Brandweerjubilarissen Ziekenhuisbus bij normale lijndienst De Veste en de Burcht gaven alle kinderen volop ruimte <t*> - ^vr lQ)j T andarts in St. Annaland Tholen rijk van Oesterdam r Open Dag ANIB-soos OPEN DAG REC THOLEN Slechtweer voorziening Gorishoek nu. BOUMAN POTTER Donderdag 26 januari 1984 40e jaargang no. 11 Computertijdperk Gemeentelijk brandweercommandant P.A.C. Lindhout uit Sint-Maartensdijk is vlak voor zijn afscheid onderscheiden wegens zijn 35-jarig dienstverband. Dertig jaar brandweervrijwilliger waren commandant D. van Duivendijk en S. Jansen, beiden uit Tholen. Een onderscheiding was er ook voor C. v.d. Hoek uit Sint- Maartensdijk, die al 12 Vi jaar in de weer is voor het korps. Burgemeester E. Baerends huldigde de vier vrijwilligers vrijdagavond in de Stove te Stavenisse tijdens de jaarlijkse feestavond. Tegenover centraal com- Prima geklaard De aparte Thoolse ziekenhuisbus wordt vermoedelijk 2 juni met de nieuwe dienstregeling opgenomen in de normale lijndienst van de BBA. Dat bespaart de ge meente Tholen 80 90.000 gulden per jaar. Raadslid J. de Bres(PvdA) informeerde maandag middag naar de gevolgen voor de ziekenhuisbus nu de stadsdienst van Marijnissen in Bergen op Zoom is overgenomen door de BBA, die voorheen geen recht had om vanaf het Bergse NS-station door te rijden naar het Algemeen Burger Gasthuis(ABG) en zie kenhuis Lievensberg. "Met de BBA is contact opgenomen om de zieken huisbus binnen de normale dienstregeling onder te brengen, 's Avonds is er dan een extra lijndienst no dig. De BBA streeft ernaar, maar er is nog een ver- gunning(Rijksverkeersinspectie) nodig", zei de wet houder. Volgens Versluijs rijdt er nu tussen zeven uur en half tien geen bus vanuit Bergen op Zoom naar Tholen, zodat de lijndienst-ziekenhuisbus een uitbreiding van het openbaar vervoer zou betekenen. De gemiddelde bezetting van de huidige ziekenhuisbus is 10-11 pas sagiers 's middags en 7-8 mensen 's avonds. yvon ing inr ichtTng Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Houden zo Streekvoorziening met z'n allen dragen Het moet mogelijk zijn in een regio met een spaarzame voorziening als de Veste en de Burcht het toelaten van leerlingen te verbreden. Juist de kwetsbaarste groep is immers het meest gehecht aan de eigen omgeving. Inspecteur J.A.M. Beerendonk zei dat vrijdagmiddag bij de officiële opening van de Burcht, de afdeling voor voortgezet onderwijs van de MLK-school de Veste in Tholen. De onderwijs krachten van beide scholen kregen een hoog rapportcijfer voor hun enthousiaste inzet. Alle gezindten Eenheid Nieuw gezicht Een begrip voor kwaliteit en service! ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. Bedrijfsgebouw St. Maartensdijk A1250-cursisten Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Phifipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42.70 per jaar. Losse nummers ƒ1, Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Misschien gelooft U het wel na dit 'kopje' om zich haastig te verdie pen in bijvoorbeeld het artikel over de 40 jaar gelden voor de deur staande evacuatie van onze streek. Immers, als tot voor vrij kort over computers werd gespro ken, lag dat nog mijlen ver weg van de krib. Bekend was dat er ergens in Nederland van die cen tra waren, waarin grote concerns of banken deelnamen, maar ver der stond zo'n apparaat nog heel ver van de bedstee. Hoe snel het echter in onze tijd allemaal gaat, mag blijken uit het feit, dat zowel de ZLM met aanverwante orga nisaties er een volle studiedag aan wijdden en dat de computer eveneens ter sprake kwam op een CBTB-jaarvergadering in Poort vliet. De computer nadert niet al leen met rasse schreden het loon bedrijf in de agrarische sector, maar ook boer en tuinder. Dan is het niet zo, dat van de ene op de andere dag bij iedereen al een beeldscherm staat. Zo is het ook niet gegaan met radio en televisie. Het eerste apparaat vergde jaren eer het algemèen goed werd, het tweede toestel veroverde al veel sneller de massa. In dat bestek moet er toch rekening gehouden worden met invoering van de computer. De eerste apparatuur was zo omvangrijk, dat het voor grote bedrijven nog buitennissig was, laat staan voor het vrij klein schalige bedrijfsleven op Tholen of nog minder voor boer en tuin der. Toch moeten we hierbij in herinnering roepen, dat betrekke lijk vrij recent de eerste zakcalcu- lator - zo'n rekenmachientje dat tegenwoordig vrijwel iedere scho lier bij het Voortgezet Onderwijs heeft - aanvankelijk zo'n 500 gul den vergde, terwijl men nu rede lijk, zij het beperkt in duur, te recht kan voor 50 gulden. Deze ontwikkeling speelde zich binnen pakweg 5 tot 7 jaar af. Nu is het altijd nogwel zo, dat in zo'n goed koop apparaatje slechts een plas tic chip is aangebracht. Bij veel gebruikte telapparatuur wordt een wel duurdere aanschaf, maar een goedkoper gebruik verkregen met chips van ander materiaal. Het neemt niet weg, dat door de massaproduktie de prijs kelderde. Die kant schijnt het in verhouding ook uit te gaan met de computers. Temeer omdat al veel wordt ge sproken over huiscomputers en persoonlijke computers. De mo gelijkheden zijn wat minder, maar toch voldoende om de adminis tratie en cijfers over een bouwplan er zo uit te laten rollen. Niettemin is bij al die snelle ontwikkelingen de waarschuwing terecht, dat men er toch wel doordacht en niet zonder deskundige voorlichting in moet rollen. Daarom is de infor matie in verenigingsverband zo goed. Het bedrijfsleven komt ook met heel wat los, maar dan is het veelal voordeel, pluspunt en ge bruiksvriendelijkheid wat de klok slaat. In de praktijk valt het altijd niet mee. De computer komt er, maar als dat van vandaag op morgen het geval is, kan het toch wel eens te snel zijn. Mogelijk moet de zegswijze worden onder streept, dat wat een boer niet kent, ook niet lust. Zorg ervoor eerst voldoende kennis te krijgen. Zelfs van een (huis) computer. Tandarts P.C.A.M. Verkouteren (24) uit Roosendaal vestigt zich 'zo snel mogelijk' in de Voorstraat te Sint-Annaland. Hij heeft daar voor goedkeuring gekregen van het gemeentebestuur en het zie kenfonds M.Z.B. Omdat hij er niet alleen zijn praktijk gaat ui toefenen, maar ook in Sint-Anna land gaat wonen. Hij is vorig jaar in Nijmegen afgestudeerd en wil graag aan de slag. Dhr. Verkoute ren heeft een gesprek gehad met zijn aanstaande collega's Tas, Roefs en Bomas, met wie hij op Tholen en St. Philipsland de weekenddienst gaat verzorgen. De aanstaande vrouw van dhr. Verkouteren komt uit Tholen (Gea van den Berge). Vorige jaar kochten de tandartsen Vos en Wouters de voormalige smederij van J. Hendrikse in de Weststraat in Sint-Annaland om er ook een collega te laten vesti gen. "De verbouwing is zo goed als klaar en op zeer korte termijn is bekend, welke tandarts er komt. Het gaat voor honderd procent door. Wij trekken ons dan uit Sint-Annaland terug omdat een vast iemand beter is", aldus tand arts Wouters. Hij houdt nu samen met zijn collega Vos spreekuur in het Groene Kruisgebouw te Sint- Annaland. Tegenover centraal commandant Lindhout was hij erg kort omdat 3 februari officieel afscheid van hem wordt genomen. "Hartelijk dank voor zovele jaren trouwe dienst en de rest houd ik nog in portefeuille, 't Is ook niet goed zoveel keren te zeggen dat je zo goed bent", zei de burgemeester. Hij herinnerde Van Duivendijk en Jansen eraan, dat ze kort na de februariramp van 1953 tot het brandweerkorps waren toegetre den. ,'U hield het niet alleen der tig jaar vol, maar bent ook actief geweest." De burgemeester be dankte in 't bijzonder Van Dui vendijk, die het korps Tholen leidt. Naast de medaille overhan digde hij nog een lintje om op het uniform te dragen. Niet alleen de ervaring, maar ook De Thoolse commissie Ruimte lijke Ordening gaat een bezoek brengen aan 'Henkeloord' tussen Den Bosch en Nuland met het oog op de aanleg van een soortgelijke slechtweervoorziening voor het recreatiegebied Gorishoek bij Scherpenisse. 'Henkeloord' omvat een camping van dezelfde capaci teit als Gorishoek totaal, een overdekt zwembadje, bowling baan, winkel, VVV-kantoor, sau na en vergaderruimte. Volgens burgemeester Baerends vormt zo'n voorziening de afron ding van het recreatiegebied Go rishoek. "De bestaande accom modaties kunnen beter gebruikt worden en het seizoen wordt ver lengd. Daarin zit ook een stukje werkgelegenheid." B. en W. brachten al een bezoek aan 'Hen keloord'. "Als er bij Gorishoek wat moet gebeuren, dan volgens een schaal en.maat als 'Henke loord'. Het gehele college was on der de indruk. Aangezien er heel verschillend over slechtweer voorzieningen gedacht wordt, is ook een bezoek van de commissie R.O. gewenst om niet met india nenverhalen langs elkaar heen te praten", zei de burgemeester. Alle fracties reageerden positief, al herinnerde raadslid K.A. Heij- boer (SGP) eraan, dat zo'n voor ziening voor zijn fractie niet nodig was. Hij wilde zich wel oriënteren door aan het bezoek mee te doen. de kennis van de brandweerlieden bleek verrijkt te zijn. De burge meester reikte weer verschillende diploma's uit: J.L. Nieuwenhuij- zen uit Tholen voor perslucht- maskerdrager, J.P.A. van Dorst en A.P. Geuze, beiden uit Tholen, voor brandwacht 2e klas. M. Ha- ge, J. van Meggelen, N. Overbee- ke en J.P. Ridderhof, allen uit Sint-Annaland, voor technisch hulpverlener. .De feestavond, die meestal in St. Annaland is, was dit keer in de Stove te Stavenisse. Dhr. Lind hout gaf aan, dat één van de klei nere kernen was uitgekozen. De burgemeester hoopte maar dat de brandweer niet hoefde uit te ruk ken en dat 't niet glad werd, want op weg naar de Stove constateerde hij, dat Stavenisse toch 'een uit hoek' op het eiland vormde, waar nu alle vier brandweerkorpsen samen waren. In 1983 was er weer vele keren uitgerukt voor schoorsteen- en bermbranden, bekneld geraakte mensen en ook een scheepsbrand. "Bovendien was er een brand met een drama (St. Maartensdijk). Daar komt een vrijwilliger ook voor te staan", zei commandant Lindhout, die concludeerde, dat vorig jaar alles prima door de vrijwilligers geklaard was. Nu het één van zijn laatste brandweeravonden was, keek hij De gemeente Tholen ontvangt een flink bedrag aan bouwleges voor de sluis in de Oesterdam, die op Thools grondgebied komt te liggen. Een recente uitspraak van de Raad van State in een be roepszaak van de gemeente Veere gaf raadslid W.L. Bijl dinsdag avond in de commissie Ruimte lijke Ordening hoop. Burgemees ter E. Baerends op een meevaller, deed hem glunderen, want het rijk moet net zo goed leges voor een sluis betalen als een Thoolse bur ger voor een duivenhok. Machi nes en installaties vallen niet on der de bouwkosten, maar het be tonwerk op zich is nog een bedrag dat de moeite waard is. Hoeveel de duizenden guldens leges bij el kaar zijn, was nog niet aan te ge ven. Advertentie I.M. nog terug naar zijn periode als spreekbuis van de commandanten en later als centraal brandweer commandant. "Sinds de reorgani satie zijn we in samenwerking met de burgemeester en de gemeente raad in staat geweest om de korp sen met het modernste materiaal uit te rusten, maar 't viel toch al tijd niet mee. Elk korps blijft aan zijn eigen plaats verwant, maar ter wille van de samenwerking moest alles in goede banen geleid wor den. Mijn opvolger(Steenpoorte) heeft het gemakkelijker omdat al les nu beter geregeld is", zei Lindhout. Hij dankte alvast alle vrijwilligers alsmede de politie voor de goede samenwerking. Ook de burgemeester sprak zijn waardering uit voor de Thoolse brandweerlieden. "Het lijkt ook iets heel moois, als je zo'n volle zaal met indrukwekkende pakken ziet. De brandweer ligt goed bij de bevolking. Het is vrijwilligerswerk en we moeten er niet aan denken, wanneer dat beroepsmatig werd. Kostentechnisch is dat al niet te doen. Je krijgt dan grotere con centraties en langere aanrijtijden, maar het belangrijkste is, dat er een stuk bezieling weg gaat. U hebt als vrijwilligers een stuk ver antwoordelijk op u genomen en de burgers rekenen op u. Het ge meentebestuur zorgt voor mate riaal, waarbij het betere de vijand is van het goede en de brand weerlieden zelf zorgden voor erg veel kennis en grote inzet. We gunnen u deze feestavond daarom graag. Het klinkt wat afgezaagd als je dat al voor de zesde keer doet, daarom in 't kort: 't ging prima, houden zo!" zei de burge meester. Een prachtig decor stond intussen gereed voor de toneelvereniging A.I.O.S. uit St. Maartensdijk, die 'camping Bellefleur' opvoerde. Daarna was er nog muziek van Leen Berrevoets. Naast afgevaardigden van de re gionale brandweer West-Brabant, waren ook wethouder en me vrouw Van Schetsen- in de Stove present, alsmede verschillende raadsleden en de heren Coppool- se en Dalebout van de Thoolse politie. De nieuwe brandweercomman dant L.T. Steenpoorte was er ook met zijn echtgenote. Voorzitter A.G. van de Sande schetste in zijn openingstoespraak de ontwikkeling van het buiten gewoon onderwijs op Tholen. In 1964 begon de Toetssteen in St. Maartensdijk als Chr. B.L.O.- school, een dependance van Klundert. In 1967 volgde de zelf standigheid met een schuld van 3500 gulden en problemen met personeel en accommodatie. Het schoolhoofd moest 's morgens om zes uur de kachel aanmaken. In 1975 dreigde ontheffing van de Toetssteen omdat er maar 25 leerlingen meer waren. "Gelukkig keerde het tij, mede door de inzet van inspecteur en gemeentebestuur. In 1977 begon de MLK-school de Veste in Tho len en medio 1980 werden er plannen gemaakt voor de Burcht, waarbij inspecteur Beerendonk een grote, positieve rol vervulde. In augustus 1983 werd in het le slokaal van de brandweerkazerne begonnen. Intussen, kreeg het voormalige verenigingsgebouw Brugstraat 16 een gedaantever wisseling. Ik ben bijzonder blij, dat we deze voormalige burge meesterswoning uit 1700 kregen en geen noodlokaal. Het is in feite huiskameronderwijs geworden in de Burcht, waar ook een wijnko per, bierbrouwer en boekdrukker heeft gewoond en gewerkt. In 1943 was het pand distributiekan toor, in 1955 arbeidsbureau en scheepbevrachtingskantoor en tot 1981 verenigingsgebouw. De aan nemers hebben op uitstekende wijze de verbouwing verzorgd met steun van gemeentewerken", al dus de voorzitter. Hij was blij, dat ondanks het ru moerige onderwijsjaar 1983 en de negatieve geluiden over bezuini gingen, De Burcht geopend kon worden. "De ervaringen zijn uit stekend, evenals de sfeer. Het personeel heeft een moeilijke taak, maar de werkopvatting is zodanig, dat men zich vele extra uren voor de kinderen inzet. Ik dank ook voor de samenwerking met de Oesterschelp en de L.T.S. bij onze VSO-afdeling. De Burcht heeft een duidelijke relatie met de Veste en we zullen onze positie verdedigen. Binnen ons onderwijs willen we aan de kinderen ook de Bijbelse boodschap meegeven. Dat is geen eenvoudige opdracht indien je als enige MLK-school rekening wilt houden met een ieders persoonlijke levensovertui ging. Daarmee word je ook ge confronteerd. Toch is 't noodza kelijk, wanneer je een school wilt zijn voor alle kinderen uit de re gio. We hopen dan ook, dat dit mogelijk is en zal blijven. Het is dan wel noodzakelijk, dat alle be trokkenen elkaar die noodzake lijke ruimte willen geven om dat te kunnen realiseren. En dat - ik zou het willen benadrukken - in het belang van de kinderen. Ik hoop dat de Burcht voor hen een veilige omgeving mag zijn", zei voorzitter v.d. Sande. Wethouder J. Versluijs borduurde daarop voort. "De Burcht is een beetje onze school, want ze wordt door de gehele gemeenschap van Tholen gedragen. Het is een streekvoorziening. Zonder ver loochening van de eigen principes dient er aandacht besteed te wor den aan de opvang van andersge- zinden. Temeer gezien eventuele verhogingen van leerlingenaan tallen om deze voorzieningen te handhaven. De Veste en de Burcht moeten we tot een zo sterk mogelijke eenheid laten uitgroei en. Het gemeentebestuur hebt u aan uw zijde. De mogelijkheid dient bekeken te worden om de opvang van leerlingen te verbre den. De orthodidact, gestatio neerd op de Veste, is een onmis bare schakel. We zijn ook blij met de samenwerking met LTS en LHNO. Dat moet uitgebouwd worden, want het'gat is nog niet gedicht. We zijn er nog niet met opening van de Burcht. De aan vraag voor individueel technisch onderwijs (I.T.O.) is ingediend en dat willen we er graag bij hebben. De wethouder was blij dat het monumentale gebouw Brugstraat 16 een goede bestemming had ge kregen. Hij had grote waardering voor het enthousiasme van schoolleider W. Peeks, die niet afwachtte tot er een gebouw was, maar tijdelijk in de brandweerka zerne trok om alvast met de VSO-afdeling te kunnen begin nen". "Dat de Burcht een ver sterkt huis voor de Thoolse be volking mag zijn, waarin het goed is om onderwijs t? geven en te ontvangen", aldus Versluijs. Inspecteur Beerendonk had de onzekerheid over het voortbe staan van de Toetssteen in 1975 meegemaakt, zodat hij met des te Vervolg op pag. 9 V k J Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M. Computer-tijdper Ziekenhuisbus naar normale lijndienst Kritiek raad St. Philipsland op verlate rekening soc. dienst. Oversteek Onder de Molen Oud-Vossemeer Verrassende benoeming ge meentewerkman in Flipland Thoolse raad nam ongerust heid peuterspeelzaal weg Camping de Striene gaat het nu menen Windmolens op Tholen De Meestoof met nieuwe ten toonstelling Tholen profiteert van Oester dam Varkensstal werd sportschool De Burcht vergt steun van alle schouders 60-jarig bruidspaar uit Scher penisse 40 jaar geleden stond Tholen voor ingrijpende evacuatie Nieuwe predikant beroepen Gratis cursussen haanlozen- project Eerste volle buit WHS ZELFKENNIS BEHOEDT VOOR IJDELHEID Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's De twee onderwijskrachten van de Burcht, dhr. G. Geschiere en mevr. A Guldemond, kregen bij de opening van de afdeling voor voortgezet speciaal onderwijs VSO) goede wensen en cadeaus van hun collega's van de MLK-school de Veste, vertegenwoordigd door dhr. J. Walhout (orthodi dact) en mevr. H. Pekelsma. De Burcht is ondergebracht in het voohmallge verenigingsgebouw aan de Brugstraat in Tholen. Gedeputeerde drs. R.C.E. Barbe slaat 16 februari de eerste paal voor het bedrijfsverzamelgebouw in Sint-Maartensdijk, dat met fi nanciële steun van de provincie Zeeland wordt gebouwd. Bouw bedrijf Uijtdewilligen verwezen lijkt dit project, waarvoor al zes tien bedrijven belangstelling heb ben getoond om een ruimte te huren. Het Nieuw-Vossemeerse glasbedrijf dat sinds 1 januari glas op Tholen ophaalt is er een van. Eerder werd op het Thoolse in dustrieterrein een bedrijfsverza melgebouw gezet. De ANIB (Bond van gehandicap ten en arbeidsongeschikten) Tho len en St. Philipsland houdt van middag een open dag in Meulvliet ter gelegenheid van de opening van de ANIB-soos. Vanaf twee uur kan men er terecht om kennis te nemen van de opzet en activi teiten voor en door gehandicap ten. Morgen, vrijdag 27 januari houdt het REC Tholen een open dag. Tussen 4 uur 's-middags en 10 uur 's-avonds staan de deuren open voor iedereen die eens een kijkje wil nemen in de keuken van het volwassenen-onderwijs. Tijdens deze dag kan het geheel opge knapte gebouw aan de Molen- vlietsedijk 5a worden bekeken. Verder zullen materialen worden tentoongesteld en enkele lessen worden gegeven waaraan belang stellenden kunnen deelnemen. Er worden ook diverse hapjes geser veerd uit verschillende landen. Het REC verzorgt onderwijs voor volwassenen, zoals de Open School, taallessen voor buitenlan ders, Nederlands voor Nederlan ders, cursussen Engels en Frans, cursussen voor verenigingen en oudercommissies, en kunstzinnige vorming. Verder biedt het REC ondersteuning aan verenigingen, commissies en werkgroepen en biedt zij onderdak aan een breed scala van activiteiten. Alleen al op Tholen staan bijna 250 cursisten ingeschreven. Voordat om 4 uur de open dag begint, zal het ge bouw om 3 uur worden geopend in aanwezigheid van wethouder Versluys. Een ieder die daarbij aanwezig wil zijn is van harte welkom.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1