THOLENDERWIJS DE KIERENJACHT IS WEER OPEN Energie besparen nogal tijd n oodzaak O, MOEDER, MIJN HAAR! informatierubriek van de gemeente tholen V NIEUWE INFORMATIE VIA DE INFOTELEFOON OPHOKPERIODE VOOR DUIVEN Wijziging tarievenverordening gebruik gemeentelijke akkommodaties WAT LIGT TER INZAGE? Donderdag 5 januari 1984 EENDRACHTBODE 5 MORGENAVOND (20.00 UUR) IN "DE VOSSENKUIL" TE OUD-VOSSEMEER NELLEKE BURG Snel terugverdiend Nationaal Isolatie Programma Bijhouden Gordijnen en zo SPREEKUREN B. EN W. SPREEKUUR WONINGSTICHTING door Joop Koornstra. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 Na een aantal inspeelvoorstellin- gen brengt Nelleke Burg dit sei zoen het programma "Welleke Burg? Nelleke Burg! Het be looft weer een waar, onderhou dend theateravondje te worden, waarbij Nelleke zich gerugges- teund weet door Pianist Pieter de Bruin. Een theatershow vol vaart, in regie van Jack Gadellaa Met muziek is van Cees Bijlstra, Henk imitaties, satire, liedjes en confe- Westrus, Hans Visser, Frans Ehl- rences. De teksten zijn van gere- hart. nommeerde schrijvers als Hans Entree: volwassenen 10,— Dorrestijn, Flip Broekman, Jack leden ƒ9,— Gadellaa, Hessel van der Wal; jeugd tot 18 jaar en 65 plussers maar ook van Nelleke zelf. De ƒ6,50 De infotelefoon geeft informatie voor buitenlanders die in Neder land wonen. Deze informatie is in hun eigen taal, elke maand over een ander onderwerp. Van 1 ja nuari tot 1 februari kunnen Spanjaarden, Turken en Marok kanen telefonisch informatie krij gen over glasbakken en van 1 fe bruari tot 1 maart over het heb ben van een eigen bedrijf. On derstaand volgt het bericht over de glasbakken. De schade aan land- en tuinbouwgewassen aangericht door wilde en verwilderde duiven is jaarlijks aanzienlijk. Om het bejagen van deze duiven mogelijk te maken wordt jaarlijks tijdens het groeiseizoen (begin maart tot half mei) een ophokplicht ingesteld zodat er onder de post duiven geen slachtoffers vallen. Gebleken is echter dat het bejagen van verwilderde en wilde duiven in de winterperiode veel effektiever is. Op grond van artikel 73 van de Algemene Politieverordening hebben burgemeester en wethouders na overleg met de besturen van de afde ling Zeeland van de Nederlandse Bond van Zaterdagvliegers en de Zuid-Nederlandse Bond van Postduivenhouders afdeling Zeeland de navolgende ophokperiode vastgesteld: 9 januari tot en met 20 januari 1 984 N.B. Het ophokgebod geldt voor vierentwintig uur per etmaal. Infotelefoon Información sobre contenedores para vidrio usado Del I al 31 de enero puede ob- tenerse información telefónica en espanol sobre contenedores para vidrio usado ("glasbak ken"). Para ello hay que llamar al numero: 030-31 3024 Infotelefoon Büyük cam kaplan ile ilgili bilgiler 1 ocaktan 31 oca|a kadar, ken- di dilinizde ve telefon yoluyla, büyük cam kaplan ilgili bilgi- leri dinleyebilirsiniz. Bunun i?in $u numarayi ara- malisiniz: 030-3152 12 Infotelefoon cJe*'y. Jj* 31 "UUJ jiUj juli jlxul |j ClT i.Li OU_>L" JÜHjT tig CUjj <ijyi n I -ir-aj 1 y-> y 030-312824 .-.raniscn Na uitgebreide discussies in gemeentelijke werkgroepen en de wel- zijnsraad besloot de gemeenteraad van Tholen op 1 9 december 1 983 om de Verordening, regelende de tarieven voor het gebruik van ge meentelijke sportakkommodaties, verenigingsgebouwen en peuter speelzalen per 1 januari 1984 in werking te laten treden. De nieuwe verordening heeft tot gevolg dat de gebruikers van een gemeentelijke akkommodatie gezamenlijk een jaarlijkse huur gaan betalen die gelijk ligt met 1 van de stichtingskosten en 1 0% van de exploitatiekosten van die akkommodatie. De verordening kent drie soorten gebruik, te weten: a. verenigingsgebruik: b. niet-commercieel gebruik: a. verenigingsgebruik wedstrijdvoetbalveld trainingsvoetbalveld kleedgebouw korfbalveld tennisbaan tennisbaan met verlichting kleedgebouw per seizoen 4.450,- 3.350,- 1.400,- 2.150,- 800,- per uur 14,45 7,- 1.850,- - 1.400,- - a. verenigingsgebruik per uur 6,75 14,50 21,- 6,75 14,50 De tarieven voor het gebruik van de gemeentelijke wen bedragen voor: a. Grote zaal gemeenschapscentrum Tholen a.verenigings gebruik gymnastieklokaal sportzaal sporthal Vb sporthal sporthal per dagdeel per uur 30,- 10- b. niet-commer cieel gebruik 36, 50 17, 50 b. niet-commer- ci eel gebruik per uur 1 7,— 36,25 52,50 17,- 36,25 verenigingsgebou- b. niet commer cieel gebruik 75)- 25,- b. niet commer cieel gebruik 51,25 17,15 d. b.niet-commer cieel gebruik 33,75 1 1,25 gebruik van een akkommodatie door vere nigingen en instellingen zonder het oog merk van commercieel gewin die blijkens de statuten gevestigd zijn in de gemeente Tholen en/of waarvan blijkens de overgelegde ledenlijst blijkt dat de leden uitsluitend of in overwe gende mate woonachtig zijn in de gemeente Tholen waarvan het lidmaatschap of aktiviteiten voor inwoners van de gemeente Tholen vrij toegankelijk zijn die zo mogelijk aangesloten zijn bij een pro vinciale of landelijke organisatie g gebruik van een akkommodatie door vere nigingen en instellingen en personen zonder het oogmerk van commercieel gewin, welke niet voldoen aan de onder a. genoemde voorwaarden c. commercieel gebruik: gebruik door partikuliere personen en in stellingen met een oogmerk van commer cieel gewin. Met betrekking tot de verenigingsgebouwen kent de verordening het begrip "dagdeelhetgeen inhoudt een gebruik gedurende 3 Vb uur aaneengesloten tussen 9.00 en 23.00 uur. De nieuwe verordening kent de volgende tarieven: per dagdeel 13,50 per uur 4,50 Zaal III, jeugdhonk en foyer van gemeenschapscentrum Tholen, grote zaal Gasthuiskapel Tholen, grote bovenzaal dorpshuis Poort vliet, bovenzaal voormalig gemeentehuis te Scherpenisse en zaal 2e verdieping dorpshuis Oud-Vossemeer a.verenigingsgebruik b. niet-commer cieel gebruik per dagdeel 9,50 23,75 per uur 3,20 8,— Zaal I en II van gemeenschapscentrum Tholen, kleine zaal Gast huiskapel Tholen, kleine zalen 1e verdieping en foyer dorpshuis Poortvliet, kleine zaal dorpshuis Scherpenisse, zaal begane grond voormalig gemeentehuis Scherpenisse, kleine zalen en foyer dop- rshuis Stavenisse, kleine zalen en foyer dorpshuis Sint-Annaland, zalen 1 e verdieping en foyer dorpshuis Oud-Vossemeer a.verenigingsgebruik b. niet-commer cieel gebruik per dagdeel 5,— 12,50 per uur 2,— 5,— Voor de Nederlandse Hervormde gemeente "Immanuël" te Tholen wordt voor het gebruik van de Gasthuiskapel een afzonderlijk tarief in rekening gebracht. Voormalige kleuterschool Sint-Maartensdijk a. verenigingsgebruik enkel lokaal 7,- 2,40 kamer 3,- 1,— dubbel lokaal per dagdeel 9,20 per uur 3,10 b.niet-commercieel gebruik dubbel lokaal enkel lokaal kamer per dagdeel 23,— 17,50 7,50 per uur 7,75 6,— 2,50 a. Voor peuterspeelzalen die gedurende 4 of 5 dagdelen per week gebruik maken van een akkommodatie bedraagt de jaarhuur 1.300,-. b. Voor peuterspeelzalen die gedurende 2 dagdelen per week gebruik maken van een akkommodatie bedraagt de jaarhuur 650, c. Deze huur wordt ook bij gebruik van een gemeentelijk verenigings gebouw in rekening gebracht. Ten aanzien van het commercieel gebruik bepaalt de verordening dat in die gevallen een tarief in rekening gebracht wordt dat overeenkomt met het dubbele van het tarief voor niet—commercieel gebruik. Wijziging subsidietarieven specifiek welzijn per 1 januari 1984 Naast bovenstaande verordening zal per 1 januari 1 984 ook een nieu we regeling op de subsidietarieven gehanteerd worden. De wijziging van de tarieven voor gebruik van gemeentelijke akkommodaties is namelijk steeds gekoppeld aan het subsidiebeleid van de gemeente Tholen. In grote lijnen kent de nieuwe tarievenregeling specifiek welzijn de volgende subsidiegrondslagen: a. een basisbedrag t.b.v. die verenigingen die voor de uitvoering-van hun aktiviteiten zich voor bepaalde extra kosten gesteld zien; b. een bedrag per jeugdlid t/ m 1 8 jaar, waarvan de hoogte afhankelijk is van de door de verenigingen noodzakelijk te maken extra kosten voor de jeugd, zulks ten opzichte van andere verenigingen c. 80% van de kosten van leidersvorming d. 25% van de geïnde kontributies e. bijzondere subsidies. Informatie omtrent deze nieuwe tarievenregeling kunt u verkrijgen bij de afdeling sociale zaken en welzijn van de gemeentesecretarie (toe stellen 21 6, 221 en 256). Tocht kost geld Het jachtseizoen is weer open! Het seizoen voor de klierenjacht wel te verstaan. Wie er nu voor zorgt dat naden en kieren langs ramen en deuren goed gedicht zijn, bespaart zich een hoop geld. En be houdt een hoop warmte. Naar schatting 40% van de woningen in ons land is de laatste jaren geheel of gedeeltelijk geïsoleerd, al dan niet in het kader van het Nationaal Isolatie programma. Bij de 60% niet-geïsoleerde wonin gen gaat bijgevolg meer warmte verloren, maar vergis u niet. Ook in wei-geïsoleerde woningen zijn vaak nog plekjes te vinden waar door warmte naar buiten verdwijnt. Bijvoorbeeld langs de voor deur, die net niet helemaal pas meer is. Of langs de binnendeuren van onverwarmde kamers, langs openingen in de gevel voor lei dingen en dergelijke. Er zijn materialen genoeg in de handel om zelf iets te doen aan het dichtmaken van deze warmtelekken. De kosten van die materialen gaan in elk geval voor de baten uit, want tocht kost veel geld, meer dan een tochtstrip. Overigens, een volledig tochtdicht huis vraagt wel om een goede, geregelde ventilatie. Mens, dier en gastoestel hebben nu eenmaal verse lucht nodig. Bovendien voorkomt u met regelmatig ventileren de kans op vocht en schimmelklachten. Wie in een huurhuis woont zal niet zo gauw bereid zijn veel geld te steken in isolatie. Zaken, die weinig geld kosten en zichzelf snel terugverdienen vormen daarop een uitzondering, zoals het dichten van naden en kieren. Met een beetje handigheid kunt u zelf veel aan isolatie doen. Laat u maar eens voorlichten bij de doe-het-zelf- winkel bij u in de buurt. Behalve kierdichting zijn er nog een paar maatregelen zelf gemak kelijk en betrekkelijk goedkoop te treffen. Zoals isolatie van de vloer in de kruipruimte onder uw (eengezins)woning. Voor dakiso latie geldt hetzelfde: gemakkelijk en betrekkelijk goedkoop. Hét aanbrengen van dubbelglas is werk voor specialisten, evenals het vullen van spouwmuur. Het aanbrengen van leidingisolatie is weer zo'n voorbeeld van wat u wel zelf kunt doen. Kijk maar eens bij de doe-het-zelfwinkel naar passend materiaal. b. Grote zalen van de dorpshuizen te Sint-Annaland, Oud-Vossemeer en Stavenisse a. verenigingsgebruik per dagdeel 20,50 per uur 6,85 Grote zalen van de dorpshuizen te Poortvliet, Scherpenisse en grote vergaderruimte van het dorpshuis Sint-Annaland a. verenigingsgebruik Een jaar of wat geleden startte de overheid een energiecampagne onder de titel "Energie besparen, nationale noodzaak". Sindsdien is de noodzaak tot bezuinigingen groter geworden dan ooit. Zowel voor de overhe/dsportemonnee als voor die van de inviduele burger. In het al gemeen kan worden gesteld dat mensen de laatste jaren inderdaad bewuster met energie omspringen. Flatgebouwen met een zee van hel verlichte ramen, je ziet ze niet meer. De gordijnen gaan bij veel mensen 's avonds dicht, niet alleen voor de gezelligheid, maar zeker ook om de kostbare warmte binnen te houden. De nationale economie is weliswaar een niet onbelangrijk argument om aan energiebesparing te doen, maar de eigen portemonnee is voor de meeste mensen toch belangrijker. En niet ten onrechte. Energieprijzen zijn de laatste vijf jaar maar liefst 85 hoger geworden. Dat is voor veel gezinnen een aanzienlijke aanslag op het budget, te meer daar de inkomens in het algemeen niet of nauwelijks zijn gestegen in diezelfde periode. Zuinig omgaan met energie betekent helaas meestal niet dat je dat onmiddelijk in je portemonnee merkt. De energierekening moet op voorschot worden betaald en pas na een jaar komt de afrekening. Als die laatste betekent dat t/geld terugkrijg t en volgend jaar een lager voor schot hoeft te betalen, is dat natuurlijk een prettige verrassing. Het is overigens niet nodig om te wachten op de eindafrekening om te weten dat het goed zit met uw energiebruik. Regelmatig zelf de meterstanden noteren leert u al heel veel. Om te weten te komen of u thuis veel energie gebruikt, kunt u met de cijfers van enkele maanden eens langs gaan bij het energiebedrijf dat u kan vertellen of u echt zuinig bent - De meeste energiebedrijven hebben ook gratis meterkaarten beschik baar waarop u het gebruik van dag tot dag of van week tot week kunt noteren. Er is wat afgelachen, zo'n tien jaar geleden, toen een minister de mensen voor het eerst voorhield dat ze de gordijnen 's avonds beter konden dichtdoen. Toch schelen die gordijnen en die andere kleinighe den vele kubieke meters gas en dus vele guldens. Hoe zat het ook alweer met die gordijnen en zo? Lange gordijnen niet voor de radiator hangen, bij voorkeur brede vensterbanken (met planten) aanbrengen en daarop de gordijnen. En ook: de koelkast niet naast het fornuis of de radiator plaatsen. Dan moet de koelkast extra zijn best doen om het interieur koel te houden. Het vriesvak met een dikke laag ijsGauw schoonmaken, want ook dat kost extra (en onnodig) veel energie. Radio en televisie aan in een kamer waar niemand is? Pure verspilling en dus zonde van het geld De kamer uit? Licht uit. Gratis tipboekje Het zijn zo maar een paar van die tientallen tips. Van de meeste zegt iedereen altijd: "ja natuurlijk, dat wist ik al lang". Ten gerieve van uw eigen portemonnee zou het beter zijn als u kon zeggen: "ja natuurlijk, dat doe ik al lang". Om daarvan zeker te kunnen zijn kunt u een gratis tipboekje krijgen bij de Stichting Voorlichting Energiebesparing Neder land (SVEN), postbus 503, 7300 AM Apeldoorn. Een briefkaartje is voldoende. Misschien staan er toch nog tips in die u niet kende. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 9 januari 1 984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk Burg. Baerends, wethouder Versluijs en wethouder v. Schetsen houden hun spreekuur van 11-12 uur. Spreekuur wethouder Koopman vervalt. Wilt op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 215. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 66-3359. Goedkeuring 5e herziening bestemmingsplan "West (Scherpenisse) De burgemeester van Tholen maakt bekend dat ter secretarie der gemeente, Markt 1-5 (bureau Ruimtelijke, Ordening en grondzaken) te Sint-Maartensdijk met ingang van 6 januari 1 984 gedurende een maand voor een ieder ter inzage zal liggen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 24 mei 1983, nummer 1232/363, waarbij gedeeltelijk goedkeuring is verleend aan de 5e herziening van het bestemmingsplan "West" (Scherpenisse). Gedurende bovengenoemde termijn kan beroep worden ingesteld bij de Kroon door hen die zich tijdig met bezwaren tot zowel de gemeenteraad als Gedepu teerde Staten hebben gewend. De beroepschriften moeten worden gericht aan H.M. de Ko ningin en kunnen worden ingediend bij de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State te 's-Gravenhage. Sint-Maartensdijk, 5 januari 1984. De burgemeester voornoemd, E. Baerends. Goedkeuring bestemmingsplan "Dorpsweg" (Oud-Vosse meer) De burgemeester van Tholen maakt bekend dat ter secretarie der gemeente, Markt 1-5 (bureau Ruimtelijke Ordening en grondzaken) te Sint-Maartensdijk met ingang van 6 januari 1 984 gedurende een maand voor een ieder ter inzage zal liggen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 10 mei 1 983, nummer 1 1 1 5/325, bureau ROV, waarbij gedeeltelijk goedkeuring is verleend aan het bestemmingsplan "Dorps weg" (Oud-Vossemeer). Gedurende bovengenoemde termijn kan beroep worden inges teld bij de Kroon door hen die zich tijdig met bezwaren hebben gewend tot zowel de gemeenteraad als Gedeputeerde Staten. De beroepsschriften moeten worden gericht aan H.M. de Ko ningin en kunnen worden ingediend bij de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State te 's-Gravenhage. Sint-Maartensdijk, 5 januari 1984, De burgemeester voornoemd, E. Baerends. Bouwen in afwijking van het bestemmingsplan. Er is aanvraag om vergunning ingediend door: 1. de Kerkvoogdij Hervormde Gemeente Stavenisse, p/a Kerkweg 2 te Stavenisse voor het bouwen van een vereni gingsgebouw op het perceel, kadastraal bekend Stavenisse, sektie F, nummer 386 (ged plaatselijk gemerkt Poststraat; 2. de heer H. Rotteveel, Eerste Dijk 6, te Sint-Maartensdijk voor het verbouwen van een woning op het perceel, kadas traal bekend Sint-Maartensdijk, sektie L, nummer 33, plaatselijk gemerkt Eerste Dijk 6. Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Ge deputeerde Staten van Zeeland vergunning te verlenen voor de onderhavige bouwplannen Alvorens hiertoe over te gaan, stel len wij een ieder in de gelegenheid om van 6 januari tot en met 1 9 januari 1 984 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kolle ge. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge- meentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 5 januari 1984, Burgemeester en wethouders van Tholen. Froukje stond op. Haar vader zou het wel waarderen dat ze bij haar tante was blijven zitten. Ze keek op haar horloge, Hilbert zou nu wel thuis zijn, ze ging eerst maar even haar ouders bellen. "Eh...ik wou u vragen broeder, wilt u zorgen dat ze als ze afgelegd wordt, dat ze dan haar pruik opkrijgt?" Hij glimlachte. "Ik zal er voor zorgen mevrouw. Neemt u contact op met de begrafenisondernemer?" "Mijn man gaat er vanavond nog even heen"., antwoordde Froukje. De broeder knikte. Dan komt het wel in orde. "De begrafenis zal plaatsvinden in Kropswolde vrijdagmorgen, "De directrice deelde het de volgende morgen mee in de conversatiekamer. Vooraf zal hier een dienst zijn, hoe laat, dat hoort u nog wel. De mensen die mee willen, kunnen zich opgeven bij de administrateur, dan wordt voor vervoer gezorgd". Het stemmengeroes begon weer, nu wat gedempter. "Ik ga mee, mijn nran natuurlijk ook, "merkte mevrouw Kamminga op. Verder zal er niet zoveel wezen, ze had geen kinderen. Laatst was er een nichtje geweest, meer familie had ze geloof ik niet. Haar man had ook geen broers of zusters meer". Mevrouw Stevinga verliet de tafel en ging naar haar kamer. Ze pakte de telefoon en belde haar schoondochter. Nauwelijks kon ze haar tranen bedwingen. "Wij gaan ook mee, hoor moeder, Bart neemt zeker vrij, dan kunt u natuurlijk bij ons in de auto, bel maar zo gauw u weet hoe laat. En houdt u maar goed hoor, weetje wat, we halen u vanavond op dan kunt u morgen gezellig bij ons blijven". "Dank je" Mevrouw Ste vinga hing op. Wat was ze gezegend met zulke lieve kinderen. Ze stond op om naar de huisbibliotheek te gaan, ze moest maar wat gaan lezen, haar gedachten wat verzetten. Op de gang stond een groepje dames na te praten. "Wat zouden ze met haar pruik doen? hoorde ze mevrouw Bloemberg zeggen, 't is toch zonde als zoiets in de kist gaat! "Ja, antwoordde iemand, dat zal haar een aardige duit gekost hebben, mis schien houdt het ziekenhuis die, ik zal het eens aan die nicht vragen.als ze de spullen komt halen "Ga je zelf naar de begrafenis, of stuur je één van de helpsters?" De directrice liet haar blik gaan over de kleine groep bejaarden die in de hal stond te wachten. Ds. de Boer had een ontroerende toespraak gehouden en stond nu met een kopje koffie in de hand met een van de bewoners te praten. "Ik ga zelf' antwoordde zr. An", ik bén altijd al benieuwd geweest naar dat kleine kerkhof op Kropswolde, dat intrigeert me". "Goed, is er nog iets bijzonders op de ziekenafdeling?" Zr. An schudde het hoofd. "Alles rustig". "Goed, ik blijf hier wel zo lang". De begra fenisondernemer verscheen in de hal. Zr. An nam de Kamminga's in haar auto. Achteraan reed de Citroen van de familie Stevinga. Met brandende lichten reede de kleine stoet door de Hoofdstraat, via de Gerechtlaan naar Kropswolde. Andere automobilisten gaven voorrang. Eén voor één knerpten de auto's door het grint, het parkeerterrein voor het dorpskerkje op. Het begon te motregenen. Zwijgend werd een rij gevormd achter de dragers. De heren die voor zr. An liepen, bleken iedereen te kennen. "Loopt Klaas niet meer mee?" "Nee, 't werd hem te zwaar, daar is Ate voor in de plaats gekomen Achter haar hoorde ze de kinderen van mevrouw Stevinga. "Bah", hoorde ze Ina zeggen, "ik ben blij als ik weer thuis ben, ik vind nooit wat aan begrafenissen, allemaal zo zielig en als ik ga regent het altijd". "Tja, 't is geen pleziertje", beaamt de man naast haar. Ze lopen langs de oudste stenen. Het onkruid is er hoog opgeschoten maar zr. An ervaart het niet als storend. De heren voor haar blijken vroegere buren van de Holwerda's te zijn. Ze wijzen op grafstenen van ouders en grootouders, allemaal oergroningse namen. Op de bewuste plaats aangekomen. scharen ze zich om het open graf, waarnaast de kist met een enkel bloemstuk is neergezet. Na de bekende vraag of er nog belangstellenden zijn die spreken willen, treedt mijnheer Mennega naar voren. Hij draagt een gedicht voor over "heengaan naar onbekende verten". Zr. An kan het tot haar spijt niet helemaal verstaan omdat de wind enkele woorden meeneemt. Aan de rand van het kleine kerkhof kijkt ze uit naar de enkele boerde rijen die er staan. Ze ziet mensen aan het werk. Die daar wonen zien elke begrafenis natuurlijk. Zouden ze het triest vinden? Ze denkt van niet. Het hoort nog zo bij elkaar hier. Sterven en geboren worden. Leven, werken en sterven in dezelfde grond. Het geeft een gevoel van geborgenheid voor deze mensen, het is goed zo. Na het dankwoord van de begrafenisondernemer, lopen ze langs de andere kant van het kerk hof weer terug. Prachtige veldbloemen vallen haar op die bijna uitges torven zijn. Ze groeien met de brandnetels tussen de oude scheefgeval- len grafstenen. Biologisch evenwicht, gaat het door haar heen. Hier wordt geen vergif gespoten. Terwijl ze met de auto weer terug naar Rustoord rijdt, denkt ze: hoe zal dat later met mij gaan, snel gecremeerd op Eyk en Duinen misschien, aan de rand van den Haag. En niet meer over praten. Tijdens het koffiedrinken in het tehuis, na de begrafenis is ze opvallend stil. "Ik ga volgende maand bij Truus wonen in Engwirum", hoort Ze me vrouw Stevinga zeggen(éinde).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5