CBTB wil bronnen aanboren voor subsidies zoetwatervoorziening Het Haasje in het middelpunt Dertien miljoen gulden waterschapswerken Commando-overdracht brandweer Foto's nabestellen Bedrijfsverzorgingsdienst ook voor fruittelers Bij verhuizing ■- Donderdag 9 februari 1984 EENDRACHTBODE 11 Ontwatering Sint Philipsland en Poortvliet Samen sterk Vertrouwen Vertrouwen Vervolg van pag. 1 In beroering Buffer Beduusd a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. Nieuwe hoofdingeiande Van Beveren hij Thools W aterschap Fruitteelt goed Jagers moeten niet op kapitaal interen, maar van rente leven Rotganzen Financiën gezond Jachtopleiding Wildbeheer Liquidatie drie commissies Hinderwet Zuivel bestraft Zoet water Vestigingswet. Honderdste lid binnenkort verwacht Het aantal akkerbouw- en veeteeltbedrijven dat zich aansluit bij de bedrijfsverzorgingsdienst groeit ges taag. Stonden 1 januari '83 81 leden ingeschreven, nu één jaar later, bestaat het ledental uit 99 mensen en hoopt men binnenkort het honderdste lid in te schrij ven. Reductie-regeling Het was al een jaar of tien bekend bij het Thoolse waterschap, dat wanneer er een getijde afsluiting van de Oosterschelde zou komen, er voor ontwatering van een bepaald waterschapsgebied in Tholen en Sint Philipsland aanpassingen nodig zouden zijn. Nu is het zover. Die aan passing zal een 13 miljoen gulden vergen, maar dat wordt dan wel uit de rijks-deltawerkenpost betaald. Volledige vergoeding? Nou, er zal toch wel een rentederving voor de regio overblijven van een pakweg dertig mille. Maar daarvoor zal dan vooral Sint Philipsland een heel wat betere ontwatering krijgen dan tevoren mogelijk was. Dat is ondanks zoge naamde integrale kostenvergoeding het uiteindelijk resultaat toch wel waard. Op de algemene bestuursverga dering van het Thoolse water schap was maandagmiddag nog wel het fiat van de hoofdingelan den nodig om dat dertien miljoe nen project te kunnen uitvoeren. Het electrische onderdeel zal spoedig worden aanbesteed. Dit jaar wordt te Sint Philipsland ook nog wel gestart met de bouw van een nieuw, ja zelfs een eerste ge maal. Volautomatisch. Gezien de bouwbehoefte heeft het water schapsbestuur de fiducie, dat het binnen begrotingsnormen en bin nen gestelde termijnen tot stand komt. Maandagmiddag gaf het hoofd van de technische afdeling, de heer Giljam nog een nadere toe lichting op hetgeen voor menig hoofdingeiande al niet meer hele maal onbekend terrein was. Het hoge Sint Philipslandse gedeelte kan als het ware trapsgewijze af vloeien naar het lagere deel, waar het gemaal komt te staan. Met de nodige wat men kan noemen handmatige, maar ook automati sche stuwen, vergt het maar ge ringe werkuren. Aan het volledig geautomatiseerd gemaal is al he- melaal weinig mankracht nodig. Uiteraard draait het waterschap dan wel op voor de toekomstige energie- en verdere exploitatie kosten. Dit alles bracht toch nog wat discussie te berde op de wa terschapsvergadering, waarbij vooral Sint Philipslandse hoofd ingelanden geinteresseerd waren. Zo informeerde burgemeester T.A. Vogel naar het Systeem van de stuwen, wat toch vooral een technische aangelegenheid werd. deel van de aan te legen stuwen zal automatisch werken, maar niet die bij Steintjeskreek en bij de Noorddijk komen. De stuwen werken via een drukopnemer, waardoor de bergingsoverschot ten worden weggewerkt. Voorts werd ook geinformeerd naar de peilstanden. Er was tenslotte de constatering dat een volledige rijkskostenvergoeding middels de Deltawet in zoverre toch niet ge heel juist is, omdat er voorfinan ciering nodig is, waarbij toch rente wordt ingeleverd, Uitgerekend dat het de rente zal zijn van een ton of 4 gedurende een jaar. Uiteraard komen er dan ook de exploitatiekosten, zodat het nooit geheel zonder kleerscheuren kan, waar tegenover dan echter Sint Philipsland een betere afwatering krijgt dan tevoren. Energiekosten belopen ongeveer een tientje per hectare. De aanpassingswerken in Poortvliet vergen heel wat minder kunstobjecten dan te Sint Philips land en voor wat dat gebied be treft was het dan ook allemaal duidelijk voor de hoofdingelan den. Wel wa,s er nog de vraag of een later overbodige sluis zou verdwijnen, wat inderdaad de be doeling is. Geconstateerd werd tenslotte nog dat het renteverlies van deze werken niet in de begro ting 1984 was opgenomen, maar dat kan ook nauwelijks pijn doen. Dijkgraaf Hage verzekerde, dat het waterschap deze aanpassing- werken tijdig wil realiseren, ge zien ook de animo die er in de bouwwereld is om werken uit te voeren. De goedkeuringen zijn binnen, ook voor het werk in Poortvliet-zuid en daarom zal het snel worden aangepakt. Voor wat het electronisch gedeelte van het gemaal Sint Philipsland betreft kan dat al zo wie zo gebeuren en het bouwkundig gedeelte waar schijnlijk na de bouwvakvakantie. De bedoeling is de werken in 1985 klaar te hebben. waardering voor uw werk, maar voor alle brandweermensen die in vrijwilligheid deze taak op zich nemen", zei de burgemeester. Namens met gemeentebestuur bood hij nog een atlas met veertig oude kaarten van Zeeland aan, alsmede een oorkonde. H. den Hartog uit Heinkenszand, brandweercommandant in Bors- sele en hoofdbestuurslid/secreta ris-penningmeester van de lande lijke organisatie, feliciteerde Lindhout in 't bijzonder ook na mens de Zeeuwse collega's. ,'U was een bijzondere commandant gezien de gemeentelijke herinde ling. Dat heeft iets los gemaakt, want het dorpisme vierde hoogtij toen het aantal gemeenten in onze provincie van 101 naar 32 werd teruggebracht. Toch is dat een goede tijd geweest omdat we steeds meer samen gaan doen. Samen staan we sterk. Dat is erg belangrijk voor de toekomst want ons staat nog veel te wach ten. De brandweer verdient 't ook om de centrale rampenbestrijder te. worden omdat het in 1953 al waar gemaakt is. Een leger dat tot overwinning op trekt, moet een goed thuisfront hebben en daarom is het voor de vrijwilligers belangrijk dat er ook een brandweervrouw achter dit werk staat. Tholen zit bij de regionale brand weer WestBrabant, maar we zijn hard aan 't werk om Tholen weer Zeeuws te maken. Bij rampen bestrijding ken je overigens geen grenzen. Lindhout had 't goed met de ge meente getroffen en Tholen goed met deze centraal commandant. Uit erkentelijkheid voor 35 jaar inzet mag ik namens de Neder landse vereniging van brand weercommandanten de penning met oorkonde overhandigen, als mede een draagmedaille 1949- 1984", zo besloot hoofdbestuurs lid Den Hartog. In een korte reactie zei de burge meester toch maar blij te zijn, op brandweergebied bij West-Bra bant te horen, hoewel Zeeland ook op andere terreinen meer be gint te trekken. Voor regionaal commandant M.M. Belonje uit Bergen op Zoom was 't toen gemakkelijker praten. Hij noemde de konink lijke onderscheiding een grote eer voor Lindhout. "U bent 't ook waard, want 35 jaar is een unicum in mijn loopbaan en gezien de huidige eisen komt dat niet ge makkelijk meer voor. U bent met de emmer en de handspuit be gonnen met steun van goed wil lende zielen die voor een sigaar en een borrel bij het blussen mee hielpen. Nu is de brandweer van professioneel niveau, uitgerust met de meest moderne middelen. Dat is ook nodig gezien de ge vaarlijke stoffen en de hulp bij verkeersongevallen. De overgang van 7 naar 4 korpsen is op Tholen niet onopgemerkt voorbij gegaan. Voor Lindhout was dat de -moeilijkste periode in z'n leven. Hij had te doen met vier kleine baasjes die één heer moes ten dienen en er was achterdocht omdat hij van het korps St. Maar tensdijk kwam, waarvan men dacht dat Lindhout dat zou voor trekken. Daarnaast had u met het gemeentebestuur te maken. Lindhout was sterk voor compro missen, maar dat kostte u slapelo ze nachten. De bevelvoerdersver gaderingen hadden soms het ka rakter van zwarte pieten die u en ik kregen. Des te meer bewonde ring heb ik voor u om door te gaan, 35 jaar lang. Samen met uw vrouw, met wie u de problemen kon bespreken. U had het licht liever nog langer op oranje gehad, maar toch is 't een goede beslissing om u rood te geven en Steenpoorte groen. Uw opvolger wens ik sterkte en wijs heid. Gezien uw emotionele karakter waren ook de mooie dingen in 35 brandweerjaren zwaar beladen. Met niet aflatende ijver hebt u de Thoolse bevolking een brandweer gegeven waarop ze kunnen reke nen. Daarop hebt u grote invloed gehad. Bij de reorganisatie ont brak het vertrouwen en dat is er nu wel", zo besloot regionaal commanaant Belonje, die een verrekijker aanbood. Namens de vier Thoolse korpsen sprak plaatsvervangend centraal commanaant D. van Duivendijk uit Tholen. Hij adviseerde Lind hout aan het beëindigen van zijn loopbaan maar niet te veel waarde te hechten omdat de voorschriften 60 jaar nu eenmaal als eindpunt aangaven. "Het was een goede, prettige en leerzame tijd met u, die een uitstekende teamgeest hebt aangekweekt. De oefena vonden werden goed bezocht, want uw theorielessen werden ge waardeerd. U wist de juiste toon te zetten en het korps op de been te houden. Het gemeentebestuur beknibbelde nooit op de aanvra gen en het materiaal is dan ook in één woord af. Dat bewijst ook, dat u een gewaardeerd commandant was. We trachten op de oude voet door te gaan onder dank voor de zeer prettige samenwerking. Zon der officiële benoeming heeft ook mevr. Lindhout haar aandeel ge leverd,', zo besloot Van Duiven- dijk, die een bloemstuk aanbood, alsmede verschillende boekwer ken. Groepscommandant D. Coppool- se overhandigde Lindhout nog een tegel namens de rijkspolitie als waardering voor de samen werking en wenste opvolger Steenpoorte sterkte toe. Burgemeester Baerends sprak de nieuwe centraal commandant ook toe. Hij hield hem voor, dat brandweerlieden trotse mannen zijn op hun korps en materiaal. "Er is ook rivaliteit en dat scherpt de zaak wat op, maar het mag niet de boventoon krijgen. Brand weermannen zijn soms ook lastjg, want ze zijn fanatiek.en willen het liefst het onmogelijke mogelijk maken. Dat vraagt wijsheid om de grenzen aan te geven. Brand weerlieden zijn bovenal fijne mannen, waarop je kunt bouwen, die voor hun taak staan. Wij wil len graag die uitdaging meegeven en hebben het volste vertrouwen in u", zo besloot de burgemeester. Steenpoorte zei zich na drie dagen nog wat onwennig te voelen in het brandweerpak, maar hij was er al trots op om 't te dragen. De nieu we centraal commandant bracht naar voren, dat hij een jaar gele den door de burgemeester was benaderd om Lindhout op te vol gen. "Mijn antwoord was gelijk positief, maar die beslissing heeft ons gezin flink in beroering ge bracht. Dat hebben we de afgelo pen maanden ervaren, maar 't was positief. Ik dank het gemeente bestuur voor m'n benoeming. Ik was al vijf jaar bij gemeentewer ken in dienst, dus u kent mij. Vier jaar geleden kreeg ik met Lind hout contact over de brandpre ventie en er is een prettige relatie ontstaan. Die samenwerking heeft zeker bijgedragen tot mijn benoe ming. Voor mijn voorganger zal het leven zonder pieper en portofoon misschien niet meevallen, maar 't zal ook een bepaalde last van uw schouders nemen. Bij 't ouder worden, gaat zo'n taak toch zwaarder wegen. Met de vier korpsen hoop ik op een prettige samenwerking. De start was goed, bij de rondgang ben ik goed ontvangen. Als cen traal commandant ben je een buffer tussen gemeentebestuur en korpsen, maar ik hoop niet geïso leerd te worden. Het zwarte pie- tenspel moeten we in de kast op bergen en met goede samenwer king zie ik de toekomst van de Thoolse brandweer met vertrou wen tegemoet", zo besloot de nieuwe commandant Steenpoor te. In zijn dankwoord zei Lindhout beduusd te zijn van de hoge ko ninklijke onderscheiding, waar voor hij de koningin bedankte. "Het doet je wat, zo'n onvergete lijke dag, want het is in die 35 jaar niet altijd even gemakkelijk ge weest. Voor de reorganisatie was iedere commandant eigen baas, zodat de verandering de nodige problemen gaf, maar meestal is dat in goede harmonie opgelost. Bij dit afscheid nemen, voel je dat je na 35 jaar brandweerwerk toch ouder wordt. In m'n laatste nacht als centraal commandant, toen ik samen met Steenpoorte naar de brand in Stavenisse ging, merkte ik dat bij het moeilijker in slaap komen. Na de reorganisatie kregen we nog de aansluiting bij de regionale brandweer. Nog meer pottekij- kers, zeiden Thoolse brandweer lieden toen, maar zelfstandig is 't niet meer te doen. Vroeger wasje met een diploma brandwacht 2e klas tevreden, nu ga je met de op leidingen veel verder. De brand weer is een grote hulpverlenings organisatie geworden. We zitten bij de regio Brabant, maar in hart en nieren ben ik Zeeuw gebleven. Dat bleek ook uit de inschakeling van de brandweer bij de actie Zeeland helpt Rwanda voor wa terputten. Het doet me pijn om na zoveel prettige jaren afscheid te nemen van de vier korpsen. Tijdens de samenwerking bij de brandpre ventie merkte ik al, dat Steen poorte belangstelling had voor de brandweer. Ik hoop, dat hij zeer lang centraal commandant mag zijn,', zo besloot Lindhout. Na half zes vond onder de drei ging van donkere regenwolken de commando-overdracht plaats voor het gemeentehuis. Voor de vier brandweerwagens stonden de vrijwilligers in het gelid, waarna de inspectie volgde door Lindhout en Steenpoorte. De scheidende centraal commandant sprak elk van de vier korpscommandanten toe om hem te bedanken voor de samenwerking. Nadat hij de por tofoon had overgedragen aan Steenpoorte, rukte de brandweer in voor de 'nablussing' in Haes- tinge. Op de agenda van de algemene vergadering van het waterschap Tholen voor maandag 6 februari in het Holland Huis te Scherpe- nisse stond menige verkiezing vermeld. Het betrof o.a. onder zoek van de geloofsbrief en toela ting van de heer J. van Beveren uit Stavenisse als hoofdingeland ge bouwde eigendommen in district 1. De eed werd afgelegd en de nieuwe hoofdingeiande door dijkgraaf I.C. Hage gefeliciteerd. De heer Van Beveren repliceerde in zijn dankwoord, dat hij in feite op herhalingsoefening is. Immers, bij de reorganisatie van het wa terschapsbestuur door het opne men van vertegenwoordigers van huishoudelijke en industriever vuilers trad de heer Van Beveren enkele jaren geleden terug als hoofdingeiande om voor die ver tegenwoordigers plaats te maken. Er waren maandagmiddag nog talrijke schriftelijke stemmingen nodig, want ook voor herkiesbare gezworenen moet er aan de Kroon een tweetal namen worden voor gelegd. Zo werd voor district 1 als gezworene J.C. Kooijman te Sint Annaland herbenoemd met als tweede man C.E.W. Steendijk te Stavenisse. Voor gezworene in district III trad mevr. A.F. van Nieuwenhuijzen-Nelemans uit Poortvliet af en werd herbe noemd. Tweede gekozene op die voordracht was J.J. Goense uit Tholen. In district V was gezwo rene ongebouwd L. Boudeling te Sint Philipsland herkiesbaar en kreeg eveneens het fiat. Tweede A.G.M. Wisse uit Anna Jacoba- polder. Als gezworene vq»or de gebouwde eigendommen was M. Ph. v.d. Weele te Sint Annaland aftredend. Hij werd met meerder heid herbenoemd met als tweede kandidaat T.A. Vogel te Sint Phi lipsland. Daarna waren er verkiezingen voor de financiële commissie, maar dat kon onderhands en daarvoor is de Kroon niet inge schakeld. In de vacature van een vertrekkende W. Loof uit de fi nanciële commissie werd gekozen burgemeester T.A. Vogel van Sint Philipsland en kandidaat-notaris Mr. J. Schot uit Tholen als plaats vervanger nu M.Ph. v.d. Weele kortgeleden gezworene werd. Voor een wegens leeftijd terugge treden A.L.C. Brooijmans werd J.J. Goense te Tholen genoemd, in de, vacature N.L. de Oude uit St. Philipsland was het zijn plaatsge noot Vermue en voor J A. K lom pe werd het A.G.M. Wisse. j I We horen tegenwoordig vaak over werk met uitkering en zoals op Tholen over een werkervaringsproject, vaak ook medailles met twee kanten, maar is het misschien een goede zaak te bezien of er bronnen vallen aan te boren voor subsidies om in de toekomst een zoetwatervoorziening in deze contreien mogelijk te maken. Daartoe zullen nogal wat installaties nodig zijn, evenals een waterloopwijziging, waardoor in een bepaalde bouw- of waterbouwkundige sector wat werk kan loskomen. Deze vraag en suggestie werd tijdens de CBTB ledenvergadering van kring en afdeling Tholen/Sint Annaland op de discussietafel gelegd. Zoals er trouwens meer actuele land- en tuinbouw, en ook vee- en fruitteeltzaken aan de orde kwamen. Tot en met een computergebruik toe. Het was in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet toch weer het bekende clubje van oud- en jonge CBTB- gedienden met toch een wat verse aanvulling van nieuw gevestig- den, die zich over de actuele agrarische problemen van dit moment bogen. Voorzitter J. Overbeeke uit Sint Annaland had met gebed geo pend en vervolgens ps. 147 gele zen. Hij releveerde de situatie 1983 vanaf de natte, benarde en zorgvolle voorjaarsperiode tot en met het schitterend najaar en de nog veelal goede opbrengsten en uitstekende prijzen voor menig product. Beschaamd over zo'n re sultaat na een aanvankelijk zo voorafgaande grote zorg. Daaruit blijkt toch weer, zo stelde de voorzitter, dat er maar Een is die regeert. Hij belichtte voorts de onderscheidene sectoren in de Landbouw met hoofdletter, zoals een goede fruitteelt en een slechte uitkomst voor de varkensmesterij. Zonder zorgen is men nooit ge heel vond dhr. Overbeeke, want nu zitten we weer met duur poot- goed. Hij verwees vervolgens naar de producten-overvloed in het Westen en de grote honger, die er elders op de wereld nog heerst. Hij verwees eveneens naar een steeds actueler zoetwaterprobleem om af te sluiten met te onderstrepen dat 1983 weer in het bijzonder leerde, dat men zelf mag, kan en moet zaaien en poten, maar dat het toch God is die de wasdom geeft. De voorzitter moest vervolgens tot zijn spijt meedelen, dat de heer A. Vingerling, tuinbouwsecretaris CBTB West-Nederland en wo nend te Haarlem door de weers omstandigheden verhinderd was. Ijlings had men voorlichter N. Groot uit Goes bereid gevonden zijn woordje te komen zeggen over actuele landbouwzaken. Die inleider wees erop, hoe het akker bouw en fruitteelt in het algemeen goed ging in 1983. De laatstge noemde bedrijfstak kwam er weer enigermate bovenop door vernieu wing en sanering en verbetering van het assortiment appels. De J I - De Belg Paul Wijndaele uit Hasselt kon na de huishoudelijke vergade ring van de Kon. Ned. Jagersver. afd. Tholen en Sint Philipsland de aanwezigen best boeien met zijn dia's, maar vooral met zijn toelichting over "het haas". Hij wist er niet alleen meer van dan de aanwezigen, maar kon het ook plesant Vlaams brengen. Bijvoorbeeld met de losse opmerking, dat er nooit meer leugens zijn dan voor de verkiezingen, tijdens een oorlog en na een jacht. Bij elkaar had de Jagersvereniging in een goed bezet "Ouwe Raed'uus" een goede bijeenkomst. Als wnd. voorzitter moest de heer W.D. van Doorn opdraven, want voorzitter J.C. Kooijman was nog op de terugweg na de Groene Week in Duitsland bezocht te hebben. Ook secretaris G.L.D. Gaakeer was verhinderd. Een bij zonder welkom was er voor het regiobestuurslid K. Slis, de men sen van de veldbrigade, de jach topzichters, de aanwezige dames en uiteraard het jachthoornkorps. Dat was trouwens al voor het openingswoord opgetreden door achtereenvolgens "verzamelen, begroeting en jacht begint" ten gehore te brengen, waarbij opviel, dat het Eerste Zeeuwse Jacht hoornkorps een breder basis kreeg met zowel dames- als jeugdige aanwinsten. Het deed de heer Van Doorn goed^ dat de veldbrigade na een vrij langdurige vakature periode weer op sterkte gebracht kon worden en daardoor meer aan dacht aan het werk kan schenken dan tevoren. De jachtopzieners kunnen eveneens met voldoening op 1983 terugzien, want mede door hun aktiviteiten bleef de stroperij beperkt en werden suc cessen geboekt door het betrap pen op heterdaad. In het algemeen mag de wildstand op Tholen en Sint Philipsland goed worden genoemd. Welis waar is het met de hazen wat wis selvallig, maar bij de fazanten is het goed en voor wat de patrijzen betreft, leeft het wat op. Op een/ den valt moeilijk te jagen en voor wat de rotganzen betreft, blijven de problemen voortduren. Uitke ringen na opgelopen schade zijn of worden nog toegekend. De rot ganzen zullen veel aandacht blij ven eisen. Het wilde duivenaf- schot is goed gegaan en ook dit jaar zal daarvoor de vrijdagavond worden bestemd in een zodanig tijdstip dat de rest op hok zit. De konijnenstand noemde de plv voorzitter goed en bij de reeën waren weer een paar verkeers slachtoffers. Voor de oprichting van een wildbeheerseenheid werd een tweetal oriënterende verga deringen belegd en het zal bin nenkort wel tot definitieve op richting komen. Hiertoe hebben zich van tevoren al velen ingezet, waarvoor de heer Van Doorn er-' kentelijk was. Er is bij boerderij Kooijman een goed .geoutilleerde schietbaan met overigens nog geen officiële status'. Spreker dankte ook de dames voor de vele aktiviteiten achter de schermen en deelde tenslotte mee, dat de leden Mol wegens ziekenhuisopname en Poot na een ernstig ongeluk verhinderd waren. Beiden werd beterschap toegewenst. Uit de door wnd. secretaris Renes gelezen notulen en jaarverslag bleek, dat de afdeling thans Jcl\ leden telt. dat concept statuten voor de wildbeheerseenheid zijn gemaakt, dat er 10 deelnemers waren voor de cursus opleiding jachthonden, dat 4 keer gezamen lijk afschieten rotganzen werd georganiseerd, terwijl naast de veroverde rijzen bij de kam pioenskeuringen honden ook alle andere aktiviteiten nog eens in herinnering werden gebracht. Penningmeester J. Akkermans was met een saldo van 526,70 begonnen en eindigde na een ontvangst en uitgaaf van ƒ2142,11 met een saldo van 1046,52. De activiteitenkas boekte een ontvangst en uitgaaf van 17.924,25 met een eindsaldo van 8978,26. Een vraag rees of dit saldo niet te groot wordt om een belasting aanslag te voorko men. Het antwoord luidde dat het volgend jaar weer anders kan uit pakken. In de kascommissie werd M. Geuze benoemd voor de niet herkiesbare Friderichs en als plv. J.P. Quist uit Sint Philipsland. In het bestuur werd voorzitter J.C. Kooijman herkozen. Verslag over de cursus jachtoplei ding werd door dhr. J. Renes uit gebracht, waaruit bleek, dat er vanuit deze regio wat minder deelname was dan tevoren. De cursus werd in midden Zeeland gehouden met 42 deelnemers waarvan het merendeel slaagde. Dit is dan beter dan het landelijk resultaat, want van de 2000 geëx- amineerden slaagden 50% niet. Vooral werd op het onderdeel omgang wapen gestruikeld, waar om er dan ook dit jaar een dubbel aantal lesuren aan zal worden besteed. Een betere examenvoor bereiding blijkt toch nodig te zijn, aldus Renes. M. Kooijman had nog wat aan vulling op het schriftelijk verslag jachtschieten. In 1983 was hier voor redelijke belangstelling, na dat op 7 mei de schietbaan te Sint Annaland officieel werd geopend door ir D. van Doorn, landelijk bestuurslid K.N.J.V., bij de regio nale kampioenschappen in Mid den Zeeland waren 8 deelnemers uit deze regio. Met 46 schutters werd aan de ledenwedstrijd deel genomen, waarbij A.v.d. Slikke in klasse A eerste werd en de wissel beker veroverde, J. Mol in klasse B en Ph. Verduit in klasse C. De grote wedstrijd telde 79 deelne mers. De skeetcompetitie wissel beker werd uitgereikt aan W. Timmermans met een gemiddelde score van 20 punten. Bij de slot wedstrijd haalde M. Harthoorn de meeste punten. Voor 1984 is op 12 mei de openingswedstrijd gep land. Op 5 juli voor de leden en 6 juli de grote wedstrijd. Voor een verslag van de afdeling jachthonden toonde de heer M.M. Punt zich verantwoordelijk. Hij had weer een cursus "zelfafrich- ten" van jachthonden georgani seerd. Er namen 10 combinaties aan deel, waarvan 2 uit West- Brabant. Het werd in 10 cursusa vonden gecompleteerd, waarbij W.A. Gakeer en W.D. van Doorn effectieve medewerking verleen den. Voor wat 1984 betreft, start 7 mei een nieuwe opleiding, 25 au gustus zijn er te Lewedorp proe ven en 29 september veldwed- strijden voor staande- en appor- teerhonden te Kloosterzande. De voorzitter constateerde dat de heer Punt weer heel nuttig werk had verricht en hoopte, dat hij dat specialistenwerk zou kunnen voortzetten. De heer A.A. Nieuwenhuijzen gaf als commissaris wildbeheer ver slag. Daarin werd geconstateerd dat een wildbeheerseenheid na de voorafgaande studie zinvol en noodzakelijk genoemd mag wor den. De laatste voorbereidende besprekingen zijn achter de rug en oprichting van de W.B.E. "Tho- len-Sint Philipsland" staat niets meer in de weg. In het belang van jagers en fauna in dit gebied. Herinnerd werd verder aan de af schieting van verwilderde post duiven, wat een goede zaak is voor de postduivenhouders en voor de landbouwers, maar niet zo prettig voor de jagers. Gezamenlijk houtduivenafschot zal ook ko mend voorjaar weer nodig zijn. Dit gebeurt in overleg met fauna beheer. Er wordt vrijdagavond 2 maart gestart en dan telkens vrij dagavond voor zolang gewenst. Vanuit de vergadering werd ge vraagd of er na zonsondergang ook ontheffing mogelijk is. Daar op werd ontkennend geantwoord, al zal met omstandigheden wel rekening worden gehouden. Voorts werd er op geattendeerd, dat er op gronden van Staatsbos beheer niet officieel kan worden gejaagd. Ontheffing daarop is wel mogelijk. Er was vervolgens een bestuurs voorstel tot opheffing van de ak tiviteiten-, de jachthonden en de werkcommissie jachtschieten. Dit als gevolg van een komende wild beheerseenheid, waarbij voor de specialiteiten leden (waarschijn lijk ook dezelfde deskundigen) aangetrokken kunnen worden. Daarmee kon de vergadering ac- coord gaan, waarbij al die com missieleden dank werd gebracht voor de prestaties tot dusver. Jachtopziener Van der Maas ver meldde een deelname aan de cur sus jachtopzichter van 11 mensen. Daaronder 4 uit Tholen, die allen het diploma kregen. Hij wees er vervolgens op, dat niet alleen de patrijzen-, maar ook de ekster stand belangrijk toenam, wat toch bijzondere aandacht vergt. Hij at tendeerde vervolgens op de langs de weg tussen Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland jaarlijkse inzaai van een perceel mais, wat voor wildstand en verkeer niet onge vaarlijk is. De wnd. voorzitter antwoordde, dat hierop wel kan worden geattendeerd, maar elke grondgebruiker is wel vrij te telen wat hij wil. De commandant van de veldbrigade, de heer Woods uit Kapelle, betreurde het tekort aan mensen voor die groep in Zeeland tot voor kort. Men had ook op Tholen recht op werk van de veldpolitie. Vanaf 10 februari is er met 8 man echter weer volle sterkte. Wilt u een in de Eendrachtbo- de gepubliceerde foto graag zelf hebben? Dat kan, als het om foto's van onze eigen re- daktie gaat. Bel of schrijf naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland. tel. 01665-2752 en u krijgt uw fo- to'herinnering thuis. veeteelt is in mineur wegens de mond- en klauwzeer met zijn groot besmettingsgevaar. De landbouw in zijn algemeenheid heeft de laatste jaren toch terrein gewonnen door mechanisatie en productieverhoging. Op haar naam komt al een kwart van de totale Nederlandse export. Maar in die landbouw daalde eveneens de beroepsbevolking Van 8 naar 1 per gemiddeld bedrijf. Mede daardoor kent ons land een groot werkloosheidsprobleem, terwijl het toch niet anders kon om die landbouwbedrijven staande te kunnen houden. Op de landelijke CBTB vergade ring toonde minister de Koning zich terughoudend tegenover werken met uitkering. Dat kan niet de oplossing brengen voor de werkloosheid, zodat er toch ar beidstijdverkorting dient te ko men. Het brengt grote tegenstel lingen met zich mee in de maat schappij, want die werktijdver korting is moeilijk in landbouw en bij middenstand te realiseren. De heer Groot vond een te veel aan overheidsbemoeiing geen goede zaak. Denk bijvoorbeeld maar aan plan Buitengebied. Aan de hinderwet zag hij toch ook goede kanten, temeer als hij aan de in dustrie denkt. Ook de zure regen kwam bij de inleider aan bod, wat de structuur van de grond aantast en de opbrengst vermindert. In dit verband liet hij weten, dat de CBTB het niet eens is met de ge dachte om alleen de kerncentrale Rijnmond een 100 procents be scherming te willen bieden tegen ontzwaveling, maar Borssele maar 50%. Hij laakte de mening in dit opzicht van een Zeeuws Tweede Kamerlid, die de 50% bestrijding in Borssele voldoende vond. Landbouw en natuurbeheer kun nen in deze gezamenlijk optreden. Over het E.E.G. landbouwbeleid 1984 is de CBTB evenmin te spreken. In dit opzicht noemde de inleider cijfers, die eerder op ver laging dan verhoging van de pro ducten wezen. Onbegrijpelijk ook dat men de boterprijs met 11 wil verlagen en de magere melkpoe der met 10.9% wil optrekken. Vooral de zuivelsector wordt be straft voor zijn productie-ijver. Nederland haalde in 1983 niet de toegestane graanhoeveelheid van 12,2 miljoen ton. De heer Groot besprak vervolgens een aantal te verwachten nieuwe wetten op het gebied van milieu, mestbank en landschap. Het zal nauwlettend door de landbouw gevolgd dienen te worden. Hij vond verder dat boer en stedeling te veel uit elkaar groeien. Daar moet wat aan gedaan worden, te meer nu vakanties meer in eigen land worden gehouden en de- confrontatie met het platteland veelvuldiger is. De landbouw in zijn algemeenheid blijft de ver antwoordelijkheid voor maat schappij en voor zichzelf houden. Als CBTB-ers zijn we ook verant woordelijke christenen, zo besloot de heer Groot zijn inleiding over de landbouwactualiteiten. Toen bij de discussie op de zoet water mogelijkheid werd gewe zen, zei de heer W.C. van Kempen dat de overkoepelende organisatie toch wat meer zou moeten inspe len op een subsidie-mogelijkheid en dat in overleg met gemeente en waterschap. Er zal toch wat ge daan moeten worden om er straks wat aan te hebben. De gemeente Tholen heeft een nota "maak er werk van". Misschien kan dat werk er ook komen via de verzoe ting. Er zal nogal wat moeten worden gedaan aan waterlopen en aanbrengen van installaties om het zoet water op de gewenste plaats te krijgen. Tevoren zou de deur al gevonden moeten worden of opengedaan om subsidies voor zoiets te krijgen, mogelijk in het kader van de werkgelegenheid. De heer Groot antwoordde nog op het probleem werken met uit kering, dat het niet concurrentie vervalsend mag zijn. Je eigen huis mag je dan nog wel verven, maar bij je buurman mag je geen kwast vasthouden. Het gaat om werk dat dnders niet zou gebeuren en waar moet dan de lijn worden getrok ken. Hij erkende dat zoetwater winning nu tegelijkertijd ook wel werkgelegenheid zou betekenen. Toch ziet ook minister De Koning geen andere oplossing dan ar beidstijdverkorting. Vanuit de vergadering werd gesteld dat de werknemers dan terug zullen gaan naar 36 uur, terwijl de boeren en middenstanders mogelijk naar 72 uur moeten optrekken. Men vroeg zich af, wie de andere 26 uur dan zal moeten betalen. De heer De Groot achtte het wel het overwegen waard om subsi diebronnen te zoeken voor ver zoetingsplannen of werkzaamhe den, temeer omdat men hier met een afgesloten gebied en maar 1 gemeente te maken heeft. Vanuit de vergadering werd ge steld het onjuist te vinden, dat wanneer er sectoren zijn, zoals de varkensmesterij, die op de margi nale rand leven, er toch ongelimi teerd door anderen met zo'n mes- terij begonnen kan worden. Daar zouden betere voorwaarden aan verbonden moeten zijn. De heer Groot herinnerde er aan, hoe de veehouderijsector al eerder voor stander was van het invoeren van de vestigingswet voor de land bouw. De CBTB heeft zich daar echter altijd tegen verzet en is er nog steeds geen voorstander van. Aan het vrije ondernemerschap moet niet dan in zeer uiterste noodzaak worden getornd. Een andere opmerking was, dat vroeger de bedrijven steeds groter moesten worden, terwijl ook steeds meer geproduceerd moest worden. Is dat nu nog aanbeve lenswaardig? Kan productie en kwaliteit blijven samengaan of gaat het laatste ten koste van het eerste. De heer Groot antwoordde dat de CBTB graag kwaliteitsbe taling zou willen zien, maar bij voorbeeld bij het graan speelt de handel er niet op in, een enkele uitzondering daargelaten. Het graan gaat in één grote bak en vandaar hebben we ook vrijwel geen bak- maar bijna alleen voer- tarwe. De heer Groot meende toch dat de veredelingsinstituten meer dan tevoren kwaliteit voor kwantiteit zouden moeten laten gelden. Tenslotte werd nog gewaar schuwd met betrekking tot de au tomatisering (computer-aan schaf), geen ondoordachte dingen te doen, die veel geld zouden kun nen kosten of een onbevredigend resultaat zouden geven. De bedrijfsverzorgingsdienst is ingesteld om in geval van ziekte of ongeval bij een bedrijf in te springen. Het afgelopen jaar heb ben zich zoveel fruittelers bij de dienst aangesloten, dat overwo gen moest worden een fruitteelt- bedrijfsverzorger aan te stellen. De fruittelers moesten echter wel voldoende werkuren kunnen ga randeren. Nadat 14 fruittelers zich aanmeldden, kon hieraan voldaan worden. De heer P.M. Hoek uit Sint Maartensdijk, voormalig me dewerker aan een fruitteeltbedrijf. was voor deze functie direct be schikbaar. Aangezien het bestuur als de leden van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) in Hoek vertrouwen stelden is hij sinds 1 oktober 1983 als bedrijf- verzorger werkzaam. Op de alge mene vergadering, die volgende week wordt gehouden, zal het bestuur voorstellen hem met te rugwerkende krapht in vaste dienst te nemen. Dhr. W. van Kempen zal voorloping als werk verdeler voor de fruitteelt optre den. Van de 99 leden zijn er 90 deel nemer aan de Reductie regeling (90,9%). De bijdrage aan het re ductie-fonds blijft in 1984 35,— De reducties voor 1984 blijven eveneens gelijk aan die van '83. De eerste 16 uur zijn voor eigen rekening, bij ziekte is de reductie in het eerste kwartaal 12,— per uur. Het tweede, derde en vierde kwartaal is de korting 15,— per uur. Het maximum aantal uren waarover per week reductie wordt verleend blijft 40. In 1983 hebben 5 leden een be roep op de reductie-regeling ge daan. Aan hen zal ongeveer 49,50,— worden uitgekeerd. Van de bijdrage-regeling voor va kantie-doeleinden is door tien le den gebruik gemaakt. Gezamen lijk hebben zij 6430,— vergoed gekregen: 269 uurè f 15,— en 199 uur 10,—

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 11