Meer ruimte voor De Betho in Tholen Poolse autoriteiten dwarsboomden kerstvakantie in St. Maartensdijk Kleding voor Woord en Daad BOUMAN POTTER Stoppen slaan door Bij verhuizing Uien 56 cent tl -f id Donderdag 5 januari 1984 40e jaargang no.8 a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. Luciferhoutjes plakken en knijpers maken is al 20 jaar voorbij De sociale werkplaats de Betho in Tholen wordt weer uitgebreid. De houtafdeling is nu aan de beurt. Bes tuur en medewerkers van het produktie-, toeleve- rings- en hoveniersbedrijf aan de Wattstraat zijn trots op hun 'bedrijf. De uitbreidingsplannen, waarmee een investering is gemoeid van 150.000 gulden, zijn het gevolg van een verschuiving van de aard van het orderpakket. In de begintijd van De Betho werden er voornamelijk eenvoudige werkzaamheden verricht. De produktie van de zogenaamde bazarartikelen zoals kapstokken en w.c. rolhouders nam een grote plaats in. Het eenvoudige handwerk bestaat er nog steeds. Afhankelijk van de capaciteiten van de ge handicapten. Anno 1984 worden er produkten afge leverd, waarbij het vakmanschap van de Betho-me- dewerker om de hoek komt kijken. Want een bankstel zetje niet zomaar in elkaar! 10 Vaklui nodig De kerstvakantie van de 17-jarige Ania Sajnaj uit Sulechow in Polen is minder leuk dan ze zich had voorgesteld. Cor en Tannie ten Bloemendal uit Sint Maartensdijk hadden vanaf het najaar van '83 alles in het werk gesteld om het Poolse meisje naar Tholen te halen, maar de trage werkwijze van de Poolse ambte narij stak een stokj voor Ania's kerstvakantie in de Smerdiekse Bloemenlaan. Ze had de benodigde pa pieren nog niet gekregen. Het echtpaar Ten Bloe mendal laat het er echter niet bij zitten. In februari worden de eerste voorbereidingen getroffen om Ania in de zomervakantie naar Sint Maartensdijk te laten komen. Varkenshokken Vanavond W.I.K. en S.P.I.D.O. op t.v. Binnen en buiten Zelfs politie kon oliebollen eten Flipland groeide met twee inwoners ADRIC. BROEKHUIS Efi ZN Een begrip voor kwaliteit en service! Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet L(<; I Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 8,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Dat er met name tijdens begro tingsbehandeling een wat strakker politieke lijn wordt getrokken dan bij het bespreken van een gewone raadsagenda is niet zo verwon derlijk. De raadsleden zijn er eer stens van op de hoogte dat de verslaggeving van een begrotings behandeling doorgaans wat meer aandacht trekt en bovendien is het een beleidsuitstippeling, waarbij een fractie moeilijk het verkie zingsprogramma, de politieke achtergrond, geheel kan wegcijfe ren. Toch valt het op, hoe er vooral de laatste jaren zowel in de Thoolse, als in de Sint Philip- slandse begrotingsraadsvergade ring telkens weer kortsluiting ont staat. Dat gewoonlijk bij het scheiden van de markt. Immers als klapstuk van een begrotings behandeling staan belastingen op de agenda. Belastingen, die dan op zichzelf niet zo snel de proble men veroorzaken, maar wel de door de dagelijkse besturen voor gestelde verhogingen. Dan im mers zal niet altijd strikt zakelijk worden geredeneerd, maar ook met het kiezerspotlood voor ogen worden gerekend. Nu kan men zich waarschijnlijk niet meer heu gen, dat er een jaar voorkwam, waarin niets wat omhoog is ge gaan. Maar daaraan ging veelal wel een algemene loonronde (verhoging) vooraf en dan is het niet zo gemakkelijk verdedigbaar gemeentelijke inkomsten te be vriezen. De laatste paar jaar is er echter wel de kentering err zijn er niet meer die loonronden van be tekenis. Integendeel, inlevering is het parool. Korting op salris, op pensioen of waar niet op. Die in levering is dan niet evenredig over alles verdeeld, want bijvoorbeeld gemeentelijke uitgaven kunnen in zo'n periode juist stijgen. Denk slechts aan de afdeling sociale zorg. Daartegenover staat dan wel, dat de uitbreidingsplannen veel beperkter zijn dan in welva- artstijd, maar vraag is of het een het ander voldoende compen seert. Dus blijven de colleges strijdbaar voor enige verhoging van de inkomsten. Dat vloekt dan inderdaad met de inlevering van de burger op allerlei terrein. Als gevolg daarvan zijn de fracties gespitst om belastingverhogings- voorstellen in de grond te boren. Zulks te meer omdat meevallers uit voorafgaande (nog vette) jaren kunnen onderstrepen, dat in feite die verhoging toen ook niet nodig was. Dat maakt raadsleden ook enigermate wantrouwend over een wel zo juiste becijfering van het dagelijks bestuur. Hoe dan ook, aangekomen bij het agenda punt voorstel tot belastingverho ging ontstaat de kloof. Soms is dat voor een college inderdaad een wonderlijke zaak, omdat zoals dat op Tholen kan voorkomen, een financiële commissie in een voor afgaande behandeling in meer derheid geen bezwaar kenbaar maakt. Men houdt dan bewust de politieke vuurpijl in de broekzak. Nog opvallender is dan, dat de kortsluiting zich vaak niet beperkt tot die tussen raad en dagelijks bestuur, maar dat de fracties el kaar niet bepaald vriendelijk over de haren strijken. Het kwam ook in de jongste begrotingsbehande ling aan het licht, zowel in Tholen als in niet mindere mate te Sint Philipsland. De botte bijl. Meer zelfs dan politieke verwijten of grieven. Het komt ook voor dat het persoonlijke grieven en ver wijten en in een uitzonderinsgeval zelfs beledigingen worden, zodat het begrotingsafscheid plaatsvindt zonder het handje schudden. Dat is een politieke misser. Daarom rijst de vraag of zoiets kan worden voorkomen door een andere be grotingsbehandeling, c.q. benade ring. Moeten de belastingvoor stellen niet eerder op de proppen komen dan de eigenlijke begro ting of is dat wat onpraktisch? Het blijft voor allen in elk geval niet plezierig als op het eind van een gewoonlijke marathonzitting die stoppen doorslaan. Zelfs al ziet men zoiets ook meermalen op landelijk politiek niveau. Trou wens, op zijn tijd wat politiek vuurwerk is helemaal niet erg en houdt het geheel levendig, maar het was in de voorafgaande weken méér dan dat en als zodanig hoeft het niet, zelfs niet voor de politie ke achterban. Dat de afnemers vertrouwen heb ben in de Betho en haar 71 mede werkers, blijkt uit de orderporte feuille voor het nieuwe jaar. Die garandeert weer volop werk. De nabije toekomst wordt met opti misme tegemoet gezien. Zonder dat optimisme zou er ook geen uitbreiding zijn. Aan de voorkant van het uit 1976 daterende gebouw wordt de hou tafdeling met een oppervlakte van vier bij twintig meter uitgebreid. De firma Uijtdewilligen, die acht jaar geleden ook de bouw van de Betho-huisvesting voor zijn reke ning nam, timmert er aan de achterkant een houthal bij van zes en twintig meter. De Betho-me- dewerkers maken zich verdienste lijk door zelfwerkzaamheid, waardoor de kosten van de uit breiding een stuk lager uitvallen. Uijtdewilligen treft volgende week de eerste voorbereidingen. Voor de bouwvakvakantie be schikt De Betho over een ver nieuwde houtafdeling. Wat het ruimteprobleem betreft, is men dan uit de brand. Anders ligt het op het gebied van een vakkundig personeelsbestand in die houtafdeling. Met de komst van hoogwaardiger produkten kwam ook de behoefte aan gek walificeerde medewerkers. He* Dhr. Th..J.J. v.d. Meer uit Scherpenisse aan het werk met de deuvel- hoormachine. die ten behoeve van meubelfabricage gebruikt wordt om meerdere gaten tegelijk te boren. Wethouder P. van Schetsen kijkt toe met bedrijfsleider P. Hoogedeure en werkmeester N. Weeda. natuurlijk verloop (VUT, afkeu ring) van ervaren houtbewerkers draagt er ook toe bij dat er een grote vraag is naar nieuwe vak bekwame Betho-medewerkers. Directeur P.W. de Bakker gelooft, dat er op Tholen een aantal men sen aan de normen van de Wet Sociale Werkvoorziening voldoet, maar dat die zich om bijkomende redenen nooit bij de Betho heb ben aangemeld. Vele mensen ma ken zich een een verkeerde voor stelling van De Betho: ze denken aan een fabriekje waar gehandi capten simpel werk doen. Maarzo eenvoudig ligt het niet. De pro duktie van de bankstellen is daar een bewijs van. En toch is er onder potentiële Bethomedewerkers toch nog een zekere schroom. Een drempel. Het Betho-bestuur gaat daar nu wat aan doen. In samen werking met de gemeente Tholen. Een ambtenaar van de gemeente lijke sociale dienst gaat naar de mensen toe, die aan de criteria van de WSW voldoen. Iedereen die vakbekwaam is, is welkom, zegt men bij De Betho. Mits men dus aan de eisen voldoet. Een medische en/of sociale indicatie is-, één van die criteria. De gemeente als werver van Betho-medewer kers. "We zouden graag ongeveer tien van die mensen voor de hou tafdeling tegen het lijf lopen", zegt directur De Bakker. "Het moeilijke werk moet door die mensen gebeuren". Ze vormen een onmisbare schakel in een be langrijke produktieketen. De Betho is niet de eerste de beste sociale werkplaats. Met trots spreken de medewerkers over hun produkten. In Tholen wordt opti maal rekening gehouden met de capaciteiten-van de gehandicap ten. Die capaciteiten kunnen door middel van opleidingen binnen het bedrijf zelfs worden uitge breid. "Ik wacht met ongeduld wanneer ik naar jullie kan komen", schrijft Ania op 1 december van het vori ge jaar in een brief aan haar pen- vriending Astrid Opree, het over buurmeisje van de familie ten Bloemendal. In augustus stapten ze met z'n drieën in de auto die was volgepakt met levensmidde len en kleding voor de familie van Ania, en zetten koers naar Sule chow, waar in januari 1983 vele paketten van de actie Tholen voor Polen' een goede bestem ming vonden. Het echtpaar Ten Bloemendal vergezelde hun pak ket destijds van een briefje. Het kwam terecht bij de familie Saj naj. Dochter Ania schreef meteen Het gezin Sajnaj in de huiskamer. V.l.n.r. A nia, haar moeder, geflankeerd door de tienjarige tweeling, vader Sajnaj, en de twintigjarige Robert, die 400 km van zijn woonplaats in militaire dienst zit. "Hij heeft heimwee", schrijft A nia. terug. Er werden regelmatig pak jes met voedsel en kleren opges tuurd en voor zover Cor ten Bloe mendal kan nagaan, zijn die alle maal aangekomen zonder dat er iets was uitgehaald door mensen voor wie het niet bestemd was. Met de post is dat anders. De Poolse autoriteiten willen nog steeds graag weten over welke onderwerpen met het buitenland gecorrepsondeerd wordt. Enve loppen uit Polen vallen dan ook regelmatig geopend door de brie venbus van Bloemenlaan 88. Cor en Tannie ten Bloemendal en de vijftienjarige Astrid Opree verbleven twee dagen in een hotel in Sulechow. Wat ze er aantrof fen, was erger dan verwacht. Toen Cor al twee keer door de straat van de familie Sajnaj was gere den, kon hij niet geloven dat ze daar woonden. De huizen hadden meer weg van varkenshokken dan van woningen. Het was er vies. En onhygiënisch. De w.c. blijft sme rig, omdat er geen schoonmaak middelen verkocht worden. De winkels zijn nog steeds bijna leeg. "Tomaten en augurken, daar gooien ze je dood mee. Die zijn er zat!" zegt Cor. Het stemt hem tot nadenken: "Als je dan ziet wat er hier iedere dag op tafel staat". Alhoewel Cor en Tannie zich rea liseren dat het sturen van pakket ten een druppel op een gloeiende plaat is, gaan ze er toch mee door. Ook met het schrijven van brie ven. "Het is maar één gezin datje er mee helpt, maar ik vind dat je ze moet blijven 'begeleiden', zegt Cor. De papieren rompslomp kan weer helemaal opnieuw beginnen. Te legrammen sturen, brieven schrij ven, documenten overleggen met de Poolse ambassade en naar de gemeente Tholen. De handteke ning van burgemeester Baerends op een officiële uitnodiging, want alle kleine beetjes helpen, en op een verantwoordelijkheidsverkla ring de handtekening van Cor. Als Ania in Nederland komt, is hij verantwoordelijk voor het meisje. Het gastgezin wordt door de Poolse autoriteiten aansprakelijk gesteld voor de medische en ma teriële verzorging van Ania. Maar daar zitten Cor en Tannie niet mee: Ze hopen dat men in Polen ditmaal wat sneller te werk gaat. Het wordt Ania in elk geval wel moeilijk gemaakt. Voor een visum moet ze helemaal naar de hoofd stad Warschau. En toch is de Poolse regering bezorgd om haar burgers. Maar dan moeten die burgers wel in het buitenland zit ten. De autoriteiten zijn nog ver schrikkelijk bang dat juist die Po len niet meer naar hun vaderland terugkeren. Daarom zijn ze niet zo scheutig met het in orde maken van paspoorten en het verstrekken van visa. 27 Meisjes en 2 Thoolse gym nastiekverenigingen kunnen vanavond donderdag op het beeldscherm te zien zijn. Ze verlenen samen met nog 270 leden van andere gym nastiekverenigingen in den lande medewerking aan het AVROprogramma 'Sportga la' dat om 20.28 uur begint op Nederland 1. Omstreeks kwart voor 10 zullen de gym nasten een vrije oefening doen. Het plan is daarbij met licht-effecten te werken en gebruik te maken van lichtge vende touwen. Dan zou er in de donkere zaal verder niets te zien zijn van de meisjes, maar mogelijk komen ze daarvoor of daarna wel volldig in beeld. Het is een rechtstreekse uit zending vanuit de Ahoy hal te Rotterdam. Daar rijdt van daag een bus van ondernemer Van de Klundert met de me dewerksters naar toe. De-con tacten voor dit initiatief kwa men op toevallige wijze tot stand. Toen deze zomer leden van de gymnastiekvereniging W.I.K. en S.P.I.D.O. een reis naar Zwitserland maakten, was er in Zurich een ontmoe ting met de Nederlandse me vrouw Lens Later werd ze door de Avro benaderd om zo'n 300 gymle- den uit den lande te zoeken voor genoemde uitzending. Toen dacht ze meteen aan de ontmoeting met de WIK en Spido leden. Via een bezoek aan Tholen was alles zo in kannen en kruiken. Achttien meisjes uit Sint Annaland en 9 uit Oud-Vossemeer zijn van avond waarschijnlijk wat ze nuwachtig als ze in beeld ko men in de huiskamers. Veel De Thoolse Betho is onderver deeld in een binnen- en buitenaf deling. Het industriële werkver band en het hoveniersbedrijf. Naast de houtfdeling en de spui- terij, waar bij elkaar zeventien mensen werkzaam zijn, is er bin nen de muren van de werkplaats een montage-afdeling, waar ook een flink stuk hoogwaardig gek walificeerd werk wordt gedaan. Zoals de montage van zonneban ken en schrijfmachine-onderde len. Daarnaast is er een ruimte waar het gewone inpak werk wordt gedaan. Onderdelen van kasten en meubels en zakken snoep vinden vanaf de Betho hun weg weer naar de fabrikant. Het hoveniersbedrijf is een Betho- hoofdstuk apart. Elf medewerkers dragen zorg voor het onderhoud van tuinen, begraafplaatsen, par ken en sportvelden. In Ossen- drecht zorgde de Waterleidings maatschappij voor flink wat werk. Voor De Betho ziet het nieuwe jaar er goed uit. Zelden was er een zo rustige jaar wisseling, althans voor de dienst doende politie als de overgang van 1983 naar 1984. Mogelijk hield de harde wind menigeen binnenshuis, het kan evengoed zijn dat de oorzaak is dat nieuw jaarsdag op zondag viel, hoe het zij, zelfs de politie kreeg tijd rond 12.00 uur in de oliebollen te hap pen. Eveneens kon worden ge constateerd, dat van het knallend vuurwerk is ingeleverd en dat men meer op de toer ging van het sier vuurwerk. In Scherpenisse trekt bij de jaarwisseling het -Chinees restaurant heel wat mensen, om dat het de gewoonte is van de ex ploitanten een cirkel vuurwerk om het restaurant te leggen en daar zijn de Chinezen goed in. Daarom ook was het druk op het Spuidamplein. Veiling Sint Annaland dinsdag 3 januari. Uien maat 40 op klasse 2nl 56,70 - 56,90; Prielingen maat 35/40 klasse 2nl 39,20 - 40,50. Aanvoer 125 ton. Tholen en St. Philipsland met magere groei Poolse kon geen Kerst in de Smalstad vieren Meer ruimte voor de Betho Wijkzuster leert mannen ko ken Schuttevaar Stavenisse vindt Oesterdam-sluis overbodig en Fliplandse Schippersvereni ging groeit Thoolse bekenden in hotel van Tilburg Veertien jonge honden kondi gen voorjaar aan Ontwikkeling van de zaadteelt M.D.G.O.-opleiding biedt nieuwe kansen Damclub de Eendracht weer actief WINTER: VREDE BIJ DE HUISELIJKE HAARD IS VREUGDE BIJ DIE HUISELIJKE HAARD Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's Sint-Philipsland is in 1983 ge- groeid met twee mensen tot 2309 •inwoners: 1174 mannen en 1135 vrouwen. De groei is er dankzij het geboorte-overschot van 10, wat negatief werd beïnvloed door het vertrekoverschot van 8. Opvallend was, dat er geen enkele echtscheiding werd geregistreerd tegenover zes in 1982. Er werd meer getrouwd: 11 huwelijken tegenover 9 een jaar eerder. De SG P-fractie uitte eind vorige maand nog zijn bezorgdheid over echtscheiding, maar in 1983 was daar geen reden voor. Het aantal geboorten liep terug van 35 naar 21: 13 jongens en 8 meisjes. Op 31 december 1982 waren er 2307 inwoners: 1172 mannen en 1135 vrouwen. Dat door geboorte met 21 (35): 13 (16) jongens en 8 (19) meisjes, alsmede door vesti ging met 91 (71) 45 (39) mannen en 46 (35) vrouwen. Het aantal verminderde door vertrek met 99 (74) 49 (32) mannen en 50 (42) vrouwen en door overlijden met 11 (14) 7 (7) mannen en 4 (7) vrouwen. Op 31 december 1983 bedroeg het aantal inwoners van St. Philipsland 2309 (2306) 1174 (1171) mannen en 1 135 (1135) vrouwen. Nieuwe huizen werden er vorig jaar in St. Philipsland niet gebouwd. Medewerker Puttenstein van de Refomatorische hulpaktie Woord en Daad bezocht onlangs het ei land Haiti. Het bleek dat er daar een nijpend tekort is aan zomer kleding voor kinderen van 0-2 jaar. Zijn vraag en ook die van de plaatselijke comité leden is: Wie helpt aan kleding? Zijn er winke liers, of particulieren die iets be schikbaar willen stellen? Men kan contact opnemen met: mevr. Pol derman 01665-2136 mevr. v.d. Have 01660-3229 of mevr. Schot 01660-2664. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670) 6 33 85. Advertentie I.M. J/VONING INRICHTING Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1