Praktijkervaringsproject tegen de verdrukking in Henk Gunter Zeeuws kampioen dammen ■iiVA Scholieren enthousiast over de computer BIER Verbeterde inritblokken 111WW il! iVlfllSII ifl TAALPRAATJE i li $8 il! B. Bi' 'II iiiiü il 'li Donderdag 9 februari 1984 EENDRACHTBODE 13 Elf van de vijftien deelnemers nog in de "strijd" Het Thoolse werkervaringsproject heeft in de drie maanden dat het nu al loopt, veel stof doen opwaaien. Het is van start gegaan tegen het advies in van o.a. de FNV, de regionale toetsingscommissie en de hoofdingenieur-directeur van de Arbeidsvoorziening Zeeland. De jongeren die deelnemen aan het project beleven echter veel plezier in het werken en beschouwen deze periode wel degelijk als nuttig en goed. Vandaar dat zij een tussentijdse stopzetting in het geheel niet zouden waarderen. Strenge selectie Meerderheidsbeginsel j Maartensdijk, zelf deelneem - Eensgezindheid Morele verplichtingen Maaimachine gemeentewerken Nek uitsteken Veel geschreeuw Uit gesprekken met allerlei betrokkenen kwamen de volgende plus- en minpunten over het praktijkvervangingsproject Tholen naar voren: Arjo Kousemaker M.J. Reijngoudt won kleiduivenschieten IMieuwe zoetstof op basis van eiwitten JUUUL Johan Ëlenbaas Marco d.DekKer ittÉMMÉÉl lim u" iiartjjn Scnellinger Junioren Gem. Mavo Werkervaringsproject Menselijk geheel Maandag 31 oktober 1983 is het PET (praktijkervaringsproject) nog vrij onverwachts begonnen. Vijftien jongeren konden hieraan in eerste instantie deelnemen. Alle werklozen onder de 22 jaar en met een RWW-uitkering werden aan geschreven, waarvan zo'n 70% positief reageerde. Na een verdere selectie bleven 15 deelnemers over. Tussentijds zijn er nog en kelen afgevallen, maar hun plaat sen werden vrij snel weer opge vuld door anderen. Momenteel doen er nog 11 mee. Eén van de deelnemers vond een vaste baan, een ander een partime-job die niet viel te combineren met het PET. Maar ook om andere redenen zijn er jongeren mee gestopt. Zo bleek bij een bedrijf de begeleidings mogelijkheden toch niet voldoen de te zijn, zodat na een gesprek met "werkgever", jongere en A. Jansen (coördinator) besloten werd de PET-periode te beëindi gen. "Dat is nu juist het fijne van dit project", zegt Jansen. "Als er 1 sprake blijkt te zijn van proble men, dan kan in goed overleg met alle betrokken partijen, besloten worden er mee te stoppen". Jansen heeft zo'n 60 bedrijven op het eiland aangeschreven voor het P.E.T.; bijna alle reageerden ze positief, maar men had er slechts 15 nodig, zodat een strenge selec tie nodig was. De bedrijven mochten geen van allen uitbreidingsmogelijkheden hebben, er mochten geen ontsla gen gevallen zijn in 1983 en tevens moest er voldoende tijd aanwezig zijn om de jongere goed te bege leiden. Bovendien moet moho- toon en gestandaardiseerd werk voorkomen worden. Vandaar dat bijvoorbeeld lopende band werk door de coördinator resoluut werd afgewezen. Volgens de normen moesten de jongeren geplaatst worden in de non-profit (niet-commercieële) sector en bij overheidsinstellin gen. De eerste bleken op Tholen niet voldoende aanzweig te zijn. De paar instellingen die we wel hebben, werken veelal al met vrijwilligers omdat ze geen geld hebben om iemand in dienst te nemen. Ook voor het deelnemen aan het PET hadden zij geen geld beschikbaar. De kosten voor de bedrijven bestaan uit 100,— per maand plus een klein bedrag voor een W.A.-verzekering: totaal voor een half jaar nog geen 650,— Is dat de oorzaak van de grote be langstelling die de bedrijven heb ben om mee te doen? Volgens de gemeente Tholen niet, de FNV vindt van wel. Wilde het project volgens alle re gels verlopen, dan had zij niet van start mogen gaan, voordat de re- De producent/leverancier van in ritblokken voor de gemeente Tholen past het model aan, zodat de problemen volgens b en w op afdoende wijze opgelost kunnen worden. Verlaagde trottoirbanden worden door de burger in het algemeen als een praktischer oplossing ervaren dan inritblokken, die door b en w uit esthetisch oogpunt sinds 1971 gebruikt worden. Zeven jaar gele den werd een aanzet gemaakt met vervanging van de verlaagde trot toirbanden binnen de bebouwde kom door inritblokken. De meest gehoorde klachten zijn: te stijl, trottoir is smaller en daardoor lastig voor bijvoorbeeld bejaar den, auto's raken met de onder kant het trottoir, hobbelig om er over heen te rijden. Het laatste driekwart jaar zijn de negatieve geluiden enigszins verhevigd, omdat een ander soort inritblok wordt toegepast. Dit als gevolg van een wijziging in het fabrica geproces bij de leverancier. Qua berijdbaarheid zijn ze iets te stijl en tussen de straat en de inrit blokken is er - zelfs als beide goed zijn aangelegd - toch nog te veel niveauverschil. B en w benadrukken, dat verlaag de trottoirbanden alleen toeges taan zullen worden wanneer het uit technisch oogpunt te moeilijk is inritblokken te gebruiken. Bovendien in situaties waarbij in het bijzonder de belangen van rolstoelgebruikers zijn betrokken. De commissie Openbare Werken stemde hiermee in. Aan het door raadslid M. van Damme gesignaleerde bezwaar van de steile, opstaande rand aan weerszijden .van de inritblok, kon volgens wethouder L.J. Koopman niet tegemoet gekomen 'worden. Oude inritblokken worden hoog stens bij herbestratingen vervan gen. zo liet hij raadslid I.C. Moer land weten. gionale toetsingscommissie een unaniem positief advies had uit gebracht. Maar er is helemaal niet getoetst door de commissie. Zij achtte zich niet bevoegd voor deze taak. Anderzijds leek het hen be ter de landelijke criteria ten aan zien van werken met behoud van uitkering in zo'n project af te wachten. Bij presentatie van het PET in oktober aan de rijkscon sulent van staatssecretaris De Graaf, leek de Thoolse vorm aan alle eisen te voldoen, met uitzon dering van het feit dat men het project toepaste in de vrije markt sector in plaats van in de niet- commerciële sfeer. Een toetsing door de regionale commissie moest het antwoord brengen, maar deze wilde niet toetsen. Het gemeentebestuur is op Tholen met het project van start gegaan. Als antwoord hierop heeft de i Diana Kaashoek (18) uit St. i ster aan het praktijkervarings- i project van de gemeente Tho- J len, schreef bijgaande tussen- i stand na gesprekken met ver- tegenwoordigers van gemeente, i vakbond, praktijkervaringsne- i mers en -gevers. De zes maan- J den durende proef met het i praktijkervaringsproject is nu halverwege. FNV een brief naar de staatsse cretaris geschreven, waarin zij alle bezwaren naar voren bracht. De Graaf heeft hierop besloten dat het PET stop gezet moest worden. Daarvan heeft hij wel de FNV, maar niet de gemeente Tholen op de hoogte gebracht. Jansen kreeg wel bericht van de rijksconsulent dat het project opnieuw aan de toetsingscommissie voorgelegd moest worden. Een tweede keu ring vond daarom op 13 januari plaats, maar weer werd het broodnodige unanieme positieve advies niet verkregen. "Ik vind het jammer dat hier het meerder heidsprincipe niet wordt toege past. Dan hadden we misschien wel een meerderheid kunnen vin den die ja wilde zeggen tegen het PET. Nu kan 1 persoon via het vetorecht alles stopzetten, terwijl dan voor de buitenstaanders naar voren komt alsof iedereen tegen is", aldus Jansen. Het is opmerkelijk dat er, zowel bij de FNV als bij werkgevers, geen eensgezindheid bestaat ten aanzien van het werkervarings project. In vele andere plaatsen keurde de FNV dergelijke projec ten namelijk wél goed, hier op Tholen niet. Ook bij de werkge vers zijn de meningen verdeeld: in de toetsingscommissie bracht de werkgeversvertegenwoordiger een negatieve stem uit, terwijl de werkgevers op Tholen nog geen enkel bezwaar hebben getoond. Deze situatie schept vanzelfspre kend veel onzekerheden. Als het nodig zou zijn, zal de ge meente Tholen de uitkeringen voor de deelnemende jongeren waarschijnlijk zelf gaan betalen. Het gaat hier om een bedrag van 27.000,— dat voor rekening zou komen voor de gemeente. Toch liet wethouder P. van Schetsen zich voorzichtig uit over deze kwestie. De meerderheid in de raad zou bereid zijn door te gaan en dat bedrag dan te betalen. Ik geloof ook dat we daar enigszins moreel toe verplicht zijn: we heb ben bij de jongeren bepaalde ver wachtingen gekweekt, die we nu ook na moeten komen. Bovendien De gemeente Tholen schaft een driedelige maaimachine Rhanso- mes 213 aan ter vervanging van de vijfjaar oude Agria 9300 Pilot. Bij drie bedrijven is offerte gevraagd na het positieve advies van de raadscommissie openbare wer ken. De oude machine wordt als reser ve aangehouden om in het maai- seizoen niet in de problemen te komen als een der machines stuk is. Bovendien hebben loonwer kers zo'n apparaat niet. Raadslid M. van Damme had de oude ma chine anders liever ingeruild. Hij pleitte voor het bijhouden van de onderhoudskosten, inclusief de uurlonen van het eigen personeel. Raadslid W.C. van Kempen acht te de keuze goed omdat de ge meente al een vijfdelige Rhanso- mes tjeeft. Dat biedt voordelen bij het onderhoud wegens routine bij het personeel. Bovendien zijn de onderdelen uitwisselbaar. maar, wij doen niets voor je". Dan laat je ze alleen staan met hun problemen en ben je helemaal verkeerd bezig", betoogde Van Schetsen. "Persoonlijk vind ik datje als ge meente je nek moet durven uit steken om iets te doen voor al die werklozen in je gemeente. Er staan zo'n 80 vakgeschoolde jon geren ingeschreven op het ar beidsbureau, van wie velen iets in de vrijwilligersbracnhe zouden willen doen. Laat ze dan bijvoor beeld de N.H. Kerk in Oud-Vos- semeer restaureren, of na een storm takken opruimen in de tui nen van ouderen. Natuurlijk ben ik me er ook van bewust dat je strenge regels toe moet passen, opdat er geen arbeidsplaatsen verloren gaan als gevolg van vrij willigerswerk. Maar het staat in ieder geval als een paal boven water, dat er iets voor de jongeren gedaan moet worden", meent de wethouder. Hoe reageren dè jon- zijn er op Tholen nu 399 werklo zen onder de 22 jaar. Die kun je toch niet in de kou laten staan? Je mag niet zeggen: "hier heb je een uitkering en bekijk het verder geren die deelnemen aan het pro ject hierop? Zij nemen immers dagelijks deel aan het PET en we ten precies hoe alles hierbij in zijn werk gaat. In Tholen, bij Van De Harst koeltechniek en interieurbouw, werkt de 24-jarige Maayke Pol derman uit Oud-Vossemeer. Vanaf 31 oktober neemt zij deel aan het projekt, hoe denkt zij ero ver na 3 maanden? "Nu al durf ik te zeggen dat ik hier echt veel nuttige ervaringen heb opgedaan. Ik heb geleerd met de telefoon om te gaan, hoe de administratie werkt en ik doe iets aan inkoop en correspondentie. Ik haal nu een heleboel dingen weer op, die ik ooit wel eens geleerd heb, maar die ver weggezakt waren". Maay ke Polderman heeft na haar HA- VO-opleiding de pedagogische academie gedaan, maar ze kon als onderwijzeres niet aan de slag ko men. Ze ging naar Duitsland als au pair, maar dat beviel haar zo slecht dat ze teruggekomen is. Toen hoorde ik van het PET en dacht, dat is echt iets voor mij". Haar "werkgever", A. v.d. Harst, heeft een uitgesproken mening over het project. "Als de gemeente zich niet uit het veld laat slaan door de vele kritieken, zou ik dat van harte toejuichen. Dit project biedt namelijk mijns inziens een reële en daadwerkelijke oplossing voor het probleem van de jeugd werkloosheid. Het frustrerende in deze is, dat er veel geschreeuwd wordt om dit probleem op te los sen, met name door de bonden. r- l I l l I I l l L. VOOR a. Bij uitvoering van het project op grotere schaal is er meer begeleiding nodig, meer mensen en natuurlijk strenge normen b. Het huidige welzijn is ontstaan door persoonlijke inzet: voor meer kansen moetje meer doen. Je bent er niet toe verplicht, het is uit vrije wil. c. Er is voor de deelnemers een W.A.-verzekering afgesloten, een meer uitgebreide verzekering kan niet, omdat de jong- sten een RWW-uitkering hebben en daardoor gebonden zijn aan een maximum aan eigen geld. d. Momenteel volgen 5 k 7 jongeren een cursus die door de betrokken "werkgever" betaald wordt. Daarnaast is er wel degelijk sprake van een goede begeleiding, maar inderdaad zijn niet alle begeleiders bevoegd. e. Omdat er geen sprake is van een plaatsingsmogelijkheid na afloop van het project, kan er ook niet over een proeftijd gesproken worden. f. Er wordt door de deelnemers best wel eens produktie gele verd, maar van toekijken alleen leert men een vak niet echt. Als je brood wilt leren bakken, dan moetje dat toch eens zelf deeg kneden. Het lijkt onwaarschijnlijk dat die bakker dan goedkoper of meer brood kan verkopen omdat er een PET- jongere bij hem werkt. g. Bij geen van de deelnemende bedrijven bestaat er een kans op uitbreidingsmogelijkheden, zodat er geen uitstoot van eventuele arbeidsplaatsen plaatsvindt. h. Er is geen sprake van dat arbeid gedumpt wordt, zodat ook loon en arbeidsvoorwaarden niet verslechteren. TEGEN 1. Bij uitvoering van het PET op grote schaal is een goede controle onmogelijk. Er ontstaat een soort maatschappelijke dienstplicht Er is te weinig geregeld ten aanzien van een ongevallenver zekering Er ontbreken onder meer een leerovereenkomst, een stage plan, erkende opleidingsfunctionarissen, deskundige bege leiding van buitenaf. De wettelijke proeftijd van 2 maanden wordt overschreden met 4 maanden Er is sprake van onacceptabele concurrentievervalsing 7. fr ontstaat een mogelijke uitstoot van vaste arbeidskrachten 8. Arbeid als produkt kan gedumpt worden zodat een daling van de lonen en een verslechtering van de arbeidsvoorwaar den het gevolg kunnen zijn. 5. 6. maar dat alleen de plaatselijke overheid met een concreet plan komt". Hij kan zich de tijd nog goed heugen dan hijzelf een baantje 'zocht. "Ik weet wat het betekent om ergens afgewezen te worden en dan ook nog eens wegens een gebrek aan ervaring". Volgens Van de Harst schept het PET vaste arbeidsplaatsen: in de beginpe- rio cfc kost het een werkgever erg veel tijd om een jongere iets te le ren, maar als deze daarvan iets opgestoken heeft, werkt het werk- verruimend, een latente arbeids- behoefte komt naar voren. Maay ke Polderman is het werken in deze bracnhe zo leuk gaan vinden, dat zij inmiddels voor haar mid denstandsdiploma bezig is. Vanaf 31 oktober is bij Klimaatservice Zuid BV aan het Slachtveld in Tholen de 20-jarige Frans Pot werkzaam. Hij is na zijn Havo opleiding in dienst gegaan. Nu volgt hij de cursus "Praktijkdiplo ma boekhouden" die door Klim.serv. betaald wordt. Volgens de directeur is het PET een posi tief project maar toch ziet hij een nadeel: "wat gebeurt er als die 6 maanden voorbij zijn". Eigenlijk zou er nog een stukje nabegelei- ding moeten zijn". "Ik geef Frans de kans om nuttige ervaring in de administratie op te doen en heb zijn motivatie in een bepaalde lift naar boven zien gaan. Oorspronkelijk was het plan om te gaan automatiseren bij Klimaat service, maar om Frans optimaal te kunnen begeleiden wachten ze daarmee tot hij weg is. Toch vindt de directeur dat er geen sprake is van concurrentievervalsing: ook zonder Frans zou de zaak goed draaien. Hij is wel van mening, dat er arbeidsbehoeften worden gecreëerd. Maar het gat dat valt als Frans weer weg is, wordt dan door computers opgevuld. "Je kunt hem wel met een sta- geaire vergelijken: het kost veel begeleiding, maar als je die goed geeft, heeft de deelnemer aan het PET veelnutervaneniserookgeen sprake van dumping van arbeid", aldus directeur E. Streng. De zaterdag met wind en regen omrande kleiduivenschietwed- strijd bij boerderij Kooijman le verde als winnaar op in de A klas M.J. Reijngoudt te Sint Philips- land. Een Lions-initiatief, dat werd overgenomen door de Ja gersvereniging die voor de orga nisatie zorgde, gaf ondanks wat moeilijke weersomstandigheden toch een leuk resultaat voor het gestelde doel: bijdrage aan een vissteiger voor gehandicapten bij Stavenisse. Bij stukjes en beetjes kan dit althans op den duur tot een gewenste financiële basis lei den, die het mogelijk kan maken ook andere subsidiebronnen aan te boren. Zo'n weg is lang, maar heeft toch ook weer een eind. Er waren een 4 tal klassen voor deze wedstrijden geformeerd, waarbij deskundige en leek aan zijn of haar trekken kon komen. Kam pioen werd de al genoemde Reijngoudt. In A werd 2e H. Schook te 's Gravendeel, 3 C. Verwijs Sint Philipsland, 4. F. van Nimwegen - Sommelsdijk, 5. C. v.d. Bol te De Heen. B Klasse: 1. M. van Gils uit Berg en op Zoom, 2. M.M. Punt - Oud-Vossemeer, 3. C. van Dam - Steenbergen, 4. M.J. Alenburg - Lisse, 5. Verbiest - Voorne Putten. Vrije baan: 1. W. Geluk - Scher- penisse, 2. R. Mulder - Steenber gen, 3. C. Verwijs - Sint Philips land, 4. M.M. Punt - Oud-Vosse- meer, 5. M. Oosthoek - Abben- broek, Lions-groep: 1. R.H. Padt - Poortvliet, J. Muller - Scherpenis- se, 3. W. Brevet jr. - Sint Maar tensdijk. Dames: 1. A. Muller - Scherpenisse, 2. L. Padt - Poort vliet, 3. L. Hommel - Oud-Vosse- Het Zwitserse bedrijf Hermes AG is er als eerste in geslaagd om een zoetmiddel op de Nederlandse markt te brengen, dat is gebaseerd op eiwitbestanddelen, zoals die ook voorkomen in alledaagse voedingsmiddelen. Deze revolu tionair nieuwe zoetstof heet as- partaam en valt, in het lichaam opgenomen, onmiddellijk uiteen. Daarna wordt de stof. behandeld en afgebroken, alsof ze inderdaad uit gewoon voedsel komt. Aspar- taam is samengesteld uit de ami nozuren (eiwitten) aspartine en fenylalanine: deze komen ook voor in groenten, fruit en vlees. Aspartaam heeft als bijzonder heid een aangename, natuurlijke zoete smaak, die niet van gewone suiker is te onderscheiden. Op deze vinding berust een wereldpatent, maar omdat aspar taam pas sinds kort technologisch kon worden verwerkt tot zoetjes, loopt dat octrooi over enkele jaren alweer af. De verwachting luidt, dat rond 1987 alle andere grote zoetstof-fabrikanten eveneens op aspartaam overschakelen als al ternatief voor de bestaande calo- rievrije zoetmiddelen. Internatio naal uitgevoerde proeven maken aspartaam de meest onderzochte zoetstof ter wereld. Hermes AG brengt de zoetstof onder zijn eigen merknaam Hermesetas op de markt. Het is de grootste zoetstof- fenproducent ter wereld. Gewone suiker wort totnogtoe door tachtig procent van alle consumenten van koffie en thee gebruikt. De groep van tien procent, die calorievrije zoetmiddelen gebruikt als alter natief, neemt de doorgaans bittere nasmaak van die produkten op de koop toe. |^i mi,üüfi liiüf 'i:: i i Over 3 zaterdagen gespreid werd het Zeeuws kampioenschap dam men voor aspiranten gehouden. Zaterdag waren 6 aspiranten van de damclub De Eendracht naar 's- Gravenpolder getogen, Henk Gunter, Ronnie Gunter, Jan Moerland, Peter van Dijke, Johan Elenbaas en Marcel Verspuy. In voorronden was al beslist, dat de 3 eerst genoemden in de fïnalegroep waren ingedeeld en de 3 anderen in de reserve groep. De finale groep bestond uit 6 aspiranten. Voor Jan Moerland zat het niet mee. In dc eerste ronde moest hij eerst tegen beide Gunters, even eens uit Sint Annaland. Bek waam, maar beslist niet zonder moeite wist hij beiden een remise af te dingen. Echter, daarna kwam nog een zware partij tegen Gerard Krijger uit Aagtekerke. Jan zag daarbij een winstvariant over het hoofd en kwam daarna slechter te staan. Nadat hij nogmaals een positioneel foutje had begaan, wist zijn tegenstander de zaak af te ronden met een mooie slagzet, waarna Jan uitgeschakeld was voor het kampioenschap. Doordat de Gunters onderling remise speelden zag het er aan het einde van de dag minder goed uit voor de Tholenaren. Krijger stond toen met 6 punten aan de leiding ge volgd door beide Gunters met 4 punten. Krijger moest nog wel tegen beide Gunters, maar hij be hoefte slechts 2 remises te beha len. Gelet op zijn spel moest dat als zeer waarschijnlijk worden beschouwd. Dat bleek dan ook, nadat in de voorlaatste ronde Ronnie in een wat betere stand remise accepteerde, zodat Henk slechts de beslissing naar zich toe kon trekken door te winnen. Tot in het eindspel bleven Krijger en Henk gelijk opgaan. De partij verliep beslist niet eenvoudig. Beiden probeerden door allerleii dreigingen meer greep op het spel te krijgen. Echter nadat Gerard Krijger in het eindspel positioneel in de fout ging wist Henk hem klem te zetten en leverde dat hem een schijfje winst op. Dat was daarna voldoende om zijn tegen stander geheel in te sluiten en de winst binnen te halen. Daardoor werd hij tevens verdiend kam pioen van Zeeland in de aspiran ten klasse. De eindstand in de aspiranten klasse was: 1Henk Gunter 5 3 2 0 8 punten 2. Ronnie Gunter 5 2 3 0 7 punten (25 SB) 3. Gerard Krijger 5 3 117 punten (23 SB) 4. Jan Moerland 5 2 2 1 6 punten e.v. In de 2e groep waren 8 spelers in gedeeld. Peter van Dijke en Mar cel Verspuy moeten in deze groep nog 1 partij spelen. Marcel heeft daarbij wel de beste papieren, omdat hij bij winst op 12 punten kan komen. Hij staat momenteel nog gelijk met Arjo Köusemaker en Rob Wetheim die beiden 10 punten hebben, doch die reeds uitgespeeld zijn. Opmerkelijk was daarbij de rol van Johan Elen baas. In de laatste ronde wist hij Arjo Kousemaker te verslaan. In het eindspel stond hij in een 4 om 2 stelling waarbij beiden dam hadden. In bijgaand diagram treft u die stand aan. Hij wist dit op zeer mooie wijze tot winst af te ronden. Omdat er nog enkele partijen gespeel moeten worden, is er geen eindstand opgenomen. Deze laatste partijen worden a.s. zaterdag te Thólen gespeeld. Gelijktijdig met de aspiranten werden ook de junioren- en pu- pillenkampioenschappen gehou den. Bij de junioren waren 6 deelnemers ingedeeld, waarvan er 4 uit Tholen kwamen: André Kousemaker, Ben Kegge, Peter Luten en Leen Beth. Bij de junio ren moet nog een volledige ronde gespeeld worden. André Kouse maker staat aan de leiding met 8 punten uit 4 wedstrijden. Hij wordt gevolgd door Sjakko San- dee uit Goes, die 6 punten heeft. In de laatste ronde, die a.s. zater dagmiddag in de Meulvliet te Tholen wordt gespeeld, moet André nog tegen Sjakko uitko men. Bij remise of winst is André Zeeuws Kampioen, zodat het nog spannend wordt. Want, indien André verliest, zal hij moeten kampen voor de titel met Sandee. Bij de pupillen waren er aanvan kelijk een 18-tal gegadigden, waaronder zich 2 zeer jeugdige Tholenaren bevonden. Dit waren de 9 en 8 jarige Marnix Kouse maker en Martijn Schellinger. In de voorronden werd een afval- ronde ingelast, waarbij 8 spelert jes afvielen. Daardoor bleef er een groep van 10 spelers over. Na een spannende strijd kwam Marnix net iets te kort en eindigde met 11 punten op een gedeelde 2e plaats, achter Peter Lodiers uit 's- Gravenpolder die eerste werd. Martijn deed het als jongste deel nemer eveneens niet slecht. Met 6 punten'werd hij 6e. Gelet op de jeugdige leeftijd van deze 2 jon gens mogen we in de toekomst meer van deze twee verwachten. Onderlinge jeugdcom petitie M. Verbiest - R. Jansen 2-0. P. v. Dijke - J. v.d. Klein 2-0. R. P. Roggeband - J. Elenbaas 1-1. H. Zuiddam - M. Kousemaker 0-2. M. Schellinger - N. Timmer 2-0. F. Kousemaker - R. Melse 0-2. J. Menheere - B. Hogedeure 2-0. Bij de rijksscholengemeenschap in Bergen op Zoom zijn onlangs 8 computers geïnstalleerd. Volgend schooljaar zullen alle tweede en derde klassers hierin onderricht krijgen. Ook bovenbouwleerlingen tonen een grote belangstelling, zodat het lokaal waarin de computers geplaatst zijn, nu hele dagen geopend is en er zelfs al met een intekenlijst gewerkt moet worden. Ook de gemeentelijke Mavo in Tholen heeft initiatieven ondernomen 'om met computers te werken. Al sinds twee jaar geven zij computerin- formatica en de 3 computers waarop de leerlingen hun kennis in praktijk kunnen brengen zijn besteld. een kwestie van kennis overdra gen, maar ook van vorming en opvoeding van de leerlingen. Dat kunnen dergelijke apparaten nooit overnemen". "Gezien het feit dat de school momenteel zo'n 80 leraren en 1630 leerlingen telt, is een com puter wel handig om bijvoorbeeld een rooster in elkaar te zetten, maar ook om voorraadadminis tratie bij te houden en het boe kenfonds zo efficiënt mogelijk te laten verlopen. Ook bij vervol gopleidingen is computerkennis erg nuttig omdat bij vele studies met computers gewerkt wordt. Er bestaan zelfs plannen om in de toekomst computer informatica als keuze-vak in het vakkenbes- tand op te nemen, maar daarvan staat nog niets vast". Op de gemeentelijke M*vo in Tholen komen binnenkort ook 3 computers, deze zijn al in decem ber besteld, maar de komst laat nog enigzins op zich wachten. De Mavo moet deze computers, in tegenstelling tot de 'Rijks' zelf be talen, ze maakt geen deel uit van het honderdscholenproject. Al sinds twee jaar geeft men op de gemeentelijke Mavo ook les in computerinformatica, maar de vergaarde kennis kon door de leerlingen niet in praktijk worden gebracht omdat de apparatuur nog ontbrak. Zo nu en dan nam de directeur zijn eigen computer mee. Een enthousiaste leerling heeft zelfs een computer gekocht uit eigen middelen. Eerste klassers hebben 1 uur verplicht computerinformatieles per week, tweede klassers kunnen dit facultatief doen: en de be langstelling bij hen is ook zo groot dat zo'n 90 procent dit doet. De 'rijks' is een van de honderd scholen die vanuit het honderd- scholen project computers ter be schikking hebben gekregen. Ge durende een periode van 2 jaar mag zij gebruik maken van 8 computers, waarbij als eis wordt gesteld dat alle tweede en derde klassers les krijgen in het omgaan met deze apparatuur. Daarbij wordt niet als prioriteit gesteld dat de leerlingen kunnen program meren, maar veeleer dat ze leren wat de computer allemaal kan en waar ze deze zoal voor kunnen gebruiken. Het project voor de leerlingen bestaat uit 12 lessen waarin de zogenaamde lesbrieven moeten worden doorgenomen. Onderbouwleerlingen krijgen hiervoor geen cijfer of rapport. Bovenbouwleerlingen die in hun vrije uren kunnen oefenen kun nen na het doornemen van alle lesbrieven een klein examen af leggen. Daarna mogen ze vrij ge bruik maken van de computer en doen wat ze zelf belangrijk achten om te kunnen. Momenteel werken 4 jeugdige werklozen op de Rijksscholenge meenschap. Zij werken voor halve dagen, zodat zij in plaats van een vergoeding van 100,— per maand, naast hun uitkering 50,— ontvangen. Twee van deze vrijwilligers werken in het com puterlokaal, zij hebben het moge lijk gemaakt dat ook bovenbouw leerlingen nu met de computers kunnen werken. De voorkeur voor deze vrijwillige begeleiders ging uit naar H.T.S.ers of jonge ren met een gelijkwaardige oplei ding. De twee andere werklozen werken in de overblijfruimte (-lokaal) waar zij een beetje orde op zaken stellen, vooral tijdens de 'grote pauze'. Een van hen is de uit St. Maartensdijk afkomstige Anja Stoutjesdijk. Bij de keuze van de vrijwilligers heeft rector van de school, A. Petermeijer, zijn voor keur uitgesproken voor oud-leer lingen. 'Zij kennen de schoolor ganisatie en zijn het best aan spreekbaar voor de leerlingen. Bovendien willen we iemand die bij ons op school gezeten heeft graag een grotere startkans geven, wat ik het beste kan omschrijven als nog wat verder begeleiden.", aldus Petermeijer. Hij had al eer der met twee vrijwilligers gewerkt, maar deze hadden binnen 4 we ken een vaste baan. Hierna is be sloten meer mensen deze kans te geven door 4 jongeren voor halve dagen in dienst te nemen. Ook leraren op de R.S.G. kunnen lesnemen in het hanteren van de computer. Velen van hen volgen reeds een cursus die 3 avonden per week duurt. Bij hen was de be langstelling tevens erg groot, zo dat men met een derde cursus van start is gegaan. Volgens Petermeijer is de moge lijkheid dat computers in de toe komst de leraren gaan vervangen vrijwel nihil te noemen: "Com puters zijn en blijven slechts hulpmiddelen en kunnen mijn in ziens nooit de plaats van de man of vrouw voor de klas overnemen. Les geven is namelijk niet alleen Reeds bij de Batavieren die met hun boten de Rijn afzakten en bij Lobith in ons land kwamen, was bier, het edele gerstenat, bijzon der geliefd. De laatste jaren is bier evenals vroeger tot een ware volksdrank verheven, vandaar dit Taaipraatje over bier. De geestrijke drank bier wordt gebrouwen uit mout, gekiemd en gedroogd graan (meestal van gerst). De oude uitdrukking "bij bier zijn" duidde dronkenschap aan. "Te bier gaan" betékende letterlijk: naaf de herberg gaan. Figuurlijk: zich te goed doen. Omdat bier bij bepaalde bijeen komsten wordt geschonken heeft "te bier gaan" langzamerhand een andere betekenis gekregen, zoals naar een begrafenis gaan in Gel derland en Overijssel naar een boerenbruiloft gaan. "Boven zijn bier zijn" wil zeggen teveel gedronken hebben. Verge lijk. Vergelijk: boven zijn thee water zijn, een zegswijze die het oudere "boven zijn bier zijn" ge heel heeft verdrongen. Een grap pig spreekwoord ontdekten we bij de spreekwoordenkenner Tuin man. "Een huis vol dochtersis een kelder vol zuur bier". Of dat zo is laten we maar in het midden. want veel ouders zijn wat gek met hun mooie dochters. Ook een "vaatje zuur bier", gezegd van een meisje, dat te oud is geworden om nog te verwachten dat ze een aan zoek krijgt. Vaak wordt het bier genoemd naar een plaats of het land van herkomst. Zo ken men Mechels, Luiks, Dortmunder, Pil- sener, Miinchener, Engels en Beiers Bier. Veel bijvoeglijke naamwoorden geven een nadere aanduiding aan. Zo spreek men van zwaar, dik, dun, schraal en verschaald bier. Vandaar het oude spreekwoord "Dat is geen klein bier" voor: dat is wat moois in zijn soort. Een ou de wijsheid luidde: Bier en barm hartigheid komen bij elkaar. Spottend gezegd van mensen die in een dronken bui medelijden hebben met alle arme mensen. In die toestand zouden ze wel alle maal tegelijk willen helpen. "Hij verbetert zich als scherpbier op de tap". De betekenis daarvan is: het is een deugniet en het wordt elke dag erger met hem. Scherpbier of scharrelbier was al niet al te best en werd als het uit de tap kwam nog zuurder. In Friesland kent men de zegswijze: Eigen bier smaakt het best. Er gaat niets boven hetgeen men zelf heeft ge maakt. En in Groningen: 't is net of hij heet bier op heeft. Dat werd schertsend gezegd van iemand, die van nature een erg rood, op gezet hoofd had. Bekend is het spreekwoord "vechten tegen de bierkaai". Het onmogelijke is niet te bereiken, zeker niet als er sprake is van overmacht. Volgens de overleve ring waren de mannen, die op de ■T I bierkaai de zware vaten in en uit j de schepen laadden en losten, i echte vechtersbazen, waar men niet tegenop kon. Een woord dat i thans niet meer wordt gebruikt i was bierbeschooier. Dat was ie- J mand die bier, afkomstig uit an- i dere plaatsen en landen, opsloeg en leverde aan de herbergiers. In- zonderheid in Amsterdam. Daar j werd in 1621 zelfs het bierbe- j schooiersgilde opgericht. Een bijzondere benaming is Jo- j penbier. Deze naam heeft niets te maken met de voornamen van de i bekende Nederlanders Joop den J Uyl en Joop Zoetemelk. Gezien i een oudjaar-televisieuitzending J en anti-alcoholisme in de sport geen van beiden een fervente i bierdrinker. Jopenbier is de naam van een biersoort, afkomstig uit i Danzig, tegenwoordig Gdansk. In j Vlaanderen noemt men het jeu- penbier. De naam wordt wel in i verband gebracht met de joop, de haagappel van de haag- of mei- i doorn. Anderen beweren dat de J naam is afgeleid van een straat in Danzig, de Jopengasse, maar om- i gekeerd kan de straat zijn naam wel te danken hebben aan het i bier. Het is een dikke, bruinachti- j ge biersoort, in vroeger dagen zelfs gebruikt als medicijn tegen i kneuzingen. Tenslotte het pannenbier. In de bouwwereld kende men vroeger J en in enkele plaatsen ook nu nog j de gewoonte, zodra de bouw van i het huis zover gevorderd was, dat j de pannen op dak gelegd konden worden, aan de bouwers bier te i schenken. Dit gratis pannenbier j ging er dikwijls maar al te gretig i in.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 13