Uien 60 ct SPIERINKJE KLUNDERT TOURS heijstraten b.v. kantoorcentrum: Badminton x-shop klundert tours b.v. Bij verhuizing Donderdag 12 januari 1984 EENDRACHTBODE 11 ANGST De aanschaf van een computer op het landbouwbe drijf is nu nog geen noodzaak, maar in de nabije toekomst wel onontkoombaar. Op een gezinsstudie dag van mensen uit de Thoolse en Sint Philipse land bouw, vorige week woensdag in Haestinge te Sint Maartensdijk, waarbij men zich boog over de ve reenvoudiging en automatisering van de bedrijf sadministratie, toegespitst op het gebruik van de computer, adviseerden deskundigen dat de landbou wers op dit gebied niet moeten afwachten maar zelf met initiatieven dienen te komen. Uit een enquête later op de dag bleek dat de Thoolse landbouwer daar niet voor zal schromen. Op de studiedag werd een groot deel van de vrees voor het onbekende - in dit geval de ontwikkelingen op informatica-gebied - weggenomen. VARKENS RENDABEL JA EN NEE ONDERZOEK STUDIECLUB FAILLIET Plaats ook eens een bymmbv [It- PLAATSELIJK NIEUWS A dverteren is bekend blijven cc CO DAGTOCHT LANDB0UWRAI '84 TH00LS AUTOMATISERINGS CENTRUM INFORM A B.V. voor alle computerverwerkingen Vervolg van pag. 11 Johnny de Leeuw....de titel Eerste klas a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting, de Z.L.M.-kring, de agrarische commissie van de Bond van Plattelandsvrouwen, de gewestelijke R.A.K. (jongeren- )organisatie en het Consulent schap voor de akkerbouw en de veehouderij te Goes hebben daarmee hun doel bereikt. Ze hadden vier deskundige inleiders in de arm genomen om de onge veer tweehonderd agrarische toe hoorders een beetje wegwijs te maken in het computerdoolhof. Misverstanden werden uit de weg geruimd. Zoals de opvatting dat computers moeilijk te bedienen zouden zijn. Volgens L.P. van der Mey, leraar informatica aan de Hogere Landbouwschool te Dor drecht, zal het omgaan met com puters net zo eenvoudig worden als het bedienen van de telefoon en de televisie. Drs. J.P.M. Klink, directeur bij de Coöperatieve Ve reniging Automatisering en Me chanisering te Eindhoven stelde dat de bediening niet moeilijk is wanneer door de landbouwer goed schrijfwerk is gedaan: "Als je onzin in een computer stopt, komt er onzin uit!" In zijn visie moet de computer meer worden gezien als een agenda dan als een rekenmachine. Tevens was er de geruststelling dat er met de komst van de com puter in het landbouwbedrijf geen verandering komt in de bestaande 'machtsverhoudingen'. De boer blijft de baas. De computer is 'slechts' een hulpmiddel bij het nemen van beslissingen. Het neemt geen beslissingen voor de ondernemer. "We staan aan de wieg van een nieuwe ontwikkeling". In deze bewoordingen opende M.C.J. Kosten, voorzitter van de Z.L.M.- kring Tholen en Sint Philipsland. de gezinsstudiedag,. Een jaarlijks terugkerende gebeurtenis die meestal in het teken staat van de studie van een bepaald gewas of een teelttechniek. Dit jaar was de studiedag meer dan ooit op de toekomst gericht. Niet alleen bes temd voor de ondernemers, maar ook voor de vrouwen en jongeren uit het gezin. Volgens Kosten staat de maatschappij bol van mecha nisering en automatisering en zal de landbouw niet achterblijven. Hij onderkende de angst voor het onderbrengen in de computer van bedrijfs- en persoonlijke gege vens. Een niet denkbeeldige angst, omdat de mogelijkheden van de computèr onbeperkt schijnen te zijn. Er zullen wettelijke maatre gelen genomen moeten worden om de privacy van de ondernemer te beschermen. De eerste spreker, Dr. Ir. L.C. Zachariasse, mede werker bij het Landbouw Econo misch Instituut (L.E.I.) te Den Haag, benadrukte het belang van een goede bedrijfsadministratie: "Wie wat wil maken moet plan nen maken. Hoe eerder men daarvan de uitkomsten weet, hoe beter. De mens vergeet, dus moet er voor het maken van nieuwe plannen goed geregistreerd wor den". Zachariasse symboliseerde de bedrijfsboekhouding als log boek en kompas. Het is een be langrijk middel om de eigen posi- Thoolse landbouw niet bang voor computer tie te bepalen, bijvoorbeeld door cijfermateriaal te vergelijken met dat van collega's, en om de zwak ke plekken in het bedrijf op te sporen. Met die gegevens kan een toekomstige koers bepaald wor den. Bedrijfsboekhouding voor controle en planning. L.E.I.-medewerker Zachariasse stelde dat er op korte termijn wei nig te veranderen is aan de be drijfsstructuur, zoals de samen stelling en grootte van de gebou wen, arbeid, produktierichting en grondoppervlakte. De onderne mer kan wel over veel cijfermate riaal beschikken. Het zijn de ba sisgegevens waarmee aan een be ter voorspelbare toekomst ge werkt kan worden. En hoe beter voorspelbaar de resultaten, des te beter ze zijn te beïnvloeden, aldus een wijsgerige Zachariasse. Hij noemde de meting van de melk- hoeveelheid binnen de melkvee houderij een goed voorbeeld. De akkerbouw leent zich minder voor computertoepassingen, op korte termijn omdat de resultaten af hankelijk van allerlei - bijvoor beeld klimatologische - factoren veel moeilijker voorspelbaar zijn. In de akkerbouw zal de computer vooral dienst doen als liquidi teitsbewaker. De financiën in de gaten houden. Binnen die tak van de landbouw een noodzaak om dat er vaak sprake is van een wis selende inkomstenstroom. Zacha riasse ging ook niet voorbij aan het tijdsaspect dat een rol speelt bij het gebruik van een computer: "Hoe meer tijd de ondernemer er voor over heeft, des te beter de resultaten. Op langere termijn is er in Za- chariasse's visie meer te doen met de computer. Wijzigingen in de bedrijfsstructuur zijn dan beter mogelijk. De onzekerheid neemt tegelijkertijd toe. De ondernemer moet namelijk beslissingen ne men op basis van onvolkomen in formatie. De cirkel is weer rond wanneer Zachariasse stelt dat de infprmatie beter is naarmate men er meer tijd in steekt. Het rende ment van een computer is daarvan mede afhankelijk. "Naast grond, arbeid en kapitaal geit adminis tratie als vierde produktiefactor: het is essentieel als cijfermatige basis van de bedrijfsvoering", zei Zachariasse.. Drs. Klink, directeur van de C.O.V.A.M., had de opdracht ge- kregen duidelijk te maken hoe de bedrijfsadministratie zo eenvou dig mogelijk verricht kan worden. Naar zijn mening wordt de meeste tijd in beslag genomen door het vervelende karwei van het regis treren van bedrijfsgegevens. Klink zag de oplossing in de ve reenvoudiging van het schrijf werk: "Als je daarin slaagt wordt de drempel voor computerge bruik lager. De computer is een hulpmiddel en meer een agenda dan een rekenmachine". Klink verlegde de inhoud van zijn be toog van de theorie naar de prak tijk. De C.O.V.A.M., het bedrijf waarvan hij aan het hoofd staat, houdt zich intensief bezig met het gebruik van computers binnen d varkensveehouderij. De varkens fokker met computer brengt voortdurend gegevens over zijn varkens in. De computer voorziet de ondernemer desgewenst van een lijst met activiteiten die in een bepaalde periode moeten worden gedaan! Het geeft zelfs aan wan neer een zeug gedekt moet wor den. De computer als geheugen steuntje. Van die activiteiten wordteen planning gemaakt. Hier gaat het nog om planning op korte termijn. De agenda-functie van de computer. Het kost de varkens fokker allemaal veel minder tijd en Klink ziet dat als een belang rijk voordeel van automatisering. Voorwaarde voor succes noemde Klink het bijhouden van de dage lijkse gegevens in een zakboekje. De praktijk wijst uit dat de ge middelde varkensfokker dan niet langer dan een half uur per week voor het beeldscherm hoeft te zit ten. Klink besloot zijn bondige betoog met de constatering dat het kladboekje wordt geautomati seerd. De studiedag werd commercieel gekleurd door de inleiding van Rabobank-medewerker P.L. Ra- getli uit Utrecht. "Als het aan ons ligt wel", was zijn antwoord op de vraag 'Kan de boekhouding wor den aangepast aan andere bedrij ven en instellingen, en omge keerd?" Om zijn toehoorders een indruk te geven van het snelle tempo waarin de computer zich ontwikkeld heeft, haalde hij er een tractor bij: "Als die ontwik kelingen op de tractor toegepast waren, dan had die nu het formaat van een speelgoedtractor, een kracht van ongeveer 350 pk. De prijs van een paar gulden en hoefde ie slechts om de driejaar te tanken. De computer is nu zowat een huisartikel en bijna iedereen zal er mee gaan werken". Uitvoe rig schetste hij de terreinwinst van de computer in het bankwezen. Volgens Ragetli zal de financiële rompslomp voor bedrijven in de nabije toekomst een stuk minder van omvang zijn. Er hoeft gewoonweg minder 'geschreven' te worden. Wanneer gegevens eenmaal in de computer zitten, kunnen ze voor verschillende doeleinden worden aangewend. Op eenvoudige wijze kan cijfer materiaal aangeboden worden aan boekhoudbureau's. Gegevens gaan rechtstreeks de boekhouding in. "De nieuwe ontwikkelingen ver eisen discipline en aanvullende voorzieningen van onze kant. Er moeten systemen komen die aan sluiten bij wat u heeft of nog krijgt". Ragetli meende dat de rentabili teit van een computer voorname lijk afhangt van de aard van het bedrijf. En met dié computer moet dan aanvullend gebruik worden gemaakt van de informa tie waarover men bij de data (ge gevens) banken van de standsor ganisaties zoals het Landbouw schap beschikt. Die gegevens worden door het gebruik van een mico-computer toegankelijk ge maakt. En dat de computer zich dankzij die mogelijkheid vrij snel terugbetaalt, maakte Ragetli dui delijk aan de ha'nd van een voor beeld: hij bezocht onlangs een in ternationaal congres in Utrecht. Over computers en automatise ring. Tijdens een demonstratie kwam de organisatie tot de ont dekking dat het voor iedere aan wezige buitenlandse congresgan ger vijftig gulden subsidie van het Rijk had kunnen ontvangen. Men boorde zich 40.000 gulden door de neus. Dankzij de gegevens die opgeslagen liggen bij de databan ken wordt bijvoorbeeld het hele subsidiesysteem een stuk over zichtelijker. Met de computer kan dan alle relevante informatie op gevraagd worden. Ragetli verze kerde dat de banken zoveel mo gelijk zullen doen om het de klant in dienstverlenend opzicht zo ge makkelijk mogelijk te maken: "De banken zien er een uitdaging in!" Uit de hoek van het landbouwon derwijs liet leraar L.P. van der Mey een geluid horen. Hij atten deerde er op dat de strekking van het betoog van zijn voorganger Ragetli, 'Wat goed is voorde bank is ook goed voor de boer' een wat eenzijdige benadering was van een probleem dat nog kan gaan spelen in de toekomst en al enigs zins speelt: dat van de wildgroei van systemen, die onderling niet aansluitbaar zijn. "Er moet één systeem komen", aldus Van der Mey! Niet alleen de bank, maar ook anderen zullen bij de ontwik keling daarvan betrokken moeten worden. Van der Mey was van mening dat de landbouwer zich eerst moet afvragen of hij wel of geen com puter aanschaft. Op langere ter mijn valt er gewoon niet aan te ontkomen. Dan is de computer een noodzaak. De leraar infor matica zou het tegelijkertijd wel en niet doen. "Ik kan me voor tien- tot twintig duizend gulden uitstekend uitrus ten. maar voor duizend tot vijf tienhonderd gulden heb ik ook al iets." Het kwam er op neer dat een duur systeem niet gemakkelijk te bedienen is. Er moet ontzettend veel mee geëxperimenteerd wor den. Een kleine computer heeft het nadeel datje er zo op uitgeke ken bent. De mogelijkheden zijn beperkt. Wat dit betreft is de aan schaf van een computer op dit moment volgens van der Mey niet opportuun. Aan de andere kant ziet hij die aanschaf als een grote uitdaging. Om die reden zou hij het wel doen: "Je kunt er een re delijk stuk administratie in doen, ten tweede krijg je het gevoel dat je je klaarmaakt voor de toekomst, het is leerzaam voor de kinderen en er zijn altijd nog een heleboel leuke spelletjes in de handel ver krijgbaar". Van der Mey kwam evenals zijn voorgangers tot de conclusie dat een verdere automatisering in de akkerbouw op dit moment niet nodig is. Hij baseert dat op de re sultaten van een onderzoek dat onlangs op akkerbouwbedrijven in het zuidwesten van het land is gehouden. De Hogere Land bouwschool in Dordrecht onder zocht de behoefte aan computers op het akkerbouwbedrijf. Een ac tiviteitenstudie, waarin gegevens werden vastgelegd over de dage lijkse handelingen van de boer. Financiële, technische en teeltge- gevens. Voor de boer heel een voudig op te vragen en een hand leiding voor verdere activiteiten, wanneer ze eenmaal in de com puter zijn ingevoerd. Een oplei ding of een extra scholing is geen voorwaarde. Ook in de akker bouw leidt het gebruik van de computer tot een effectiever be drijfsbeheer, bedrijfsbeoordeling en bedrijfsbeleid. "U neemt dan beslissingen op grond van infor matie. Er worden geen beslissin gen voor u genomen", verzekerde van der Mey. "U kunt de compu ter wel vragen stellen". De akker bouw kan gemak hebben van de computer, noodzakelijk is ie nog niet. Van der Mey ziet in de toekomst uit het oogpunt van kostenbespa ring ruimte voor computersyste men op centrale plaatsen. Sa menwerking in de regio, waarbij desgewenst gebruik gemaakt kan worden van bijvoorbeeld bereke ningsmodellen, planningsmodel len en simulatiemodellen. Een centrale computer, waarin ook derden zoals banken informatie kunnen onderbrengen. De Dordtse leraar informatica waarschuwde er voor dat als het initiatief wat betreft de aanschaf van computers overgelaten wordt aan de omgeving er heel wat ges truikeld zal worden: "Bij u moet het beginnen, omdat u ermee moet werken. Uw betrokkenheid is nodig. Wacht niet af op wat 'van boven' komt. Dat leidt tot mis sers'. ln de middaguren werd een korte forumdiscussie gewijd aan de uit slag van een grootschalige stem ming over een twintigtal stellin gen die betrekking hadden op allerlei facetten van de komst van de computer: 'moet de privacy voldoende gewaarborgd worden', Covam directeur Klink geeft voor een beeldscherm uitleg over bedrijf sadministratie. 'zal het leiden tot verlies van per soonlijke en sociale contacten', moet de bediening eenvoudig zijn' en meer van dergelijke vragen met een vrij voorspelbaar antwoord vormden de aanleiding tot alge mene en tegelijkertijd kernachtige uitspraken van de tien forumle den. De stellingen werden tussen de middag door de 'dagstudenten' voorzien van een rode (nee) of een groene (ja) sticker. Lang niet iedereen deed mee aan de stic kerparade, terwijl anderen voor het gemak alle stickers opmaak ten. Zonder dat de relativiteit van de enquête door de forumleden in twijfel werd getrokken - er werd zelfs geen voorbehoud gemaakt - knoopte men er de conclusie aan vast dat de Thoolse landbouwer niet bang is voor de computer en dat hij dat stuk automatisering zelfs gretig tegemoet ziet. Realis tischer was de uit de enquête voortgesproten wens om te komen tot de oprichting van een studie club. Een werkgroep die zich buigt over de ontwikkelingen en de toepassingsmogelijkheden van de computer in de regio. Van der Mey adviseerde de organisatoren van de studiedag dat er met dat onderwerp verder gestoeid moet worden. Het onderwijs zal hen daarbij graag behulpzaam zijn. Tijdens de discussie antwoordde Kiink op de vraag hoeveel voor een redelijke computer neergeteld moet worden, dat daar geen zin nig woord over te zeggen is. Zo kun je ook geen duidelijk ant woord verwachten op de vraag wat de prijs van een auto is. Je hebt ze in alle soorten en maten. "Met een Eend kun je opk grote afstanden rijden....". De studiedag werd besloten met een samenvatting door dhr. Geu ze, medewerker van het Land bouwschap. Daarin benadrukte hij vooral het belang van een goede samenwerking tussen be drijven en de noodzaak van een goede bedrijfsadministratie, die via de computer een bron is van goed management. Evenals M. Ph. van der Weele uit Sint Anna- land, die tijdens de forumdiscus sie als voorzitter optrad, sprak Geuze van een geslaagde dag. En bijzonder leerzaam, niet in de laatste plaats dankzij de verschil lende demonstraties met compu ters en beeldschermen door Ir. P.K. Cevaal, medewerker van het P.A.G.V. te Lelystad, van het proefobject gewas- en bedrijfsre- gistratie van Akkerbouwbedrijven in Zeeland, C.O.V.A.M.-directeur Kiink en Geuze zelf met viditel- informatie van de eigen standsor ganisaties. Van de Weele beloonde de vier inleiders en samenvatter Geuze met een kistje vol groente- en fruitprodukten van Thoolse bo dem. Er zat zelfs een ananas tus sen! De Thoolse boeren zijn klaar voor de computer. Eén van hen liet in de vorm van een grap toch door schemeren nog niet voor 100% op de nieuwe automatiseringsgolf te vertrouwen: "Als je op de ver keerde knop drukt, ben je fail liet!" Slechts 7,50 tot en met 20 woorden bij contante betaling in geld, per groene betaalcheque, blauwe giro-betaalkaart, bank- of giro-opdracht. Veiling Sint Annaland dinsdag 10 januari 1984 Uien maat 40 op klasse 2nl 59,10 - 60,10; Drielingen maat 35/40 klasse 2 nl 38,80 - 41,00. Aanvoer 179 ton. de Xerox 820 micro-computer met 64 K RAM en 4 K ROM, met opslagcapaciteit naar keuze van 92 K tot 512 K of harde schijf ip M byte. Leasbaar v.a. f 173,— p/mnd. ook IBM en Kaypro (v.a. 5.850.— ex. btw) Maak een afspraak voor een demonstratie Wie toe is aan een aanschaf op kantoor-technisch gebied moet rekening houden met de integratie van apparatuur in een totaal-systeem. Het Ethernetwerk-systeem van Rank Xerox is zo'n koploper op dit gebied. Een komplete kollektie onder één merk. Waarbij de electronische schrijfmachine óók printer en invoerstation voor de micro 'kan wgrden. Aanschaffen vraagt méér dan ooit rekening houden mét. De Xerox-dealer wijst U graag de weg. micro-computers X-Shop - Brainwave BV, Antwerpsestraat 48,\Bergen op Zoom, tel.: 01640 42765 PLAATSELIJK NIEUWS r. PLAATSELIJK NIÉUWS H: maar bestemmen voor mogelijke cursuskostenverhogingen. Ook bij de Intergemeentelijke Sociale Dienst zijn er financiële mutaties. Voor Algemeen Beheer was een bijdrage opgenomen van ƒ73.193,12, de werkelijke kosten zijn 66.410,— een verlaging dus van 6783,12 de kosten voor de Sociale Zorg waren geraamd op 54.722,— maar die liggen ruim 37 mille hoger. Dit komt ten laste van de post onvoorzien. Door een afrekening van het be drag per leerling zal de Chr. school te Sint Philipsland nog 2504,80 moeten terugbetalen. Voorgesteld wordt als nieuwe medewerker van de buitendienst de heer A. van Duuren te benoe men. B. en w. willen de gereedge komen woningen in de Krabbe- kreekstraat toewijzen aan de he ren A. Boon te Sint Annaland, A.C. van Westen te Roosendaal, J.v.d. Beek en S.J.J. Everaers al hier en aan M.A. Bevelander te Oud-Vossemeer. Voor 3 wonin gen zijn nog geen gegadigden. Er is nu offerte gevraagd voor een afrastering van het terrein Ge meentewerken. Er zal op een 7500,— gerekend moeten wor den. Het college wil het bedrag halen uit de reserve gebouw Ge meentewerken. Het college wil de container wel handhaven, maar ze wordt achter het hekwerk ge plaatst, zodat illegaal storten kan worden voorkomen. Door aan passingen en verzekeringen, die werden verhoogd, wordt de post onvoorzien voor 1984 gebracht op 15.904.65. c LU c s O) a> O O 3=1 c O Z S1» a> a> z a» F .E "o jx O a> ro -Q ro ro O C f LU ir> W O) A3 mmm JS cc JS Q- jz O _a> co O 2 tv txJD "3 IS k- V organiseert op donderdag 26 januari a.s. Boeking en informatie: Oud Vossemeer Tel: 01667-2305 Al meer dan 5 jaar vooor velen aan het werk. Ook voor u kan mijn bedrijf op administratief gebied veel doen. ANALYSEREN: van uw administratieve problemen PROGRAMMEREN: voor uw grote of kleine computer Maar ook: VERWERKING: op mijn grote computer, door uzelf of door mij. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij: Hollaereweg 1-3 4698 PH OUD VOSSEMEER H.A. NIJPELS 01667-2690 Engelsestraat 27, postbus 180, 4600 AD, Bergen op Zoom tel. 01640 - 5 53 00 (J. Frank) fi showroom kantoormeubelen telefoon 01640 - 5 00 00 slingerweg 25 - bergen op zoom en machines verkoop kantoorbenodigdheden In de eerste finalegroep,waarvoor zich dus geen streekgenoten wis ten te plaatsen, streden 12 spelers om de Zeeuwse sneldamtitel bij de senioren. Onder hen bevond zich de regerende kampioen de 18-jarige Johnny de Leeuw uit Goes, die vanaf het begin de lei ding pam en die de rest van het toernooi niet meer afstond. Hij ondervond wel hevige tegenstand van Harry Verdoolaege uit Berg en op Zoom, maar deze moest na een nederlaag tegen de Middel burger Goedhart afhaken en toe staan dat de Leeuw een ronde voor het einde al zeker was van de titel. Overigens was de finale zeer sterk bezet met vele kampioenen van voorgaande jaren zoals Bram Goedhart (Middelburg en al vier keer Zeeuws kampioen), Jules Gajadhar (Bergen op Zoom, Cees Rijk (Goes) en Peter Schunselaar (Middelburg). Een tweetal ont- brekenden in de finale, nadat ze in de voorronde verrassend werden gewipt, waren Wiskerke en Veer- hoek. De eindstand van de finale (over 11 ronden) luidt: 1. Johnny de Leeuw (Goes) 17 pnt. 2. Harry Verdoolaege (B. op Zoom) 16 pnt. 3. Anton Saman (Zierikzee) 14 pnt. .4, Peter Schunselaar (Middel burg) 13 pnt 5. Jules Gajadhar (B. op Zoom) 12 pnt. 6. Bram Goedhart (Middelburg) 12 pnt. 7. Daaf Kasse (Middelburg) 11 pnt. 8. Johny Poulisse ('s- Gravenpolder) 11 pnt. 9. Cees Rijk (Goes) 10 Arie Kammeraat(Middelburg) 6 pnt 11. Anton Baaijens (Middelburg) 5 pnt. 12. Pim Filius (Souburg) 4 pnt. Naast de ruim 40 hoofdklassers en 50 jeugdspelers streden nog eens bijna 60 liefhebbers in de le klas se. In de finale die uit 12 man bestond werd kampioen Piet Jon- geneelen uit Kruiningen met 16 pnt., gevolgd door Kees de Jonge uit Middelburg met 15 en Wim Heydra uit Vlissingen met 14 pnt. In deze finale slechts één streek genoot, Stef Baerends van de Thoolse damclub. Na een voor treffelijke voorronde waarin hij ongeslagen bleet en waarin hij zelfs de latere kampioen Jonge- neelen wist te kloppen ontpopte hij zich direkt als een titelkandi daat. In de voorronde had hij blijkbaar zijn kruit verschoten, want in de finale reikte hij niet verder dan een 10e plaats met ne gen punten. In de 2e finalegroep die gewonnen werd door M. de Wild uit Zierikzee behaalden de Thoolse spelers S. Schot en A. van Akkeren een 5e en 9e plaats en L. v.d. Velde uit St. Philipsland werd 12e. In de 3e finalegroep werd J. Noordhoek (St. Philipsland) der de. Henk Geluk (Tholen) 7e en J. Suurland (St. Philipsland) tiende, ln de 4e finalgroep was een twee de plaats weggelegd voor J. v.d. Velde van de Thoolse damklub en een 10e voor A. Verwijs van St. Philipsland. De 5e finalegroep tenslotte lever de een 2e plaats op voor P.v.d. Velde uit St. Philipsland, een der de voor Arie Schot uit Tholen en een achtste voor L. ten Hove eveneens van St. Philipsland. In deze groep streed tevens de enige dame uit het senioren-gezelschap mevr. Knape uit Souburg (voor het eerst op èen sneldamkam- pioenschap). Zij werd negende en hoewel ze buiten de prijzen viel, kreeg ze toch door voorzitter Boogerd een bos bloemen aange boden. Na afloop van het kam pioenschap feliciteerde de heer de Koeijer voorzitter van de Prov. Zeeuwse Dambond bestuur en le den van de Thoolse damklub met de laatste maanden behaalde suc cessen en met het grote deelne mersaantal. Het deed hem goed dat bijna de helft van de in Zee land georganiseerde dammers die dag naar Tholen waren gekomen. Hierna bedankte de Thoolse voorzitter wedstrijdleider J.A. van Akkeren, alsmede alle andere le den en medewerkers, die tot het doen slagen van deze dag een bij drage leverden. Tenslotte reikte hij aan 44 dammers de prijzen uit en ging daarna over' tot de trek king van de loterij. Het bestuur van de Thoolse dam klub "De Eendracht" kan op een geslaagd damevenement terug zien. dat organisatorisch vlekke loos verliep. Zeer positief werd het ervaren, dat op een enkel incident na, bijzonder sportief werd ges peeld. Het vierde team van badminton vereniging B.C. Batho uit Tholen verloor de uitwedstrijd tegen Slagvast 7 uit Oudenbosch met 5-3. Na een omslachtige en lang durige reis arriveerde de ploeg op de plaats van bestemming. Tij dens de enkelspelen moesten Ar no van der Steen en Jan Vossel- man in hun tegenstanders de meerffere erkennnen. Het heren- dubbel bracht de spanning weer terug in de wedstrijd. De heren wonnen twee keer met 15-12, waardoor de stand op 3-2 kwam te staan. Het dames-dubbel eindigde in een verlies voor Batho, 4-2. Tijdens het gemengd-dubbel wa ren Anja van de Velde en Jan Vosselman goed in vorm. Met 15- 8 en 15-7 moest de tegenpartij het onderspit delven. 4-3. De laatste partij leverde echter weer een verlies op vöor de Tholenaren, zodat een 5-3 nederlaag onver mijdelijk was.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 11