Kunstmest zaaien en sproeien vervuilt afvalwater ook al Kookcursus mannen zit er op Ter Tolne schooldamkampioen Burgemeester tempert vreugde plan overdekt zwembad Tholen U i F. -L BOUMAN POTTER I Uien 64 ct Ltfl Donderdag 16 februari 1984 40e jaargang no. 14 Thools waterschap kreeg gelijk van gerechtshof Zelfs als men alleen maar kunstmest strooit of bestrijdingsmiddelen sproeit, wordt het oppervlaktewater al vervuild. Hoeveel? Dat doet er juridisch niet toe, zo bleek bij de behandeling van een beroepszaak tegen de zuiveringsheffing van het water schap Tholen. Door de uitspraak van het Haagse gerechtshof, waarbij het water schap gelijk kreeg, voelt C.J. Bevelander uit Poortvliet zich de enige boer in Nederland die is veroordeeld tot betaling van de zuiveringslasten voor kunstmest strooien en sproeien. Bedrijfsaanslag Rapporten ^WONINGINRICHTING t Groene Kruisspeld voor zuster Schot Voor de derde keer is de o.l.s. Ter Tolne uit Tholen winnaar geworden van de schooldamkampioenschap pen op Tholen en Sint-Philipsland. De laatste partij op het vijfde bord was beslissend en na een spannende strijd werd de CNS de Regenboog uit Tholen versla gen. De kampioensploeg bestond uit Marnix Kouse maker, Said Boudou, Gerard Polderman, Martijn Schellinger(de jongste als tweede klasser), Karim Benjilali en reserve Wilco Bos. Ander systeem Met spek Bedrijfsgebouw op de televisie DEZE WEEK Tussen openluchtbau en sporthal iVfeuïvliet in "Wij hopen dat ben wen de gemeenteraad net zo enthousiast als ons zullen worden, dan is dit plan haalbaar en slaan we misschien nog dit jaar de eerste paal". Voorzitter R.J. Damen van de werkgroep "overdekt zwembad eiland Tholen' zei dat dinsdagmorgen bij de presentatie van het plan voor een overdekt zwembad aan de Zoekweg in Tholen. Burgemeester E. Baerends zei de werkgroep niet te willen ontmoedigen, maar hij plaatste een heel groot vraagteken bij de haalbaarheid. "De bouw op zich is nog wel te doen, maar de exploitatie, dat is het financiële struikelblok voor de gemeente. Mogelijk kunt u echter veel verder komen dan wij,', zei de burgemeester. Volgens de werkgroep kost het overdekte bad 2.945.250 gulden(inclusief btw) en zal er een jaarlijks exploitatietekort van circa 100.000 gulden zijn. Zestig mensen Groot misverstand Een begrip ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. voor kwaliteit en service! Tandartsen C. Wouters en P. Vos WESTSTRAAT 34 SINT ANNALAND St. Philipsland: Zuiddijk 4-6 01677-3219 Al enkele jaren liggen een paar ingelanden in de clinch met het waterschap omdat ze eraan twij felden, of ze wel vervuilden in de zin van de wet. Cor Bevelander in de Kalfdamseweg was een van die vasthouders, die spek of boven wilde van de hoogste rechterlijke colleges. Het waterschap stond voor de wettelijke opdracht om het oppervlaktewater te zuiveren en Bevelander vocht sinds 1976 zijn aanslag aan. om vermeend recht te halen. In het begin had Bevelander in de Weihoek nog 1 koe, maar toen die verdween en zelfs een putje dat kon vervuilen, werd dichtgemet seld, kreeg hij toch nog een zuive ringsheffing. Het waterschap was ervan overtuigd dat een gezin, maar ook een landbouwbedrijf op de een of andere wijze oppervlak tewater vervuilt. Heel wat van de door Bevelander aangevoerde argumenten werden gehonoreerd. Hij leek alleen maar een normale, huishoudelijke ver vuiler te zijn. Hij beschouwde zich bepaald niet als bedrijfsvervuiler, maar het gerechtshof oordeelt van wel. Vee of geen vee maakte niets uit. Een boer die kunstmest strooit en bestrijdingsmiddelen sproeit, krijgt ook een bedrijfsaanslag van zes vervuilingseenheden of 252 gulden per jaar. Huishoudens be talen de helft. Bevelander kreeg voor de jaren 1976 en 1978 gelijk, maar voor 1980 haalde hij 't niet. Deskundi gen waren het er weliswaar niet over eens, hoeveel er vervuild werd, maar dat niet wordt ver vuild, kon evenmin worden be wezen. Integendeel, er moest en moet worden aangenomen, dat door het strooien van kunstmest en het sproeien van bestrijdings middelen het oppervlaktewater niet meer brandschoon kan wor den genoemd. Het gerechtshof maakte bij de Veiling Sint Annaland dinsdag 14 februari 1984. Uien maat 40 op klasse 2 nl 63,00 - 64,40; Drielingen maat 35/40 klasse 2 nl 37,00 - 39,40. Aanvoer 115 ton. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. beoordeling gebruik van het rap port "bemesting, waterhuishou ding, perceelsscheidingen en landbouw van dr. J.G. de Mole naar en een brief van de voorzitter van de technologische dienst Zeeuwse waterschappen. Volgens vice-president mr. C.A. van der Beek is het niet de bedoeling ge weest van de wetgever, dat be drijven die minder dan tien ver vuilingseenheden vervuilen, vrij gesteld zouden worden van de heffing. Het was hem niet geble ken, dat er ongelijke behandeling van gelijke gevallen binnen het waterschap Tholen plaatsvindt. Bevelander legt zich bij de uit spraak van het gerechtshof neer. Wijkverpleegkundige J. Schot- Uyl uit Tholen heeft van provin ciaal voorzitter de Kam de zilve ren speld gekregen wegens haar 25-jarig dienstverband bij het Groene Kruis. Bij de feestelijke bijeenkomst in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet waren familieleden aanwezig, alsmede het personeel en bestuur van het Groene Kruis Tholen/St. Philipsland. Voorzitter M.C. Noorthoek over handigde haar een envelop met inhoud en een bloemstuk, terwijl dokter H. Menger herinnerde aan de lange periode dat hij met de jubilerende wijkzuster in St. Phi lipsland samenwerkte. De colle ga's van zuster Schot brachten hun felicitatie in de vorm van een voordracht met liedjes, waarin 25 jaar zorgverlening tot uiting kwam. In de keuken van Sim Maartenshof werd met succes de eerste kookcursus voor mannen op Tholen gehouden. De Deelnemers beleefden er veel ple zier aan. v.l.n.r. dhr. Bevelander uit St. Annaland, Marijke, kok Rudy Nijssen, medewerkster mevr. E, Kortland, dhr. van Peenen uit Halsteren, In Sint Maartenshof is dinsdag avond de finale bereikt van de eer ste kookcursus voor mannen. Het succes was drievoudig. Wijkver pleegkundige Tineke van Vliet uit St. Annaland had haar stage-op- dracht als onderdeel van de oplei ding maatschappelijke gezond heidszorg afgerond, waarbij een goede organisatie de hoofdmoot was. De mannelijke deelnemers slaag den voor honderd procent en kunnen met de duim in het vest verzekeren, dat ze niet met de handen in het haar zitten, als er onverwacht voor het warme potje De deelnemers aan de finale van de schooldamkampioenschappen Tholen/St. Philipsland na de beslissende wedstrijden in de gemeenschaps ruimte van de lagere scholen te St. Annaland. Ter Tolne zegevierde. De finale vond woensdagmiddag plaats in de gemeenschapsruimte van de lagere scholen in Sint-An- naland, nadat via loting de poule wedstrijden waren gehouden. De Schalm uit Stavenisse, de Regen boog, de Sint Antnoniusschool uit Oud-Vossemeer. de School met de Bijbel uit St. Annaland en de Rieburch uit St. Maartensdijk speelden in de Regenboog. In poule B kwamen uit: De Casem- brootschool uit St. Annaland. Ter Tolne, de School met de Bijbel uit Anna Jacobapolder en de Ooster- scheldeschool uit Scherpenisse, die de voorronde in Ter Tolne af werkten. De speeltijd was maxi maal 20 minuten. „We gaan 't volgend jaar toch an ders doen", zegt organisator O. Huiskamp van Ter Tolne. "De zwakke ploegen zijn er nu te vroeg uit. Daarom willen we in 1985 alle scholen in één poule op twee woensdagmiddagen laten spe len." De strijd tussen de vier finalisten ging gelijk op en daarom was 't erg spannend. Ter Tolne zegevierde toch duidelijk met 20 wedstrijd en 6 bordpunten voor de Regen boog met 16-2 en de Casem- brootschool en de School met de Bijbel, beiden uit Sint-Annaland, met elk 12 wedstrijd- en 2 bord- punten. Voor (je eerste drie ploegen waren er medailles en Ter Tolne kreeg de wisselbeker. Op 29 februari doet de winnaar mee aan de Zeeuwse kampioenschappen. Op dat ge bied heeft de Thoolse school al ervaring, want men deed zelfs een keer mee aan de Nederlandse kampioenschappen. Elke deelnemer kreeg een lintje en een daminstructieboekje als aanmoediging om met het dam men verder te gaan. Bestuursle den van damclub de Eendracht, die medewerking aan dit tournooi gaven met het beschikbaar stellen van scheidsrechters, hopen daar in elk geval op. gezorgd moet worden. Als derde categorie geslaagden waren er op de finale-avond de echtgenotes, die volop plezier hadden. Ze kun nen zich voortaan een extra uurtje winkelen of schoonmaken ve roorloven. want als de nood aan de vrouw zou komen, komt de watme maaltijd toch wel op tafel. Voor de deelnemers was het ple zierig en nuttig bezig zijn onder goede leiding en met goed mate riaal uit de keuken van Sint Maartenshof. Men kreeg er steeds meer plezier in en het zelfver trouwen en het zelfstandig werken groeide met elk lesuur. Op het eind van elke cursusavond was er dan een smakelijk en ge zellig samenzijn. Dan passeerden de verrichtingen van die avond nog eens de revue en bleken ad- spirant-koks even goed met spek te kunnen schieten als vissers of jagers. Er werd bewezen, dat er behoefte bestaat aan zo'n kook cursus. Die kan groeien naarmate het streven in de gezondheidszorg om ouderen zo lang mogelijk in hun eigen huis te laten, meer vat krijgt. Daarom is de cursus voor herha ling vatbaar, hoewel de lessen op zich niet eenvoudig waren. Niet dat het om de meest ingewikkelde Franse diners ging, maar om een voudige, voedzame en ook lekke re maaltijden. In die opzet slaagde men dankzij de medewerking van het Groene Kruisbestuur. hoofdwijkverpleeg- kundige P.C. de Jong, de wijkzus ters, personeel van Sint Maar tenshof en de diëtiste. Met aller medewerking bleven de kosten De NOS-televisie schenkt woens dagavond aandacht aan de bouw van een bedrijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk. Gedeputeer de drs. R. Barbé slaat daarvoor vanmiddag om half vier de eerste paal op het industrieterrein naast de BBA-garage. Op 3000 m2 wordt ruimte gescha pen voor 25 bedrijven, die tegen betaling van 43 gulden per m2 op jaarbasis ruimten van 50 tot 200 m2 kunnen huren. Dankzij het toepassen van een wandensys- teem kunnen tussentijds ruimten worden vergroot en verkleind. De opzet is sober. Het Provinciaal Bestuur geeft 300.000 gulden sub sidie om bouwbedrijf Uijtdewilli- gen dit project te laten uitvoeren. Dit bedrijf bouwde eerder op het Thoolse industrieterrein een be drijfsverzamelgebouw, dat na een halfjaar volledig bezet was. In St. Maartensdijk is belangstel ling getoond door een oester zwamteler, een meubelfabriekje, een glasrecyclingbedrijfje. een re clame-adviesbureau, een impor teur van racefietsen en een tran sportbedrijfje. De gemeenteraad beslist maan dagavond over de grondverkoop aan Uijtdewilligen. Aangezien de drie ton subsidie pas na de bouw betaald wordt, willen b. en w. tot die tijd het bedrijf uitstel geven van betaling van de grond. dhr. P.J, Koopman uit St. Maartensdijk, dhr. J. Kesteloo uit Tholen, dhr. Oerlemans uit Halsteren, dhr. M. Koopman uit St. Maartensdijk en dhr. J. van Dijke uit Poortvliet met cursusleidster Tineke van Vliet. laag. De eerste aanmeldingen zijn bestuur wellicht de mogelijkheid er al voor een volgende kookcur- bieden. Bij de bestuursleden en sus en als Groene Kruisleden wijkverpleegkundigen kan men daaraan behoefte hebben, zal het de belangstelling kenbaar maken. Vervuilen doe je ook met kunstmest en bestrijdingsmid delen Enthousiasme overdekt zwem bad, maar burgemeester twij felt aan haalbaar Meer bloeddonors Raad van State wijst plan Noord in de Smalstad af Veilig Verkeer voegt afdelin gen samen ZLM met drainagezorgen, zoet water en kavelruil Halve eeuw Plattelandsvrou wen St. Philipsland Ernstige gewonden na ongeval Poortvliet Stemmen van lezers Mildere straf na mishandeling buurman Banketfabriek verrast door bericht over verplaatsing Proefproject specifiek welzijn Fevenoord C naar WHS ALS EEN TIJDPERK RIJP IS VOOR VERANDERING, KAN GEEN MENSELIJKE MACHT DIE VERHINDE REN Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's Het overdekte bad is geprojec teerd op een nu met bomen be plant terrein tussen het openlucht zwembad en de sporthal Meul- vliet aan de Zoekweg in Tholen. Het bad is 10 x 25 m(het alterna tief van 12.5 m breed met dezelfde lengte van 25 m is geschikt voor waterpolo). Bijzonder is de bewe gende vloer van gelijkvloers tot 1.80 m diep over een lengte van 10 m. Hier kunnen peuters, ouderen en invaliden zwemmen en/of spelletjes doen, want er kunnen ook toestellen geplaatst worden. Daarnaast is er een instructiebad je van 8 x 10 m, dat met een vouwwand van het grotere bad af te sluiten is. Het complex telt vier grote kleedkamers, 2x8 wisselca bines, technische ruimten en werk- en vergaderruimten voor het vijf man vaste personeel. Er is een daglichtstrook met een terras voor zwemmers en een ter ras voor bezoekers. Volgens voorzitter Damen heb ben meer dan zestig mensen in spraak gehad in de plannen. Be halve uit Tholen en Oud-Vosse- meer, waar de vijf werkgroep-le den wonen, uit Stavenisse, St. Philipsland en St. Maartensdijk: o.a. huisvrouwen, middenstan ders, onderwijsmensen, een arts en een fysiotherapeut. Voorzitter Damen bedankte ze dinsdagmor gen bij de presentatie in het ge meentehuis te St. Maartensdijk voor hun advies en inbreng. Hij dankte ook voor de prettige sa menwerking met Sportbouw BV uit Kedichem bij Leerdam. "Na veertien maanden is 't einde lijk zover", zei voorzitter Damen. Hij deelde de burgemeester mee, dat de werkgroep met de advi seurs beschikbaar blijven voor b en w en de gemeenteraad. "Wij zullen het college en de raad ook nauwgezet blijven volgen betref fende dit plan. Wij hopen dat li daar begrip voor heeft", zei voor zitter Damen, waarna mevr. W. Janmaat een koker met de teke ning aanbood. Ook een exploita tiebegroting werd bijgevoegd. De burgemeester verklaarde eerst een 'groot misverstand' te willen recht zetten. "De werkgroep ging ervan uit, dat de gemeente bezig was met een overdekt zwembad bij Gorishoek. Dhr. C.A. de Weerd deed daar in een brief ook erg ontstemd over, maar die reac ties berusten op een vergissing en dat is gewoon jammer. De ge meente geeft geen cent uit aan het overdekte bad bij Gorishoek en bouwt zelf niets. De recreatie-on dernemers van Gorishoek hebben de handen ineen geslagen om het laatste stukje van plan Gorishoek te realiseren met een slecht-weer- voorziening. Dat houdt in: een bowlingbaan, een fitnesscentrum en een instructiebadje, 't Gaat erom, dat de gemeente hieraan planologische medewerking ver leent, maar voor één partij in de gemeenteraad hoeft dat niet en sommigen denken, dat het om een soort Bobbejaanland gaat. Er zijn allerlei misverstanden over een slechtweervoorziening en daarom is in de raadscommissie ruimte lijke ordening besproken om zo'n voorziening bij Den Bosch te be zoeken. Het zwembad daar is kleiner dan deze trouwzaal. Ik kan niet ingaan op het plan van Vervolg op pag. 9 Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie LM. M.i.v. dinsdag 1 2 februari is de praktijk te Sint Annaland verhuisd naar het nieuwe adres: De spreekuren blijven gehandhaafd t.w.: Dinsdag van 1 2.30 tot 1 4.30 uur Vrijdag van 1 3 .30 tot 1 5.00 uur Daarnaast is het vanaf heden mogelijk telefonisch een afspraak te maken. Hiervoor kunt U bellen: Maandag t/ m vrijdag van 10.00 - 11.00 uur en van 14.00 - 15.00 uur. Telefoon 01665-3388 Nieuw telefoonnummer: Spreekuur: vr. 15.30 - 1 7.00 u. Voor het maken van afspraken zijn wij telefonisch te bereiken op de spreekuren. Advertentie I.M

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1