Vlissingen-Oost Het Zeepe Kamperen buiten de camping DE EVACUATIE 1944 veertig Jaar geleden VOL Donderdag 9 februari 1984 De provinciale planologische dienst heeft tellingen gepubli ceerd over het kamperen buiten de officiële kampeerterreinen. In 1 983 bleken de aantallen te zijn toegenomen. Kamperen bij de boer Vergunning en richtlijnen «INI CAMP INC Overloopterreinen Wild kamperen Kampeerwet IX B'KROHP Waarheen Een periode van beroering (2) Geen paniekstemming. Inundatiebevel "Verblijd U ten allen tijde" ABDIJ IEUWS "Van schor tot industrieterrein". Zo heet de nieuwste brochure die bij de provincie verkrijgbaar is en die is samengesteld door het bu reau voorlichting. Ze beschrijft de ontwikkelingen van het Sloege- bied in Vlissingen-Oost vanaf de jaren zestig tot nu. Wat ooit onontgonnen natuurgebied was, is nu een vestigingsplaats voor vele bedrijven. Geschiedenis Al in 1949 werd tussen Walche ren en Zuid-B^veland in het Zuid- Sloe de Quarleshaven droogge maakt. De grond was bestemd voor de landbouw. De waters noodramp in 1953 en de daaruit voortvloeiende dijkversterkingen riepen de vraag op of het reste rende deel van het Zuid-Sloe ook voor landbouwdoeleinden moest worden ingepolderd. Er werd be sloten tot een aadere bestem ming. Provincie en rijk gaven me dewerking om bedrijven te vesti gen aan diep vaarwater zoals de Westerschelde, die mogelijkhe den bood voor de ontwikkeling van een zeehavenindustriegebied met basisindustrieën. Het begin Scheldepoort, de scheepsrepara- tiewerf van De Schelde, vestigde zich in 1 964 als eerste in Vlissin gen-Oost. Na Scheldepoort volg de er een hele rij van bedrijven zoals bijvoorbeeld M T Chemi cals - een Amerikaans bedrijf dat vooral werkt aan de produktie van chemicaliën voor gewasbescher ming in de landbouw, stabilisatie van kunststoffen, glascoating en houtbescherming; Hoechst Hol land - waar fabrieken staan voor fosfor en fosforprodukten, en een ammoniakterminal; De allumi- niumsmelterij Pechiney; Raffina derij Total en het Gas-overslagbe- drijf Eurogas. Momenteel werken er in het Sloegebied rond 4.000 mensen. De oppervlakte is ruim 2.000 ha, verdeeld over het grondgebied van de gemeenten Vlissingen en Borsele. Planologie In het streekplan Midden-Zeeland is het Sloegebied bestemd tot ter rein voor industriële activiteiten aan diep vaarwater, voor energie voorziening en op- en overslag. Ook zijn daarin vestigingseisen opgenomen. Voordat een bedrijf zich kan vestigen of uitbreiden moet er een milieu-effectenrap portage worden uitgebracht. Dit betekent dat bekeken wordt wel ke effecten de nieuwe activiteiten hebben op de omgeving en vooral op het milieu. De gemeenten Borsele en Vlissingen moeten in hun bestemmingsplan(nen) voor Vlissingen-Oost zönes aangeven waar wel en geen bedrijven kun- Gedeputeerde staten vragen pro vinciale staten een subsidie van 50 procent te verlenen voor de aankoop van een stukje duin- grond in het natuurgebied Het Zeepe/Slot Haamstede. De instantie die om subsidie heeft gevraagd is de Vereniging tot be houd van natuurmonumenten in Nederland. Het gaat om een klein terrein (ongeveer 1/3 ha) dat aan sluit bij een groot gebied dat de vereniging al in eigendom heeft. Aangezien het niet mogelijk bleek dit stukje grond in beheer over te dragen aan een natuurbescher mingsorganisatie (de verkopers wensen slechts tot vervreemding over te gaan) is aankoop de enige mogelijkheid om het natuurge bied veilig te stellen. Het provinciale subsidie bedraagt ongeveer 2300,—. nen worden gevestigd. Belangrijk bij de zonering is de afstand tus sen de woonkernen en het indus triegebied. Havenschap Het havenschap Vlissingen is een samenwerkingsverband tussen het rijk, de provincie en de ge meenten Vlissingen en Borsele. De gemeente Middelburg heeft een adviserende stem. Het schap is bij wet ingesteld en fungeert sinds 1 februari 1971. Taken zijn o.a. :beheer, onderhoud en ex ploitatie van havens, werken, in richtingen, industrie- en handels terreinen en wateren in Vlissin gen-Oost en het oude havenge bied van Vlissingen. Ook geeft het havenschap terreinen uit, koopt en' verkoopt ze en sluit het con tracten met bedrijven en andere instanties. De brochure In het bijzonder voor scholieren, die bijvoorbeeld een werkstuk moeten maken over industriële ontwikkelingen in Zeeland, maar ook voor degenen die belangstel ling hebben voor de provincie Zeeland in het algemeen is de brochure gratis verkrijgbaar bij het bureau voorlichting van de provincie. Sint Pieterstraat 42 in Middelburg, telefoon 01180-31395. In Zeeland liggen bijna 200 'of ficiële" kampeerterreinen met in totaal zo'n 32.000 staan plaatsen (tenten, caravans en campers). Naar schatting kun nen ongeveer 130.000 mensen hier een plaatsje vinden. Vooral in het hoogseizoen (de zomermaanden en Pinksteren) kunnen deze terreinen de toe loop niet opvangen. Dan zijn er nog de campings bij de boer en de zg. overloopterreinen. Ook wordt er wel "wild" gekam peerd, b.v. in wegbermen, op dag recreatieterreinen en in de dui nen. Bovendien laten officiële cam pings soms meer mensen toe dan eigenlijk is toegestaan. Al enkele jaren verricht de pro vinciale planologische dienst tel lingen van het kamperen bij de boer in het hoogseizoen. In 1 982 is voor het eerst ook gételd op overloopterreinen. Zoals gezegd laten de tellingen zien dat er in 1983 meer kampeerders buiten de officiële campings verbleven dan in 1 982. In 1983 werd op 877 terreinen bij de boer gekampeerd. Dit aantal neemt de laatste jaren iets af; in 1981 was het nog 918. Het aantal "kampeermid delen" (dus: tenten, caravans en campers) neemt daarente gen op deze minicampings nog steeds toe: in 1978 gemiddeld 1.159 kampeermiddelen (op 507 terreinen), in 1981 2.741 en in 1983 3.988. Deze groei moet worden toege schreven aan de toename van het aantal terreinen waar meer dan vijf eenheden zijn toegestaan: in 1982 nog 70, in 1983 109 ter reinen. In totaal zijn er zo'n 16.000 slaapplaatsen beschik baar op terreinen bij de boer (4 plaatsen per eenheid). Op Schou- wen-Duiveland en Walcheren wordt het meest bij de boer ge kampeerd. Wie een minicamping wil be ginnen heeft een vrijstelling nodig van het gemeentebe stuur. Op dit moment is voor tweederde van de terreinen nog geen vrijstelling afgegeven. Daar staat overigens nog geen ;kwart van het totale aantal kampeermiddelen (minder dan twee gemiddeld per terrein). Volgens richtlijnen van de provin cie mogen er drie, hoogstens vijf kampeermiddelen op het erf van de boerderij worden gezet. Op 390 terreinen zijn meer kam peermiddelen geteld dan volgens de vrijstelling is toegestaan. Voor 1983 zijn gedeputeerde staten van Zeeland akkoord ge gaan met een regeling om de kampeerders tijdens piekperioden te kunnen opvangen. Het is in een aantal gemeenten dan geoorloofd meer dan vijf plaatsen per bedrijf te bezetten. Voor wat betreft het aantal afgegeven vrijstellingen voor meer dan vijf plaatsen spant Valkenisse de kroon, nl. 37, ge volgd door Domburg (19), Veere (14), Middenschouwen en Marie- kerke (elk 1 3). Overigens bleken zich op 40 ter reinen die wel een vrijstelling hadden - in het geheel geen kam peerders te bevinden. aasm mIm Ml Net als in 1 982 is in '83 geëxpe rimenteerd met overloopterreinen bij campings om het tekort aan toeristische standplaatsen te kun nen opvangen. Er waren zo'n 28 terreinen in gebruik, vooral in de kop van Schouwen en de Wal- cherse kuststrook. Er zijn circa 3000 eenheden geteld, ofwel 1 2.000 slaapplaatsen. In juli en augustus 1983 zijn op zeven zondagen voor het krieken van de dag tellingen verricht op plaatsen waar wild kamperen pleegt voor te komen: bij het be gin van de Brouwersdam, de Veersegatdam en de Schotsman. Gemiddeld werden zo'n 100 wildkampeerders gesignaleerd. In vergelijking met 1 982 wordt er overigens minder gekampeerd. De gegevens over het kamperen bij de boer, op overloopterrei nen en het wild kamperen zijn te vinden in een infoblad van het bureau voorlichting van de provincie Zeeland, Sint Pieter straat 42, 4331 EW Middel burg, tel. 01180-31395. Op aanvraag wordt het gratis toe gezonden. Het infoblad schenkt ook aan dacht aan de kampeerwet die in 1981 is vastgesteld, maar die nog niet in werking is getreden (met uitzondering van de artikelen over dekampeerraad). Deze wet regelt precies wat er wel en niet mag als het gaat om het kamperen buiten officiële campings, hoe het zit met het verkrijgen van vrijstellingen etc. In korte bewoordingen geeft het infoblad aan wat de belangrijkste punten van de wet zijn. Tenslotte wordt uit de doeken gedaan hoe de situatie op dit moment is, nu immers de nieuwe wet nog niet in de prak tijk kan worden gebracht. Dinsdag 14 februari zijn er twee hoorzittingen van de AROB-com- missie. De eerste zitting is om 9.30 uur. De heren C P. Boon en W.G.V. Spuesens uit Terneuzen hebben bezwaar aangetekend tegen de verklaringen van geen bezwaar van gs voor de bouw van 4 woningen aan de Dinkelstraat in Terneuzen. Om 10.00 uur zijn de heren W. de Kraker, C. Nanninga en J. Bockstael uit Sas van Gent aan de beurt. Zij zijn het niet eens met de verklaringen van geen bezwaar van gs voor de bouw van 22 wo ningen aan de Poelstraat in Sas van Gent. Om half elf die dag behandelt de derde kamer uit gs een beroep van vijf katholieke schoolbesturen uit Zeeuwsch-Vlaanderen tegen het raadsbesluit van Hontenisse tot vaststelling van het bedrag per leerling in het lager onderwijs. De tweede kamer uit gedeputeer de staten behandelt 14 februari, 11.00 uur een beroepschrift van een inwoonster uit Middelburg: in het geding is een beslissing van burgemeester en wethouders van Middelburg op een aanvraag voor bijstand. De eerste kamer uit gedeputeerde staten buigt zich om 11.30 uur (ook op 14 februari) over een be roepschrift van Rayon Tax Wal cheren b.v. te Vrouwenpolder. Deze heeft beroep ingesteld tegen het besluit van burgemeester en wethouders van Valkenisse waar bij de verleende vergunning voor het vervoer van personen mét slechts één taxi aan M. Grootjans te Biggekerke aan Rayon Tax Walcheren werd overgedragen. Alle beroepszittingen zijn open baar: zij worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Het is 11 februari 1944"er loopt door 't gehucht, een wonder ge ruchtZo zou de situatie op die dag beschreven kunnen worden. Maar er wordt de nu bijna 4 be zettingsjaren zoveel gekletst. Ve len hebben zich al die tijd aan het dunne levensdraadje vastgeklemd dat aan die oorlog, die bezetting, de vrijheidsberoving toch wel eens een eind zou komen. Het illegale Trouw had immers ook in de kop van het blad staan: "Deez' ellenden, gaan volenden, En verpletterd wordt het juk". Of het illegale "Je Maintiendrai": "Lijdt u mijn Ondersaten - Die oprecht zijn van aert, Godt zal u niet verlaten Al zijt ghy nu be- zwaert". Elk strohalmpje hielp te over leven. Ook om die geruchten te overleven. Ja, in Stavenisse waren inmiddels een groep Armen aan- de Duitsers binnenkort de invasie verwachten. Daarom moest de kuststrook geheel onder water ge zet worden. Het lijkt dat de inwoners van de kernen het allemaal vrij kalm op nemen. In dat opzicht hadden de 3 xk bezettingsjaren toch wat gehar- der gemaakt. Men kon tegen een stootje. In wezen kwam het er echter op neer dat men het nog niet echt kon geloven of dat er op gerekend werd, dat weer snel een bericht zou volgen, dat het weer niet zou doorgaan. Toch werden de eerste brieven naar families el ders verzonden om die op de hoogte te stellen en eventueel te vragen of men daar óf bij kennis sen van die familie onderdak zou kunnen krijgen. Geleidelijk aan stapelden de telegrammen, die nuarimaand nog gecollecteerd voor winterhulp, maar ook dat was een n.s.b. organisatie. De beroemde Duitse generaal veldmaarschalk Rommel, die er in Afrika uitgebonjoerd was door de geallieerde legers maakte in ons land een inspectietocht langs de kustverdediging. En het opperbe vel van de Duitse weermacht deelde mee, dat bij Kersj in Rus land de bolsjewieken tamelijke sterke aanvallen deden met nieu we strijdkrachten, die echter met zware bloedige verliezen werden afgeslagen. Ten zuidoosten van Leningrad ontruimden onze troe pen, aldus nog steeds het opper bevel van dè Duitse weermacht, door de vijand niet gehinderd, een vooruitspringende bocht in het front en betrokken nieuwe ge reedgemaakte stellingen. In Tho- len overleed ten huize van haar Oud-Vossemeer waarschijnlijk de jongste mogen noemen. Hij kon ons echter na 40 jaar ook niet meer de exacte datum en uur ge ven, al wist hij nog goed daarbij aanwezig te zijn geweest. In hotel Bijl waren die zondag de tech nisch hoofdambtenaar van de provinciale waterstaat, de heer A.L. de Jong, de boerenleider van de N.S.B. op Tholen J.C. Droog- endijk te Stavenisse. Verder P.J. Noom, dijkgraaf van het'water schap Sint Maartensdijk en de waterbouwkundige ambtenaren Nortier van Stavenisse, van Oost van Sint Maartensdijk, Dijke van Scherpenisse, Verburg van Poort vliet, Kramer van Tholen, Moer land van Oud-Vossemeer en de nestor W.A. Dormaar van Sint Annaland. Bovendien een Duits officier. Het is die zondag licht vriezend weer, maar de water- gekomen. Maar nu is er sprake van een complete evacuatie van Tholen en Sint Philipsland. Wie gelooft dat? Maar van welk ge rucht dan ook, altijd blijft er wel iets hangen. Daarom nam in de regio de zorg toe, zelfs al werd de 14e februari notabene officieel bekendgemaakt, dat de evacuatie voorlopig van de baan was. Ter wijl tot dan toe nimmer officieel was meegedeeld, dat evacuatie zou plaatsvinden. Er moest dus toch wel een plan zijn geweest, zo was de gerechtvaardigde gevolg trekking, want anders hoeft men het "van de baan zijn" niet offi cieel af te kondigen. Inderdaad, dat plan lag al jaren klaar bij de Duitsers. Woensdag 16 februari duiken de geruchten dan ook weer op een krijgen ook steeds meer grond. In Stavenisse maakt op die dag de omroeper bekend (het is 4 uur namiddag) dat "deze ge meente vóór 5 maart moet zijn ontruimd. Vrijwillige ecavuatie wordt aanbevolen. Wie voor 24 februari vertrekt, mag gaan waar hij wil. Jawel, maar alleen ten oosten van de lijn Amsterdam - Gouda Breda. Bij gedwongen evacuatie zal een woonplaats worden aangewezen". Het bevel geldt niet alleen het gehele eiland Tholen, maar ook Schouwen- Duiveland en een gedeelte van Sint Philipsland. Dit laatste bleek dan met name Anna Jacoba Pol der te zijn. Niet officieel werd be kendgemaakt, maar dat ging toch ook wel van mond tot mond, dat soortgelijke verzoeken inhielden zich op. Met de dag steeg wanhoop en verloor hoop terrein dat het op het nippertje nog zou worden inge trokken. Dat de bevolking gespannen was ligt voor de hand, maar van pa niekstemming was er toch geen sprake. In bezettingstijd volgt im mers toch het ene bericht op het andere, evenals de ene gebeurte nis op de andere Die woensdag 16 februari hield de coöperatieve brandstoffenvereniging "Alge meen Belang" te Sint Maartens dijk nog een ledenvergadering. Dat het vanwege de kolenschaar- ste een brandend vraagstuk was, bleek uit het feit dat er die avond 80 leden aanwezig waren in hotel Van Iwaarden. Het bestuur kampte met zakkentekort en be loofde de aanwezigen een poging te wagen een vergunning te be machtigen tot aankoop daarvan. Zou dat niet lukken, dan wordt een beroep gedaan op de leden ieder minstens één zak in te leve ren tegen een zekere vergoeding. In Oud-Vossemeer had de echt genote van de heer W. v.d. Z. die een blijde gebeurtenis tegemoet zag, het ongeluk te vallen en haar been te breken. Scherpenisse telde aan het begin van dat evacuatie jaar 1314 inwoners en Stavenisse 1869. Onder het motto "zing en deel uw geluk" was er in de ja zuster mevr. wed. Van der Eijk- Offers op 52 jarige leeftijd. Het was de bekende Nederlandse zangeres Maartje Offers. In Sta venisse hield in café P. Hendrikse de geitenvereniging "Ons Belang" haar jaarvergadering, waarbij werd geconstateerd, dat het le dental in 1943 aanmerkelijk was gestegen. Te Sint Annaland werd uit 39 sollicitanten tot water bouwkundig ambtenaar van het waterschap en de cal. polders J.D. Jagt uit Scherpenisse, benoemd, hoewel hij toen tijdelijk te Edam werkzaam was. Zo leek temidden van de komen de evacuatie-beroering het leven nog ongeveer zijn normale gang te gaan, maar vanwege die evacua- tieberichten was er toch een alge mene bidstond afgekondigd op de eerstvolgende zondag. Die zondag 20 februari gebeurde er toch meer in onze regio dan de bidstond voor de nood der tijden. Een zeer ongewone en ingrijpen de zondag was het voor de bestu ren en ambtenaren van de polders of waterschappen op het eiland Tholen. Ze hadden een oproep gekregen allen naar hotel Bijl in Scherpenisse te komen. Of dat voor- of na de middag is geweest kan nu moeilijk meer worden ge verifieerd. Van de daar aanwezi gen zou men de nog in leven zijn de waterbouwkundig ambtenaar (gepensioneerd) M. Moerland te bouwkundigen horen in hotel Bijl als een donderslag bij heldere he mel het Duitse bevel, dat maan dag 21 februari - dus reeds de volgende ochtend - om 5 uur de waterkeringen uit de sluizen die nen te worden weggenomen, zo dat het zoute water ongehinderd naar binnen kan stromen. Bij niet voldoen aan dit bevel, zo voegt de overigens vriendelijk mededelen de Duitse officier, wordt dat als sabotage aangemerkt en voor sa botage geldt de kogel. Dat weten de heren dan. Er valt een stilte in de zaal Bijl. Het zijn allen mensen, die als vrijwillig bestuurder of als benoemd amb tenaar pogen niet alleen zout wa ter buiten de polder te houden, maar ook het overtollig zoetwater naar de zee af te voeren. Nu moet er honderd en tachtig graden in beroepsopvatting worden ge draaid. Zou dat niet te veel gevergd zijn? Of kropen er in het achterhoofd al gedachten, dat men mogelijk nog wat goeds zou kunnen doen. De nestor van de aanwezige water bouwkundigen wees op wat tech nische moeilijkheden om op een zo korte termijn aan het bevel te kunnen voldoen Dat bracht de technisch hoofdambtenaar van de provincie over aan de Duitse offi cier. Maar zover ging de vriende lijkheid nu ook weer niet. Die mof Een luchtfoto, die 10 september 1944 werd genomen vanuit een geallieerd vliegtuig en wat droge punten, maar veel zout water op Tholen laat zien. Toch was het niet meer de hoogste waterstand tijdens de inundatie. Er waren namelijk poldermensen, die naar mate de geallieerde legers dichterbij kwamert de peilstok al een tik op de kop gegeven hadden. Niet alle deskundige Duitsers hadden het door. zou het niet aandurven bij z'n su perieuren terug te komen met de mededeling dat er technische problemen waren, die het onder water zetten konden beltten. Wie wist bovendien dat die Duitse of ficier niet enkele dagen eerder als uiterste termijn had genoemd, dan hij als opdracht meekreeg. Er viel verder weinig meer te praten op die meest gedenkwaardige bij eenkomst van het laten we maar zeggen "Thoolse waterschap". Het vonnis was geveld. Daarvan waren als eersten die water schapsmensen nu zo zeker als wat. Ze kozen hun weg terug naar de eigen gemeente. Per fiets of een enkeling per auto. Dag en nacht, zo was er als detail nog bij ver meld, dienen de sluizen bij ko mende vloed open te zijn. Het zoute water naar binnen. Bij een van die waterschapsmensen komt dan plotseling het Bijbelwoord boven: "Verblijd u ten allen tij de". Hoe kan dat nu met zo'n droevig vooruitzichtVan de kansel in Stavenisse klonk het op hetzelfde uur: "De Heere nu had tot Abram gezegd: Ga uit uw land en uit uw maagdschap en uit uws vaders huis naar het land dat Ik u wijzen zal". Het officiële bericht uit die dagen luidde: "In verschillende delen van het Nederlandse kustgebied vinden op het ogenblik plaatse lijke evacuaties der burgerbevol king plaats, die op militaire gron den nodig zijn. De evacuaties ge schieden in de eerste plaats uit overweging, dat men de Neder landse burgerbevolking tijdig wil beschermen voor mogelijke geva ren. Alle evacuatie maatregelen geschieden volgens plannen, waarbij de Nederlandse autoritei ten en organisaties in grote mate betrokken worden. De bewoners van de te onruimen gebieden, die bij families en kennissen in andere provincies onderdak kunnen vin den, hebben de mogelijkheid bin nen een bepaalde tijd de nieuwe verblijfplaats zelf te kiezen. Na afloop van deze termijn ge schiedt de ontruiming volgens vastgestelde regelen. Inlichtingen worden verstrekt door de burge meesters in de te ontruimen ge bieden alsmede door de plaatse lijke vertegenwoordigers van het bureau "afvoer burgerbevolking". Zo mooi klonk het wel, maar zo mooi was het helemaal niet. Zou Tholen-stad toch de evacuatie- dans ontspringen? wordt vervolgd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7