ZLM gematigd optimistisch Camping de Striene voor 1 april goed Teunisbloem nieuwe teelt voor akkerbouwbedrijven Alle Thoolse schouders onder "de Burcht" en "de Veste" Nieuwbouw Molenstraat in Oud-Vossemeer Beroepen voorlichting Windmolens Schenkingen Streekmuseum leven op Donderdag 26 januari 1984 EENDRACHTBODE 9 Bedrijfsvoorlichter Markusse: Ophouden met doemdenken ZLM-bedrijfsvoorlichter dhr. J. Markusse uit Kloetinge toonde zich tijdens de jaarvergadering van de afdeling Oud Vossemeet gematigd optimistisch over de gang van zaken in de agrarische sector. Wanneer de eisen worden aangepast aan de huidige slechte situaties, dan is er zeer zeker nog een goede bestaansmogelijk heid in de landbouw te vinden. Werkloosheid Stage Daling rente Advies Na alle perikelen met camping de Striene, Strijen- ham, Poortvliet is de hoop aanwezig dat er voor 1 spril bomen zijn ingeplant, riolering en waterleiding is aangelegd en wegen zijn verbeterd. Mangelpee Medicamenten Geen bemesting. 4500 gulden per ha. Oversteek bij Onder de Molen Oud-Vossemeer niet ideaal Garages Cornelis Frahkenstraat Het gemeentebestuur gaat zich actief opstellen om de in slechte staat verkerende woningen Molenstraat 84 t/m 98 in Oud-Vossemeer te vervangen door nieuw bouw. "De fotoreportage wijst uit, dat er niet zoveel soortgelijke situaties zijn in de gemeente. Op de hoorzitting kwamen er ook behoorlijke klachten van omwonenden", zei raadslid K.A. Heijboer. Volkstuintjes Minst flexibel Kostbaar uurwerk Gemeenteschuur Dhr. Markusse verheugde zich erover weer eens in Oud Vosse- meer te zijn, omdat hij in de her verkavelingsperiode veelvuldig contacten op het dorp heeft ge had. Hij begon zijn toespraak met een opsomming over wat er zo al in de l'andbouwwereld te koop is. Klimatologisch komen we er in Nederland helemaal niet zo slecht vanaf, gezien de grote droogtes die er elders in de wereld zijn. Economisch gaat het echter iets minder goed, maar hij stelde dat in de tachtiger jaren van de vorige en in de dertiger jaren van eeuw onze grootouders ook een crisis hebben meegemaakt en die zijn er ook bovenop gekomen. Ik zie niet in, waarom dat nu niet weer kan, maar dan moeten ook de doem denkers en zwartkijkers de situatie zoals die nu is, wat optimistischer onder ogen zien. Het moeilijkst hebben het mo menteel de jongeren, die in een tijd op de wereld zijn gekomen toen de bomen nog in de hemel groeiden en alles nog mooier en groter moest worden opgezet dan het al was. Het zich realiseren dat dit over is, is voor velen een moeilijke zaak en er naar te han delen dikwijls een nog moeilijke re. Wanneer men bekijkt dat een stal van 25 koeien in het begin van de zestiger jaren een flink bedrijf was en er nu al veehouders over 120 koeien blijken te beschikken, dan kan men nagaan wat er in de achter ons liggende tijd allemaal tot stand is gebracht. Een ander voorbeeld noemde dhr. Markusse de uitvinding van de bietentang en schoffel, waarvoor de eerste demonstratie in 1957 op Tholen ruim 700 belangstellenden trok en dit handwerktuig een re volutie op bietenrooi-gebied be tekende. Wanneer men nu de huidige bietenmachines over het land ziet gaan en de snelheid waarmee het produkt op het erf bij de boer komt te liggen bekijkt, dan is het duidelijk wat er alle maal in een betrekkelijk korte tijd is gegroeid. De huidige werkloosheid gaat nu echter ook langzaam maar zeker invloed uitoefenen op de boeren bedrijven. Wanneer er meerdere zoons in een boerengezin waren, dan trokken er buiten de ene be- drijfsopvolger, de anderen naar het bedrijfsleven om daar een bo terham voor het gezin te verdie nen. Nu er ook onder de agrari sche mensen ontslagen vallen, ke ren er velen terug naar de ouder lijke stée waar eigenlijk geen plaats meer voor hen is, maar waar men met onder andere het opzetten van varkensmesterijen en kippenbatterijen probeert het inkomen dusdanig op te schroe ven, dat er twee bedrijfsopvolgers een plaats kunnen vinden. Dit heeft echter tot gevolg, dat de toch al overvloedige markt van var kensvlees en eieren nog verder Het Contactcentrum Onderwijs- Arbeid Zeeland organiseert van 1 t/m 4 februari de tweede zeeuwse beroepenmanifestatie in de Zee landhallen te Goes. Doel van de manifestatie is de Zeeuwse onderwijswereld kennis te laten maken met de zeeuwse arbeidssectoren. Er komen 14.000 leerlingen uit het lager- en voort gezet onderwijs. Woensdag om 15.30 uur zal de officiële opening worden verricht door Mevrouw Mr. A. Kappeyne van de Capello, staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgele genheid en Dr. C. Boertien, Com missaris van de Koningin in Zee land. De opening zal door een groot aantal genodigden uit zowel de onderwijs- als de arbeidswe- reld worden bijgewoond. Ook ve le instanties met raakvlakken op het terrein van onderwijs-arbeid zullen acte de présence geven. Aan het Contactcentrum Onder- wijs-Arbeid (COA) Zeeland is met ingang van 1 september 1983 een zgn. tweede generatie model project van de EG toegewezen, mede ondersteund door het mi nisterie van Onderwijs en Weten schappen. Dit project biedt het COA-Zeeland de mogelijkheid gedurende een drietal jaren op wat meer uitgebreide schaal aan dacht te besteden aan stage-acti- viteiten. Het stageproject, dat een landelijke voorbeeldfunctie heeft, zal donderdag officieel worden geïnstalleerd' in de Zeelandhallen te Goes door mevrouw Drs. N.J. Ginjaar-Maas, staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschap pen. Een groot aantal genodigden, w.o. vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorga nisaties, de Staten van Zeeland, Kamers van Koophandel, ge meenten en onderwijsorganisaties zal bij de installatie aanwezig zijn. wordt aangetast met alle gevolgen van dien. Veel zaken zijn afhankelijk van politieke beslissingen. Sociale premies op jaarbasis van 17000 gulden zijn al geen zeldzaamheid meer en het EEG beleid doet ook het ergste vrezen voor de agra riërs. Een meevallende ontwikkeling noemde dhr. Markusse de ge daalde rente. Wanneer men be kijkt dat er in Zeeland en Brabant bij de Rabobank 3 miljard gulden door de agrarische sector is ge leend en de rente daalt met 1 pro cent, dan betekent dit al dat er 30 miljoen gulden minder moet wor den opgebracht aan rente. De stagnerende koopkracht van de bevolking is zeker ook geen goede zaak voor de landbouw. Techni sche aankopen schijnen gewoon door te gaan ten koste van vlees in de pan wat de veehouderij zeker stevig gaat merken. Gezien al de ze ontwikkelingen moet men zich in de landbouw toch gaan afvra gen hoever de landbouw moet blijven groeien en of er toch een pas op de plaats moet wordën ge maakt. Belangrijk in deze is het feit dat men zich af moet vragen hoeveel er binnen moet komen voor een goed inkomen. De boer moet zelf zijn grenzen duidelijker gaan uitzetten. Wanneer men voor zijn produkt een goede prijs kan krijgen, wat een goed inko men garandeert, moet men beslist niet gaan wachten tot de prijs nog meer de hoogte ingaat. De prijs kan namelijk ook instorten en dan zijn de gevolgen veel ernstiger. Tevens dient men er rekening mee te houden dat als het inderdaad lukt om superprijzen te maken, men het andere jaar door de fiscus weer met beide benen op de grond zal worden gezet. De boer zal zich daarom in dergelijke situaties steeds af moeten vragen waar de grens ligt. Een zorgenkind voor de Thoolse landbouw vond dhr. Markusse het feit dat de bedrijfsverzorgings- dienst nog maar 13 procent van de agrariërs tot zijn leden heeft tegen 60 70 procent in het noorden en oosten van het land. Er wordt hier nog steeds teveel geschermd met familie en buren hulp, maar wanneer dat in nood situaties wegvalt of onvoldoende aanwezig is, kunnen er grote pro blemen de bedrijven binnenslui pen. Ook de bedrijfsopvolging is een zaak die in veel gevallen niet open genoeg wordt aangepakt. Dikwijls speelt zich dit enkel af tussen de vader en de opvolgende zoon, maar beter is het om dit in het gehele gezinsverband te be praten. De problemen die zich dan voordoen, zijn praktisch altijd oplosbaar maar wanneer er pro blemen komen bij een opvolging die niet open tot stand is geko men, zijn de gevolgen vaak niet te overzien. Het raadplegen van deskundige hulp, bij de ZLM volop aanwezig, strekt zeker tot aanbeveling. Dit geldt niet alleen voor de bedrijf sopvolging, maar ook bij het aan kopen van grond. Er zijn gevallen bekend dat er grond is gekocht van 50 tot 60 duizend gulden per hectare, wat bij het inwinnen van advies zeker niet zou hebben plaatsgevonden. Hoe de pacht wetten precies werken, weet praktisch geen enkele onderne mer zelf, maar deze kennis heeft hij wel steeds via zijn organisatie volop voorhanden, dvs maak er dan ook gebruik van. Er zijn in de nabije toekomst weer wijzigingen in de pachtwet te verwachten. Het is dan ook zeker een goede zaak om alert te reageren als er in die richting iets gebeurt. Ook kan men veel onheil voorkomen wan neer men plannen heeft om de bedrijfsgebouwen, die in huur- "Is er toch controle op, dat de ca ravans niet te dicht op elkaar gezet worden", vroeg mevr. Boissevain dinsdagavond in de commissie Ruimtelijke Ordening. Volgens de burgemeester staat dat allemaal in het contract dat cam pinghouder Duijm heeft onderte kend. Er komt een kleine uitbrei ding van de Striene in Noordelijke richting op grond van het water schap. Een grotere uitbreiding op grond van landbouwer van der Slikke is van de baan. Maandagmiddag zei raadslid Aarnoudse ongerust te zijn, dat het weer later zou worden, maar dat geloofde de burgemeester toch niet. "Misschien is voor 1 april niet de laatste caravan ver plaatst, maar de essentiële punten zoals de volksgezondheid, milieu hygiëne en het aanzien zijn dit voorjaar klaar. Er is ook een per sleiding nodig. De gehele situatie was Tholen niet waardig en daar om zijn we enthousiast dat we verder kunnen. Ik voorzie nog wel problemen bij de verplaatsing van sommige huisjes. Voor die "koot jes" is tact en wijsheid nodig, maar 't is vreugdevol, dat we nu zover zijn", aldus de burgemeester. Hij liet weten, dat de eerste aanzet voor de afbouw van camping Oosterschelde van dhr. Hartog bij Strijenham ook gegeven is,. Met natuurlijk verloop wordt de cam ping op den duur gesaneerd. De gemeenteraad nam maandagmid dag een voorbereidingsbesluit tot wijziging van plan Buitengebied om de verbetering van de Striene mogelijk te maken. De aanvraag was ingediend door Duboca B.V. uit Halsteren. pacht zijn, te gaan verbouwen. Een gesprek met de eigenaar is een eerste vereiste, maar er zijn veel gevallen bekend dat dit niet gebeurd is, met alle ellende van dien. Tot slot van zijn betoog stel de dhr. Markusse dat de huidige landbouw er mee .gediend is om de tegenwoordige problemen met beide benen op de grond aan te pakken, waarbij de doorzetters het steeds zullen klaren. Markusse kreeg na zijn betoog een hartelijk applaus en na een korte pauze begon een discussie, waarbij tal van aangehaalde pun ten extra werden uitgediept. Het was al vrij laat toen voorzitter H. van Gorsel de vergadering met een dankwoord aan dhr. Markus se besloot en hij alle aanwezigen een goed oogstjaar toewenste. Dhr. Markusse vertelde tussendoor nog een leuke anekdote over een boertje uit West-kapelle, die bezoek kreeg van een finan cieel deskundige. Vroeger zo sprak het boertje tegen de man, kwam men als er in de polder iemand jarig was, bij elkaar om de jarige met brandewijn en suiker eer te bewijzen. Als Bles het kon trekken gleed er nog wel eens een neutje teveel door het keelgat. Toen ik eens samen met mijn vrouw Bet een beetje teveel op had, maar we toch nog op eigen kracht de bedstee konden bereiken, zei Bet: Hè je de geiten nog afgevoerd? Nee, zei het boertje, maar dat doen we morgen dan wel, hoor. Daar komt niks van in, zei Bet, ons hebben 't vanavond ook goed gehad, me gaan der eerst uut en de geiten afvoeren. Zo togen we allebei met een. mangelpee naar het geitenhok. Ik gooide de peeën er samen met mijn zakmes in. Wat doe je noe, vroeg Bet, waarop ik- antwoordde: Ik heb ze m'n zakmes gegeven, want sniee motte ze vanavond zelf ma doen, ik tenslotte de brandewien ok .zelf deur motte slikke. De Teunisbloem voor zaad is een nieuwe teelt, die nog maar sinds enkele jaren in Nederland plaats vindt. Uit ervaring is gebleken, dat dit gewas zich teelttechnisch goed in laat passen op de akkerbouwbe drijven, daar de bewerking geheel mechanisch plaats heeft en het onkruid chemisch kan worden be streden. Op 16 januari vond er een voor lichtingsmiddag plaats onder aus piciën van de studieclub voor Groente- en Bloemzaden Eiland Tholen. Voorzitter L. Hage stelde de in leiders voor: de heer Rijk, be drijfsvoorlichter bij de landbouw- voorlichtingsdienst rayon Nrd. Beveland en de heer Van Staal- duine, onderzoek chemische on- kruidbestrijding te Wageningen. Ofschoon teelt en onderzoek nog van te korte duur zijn om volledig te zijn uitgediept, bleken beiden toch over voldoende kennis en er varing te beschikken, om be trouwbare en verantwoorde ad viezen te kunnen geven. Het zaad van de Teunisbloem wordt in grote hoeveelheden ge bruikt voor de farmaceutische in dustrie voor de bereiding van me dicamenten ter bestrijding van ziekten zoals: hart en vaatziekten, exeem, MS, aderverkalking etc. Het feit dat deze middelen van belang zijn voor de hele wereld bevolking, houdt in, dat hiervan enorme hoeveelheden kunnen worden gebruikt. In Nederland vindt de teelt vooral plaats in het zuid-Westen van ons land en in Drente. Voor 1984 wordt een to tale oppervlakte van o.g.v. 350 ha verwacht. In Nrd. Beveland lag er in 1983 een kleine 40 ha. In vergelijk met gewassen als erwten, tarwe, aardappelen en suikerbieten zijn de financiële re sultaten gunstig en kan het als wisselteelt zeker worden aanbe volen. De startkosten zijn erg laag en vormen als zodanig weinig ri sico. Bij sommige akkerbouwers behoort de Teunisbloem al tot een vast onderdeel van het bouwplan. Een netto zaadopbrengst van 1200 kg per ha. behoort aldus de heer Rijk tot de hoogste. Er groeit wel meer zaad op, doch gaat tijdens rijping en oogsten voor een deel verloren. De heer Van Staalduine vulde dit aan met de opmerking, dat bij het juiste tijdstip van oog sten en oogstmethodiek, een netto opbrengst van 2000 kg mogelijk moet zijn. Gemiddelde opbreng sten echter zoals in Nrd. Beveland van 875 kg. per ha. in 1982, be hoort tot de realiteit van vandaag. Ten behoeve van gelijke rijpheid, is een uniforme grondsoort ge wenst. Deze moet met 't oog op een goed zaaibed van een goede structuur zijn en vrij van worte lonkruid. Bemesting wordt niet toegepast. Hiernaar is nog geen onderzoek gedaan. Een opper vlakkige grondbewerking tot een zaaidiepte van 1 cm. is voldoende. Zaaien op een vochtige onder grond bevordert de opkomst. De zaaitijd is begin april bij een bo- demtemperatuur van 10° C. Men zaait 2 I 2 '/i kg. zaad per ha. Hiervoor heeft men 2 Vi kg zaad nodig, omdat er minimaal kg zaad in de zaaimachine achter blijft. Bij deze hoeveelheid zaad kan men een plantdichtheid ver wachten van 200 per m 1Voor een goede zaadopbrengst moeten er hiervan 30 èt 40 planten een zaad stengel vormen. In het jeugdstadium groeien de planten langzaam. Het gewas is pas eind juni begin juli dicht, zo dat er dus lang in geschoffeld kan worden. Begin september worden de eerste voorbereidingen voor de oogst getroffen. Zodra de eerste zaad dozen openspringen, het gewas doodspuiten met reglone. Deze behandeling na een week herha len. In totaal 5 kg per ha. Hierna het gewas enkele weken laten staan (eind sept.) tot de stengels houtig en droog zijn,. Combinen met een toerental van 1000-1200 en niet te langzaam rijden. Laag afmaaien. De niet in 't zaad ge schoten planten zijn hierbij geen probleem, daar deze in de vorm van rozetten plat op de grond lig gen. Voor een goede zaadopbrengst gelden twee belangrijke regels. a. Uniform gewas. Dat betekent gelijke rijpheid en derhalve wei nig zaadverlies. b. Goed oogsten. Juiste tijdstip, goed e methode. Indien nodig, het zaad né de oogst direkt terugdrogen tot 9% vocht. Gaat anders gauw schimmelen. De kiemkracht is niet van belang. Bij een overzicht van de financiële opbrengst verstrekte de heer Rijk o.a. de volgende gegevens. Het zaaizaad wordt door de zaadfirma waarbij men contracteert, gratis verstrekt. Ziektebestrijding komt nauwelijks voor. De totale kosten van bespuitingen, combinen, dro gen en schonen zijn: 1620,— per ha. De zaadprijs is 7.20 per kg. Het saldo bij een opbrengst van 850 kg is: 850 x 7.20 - 1620,- 4500,— per ha. Soms moet gespoten worden tegen een vraatzuchtig kevertje. Meeldauw komt eveneens voor, maar dusdanig laat, dat het gewas er geen schade van ondervind. Opslag van het op het land achtergebleven zaad hoeft geen problemen te geven. Het is ge makkelijk te vernietigen door on- derploegen'of met een contact herbicide. Dank zij een uitvoerig betoog van de heer Van Staalduine kregen de belangstellenden inzicht in het verloop van de chemische on- kruidbestrijding op zijn proefvel den. Ook deze proeven zijn nog niet afgerond. Toch waren er al dusdanige resultaten geboekt, dat hij op grond hiervan betrouwbare adviezen kon verstrekken. Voor 1984 adviseert hij voor het Zuid-Westelijk kleigebied, Liro- nion. Afhankelijk van de zwaarte van de grond (afslibbaarheid org. stofgehalte) een docering van 3 tot 5 kg per ha. Dit middel moet kort na het zaai en, dus voor opkomst, worden aangebracht. Mocht er voor op komst te veel opslag komen, dan kort voor opkomst nog even met een contactherbicide spuiten. Bij optimale omstandigheden kan de opkomst na 7 a 8 dagen worden verwacht. Bij droog schraal weer kan het echter wel drie weken du ren. Het was voor iedereen een leerzame middag. Aanleg van een trottoir en een 'adviesoversteekplaats' bij de hoek Molenweg/Onder de Molen in Oud-Vossemeer is een goede zaak, maar daarmee zijn de problemen niet opgelost. Die conclusie trok ken J.L. van Gorsel(VVD) en Th. Aamoudse(SGP) maandagmiddag in de Thoolse gemeenteraad. "Het is niet ideaal, maar na zeer uitvoe rig overleg toch het beste", zei burgemeester E. Baerends. Momenteel hebben voetgangers daar minimale voorzieningen. Door het bochtige tracé van de weg en de betrekkelijk hoge snel heden ontstaan gevaarlijke situa ties. Mede naar aanleiding van verzoeken van bewoners wordt een trottoir met oversteekplaats aangelegd. Er komt echter geen zebrapad. Provinciale Waterstaat brengt alleen kanalisatie-strepen aan. Een zebrapad wordt als ge vaarlijk beschouwd omdat dan een veiligheid gesuggereerd wordt, die in de praktijk niet aan wezig zal blijken te zijn, aldus b en w. Van Gorsel vond, dat de oplossing voor dit vrij onoverzichtelijke punt nogal wat vragen opriep. Hij wilde in elk geval een bord 'denk aan onze kinderen'. Aarnoudse herinnerde eraan, tien jaar geleden al op dit kruispunt gewezen te hebben. "Er wordt onverantwoord hard gereden. De oplossing is: sterk snelheidsbe- perkende maatregelen nemen, want men denkt nu veilig te kun nen oversteken." Mevr. J.M. Deurloo-van Broek- hoven(CDA) dacht hier een max imum snelheid van 30 km te kun nen instellen, maar de burge meester noemde dat onmogelijk op deze provinciale, doorgaande weg. "Volgens de adviezen van de verkeerscommissie is het trottoir en de oversteekplaats het meest gunstig. Hopelijk is 't een stap in de goede richting", aldus de bur gemeester. Burgemeester E. Baerends onder schreef dinsdagavond in de com missie Ruimtelijke Ordening, dat het om een verpauperde toestand ging. "Het in de zeventiger jaren spontaan op gang gekomen sane ringsproces is daar gestagneerd- De nieuwbouw willen we enkele meters terugplaatsen, zodat de Molenstraat een wat speelser ka rakter krijgt. Er ontstaat dan een wat afwisselender straatbeeld", zei de burgemeester. Dhr. G. Timmermans, die samen met dhr. A. Priem de vergadering bijwoonde, maakte vooraf nog gebruik van het spreekrecht om zijn bezwaren tegen de bouw van 15 garages aan de Corn. Fran- kenstraat te benadrukken: verlies van tuingrond en uitzicht en overlast. De commissie vond de vervanging van tuintjes door ga rages ook een moeilijk punt, maar er lagen concrete aanvragen voor garages en alternatieven waren er niet. Achter de Raadhuisstraat is Op Tholen mogen er onder be paalde voorwaarden buiten de bebouwde kommen windmolens bij bedrijven komen De commis sie Ruimtelijke Ordening onder schreef dinsdagavond de notitie 'daar bij die molen...' waar in het kader voor de toelating van win denergie werd aangegeven. Gezien eerdere aanvragen bleek de behoefte aan een beleidsuit spraak. De eerder afgewezen aanvraag in de bebouwde kom van Oud-Vossemeer heeft echter ook na de aanvaarding van de notitie weinig kans van slagen. Tholen en St. Maartensdijk liggen helemaal gevoelig als bestemd stads-/dorpsgezicht, maar in alle oude kernen willen b en w zorg vuldig met masten zijn. De com missie zag windenergie dan ook uitsluitend voor bedrijven en niet voor particulieren. "Ook in het mastenbos van de t.v. hebben we lijn gebracht met de kabeltelevi sie. Windenergie mag ook geen hobbyisme van particulieren wor den", zei de burgemeester. Raadslid P. van Belzen wijdde nog uit over capaciteit en rentabi liteit, maar alleen de planologi sche aspecten bleken voor het ge meentebestuur van belang te zijn. Hij bekritiseerde nog de inleiding van de notitie, waarin o.a. stond, dat 'voor sommigen de windener gie de grootste come-back sinds Lazarus is'. Van Belzen noemde dat 'een hele nare zin. "Zulke profane taal hoort niet thuis in een ambtelijk stuk", zei het RPF/GPV-raadslid. K.A. Heij boer (SG P) was dat met hem eens. Hij vond het 'zeer storend'. De burgemeester zei van die opmer kingen kennis te nemen, maar voegde eraan toe, dat een stukje speelsheid nooit weg is in de zwaarwichtige, ambtelijke taal. Mevr. N.M.J. Boissevain-van Riet was met de notitie gerust gesteld, dat er geen oerwoud van wind molens komt. "Windenergie is nuttig voor bedrijven, o.a. tuin bouwkassen. Met deze nota kan 't in goede banen geleid worden", aldus het PvdA-raadslid. Vervolg van pag. 1 meer blijdschap deze opening bij woonde. "We hebben een turbu lente tijd achter de rug, maar dankzij een actief bestuur, dat goede, zeer enthousiaste mensen aantrok, heeft de Thoolse MLK- school o.l.v. dhr. Peeks een totaal nieuw gezicht gekregen. De Veste heeft een vooraanstaande rol ge claimd en gekregen binnen het experiment funderend onderwijs (fort). Dat heeft er in hoge mate toe bijgedragen dat er vruchten van het F.O.R.T. geplukt worden. Met de LHNO en de LTS is nieu we inhoud aan het symbiose-on- derwijs gegeven onder voortreffe lijke leiding van mevr. van Del len", zei de inspecteur. Hij maakte duidelijk, dat de minister van on derwijs niet zomaar kleine scholen gaat opheffen. "De minister is voorstander van een evenwichtige spreiding van voorzieningen. De mogelijkheid om ontheffing te verlenen, is een waarborg om op heffing van een school te voorko men als die niet aan het leerlinge naantal voldoet. De Veste/de Burcht draagt alle kenmerken van een plattelandsschool. De levens beschouwelijke richting is van ontstellend groot belang geweest. In plaats van geslotenheid is er openheid gekomen. De school maakt deel uit van schap. de gemeen- Het merendeel van de leerlingen tot 16-17 jaar kan op Tholen volledig aan zijn trekken komen. De omvang van de voorzieningen is echter met een kleine school voor buitengewoon onderwijs be perkt. De Burcht is daarom een heel belangrijke uitbreiding, maar ik betreur 't dat het I.T.O. nog ontbreekt en we missen dan ook nog een LOM-school. In West-Brabant heerst een totaal andere sfeer. Er is een heel andere mentaliteit en levensvisie en juist onze zwakste leerlingen moeten we daar naar toe sturen. De meest kwetsbare groep, kinderen die op veel meer intensieve begeleiding aangewezen zijn, die het meest gehecht zijn aan de eigen omge ving en het minst flexibel zijn. De interimwet speciaal onderwijs die 1. augustus 1985 in werking treedt, biedt de mogelijkheid van verbrede toelating van probleem kinderen, maar 't is vrij beperkt. Wellicht is het denkbaar op Tho len. Het enthousiaste onderwijs- team is al bezig met handelings plannen. Dat is een voorwaarde voor die verbreding. Tholen is er nog niet helemaal voor klaar, maar wel toe bereid. Een nieuwe dimensie van onderwijsaanbod erbij is van groot belang voor Tholen. De Veste is immers van onschatbare grote betekenis voor deze streek", zei inspecteur Bee- rendonk. Schoolhoofd Peeks noemde de Veste en de Burcht een kostbaar uurwerk om heel erg zuinig op te zijn. "Het is een voorziening voor alle kinderen met onderwijspro blemen. Iedereen moet in het uurwerk draaien. Daarvoor moe ten we ons nu bezinnen op nieuwe uitgangspunten en wegen. Vroe ger was je pas volwaardig als je meedeed aan het bestaande pro- duktiesysteem, maar 't is nu een idylle dat alle mannen en vrou wen werk kunnen vinden. Daar om moeten we een weerstand op bouwen tegen die problemen en dienen we betaalde en onbetaalde arbeid aandacht te geven", zei dhr. Peeks. Na de toespraken be-, keken personeelsleden, bestuur sleden, bouwers, alsmede andere onderwijskrachten en vertegen woordigers van het gemeentebe stuur de nieuwe accommodatie van de Burcht in Tholen. Zater dagmorgen was er nog een open dag. Dhr. J. Nelisse uit St. Maartensdijk, oud-voorzitter van de MLK-school de Veste, verrichtte vrijdagmiddag de officiële opening van de Burcht, de afdeling voor voortgezet speciaal onderwijs (VSO) in het pand Brugstraat 16 te Tholen. Hij stelde het op hoge prijs de bel voor de Burcht te mogen luiden. "Ik dacht wel eens, dat we in een tijd van bezuinigingen teveel hooi op de vork namen, maar langs geëigende wegen valt er nog veel te bereiken. Dit mede door de bezielende leiding van dhr. Peeks. We kunnen trots zijn op deze voorziening, 't Gaat om onze kinderen. God heeft het ons doen gelukken en in geloofsvertrouwen mogen we de hand aan de ploeg slaan. Ik hoop, dat de kinderen iets van de geborgenheid mogen leren voor hun verder leven", zei oud-voorzitter Nelisse. er bijvoorbeeld geen 15-16 m vrij: Aan de Patrijzenweg kunnen nieuwe volkstuintjes komen. Heijboer achtte die grotere af stand geen bezwaar omdat tuinie ren zomerwerk is. De garages vormen een goed aaneengesloten complex. Raadslid W.L. Bijl vond het jam mer dat er op andere plaatsen in de gemeente niet zulke gunstige terreintjes voor garagebouw zijn. De bewoners hebben er geen di rect zicht op. Mevr. N.M.J. Bois- sevain-van Riet vond het ver schrikkelijk sneu voor de tuinders, maar gezien de werkelijke be hoefte aan garages kon 't niet an ders. "Geef de tuinders een ander gunstig plaatsje om het leed te verzachten", zei mevr. Boissevain. De burgemeester liet weten, dat de garages in fasen gebouwd worden. Het bezwaar van mevr. van Luyk, dat ze behalve haar schuur ook de daarachter liggende tuingrond moet missen, wees de commissie af. Nieuwe bebouwing moet over een achtererf beschikken, zodat aankoop van de tuin een voor waarde is. De raadsleden vonden dat een gerechtvaardigde conclu sie van b en w. Bezwaren tijdens de hoorzitting in Oud-Vossemeer tegen de plaats van een trapveld aan de Patrij zenweg noemde de burgemeester overtrokken. "Het is goed aan te lopen of te fietsen. Zo'n metrop ool is Oud-Vossemeer nu ook weer niet. Als men op straat voet balt, kan de politie gemakkelijk naar een alternatief verwijzen, het beste is echter ook hierbij soms de vijand van het goede", zei de bur gemeester. Verplaatsen van het trapveld naar het sportveldencomplex bleek na onderzoek niet mogelijk. De breedte was niet toereikend: 35 m bij 140 m lengte. Volgens de KNVB moet een trainingsveld 55x70 m zijn, het bestaande oe fenterrein is 49x85 m. J.L. van Gorsel ontbrak dinsdagavond wegens ziekte in de commissie Ruimtelijke Ordening, terwijl zijn collega's v.d. Heuvel en van Damme ook verhinderd waren om zijn plaats in te nemen. Tholen Stad en Land is de titel van de wisseltentoonstelling 1984 in het streekmuseum de Meestoof in St. Annaland. De Thoolse ge meente-archivaris J.P.B. Zuur deeg verleent hieraan zijn mede werking. Vorig jaar kwamen tal vgn geschonken voorwerpen voor het voetlicht bij de expositie 'Uit de oude doos'. Objecten die vele bezoekers wisten te boeien. Steeds weer lukt het de verzameling uit te breiden, zowel via giften en bruiklenen, als via eigen verwer ving. Er is zelfs een duidelijke op leving in particuliere schenkingen bijvoorbeeld van kleding. Voor de vroegere vrouwenklederdracht werd een stel Thoolse krullen en bellen verworven dankzij twee belangrijke bijdragen van de scheidende notaris Mr. W. Loof en de heropende Rabobank Sint- Annaland/Poortvliet. De gemeente Tholen maakte het museum nog beter geschikt, ter wijl er nu ook gerede kansen lij ken te komen op uitbreiding van de expositieruimte in de huidige peuterspeelzaal, die geschikt is voor schoollokaal. Ook komt er een apart werkplaatsje voor de onderhoudsmedewerker van de Meestoof. Wat bezoekers betreft, lijkt 1983 een adempauze te hebben opge leverd, maar ook het uitzonderlijk fraaie zomerweer is niet bevor derlijk geweest voor museumbe- zoek. Toch nog 1800 bezoekers. Weliswaar 10? lager dan het tienjaarlijks gemiddelde, maar niet onbevredigend gezien de 4000 in het Roosendaalse mu seum, dat het gehele jaar geopend is. Die stad heeft ook drie keer zoveel inwoners. De Meestoof mocht over groepsbezoek van el ders niet klagen, maar de streek- bewoners lieten verstek gaan. Mevr. M.W. Blaas is bezig met het catalogiseren van het boekenbe zit.'t Is een bescheiden collectie, maar er zijn zeer waardevolle uit gaven bij, zoals technische en theologische werken, jaarboekjes, almanakken, kaartenboeken, school- en kinderboeken. De tweede helft van maart is de jaar vergadering met dhr. G.M. Her- bers, die eerder over zilver sprak, als spreker over gouden en andere sieraden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9