Neergestorte vliegtuigen ST^P De familie Schorer Donderdag 5 januari 1984 ZEE LAM) IN DE FEX Provinciegeld voor jongerenorganisaties I X li E HOE F De stichting Unie van Vrijwilligers in Zeeland heeft de pro vincie een subsidie van 3.000,— gevraagd. Provinciale Staten beslissen in hun januari-vergadering op dit verzoek. Gedeputeerde staten hebben hiertoe een positief advies uit gebracht. Plaatselijk werk Overkoepeling Financiering Toename vrijwilligerswerk (OM M I SS I KS Gezondheidszorg mi STEMMEN VAN LEZERS Raad St. Philipsland TH00LSE BEKENDEN IN HOTEL VAN TILBURG Binnenkort bloedafname Henry Dunant BALLET- EN DANSKLEDING OVERDENKING Hoe zal het morgen gaan? ABDIJ Voormalig woonhuis van Johan Middelburg. Hendrik Schorer, nu rechtbank, te "Professor te Water, die een hof felijk man was, schreef in een brief, dat de plaats door de familie Schorer tijdens onze republiek in genomen, eenigszins zweemde naar den invloed der Van Borsse- len's in den grafelijken tijd'Zo begint een verhaal over de familie Schorer in Levensberichten van Zeeuwen van de hand van Nagt- glas. Nu is verschenen de Inven taris van het archief van de familie Schorer, opgemaakt door jhr. dr. G.F. Sandberg, in de Inventarisa tiereeks nr, 1 van het Rijksarchief in Zeeland. Tot in de negentiende eeuw is de familie Schorer een bij uit stek Middelburgse familie ge weest, te beginnen met de in 1581 in Aken geboren Lukas Schorer, die om zijn geloofso vertuiging naar de Zeeuwse hoofdstad uitweek. Hij vestigde zich als koopman. Generaties Schorer vinden we vervolgens als leerling van de Latijnse school. Later bekleedden zij functies in de stadsregering als schepen en als raad. Zeven le den van de familie oefenden het burgemeesterschap van Mid delburg uit. De eerste gouverneur des Ko- nings was Johan Hendrik Scho rer; in de inventarisatie wordt van hem het dagboek genoemd dat hij van juli 1 809 tot december 1810 heeft bijgehouden. Het dagboek begint met de invasie van de En gelse troepen en eindigt met de afstand van het burgemeester schap van Middelburg. Het uitvoerige dagboek is door mr. W.D. de Bruine uitgegeven in het Archief van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen van 1963. De uitgave kreeg als motto mee de uitspraak van Jo han Hendrik Schorer: De meeste zaaken worden niet na motif, maar na de uitkomst beoor deeld". Een andere leefregel die Schorer bezigde was: nunquam successu crescit honestum, wat zoveel wil zeggen als zedelijke kracht neemt nooit toe door suc ces. Johan Hendrik Schorer was de hoogste gezagdrager in Mid delburg tijdens een bijzonder Gs stellen provinciale staten voor in het deelprogramma sociaal-cultu reel werk bijdragen op te nemen voor de Katholieke werkende jonge ren, het NVV-jongerencontact, de CNV-werkende jeugd en de Katho lieke plattelands jongeren. Voor de vakbondsgebonden organisaties gaat het om bedragen van resp. bijna 60.000, 6 .500,— en ruim ƒ52.000,—. De bedragen komen ten laste van het deelprogramma voor 1 982; dooreen misverstand was verzuimd de provinciale subsidie hierin op te nemen. Voor de Katholieke plattelands jongeren gaat het om de jaren 1980 tot en met 1982 en om bedragen van ruim 1 9.000,—, 1 7.000,— en bijna 25.000,—. De organisatie staat in het deelprogramma voor 1983 te boek voor 23.000,—. De mis verstanden konden ontstaan door landelijke wijzigingen in het wel zijnsbeleid en de daarmee gepaard gaande verandering in de financie ring. Zij kunnen worden goedgemaakt door te putten uit het fonds sociaal- cultureel werk van de provincie. IEUWS moeilijke periode. Hij moest zelfs Napoleon ontvangen. Om Nagt- glas nog eens te citeren: "Toen keizer Napoleon in 1810 te Middelburg kwam, behan delde hij den burgemeester met onhebbelijke brutaliteit; doch deze antwoordde den volgen den dag zóó kalm en waardig, dat de adjudant-generaal Duroc verklaarde den keizer nog nooit zoo te hebben hooren toespre ken". Behalve het dagboek liggen in het familiearchief Schorer tal rijke brieven, reisjournalen, ge gevens over buitenplaatsen (als Torenvliet) en dergelijke. De tweede kamer uit gedeputeer de staten houdt dinsdag 10 ja nuari vijfmaal zitting. Op de rol staan beroepschriften die voort vloeien uit de algemene bij standswet. Bijstandaanvragers uit diverse Zeeuwse gemeenten heb ben de beroepen ingediend tegen beslissingen van hun gemeente bestuur. De zittingen zijn om ne gen uur, half tien, tien uur, elf uur en half twaalf; zijn zijn belegd in het provinciehuis, Sint Pieter straat 42, Middelburg. De AROB-commissie uit gedepu teerde staten heeft 10 januari, 10.30 uur, een hoorzitting met als onderwerp de bezwaren van de heren K.A. van den Hoven en 1 mr. F.X.A.M. van Hasselt tegen de verklaringen van geen bezwaar van gs een woonwagencentrum aan te leggen aan de Emmabaan in Koewacht. B en w van Axel hebben de verklaringen aange vraagd. Ook deze zitting is in het provinciehuis en net als de bij standszaken, wordt dit bezwaar schrift in de openbaarheid behan deld. Unie van vrijwilligers De Unie van Vrijwilligers heeft in Zeeland afdelingen in Goes, Mid delburg, Vlissingen en Zierikzee. Vroeger stond UW voor Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, maar al een aantal jaren is de organisatie ook open voor mannen die de doelstelling van de stichting on derschrijven: het bevorderen en verlenen van maatschappelijke hulp door vrijwilligers met men selijk contact en continuïteit in het werk als voornaamste kenmer-, ken". Sindsdien staat UW voor Unie Van Vrijwilligers. De vier afdelingen kunnen een beroep doen op een totaal van 450 vrijwilligers. Het werk van de plaatselijke afdelingen is praktisch gericht; zo zijn er de dienstverlening in de zieken- en verpleeghuizen, de maaltijdbe zorging via Tafeltje-dekje, kle- dingbeurzen, handwerkclubs, koopmorgens, brailleren, ver koop van kinder- en zomerpost- zegels en een oppasdienst voor geestelijk gehandicapte kinde ren. De dienstverlening in de zieken en verzorgingshuizen omvat gast vrouwendiensten, de bezorging van kranten, een rijdend winkel tje, patiëntenbibliotheek, het brengen van bezoekjes en de ver zorging van bloemen en hand werken. De provinciale UW heeft een overkoepelende en ondersteu nende functie naar de afdelin gen toe. Tot de coördinerende taken ho ren provinciaal overleg, bege leiding van de afdelingen, vor ming en training van vrijwilli gers en bestuursleden, kwali teitsbewaking van het werk, het volgen van nieuwe ontwik kelingen en het opzetten en be geleiden van nieuwe afdelin gen. De subsidie is nodig voor het provinciale werk. Gs schrijven in hun statenvoor- stel, dat de plaatselijke afdelingen soms worden gesubsidieerd door de gemeenten, maar dat de vrij willigers naast de aanbieding van i hun diensten een financiële bij drage leveren. Bovendien dragen zij bij in de kosten van de provin ciale UW. De provinciale subsidie is bedoeld voor reis- en vergaderkosten en een aantal admipistratieve zaken als copieer— en portokosten. De post reiskosten is de grootste: 1.400, een deel van dit geld is nodig om nieuwe medewerkers in de gelegenheid te stellen een algemene basiscursus te volgen. Zoals gezegd is het totale subsi diebedrag 3.000,—. Gs wijzen de staten erop, dat de bezuinigingsmaatregelen de beroepsorganisaties voor hulp verlening dwingen hun dienst verlening in te krimpen. Waar die wganisaties nu steken moeten laten vallen, kan de UW in de plaats treden. "Daar om is het ook van belang dat de provinciale stichting in de gele- genheid wordt gesteld de leden De komende tijd zijn er vergade ringen van drie commissies uit de provinciale raad voor de volksge zondheid. Op de valreep kan nog worden aangekondigd de vergadering van de commissie geestelijke gezondheidszorg en zwakzinni genzorg op donderdag 5 janua ri, 9.45 uur. Besproken wordt het subsidiever zoek van de Federatie van ouder verenigingen van geestelijk en li chamelijk gehandicapte kinderen, een aanvulling op de beleidsnota 1982 van psychiatrisch zieken huis Vrederust en het vooront- werp-kaderplan psychiatrie Noord-Brabant. Aandacht is er ook voor klachtenbemiddeling en -behandeling en voor het verzoek van de Vereniging van werkers in de psychotherapeutische hulp verlening om met hun werkwijze rekening te houden in de plannen van psychiatrische voorzieningen in Zeeland. De commissie ziekenhuiszorg vergadert dinsdag 10 januari, 15.30 uur. Ook hier wordt de voortgangsnotitie klachtenbemid deling en -behandeling ter sprake gebracht, gekoppeld aan de nota "Signalen uit het patiëntenveld en aan een universitair onder zoeksrapport "Klachten opvang van patiënten in algemene zie kenhuizen". Dr. P K. de Haas verschaft de commissie inzicht in de stand van zaken bij de Goese dependance van de Rode Kruis bloedbank Zuid-West-Nederland. te activeren en de plaatselijke afdelingen te vermeerderen en uit te breiden", aldus gs, en zij voegen daaraan toe, dat zij deze vorm van maatschappelijke dienstverlening in de eerste lijn erg waardevol vinden. Deze week behandelen de staten commissies voor welzijn en be stuurlijke organisatie het subsi dieverzoek; provinciale staten ne men de uiteindelijke beslissing op vrijdag 27 januari. 10 Januari, 19.30 uur, verga dert tenslotte de commissie ba sis- en eerste lijnsgezondheids- zorg. Op de agenda staan een advies over de borst-thermograaf (appa ratuur om in een vroegtijdig sta dium borstkanker te kunnen op sporen), de nota eërste lijnszorg van de staatssecretaris van volks gezondheid en —ook hier de voortgangsnotitie klachtenbemid deling en -behandeling. De gezondheidscommissies vergaderen alle drie in Goes, in restaurant Terminus, Frans den Hollanderlaan 37. De bijeen komsten beginnen met spreek recht voor het publiek. W1 lyHfLS". ter IS^ZZT- Nieuwjaarsreceptie Commissaris der koningin en mevrouw J.B. Boertieh-Velema houden namens het provinciaal bestuur een nieuwjaarsreceptie op zaterdag 7 januari van vier tot zes uur in de namiddag. De ontvangst is in de statenzaal. Abdij 11Middelburg. Zoals inmiddels gebruikelijk wordt gewerkt met een lettersys- teem, waardoor "filevorming" in het statenzaalcomplex en op het Abdijplein wordt voorkomen. De nieuwjaarsreceptie is vrij toegan kelijk. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 Naar aanleiding van het verzoek om inlichtingen over in de laatste Wereldoorlog neergestorte vliegtuigen in de Eendrachtbode van 8 de cember zijn de volgende reacties ontvangen. De heer Bentschap Knook uit St. Maartensdijk meldde het volgen de over het neerstorten van een Engels vliegtuig in de nacht van 1 op 2 maart 1943 in de Muyepol- der. Het toestel, vermoedelijk een 4- motorige Lacaster bommenwer per vloog in Duitsland reeds zwaar gehavend laag over Ne derland toen deze bij Woens- drecht nogmaals werd getroffen. Dit bleek fataal. Het stortte bran dend neer in de Muyepolder, waar ik de plaats nog wel kan aanwijzen. Het neerstorten had zo'n hardde knal tot gevolg dat heel St. Maartensdijk wakker werd. Vier leden van de bemanning werden dood op het schor van de Pluimpot gevonden. De staart van het toestel lag enige honderden meters verder bij het bos aan de zeedijk, met de staartschutter grotendeels verkoold achter zijn mitrailleur. De lijken van de bemanning werden niet afgedekt onder aan de dijk gelegd, waar vele Smerdiekers ze van de dijk af hebben zien liggen. Er waren er velen die huilden. 's-Middags kwamen burgemeester Polder man en een hoge Duitse officier kijken. Laatstgenoemde ging strak in de houding voor de doden staan met de hand aan de pet en zei "Kameraden", waarna hij een poos roerloos bleef staan. Burge meester Polderman tikte met zijn stok even tegen de laars van de piloot. De bemanning was samengesteld uit meerdere nationaliteiten. Er was een Fransman en een Cana dees bij. De piloot had rood haar. Ze waren bijzonder goed gekleed in met schapenvacht gevoerde le deren pakken. 's-Middags kwa men Duitse soldaten met een vrachtauto de lijken halen. Ze werden gekist en naar Bergen op Zoom vervoerd. De Duitsers heb ben zeker een week bij het wrak op wacht gestaan. Er mocht nie mand bijkomen. Als jongens van 14 en 15 jaar durfde je tijdens de bezetting meer dan de ouderen. Uit school gingen we het schor afstropen waar alles her en der verspreid lag en zowaar vonden we een complete mitrailleur. We liepen behangen met patroon banden onder langs de dijk zodat de Duitsers ons niet konden zien. Met drie man werd de mitrailleur gesjouwd. De mensen op de Wal wisten niet wat zij zagen. De pret duurde niet lanq want voordat we op de Markt waren, nam de reeds gewaarschuwde politieagent Bijl alles in beslag. Later hebben we noq een pistool gevonden, dat we bij een dam in de Groenedijk wegstaken. We hebben het echter niet meer ge vonden. Ook de heer J.G. Bijl uit St. Maartensdijk herinnert zich het neerstorten van een toestel, een Short Stirley, in de Muyepolder. Het kwam terug van een lucht aanval op Berlijn, waar de piloot dodelijk werd getroffen door een scherf in het hoofd. Op de terug weg werd het toestel door een Duitse jager boven de Ooster- schelde neergeschoten. Eén der vliegers wist hierna het toestel met een valscherm te verlaten en landde op Tholen, waar hij door dokter Duinker werd behandeld. Het geraakte toestel vloog in de richting van St. Maartensdijk, doch boven Westkerke brak een vleugel, waarna het afzwenkte naar de Muyepolder. De Com mandant was een Fransman. Ook was er een Nieuw-Zeelander bij die ruim 2 meter lang was. De heer Bijl meldde ook het neerstorten van de Duitse Junker in de Uiterst-Nieuwlandpolder. Het werd boven A.P. Geluk aan de Langeweg door Duitse jagers neergeschoten. Het brandde to taal uit. De 4-koppige bemanning kwam hierbij om het leven. De heer Bijl hoorde later op de ge meentesecretarie van de Duitse commandant dat het het 56ste toestel was dat in de nacht van 10 op 11 mei 1941 werd neergescho ten. Die nacht vluchtte de secre taris van Hitler, Rudolph Hess, met een vliegtuig van Duitsland naar Schotland. De heer A.L. Hage van "Reyger- sburg" hoorde in de nacht van het neerstorten van de Junker een vreselijk geloei en daarna een plons. De volgende morgen vond hij een kwartiermuts die hij weer weggooide. De Duitsers moeten dit hebben vernomen, want ze hebben er twee dagen naar ge zocht. Waarom die muts zo be langrijk was is niet bekend. Mevrouw An de Groen-van der Werff te Scherpenisse meldde nog dat er 12 juni 1943 's middags een Engels vliegtuig in de Ooster- schelde is gestort. De piloot van dit toestel is te Scherpenisse aan land gebracht en opgebaard. De naam van de piloot J. Anderson heeft zij indertijd genoteerd. Op het War Cemetry te Bergen op Zoom is inderdaad een James John Anderson begraven, die op 12 juni 1943 is overleden. Hij was sergeant-vlieger (piloot) van het 51ste-squadron van de R.A.F. De heer J.A. de Graaf, Albert Schweitzerstraat 3, te St. Maar tensdijk, meldde dat 1 januari 1945 twee Duitse Jagers (Messer- schmits 109?) een nooglanding op Tholen maakten. De jager die op het grondgebied van St. Maar tensdijk onder Ravensoord land de werd door de piloot in brand gestoken. De piloot werd gevan gen genomen en in St. Annaland aan de Engelsen overgedragen. Het toestel te Westkerke maakte een buiklanding in de Hoender- hoek aan de Platteweg bij de Zee dijk. De piloot werd gevangen ge nomen. De Jager werd later ge sloopt. Het verslag van de raadsvergade ring van 22 december 1983 in de Eendrachtbode van 29 december noopt mij tot een reactie. Er komt een passage voor, waarin de heer De Jager zegt het triest te vinden, dat Walpot het CDA verwijt geen christelijke partij te zijn, enz. In dezelfde vergadering heb ik het gestelde van de heer De Jager in uitvoerige bewoordingen weer legd. Ik kon dat ook gemakkelijk weerleggen omdat ik nog nooit heb gezegd, dat het CDA geen christelijke partij is. De Jager heeft dat volkomen ten onrechte beweerd. Mijn betoog, waarin ik op duide lijke wijze de bewering van de heer De Jager heb weerlegd, is echter met geen enkel woord in het verslag in de Eendrachtbode terug te vinden. Dit is zeer jam mer, aangezien een niet op waar heid berustende bewering aldus een verkeerd leven gaat leiden. L. Walpot Schoolstraat 50 St. Philipsland Naschrift redactie: Van de vijf uur durende raadsvergadering is een uitvoerig verslag gegeven en op pagina 9, eerste kolom, staat ook duidelijk, dat Walpot opmerkte, dat de SGP 'feitelijk de enige par tij is die een principieel geluid laat horen en voor immateriële zaken pleit'. Over het wel of geen chr. partij zijn van het CDA heeft hij niet gespro ken, zodat de reactie van Walpot op uitlatingen daarover van De Jager ons bij de keuze van vijf uur verslaggeving overbodig leken. Onverwacht kan het op het bord terecht komen en gaat een droom in vervulling. Daarom is het voor de heer en mevrouw Schalkwijk van Engelen ook een beste jaar wisseling 1873/84 geworden. De droom van de heer Schalkwijk was om nog eens als eigenaar een hotel-restaurant te kunnen run nen na al jaren in het vak alle mogelijke deskundigheid te heb ben opgedaan, die voor zo'n aan pak wel gewenst is. Voor me vrouw Schalkwijk-Van Engelen en de naaste familie in Oud-Vos- semeer is de droom werkelijkheid geworden dichter bij de geboorte grond te vertoeven, omdat inmid dels het gezin van Veghel naar Steenbergen is verhuisd en hotel van Tilburg kon worden overge nomen van het echtpaar Dirven- Lips. Het zowel op Tholen als te Sint Philipsland bekende Steen- bergse hotel-restaurant trok de jaren door al heel wat gasten uit deze contreien. Hetzij voor een bruiloft of andere feestelijke par tij, hetzij voor een vergadering, hetzij voor een uitgelezen fami liediner of zakelijk maar tegelijk gezellig etentje. De toeloop werd steeds groter naarmate verbindin gen en ontsluitingen zich verme nigvuldigden. 31 jaar lang zwaai de de heer Dirven de hotelscepter in Steenbergen. Begonnen in ho tel Concordia, maar al vele jaren tot aan deze kerst toe in hotel Van Tilburg. Daardoor ook voor vele honderden uit de streek een goede bekende, die met zijn vrouw woensdag voor de jaarwisseling afscheid namen, terwijl tege lijkertijd de kennismaking kon plaatsvinden met de nieuwe hote liers. Geen wonder dat er tussen de 1200 en 1300 waren, die op de ze receptie kwamen. Daardoor zijn de heer en mevrouw Schalk wijk-van Engelen ook voor velen geen onbekenden meer en eigen lijk waren ze dat tevoren ook niet. Mevrouw Schalkwijk is immers een In de Hollarepolder opge groeide dochter van het echtpaar Adri van Engelen. Zowel haar man als zij volgden de hotelschool en hebben het dus wel in de vin gers. Bovendien ligt al een rijke ervaring - al zijn ze nog jong - achter hen. Het begin was in 1970 in hotel Terminus te Den Haag. Het lag tegenover het staion Hol lands Spoor, maar werd later ge saneerd. Vervolgens in Middel burg de Huifkar vanaf 1973, daarna hotel Gooiland te Hilver sum, Brittania te Vlissingen, de Bilderberg te Wolfheeze, enige tijd ook directeur van het Turf schip te Breda, tenslotte manager te Veghel, waarbij het ging om het organiseren van grote partijen voor vele honderden gasten. Toen werd het restaurant gebracht naar de plaats waar het feest was, een grote tent. 1 januari 1984: vanaf deze nog prille datum runnen de heer en mevrouw Schalkwijk-van Engelen hotel van Tilburg. Het werd op de hotelschool als met een paplepel ingegoten en het is inmiddels ook al in een jarenlange praktijk toegepast, dat een hotel restaurant om twee hoofdmoten draait: een goede, keuken en een goede service. Daaronder vallen netheid, kwaliteit, voorkomend heid, vriendelijkheid en wat niet al. Dan volgt er na een eerste be zoek ook wel een tweede en derde. Al vele jaren is dat in hotel Van Tilburg te Steenbergen het geval. De nieuwe eigenaar en zijn vrouw willen die twee hoofdmoten zeker bestendigen. De deskundigheid is er voor aanwezig, de karakters eveneens. Daarom kan er ook de verwachting zijn dat vele beken den opnieuw en vele nieuwe voor het eerst de weg naar hotel Van Tilburg weten te vinden. Succes gewenst. Het Thoolse Rode Kruis is bezig met de voorbereiding van de jaarlijkse bloedafname. De do nors kunnen terecht in "Heastin- ge" te St. Maartensdijk op don derdag 9 februari 1984 en hier wordt men opgewacht door het begeleidingsteam der kolonne. Gezonde mensen vanaf 18 jaar en niet ouder dan 65 jaar zijn wel kom vanaf 18.30 uur. De vakantieboot "Henry Dunant" komt naar Zeeland. Op 26 maart vertrekken de Zeeuwse gasten vanuit Wolphaartsdijk voor een tocht door Nederland. Zaterdag morgen 31 maart is er weer een begroeting bij de aankomst op het Bevelandse vasteland. Tholena- ren die interesse hebben voor een aangepaste vakantie kunnen zich opgeven bij het kringburo in Middelburg. Ook de afdeling Tholen kan meer informatie ge ven via sekretaris W. Andriesse: 01666-2594. Speciaalzaak In kousen, sokken, panty's, maillots Wouwsestraat 15, B.o.Z. Tel: 33666 Advertentie I.ML Het komt u niet toe, te weten de tijden of gelegenheden, die de Vader in Zijn eigen macht gesteld heeft. Handelingen 1:7. Als je op 1 januari aan een nieuw jaar begint, dan heb je de neiging om te denken: Geweldig, wat een zee van tijd ligt er nu toch vóór ons. Het kan bijna niet op. Wat een kansen en wat een mogelijk heden. Ja, wat kan er in een jaar niet al lemaal gebeuren! Wat zal het ons brengen? Welke geheimen houdt het in zijn schoot verborgen? Dat zouden we toch wel eens graag willen weten. Waar gaan we dit jaar eigenlijk heen? Waar komen we terecht? Waar loopt het op uit? Zal het ons voorspoed brengen en veel geluk? Of wordt het tegenslag en een massa teleurstelling? Hoe zal het gaan met de ontwik keling van de verhoudingen onder de wereldvolken? Zal de oorlog Iran/Irak dit jaar ophouden? Zal het hongervraagstuk een klein beetje doorzichtiger worden? Zul len de spanningen in het Mid den-Oosten wat afnemen? Welke kant gaat het op met het probleem van de kernwapens en de econo mie? We zitten boordevol met wensen en verlangens. Oplossing van het probleem van de vrede. Een ge waarborgde toekomst. Een verze kerde wereldsituatie. In ieder ge val: geen oorlog en geen honger meer! We vergeten intussen maar al te vaak dat "geen-oorlog" nog niet hetzelfde is als "vrede". "Geen- honger" is niet op één lijn te stel len met "verzadiging". Vrede is: "vrede-met-God". En verzadiging is; "vreugde-in God". En dat kunnen we zelf niet ma ken. Dat bereiken we niet met betogingen voor vrede; dat ver wezenlijken we niet met honger stakingen. Dat zijn geschenken van God, die ons in de schoot vallen, als we de toekomst leggen in Zijn hatidem En dat is een geweldige opgave voor ons, mensen. Een opgave, die we maar moeilijk accepteren. Wij willen graag weten; op de hoogte zijn; inzicht hebben en doorzicht en uitzicht. Wij zijn net als de discipelen van de Here Jezus. Die wilden het ook graag weten. Die konden het ook niet laten om te vragen: Here, zult Gij in deze tijd...? Wanneer komt het nu? En hoe zal het zich dan realiseren? Mogen wij eens achter het gordijn kijken? Want we zou den toch zo zielsgraag iets meer willen weten over het geheim! Het antwoord van Jezus is niet voor tweeërlei uitleg vatbaar, al zouden we ons kunnen voorstellen dafhet de discipelen niet heeft bevredigd. Zoals het trouwens ook ons in geen enkel opzicht bevredigt. Jezus zegt: Het komt u niet toe, te weten de tijdeïi of gelegenheden. die de Vader in Zijn eigen macht gesteld heeft. Kort gezegd, betekent dat, dat we met ons weten van de toekomst moeten afblijven. We mogen wel voor de toekomst zorgen, maar we mogen de toekomst niet weten. We mogen niet proberen met allerlei kunst-' en vlieg-werk aan de toekomst zijn geheimen te ont futselen. De dag van morgen moet met al zijn ongeweten mogelijk heden "morgen" blijven. We mo gen de grenzen tussen heden en morgen niet uitwissen. De toe komst is aan God voorbehouden. Het komt ons niet toe, te weten de tijden of gelegenheden. We zou den ook kunnen zeggen: De tijden of omstandigheden. De tijden zijn het "wanneer" van de toekomende dingen. En de omstandigheden duiden op het "hoe". Wanneer het komt en hoe het komt, dat is niet onze zaak, maar Gods zaak. Or i leven is te vergelijken met een treinreis, die verloopt volgens vastgestelde dienstregeling. De duur van de trajecten en het tijd stip van vertrek en aankomst zijn nauwkeurig bepaald. Wanneer we met de trein op reis gaan, dan ge ven we niet zelf het sein, wanneer de trein moet vertrekken. Dat doet de conducteur. Hij regelt ook waar en wanneer de trein stopt. Wij bepalen ook niet zelf in welk gezelschap we reizen en hoe het interieur van de coupé, waarin we zitten, er uitziet. Wij rijden alleen maar mee. Het enige, waar het voor ons op aankomt is, dat we ons spoorboekje goed raadplegen, zodat we niet in de vefkeerde richting gaan, Dit is natuurlijk al leen maar een vergelijking. Maar we begrijpen wel waar het om gaat. Het komt er voor ons maar op aan dat we onze bijbel nauwkeurig raadplegen. De bijbel, dat is ons spoorboekje, waarin de richting wordt aangegeven. En nu kunnen we natuurlijk uit gaan van de stelling: Als ik op het goede station moet aankomen, dan kom ik daar toch wel, on danks mezelf. En als ik daar niet moet aankomen, dan helpt al mijn bijbellezen en bidden en naar-de- kerk-gaan toch niet. Ik zou u wil len aanraden dat niet te zeggen, want dat is een grote vergissing. Dat is God verzoeken, want daar mee nemen we de tijden en gele genheden toch weer in eigen hand, l( Als Jezus Zegt; Het komt u niet loc, ic welen üc tijucü oi gcicgeir- heden; dan bedoelt Hij daarmee ongetwijfeld, dat het ons ook op geen enkele manier gegeven is, die tijden of gelegenheden te bereken. De Vader heeft ze in Zijn eigen macht gesteld. En daarom moeten wij ze in Zijn hand laten! Daar zijn ze heus wel veilig. We moeten leren bij de dag te leven en de toekomst aan God over te laten. We moeten doen, wat onze hand vindt om te doen; en dat wel met al onze macht. En voorts iedere dag uitgaan van de gedachte, dat onze hemelse Vader weet, wat we nodig hebben. Ook voor 1984! Hij zal het ons aan niets doen ontbreken, want Hij heeft beloofd, dat Hij niet zal la ten varen het Werk van Zijn han- ^en' M.A. Jansens Tholen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7