Twee wachtmeesters legden eed at voor reservepolitie Él' V Fietsen worden gegraveerd Koninklijk goud en penning voor P.A.C brandweer Lindhout BOUMAN POTTER grunge Vanavond bloedgeven LfS I - v 6Zo Waterschap Tholen 25 jaar IJl f i Donderdag 9 februari 1984 40e Jaargang no. 13 Bevordering en diploma-uitreiking in St. Philipsland rn Voor het eerst is er een vrouw beëdigd als wachtmeester bij de reservepolitie op Tholen en St. Philipsland. Behalve mevr. K. Smits-Rijsmus legde ook dhr. J. de Rijke, beiden.uit Tholen, twee keer de eed af. Dat gebeurde vrijdagavond in het gemeentehuis te St. Philipsland, waar ook twee bevorderingen, twee onderschei dingen en vijf diploma's werden uitgereikt. Steun voor boerderijproject Getrouwe burgerzin Tuttelhoekje verontreinigd Vrijwilligers in alle kernen nodig Alle fietsen op Tholen en St. Philipsland worden ge graveerd met de postcode. Rijkspolitie en gemeente besturen hebben hiervoor in maart 15 tot 20 vrijwilli gers nodig. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de coördinator van het baanlozenproject A. Jansen, tel. 01666-2955. Gratis Sirene Commando-overdracht voor vier aangetreden korpsen "Het is een oppepper, want zo'n afscheid valt niet mee", zei de scheidende centraal commandant van de Thoolse brandweer, nadat hij de ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau had gekregen. Dhr. Lindhout kreeg ook de brandweerpenning, een verrekijker en verschillende boekwerken over de brandweer en Zeeland als waardering voor 35 jaar vrijwillige inzet voor de ge meenschap. Niet uitgeblust V kj Juwelier-horloger-opticien Een begrip voor kwaliteit en service! A0RIC. BROEKHUIS EN ZN. _L Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet DEZE; WEEK Energiebesparing St Maartensdijk Muziekfestivals H.A. VAN HOUTE EN ZN. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Anrialand Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers ƒ1, Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening ƒ9,— Hoofdredakteur G. Heijboer. Het openingswoord van dijkgraaf I.C. Hage was tijdens de algemene vergadering op maandagmiddag 6 februari geheel gericht op het in middels 25 jarig Thools water schap. Vrij diep was de dijkgraaf in die 25 jarige geschiedenis ge doken om de belangrijkste ge beurtenissen uit die kwarteeuw waterschap vast te leggen en door te geven aan de hoofdingelanden en zo vervolgens. Het lijkt ons ook voor menigeen buiten het water- schapsgebeuren voldoende inte ressant, maar het zou in deze ko lom toch wat te ver voeren het geheel weer te geven. Enkele op vallende zaken nemen we hier vast mee. Om het geheel toch in de archieven te bewaren en er te zijner tijd opnieuw iets mee te doen. Als 15 april 1957 provincia le staten besluiten tot de samen voeging van de vele polders op Schouwen-Duiveland, Tholen en Noord Beveland tot drie grote waterschappen, betekent dit datór 286 waterschappen, zoals die er bij de ramp 1953 nog waren gaan verdwijnen. Een rigcreuze in greep, die niet van de ene op de andere dag tot stand kwam. De notulen leren, dat er een langdu- rige voorbereiding aan voorafging waarbij de onderhandelingen als het ware met zijden handschoe nen werden aangepakt. De ramp 1953 leerde de noodzaak van die bundeling. 20 januari 1959 instal leerde de toenmalig commissaris der koningin jhr. mr. A.F.C. de Casembroot het waterschap Tho len. De eerste dijkgraaf van het sa mengevoegd Thools waterschap, de heer H. van Gorsel brengt in zijn toespraak 4 wensen naar vo ren, t.w. spoedige afsluiting van de haven te Stavenisse, afdam ming of kanalisering Eendracht, wat 16 km minder zeewering op levert plus 450 ha land, een derde wens is een vaste oeververbinding tussen Gorishoek en Yerseke eh de laatste, dat de gemeenten spoedig geld krijgen voor bouw van rioolzuiveringsinstallaties, zodat verontreiniging van polder water wordt voorkomen. Op de vaste oeververbinding na, maar de Oesterdam komt er, gin gen die wensen in vervulling, zij het dat er voor de haven van Sta venisse een andere oplossing kwam. Een bijzonder heet hang ijzer, zoals de toenmalige nog in leven zijnde Waterschapsmensen zullen zich dat ongetwijfeld nog herinneren, was de plaats van het polderhuis. Gedeputeerde Staten dachten hiervoor Tholen(stad) aan te wij zen, want in de vooroorlogse jaren werd in Middelburg nooit veel verder geredeneerd dan Tholen. De rest was achterland. Maar die oorlogsjaren hadden daarin nogal wat verandering gebracht en de ramp van 1953 eveneens. Tholen- stad had met name tijdens de Be zetting 40-45 en daarna wat image verloren. Tegen vestiging van het Polderhuis in Tholen kwamen bezwaren en later kwamen weer bezwaren tegen vestiging te St. Maartensdijk. Het werd een be hoorlijke (ook politieke) concur rentiestrijd, die uiteindelijk in het voordeel van de Smalstad werd beslecht. Het dagelijks bestuur van het Waterschap Tholen was in dat opzicht evenredig verdeeld: 4-4. Dan moest, zoals het in feite ook hoorde over een zo belangrijk onderwerp, de algemene verga dering maar beslissen. Toen won St. Maartensdijk het pleit. Lo gisch, als men weet waar de stem men van een eilandelijk water schap vandaan komen. Op 8 au gustus 1960 wordt gesignaleerd, dat er een kam peertent staat op de buitenberm van de Zeedijk. Men zou het de start- van het Thoolse toerisme kunnen noemen. Tege lijkertijd is de nodige deining ontstaan rond de afsluiting van de haven te Stavenisse. Het gemeen tebestuur, aangespoord door het bedrijfsleven, gaat een gevecht aan 'tot het uiterste. De haven blijft open met invulling van een keersluis, die overigens pas in 1977 werd gerealiseerd. De Dijk graaf herinnerde verder aan de dijkvallen en oeverafschuivingen tijdens die kwart eeuw, de me chanisatie en de toevoeging van het Waterschap St. Philipsland in 1969, het in 1974 opgedragen wa terkwaliteitsbeheer en tenslotte na allerlei Oosterschelde-alternatie- ven, de zeer belangrijke dijkver hoging aan het einde van de ze ventigerjaren. Op Tholen werd in vijf jaar 53 km. waterkerende dijk verzwaard en verhoogd. De zui veringsheffing verdubbelde sinds 1975. de geschotsheffing verdrie voudigde in deze kwart eeuw. Wie 25~jaar later nuchter concludeert, zal erkennen, dat het niet meer te doen was met 286 Waterschappen in Zeeland. Al stond daarbij de jêêhm. étkttk. m0êm JSfet m m jêêêm, méé*. mém mém mê^ ■*- fj, j^l w .u»,- TTYT- V, flftlp ifeiÉi - V Districtscommandant J.J. Veenstra neemt de eed af van wachtmeester J. de Rijke uit Tholen en mevr. K. Smits-Rijsmus(rechts) eveneens uit Tho len. Daarachter de overige vier leden van de reservepolitie op Tholen/St. Philipsland, v.l.n.r. M.A.H. den Haan uit St. Annaland, Kr. v.d. Berg uit St. Philipsland, M.L. van Ast uit Tholen en M. Wesdorp uit St. Maar tensdijk. De plechtigheid vond vrijdagavond in de raadszaal te St. St. Philipsland plaats. Van den Berge en Van Ast (met bijna 30 jaar het langst in dienst bij de reservepolitie) werden bevorderd tot wachtmeester Ie klas. Overste Veen stra noemde dat een beloning voor het volhouden van de studie, gekoppeld aan een goede staat van dienst. Behalve Wesdorp. die het diploma al had en ook al wachtmeester 1 was. kregen de vijf het diploma Buitengewoon Geoefend Man. Dit met maximale resultaten bij allemaal, zei de dis trictscommandant, die bijzonder ingenomen was met het diploma van dhr. van Ast, die in 1965 zijn studie afrondde voor Geoefend Man en nu weer in de boeken moest. De overste wenste de gemeentebc^iuren, burgemeesters en groepscom mandant geluk met de uitbreiding. "De reservepolitie mag niet ingezet worden voor het opvangen van tekorten of uitbreiding van taken. Maak er een goed gebruik van aldus de districtscommandant. De uit zes leden bestaande groep van de reservepolitie viel daarmee volledig in de 'prijzen'. Kr. v.d. Berg(55) uit St. Philipsland werd als oudste vrijwilliger drie keer bedacht. Burgemeester T.A. Vo gel overhandigde hem het jaarte ken voor 15 jaar trouwe dienst, behorende bij de Vrijwilligersme- daille. Tevens werd hij bevorderd tot wachtmeester le klas. M. L. van Ast uit Tholen kreeg dezelfde bevordering, als mede de Vrijwilligersmedaille voor 10 jaar trouwe dienst. Het diploma 'buitengewoon geoefend man' ging naar mevr. Smits en de heren De Rijke, Van Het Kon. Julianafonds heeft het boerderijproject in Tholen alsnog 100.000,— ter beschikking ges teld als tegemoetkoming in de in vesteringskosten. Er is tevens een bedrag van 58.400,— toegezegd door de stichting Kerk en Maat schappij Vernieuwingsprojecten o.l.v. de paters Cisterciënzers uit Tilburg. vrijwilligheid en het zich om niet inspannen belangrijk hoger in het vaandel dan in deze tijd. Zeker is, dat het geconcentreerde Water schap Tholen/St. Philipsland heeft getoond, zowel na de start als in onze tijd die schaalvergro ting aan te kunnen. Na een blik in het verleden mag zeker de toe komst niet worden weggemoffeld. Er is, zo verwoordde ook de heer Hage, in het nieuwe tijdperk dat aanbreekt, onzekerheid over het beheer van de wegen, over nieuwe wetgeving en reglementering, ve randering van de heffingsgrond slagen en de aanpassing van de bestuurssamenstelling. In wezen vaart men in hetzelfde schuitje als de 286 Zeeuwse Waterschappen en polderbesturen van destijds, toen het om concentratie ging. Dan wil men de boot afhouden en ook Tholen/St. Philipsland ziet nu weinig heil in een verdere schaalvergroting. Of het zal uit blijven, is een andere vraag, aan gezien de ontwikkeling altijd doorgaat. Daarvoor is men op Tholen niet bang, zei de Dijk graaf. Ook de zoetwatervoorzie- ning zal immers weer een uitda ging zijn. Hij besloot - en daarbij mogen we ons aansluiten - hoed af voor het verleden, jas uit voor de toekomst. den Berg, wachtmeester le klas M.L. van Ast uit Tholen en wachtmeester M.A.H. den Haan uit St. Annaland. Wesdorp had dat diploma al. Districtscommandant luitenant kolonel J.J. Veenstra hield de beëdigde wachtmeesters voor, dat ze niet bij voortduring als opspo ringsambtenaar moesten klaar staan, "Alleen als u het uniform draagt, is dat het geval. Hulpver lening is daarbij de plezierige en gemakkelijke kant van uw taak, maar bij handhaving van de openbare orde en het opsporen van strafbare feiten kunt u in conflictsituaties terecht komen. U dient dan eerlijk en onpartijdig te werk te gaan,', aldus overste Veenstra. De bijeenkomst werd bijgewoond door de echtgeno(o)te van de re servisten, de vier rayoncomman danten van de beroepspolitie, twee afgevaardigden van de lan delijke organisatie reservepolitie en de Thoolse loco- burgemeester J. Versluijs met zijn echtgenote. De districtscommandant had zich De Gemeentelijke Stortplaats Tuttelhoek bij Scherpenisse is ve rontreinigd. Dat heeft oriënterend bodemonderzoek van het Provin ciaal bestuur uitgewezen. Het grondwater op het terrein en het slib in de sloot langs de stortplaats zijn enigszins verontreinigd met zware metalen. Verder is het grondwater op de stortplaats ern stig verontreinigd met enkele or ganische oplosmiddelen zoals Cy- clohexanon, Isobütanol en Prop- a'nol. Het grondwater in de directe omgeving van het terrein is niet verontreinigd. Het onderzoeksbu reau vindt maatregelen gewenst om verspreiding van het veron treinigde grondwater naar het op pervlaktewater te voorkomen. Omdat de stortplaats nog in ge bruik is en niet in een kwetsbaar gebied ligt. kan dit niet in het kader van de Interimwet Bodem sanering gebeuren. Volgens Gedeputeerde Staten moet de verontreiniging worden aangepakt met bijvoorbeeld de Afvalstoffenwet. Tussen het Wa terschap Tholen en de gemeente is overleg gaande over de gewenste maatregelen om het verontreinig de oppervlaktewater te saneren. een halfuur in de reis naar St. Philipsland vergist, zodat burge meester Vogel eerst maar evert op de betekenis van de reservepolitie wees. "Een waardevol reservoir van getrouwe burgerzin voor de Vervolg op pag. 9 Op de politiebureaus in Tholen en St. Maartensdijk staan nu voor 20.000 gulden fietsen waarvan de eigenaar onbekend is. !'Als men aangifte van diefstal doet, komt er veelal een vaag antwoord op onze vraag hoe de fiets eruit zag. 't Was een herenfiets en hij was zwart, hoor je dan. Wanneer de postcode in de fiets gegraveerd is, wordt de controle vergemakkelijkt en verd wijnen de gevonden fietsen uit onze bergruimten naar de eige naar", zegt opperwachtmeester H.W. Fransen. Hij acht het graveren van de tweewielers van groot belang ter voorkoming van misdrijven. Dit project is een landelijke proef voor het op grote schaal registre ren van eigen goederen) t.v., enz.) op postcode. "Wegwerken van het nummer is onmogelijk, want de stalen pen van de graveermachine gaat er zo diep in, dat een voor het oog weggewerkte postcode op het ge rechtelijk laboratorium altijd te achterhalen is. Bij verhuizing wordt er een sterretje achter de oude postcode gezet en de nieuwe eronder", zegt opper Fransen. Het graveren bij verhuizingen en de aanschaf van nieuwe fietsen, zal door de rijwielhandelaren op Tholen en St. Philipsland gebeu ren. Allen hebben hun medewer king toegezegd en schaffen zelf een graveermachine aan. Qok dan is het aanbrengen van de postcode gratis, zoals dat ook geldt voor het grootse project in maart. Als.er in de 8000 huizen op Tholen en St. Philipsland. elk 3 fietsen zijn, kom je al aan 24.000 tweewielers. Kinder fietsen, op- oefietsen, racefietsen, alles komt in aanmerking. De vrijwilligers werken in de brandweerkazerne voor zover die aanwezig is - en proberen zo'n 600 fietsen per dag te graveren. De politie vult tegelijk de fietsregis- tratiekaart in. Het project zal zo'n maand in beslag nenemen. De politie stelt de vrijwilligers de graveermachines ter beschikking en de gemeentebesturen betalen eventuele reiskosten en de koffie. Voor de vrijwilligers komt er ook een instructiebijeenkomst. Via de Eendrachtbode worden de inwoners van Tholen en St. Phi lipsland nog nader geïnformeerd over de data. Per plaats wordt men per postcode opgeroepen. Er worden overal aanplakbiljetten opgehangen om zoveel mogelijk aandacht aan het graveerproject te geven. Wanneer er een plaats aan de beurt is, maakt een poli tiewagen met sirene een rond gang. Landelijk doen er 65% van de mensen aan mee, maar opper Fransen rekent op Tholen en St. Philipsland op een hoger percen tage. Het Thoolse Rode Kruis organi seert vandaag een bloedafname- avond van 18.30-21.00 uur in Haestinge te Sint Maartensdijk. Gezonde mensen, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 65 jaar, die het laatste half jaar geen bloed gaven, zijn welkom. Er is steeds meer bloed van gezonde mensen nodig voor zieke mensen. Het Rode Kruis rekent op allen, zodat het donortal stijgt t.o.v. de afgelopen jaren. Burgemeester E. Baerends speldt de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op bij de scheidende centraal commandant van de Thoolse brandweer, P.A.C. Lindhout uit St. Maartensdijk. Links zijn echtgenote. Het voltallige college van b en w, de fractievoorzitters, de comman dant en ondercommandant van de vier Thoolse brandweerkorpsen, vertegenwoordigers van de huis artsen, ambulancedienst, regiona le brandweer en brandweercom mandanten uit West-Brabant luisterden de bijeenkomst met de familie Lindhout op. Burgemeester Baerends wees er in zijn toespraak op, dat Lindhout als man van het eerste uur de brandweer met de paplepel inge geven kreeg. "U bent gepokt en gemazeld in een brandweergezin en wat kan er dan anders uit groeien dan een brandweerman? Die wens ging 35 jaar geleden in vervulling: op 1 februari 1949 werd u adspirant-brandwacht. Hoewel u hele trieste zaken mee maakte, hebt u zeker niet naar dit afscheid uitgezien. Met alle vezels is Lindhout aan de brandweer verbonden en hij is nog niet uit geblust. De leeftijdsgrens van 60 jaar maakt echter een einde aan 35 jaar inzet voor de samenleving. Vrijwilligheid betekent bij de brandweer geen vrijblijvendheid. U hebt grote verplichtingen op u genomen. Uw gezin en in 't bij zonder uw vrouw heeft dat kun nen merken", zei de burgemees ter, die mevr. Lindhout bloemen aanbood. Hij wees er verder op, dat de cen traal commandant ondanks de perikelen rond de pijnlijke reor ganisatie in .1975, de Thoolse brandweer uitbouwde tot een zeer volwaardig, adequaat korps. "Talloze kleine en grote branden maakte u mee met spectaculaire reddingen van mens, dier en ge bouw. De brandweertaak is uit gebreid, maar al die zaken zijn niet te schrijven op het conto van één man. Het is een samenspel van allen. Lindhout heeft er wel een grote bijdrage aan geleverd als echte brandweerman in hart en nieren. Hij heeft z'n verantwoor delijkheid zwaar laten wegen en 't allemaal niet licht opgenomen. Hij wilde de vrede met iedereen en gunde elk korps het beste. In zijn goedheid zegde hij soms iets toe wat moeilijkheden gaf. De bevolking is dankbaar voor wat u deed en het doet me dan ook genoegen, u een koninklijke on derscheiding te kunnen opspel den. Dat is niet alleen een stuk Vervolg op pag. 11 GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M. ,_3A/ON ING INRICHTING "j il j Bij het 25-jarig Waterschap hoed af en jas uit 0 Vanavond bloed geven 0 Ontwatering St. Philipsland en Poortvliet 0 Verplaatsing negen bedrijven 0 Reservepolitie uitgebreid 0 Nieuwe hoofdingelande Wa terschap Koninklijk goud voor schei dende brandweercommandant 0 Strijdbare houding nodig voor bejaarden 0 Bij gem. mavo maar 1 gediplo meerde zonder baan 0 Het haasje in het middelpunt 0 CBTB pleit voor zoetwater voorziening 0 Nu ook voor fruittelers be- drijfsverzorgingsdienst 0 Stemmen van lezers over Kon. Julianastraat Tholen 0 Graveerproject voor fietsen 0 Raad van State over Kom- plannen St. Annaland en Sta venisse 0 Het vervolg van het evacua- tieverhaal 0 Henk Gunter Zeeuws dam- kampioen junioren 0 Noad gaat nog aan de leiding 0 DE ENIGEN DIE VAN EEN SCHEIDING WERKELIJK GENIETEN ZIJN DE KEN NISSEN VAN DE VOOR MALIGE ECHTGENOTEN: 0 Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Vanaf dinsdag 14 tot en met 16 februari is er een 'energiecentrum' in Haestinge te Sint Maartensdijk. Dit centrum zal geopend zijn van 15.00 tot 17.30 en van 19.00 tot 21.00 uur. Alle gezinnen en be drijven van St Maartensdijk zijn uitgenodigd voor een bezoek maar ook uit andere plaatsen is men welkom. De bezoekers vinden hier een rui me keus aan energiebesparende toestellen, regelapparatuur voor de centrale verwarming, heetwa- tertoestellen en verlichting, terwijl ook voorbeelden van zonne-ener- gie staan opgesteld. De woningi solatie wordt extra belicht, daar hiermee veel energie is te bespa ren. Wethouder L.J. Koopman zal het 'energiecentrum' officieel openen. Op Bevrijdingsdag 5 mei is er een muziekfestival in St. Annaland en op zaterdag 25 augustus in Tholen ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Koninklijke Mu ziekvereniging Concordia. Dat werd zaterdag besloten tij dens de jaarvergadering van de bond van muziekgezelschappen Tholen en St. Philipsland in zaal Odeon te Oud-Vossemeer. Voor zitter M. van Damme werd her kozen. Verder werden de uitwis selingsconcerten afgesproken, waarna er nog wat discussie was over de verlaagde gemeentesubsi die voor Concordia St. Philips land. Advertentie I.M. Markt 23 Haven 10 St Maartensdijk 01 666-2382 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1