van een botsing tussen twee auto's op de kruising Kadijk, Lageweg, Postweg bij Poortvliet. Het onge luk gebeurde toen de auto van S. uit Vlaardingen, die werd bes tuurd door H. uit Capelle a/d IJs- sel, met als inzittenden een vrouw en kind uit Poortvliet, vanaf de Kadijk linksaf richting Tholen wilde rijden. Hij moest daardoor de voorrangsweg opkomen en zag niet hoe vanuit Tholen een auto met flinke snelheid naderde. Dat was A.H. uit Tholen, die met drie passagiers, richting Poortvliet reed. De klap kwam hard aan. Vooral de inzittenden van de Thoolse auto werden zwaar ge wond. A.J.B. en J. van de B. wer den met kaakletsel naar het St. Ignatius ziekenhuis in Breda ver voerd. A.J.B. werd in het Bergse ziekenhuis Lievensberg behan deld met de Capelse automobilist H. De vrouw met haar kind uit Poortvliet liepen vrijwel geen let sel op. Van de beide auto's bleef niets goeds over. De restanten werden naar garage de Graaf in Poortvliet gesleept. De verkeersgroep Mid delburg stelde na het optreden van de Thoolse politie nog een technisch onderzoek in. Bij de bloedafnameavond don derdag in Haestinge verwelkomde het Rode Kruis 409 donors. Dat betekent een toename van 78, want in 1983 kwamen er 331 mensen bloed geven. Een directe oorzaak voor deze gunstige ont wikkeling is moeilijk vast te stel len, maar de positieve wending waarop het Rode Kruis had ge hoopt, is zeker bereikt. Misschien dat de langdurige reclame vruch ten heeft afgeworpen. Velen be seffen dat het Rode Kruis niet zonder bloed kan. Er waren 105 nieuwe donors. Daarbij opvallend veel jongeren uit vrijwel alle dor pen, wat voor de toekomst een waarborg is om het donortal hoog te houden. Dertien mensen kwa men voor de vijfde maal en die ontvingen een oorkonde. Het Rode Kruisbestuur wil alle medewerkenden bedanken en misschien kan volgend jaar de 450 donors worden bereikt. De cijfers per kern zijn als volgt: 1984 1983 Sint-Maartensdijk Sint-Annaland Stavenisse Scherpenisse Tholen Poortvliet Oud.Vossemeer Sint-Philipsland Bruinisse Sluiskil Eindhoven 107 75 56 51 48 44 25 1 1 1 81 69 40 39 38 40 21 409 331 De vakantieboot J.H. Henry Du- nant kiest dinsdagmiddag 3 juli vanaf drie uur de Thoolse haven als ligplaats. Deze eerste kennis making is voor het Thoolse Rode Kruis een leuke dag en publiek zal zeker een kijkje komen nemen vanaf de wal. "Wij weten nergens van", zei be drijfsleider G. van Luinen van banketfabriek de Waal in Tholen. die met verontruste personeelsle den te maken kreeg, nadat de E B. vorige week meldde, dat de Waal als milieuhinderlijk bedrijf op de nominatie stond om verplaatst te worden. "We zijn met een investerings programma voor automatisering begonnen dat tonnen kost. Als we weg moeten, kunnen we daar wel mee stoppen", aldus dhr. van Luinen. Op de lijst van het Provinciaal Bestuur 'Overzicht van aange melde milieuhinderlijke bedrij ven voor de woonomgeving voor de sanerings-bijdragerègeling' staat voor 1985 duidelijk de Waal I holen. In het stuk wordt ook geschreven over 'Door de gemeenten aange melde bedrijven', maar dhr. van Luinen zijn op de Thoolse ge meentesecretarie geen ophelde ring ontvangen te hebben hoe de banketfabriek op die lijst kwam. Nimmer was er contact over eventuele verplaatsing, aldus de bedrijfsleider van de Waal. De gemeenteraad behandelt maandagavond voorstellen om de bedrijfsgebouwen van Sluco Oud-Vossemeer en transportbe drijf van 't Hof in St. Annaland aan te kopen in verband met ver plaatsing. Daarin wordt ook ges proken over 'Door de gemeente verstrekte opgaven van bedrijven die voor toepassing van de bij drageregeling sanering van mi lieuhinderlijke bedrijven in de woonomgeving in aanmerking kwamen'.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9