Regioneel Educatief Centrum draait boven verwachting Hti tjfifeöerqp L.P. Goedegebuure derde gouden muzikant bij Accelerando Vrij kamperen grunge Overdekt zwembad t J BOUMAN POTTER Vernieling Bloed Veel meer bloeddonors nodig Donderdag 2 februari 1984 40e Jaargang no. 12 Vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen Aan allerlei koeken knabbelende en mierzoete thee drinkende mensen maakten vrijdagmiddag de opening van het Regionaal Educatief Centrum (REC) in Tho len tot een gezellige bijeenkomst. De bijdrage van en kele Marokkaanse families uit Tholen gaf een bijzon der tintje aan de opening van het REC-gebouw aan de Molenvlietsedijk. Tegelijkertijd werd de veelzijdigheid van het cursusaanbod onderstreept. "Het loopt met het REC Tholen allemaal boven verwachting", zei be heerder P. Jansen. Veel kritiek op kappersopleiding Jaloerse collega's Alom bekend Vervolg op pag. 11 J _Jl Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet PEZ% WEEK Dodi Dodi Het Accelerando-veteranen-legioen krijgt een bredere basis. De derde gouden muzikant, die nog steeds actief zijn partij meeblaast, is woensdag in het repetitie lokaal aan de Perenstraat in St. Annaland gehuldigd. Op zichzelf is dat voor een vereniging, ook niet voor een muziekkorps, een beroerde zaak. Integendeel, de routine en deskundigheid kunnen ook op latere leeftijd nog voor een goede inbreng zorgen. Mits aan de andere kant de verjonging maar niet achterblijft. Drie keer Volgens boekje Versiering H.A. VAN H0UTE EN ZN. ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! Je schrikt als je leest dat er jaar lijks voor minstens een miljard gulden in ons land wordt vernield. Bij veel cijfers die na een jaarwis seling worden geproduceerd, heeft het tijdschrift voor de politie een compleet nummer gewijd aan vandalisme. Dat probleem is he laas actueler dan ooit. Overtre dingen als straatschenderij en baldadigheid of een misdrijf als vernieling, gebeurden de eeuwen door. De omvang van dit soort delicten en de toename daarvan gedurende de laatste tien jaar, wekt grote bezorgdheid en ve rontwaardiging. Het aantal slachtoffers van vernielingen aan privébezit stijgt met het jaar en ook het openbaar bezit is aller minst veilig voor de vandalen. Kwamen er in 1970 een 10.300 vernielingen ter kennis van de politie, in 1981 waren het er ruim 75.000. Uiteraard wordt daarvan ook een toenemend aantal bur gers het slachtoffer. In 1975 was het ongeveer 5% van de Neder landers, in 1980 was het tot bijna 11% gestegen, dus minstens 1 op de 10 Nederlanders ondervindt jaarlijks aan den lijve wat het misdrijf vernieling betekent. Daar is het openbaar bezit dan nog niet eens bijgerekend. Dat loopt ook in de enkele honderden miljoenen guldens per jaar. Denk maar aan vernielde telefooncellen, lan taarnpalen, sportaccommodaties, bussen, treinen, plantsoenen, enz. Het gros van de vernielingen wordt door jongeren bedreven. Waarschijnlijk een van de gevol gen van gezagsondermijning. De zwaarste vernieling komt men volgens het politietijdschrift tegen bij jongeren boven de 16 jaar. Vandalisme is dikwijls groepsge drag. Jongeren hangen rond op straat en vervelen zich. Er is een sterke behoefte om stoer te doen en een hunkering naar iets span nends. Dat kan zowel pesterij zijn van voorbijgangers als het plegen van vernieling. De criminoloog drs. H.J. Heijboer merkt in het politietijdschrift op, dat niet ver wacht moet worden, dat het lu kraak kapot slaan van andermans zaken zo maar over gaat. Het wordt aangemerkt als een gemak kelijk en goedkoop te verkrijgen gevoel van macht. Behalve ver slavend werkt het ook besmette lijk. Men poogt er van alles aan te doen, soms met harde, soms met zachte hand. Maar jongeren tus sen de 12 en 18 stop je zo maar niet in de gevangenis. Aan de ene kant is de vernieling (van beplan ting en bloembakken bijvoor beeld) onbegrijpelijk in een zo verlichte eeuw. Met name de laatste jaren wordt toch heel wat gedaan aan milieu voorlichting via o.a. boomplantdagen. En dan toch die tegenstelling. Er wordt ook veel aan gedaan op de scholen om eerbied te kweken voor alles in de schepping, ook de medemens. Nimmer hebben dieren bijvoor beeld zoveel aandacht gekregen als in deze tijd. Dan toch die veel grotere vernielzucht. In dat opzicht is onze regio even min brandschoon. Menigmaal komen daaromtrent berichten in deze kolommen voor, het overi gens ook wel verboden straat- voetbal buiten beschouwing gela ten. Maar het klimmen op daken van scholen of andere openbare gebouwen, het moedwillig ver nielen van een afvoer, het ver trappen van beplanting, enz., daarmee vormen we geen witte vlek. Het is hier niet erger dan el ders. Immers op spoorwegstations is menige vrouw niet zeker van haar handtasje. Dat loopt hier ge lukkig nog goed af. Maar voor het tegengaan of voorkomen van vandalisme en vernieling is toch de gehele samenleving, ook die van Tholen en St. Philipsland ve rantwoordelijk. Niet werkloos toezien als moedwillig vernielin gen worden gepleegd. Onmiddel lijk de politie waarschuwen. Af gezien van het andere, kost het ook nog iedere burger geld, want schade moet hersteld worden. Slechts door gezamenlijke in spanning zal het'probleem van het vandalisme minstens gekanali seerd, misschien een eind opgelost kunnen worden. Rechterlijke ver volging blijft een instrument voor de bestrijding, maar dat heeft geen toverkracht. Daarvoor moet langs vele wegen het doel worden bereikt. Daarvoor zijn wij emu in wezen toch verantwoordelijk. Het gaat donderdag 9 februari weer om het bloed geven ten gunste van een medemens, die daaraan op de een of andere dag dringend behoefte heeft. Wie? Dat is tevoren niet te zeggen, maar het kan iedereen zijn die dit leest. Het is spijtig, dat de animo voor het bloed geven toch langzamer hand tanende is. Nu kan mogelijk niet meer het aantal worden be reikt als in de periode dat elke kern de rode kruisploeg kreeg en In het REC, dat 230 cursisten heeft, zijn voormalige, zelfstandi ge, goed lopende opleidingen op genomen als het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vor- ming(ZIKV) met 80 cursisten en de Uit op Tholen(vroeger ZVU) cursussen' Engels e.d. Daarnaast krijgen er 25 buitenlanders Ne- De deugdelijkheid van een oplei ding voor kapper/kapster kan het best worden gewaarborgd bij door het rijk gesubsidieerde opleidin gen als de Vakschool in Goes, de Wellinge in Middelburg en de hno-school in Axel. Dat zegt de Zeeuwse Provinciale Onderwijsraad naar aanleiding van de kritiek van de begelei dingscommissie voor de opleidin gen haarverzorging. Volgens de commissie worden door mevr. C. Meyer-Hovenaar van Corry d'Or uit Scherpenisse 'leerlingen via de betaling van hoge lesgelden zoge naamd opgeleid voor het kap- persbedrijf. Een kapsalon in Vlissingen krijgt dezelfde kritiek. De commissie spreekt van 'onge wenste instituten'. "Wij willen ernstig waarschuwen tegen de praktijken van beide opleidingen. De belangen van de leerlingen worden alleen gediend als vor ming en opleiding plaats heeft via rijksgesubsidieerde opleidingen in Zeeland", aldus de commissie, waarin vertegenwoordigers van ondernemers, werknemers, va kopleiding, leerlingenwezen en de scholen zitting hebben. "Ik begrijp niet dat ze zich onge rust maken", was het commentaar van dhr. H.J. Meyer uit Scherpe nisse. De Provinciale Onderwijs raad noch de begeleidingscom missie hebben contact met hem gehad. ,'Via derden heb ik wel eens iets gehoord, maar ik heb ook geen moeite met kritiek op de huidige kappersopleiding. Mis schien komt 't van een paar ja loerse collega's. Onze opleiding draait heel goed. De vijftien deelneemsters - sinds augustus is er 1 afgevallen - zijn aan de tweede fase begonnen. Ze betalen 1120 gulden per jaar in eens of 45 gulden per keer voor totaal dertig maal. Bij een kap persopleiding in Dordrecht beta len ze meer dan 3000 gulden. On ze brochure met alle informatie is naar de Nederlandse Kappers- bond gestuurd en naar de minis teries van economische zaken en onderwijs. Die zien 't wel zitten", aldus dhr. Meyer. derlands en telt de Open School 10 deelnemers. Naast dhr. Jansen uit Goes is dhr. J. Amesz uit Oud-Vossemeer als beroepskracht aan het REC ver bonden. Er zijn ook nog negen vrijwilligers die hun bijdrage aan de organisatie leveren. "Het loopt prima, maar we willen graag in overleg met andere in stellingen treden om wat voor el kaar te kunnen betekenen", zegt dhr. Jansen. Nadat een aantal cursisten met een enorme pen de voor deze ge legenheid papieren deur hadden gespleten, herinnerde wethouder J. Versluijs eraan, dat het vor mings- en ontwikkelingswerk binnen het REC niet van vandaag of gisteren was. "De cursussen Engels, Duits. Frans en midden standsdiploma van Uit op Tho- len/ZVU en het ZIKV/De Dra gonder waren alom bekend en goed bezet. Door de welzijns planning kwam er echter een nieuwe ontwikkeling en het vor mings- en ontwikkelingswerk kreeg naast het jeugdwerk een hogere urgentie. Ina Wilbrink De werkgroep Overdekt Zwem bad Tholen heeft een beroep ge daan op b. en w. en de gemeente raad te wachten met een beslissing over het recreatieproject Goris- hoek met slechtweervoorzienin- gen zoals o.a. een overdekt zwembad. De raadscommissie Ruimtelijke Ordening besloot onlangs een dergelijk project tussen den Bosch en Nuland te gaan bekijken om te zijner tijd een beslissing te kunnen nemen over planologische mede werking aan dit particulier pro ject. De werkgroep wijst erop, al meer dan een jaar bezig te zijn met plannen voor een overdekt zwembad voor de bevolking van het eiland Tholen. "Dit is geen commercieel project, maar een plan dat geheel afgestemd is op de burgers van het eiland Tholen. Wij vragen b. en w. en de ge meenteraad met de beslissing over betreffende het overdekte zwem bad te wachten tot onze groep u op zeer korte termijn ons project heeft aangeboden. Wij betreuren het, dit nu al kenbaar te moeten maken. Ook dit plan past in de werkgelegenheid en voorziet één sportgebeuren voor het eiland Tholen", aldus de werkgroep. J/VON ING INRICHTING J men dicht bij huis een halve liter kon afstaan. Voor wie werkelijk iets voor het Rode Kruis voelt, mag de afstand naar St. Maar tensdijk geen beletsel zijn. Er kan zeker met buren of familieleden meegereden worden als er ver voersproblemen zijn. En heel wat donors zijn de jaren door trouw gebleven, maar de groei van jon geren is te gering. Die mogen ex tra aangespoord worden om mee te doen. Het is veelal 'een fluitje van een cent', er wordt bloed ge prikt en bloeddruk gemeten, zo dat 't gelijk een (beperkte) medi sche controle is. Er is meer bloed nodig dan beschikbaar komt. Wie gezond van lijf en leden is, waar om dan achterblijven? De oude ren kunnen geen voorbeeld blij ven geven, want dat houdt ook een keer op. Wie in een situatie terecht komt, dat er voor haar of hem bloed nodig is, beseft pas de waarde van die vrijwillige, maar broodnodige gift. Donderdag wacht het Rode Kruis. Advertentie I.M. Het Thoolse Rode Kruis organi seert donderdag 9 februari een bloedafname avond van 18.30 tot 21.00 uur in Haestinge, Sint Maartensdijk. Gezonde mensen, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 65 jaar, die het laatste half jaar geen bloed gaven, zijn welkom. Er is steeds meer bloed van gezonde mensen nodig voor zieke mensen. Wat u nu geeft voor een ander, geeft een ander morgen misschien voor u. Het Rode Kruis rekent op allen, zodat het donortal stijgt t.o.v. de afgelopen jaren. Het Thoolse Ro de Kruis maakt zich zorgen over de afnemende belangstelling en hoopt nu op een positieve wen ding. Jasper Hage uit St. Maartensdijk, Conny Greve uit Halsteren, Magda Claessen en El Jilali, beiden uit Tholen, met een groot potlood in de aanslag voor de opening van het REC-gebouw aan de Molenvlietsedijk in Tholen. Jan Vierenhalm uit St. Annaland, die Nederlands geeft, moedigde de vier cursisten met tromgeroffel aan. Vernieling ér R.E.C. draait boven verwach ting ANIB wil mensen van de stoel halen ér Nieuwe brandweercomman dant Steenpoorte ér Lindhout zwaait met ere af ér Veel meer bloeddonors nodig ér Schieten voor vissteiger ge handicapten ér Derde gouden muzikant bij Accelerando ér Brandweer Stavenisse had werk ér Afwatering St. Philipsland- Poortvliet wordt aangepakt ér Trainers blijven bij voetbal clubs ■ér WRAAK SMAAKT ZOET, MAAR DE NASMAAK IS BITTER Dit nummer bestaat uit 14 pa- gina's De eilandelijke volksdansvereni ging Dodi Dodi wil zich eens op een andere manier presenteren Bestuur en leden denken namelijk dat er op het eiland nog veel meer mensen zijn die graag willen volksdansen of die eens willen meemaken wat volksdansen ei genlijk is. Maar wellicht is men tot nu toe weerhouden door vervoer sproblemen, drempelvrees, onwe tendheid. Reden kan ook zijn dat men ooit een optreden van de de- monstratiegroep zag en daarbij dacht dat men het zo toch nooit zou leren. Daarom willen de volksdansers van Dodi Dodi nu eens iedereen die boven de 16 jaar is kennis laten maken met het volksdansen. Daarom komen zij naar de diverse kernen van het eiland toe met een "open les" waarbij iedereen gratis deel kan nemen. Deze open lessen worden gehouden op: 6 februari Meulvliet Tholen 20.00 tot 21.00 uur 13 februari De Wellevaete, Sint Annaland, van 20.00 tot 21.00 uur 20 februari voormalige kleuter school te Sint Maartensdijk van 20.00 tot 21.00 uur De Vossenkuil te Oud-Vossmeer, datum en tijd volgen. Wil men meer informatie, dan kan men contact opnemen met de penningmeesteresse J. Kloet, tel. 01666-2666. De gezamenlijke campinghouders op Tholen komen 18-19-20 mei met een nieuwtje: voor de eerste maal is er vrij kamperen, aanslui tend op de feestweek in Oud- Vossemeer die op maandag 14 mei begint. Er zijn acht ondernemers die meedoen aan deze actiecamping Stavenisse, Irenehoeve, Quaak (Stavenisse), camping Suzanne (St. Annaland), camping De Muye (St. Maartensdijk) en in Scherpenisse Gorishoek De Pluimpot en de Zeester. Verder wordt het komende sei zoen een folder opgemaakt waar in de Thoolse campings meer on der de aandacht komen. Ook staan er speldagen op de agenda. Over het bungalowpark bij Go rishoek werd gepraat, maar deze plannen zijn nog niet veel verder dan een papieren ontwerp. Anders komt er wel een tijd dat een kritiek stadium wordt bereikt. Tenslotte immers vallen de oude ren toch een keer af. Dan moet de aanvulling klaar staan of het ni veau al hebben bereikt. Soms kan er bij een vereniging dan wel eens een hiaat ontstaan..Niet zozeer wanneer het om middelmatigen gaat. In een voetbalclub bijvoor beeld, een zangvereniging of een muziekkorps. Het Accelerando-veteranen-trio bestaat hoofd voor hoofd uit amateur-virtuozen. Ze tellen sa men al 157 actieve verenigingsja ren. Voor nummer drie van dit trio was het gouden jubileum woensdag een feit met een voor hem en zijn vrouw verrassende huldiging door bestuur en de le den met hun dames. Winterse omstandigheden belet ten het korps de jubilaris en zijn vrouw aan huis op muzikale wijze af te halen. Daarom moest het maar via een afvaardiging per auto gebeuren. Maar voor het re petitiegebouw stond "Acceleran do" wel klaar om onder leiding van dirigent Den Toonder vast voor een feestelijk muzikaal wel kom te zorgen. Die muzikale feli citatie werd vervolgens in de meer verwarmde ruimte binnen ver volgd met nog een drietal spran kelende nummers. Daarna was er de felicitatie namens bestuur, de leden en hun echtgenotes bij monde van voorzitter W.A. Boogaard. Hij heette de Accele- rando-familie welkom' in de voor malige sporthal, die tevoren door enkelen voorzien was van guir landes en de affiche: Hulde aan de gouden muzikant. Accelerando brengt niet zo maar een serenade, zo merkte voorzitter Boogaard op en toch is dat voor Leen Goedegebuure al voor de derde keer. De eerste maal in 1946 bij zijn huwelijk, vervolgens op de 25-jarige bruiloft en nu dan bij het 50-jarig actief lidmaatschap. Al len deze keer wist hij er zelfs niets van. In de notulen van 1934 be perkte zich de toegang van Goe degebuure tot Accelerando tot 2 regels: "Als werkend lid werd Leendert Goedegebuure tot de vereniging toegelaten". De toen malig secretaris Bram Gunst had er in 1934 ook al een 25-jarige pe riode opzitten en wellicht bleef hij in die notulen op een zo beschei den vermelding steken, omdat Gunst ook zelf voor de opleiding van Goedegebuure had gezorgd. Een tweede bijzonderheid bij dat gebeuren" was, dat de toenmalig voorzitter en grootvader van de huidige, met gelijke voornamen W.A. Boogaard, een halve eeuw aan Accelerando was verbonden. Hij was het dan ook die Goede gebuure met de officiële toetre ding bij Accelerando feliciteerde en daarom vond de huidige kleinzoon het een extra genoegen een halve eeuw later op zijn beurt muzikant L.P. Goedegebuure niet alleen te feliciteren, maar ook de gouden speld van de Koninklijke Muziekfederatie met oorkonde te overhandigen. De Accelerando-voorzitter, zei dat de jubilaris een lid was vol gens het boekje, dat wil zeggen met bijzondere muzikale kwali teiten en met een repetitie-ge trouwheid, die met zoveel "dienstjaren" menigeen tot voor beeld kan zijn. Enkele jaren werd de alt geblazen en vervolgens op de bugel 'overgestapt. Menigeen heeft Goedegebuure naast zich zien komen en weer vertrekken. Hij bleef 50 jaar aan een stuk Ac celerando trouw. Naast de voor een muziekkorps zo belangrijke muzikale begaafdheid was er van Goedegebuure ook nog volop een organisatorische inbreng. Menig jaar bestuurder en dan vooral verantwoordelijk voor de afdeling uniformen en muziekbibliotheek. Daarnaast ook nog de opleiding van leerlingen. Je kreeg er toch ook wat voor terug, schertste de voorzitter en dat niet alleen de vriendschap van de collega's, maar zelfs al 30 cent "verteer" op de eerste ledenvergadering, die je meemaakte, vanwegen dat jubi leum van de voorzitter. Later zelfs een keer ƒ2,— als le'denhonora- rium na een optreden elders. In de hulde werd ook mevrouw Goede- gebuure-Groothuyzen betrokken, die eveneens al een 40 jaar tot de Accelerando-familie behoort. Zij kreeg een bloemstuk aangeboden. Behalve het gouden insigme van de landelijke bond, was er van "Accelerando" ook nog een per soonlijk cadeau voor de jubilaris in de vorm van een elektrische schaafmachine. De voorzitter sloot zijn felicitatie af met de ver melding dat hij nog een telefoni sche gelukwens mocht doorgeven van ere-lid J. Boon uit Wissen- kerke, die Accelerando ook verder alle goeds toewenste. De felicitatie werd muzikaal on derstreept met het "lang zal hij leven". In zijn dankwoord zei Goedegebuure dat deze huldiging voor hem een grote verrassing was, waarbij hij er voor deze mid dag 3 uur helemaal niets van af wist. Toen moest hij even in het repetitielokaal zijn om muziek voor de dirigent op te zoeken en constateerde daar met verbazing dat men bezig was met versiering. Er werd wat omheen gedraaid, maar Leen Goedegebuure was er vanaf dat moment toch niet hele maal gerust op, dat deze dag zo zou voorbijgaan. Toen de auto voorkwam, bleef er geen twijfel meer over, maar de huldiging op zich werd voor hem en zijn vrouw toch een aangename verrassing. Hij dankte ieder voor de onder vonden vriendschap en de voor zitter voor de felicitatie, voor ca deau en bondsinsigne. Goedege buure hoopt da( 'Accelerando" nog tal van jaren tot goede ver richtingen in staat zou zijn. Daar na was er onder aanbieding van koffie en cake en andere con sumpties nog een tijd gezelligheid in het repetitielokaal. Markt 23 Haven 10 St. Maartensdijk 01 666-2382 Advertentie I.M. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M. De drie gouden muzikanten van de Koninklijke Fanfare Accelerando in St. Annaland, v.l.n.r. A.D. Goedege buure, L.P. Goedegebuure en M. Moerland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1