I Fliplandse raad moet nog 37 mille dokken over 1982 mm rfm tyl Ka 1 FOTO STRIP- PLAATSELIJK NIEUWS VAN H0UTE Gouden flitsen :=PLAATSELIJK NIEUWS OPRUIMING Boekennieuws Bij verhuizing Donderdag 26 januari 1984 EENDRACHTBODE 13 TEXTIELHUIS POORTVLIET SINT- PHILIPSLAND Natuur Beter a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. Sociale dienst loopt niet in de pas Dat er pas rond de jaarwisseling van de intergemeen telijke sociale dienst voor Schouwen Duiveland en Sint Philipsland bericht bij het gemeentebestuur kwam, dat er over 1982 nog 37.000 gulden betaald moet worden zat noch het college noch de raad lekker. De dienst kon in elk geval het C.D.A.-raadslid J. de Jager niet wijsmaken, dat al niet veel eerder een prognose in die richting te geven was geweest. SGP- raadslid L. den Engelsman vond de schriftelijke re actie van het college naar de sociale dienst dan ook wat overbodig aan de vriendelijke kant. In Sint Phi lipsland moet zo'n bedrag dan toch weer maar uit het niet gulle onvoorzien worden gehaald. Plan Luijster II Afrastering Geld voor Polder-historie. HOUTWIJZER AANGEPLANTE BOSSEN THOLEN STAVFNISSE SCHEHPFNISSF SINT PHILIPSIAND OUD VOSSFMEF R I POORTVLIET SINT ANNALAND SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOBAPOlDF R JACOBAPOLDER NIEUW VOSSFMFf R THOIEN STAVENlSSE SCHFRPFNISSF STAVENlSSE SCHFRPFNISSF SINT PHii iPSt AND OUDVOSSEMEFR POORTVLIET Al A ATCCI I I U UIPIIWQ NA (ACOBAPOlDfR NIFUW VOSSF M LMM I L I W IV I» I EB W II SINT PHIt IPSL AND OUD VOSSEMFFR POORTVLIET SINT ANNALAND SINT MAARTENSDIJK ANNA' JACOBA POLDER NIEUW VOSSEMEER THOIEN STAVENlSSE SCHERPENISSF i SINT PHILIPSLAND SINT MAARTENSDIJK OUD VOSSEMEER Kruiningen (25/2) - Zoetermeer (28/3) en Berkel Rodenrijs (15/4). In eigen streek in St. Philipsland op 4 februari in De Wimpel voor de bejaarden. Omtrent het jaar concert zijn er besprekingen gaande met een koor uit het Lim burgse Sittard. Schaakclub de Eendracht De schaakvereniging is donder dagavond officieel begonnen met het kiezen van een naam en het benoemen van een bestuur. Voorzitter werd J. Geuze uit St. Annaland, secretaris C. Hec- tors(Markt), penningmeester G.A.R. Meeuwsen(Kastelijns- weg). Als naam werd de Een dracht gekozen. Elke donderdagavond wordt er geschaakt: de jeugd vanaf half zeven, de senioren vanaf half acht in Haestinge. Het seizoen loopt van september tot mei. 't Gaat nu erg leuk maar er kunnen nog meer schakers bij om het nog gezelliger te maken. De Eendracht heeft ook al contact gezocht met DSVF in St. Philips land om wedstrijden tegen elkaar te spelen. Woningbouw Scaldisstraat Van Ginderen Bouw- en Exploi tatiemaatschappij te Bergen op Zoom wil 4 huizen bouwen aan de Scaldisstraat. De voorgevelrooi lijn wordt enigszins overschreden en de minimaal vereiste afstand tot de zijwaartse perceelsgrens kan niet in acht genomen wor- den(schakelwoningen). De bouw zal echter het gehele straatbeeld ten goede komen, zodat afwijking van het bestemmingsplan West b en w gerechtvaardigd leek. De gemeenteraad dacht er maandag middag ook zo over. Dhr. L. Wessels wil aan de Bea- trixlaan een huis bouwen dat vol ledig op een tot 'erf bestemd per ceel komt. ,t Is volgens b en w echter planologisch aanvaardbaar en wenselijk omdat een gat in de bestaande bebouwing wordt op gevuld. De raad nam een voorbe- reidingsbesluit tot aanpassing van het bestemmingsplan Kom. Al voor de gemeentelijke herin deling in 1971 is een garage ge bouwd op gemeentegrond naast het pand Noordstraat 2. De raad besloot de grond aan de huidige eigenaar, mevr. A. Temmen-Go- vers uit Rotterdam te verkopen. Jeugdvereniging der Nederlands Hervormde Gemeente. Binnen de N/H Gemeente is er een jeugdver eniging opgericht onder de naam "Rondom het Woord". Deze vere niging hoopt om de andere week 's zondagsavonds bijeen te komen in de Pastorie. Men hoopt zich dan bezig te houden met het behande len van Bijbelse onderwerpen. De eerstvolgende keer is op D.V. zon dag 5 februari om 20.00 uur. Be langstellenden kunnen terecht bij de secretaris Hans Bolier, West- straat 10. Advertentie I.M. Nieuw bestuurslid de Zeebaars De Zeebaars heeft het wedstrijd programma gemaakt zaterdag 3 maart 14.00 tot 17.00 uur Van Haaftenpolder en daarnaast nog een negental bekerwedstrijden. Verder op Tweede Pinksterdag (11 juni) een Deltaconcours van 11.00 tot 14.00 uur in de Scherpe- nissepolder. een palingwedstrijd (7.9), uitwisseling met 't Scharret je (20.10) en een boutwedstrijd (22.12). Het bestuur heeft een wijziging ondergaan nu J.A. Lig- tendag (Poortvliet) de plaats in nam van Dhr. van Vossen. KLM-WERKKLEDING Restant spijkerbroeken werkmodel1 J.~ Blauwe werkbroeken klassiek model1 U.~~ Khaki werkbroeken 1 1 5l™" Blauwe, khaki en casimir werkjassen 1 U.— Blauwe klettervesten20.- Restant Viking overalls. 25.- Kaaistraat 1 Scherpenisse tel. 01666-2442 Advertentie I.M. Scarpenesse opent Het nieuwe gebouw van jeugd vereniging Scarpenesse wordt op vrijdag 24 februari officieel geo pend. Om acht uur begint het programma in de onlangs gereed gekomen accommodatie bij het Pluimpotterrein. Daarmee zijn de recente problemen met de huis vesting achter de rug. Vrijdagavond 20 januari hield de jeugdclub een algemene leden vergadering. Voorzitter Arie Be velander verwelkomde een gering aantal leden en hoopte op meer interesse. Na een flinke discussie over de fi nanciële positie kwam de be stuursverkiezing aan de orde. Niet minder dan vier jongeren traden af: Peter van Haaften, Piet Goe- degebuure, Hennie Geluk en Piet v.d. Werff. Er bleek ruime be langstelling voor de ontstane va catures. Er was een welkom voor het kwartet Tonnie Suurland, Trudie Koppenhol, Jaap de Jong en Peter Menheere. De discotheek kent een hoge bezetting. Met de reserves Tonnie Suurland, Leo Geuze en Martin v.d. Werff is men op volle sterkte. Het uitbrei den van de activiteiten en een be tere aankondiging hiervan ston den op het verlanglijstje. Mor genavond (vrijdag) is er een dis coprogramma (20.00). Op 3 fe bruari een tafeltenniscompetitie en op 10 februari een discussie avond over de problematiek rond alcohol en drugs. Nieuwe leden zijn altijd welkom om een kijkje te komen nemen bij deze avonden. Auto in de sloot De auto van D.B. uit Tholen, be stuurd door G.J.B. raakte vrijdag avond omstreeks acht uur in een slip ter hoogte van de gemeente lijke werkplaats aan de Langeweg. Het voertuig kwam in de sloot te recht. Mede-inzittende L.D. werd aan de hand verwond, waarvoor dokter van der Bel eerste hulp verleende. Later moest ze ook nog naar dokter Kale omdat er een gekneusde rechter schouder bleek te zijn. De beschadigde auto werd met een kraanwagen uit de sloot gehaald en bij een garage afgele verd. Verkeerd parkeren De politie blijft extra controle ui toefenen op slordig parkeren. Het bleef nog bij waarschuwingen. Autoschade ontstond er maandag in de Scarpé Eelaan toen de ge parkeerde auto van L. werd be schadigd door W.L. van V. De zaak werd onderling geregeld. Bochtafsnijding De commissie Ruimtelijke Orde ning heeft dinsdagavond een po sitief advies uitgebracht om de bochtafsnijding in de Provinciale- weg in het bestemmingsplan Bui tengebied op te nemen. Mevr. Boissevain stelde nog vragen over de geluidshinder. Bij het te recon strueren deel treden aanzienlijk hogere geluidsbelastingen op. Bij de gevels van huizen mag bij voorkeur de 50 DBA niet worden overschreden en met 60 DBA is er sprake van een verdubbeling. Voor nieuwe wegen gelden de nieuwe voorschriften nog niet en volgens de burgemeester zal er ook wat worden teruggedraaid omdat het landelijk niet doenbaar is overal geluidswal aan te leggen. A. Burgers beste biljarter Biljartclub "Tolrust" heeft na een halve competitie (12 wedstrijden) de tussenstand opgemaakt. A. Burgers gaat aan de leiding met 22 pnt. Hij heeft een ruime voor sprong op L. Bijl (18 pnt.) en C. Bolier (17 pnt.). 4. M. Hage 14 pnt.; 5. H. Broekema 13 pnt.; 6. J. Geers 12 pnt., P. Abrams 12 pnt.; 8. H. de Nijs 10 pnt., C. Webber 10 pnt.; 10. A. Schot 8 pnt.; 11. F. Spijk 7 pnt.; 12. A. Hage 6 pnt. C. Bolier 22 pnt, hoogste serie, F. Spijk 21 pnt.; hoogst gemiddelde verhoging: M. Hage en L. Bijl 0,22 pnt. NCVB en cultuurwaardering Ds M.A. Jansens uit Tholen was te gast bij de N.C.V.B. 't Ouwe Raed'uus bleek goed bezet en Ds. Jansens hield een inleiding over "cultuurwaardering en christe lijke levensstijl". Nadien werd nagepraat over de uitspraken. Inbraak Paasdijkstraat Na afwezigheid ontdekte W. uit de Paasdijkstraat woensdag ochtend, dat er in zijn huis was ingebroken. De achterdeur bleek geforceerd te zijn en een videore corder met toebehoren was mee genomen. De politie stelde een onderzoek in. Videorecorders zijn erg in trek, zodat ze bij langere afwezigheid niet direct vanaf de openbare weg zichtbaar zouden moeten zijn. Voorkomen is altijd beter, want de dader is nog niet bekend. Wie in de omgeving Paasdijkstraat iets verdachts heeft opgemerkt, kan de politie inlich ten. De politie levert gratis een registratiekaart waarop alle appa ratuur en voertuigen met num mers vermeld kunnen worden. Dat helpt bij eventuele diefstal het onderzoek vergemakkelijken. Gladheid Na de flinke sneeuwval van zon dag en maandag ontstond er overal gladheid. J.C.M.G. uit Bergen op Zoom slipte op de Postweg ter hoogte van kilome- terpaal 5.1 en raakte in de berm. Hij kwam nog net niet in de sloot terecht. De schade bleef daardoor beperkt. Kunstschilder Ben van Rooy voor Plattelandsvrouwen De eerste bijeenkomst in 1984 van de plattelandsvrouwen in hotel De Druiventros was de avond met kunstschilder Ben van Rooy uit Sint Maartensdijk. Na opening en notulen deelde de presidente mee dat een bedankje was ontvangen voor de door de afdeling aange boden plant bij een 35 jarig hu welijk. Er waren uitnodigingen van zuster Dirkse uit Goes voor een cursus brooddagen en van de K.V.O. te Nieuw-Vossemeer. Ben van Rooy belichtte in zijn causerie eerst het kunstschilderen in het algemeen en vervolgens de details daarvan. Verder ging over op de klei en het boetseren. Hij toonde voorbeelden van de verschillende kleuren. Hout- en steenbewerking kwamen eveneens aan bod met te importeren grondstoffen zoals een granietsoort of de musselkalk- steen. Kunst in brons vergt inten sieve bewerking. Na een vorm van kunsthars de gipsvorm er om heen, dan in de oven, de was smelt en het brons wordt erin gegoten. Die ruwe vorm moet dan vervol gens worden bewerkt en ook daarvan werden verschillende voorbeelden getoond. Aange toond werden eveneens de ver schillen tussen ets en gravure. Bij de eerste wordt zink bestreken met was en dan ingekrast, daarna een zuurbad, dat de groefjes in de zinkplaat bijt. Bij een gravure wordt direct in de plaat gegra veerd. Voorbeelden kwamen er eveneens over het linosnijden. Van zeefdruk kwam men te weten dat die techniek bij het maken van surfzeilen wordt gebruikt. Ten slotte kwam het eigenlijk beroep van Ben van Rooij meer uit de verf. Onder meer schildert hij de bekende schorren in de omgeving in verschillende jaargetijden en dat brengt heel wat variatie. Hij schildert zowel met olieverf als met transparante- en dekkende waterverf, de moeilijke aquarel techniek. Het werd voor de aan wezigen toch een boeiend geheel en de presidente dankte namens allen de kunstschilder voor de ge nomen moeite. Er waren 19 leden aanwezig. Competitie DSVF Voor de senioren schaakcompeti tie werden de volgende wedstrij den gespeeld: P. Reijngoudt-M. Malis 1-0, J. Walpot-R. Faasse 1-0. Bekerronde: S. vd Velde-R. Nij- pels 1-0, M. Lupker-R. van Nij- natten 0-1 Voortbestaan dansvereniging Quick Step lijkt gegarandeerd Het voortbestaan van dansvereni ging Quick Step lijkt gegaran deerd. Vooral de laatste 1,5 jaar was het stil rond de dansvereni ging. De twee openbare vergade ringen die enige tijd geleden wer den gehouden over het voortbe staan van Quick Step lijken echter resultaat opgeleverd te hebben. De dansavond vrijdag in de kleine zaal van De Wimpel werd door ongeveer 50 mensen bezocht, zo dat er van een goede opkomst sprake was. Van verschillende kanten werd het bestuur gevraagd een nieuwe danscursus te organi seren. Het was een gezellige avond dus een reden te meer om door te gaan. Het in 1983 voor het eerst ver schenen vademecuum 'Natuur Beter' van Naphyto Homeopathie was al binnen enkele maanden uitverkocht. De belangstelling voor deze handleiding over de oorsprong, de werking en toepas sing van homeopathische genees middelen en het belang van na tuurlijke voeding in de natuurge neeskunde is echter zo groot, dat het boekje nu in een tweede opla ge wordt herdrukt. Het 86 pagi na's dikke vademecuum geeft een uitvoerig inzicht in het ontstaan en de werking van homeopathie en geeft een volledig alfabetisch overzicht van de speciaalprepara- ten van Naphyto. Ook wordt ingegaan op de bete kenis van vitaminen en minera len, eiwitten, vetten, koolhydraten en water evenals het belang van natuurlijke voeding. Apart be sproken worden de biochemische celzouten van dr. Schüssler en de enzym-therapie. De enzymthera pie staat de laatste tijd meer in de belangstelling omdat een enzym- kuur de werking van homeopat- hische middelen kan ondersteu nen. Enzymen bezitten namelijk een uitstekende opbouwende en reinigende werking. De Jager weer er op, dat zo'n post toch meegenomen moet kunnen worden in de begroting, zelfs al kan het dan nog niet meer dan een prognose zijn. Wethouder A. Kosten, die de gemeente in deze dienst vertegenwoordigt, ant woordde De Jager dat zoiets niet meer dan natte vingerwerk kan zijn. SGP raadslid P. van Hekken vroeg zich af wat er zou gebeuren, als men nu hier tegenstemmen zou. De voorzitter vermoedde dat dan overmacht zou worden aange merkt, want de Ubbinknormen moesten voor de salarissen wor den toegepast. Wethouder Kosten kon nog meedelen, dat hij als be stuurslid hiervan ook laat op de hoogte kwam. Bij de sociale dienst zijn er nu eenmaal de laatste tijd alleen maar tegenvallers. Alles moest nog handmatig worden verwerkt, omdat een beschikbare computer ontoereikend was voor de gewenste gegevens. Daarin komt verandering en dan kan men als het ware per maand de cijfers op tafel krijgen. De raadsvoorzit ter was er niet gerust op, wat in dat opzicht de uitkomst 1983 zou ba ren. Hij bleek daarover zorgen te hebben, omdat een kleine ge meente als Sint Philipsland de hoge sociale last van deze tijd in wezen niet aankan. De leden hadden het sociale hart gelucht en zullen deruim 37 mille toch maar betalen. De rekening 1982 was door de re gionale brandweerkring Roosen daal ingediend. De gemeente moet over dat jaar hiervoor 6796,58 bijdragen, maar dit pakt beter uit dan bij de sociale dienst, want er was 7945,— geraamd. Het PVAB raadslid Kornaat had daarop geen bemerkingen, maar hij vond een te vorderen post van ruim 2,5 ton wel veel. De voorzit ter antwoordde dat dit slechts een achterstand betreft van de rijks overheid. De gelden komen er dus wel. Den Engelsman complimen teerde b en w met de snelle afre kening van het bedrag per leerling voor de lagere scholen over 1983 Geen bezwaren ingediend, dan vergt het ook weinig raadsdiscus- sie. Hekken vond-het op zichzelf ook een mooi plan, maar zag wel enig bezwaar in twee doodlopen de straten. Als de SRV-wagen er straks moet keren, wat dan? De raadsvoorzitter antwoordde dat dit een kwestie van tijd is. Als het plan zal zijn voltooid, loopt het op rolletjes en tevoren zijn er altijd wel wat mankementen. Wethou der L. Walpot voegde er aan toe, dat zoiets inderdaad een gevolg is van een gefaseerde uitvoering. Conform het al eerder gepubli ceerde b en w voorstel volgde wo ningtoewijzing in de Krabbe- kreekstraat. Kornaat was blij met het voorstel tot afrastering van het terrein ge meentewerken. De Jager vond het eveneens een goede oplossing. Hij rekent graag en had dan ook als resultaat, dat dit hekwerk zich na 2 'A jaar al betaald heeft. Den En gelsman was blij dat zijn CDA collega zo ijverig had gecijferd en hij dacht dat De Jager gelijk had. De voorzitter benauwde eniger mate dit enthousiasme, want er is een globale raming gedaan en het kon wel eens tehoog zijn inge schat,. Maar als de geraamde 40% illegale storting inderdaad aardig klopt, kan De Jager ver komen. vond ook de raadsvoorzitter. Kornaat vond dat het college diep in de verzekeringen van de brandweer was gedoken en stond er volledig achter, dat voor die mensen een stuk zekerheid was ingebakken. Gezien in het licht van de matige post onvoorzien, moet zuinig met de gemeentegelden worden om gesprongen, was de conclusie van raadslid Kornaat, toen het ging om brievenbusverbetering van het gemeentehuis. Maar of reproduc tie van het geschiedenisboekje Anna Jacobapolder dik 3 mille moet vergen, zag het PVAB raadslid niet zo zitten. Enige aan passing van het gemeentehuis was ook voor raadslid De Jager geen punt, maar die geschiedenis van de Polder moet iedere gegadigde maar betalen. Die post had ook bij de sgp wat bedenkingen. De raadsvoorzitter wees er op dat de eerste druk is uitverkocht, er vraag blijft en dat daarin toch eigenlijk moet worden voorzien, terwijl de rest kan worden verkocht. Sgp raadslid P. van Hekken opperde dat dit nou jujst iets is om onder te brengen bij de post dorpsuitbrei ding. "Dat zou best kunnen", op perde de raadsvoorzitter. Nou, als dat kan, kon de raad er ook wel mee instemmen. Door de mens aangepaste bossen moeten op een passende wijze te gemoet komen aan de steeds toe nemende vraag naar hout en pro- dukten die daar van afgeleid zijn. De negentiende eeuw was een tijdperk van ongelimiteerde kap van de bossen, vooral in Noord- Amerika, waar de voorraad onuitputtelijk scheen. De natuur had de bossen doen groeien zon der dat daar kosten mee gemoeid waren: de mens kon ze met voor deel oogsten en aan de toekomst werd nauwelijks gedacht. Toen het bijna te laat was, verklaarden natuurbeschermers met als woordvoerders Glifford Pinchot en president Theodore Roosevelt dat ondoordachte exploitatie slechts kon leiden tot een catas trofe in de economie en het le vensmilieu. De mens zou niet al leen de resterende bossen moeten bewaren, maar het was ook drin gend nodig om de reserves weer op te bouwen die reeds vernield waren en om opnieuw de toe komst van dè bossen in te plan nen. Van primair belang bij het ontwerpen van aangeplante bos sen is het begrip 'duurzame op brengst'. In eenvoudige bewoor ding betekent dit dat als de bomen 50 jaar nodig hebben om kaprijp te worden er jaarlijks een vijftigste deel van het bos mag worden ge kapt en een zelfde deel ook her- beplant moet worden. De erva ring heeft geleerd dat het voorde lig is om vanaf het begin veel meer bomen te planten dan men later, als ze kaprijp zijn, wil oogsten. Er kunnen zo ongeveer tien maal zo veel worden geplant want een wisselend aantal zal de jeugdjaren niet overleven, doordat zij worden opgegeten door konijnen of in- sekten, bezwijken aan een ziekte of worden onderdrukt door on kruiden. Bovendien zal een aantal bomen periodiek worden gekapt om andere groeiende bomen meer plaats te geven. Het nieuwe schip 1934 zet koers naar de haven 1935, zo lazen we in de Thoolse Cou rant van 50 jaar geleden. En de redactie moest er onmid dellijk op laten volgen, dat het schip heel wat eenvoudiger was uitgerust dan zijn voor gangers. Al het overbodige, al het luxeuse, waarmee het in voorgaande jaren was opge sierd, moest overboord. An ders zou er geen nieuw schip 1934 meer zijn geweest. 1933 had crisismaatregelen be zorgd, die nog vele jaren zou den naslepen en dat is ook tot het uitbreken van de oorlog het geval geweest. Zowel in de particuliere bedrijven, die al eerder heel wat inleverden, als bij de gemeente- en de rijks diensten waren de salarissen naar beneden gegaan. Anders zou een evenwicht tussen in komsten en uitgaven niet meer mogelijk zijn geweest. Merkwaardig, hoe een ge schiedenis zich toch altijd weer herhaald. Evenwicht is in 1934 nodig, zo vervolgde de scribent en dit laatste heeft ons voorafgaande jaren ont broken, zo stelde hij vast. Achteraf was het bovendien schijnvoorspoed. Een schitte ring van glazen lovertjes, zo werd toen wat lyrisch neerge pend, beschenen door het licht van een wat al te gemak kelijk optimisme. De com mentator uit die tijd gaat dan nog wat dieper in op wat als eerste levensbehoeften nodig is en wat men door gulle jaren noodzakelijk gaat vinden. Maar dat "nodig hebben" is een rekbaar begrip, stelt hij dan vast. Iedereen heeft daar over een eigen opvatting. De meest soberen onder de ster velingen ervaren dat men op water en brood kan blijven leven en dat men best nog ge lukkig kan zijn zonder auto of vliegtuig. Maar een moderne samenleving kan niet zonder snelverkeer, werd ook toen al beweerd. Het uitvallen van de telefoon wordt reeds als fi nanciële ramp ervaren. We citeren nog steeds die com mentator van 50 jaar geleden, die met vreugde ook gebruik maakte van wat toen moderne middelen werden genoemd. Daarbij werd ook het vertrek van "De Pelikaan" nog aan gehaald. We zijn vereerders van de snelheid geworden, moet hij toegeven. Via de ra dio weten we op hetzelfde ogenblik, wat er in de wereld gaande is en dat hebben onze voorouders nooit gekend. Als hij (of was het een zij?) daarna echter de vraag stelt of de wereld daardoor beter geor ganiseerd is, luidt het ant woord ontkennend. Naarmate men meer heeft, ontdekt men méér dan tevoren wat nog ontbreekt, was de wijsgerige conclusie. Tenslotte consta teert dezelfde commentator, dat iedereen verstand van al les wil hebben en dat lukt nooit. Er wordt te veel ges proken, geconfereerd en te weinig gedaan. Gelukkig maar, dat die commentator een halve eeuw later de "in spraak" niet meer kan be leven. We citeren nog meer: Het bestuur van land en ge meente heeft zich lange tijd gekenmerkt door praten, door verantwoordelijke besluiten, door het leegpompen van de overheidskassen. Je zou een halve eeuw later bijna den ken, dat hier Lubbers aan het woord,is. Of Ruding, of Dui- senberg. Het is nu afgelopen. Er wordt nu weer zuinig geregeerd, zuinig geleefd, al zijn er nog te veel politieke in plaats van zakelijke overwegingen. Maar toch is al veel ballast over boord en daarom behoeven we 1934 niet al te somber in te gaan, zo besloot een halve eeuw geleden een wij wijs geer. Het lijkt zelf voor 1984 op maat geknipt. Vijftig jaar geleden werd er in 100 uur vanuit Amsterdam naar Batavia gevlogen en in 166 uur was men weer terug. Maar een sportvliegtuig stort te boven Mijdrecht neer in dichte mist. De twee „vliegers overleefden het, zonder dat er toen al een schietstoel was. Roosevelt en Molotov hielden nieuwjaarstoespraken. In Goes vergaderde op 16 ja nuari het crisis-comité uit de Zeeuwse landbouw onder lei ding van mr. P. Dieleman in verband met de steunverle ning aan de bietenteelt. Om dat J.J.N. uit Sint Maartens-. dijk als eigenaar van rundvee niet tijdig aangifte had gedaan van mond- en klauwzeer was hij door de kantonrechter ve roordeeld tot 20,— boete of 10 dagen hechtenis. Hij ging in hoger beroep, waarbij die renarts A.C. Steendijk optrad als getuige en werd tot dezelf de straf veroordeeld als de kantonrechter eerder had ge daan. Veehandelaar J.S. in Sint An naland kreeg een boete voor het in voorraad hebben van vlees, dat niet voorzien was van het voorgeschreven keur merk. In Poortvliet brak de 80-jarige weduwe Koppenhol te Strijenham door de gladheid haar arm. Het kleine Haagje telde toen nog 1717 inwoners. Ook al door de gladheid reed de auto van grossier Cense in de sloot onder Scherpenisse. Hoe het mogelijk was in die crisistijd weet men 50 jaar la ter nog niet. Feit was toch dat een bazar in Oud-Vossemeer voor het Groene Kruis 1600,— opleverde De minister-president dr. H. Colijn had in een nieuwjaars rede toegegeven, dat er voor 1934 weinig economische lichtpunten waren. Ze zijn er dat jaar ook niet geweest. In Tholen was in die tijd zuster Viergever een toegwijd wijk verpleegster. Oud-Vossemeer kreeg in mr. J.J. Versluijs een nieuwe bur gemeester. Hij was augustus 1901 in Middelburg geboren, volgde daar het gymnasium en studeerde daarna voor kandidaat notaris. In maart 1927 studeerde hij te Leiden af als meester in de rechten, werkte drie jaar op de secre tarie te Rijnsburg voor zijn benoeming te Oud-Vosse meer. Burgemeester Versluijs behoorde tot de A.R.-partij en was toen verloofd met mej. M.J.T. Sybrandy, dochter van een Geref. predikant in Over ijssel. Notaris Meulmeester verkocht in Tholen in op dracht van de dames Wagtho een huis aan de verlengde Hoogstraat. Kooper werd H. Bout Azn voor 1250,—In Leiden slaagde voor het doc toraal examen in de wis- en natuurkunde J.J. Dronkers uit Poortvliet. In de algemene vergadering van de tuin- bouwvereniging "Eiland Tholen", die ook in Poortvliet zetelde, werd besloten het vervoer van fruit aan te beste den, werden als bestuursleden C. Murre en J. Hage herkozen en in de vakature J. Augustijn werd W.E.A. de Rijke het nieuwe bestuurslid. Het wa terschap Poortvliet pleegde een aanbesteding van afbraak en bouw van„een brug in de NoordhoekseWeg (nabij het hoefje van H. Uijl). Het werk werd aan de gebr. Van der Werf uit Scherpenisse voor I860,— gegund. De ZLM- afdeling Poortvliet had J.J. van der Slikke als voorzitter en tijdens de ledenvergade ring moest een nieuwe kandi daat kringvoorzitter worden genoemd. De bejaarde Stout- jesdijk (geen voornamen ver meld) trad af. Eerste kandi daat werd C. Hage te Sint Maartensdijk. In Stavenisse koos de ZLM afdeling als eerste kandidaat kringvoorzitter de heer A. Wisse te Anna Jacobapolder. Te Sint Annaland werd na herstemming als ouderling van de Geref. Gemeente de heer J. Elenbaas JWzn geko zen. De haven werd in werk verschaffing uitgebaggerd, waarvoor zich 50 gegadigden melden. Het departement Tholen der maatschappij tot Nut van het Algemeen bestond een eeuw. 9 Januari 1834 was de oprich tingsdatum. De jubileumvie ring vond in Hof van Holland plaats met de heer W. Moel- ker als voorzitter en voor wat het ontspanningsgedeelte be treft Van Dijk's Volendam- mers met accordeonmuziek. Als eerste scheut van de Thoolse afdeling kwam in 1835 de Nutsspaarbank tot stand. Er kwamen al spoedig heel wat spaarders en vanuit de baten ook weer steun voor de moeder-maatschappij. Vervolgens ontstond de Thoolse begrafenisbus en me nig Tholenaar erkende al snel het nut van die instelling. Een derde tak van de Nutsboom werd de bibliotheek waarvan zelfs nog tot voor enkele jaren gebruik is gemaakt. Ook het onderwijs werd steun ver leend, zoals bijv. de zgn. Franse scholen, de teken- schoól voor hand- en bouw kundig tekenen. Ook het ere lid, de heer L.K. van Dijk voerde het woord, die nog wat dieper inging op de geschie denis van het Nut en er aan herinnerde, hoe eertijds do minee Jan van Nieuwenhui- zen. eerst predikant te Aar denburg en vervolgens te Monnikendam de zetel van de Maatschappij vestigde. Het doel was de zgn. derde stand op te heffen,- zoals er tegen woordig steun wordt verleend aan de ontwikkeling van de Derde Wereld. Immers, die derde stand was een laag in de bevolking die van praktisch elk onderwijs verstoken was. Een rumoerige tijd overigens, want men leefde toen temid den van de twisten tussen Pa triotten en Oranje gezinden. De Nutszetel werd naar Am- sterdam overgeplaatst en bleef daar tot heden gehand haafd. Een derde spreker op het eeuwfeest van het Thoolse Nut was secretaris Van der Stel, die met name toelichting gaf op de zo leerzame Nutsa- vonden. De secretaris ver meldde tevens, dat op deze honderdste geboortedag ook het honderdste lid kon wor den ingeschreven. Bij de op richting telde men 20 leden. Daarna volgden er nog tal rijke sprekers van hetzij zus- terafdelingen dan wel plaats elijke verenigingen. Behalve de al genoemde Volendamse accordeon-muzikanten was er ook de conference van de heer en mevr. Noiret, waarvan de verslaggever uit die tijd meld de, dat ze begaafde kunst brachten op de jubileum avond. Aan het slot werden velen dank gebracht voor de aan deze jubileumviering ver leende medewerking, waar onder ook de heren Van Zalt- bommel en A. Engelvaart voor zaalversiering. praktische tips voor fotografen inde vorm van een foto-drieluik Als het heeft gesneeuwd, dan ben ik niet meer te houden. Dan moet ik er op uit, want zo'n witte wereld geeft bijzondere fotokansen, die je niet mag laten lopen. Daarom heb ik in deze tijd altijd een paar extra filmpjes in huis en zodra er een flinke sneeuwbui is gevallen, trekken we er met ons gezin op uit, lekker de winter in. Dit is de eerste opname: gemaakt vanaf een iets hoger standpunt. Je kunt zien dat Duschka, de hond, de witte massa niet zo geslaagd vindt. Zo'n besneeuwd bos is wel een plaatje waard, vooral als je er voor zorgt, dat er ook mensen op staan. Bomen met sneeuw zijn mooi, maar mensen en dieren zorgen voor een levendig element, dat voor het oog als rustpunt fungeert. Hoewel... ook zonder mensen er op kan een sneeuwfoto goed slagen. Maar dan heb je vaak de hulp nodig van het licht, beter gezegd het tegenlicht. Omdat sneeuw en ijs zorgen voor een goede lichtspreiding kun je in de winter vaak mooie tegenlichtfoto's maken. Dit is er een voorbeeld van. Sneeuwfoto's zijn vaak wat wit en eentonig. Daarom heb ik links een donkere boom in het beeld gezet, waardoor er een duidelijk kontrast is ontstaan met die witte zonneplek op het ijs. Nog een sneeuwfoto waarin bewust is gezocht naar kontrast. Want dat is vaak het geheim van geslaagde sneeuwfoto's: de tegenstelling tussen de sneeuw en een motief, dat de witheid van de sneeuw aksentueert. Als je zo'n donker element bovendien op de voorgrond plaatst, ontstaat er diepte in de foto en ook dat is een belangrijke faktor. Als je later, wanneer er geen sneeuw meer ligt, de foto's van zo'n wandeling bekijkt, dan ben je blij, dat je er toen met de kamera op uit bent getrokken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 13