THOLENDERWIJS TEGEMOETKOMING STUDIEKOSTEN '84/'85. Bisamratten informatierubriek van de gemeente tholen HUISVUIL: Hoe bied ik dat aan? FIETSENMERKAKTIE IN MAART P.T.T.-BRIEVENBUS IN THOLEN ...NU AANVRAGEN DINSDAG 14 FEBRUARI VERGADERT DE WELZIJNSRAAD ZATERDAG OPEN DAG GEVONDEN (BROM)FIETSEN VERPLAATST WAT LIGT TER INZAGE? Kinderkleding Woord en daad OVERDENKING Donderdag 9 februari 1984 EENDRACHTBODE 5 Vrijdag 10 februari 1984 20.00 uur Dorpshuis Poortvliet WILLEM VERMANDERE 'Vtjjl |oe/u><mjtNt fsio d-u c^oaX. \ton. <xpvct& ptn. joloAs SPREEKUREN B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING VERVALT PAK EVEN UW ZAKBOEKJE STEMMEN VAN LEZERS Beroepeninfo sterk in trek De Kananese vrouw Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 De medewerkers van de gemeentelijke reinigingsdienst, maar ook Thoolse burgers konstateren regelmatig dat huisvuil niet op de voor geschreven wijze wordt aangeboden. Dat geeft overlast die voorkomen kan worden Daarom wijzen wij in dit artikel nog maar eens op de regels, zoals die ook in de gemeentegids van Tholen staan vermeld. De regels kunnen dus bij iedereen bekend zijn. Fietsendiefstal heeft zich de afgelopen jaren als een epidemie over ons land verspreid. In 1982 werd 160.081 maal aangifte gedaan van fietsdiefstal. Bekend is dat de gemiddelde waarde van een verdwenen fiets ongeveer 300,— bedraagt. Een eenvoudige rekensommetje leert ons dan dat er jaarlijks voor een bedrag van ruim 48 miljoen gulden aan fietsen wordt ontvreemd. Is er tegen fietsendiefstal wel iets te doen? Vaak hoort men de verzuchting: "Aan fietsendiefstal is toch niets te doen". Toegegeven, het probleem zal nooit helemaal uit te roeien zijn. Echter met het gezegde in het achterhoofd. "De gelegenheid maakt de dief", is er natuurlijk nog heel wat tegen te doen. Het blijkt dat een vrij groot aantal als vermist opgegeven fietsen niet afgesloten stond: of dat het aan de fiets aanwezige slot ondeugdelijk was. Wanneer een fiets gestolen/vermist is, blijkt dat bij het doen van aangifte bij de polite, men niet of over onvoldoende gegevens beschikt. In slechts 20% van de gevallen van aangifte van diefstal/vermissing kent de eigenaar zijn framenummer. Met de mededeling: "Het was een zwarte Batavus herenfiets", kan de politie niet veel beginnen. DAarom is een fietsre- gistratie een belangrijke zaak. Op de politiebureaus zijn de fietsregis- tratiekaarten verkrijgbaar. FIETSENMERKAKTIE Om het aantal fietsdiefstallen te verminderen start de Rijkspolitie Tho len Sint-Philipsland binnenkort een zogenaamde fietsenmerkaktie. Alle inwoners van Tholen en Sint-Philipsland kunnen gratis hun post codenummer met daarachter het huisnummer in het fietsframe laten graveren. Aan deze wijze van merken zitten vele voordelen: - wanneer een eventuele fietsendief weet dat een fiets op deze manier gemerkt is, loopt hij bij het stelen ervan een groter risico. Bij con trole is immers aan de hand van het postcode- en huisnummer na te gaan of deze nummers overeenkomen met die van degenen in wiens bezit de fiets worde aangetroffen. Verwacht mag worden dat hiervan een grote preventieve werking uitgaat. - bij het te koop aanbieden van een gemerkte fiets kan de koper vrij gemakkelijk nagaan of het ingegraveerde postcode- en huisnummer overeenkomt met dit van de verkoper. - bij diefstal of vermissing beschikt men bij het doen van aangfite bij de politie over meer exacte gegevens, (aangenomen mag worden dat iedereen zijn eigen postcode en huisnummer weet. Tevens is het de bedoeling dat naast het merken (graveren) van fietsen men ook een fietsregistratiekaart invult). - de politie kan gevonden fietsen aan de hand van de ingegraveerde postcode en huisnummer bij de eigenaar terugbrengen, dan wel hen berichten dat het zoekgeraakte eigendom is teruggevonden. VRIJWILLIGERS GEVRAAGD De fietsenmerkatkie is een projekt van de Rijkspolitie Tholen/Sint-Phi lipsland en de gemeentebesturen van Tholen en Sint Philipsland. De Rijkspolitie kan het projekt niet alleen uitvoeren. Het aantal fietsen in beide gemeentes wordt geschat op 1 5.000. Voor het merken (grave ren) doet zij gaarne een beroep op vrijwilligers uit de beide gemeenten. Vrijwilligers, te denken valt aan haanlozen en gepensioneerden, kunnen zich aanmelden op het gemeentehuis van Tholen te Sint-Maartensdijk, tel. 01666-2955, tst. 158, dhr. A. Janssen. Vrijwilligers krijgen uiteraard de door hen te maken onkosten (reis- en verblijfkosten) vergoed. Op maandag 20 februari a s. vindt een introductie- en informatie bijeenkomst plaats voor de vrijwilligers Tot vrijdag 1 7 februari kunt u zich aanmelden. Moet u doen!!! Voor kinderen in het voortgezet onderwijs kunt u van de overheid een bijdrage krijgen in: de kosten van boeken en leermiddelen, als uw inkomen rond de f30.000,- ligt, de reiskosten, als uw inkomen niet hoger is dan zo'n f37.000,- en de afstand "centrum centrum" groter dan 8 kilo meter is; de extra kosten als ze niet thuis wonen, indien uw inkomen beneden de f46.000,- zit; of op: een toeslag voor 16- en 17-jarigen, indien u niet meer verdient dan ongeveer f40.000,-. Inkomens bij een gezinsgrootte van één kind. Vbor ieder kind meer± f1.000,- erbij tellen, voor de leeftijdstoeslag f3.000,-. "Inkomen" het gezamenlijk belastbaar inkomen, \termogen kan van invloed zijn. Bedragen (afhankelijk van opleiding of leeftijd) tussen ca.: - f 130,- en f 870,- voor boeken en leermiddelen; - f390,- en f 1.470,- voor reiskosten; - f290,- en f5.180,- voor l uitwonenden; -f120,- en f 1.730,- voor 16-en 17-jarigen. Deze bedragen behoeven niet te worden terugbetaald; in het algemeen behoudt men het recht op kinder bijslag. Gegeven zijn bedragen over het lopend schooljaar; die voor '84/'85 moeten nog worden vastgesteld. Formulieren op school afhalen! M.«Min# vin Onfllrvn^ m Winrncnippm. CENTRALE DIRECTIE STUDIEFINANCIERING Ro«IU» 30008 9700 RH GRONINGEN samenwerkt met een of meer proefgemeenten". De sa menwerking met de Beve- landse gemeenten bestaat er onder meer via het R.E.C., de Betho, overleg met kolleges van B en W e.d. Het fungeren als regio-gemeente bij een Zaterdag houdt de rijkspolitie Tholen/St. Philipsland bij het rayonbu-' reau te St. Maartensdijk, Parallelweg 3, een open dag voor gevonden fietsen en bromfietsen. Het afgelopen jaar zijn tenminste 100 fietsen c.q. bromfietsen gevonden en niet doo( de rechtmatige eigenaar op gehaald. Zaterdag bestaat daarvoor van 10-12 en van 15-17 uur de laatste mogelijkheid. Na zaterdag worden de gevonden vervoermidde len verkocht. Vorige week is de P.T.T.-brievenbus op het terrein van het bejaarden tehuis Ten Anker verplaatst naar de hoek Jan van Blosstraat/Ten An- kerweg. Reden hiervan is de toenemende verkeersbelasting van het voorterrein van Ten Anker, met alle gevaren van dien. Houdt u rekening met de verplaatsing? Willem Vermandere is geboren te Lauwe op 9 februari 1940. Zijn loopbaan als bard is eigenlijk be gonnen op het Humorfestival 1 968 te Heist, waar hij de eerste prijs won. Sindsdien is hij in Vlaanderen niet meer weg te denken uit de kleinkunstwereld. Met zijn muzikanten Giedo Des- impelaere, Freddy Desmedt, Freddy Possenier en/of Richard Vanderstaey, vertelt hij nu al weer jarenlang over zijn geboor testreek, de gebeurtenissen daar en over zijn buurtgenoten, men sen als een ander. Willem Vermandere is een van de Vlamingen die de kunst verstaat recht uit het hart te zingen. Met zijn goedmoedig sarcasme, zijn zelfspot en zijn melancholieke poëzie neemt hij het publiek voor zich in. In 1981 vindt Willem Verman dere weerklank in Nederland en dit valt samen met het verscijnen van zijn zesde elpee "lat mie maar lopen" waarvoor hij in maart 1982 reeds een gouden plaat kreeg. Entree: volwassenen 10,— leden 9, jongeren tot 18 jaar en 65 plussers 6,50 Voorverkoopadres H. Nieuwen- huis. Markt 28, Tholen, 01660-2363. ■e&il CJCZUWL. VttVL- Sluiten van de zakken Het dichtknopen van de vuilniszakken blijkt nogal eens een probleem te zijn. Of ze worden in het geheel niet dichtgebonden of op twee punten dichtgeknoopt. Dit betekent dat het personeel van de vuilniswagen maar één zak tegelijk in de wagen kan gooien. Bij normaal dichtge bonden zakken (Krop in het midden) kunnen er twee tegelijk worden opgepakt. In elk pak huisvuilzakken dat u bij de postkantoren of het gemeentehuis koopt zit een strook met sluitstrips ingesloten. Gebruik deze strips op de juiste manier. Grofvuil Zoals bekend wordt het grofvuil gelijktijdig met het huisvuil opgehaald dus 1 keer per week. Grofvuil is alleen het huisvuil of tuinafval dat door zijn afmetingen niet in een gemeentelijke plastic zak kan. Dit grofvuil moet voor zover mogelijk worden opgebonden in handzame pakken, niet zwaarder dan 20 kg met als afmetingen tenhoogste 1 25 cm. lang. 60 cm breed en 60 cm hoog. Grofvuil is onder andere stoel, tafel, fiets, wasmachine, ledikant, spi raal, boomtakken, heesters enz. Geen grofvuil is bijvoorbeeld: gevulde kartonnen dozen, gevulde kunstmestzakken, gevulde waspoederdozen of tonnen met afval. Kar tonnen dozen kunnen namelijk verscheurd ook in een plastic zak. Het grofvuil kan over het algemeen beter worden opgebonden. Het komt nog te veel voor dat snoeihout en ander tuinafval in het geheel niet is opgebonden. Zakken en grofvuil Het is de bedoeling dat de gevulde huisvuilzak en het grofvuil langs de trottoirband op het trottoir wordt aangeboden. Dus niet aan de achterzijde van het trottoir zoals nog vaak voorkomt. Het zoveel mo gelijk bij elkaar zetten van vuilniszakken en ander aangeboden vuilnis, bevordert een vlotte afwerking maar dan wel zodanig dat de vrije doorgang op trottoirs mogelijk blijft. Ook uitritten (o.a. van garages) dienen vrij te blijven. Plaatst u het huisvuil niet te vroeg buiten, dus niet de avond voordat het wordt opgehaald. Hier komt namelijk ongedierte op af, hetgeen zeker uw bedoeling niet is. Containers Eigenaars van containers worden erop gewezen dat de containers bij het ophalen met gesloten deksel moeten worden aangeboden. Het vuilnis dat niet meer in de container kan moet in een gemeentelijke huisvuilzak worden aangeboden. Bedrijfsafval Dit afval wordt door de ophaaldienst niet meegenomen. Het kan wor den gestort op de centrale stortplaats "Tuttelhoek" te Scherpenisse, of wordt afzonderlijk opgehaald bij gebruikers van containers. De eerstvolgende spreekuren van het kollege van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 13 februari a s. in het ge meentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders J. Versluijs, L.J. Koop man en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 11.00 tot 1 2.00 uur. wilt u op een ander tijdstip met een van de kollegefeden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, tel. 01 666-2955, tst. 21 5. Het spreekuur van de Stichting "Beter Wonen" komt op maandag 1 3 februari a s. te vervallen. Het eerstvolgende spreekuur vindt plaats op maandag 20 februari 1984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk en wel van 10.30 tot 12.00 uur. De wo ningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Op dinsdag 14 februari komt de Thoolse welzijnsraad onder voor zitterschap van wethouder J. Versluijs voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Aanvang 1 9.30 uur. Zoals gebruikelijk is de vergade ring openbaar, en kan vooraf door elke belangstellende ge bruik worden gemaakt van het spreekrecht. Naast de opening, vststellen no tulen, rondvraag en sluiting staat eigenlijk maar één agendapunt ter diskussie en wel: - Aansluiting als regioge meente bij het proefprojekt specifiek welzijn "De Beve- landen"; Sedert een viertal jaren draait op de Bevelanden een proef projekt specifiek welzijn. Bin nen een dergelijk gebied wordt met allerlei welzijnsza ken geëxperimenteerd en worden vooraf van hogerhand geen regels gesteld. Die ma nier van werken geeft vele voordelen. Burgemeester en wethouders van Tholen wen sen als zogenaamde regio-ge meente aan te sluiten bij het proefprojekt specifiek welzijn "De BevelandenHet kabi net heeft daartoe onlangs de weg vrijgemaakt. Onder een regiogemeente wordt ver staan "een gemeente die blij kens de regionale paragraaf proefgebied biedt diverse voordelen. Zo is er een grotere mate van bestedingsvrijdom van de ontvangen rijksbijdra gen. De rijksbijdrage bestaat namelijk uit één brede uitke ring uit het gemeentefonds. Daardoor wordt voorkomen dat teruggave van rijksbijdra gen voor de enge regeling moet plaatsvinden, terwijl voor een andere regeling de rijksbijdrage verre van vol doende is. Het ligt in het voornemen van het Kabinet om voor de perio de na 1 januari 1986 de proef- en regiogemeenten vooruitzichten te bieden op het gebied van welzijn, volks gezondheid en cultuur. Daar bij wordt gedacht aan experi menten t a v. de Wet Voor zieningen Gezondheidszorg en Maatschappelijke Dienst verlening en experimenten op het gebied van Volkshuisves ting en Stadsvernieuwing. De Welzijnsraad wordt ge vraagd een advies uit te bren gen over de aansluiting van Tholen als regiogemeente bij het proefprojekt specifiek welzijn "De Bevelanden Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om vergunning ingediend door: Van Ginde- ren B.V., Postbus 483, 4600 AL Bergen op Zoom voor het oprichten van 4 woningen op het perceel, kadastraal bekend Scherpenisse, sektie E, nummer 584 (ged.) plaatselijk gemerkt Scaldisstraat. Dit bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepas sing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor het onderha vige bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gele genheid om van 10 februari tot en met 23 februari 1984 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwteke ningen liggen gedurende deze termijn ter gemeenteskretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter in zage. Sint-Maartensdijk, 9 februari 1984 Burgemeester en wethouders van Tholen. wo 29 feb Biddag THOLEN za 11 feb feestavond 27 MC bingo, café Van Zanten zo 12 feb zaalvoetbaltoernooi, Meulvliet di 14 feb AN IB soosmiddag, Meulvliet wo 15 feb jaarverg. NCVB, De Wingerd, 19.45 u. za 18 feb uitvoering Concordia, Meulvliet za 25 feb MAC auto-oriëntatierit, Zoekweg za 25 feb, feestavond De Kogge, Koggedek SINT ANNALAND vr 10 feb filmavond o.l.s. 'Platvoet aan de Nijl', Wellevaete, 19.30 u. ma 13 feb volksdansen Dodi Do- di, Wellevaete, io u. za 25 feb dansavond, dorpshuis, 20 u. SINT MAARTENSDIJK do 9 feb bloedgeven Rode Kruis vr 10 feb gezinsavond ZLM/pl. vrouwen, Haestinge, 19.30 u. ma 20 feb volksdansen Dodi Do di, voormalige Kleuterschool, 20 ma 20 feb jaarverg. ZLM (afd. St.M.) vr 24 feb alg. ledenverg. Tandje Bij, café Smalstad, 19.30 u. OUD VOSSEMEER vr 10 feb dropping Jong Vosmaer za 11 feb bekerfinale biljarten, café Schetters 19.30 u. vr 17 feb gezinsuitstapje ZLM/pl. vrouwen, 14.15 u. SCHERPENISSE vr 10 feb discussie-avond alco hol/drugs, jeugdver. Scarpenesse za 11 feb dansavond met Busijo trio, Holland Huis, 20 u. ma 13 feb alg. verg. toerclub, Zeel. Welv. 19.30 u. wo 15 feb lezing natuurgenees kunde door mevr. De Groot, PI. vrouwen, Holland Huis, 20 u. vr 24 feb gezinsavond ZLM/pl. vrouwen met optreden Capritho- len, H. Huis, 20 u. POORTVLIET vr 10 feb alg. verg. biljartclub Centrum, Centrum, 21 u. vr 10 feb Willem Vermandere, dorpshuis, 20 u. wo 15 feb alg. Verg. bedrijfsverz. dienst, Tolrust, 19.30 u. vr 17 feb ouderavond interkerke lijk jeugdwerk, Ouwe Raed'uus 19-21 u. ma 23 feb alg. verg. NCVB, Raed'uus, 19.30 u. wo 7 mrt alg. verg. NFO, Raed'uus, 19.30 u. ^doJ^Jeb_a^jaarver|^er^be-^ drijfsvoorl. Tolrust, 19.30 u. SINT PHILIPSLAND vr 24 feb alg. ledenverg. PVAB, 19.30 u. vr 24 feb ledenverg. Natuurvrien den, Wimpel, 20 u. di 28 feb. lezing over voeding NCVB, 19.30 u. NIEUW VOSSEMEER vr 17 en za 18 feb bazar, Draai kolk, 14 u. STEENBERGEN zo 19 feb Lourdeskapel, Speel- groep Malloot, 16 u. BERGEN OP ZOOM tm 26 feb exp. Bram Tielen (olie verven) en Gustavo Perez (kera miek), Markiezenhof, di tm zo 13.30-17 u. tot 27 feb exp. 'Krabbels en kapi tale tekeningen', Markiezenhof film film film ROXY 1 en 2 gesloten CINEMACTUEEL 1: An Officer And A Gentleman - 12 jr do, di wo 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. La Femme D'Acoté - filmliga, ma 20.30 u. CINEMACTUEEL 2: Schatjes - premiere, 16 jr. dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Les Uns Et Les Autres - a.l. dag. 20 u. zo 14 20 u. Tholen in de race voor de Olympische Winterspelen? De voortvarendheid waarmee de gemeente Tholen zich beschik baar stelt voor de organisatie van de winterspelen wekt bewonde ring. Dan is het aanbod van de gemeente Amsterdam maar 'klungelwerk' om over Almere maar te zwijgen. Als niets-vermoedende automibi- list heb je er geen enkel bezwaar tegen om enige tijd de Kon. Ju- lianastraat in Tholen te mijden. Vanzelfsprekend kost het enige tijd om de voorlopige ski-pistes voor de reuzenslalom aan te leg gen. Wanneer het dan zover is, dat we gaan proberen deze 'straat' netjes en rustig te nemen, berfje trots dat dit zonder ongelukken lukt. Maar dan, nog maar amper gewend aén deze nieuwe - glibbe rige - situatie, schrik je toch even. Gaat men een bocht te ver? Welke ambtenaar is zo creatief om nu al een complete afdaling neer te zet ten? De obstakels links en rechts van de baan, verhogen ongetwij feld de moeilijkheidsfactor, maar moeten wij meteen al op zo'n hoog niveau beginnen? Kan de rijkspolitie niet komen kijken wie er over de as van de rij-(excuus - ski-)baan gaat? Burgemeester, mag de ambtenaar sportzaken, ondanks de bezuinigingen, weer van de verkeersafdeling af? Dat zou fijn zijn. At van Steyn Mossellaan 36 Tholen ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Alle deelmemers aan de CNV- cursus arbeidsreahten die vrijdag 3 februari in Tolrust te Poortvliet werd gehouden, hebben het exa men met goed gevolg afgelegd. Uit Sint Maartensdijk zijn dit: C.P. vd Meer, J.J. Hage en J. Rin ses; Poortvliet: S. de Wit, F.C. Heijboeren M.P. Ista, Tholen: M. Munter: Sint Annaland: G. de Jonge, J.J.P.A. Boulogne, J.C. Bazen. Ondanks voldoende vangstactivi teiten kwamen er in januari op Tholen slechts 7 bisamratten in de klemmen terecht terwijl die op Sint Philipsland allemaal leeg bleven. De ratten zijn volgens de ambtenaar van het faunabeheer, dhr. J. Meijll uit Poortvliet, mo menteel niet erg actief. De effec tieve bestrijding van de laatste ja ren gaat zijn vruchten afwerpen. Woord en Daad Tholen/St. Phi lipsland kan nog meer zomerkle ding voor kinderen tot circa twee jaar gebruiken. De inzameling is voor de Reformatorische hulp actie aan Haiti. Ook speelgoed voor peuters is welkom bij mevr. L. v.d. Have, Gamalenstraat 19, Tholen, 01660-3229. Woord en Daad organiseert 17 maart een zangavond in de N.H. Kerk te St. Annaland ten bate van de actie. Een groot aantal leerlingen uit het basis- en voortgezet onderwijs hebben de gelegenheid te baat genomen om zich te informeren over een groot aantal beroepen, tijdens de 2e Zeeuwse Beroepen- manifestatie van 1 t/m 4 februari in Goes. Van de ruim 18.000 bezoekers was zo'n 30% afkomstig uit het basis onderwijs, 30% uit het lager be roepsonderwijs en 20% uit het al gemeen voorgezet onderwijs. Zeer verheugend noemden de or ganisatoren 't dat zo'n 4000 be zoekers, voornamelijk ouders met kinderen in de leeftijdscategorie van 12 tot 15 jaar, op eigen gele genheid de weg naar de manifes tatie wisten te vinden. De eerste peilingen van de reac ties van de bezoekers waren posi tief en wijzen uit dat het gebodene voldeed aan een behoefte, hoewel hierin natuurlijk altijd verbete ringen mogelijk en nodig blijven. Met deze 2e geslaagde beroepen- manifestatie is een vaste basis ge legd voor een structurele, om de twee jaar terugkerende, voorzie ningen op het gebied van beroe- penoriëtatie. Het experiment met de begelei ding van de bezoekers door stu denten van de Academie Mens- Arbeid uit Tilburg was een over wegend succes en geeft zowel de organisatoren als de academie aanleiding hiermee verder te gaan. Bij de volgende manifestatie, over ongeveer twee jaar, hopen de or ganisatoren een tweetal aan dachtspunten die nu nog niet vol ledig werden gerealiseerd, een structurele financiële basis en meer inhoudelijke aandacht voor het hoger beroepsonderwijs, eveneens voldoende te hebben uitgewerkt. Matiheüs 15:22 en 23 We zien de Heere op weg naar Tyrus en Sidon. De Heiland heeft wat teleurstellingen ontvangen. Leest u maar in het voorafgaande gedeelte. De Schriftgeleerden en Farizeën zochten Hem te strikken en zij erkenden Hem niet, als de Gezondene des Vaders. Nu zien we in deze geschiedenis, hoe de genade van Christus de heidenen begon toe te vloeien. Want al was de tijd om Zich aan de gehele wereld openlijk te vertonen nog niet gekomen, toch wilde Hij een voorproefje geven van de alge menen barmhartigheid, die ten laatste na Zijn opstanding voor Joden en heidenen zonder onder scheid ten toon gespreid zal wor den. De mens kiest de duisternis boven het licht, de dood boven het leven. Zo is het toch nog, lezer en lezeres? Wat doen we anders dan verwerpen wat de Heiland aan biedt, verachten wat Hij geven wil in Zijn Zoon, Die vlees werd en naar het kruis ging? Wij zijn gelijk de lieden uit het Overjordaanse, gelijk de Gadarenen, die Hem baden, dat Hij uit hun landpalen wilde vertrekken. Geen verblijf plaats voor de Heere! Hoe is dat in uw leven? Ach, van nature hebben ook wij geen verblijfplaats voor de Heiland en Zaligmaker. Het is ook onze bede, of de Heere maar alstublieft weg wil gaan. We be geren Hem niet als Borg. Omdat dat onze diepe verlorenheid te kent. Vreselijk als de Heere ons verzoek inwilligt! Engaat. Wat erg, als Hij nooit meer terug zou komen in ons leven. Dan wacht ons de eeuwige rampzaligheid. De Heere verliet Kapernaüm en zocht de eenzaamheid. Hij trekt met Zijn discipelen door Galilea en gaat tot de grenzen van Tyrus en Sidon. Hij reist in de richting van Fenicië, naar de landstrêek gelegen aan de grenzen van het heidense land. Maar ook hier kan de Heiland niet verborgen blijven. Het was niet toevallig, dat Hij naar Fenicië trok. Want déér moest Hij Zijn wonderwerken openbaren tot eer van Zijn Vader. Hij wist, wat daar zal plaatsvin den. Ook onder de heidenen vond men, evenals in Israël, bezetenen van de duivel. Zo zullen we hier kennis maken met een vrouw, wier dochtertje deerlijk van de duivel was bezeten. Vreselijk was dit lijden. Zij waren ten prooi van de satan, die door en in hen han delde, waarbij zij een lijdelijk in strument waren van zijn macht en geweldenarij. Want, wel oefent de duivel in ons allen zijn macht en zijn verleiding en heerst over ons van nature met hardigheid, maar daarom zijn wij nog geen bezete- nen in de gewone zin des woords. Dit lijden was ondragelijk voor de getroffenen. Maar de Heere was gekomen om de werken des dui vels te verbreken. En ziet een Ka nanese vrouw. Zo begint het. De ze vrouw was een heidin..De Jo den zagen in haar een verworpe ne, op wie de vloek rustte. Is dat 'niet ons aller beeld van nature? Ook wij zijn door de zonden een verworpene geworden, ja op ons rust de vloek des Heeren, vanwege onze moedwillige ongehoorzaam heid. Zij is in diepe jammer. Zij leeft in de duisternis van het hei dendom. haar dochtertje is in de macht des duivels. Zij was geen bondelinge, geen dochter van Abraham naar het vlees. Wie zou nu ooit in die streek een heilbege rige ziel hebben gezocht. Midden tussen de doornen en distelen een kostelijke tarwe-aar. Maar geen plaats te bedorven, geen mens te snood om keurlinge van de Heere te zijn. Ziehier een moedgevende waarheid niet voor de Farizeër, maar voor de tollenaar. Moedge vend voor de bedorvene, voor de door duivelsmacht overheerste. Verkeert u onder zeer ontmoedi gende omstandigheden, zelfs ver worpen en veracht? Gij ligt toch verbroken en verplet wenende en zuchtende, kermend van smart over zonde en schuld, dorstend naar genezing voor uw onreine ziel? Let dan op deze Kananese vrouw. En ziet...Mattheüs vraagt onze bijzondere opmerktzaam- heid. Door dit wonder worden de Joden in hun hardnekkig onge loof veroordeeld. Deze vrouw moest de Heere spreken, koste wat het kost. Gaat zij uit eigen bewe ging? Zij wordt door een onzicht-, bare kracht gedreven. Zij wordt gedreven door de Heilige Geest. Zij heeft rust noch vrede. Haar kind, haar kinden nu is er een kans, dat Jezus haar geneest. Zij gelooft, dat Hij het kan. Blijkbaar heeft zij van Hem gehoord. En zonder dat zij Hem bepaald kent. Er is toch een betrekking op Hem. Dit is niet ongewoon in het leven van Gods kinderen. Zij wisten niet, Wie Hij was en kenden Hem niet. totdat Hij Zich openbaarde en bekendmaakte in en aan het hart. We zien hier echter de ver kiezende genade des Heeren. De ze is niet naar onze verwachting en onze wijsheid, maar naar Zijn vrijmachtig welbehagen. Zij riep tot de Heere: Heere, Gij Zone Davids! ontferm U mijner. Dit is muziek voor Jezus oren. Deze vrouw erkent Hem als de Messias. Daar bespeuren wij de werking des Geestes in deze uitroep. De Geest des Vaders trekt haar naar Hem toe. Zij vraagt om ontfer ming medelijden en medeleven. Ja, ontferming om te redden en te verlossen. Zij heeft geen rechten en nochthans durft zij hopen. Zij kende de nodiging niet om tot Hem te komen. De Geest leerde haar roepen en geloven. Zij vraagt om ontferming voor haar zelf en voor haar dochter. Omdat de nood van haar kind de hare was geworden. Zij is niet te scheiden van haar kind, dat in grote en diepe nood verkeert. De vrouw begeert, dat het leed van haar en van haar kind Zijn priesterhart moge bewegen, om hen te helpen. Zij is diep in nood. Niemand kan haar helpen. Zij is in haar kind bezocht. Welke moeder zal niet medelijden met haar kind heb ben? En toch al zijn onze kinderen in diepe nood, al zijn zij niet be zeten of ziek voor het uitwendige oog. Wanneer onze kinderen ziek zijn, dan gaan we naar de dokter. Maar wat doen wij met onze kin deren in de nood van hun ziel, die verloren zijn van nature? Dragen we ze op aan de troon der genade om ontferming? Zalig als De Heere ze ons zelf op het hart bindt. We horen de Kananese vrouw roepen. Het raakt ons hart. Maar hoe wonderlijk toch is de Heiland in Zijn doen. Doch Hij antwoordde haar niet één woord. Dat zwijgen des Heeren. Hoe moeten we dat toch verstaan? Deze vrouw erkende Hem als de Messias, zij klopt aan het juiste adres, zij was diep vernederd en in het gevoel van diepe onwaardig heid, en dan toch dat zwijgen. Dit moet worden ingeprent: het is vrije genade alleen, die haar zal kunnen redden. De vrouw strekt haar hart uit naar Jezus hart om ontferming. Vergeet niet, dat Hij haar gehoord heeft in Zijn hart zonder te antwoorden met Zijn mond. Hij trok haar zelfs, al scheen Hij haar.af te stoten. Maar deze vrouw kon geen rust vinden. Zij moest, als het om recht ging, de Heere vrij laten, maar daar zij vroeg om genade, bleef zij aan houden. Doe gij desgelijks als u kunt. Echter wat de Heiland hier deed. was tot*haar nut. Echter zij krijgt nog een teleurstelling. De discipelen baden hun Meester, om haar van Zich te laten. Om haar weg te sturen zonder te helpen. Wat zijn ze hier ver van hun plaats. Eigenbelang komt hier naar boven. Maar wat Zal de Heere doen? Hij zal zo gaan wer ken, dat Zijn Naam alleen de eer zal ontvangen. Dat de Naam des Heeren zal worden grootgemaakt. Hoe is dat in uw leven? Ds. P. van Bergen Bravenboer Scherpenisse

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5