Verplaatsing van negen bedrijven Reservepolitie uitgebreid Anbo-bestuurslid: strijdbare houding nodig van bejaarden r Uien 61 ct Bezwaren Komplannen St. Annaland/Stavenisse ongegrond Raad van State Overdekt bad. Zo'n plan! Bij verhuizing Donderdag 9 februari 1984 EENDRACHTBODE 9 Met financiële steun van het rijk Negen milieuhinderlijke .bedrijven op Tholen staan op de nominatie om verplaatst te worden uit de be bouwde kom naar elders in de gemeente. Voor twee daarvan heeft de minister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer al een finan ciële toezegging gedaan. Aardappelhandel Inzet en motivatie Nieuwe opleiding Huisarts Scherpenisse, Beter Wonen, alarmapparatuur "Als we zeer tevreden zijn, is 't zo met ons ouderen gedaan. Lieve, gelukkige, oude mensen, dat is heel gemakkelijk voor de overheid, maar we moeten onze grote mond open zetten en ons niet laten betuttelen." Mevr. Apon - 'voor mezelf ben ik een zeer tevreden mens, maar anderen hebben hulp nodig' - zei dat dinsdagmor gen in Hof van Holland te Tholen waar zestig Anbo-leden en bestuursleden van vrouwenorganisaties verschillende problemen bespraken als kadervorming, ziek tekosten, contributie Groene Kruis, alarmapparatuur, dienstverlening huisarts en bouw van een praathuisje. Zelfstandig Nachtzusters Alarmapparatuur Woningstichting Poststraat hairstyling shop A"'v\LEEN RIJSTENBIL a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. SCHERPENISSE POORTVLIET SINT- PHILIPSLAND Transportbedrijf J.H. van 't Hof aan de Noordstraat in St. Anna- land krijgt van het rijk voor ver huizing naar de Veilingweg(voor malig gebouw Cebeco landbouw mechanisatie) 92.700 gulden, waarvan een voorschot van 83.430 gulden is verleend. De verplaatsing van veehouderij J. Moerland aan de Ring in St. Annaland kon in 1983 niet meer rond komen, waardoor het rijk nog geld over had. Gelet op de geboden spoed, konden hiervoor slechts saneringsprojecten in aan merking komen die zich in een vergevorderd stadium van voor bereiding bevonden. Dat was met het verpakkingsbe drijf Sluco in de Kalisbuurt te Oud-Vossemeer het geval. Voor verhuizing naar het bedrijventer rein aan de Molenweg is 287.088 gulden toegezegd, waarvan een voorschot van 258.379,20 is verleend. Sluco zou eerst naar het voormalige gebouw van bouwbe drijf A.J. Schot Zn. op het Thoolse industrieterrein gaan, maar dat werd net even eerder gekocht door H.G.A. Rijnberg uit St. Maartensdijk, die het tran sportbedrijf van de Thoolse Beton Industrie heeft overgenomen. In heel Zeeland staat voor dit jaar als tiende op de lijst, aardappel- handel Joh. van Houdt en Zn. BV aan de Oostvest in St. Maartens dijk. De verplaatsingskosten wor den geraamd op 750.000 gulden. Mogelijk valt er naast de rijks- steun een bijdrage te krijgen in het kader van een reconstructie/sa neringsplan. Voor 1985 en 1986 staan op het programma: veehouderij Moer land, Ring, St.Annaland, banket- fabriek De Waal aan de Edison- weg in Tholen, veehouderij Van der Slikke aan de Hogedorpstraat in Poortvliet, landbouwer Heij- boer aan de Zuidstraat in Poort vliet, veehouderij Heydra Onder de Molen in Oud-Vossemeer en landbouwbedrijf Bolier aan de Molenstraat in Scherpenisse. De officiële commando-overdracht van de Thoolse brand weer voor het gemeentehuis in St. Maartensdijk, vrijdagmiddag na half zes onder don kere wolken. P.A.C. Lindhout(óO) geeft de portofoon over aan L.T. Steenpoorte(H). Links plaatsvervangend centraal commandant D. van Duivendijk uit Tholen. Nederlandse maatschappij,', had hij gelezen. "Daarin zit de kracht van de reservepolitie. Vooral in deze tijd van gezagscrisis en normvervlakking is dat'fijn om te horen, 't Is een goede zaak, dat de overheid kan --beschikken over mensen diein tijd van nood de rechtsorde in stand houden. Van uit de Vereniging van Nederland se Gemeenten is er ook altijd ge pleit voor handhaving en uitbouw van de reservepolitie. Het al of niet opheffen van de reservepoli tie is dikwijls in discussie geweest. Niet zozeer om financiële rede nen, want het rijk gaat niet failliet wegens de kosten van de reserve politie. Van uw beloning ben ik nooit onder de indruk geweest. De voornaamste discussie kwam uit de (beroeps)politie zelf. Hier valt dat wel mee, gezien de enthou siaste opleiding door opper Van der Have en de aanwezigheid van de rayoncommandanten. De re servisten krijgen tegenwoordig een stevige opleiding met heel wat cursussen. We zijn trots op men sen die in deze tijd geheel vrijwil lig een stuk burgerzin opbrengen. Inschakeling bijvoorbeeld bij de avondloop- en fietsvierdaagse in St. Philipsland is een heel goede zaak. De bevolking waardeert dat Vervolg van pag. 1 bijzonder", aldus burgemeester Vogel. Overste Veenstra blikte terug naar de basis van de reservepolitie: ,'Na de Tweede Wereldoorlog wilde meh de ellende van een be zetting voorkomen en de herwon nen vrijheid inspireerde mensen tot oprichting van de organisatie 'Steunt het wettig gezag'. De communistische staatsgreep van '1947 in Tsjecho Slowakije wak kerde dat aan. Op 2 september 1948 werd de reservepolitie offi cieel opgericht, maar de interesse vanuit de beroepspolitie was toen zeer matig. De vrijwilligers wer den toen niet voor vol aangezien door de onvoldoende opleiding en het gebrekkige materiaal. De re servisten toonden echter een vrij grote inzet en motivatie en die bereidheid verwondert me nog elke dag. Bij het 25-jarig bestaan in 1973 wilden de ministers van binnenlandse zaken en jusitie de reservepolitie opheffen, maar dat wekte verzet. Verhoudingsgewijs* kost de reservepolitie ook veel, maar dat mag wel gezien de waarde en de inzet. In 1982 werd besloten dat de re servepolitie blijft en in het district Middelburg werd toen een ver ruiming aan de mogelijkheden gegeven. In uniform ziet de bur ger het verschil niet meer, reser visten kunnen tegenwoordig ook opper worden en het korpsrijbe wijs halen. Er zijn andere eisen aan de toelating en u houdt nooit op met studeren. Bij voortduring moet u bijblijven. Mijn bewonde ring en waardering voor het op peil houden van de kennis naast uw werk. 't Legt ook een druk op uw schouders. Er is een heel goed samenspel met de beroeps nodig en geen competitie en naijver. Dank aan opper Van der Have voor de opleiding. U scoort erg goed als klassedocent, want ze zijn allemaal buitengewoon geoefend man geworden", zei de overste, die de< diploma's aan de vijf ui treikte. Groepscommandant D. Coppool- se feliciteerde de reservisten na mens de beroepsmensen en be dankte in 't bijzonder opper Van der Have voor zijn inzet. "Ik heb wel sceptisch tegenover de reser vepolitie gestaan gezien ervarin gen in het verleden. Men had soms meer aandacht voor de koeien in de wei dan voor het po litiewerk. In Reimerswaal heb ik zelf aan de opbouw gewerkt en hier op Tholen heb ik gemerkt, dat er sprake is van collega's. Het vertrouwen in de reservisten is el ke keer bewaarheid. We zijn er blij mee en af en toe maken we dankbaar gebruik van hun dien sten bij wielerrondes, e.d. Dat is hun taak echter niet. 't ls de be doeling dat de reservisten ons werk overnemen wanneer we wegvallen door rampen of oorlo gen. We zijn er trots op, dat de reserves zo goed geoefend zijn", aldus de groepscommandant. Hij was zeer erkentelijk voor de ontvangst in het Fliplandse ge meentehuis en was blij met de zeer goede verhouding met beide gemeentebesturen. Vermoedelijk begin 1985 begint opper Van der Have met een nieuwe tweejarige opleiding voor de reservepolitie op Tholen en St. Philipsland. Er zijn al vier gega digden. Veiling Sint Annaland dinsdag 7 februari (donderdag 2 februari 1984). Uien maat 40 op klasse 2nl 61,50- 61,80 (65,10); Drielingen maat 35/40 klasse 2nl 36,00-37,80 (37,10). Aanvoer 112 (44) ton. Voorzitter J. Geluk moest het eerste uur mevr. Apon(presidente gewestelijk Anbo-bestuur) we gens een treinvertraging veront schuldigen, maar daarna haalde ze haar 'schade' volop in. Overigens viel dat niet bij ieder een in goede aarde, want tegen half één liep Joh. Moerland uit St. Annaland naar de microfoon om te zeggen: "Ik ben dankbaar voor wat er allemaal voor de bejaarden gebeurt." Bij de discussie over kadervor ming toonde mevr. Apon zich weinig ingenomen met de vele re gels en het streng beleid van de Anbo. Mevr. Hommel-Nuts uit Oud-Vossemeer was 't daarmee eens. "Als 't allemaal professio neel wordt, dan kunnen we 't wel vergeten. Dat is in strijd met de uitgangspunten, dat ouderen zo zelfstandig mogelijk moeten op treden." "Er zijn goed opgeleide mensen nodig ofn bij de overheid wat ge daan te krijgen, maar de beroeps mensen val ik zelf ook regelmatig aan", zei mevr. Apon. "Het valt echter niet mee om die knappe jongens op hun vestje te spugen. Daar is moed voor nodig, maar laten we het als ouderen zelf doen. Weten ze in vredesnaam wel wat 't is om van AOW of een pen sioentje te leven? We moeten als ouderen veel meer op de bres staan en ons ook met jongeren bemoeien.,' De gewestelijk Anbo-voorzitster riep dhr. Van Ast ook op tot actie in verband met zijn klacht, dat Scherpenisse nog steeds geen ei gen huisarts heeft. "Je moet niet onder elkaar blijven mopperen, maar naar de gemeente gaan en als jé 't via de instanties niet voor elkaar krijgt, dan maar via een ongebruikelijke manier. Dan ga je maar bij de artsen op de stoep staan", zei mevr. Apon. Van Ast wees erop dat St. Maar tensdijk twee huisartsen heeft en Scherpenisse geen, maar als de andere Thoolse huisartsen niet meewerken voor de weekendre geling, lukt 't niet om in Scherpe nisse een eigen dokter te krijgen. Raadslid mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven zei dat de wens bij de gemeente bekend is, maar de be reidwilligheid moet van de artsen zelf komen. Dhr. van Osta van het MZB liet weten, dat het zieken fonds er niets aan kan doen. "Het is vrijblijvend." Mevr. Apon was 't daarmee niet .eens. "Het is zo ingeboren: een arts, die weet 't, die mag niet lastig gevallen worden. We moeten niet te bang zijn, maar een gesprek aanvragen, want 't moet te door breken zijn." Mevr. Bijl-Vermaas uit Tholen merkte op, dat Scherpenisse en St. Maartensdijk toch vlakbij elkaar liggen. "Wat voor afstanden zijn er in de stad niet naar de huisarts. We zijn teveel verwend." De MZB-vertegenwoordiger liet de ouderen weten dat de rijks daalder voor medicijnen zo blijft, maar dat verhalen over betaling van de eerste twee opnamedagen in het ziekenhuis, alleen nog maar voorstellen zijn. "Als 't doorgaat. zit het er dik in, dat bejaarden daarvan vrijgesteld worden. Mevr. Hommel vond de 40 gulden contributie voor het Groene Kruis voor een alleenwonende fors ten opzichte van een gezin met tien leden. Hoofdwijkverpleegkundi- ge zr. P.C. de Jong legde uit, dat men in elke zelfstandige woon- eenheid recht heeft op Kruishulp volgens de AWBZ. Leden zijn vrijgesteld van een eigen bijdrage. De Ten Ankerflat wordt als zelf standige woning gerekend, maar een verzorgingstehuis niet. Vol gens het jaarverslag 1982 hebben bejaarden evenveel preventieve hulp gehad als kleuters en zuige lingen, zodat er veel aandacht is voor de ouderen. Als u naast het wassen de zuster nodig hebt, vraagt u er dan om. Dankzij de 24 uurs zorgverlening, uniek voor Tholen en St. Philipsland, is het Groene Kruis dag en nacht be reikbaar. Bel 01100-14444 en bin nen een halfuur hoort u van ons,', aldus zuster De Jong. De aangekondigde demonstratie van alarmapparatuur voor oude ren via de telefoon kon niet door gaan. Voorzitter Geluk deelde mee, dat dit voornemen wegens technische, praktische en finan ciële problemen afgevoerd moest worden. Mevr. J. Lebeau-Goorden van de Thoolse stichting Welzijn voor Ouderen gaf er nog wel informa tie over. Als men het apparaatje bij zich draagt en men valt, kan men op een knopje drukken. Bin nen een straal van 15 m van de telefoon, wordt dan automatisch de centrale in Domburg gebeld, waar in een computer twee door de betrokkene opgegeven hulpa dressen zijn opgeslagen. Zijn die niet thuis, dan wordt de politie gebeld om op de hulpbehoevende af te gaan. Het entreegeld is 40 gulden en het abonnement 5,50 per week. Domburg geeft eigen inwoners subsidie, waardoor de huur 3,75 is. J. Gunter uit St. Annaland pleitte voor de bouw van een praathuisje op de parkeerplaats tegenover café Havenzicht. Suggesties van b en w om 't op de zeedijk te zetten, wees hij af. Mevr. Lebeau ant woordde, dat de gemeente nog niet zo lang geleden de parkeer plaatsen aanlegde en nu weer niet wil veranderen. Ze meende, dat er eind maart een beslissing valt, mogelijk met de hoek Molen dijk/Havenplein, waar nu bank jes staan, als bouwpldats. Mevr. Van der Peyl-Dekker uit Tholen wilde de belangstelling voor de alarmapparatuur peilen. Toen ze opmerkte, dat de huisarts ook een stem in de aanschaf zou hebben, wees mevr. Apon dat re soluut van de hand. "Ik bepaal zelf of ik die alarmapparatuur wil en we hebben er recht op, dat de overheidsinstanties ervoor zorgen dat we ,t kunnen bekostigen. Hoe, dat is mij een zorg." Tenslotte kreeg de woningstich ting Beter Wonen nog vragen. Vi- ce-voorzitster mevr. M. Boog- aard-Bolier uit St. Annaland zat namens Beter Wonen in het fo rum en kreeg kritiek uit Poortvliet en Scherpenisse. Dhr. J.W. Hage vond dat de plaatselijke commis sies voor de woningtoewijzing net zo goed opgeheven konden wor den, want 'ze doen toch hun eigen zin'. Volgens hem kon het pre sentiegeld van 100 gulden dan beter besteed worden. Mevr. Boogaard zei, dat men be paald niet jaloers hoeft te zijn op woningverdeler L. Kloet, die soms rqet nare dingen te maken krijgt. "De huizen worden echter zo eer lijk mogelijk verdeeld, daarvoor steek ik m'n vingers naar boven. Er wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de wensen van de huurders en Kloet belt voor de verdeling met de twee bestuursle den ter plaatse. Daarover horen we geen klachten", zei mevr. Boogaard. Een inwoonster van Scherpenisse zei toch niet de begeerde woning te hebben gekregen toen ze haar eigen huis moest verlaten. Ze maakte ook bezwaar tegen het betalen van 4,50 meer huur voor een voorziening die problemen met de post en de fietsen móet oplossen. Van Ast vulde aan, dat er in Scherpenisse mensen met twee inkomens in een veel te goedkoop huis zitten. "Dat weten we en daarmee profiteren ze wel van de rijkssubsidie, maar toen ze toegewezen werden, waren er geen andere gegadigden voor", zei mevr. Boogaard. Mevr. Apon vroeg nog aandacht voor de onderlinge verhoudingen in besturen. "Men kan elkaar soms vreten/zodat het goed zou zijn een spreker uit te nodigen over het onderwerp 'Hoe gaan we nou in vredesnaam met elkaar om'. We behoren als ouderen het goede voorbeeld te geven, maar we katten net zo hard als de jon geren. Men praat wel over le venswijsheid, maar ik heb niet het idee, dat ik bij het ouder worden zoveel wijzer wordt", aldus de ge westelijke Anbo-voorzitster dins dagmorgen in het volle Hof van Holland. Het ziet er naar uit, dat bezwaren tegen de bestemmingsplannen kom St. Annaland en Stavenisse ongegrond worden verklaard. Maandag kreeg de Raad van State na de negatieve adviezen van de eigen adviseur geen nieuwe argumenten meer te horen omdat geen van de appellanten aan wezig was. Inwoners van St. Annaland vreesden ernstige geluidshinder van 'De Wellevaete', maar de vertegenwoordiger van het gemeentebes tuur zei in de zes maanden na de ingebruikneming van het .dorpshuis met sportzaal geen enkele klacht ontvangen te hebben. De Raad van State behandelde twee bezwaarschriften tegen de Wellevaete: een van P.F. de Rijke en een andere van H.E. van Rijn van Alkemade-Streng en 14 an deren. Daarvan hadden er vier dat ten onrechte gedaan omdat ze eerder geen bezwaren bij Gede puteerde Staten hadden inge diend. De raadadviseur was met G.S. van mening, dat enige ge luidshinder en overlast voor de omwonenden van de Wellevaete aan de Hoenderweg, Langeweg, Anna van Bourgondiëstraat zal ontstaan. "Dat blijft echter binnen aanvaardbare grenzen gelet op de "Het is zo n plan", zegt Vice- voorzitter A.A. van Westen uit Oud-Vossemeer van de werk groep overdekt zwembad Tholen. Meer wil hij echter nog niet kwijt, zolang b en w het ontwerp met tekeningen en berekeningen niet in ontvangst hebben genomen, 't Was nog niet gelukt daarvoor een afspraak te maken. Voorzitter van de werkgroep is R.J. Damen uit Tholen, secretaris W. Janmaat uit Tholen. Medewerkers zijn Th. Henderson en L. Prins. De werkgroep wil niet op de plaats van b en w of de raadsleden gaan zitten. "We meenden wel het goed democratisch recht te heb ben om ook iets van de bevolking in te brengen en we weten ons hierdoor gesteund. Het plan voor een overdekt zwembad op het ei land Tholen is afgestemd op de behoefte van de inwoners. In de groep waren en zijn goede afspra ken gemaakt om goed te kunnen functioneren. Geen politiek. Geen eigen belang. Geen publici teit tot het project klaar was en geheel pro deo. 't Is een goed en ook haalbaar plan", aldus een verklaring, van de werkgroep. naar verwachting beperkte schaal en het aanbrengen van een ni veaubegrenzer op de geluidsap paraten". Ook ambtenaar Ruimtelijke Or dening C. Nuyten hield de raad van State maandag voor, dat er voldoende waarborgen waren voor een acceptabel woonmilieu. Hij wees op de 'verzonken' par keerplaats, voorzien van een wal letje om het geluid van startende motoren of hinder van ontstoken koplichten tot een minimum .te beperken. "De ervaring in een halljaar is zonder meer positief. De directe woonomgeving van de Wellevaete ondervindt geen noe menswaardige hinder", aldus Nuyten. Bij plan Kom Stavenisse ging het om bezwaren van A.P. Heijboer en C.G. Heijboer, zoon/pachter en vader/eigenaar van grond ten zuiden van de Poststraat, dat vol gens het gemeentebestuur voor toekomstige woningbouw moet dienen. De adviseur van de Raad van State was het met de ge meenteraad en gedeputeerde Sta ten eens, dat dit gebied stede bouwkundig het eerst in aanmer king komt voor uitbreiding van Stavenisse. De door Heijboer aangevoerde mogelijkheden aan de Kerkstraat en Stoofdijk waren om planologische en financiële redenen afgewezen. De Poststraat werd als de meest logische uit breiding van Stavenisse gezien. Het overgrote deel van de beno digde 3 ha. is van Heijboer, die gezien de ligging (huiskavel) en de emotionele waarde aan de grond hecht. Nuyten wees erop, dat de Post straat de enige verantwoorde bouwplaats is, terwijl er voor de huiskavel volgens de onteige ningswet meer betaald wordt dan voor los land. De schriftelijke uit spraak volgt in beide beroepsza ken over ongeveer vier maanden. PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIÉUWS «..PLAATSELIJK NIEUWS,,rS Commerce. De daarna geplande verkoping in café Tolrust van het woonhuis met tuin Stoofstraat 32 te Poortvliet ging niet door. I op l afspraakW molenstraat 31 >w/ oud vossemeer telefoon 01 667 2563 Advertentie I.M. Klaverjasclub Smalstad De competitie van klaverjasclub Smalstad wordt aangevoerd door Ton Struik met 42278 punten, 2. Cock van Gasteren 40678 p. 3. Jan vd Linden 39849 p. 4. Coby vd Berge 38817 p. 5. Silvia van Gas teren 39501 p. 6. Kees Landa 38417 p. 7. Coby van Hulsel 38379 p. 8. Simon Meijer 38333 p. 9. Frans Meijer 37716 p. 10. Johan Meijer 37237 p. Bij klaverjasclub De Pendelaars staat R. Vermaas op de eerste plaats met 67440 p. 2. J. vd Werf 64738 p. 3. J. van Gorsel 64565 p. 4. P. Bout 64006 p. 5. W. Groene- wegen 63590 p. 6. J. Rijnaart 63234 p. 7. J. van Zetten 62628 p. 8. C. Boom 62459 p. 9. R. Kwaak 82456 p. 10. P. van Splunter62140 p. 11. W. Dane 61769 p. 12. L. Kampman 61567 p. 13. R. van Bloppoel 59138 p. 14. J. Knuist 58245 p. 15. J. van SplUnter 56697 p. 16. Mevr. Franke 55482 p. 17. H. Poot 53691 p. 18. A. Arts 44973 p. 19. P. Bazen 44494 p. 20. H. de Koning 39620 p. 21. J. Hogen- doorn 17233 p. 22. J. Guiljam 4006 p. De De spelers na de 10e plaats hebben één of meerdere wedstrijden achterstand. De stand voor de marsenprijs is: 1. J. van Gorsel 20 p. 2. P. Bout 18 p. 3. H. Poot 15 p. L.J. Koopman geen ouderling De generale commissie voor het opzicht in de N.H. Kerk heeft het beroepschrift van L.J. Koopman verworpen. De bezwaren tegen zijn belijdenis en wandel werden gegrond verklaard, zodat de uit spraak van de regionale commis sie voor het opzicht van kracht blijft. Koopman kan niet tot ou derling worden bevestigd. De lid maten kunnen kandidaten indie nen voor een opvolger. Benoeming L.J. KoopmanAls lid van de raad van commissaris sen van de NV Watermij ZW- Nederland is benoemd dhr. L.J. Koopman. Met Therèse "met de zon mee". Therèse Steinmetz nam vrijdag avond slechts 30 personen in "Haestinge" mee op haar muzi kale reis naar de zon. Toch had de Stichting bestuur Haestinge met het uitnodigen van deze artiesten, Therèse Steinmetz samen met het trio Nico van der Linden, een uit stekende keus gemaakt. Voor de pauze begeleidde zij de bezoekers met haar liedjes naar o.a. het Middellandse Zee gebied, naar Griekenland en Roemenië, terwijl na de pauze het Caraïbisch ge bied, Brazilië, Venezuela etc. aan de beurt kwamen. Het geheel van deze muzikale wervelstorm was voor de toeschouwers bijzonder aangenaam om te horen en te zien, mede door de kleurrijke kle ding die niet alleen door de bij zonder charmante zangeres, maar ook door de haar begeleidende musici gedragen werd. Tussen door was er een prima uitleg, met veel humor gebracht door Therè se, van de door haar te zingen liedjes. Trio Nico van der Linden bracht enkele instrumentale nummers, terwijl Nico van der Linden ook nog enkele liedjes vo caal voor zijn rekening nam. De carnavalssfeer ontbrak in de liedjes vanuit het verre Zuid- Amerika niet. Iedereen kon het zeer waarderen dat voorzitter T.C. Benou van de Stichting in zijn dankwoord aan de artiesten van deze avond, ook de niet-aanwezi- gen toesprak. Hij wees deze men sen en dat waren er velen, op het feit dat zij bijzonder veel gemijt hadden. Aansluitend op een door haar gebracht nummer, waarin zij de nuchterheid van de Zeeuwse man zet tegenover de vurigheid van de man uit Mexico, liet dhr. Benou aan Therèse weten dat zij door haar inspirerende wijze van zingen zelfs de rasechte Zeeuw tot andere gedachten wist te brengen. Aan het einde van zijn vrolijk dankwoord overhandigde dhr. Benou een bloemenhulde aan de zangeres van deze avond. ZLM speelt domino.spel De onlangs gehouden ledenver gadering van de ZLM werd geo pend door voorzitter E. Hage. Hij blikte o.a. terug op het bijzondere achter ons liggende jaar. Dhr. D. Giljam werd tijdens de bestuurs verkiezing herkozen, waarna dhr. P. Tigchelaar een uiteenzetting hield over 'Relatie Gezinsbeste dingen en Bedrijfsinkomsten'. De ongeveer 15 aanwezige leden speelden na het betoog van de spreker aan de hand van vragen over het behandelde onderwerp een dominospel. Na de vertoning van het ZLM-journaal 1983 sloot voorzitter Hage de vergadering. Schietvereniging succesvol De algemene ledenvergadering van schietvereniging Prinses Ju liana bleef beperkt tot een kort huishoudelijk gedeelte. In het bestuur blijft de taakverdeling gelijk, want er was een herverkie zing van P. van Dijke (Voorzitter) en A. de Graaf (secretaris). De 19 aanwezigen in De Gouden Leeuw ontvingen de resultatenlijst over 1983. De prijzenkast kreeg een ruime aanvulling, zodat de 35 le den kunnen terugzien op een suc cesvol seizoen. Er waren bekers voor de beste schutters. 12 meter: klasse H: A. Potappel 48.94 p, klasse A: J. Poot 48.14 p, klasse B: P. v. Ast 45.92 p, klasse C: W. Donker 43.73 p. 100 meter: klasse H: A. Potappel 48.67 p. klasse A: Joh. de Graaf 47.97 p. klasse B: H. Lindhout 47.18 p. klasse C: J. Bazen 46.50 p. De accommodatie blijft een dis cussiepunt. Het gymlokaal aan de Laban Deurloostraat voldoet wel, maar er is telkens veel werk om de baan in gereedheid te brengen. De gemeente deed de toezegging dat de situatie ter plaats wordt beke ken tijdens een club-avond. IJsclub spaart voor pomp Zodra de ijsclub voldoende geld in kas heeft, zal worden overge gaan tot aanschaf van een Nor- tonpomp met toebehoren. Pro blemen met het onder water krij gen van de Pluimpotbaan kunnen dan worden bestreden. Deze win ter was dat bijzonder moeilijk. Pas aan het eind van het jaar viel er voldoende regen. Dit voor de ijs- club belangrijke onderwerp werd woensdag 1 februari besproken tijdens de algemene ledenverga dering in het Holland Huis. Slechts vijf leden tekenden de presentielijst, maar dit kleine groepje stelde toch verschillende zaken aan de orde. Een jaarlijks dieptepunt vormen de vernielin gen. Er was in 1983 weer sprake van vandalisme rondom de baan, inbraak in het pomphok en dief stal van gereedschap. Verder zijn er buizen kapotgeslagen en werd de afrastering vernield. In januari ging er een brief naar de plaatse lijke schoolhoofden. Hierin wordt gevraagd de jeugd met klem te wijzen op de gevolgen van van dalisme. Het bestuur meent dat een vermanend woord of ernstige waarschuwing kan helpen. Het ijsclubbestuur heeft vermoedens wie de daders zijn, maar men wil dit niet via de politie spelen. Ver der kwam het hoogteverschil van de baan aan de orde. De exacte cijfers staan op papier, zodat na de Thoolse Dagen begonnen wordt met de egalisatie van het terrein. Een vorig jaar ingestelde wed strijdcommissie presenteerde een reglement voor hardrijden en kunstschaatsen. In de praktijk is hiermee zeker te werken. Wat be treft de elektrische voorzieningen zijn de bovengrondse leidingen vervangen, wat de veiligheid ze ker ten goede komt. Alle aanslui tingen zijn te bedienen vanuit het loket. In het bestuur werden J.J. Dijke en C. Duynhouwer herko zen. Uit het jaarverslag van secre taris A. Steenpoorte kwam naar voren dat schaatsen vrijwel on mogelijk was. De ijskwaliteit bleek zeer slecht en er kon maar een gedeelte van de baan worden gebruikt. Het bestuur hoopt dat er ondanks het vergevorderde tijd stip alsnog geschaatst kan worden. De Reisduif: 24 van de 29 present De Reisduif noteerde met 24 be langstellenden een opvallend ho ge toeloop voor de algemehe le denvergadering. Gezien de 29 aangesloten duivenmelkers is dit ook een prima opkomst. Het vluchtprogramma 1984 stemde tot ieders tevredenheid, want de zgn. Zuid-Oostlijn kreeg veel aandacht van de besturen. Vooral bij een westenwind kunnen de Thoolse duiven voordeel behalen. De eer ste opleervlucht is op zaterdag 7 april. Het komende seizoen wordt begonnen met nieuwe poulebrie- ven voor computerverwerking. Hoewel duur in aanschaf komt een plezieriger werkwijze daar mee binnen bereik. Ook kwam de tentoonstelling ter sprake. De in teresse was beneden de maat. maar toch gaat men door met deze aktiviteit. In het bestuur nam A. Scherpenisse uit St. Maartensdijk het notulistenwerk over van L. de Kwak Koolaard. Naomi over "vluchtende vrouw" In verenigingsgebouw Eben Hae- zer was de hervormde vrouwen vereniging Naomi bijeen voor de algemene vergadering. De zaal bleek aardig bezet. Het onder werp "de vluchtende vrouw" stond centraal in deze bijeen komst. Daarnaast waren ér gedichten door de dames Quist-den Braber en v.d. Velde-v.d. Werff. Een col lecte voor de Spaanse zending bracht 141,- op. Feest van de Stoofstraat De jarenlange traditie van buurt vereniging Stoofstraat kreeg vrij dagavond een vervolg. Met ruim 60 mensen was er weer een goede toeloop in Tolrust voor de toneel avond met Rederijkerskamer Eendracht uit Oud-Vossemeer. Dit ervaren gezelschap stond ruim 2 Vi uur op de planken voor het drie bedrijven tellende spel Wel kom Binnen. Bij het slotapplaus ontvingen de 14 medewerkenden een bloemetje. Stoofstraat-Voor- zitter dr. Padt bedankte namens het publiek. Afsluitend was er dansmuziek m.m.v. The Fralé's uit Tholen. Het geheel kan als succesvol in de archieven van se cretaris J. Stokman worden bijge schreven. Winst AJP 1 De eerste keus van tafeltennisve reniging AJP won in Roosendaal met 10-0 van TVP 2. Tijdens een gemakkelijke wedstrijd wonnen Ad Verhage, Jan Bolier en Johan Burgers ieder 3 wedstrijden. AJP 2 verloor met 10-0 van het eveneens uit Roosendaal komende SSVR 3. Fliplandse zingt in Doelen Onder het motto 'Zeeland zingt in Rotterdam' t.b.v. de stichting Ou de Zeeuwse Kerken, dirigeert C. den Braber vrijdag 17 februari het Gemengd Koor Laus Deo uit Bruinisse. Gezongen worden vijf nummers, waarvan de zangeres Henny Moerland de sopraan-solo voor haar rekening neemt. De lie deren die*men ten gehore brengt zijn: 1. Jeruzalem van George Warren, 2. Lof aan de Heer, John Vervolg op pag. 14

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9