ZEEUWS SNELDAMKAMPIOENSCHAP IN THOLEN Collecte Sport SFiRl \U Atletiek Zaalvoetbal Zaadteelt in ontwikkeling Extra vitamines én foliumzuur nodig tijdens zwangerschap Oplossing Kerstpuzzel Donderdag 5 januari 1984 EENDRACHTBODE 13 VOETBAL PROGRAMMA SPORTTRAINING VOOR DE JEUGD Gehandicapten Nadat de Thoolse damclub "De Eendracht" ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan in april de halve finale van het Nederlands kampioenschap aspiranten en een maand eerder de simultaan tegen oud-wereldkampioen Ton Sijbrands orga niseerde, staat voor zaterdag 7 januari a.s. de laatste aktiviteit op het programma: het persoonlijk Zeeuws Sneldamkampioenschap 1983. Competitie Onderlinge competities Eendrachtcup 1984 voor Stavenisse De studieclub voor Groenten- en Bloemzaden "Ei land Tholen" deed ons via de heer B.L. Koppenhol de volgende informatie toekomen dat voor meerderen van belang kan zijn. Veranderingen Wonderkinderen WÊÊÊÊÊ WÊBÊË rss De Jager pleit voor Oesterdam Winst Vosmeer 2 Sctaidsrectiters In dé medische wèreld wordt in toenemende mate aandacht geschonken aan het verband tussen het in nemen vóór en tijdens de zwangerschap van folium zuur in combinatie met extra vitamines, en het daar door voorkomen van afwijkingen in rug en hersenen van de baby. Vergelijking van de meest recente on derzoeksresultaten brengt steeds meer gynaecologen en huisartsen ertoe, om bij zwangerschap al vanaf een zo vroeg mogelijk tijdstip 5 mg. foliumzuur voor te schrijven naast het dagelijks aanbevolen vitamine ta bletje. Veilige methode PZEM-OPDRACHT VOOR KETÉLLEVERING Zaterdag 7 jan uur Arnemuiden-WHS(van Ginneke) 14.30 Kloetinge-Tholense Boys(Jasp.) 14.30 Mevo-SPS(vd Pijl) 14.30 Smerdiek-De Meeuwen(Kleemans) 14.45 Thol. Boys 2-Kloetinge 2(Jobse) 14.30 WHS 2-De Meeuwen 3(van Vught) 14.45 FS V-NO AD( Mouwen) 14.30 HNC 2-Thol. Boys 3(Mols) 12.45 Stavenisse-Terheijden(vd Laan) 14.45 BWR 2-WHS 3(vd Wiel) 12.30 SPS 2-Seolto J(Clarijs) 14.45 BVVB 2-Stavenisse 2(Musters) 13.00 Thol. Boys 4-Vrederust 2(Gijzen) 14.45 NOAD 2-DVO 3(Kloosterman) 14.45 Smerdiek 3-K'vangers(vd Heijden) 14.30 WHS 4-VVC 3(Koen) 14.45 WC 5-Smerdiek 4(B'singh) 12.45 SPS 4-NOAD 3(Arts) 12.30 Smerdiek 5-SPS 3(vd Tuin) 12.30 WHS 5-Bergen 2(v Ham) 13.15 Zondag 8 jan uur Sprundel-Vosmeer) Jacobs) 14.30 De Schutters 2-Vosmeer 2(Rico) 11.30 Vosmeer 3-BSC 7(Schrauwen) 14.30 Vosmeer 4-Dosko 7(v. Miert) 12.00 Vosmeer 5-Vivoo 4 12.00 Vosmeer d.-Rood Wit W.(v. Miert) 10.00 Het eerste zaalvoetbalteam van Vos meer heeft in de Leede te Roosendaal met 3-5 van SSVR gewonnen na een 2-3 ruststand. De doelpunten in deze spannende ontmoeting werden ge maakt door Bram de Groen, Frarts Verhees fzn., Adrie Hommel, Jan Duine en Sjaak Mosch. V.V. Smerdiek organiseerde dit jaar het zaalvoetbaltournooi voor eiland clubs. Tijdens dit vier dagen durende evenement werden 118 wedstrijden afgewerkt. Zestien jeugdleiders waren actief om het tournooi tot een succes te maken. De scheidsrechters die hun medewer king verleenden zijn: A. vd Rhee, H. Lindhout, G. van Ham, J. Leemrijze, M. van Houdt, J. de Viet, W. Vroegop, J. Guiljam, M. Vroegop, H. de Jonge en C. de Jonge. Het scorebord namen M. Joppe en J. vd Rijsen voor hun rekening terwijl A. Kloet de tijd bij hield en het electronisch scorebord bediende. De leiding van het sport evenement berustte bij C. Stoutjesdijk en H. Knuist. Het volgende tournooi wordt georganiseerd door SPS. B-junioren 1. WHS BI 9 punten, 2. Smerdiek BI 8 3. Thol. Boys 6 p. 4. Vosmeer 4 p. 5. HS B2 2 p. 6. Smerdiek B2 1 p. A-junioren 1. Thol. Boys Al 9 punten, 2. Thol. Boys A2 8 p. 3. WHS 8 p. 4. SPS 7 p. 5. Vosmeer 6 p. 6. Smerdiek 4 p. 7. Sta- venisse 0 p. C-junioren 1. SPS 12 p. 2. Thol. Boys Cl 9 p. 3. WHS 9 p. 4. Smerdiek 4 p. 5. Stave- nisse 4 p. 6. Thol. Boys C2 3 p. 7. Vos meer 1 p. Dl-pupillen 1SPS 9 p. 2. Thol. Boys 7 p. 3. Stave nisse 5 p. 4. Smerdiek 5 p. 5. WHS 2 p. 6. Vosmeer 2 p. D2-pupillen 1Thol. Boys D3 7 p. 2. Smerdiek 5 p. 3. WHS 4 p. 4. Thol. Boys 4 p. 5. SPS 0 P K-pupillcn 1Thol. Boys El 8 p. 2. Thol. Boys E2 6 p. 3. WHS 5 p. 4. Smerdiek 5 p. 5. Vosmeer 4 p. 6. SPS 2 p. Niet alle trainingsvormen zijn ge schikt voor jongeren. Met name intensieve duurtraining en krachttraining worden afgeraden, wanneer je jonger dan 15 jaar bent. Dit heeft dan te maken met de verhouding belasting-belast baarheid. Met andere woorden: dat waarmee je je lichaam 'be zwaart' en dat watje lichaam 'kan hebben'. Wanneer je teveel vraagt van je lichaam, kan dat langdurige sportblessures tot gevolg hebben. Daarom wordt in de jeugdsport voornamelijk getraind op lenig heid en snelheid (conditie), op het aanleren van bewegingen (tech niek) en op spelinzicht (tactiek). Elke training moet beginnen met een warming-up en eindigen met een cooling-down. Hoe en waarop wordt getraind, is sterk afhankelijk van de sport. Bij turnen zal bijvoorbeeld een sterke nadruk liggen op lenigheid en techniek. Die spiergroepen, die je gebruikt bij je sport, worden ge traind. Meestal is ook sprintsnel heid gewenst. Je trainer of een Sportmedisch Adviescentrum (SMA) kunnen je helpen aan een voor jou en jouw sport geschikt trainingsprogramma. 'Jong geleerd is oud gedaan'. Er schuilt veel waars in deze oude spreuk. Het staat onomstotelijk vast, dat de jeugd gemakkelijker bepaalde bewegingsvormen aan leert. Daarom wordt aan een soe pele bewegingstechniek en het juiste gebruik van je lichaam zo veel aandacht besteed. Wanneer je weet hoe je lichaam werkt en reageert, kun je vaak ook blessu res voorkomen. Tactisch spelen betekent slimmer zijn dan de ander. Bijvoorbeeld door niet al je krachten ineens te gebruiken of door 'met effect' ballen te plaatsen. Dit betekent, datje altijd een stap vooruit moet denken en je in de schoenen van de ander moet verplaatsen. 'Alles geven' kan natuurlijk, maar vaak bereik je met een beetje zelfbe heersing heel wat meer. Hiermee is niet gezegd, dat winnen het meest belangrijke is. Plezier in de sport staat bij de meesten toch voorop. Als je door je training wat meer leert over jezelf en je sport zal dat plezier alleen maar groter worden. Dit kampioenschap werd eerder in 1973 en 1978 met succes geor ganiseerd, zij het dat toen in Sint- Maartensdijk werd gespeeld we gens het ontbreken van een ge schikte speelruimte in Tholen. Nu is de plaats van handeling Het Gemeenschapscentrum "de Meulvliet" te Tholen, waar 153 Zeeuwse (w.o. ook Bergen op Zoom) dammers om de hoogste Zeeuwse eer zullen strijden. Een ongekend hoog aantal inschrij vingen voor dit toernooi, dat in het verleden nimmer een zo groot deelnemersveld kende. Gespeeld wordt in vijf klassen t.w. Hoofdklas, le klas, junioren- as piranten- en pupillenklas. in de Hoofdklas hebben inge schreven 43 spelers w.o. de Tho- lenaars C. Droogers, P. Nieuwen- huijzen, P.C. v.d. Velde en A. Boogerd, alsmede een rij van oud-kampioenen zoals A. Goed hart, P. Schunselaar, D. Davidse (allen Middelburg), C. Rijk (Goes) en J. Blom ('s Gravenpol der) en J. Gajadhar (Bergen op Zoom). De eerste klas bestaat uit 57 deelnemers, die evenals de hoofdklassen 's morgens de voor ronden afwerken in acht groepen. Ook hier zal de finale uit 12 spe lers bestaan (de groepswinnaars en vier nrs. 2). De in deze klas uitkomende Thoolse spelers zijn: A. v. Akkeren, S. Baerends, S. Schot, A. Schot, H. Geluk en J. v.d. Velde. Van St. Philipsland zijn hier aanwezig: L. v.d. Velde, P. v.d. Velde, L. ten Hove, A. Verwijs, J. Suurlant en J. Noord- hoek. Alhoewel de strijd hier opener zal zijn dan in de hoofd- kias zijn o.a. P. Jongeneelen ('s- Gravenpolder), P. Willemse (St. Laurens) en W. Heydra (Lamme- renburg) in deze klas grote kans hebbers. Bij de junioren slechts zeven deel nemers w.o. vier van de organise rende vereniging: A. Kousema ker, B. Kegge, L. Beth en P. Luten. Naar verwachting zal de strijd zich hier toespitsen tussen A. Kousemaker en S. Sandee uit Goes. De aspiranten komen uit met 23 spelers in drie groepen in de voorronden. Hieruit plaatsen zich de eerste vier voor de finale. Voor Tholen verschijnen aan de start: J. Moerland, H. Gunter, M. Ver- spuij, R. Melse, P. v. Dijke, J. Elenbaas en M. Zuidam; voor St. Philipsland zijn dat R. Backer, A. Quist, G. v.d. Velde, E. v. Herpen, A. ten Hove en T- Verwijs. TJit- gesproken kanshebbers in deze categorie zijn de Thoolse spelers Jan Moerland en Henk Gunter. Tenslotte resteren nog de pupijlen met 22 deelnemers. Evenals bij de aspiranten gaan ook hier de eerste vier van de drie groepen in de voorronde naar de finale. Ook in deze klasse is een Thools speler tw. Ronnie Gunter nadrukkelijk favoriet. De twee andere voor Tholen uitkomende pupillen zijn Martijn Schellinger en Marnix Kousemaker. Omstreeks 10.00 uur verricht de burgemeester van Tholen de heer E. Baerends de officiële opening. Verwacht wordt dat rond half zes de prijsuitreiking en de trekking van de loterij zal plaats vinden. Tholen speelde de 5e wedstrijd in de Zeeuwse Hoofdklascompetitie gelijk. Tegenstanders was naaste concurrent Zierikzee, dat evenals Tholen nog ongeslagen was. Aan deze wedstrijd moest Tholen da nig verzwakt beginnen, omdat twee spelers van de bovenste bor den nl. P. v.d. Velde en H. Bon- gaars wegens ziekte verstek moes ten laten gaan. Desondanks wis ten de Thoolse spelers na een zeer spannend duel toch nog een ge lijkspel uit het vuur te slepen. De volledige uitslag is: 1. A. Boogerd - A. Saman 0-2,2. J. de Rijke sr - C. Boot 1-1, 3. J.A. van Akkeren - J. de Wild 2-0,4. C. Droogers - M. v.d. Wielen 0-2, 5. P. Nieuwenhuyzen - J. Honig 1-1, 6. A. Slager - M. de Wild 2-0, 7. J. Moerland jr. - J. Smalheer 2-0, 8. A. Kousemaker - J. Huigens 2-0, 9. H. Geluk C. v.d. Wielen 0-2,10. S. Schot - A. Flikweert 0-2. De stand na 5 ronden is: gesp. gew. reis verl. wedstr. pnt. bord pnt. Tholen I 5 4 10 9 62-38 Middelburg II 5 40 1 8 61-39 Lammerenburg 1 5 3 1 1 7 62-38 Zierikzee I 5 2 3 0 7 55-45 BDV B. op Zoom 15 2 1 2 5 51-49 Souburg I 5 2 1 2 5 48-52 's Gravenpolder II 5 1 1 3 3 37-63 Aagtekerke 5 10 4 2 45-55 Sint Laurens 5 1 0 4 2 41-59 Os Gravenpolder III 5 1 0 4 2 38-62 Op 5, 12 en 26 januari speelt Tholen een thuiswedstrijd tegen resp. 's Gravenpolder III, Souburg en BDV, waarna de laatste uit wedstrijd tegen Middelburg II voor 6 febr. 1984 op het program ma staat. semakerA. Boogerd 1-1, S. Bae rends - H. Gunter 0-2, A. Slager - H. Geluk 2-0, P.C. v.d. Velde - J. Moerland jr. 1-1, J. de Rijke sr. - B. Kegge 2-0, S. Schot - A. Boog erd 0-2, L. BEth - Th. v.d. Male 0-2, C. Droogers - C. v. Splunter 2-0, R. Gunter - S. Baerends 1-1, H. Gunter - A. Kousemaker 1-1. 13e en 14e ronde: P. Luten - J. de Rijke sr. 1-1, L. Beth - A. Slager 0-2, J. v.d. Velde - S. Schot 2-0, B. Kegge - P.C. v.d. Velde 0-2, H. Geluk - C. Droogers 02, Th. v.d. Male R. Gunter 0-2, J. Moerland - A. Schot 2-0, A. Kou- Na 14 ronden is de tussenstand gesp. gew. Rein verl. pnt. 1J. Moerland jr. 1110 10 21 2. R. Gunter 12 74 1 18 3.C. Uroogers 10 730 17 4. A. Slager 12 65 1 17 5. H. Gun ter 12 5 6 116 6. A. Kousemaker 10 62 2 14 7. A. Boogert 10 5 4 1 14 8. J. v.d. Velde 10 6 1 3 13 9. J. de Rijke sr 10 36 1 3 13 10.P.C. v.d. Velde 10 44 2 12 11. S. Baerends 13 5 26 12 12. H. Geluk 10 3 43 10 13. A; VAN Akkeren 11 2 5 49 14.Th. v.d. Male 12 25 5 9 15.A. Schot 8 23 3 7 16. P. Luten 11 15 5 7 17.S. Schot 13 23 87 18. L. Beth 14 2 2 10 6 19. W.A. Boogerd 9 12 6 4 20. B. Kegge 10 118 3 21. C. van Splunder 10 0 0 10 0 Zaterdag wordt in meulvliet vanaf 9.45 het Zeeuwse sneldamkamp. gehouden. Na afloop omstreeks 17.30 uur wordt de trekking van de loterij verricht. De prijzen hiervan zijn uitgestald in de eta lage van G. de Jonge aan.de Een- drachtsweg te Tholen. 2e klasse A: Oostkapelle-Good Luck 2-1; AZVV-Bruse Boys 4-1. Niet de voetbalfederatie meldde, maar uit het clubblad van V.V. Vosmeer vernamen we dat de or ganisatie van de Eendrachtcup 1984 in handen komt van S.C. Stavenisse. Die vereniging be schikt niet over twee wedstrijd- velden, waardoor een vorige keer de voorronde nog op het complex van Sint Maartensdijk werd afge werkt. Op zich voor de organise rende vereniging minder leuk. Daarom zijn de deelnemende ve renigingen nu akkoord gegaan met een wat bredere spreiding op het Stavenisse terrein. De voor ronden worden zowel op Hemel vaartsdag als op zaterdag 2 juni gespeeld en de finale op zaterdag 9 juni. Telkens dan 3 wedstrijden In poule A. spelen op 31 mei om 14.00 uur Tholense Boys - S.P.S. om 16.00 uur Vosmeer - S.P.S. en om 18.00 uur Tholense Boys-Vos- meer In poule B op zaterdag 2 juni de zelfde aanvangsuren achtereen volgens Smerdiek - W.H.S., S.C. Stavenisse - W.H.S. en Smerdiek - S.C. Stavenisse. Op zaterdag 9 juni de finale met weer dezelfde aanvangstijden en dan te beginnen met de 5e en 6e plaats, vervolgens 3e en 4e plaats en tenslotte 18.00 uur weer om de lste en 2e plaats. Het eiland Tholen is al van ouds her een vrij intensief zaadteeltge- bied. In de jaren dertig en volgens overlevering al reeds daarvoor, werd er al heel wat aan zaadteelt gedaan. Er wordt vrijwel uitsluitend op kontrakt geteeld voor zaadhuizen. Een aantal van deze bedrijven, waaronder enkele zeer grote, con centreerden zich en nog in Enk huizen benevens een aantal her en der verspreid voorkomend over ons land. De hoofdgewassen die in de jaren dertig en veertig voor zaadteelt dienden, zijn stamslabonen (toen nog als hoofdras Dubbele witte z/dr), doperwten, wortelen, uien, spinazie en div. koolsoorten. Een enkel bedrijfje teelde in die tijd uienzaad voor eigen rekening. De afname bestond meestal uit een vaste klantenkring van uientelers uit de direkte omgeving. De faktor houdbaarheid was hierbij wel het belangrijkste doel waarop werd geselekteerd. Daarnaast waren er ook nogal wat uientelers, die voor eigen behoefte zaad teelden. Het feit dat Tholen een intensief zaadteeltgebied is, moet denk ik vooral worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat er veel kleinbedrijf is. Kleine akker bouwbedrijven, te klein vaak om zich als zodanig te kunnen hand haven, proberen de rentabiliteit van hun bedrijven op te voeren door de teelt van grove tuin- bouwprodukten, waarvan de vroege aardappelen een heel be langrijke is en door middel van zaadteelt. Ook op de grote akkerbouwbe drijven werd toentertijd vrij veel aan zaadteelt gedaan. Vruchtwis seling was denk ik hiervoor wel een belangrijk motief ofschoon de financiële resultaten van de ak- kerbouwprodukten in die dagen nu ook niet bepaald waren om over naar huis te schrijven. Op deze bedrijven teelde men veel stamslabonen, doperwten, spina zie en koolzaad. Naast het feit dat er toen veel bo nen werden geteeld voor zaai zaad, werden er ook veel bruine en in mindere mate witte bonen geteeld voor consumptiedoelein den. Dit had tot gevolg, dat de polders tweede helft augustus en september "donker" zagen van de ruiters en bonetollen. Toen werd alles nog in de natuur gedroogd. Bij het naderen van de jaren vijf tig echter komen er een heleboel veranderingen op ons af. De grootste schokken van de tweede wereldoorlog zijn voorbij en er openen zich weer nieuwe per- spektieven. De oude zakenrelaties van voor de oorlog zijn, waar mo gelijk, inmiddels weer hersteld en nieuwe worden aangeknoopt. De derde wereldlanden worden mede als gevolg van de internationale hulpverlening, toegankelijker. Kortom de wereld ligt weer voor ons open. Men zoekt naar landen en gebieden met voor de zaadteelt betere klimatologische omstan digheden dan in Nederland. Men slaagt er in middels nieuwe vesti gingen of betrouwbare relatie's aldaar, de handelszaadteelt te verplaatsen naar Zuid-Europese en Afrikaanse landen. Dat bete kent vermindering van het zaad- teeltareaal in ons land en uiter aard ook in deze regio. Inmiddels echter is de plantuitjesteelt, sinds enkele jaren in opkomst, zich snel aan het ontwikkelen. Ter com pensatie van het verloren gegane deel van de zaadteelt, kan de teelt hiervan mooi in het teeltplan worden opgenomen. Er komen bedrijven die zich hierin gaan specialiseren die de uitjes gaan bewerken en verwerken tot een plantbaar produkt. Er wordt geinvesteerd, het verschaft arbeid en er ontstaat een levendige han del in binnen en buitenland. Het betekent voor velen een leuke bron van inkomsten. Maar niets is blijvend. Ook deze teelt is inmid dels van het kleinbedrijf verdwe nen. Alzo schakelend van het één naar het ander is de bloemzaadteelt né een aarzelend begin gedurende een aantal jaren, tenslotte tot gro te proporties uitgegroeid. Het zijn de landschapsversierders bij uit stek geworden en vooral in de kernen St. Annaland en Stavenis se is dit in de zomermaanden uit gegroeid tot een rijkgeschakeerd kleurenspel. Een kijkfestijn dat menig eilandbewoner en toerist weet te waarderen. Een onvol doend benut object door de Tho lense V.V.V. Maar nu de telers. Zijn dat mis schien stuk voor stuk wonderkin deren, die in staat zijn om al dat omschakelen van het één naar het ander steeds maar weer, feilloos en moeiteloos kunnen doen? Zijn zij zoveel beter dan hun andere collega's agrariërs, dat zij versto ken van vakgericht onderwijs en voorlichting, evengoed tot goede resultaten kunnen komen? Het is waar, ze hebben desondanks veel bereikt. Door grote inzet en - uiterste krachtinspanning benevens een stuk ervaring van enkele genera- tie's lang, doen ze het goed en sommigen zelfs zeer goed. Maar het zijn geen wonderkinderen. Er zijn fouten gemaakt en men heeft bij gebrek aan voldoende kennis en achtergrond informatie veel leergeld betaald. Het is dan ook aan hun taaie volharding te dan ken, dat zij mede door een goed gebruik te maken van de kennis en voorlichting van de teeltagen ten en bestrijdingsmiddelenhan- del, op het niveau gekomen zijn van vandaag. Nochtans bestaat er nog steeds een grote behoefte aan meer kennis en uitwisseling daar van. Het is vanuit deze behoefte, dat er op initiatief van de Tuin- bouwstudieclub Tholen en St. Philipsland een studieclub voor Groente- en Bloemzaadteelt werd opgericht. Het hoofddoel van deze club is om door uitwisseling van kennis, het stimuleren van onderzoek en het nemen van proeven, de zaad teelt kwalitatief en kwantitatief op een hoger peil te brengen. Haar eerste daad was, om aan te kloppen bij het Tuinbouwconsu- lentschap in deze provincie voor het verkrijgen van bedrijfsvoor lichting op dit gebied. Dit verzoek "DUURZAAMHEID VAN HOUT Het mag als algemeen bekend worden aangenomen dat er zowel insekten- als schimmelsoorten bestaan die hout onder bepaalde omstandigheden kunnen aantas ten. Is er in de praktijk sprake van door schimmels of zwammen aangetast hout, dan spreekt men van verrot of verstikt hout en wanneer insektenvraat wordt ge constateerd spreekt men in het al- femeen van houtwormaantasting, r zijn voorbeelden bekend van hout dat duizenden jaren na de ingebruikneming in volkomen gave staat werd aangetroffen. Er zijn ook voorbeelden bekend van hout dat op onjuiste wijze werd toegepast en door een voortdurend hoog vochtgehalte in de constructie binnen 5 6 jaar onherstelbaar werd aangetast. Aan de andere kant zijn er weer bepaalde houtsoorten die onbe schermd blootgesteld aan weer en wind tientallen jaren dienst doen. Hieruit blijkt wel dat de natuur lijke duurzaamheid van hout een betrekkelijk begrip is. Niet alleen vanwege de verschillende eigen schappen, maar ook vanwege de omstandigheden waaronder het hout in zijn toegepaste vorm ver keert. In sommige houtsoorten komen van nature stoffen voor die giftig zijn voor organismen die op hout of van hout leven, zoals be paalde schimmels en insekten. Hout ontleent zijn natuurlijke duurzaamheid aan deze stoffen. Deze duurzaamheid is voor ver schillende houtsoorten anders. Weinig duurzame houtsoorten kunnen met verduurzamingsmid- delen worden behandeld om de gebruiksduur te verhogen! Dit geldt ook voor hout dat onder on gunstige omstandigheden heeft verkeerd. Hout kan wel worden beschermd tegen weer en wind door opper vlakafwerking. werd door de tuinbouwconsulent gehonoreerd door het beschik baar stellen van een bedrijfsvoor- lichter voor één dag per week. Voorts wordt er door het instellen van een enquete onder de zaadte lers, kennis en gegevens vergaard, aan de hand waarvan teeltbe- Sf^rijvingen worden gemaakt. Deze komen dan per publicatie ter kennis van de zaadtelers. Voor 1984 zijn al afspraken gemaakt voor het nemen van bespuitings- proeven terwijl bij officiële in stanties op meer onderzoek wordt aangedrongen. Kortom veel akti- viteiten, die dankzij de loyale me dewerking van telers, teeltagenten en bestrijdingsmiddelenhandel en voorlichtingsdienst, konden wor den bereikt. Op deze wijze hoopt men de vakgenoten van nu en de volgende generatie met meer kennis en zekerheden toe te kun nen rusten, dat kan leiden tot meer arbeid en welvaart in deze streek. CDA-statenlid G.J. de Jager vindt dat de weg over de Oesterdam klaar moet zijn als de comparti mentering tot stand is gekomen. Zijn fractie had grote moeite met de plaats die de weg over de Oes terdam in het urgentieschema wegenprojecten heeft. Er wordt niet eens een jaartal genoemd. G.s. kunnen zelfs niet aangeven hoe lang uitstel nodig is, terwijl de wegaanleg toch een provinciale zaak is, waarover overeenkomsten met het rijk zijn gemaakt. "Ons zwaarste argument is, dat Tholen nog langer - langer dan nodig is - van een directe verbin ding met overig Zeeland blijft verstoken. Dit blijft een moeilijk te verteren zaak. Er zijn verwach tingen gewekt en de verplichtin gen met het rijk zijn aangegeven en al betaald. Wij vinden dat het interregionaal verkeer belangrijk genoeg is om dit soort verbindin gen een hoge prioriteit toe te ken nen ii het provinciale beleid. Wij vragen gedeputeerde de Voogd dit project een hogere voorrang toe te kennen om te bewerkstelli gen, dat bij voltooiing van de compartimenteringsdammen te vens een berijdbare weg is aange bracht. Volgens dé huidige in zichten is dat 1989. Twee moge lijkheden staan het CDA voor ogen: 1. Aantrekken van meer geldmid delen via het Europese fonds en het werkgelegenheidsfonds. 2. Het urgentieschema zodanig aanpassen dat in het kader van de huidige inzichten omtrent de fi nanciële mogelijkheden de weg op de Oesterdam een hogere prioriteit krijgt. De voorkeur van het CDA gaat uit naar de eerste mogelijkheid", aldus het uit Anna Jacobapolder afkomstige staten lid de Jager, die nu in Wemeldin- ge woont. De reserve elftallen van Vosmeer en Goes speelden een vriend schappelijke wedstrijd, die in ver band met de terreinomstandighe den werd ingekort tot 2 keer 35 minuten. In de eerste helft opende Jack Mosch de score, maar Goes zorgde al snel voor de gelijkma ker. Opnieuw was het Jack Mosch die met een mooie kopbal Vos meer op voorsprong bracht. In de tweede helft scoorde Ronny Vaders 2 keer, waarna Goes te rugkwam tot 4-2. In de laatste se conden van de wedstrijd bracht Kees Timmermans de stand nog op 5-2. Medio februari/maart is de scheidsrechterscommissie Bergen' op Zoom/Roosendaal voorne mens een SOK-cursus (Scheids- rechters-Oriëntatie-Cursus) te or ganiseren. Het doel van deze op leiding is de deelnemers inzicht te geven in de toepassing van de spelregels en voor te bereiden op de taak leiding geven aan voet balwedstrijden op een bepaald niveau, waarvoor geen officiële scheidsrechter aangewezen/aan wezig is. Deze cursus lijkt ideaal voor mensen die dikwijls jeugd- en/of seniorenwedstrijden leiden bij hun eigen vereniging, alsook voor grensrechters, leiders, aan voerders etc. De cursusduur is vier avonden en wordt besloten met 'n examen. Deelname staat open voor man nen en vrouwen, die de leeftijd van 16 jaar of ouder hebben be reikt. Aan deze cursus zijn geen kosten verbonden. In principe worden de avonden gehouden op maandag. Data en cursusplaats worden nader aan de deelnemers bekendgemaakt. Voor opgave en/of inlichtingen: M.J. Bierkens, Plataanstraat 27, Fijnaart, tel. 01686-4143. Rozenburg Oostkapelle Roda Boys Amemuiden SSC'55 Good Luck Hoek AZVV SHO Oranje Wit WHS Bruse Boys 10 9 1 11 8 1 10 10 10 10 10 10 10 9 9 9 1 8 19 20- 6 17 25-10 12 12-11 11 10- 9 11 12-13 10 19-13 10 15-13 9 18-16 8 12-18 7 10-15 3 4-12 1 6-27 3e klasse A: Tern. Boys-Yerseke 1- 4; Krabbendijke-Zaamslag 0-1. Yerseke Serooskerke Kloetinge NTVV Zwaluwe Dinteloord Tem. Boys Wemeldinge Tholense Boys Kapelle Zaamslag Krabbendijke 11 11 10 11 11 9 11 11 10 10 10 11 1 6 2 7 2 8 18 21- 8 15 23-12 14 19-12 14 12- 9 13 17-13 11 14-10 10 18-21 9 10-14 7 12-17 7 14-22 4 7-18 4 9-20 2e klasse reserve A Klundert 3 13 21 28- 8 Chrislandia 2 13 19 52- 20 Dinteloord 4 12 17 28- 13 PTT (B) 2 13 17 34- 10 SPS 2 13 17 33- 16 WHS 3 13 16 26- 16 Klundert 4 13 12 30- 19 DVO '60 2 12 11 36- 25 Seolto 3 13 11 19- 20 The Gunners 2 13 7 23- 25 BWR 2 13 6 16- 62 FCH 2 13 0 9- 00 4e klasse reserve A WHS 5 10 17 28- 11 WC '68 i 9 15 28- 8 Smerdiek 5 11 13 29- 16 SPS 3 10 12 27- 20 SPS 4 10 11 34- 22 NOAD '67 3 9 10 20- 12 FC Bergen 2 10 6 10- 18 Smerdiek 4 10 5 21- 33 BVVB '63 3 10 5 11- 33 SC Stavenisse 11 4 16- 51 3e klasse reserve A Vrederust 2 13 24 53- 11 NOAD '67 2 13 19 28- 16 Kogelvanéers 3 13 16 36- 25 SC Stavenisse 2 13 16 30- 21 Chrislandia 3 13 16 26- 23 WC '68 2 12 15 28- 10 BVVB '63 2 12 14 40- 27 WC '68 3 12 9 23- 36 DVO '60 3 13 7 27- 40 Smerdiek 3 13 7 17- 44 WHS 4 13 5 23- 29 Tholense Boys 4 12 2 8- 57 Bekend was al, dat tijdens de zwangerschap doorgaans snel een klein tekort aan ijzer en vitamine B ontstaat, met als gevolg een lichte vorm van bloedarmoede. Ook hormonen, voorkomend in de anti-conceptiepil, hebben de neiging om bepaalde vitamines- piegels te verlagen, terwijl daar naast alleen al voor de gezondheid van het gebit extra vitamines van de groep C en D in die periode noodzakelijk worden geacht. Vitaminetekorten bij aanstaande moeders kunnen leiden tot de zo geheten neuralebuisdefecten (af wijking aan rug en hersenen, ook NBD genoemd) bij hun baby, een verschijnsel overigens dat op het platteland minder vaak voorkomt dan in de stad. Vrouwen, die een maal een kind met NBD ter wereld hebben gebracht, lopen bij een volgende bevalling statistisch een risico van 5% op herhaling. Actueel is in dit opzicht het on derzoek van R.W. Smithells, waarbij 178 vrouwen die een kind met NBD ter wereld hadden ge bracht, tijdens een volgende pe riode van zwangerschap dagelijks Gravitamon met foliumzuur kre gen toegediend. In tweede instan tie is toen nog slechts één beval ling gerapporteerd, waarbij spra ke was van zo'n defect. De kans op herhaling was daarmee tot een- tiende van het gemiddelde terug gebracht, aldus Smithells. Een soortgelijk onderzoek in Car diff naar de kwaliteit van de voe ding gedurende de eerste drie maanden van de zwangerschap bij 174 vrouwen, die ook al eerder een kind met NBD hadden ge kregen, bevestigt deze cijfers. Ook hier luidt de belangrijkste conclu sie, dat toediening van extra vita mines en foliumzuur een goedko pe, veilige en efficiënte methode is om neurale-buisdefecten te voor komen. Ook de in 1983 gepromo veerde gynaecoloog dr. H.W. Bruinse en biochemicus dr. Hvan den Berg stellen in hun proef schrift, dat het gewenst is om tij dens de zwangerschapsperiode aandacht te schenken aan het ijzer- en foliumzuurgehalte in het voedsel. Foliumzuur in groenten bijvoorbeeld wordt tijdens het koken afgebroken. Een vooraan staand gynaecoloog als dr. E.W. Loendersloot, verbonden aan het Pieter Pauw Ziekenhuis in Wage- ningen, wil de recent vrijgekomen onderzoeksresultaten volledig on derschrijven: 'Het is overduide lijk, dat een tekort aan vitamines en foliumzuur in de voeding tot dit soort defecten bij babies kan leiden. Vooral bij tweeling-zwan gerschappen kan die problema tiek zich in verhoogde mate voor doen. Ik zelf schrijf al mijn pa tiënten foliumzuur voor, naast Gravitamon. En daarin sta ik steeds minder alleen'. Dat de nieuwste inzichten pas nu langzaam bekend worden schrijft hij toe aan het feit, dat tegen woordig vooral in Engeland veel onderzoek hiernaar wordt ver richt. In dat land worden jaren lang met grote frequentie NBD- verschijnselen gemeld.'Engeland, maar vooral ook Schotland kent op veel plaatsen bittere armoede, hetgeen zijn neerslag vindt in de kwaliteit van het voedsel. Loen dersloot: "Vooral daarom is mijn slotsom, dat de combinatie van verschillende extra vitamines, sa men met foliumzuur, de kans op zulk soort ernstige afwijkingen aanzienlijk reduceert". Tussen de nv PZEM en de Kon.Mij "De Schelde" is een zo genaamd "letter of intend" gete kend, voorafgaande aan een overeenkomst voor levering van een ketelinstallatie voor het sto ken van kolen in de conventionele centrale te Borssele. De opdracht beloopt een bedrag van in totaal circa ƒ200 miljoen. Vooralsnog mag hiervan een gedeelte worden besteed tot een waarde van maxi maal 50 miljoen in afwachting van de afhandeling van de ver gunningenprocedure. De bouw vergunning is verleend. De verle ning van de Hinderwet— en Mi lieuvergunningen wordt begin ja nuari 1984 verwacht. Het gaat om een stoomketel voor een 400 megaWatt produktie- eenheid, waarmee per uur 1.200 ton stoom geproduceerd kan wor den onder een druk van 186 at mosfeer. In deze ketel zullen in de toekomst per uur meer dan 140 ton kolen verstookt kunnen wor den, per dag gemiddeld zo'n 2.500 a 3.000 ton. "De Schelde" kreeg eerder, met De collecte voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten heeft op Tholen en Sint Philipsland het netto bedrag van 5942,02 opge bracht. Op een totaal van 21.393 inwoners, betekent dit 0,28 cent per persoon. In Oud Vossemeer werd ƒ917,65 opgehaald. Poort vliet 233,35, Sint Annaland 1013,97, Sint Maartensdijk 830,20, Scherpenisse 302,90, Sta venisse 350,55, Tholen 1573,60 en Sint Philipsland 719,80. Rien Hommel heeft op 2e kerstdag deelgenomen aan de prestatieloop van Grenswachters in Putte. Op de 6 kilo meter veroverde hij de derde plaats met een tijd van 19 minuten en 3 se conden, terwijl hij eveneens deelnam aan de 10 kilometer. Hierbij werd Hommel vijfde met een tijd van 32 minuten en 14 seconden. Winnaar werd Ed van Put van Spado Bergen op Zoom in 30.20 min. Advertentie I.M. HORIZONTAAL: 1 kerstmis; 8 etude; 12 december; 19 inhalig; 21 era; 22 drietal; 23 ir; 25 iel; 26 naad; 28 dame; 30 let; 31 na; 32 manke; 34 ld; 35 renet; 37 ut; 39 reden, 41 odijk; 42 list; 44 rol; 45 gnoe; 47 riet; 48 deken; 50 jij; 52 sa; 53 kluit; 56 niets; 57 santé; 58 Loire; 60 als; 62 mee; 64 laars; 66 etage; 68 galop; 69 netel; 70 nabij; 71 tres; 73 Rijn; 74 eel; 76 rein; 78 Noor; 80 ais; 83 tot; 84 an; 85 do; 86 cb; 88 ri; 89 idool; 91 haaks; 93 eu; 94 de; 96 ma; 97 ro; 98 aldaar; 100 advent; 103 tij; 104 laks; 106 saus; 107 dr; 108 oke; 110 neon; 112 murw; 113 Leo; 114 nu; 116 ronde; 119 Laren; 121 MO; 122 sela; 124 em; 125 en; 126 karn; 128 stroopj 130 arm; 131 eed; 133 walgen; 135 nog; 136 waarde; 138 straat; 140 NTO; 141 erie; 142 roken; 143 taart; 144 rate; 145 lee; 146 ok; 147 er; 149 ten; 150 Fries; 151 saldo; 154 koren; 157 rekel; 158 ZT; 159 LN; 161 minet; 164 over; 166 tast; 168 rot; 170 vlag; 172 rhea; 174 Reims; 176 na; 177 me ter; 179 er; 180 agent; 181 ne; 182 Els; 184 tien; 186 kool; 188 ade; 189 tu; 190 snappen; 192 toe; 194 nijptang; 197 kostbaar; 198 Seine; 199 koetsier. VERTIKAAL: 1 klimpop; 2 ri; 3 snik ken; 4 thee; 5 mal; 6 il; 7 sinds; 9 teder; 10 ur; 11 dadel; 12 dreun; 13 ei; 14 cel; 15 eter; 16 materie; 17 bl; 18 riante; 20 ga; 22 dm; 24 rad; 27 ar; 29 at; 31 nee; 33 nijd; 34 lint; 36 noen; 38 toko; 40 dit; 42 lee; 43 tj; 45 ga; 46 eli; 49 kiespijn; 51 ijs; 52 se; 54 urgente;55 slaan; 59 leges; 60 alg; 61 salaris; 62 matelot; 63 eel; 65 robijn; 67 teren; 72 fraai; 75 artis; 77 eindelijk; 79 oorkon de; 81 voldaan; 82 schaduw; 85 do; 87 ba; 90 oud; 92 are; 95 erker; 96 Maarn; 98 atol; 99 al; 101 VS; 102 trog; 105 soos; 106 Suez; 109 energie; 111 NN; 112 mr; 113 lorgnet; 115 ULO; 117 derde; 118 Emmen; 119 leest; 120 Aneta; 121 mal; 122 storen; 123 AOW; 126 kat; 127 netten; 128 snel; 129 par kiet; 130 ark; 132 dra; 133 waterig; 134 noen; 137 ao; 139 ar; 146 ork; 148 ren; 150 ferment; 150a elan; 151 ZT; 152 loot; 153 ol; 155 nergens; 156 kornak; 157 rei; 158 ZT; 160 NV; 162 the; 163 natuur; 165 vee; 167 sater; 168 rente; 169 teken; 171 lelijk; 173 ent; 175 slab; 177 me; 178 ro; 180 adat; 183 spa; 185 in; 187 on; 188 ate; 190 ss; 191 pa; 193 oi; 195 po; 196 gi. DE KERSTWENS LUIDT: Vrede, vriendschap, veiligheid en 'n beetje vastigheid, dat is alles wat we willen, als we met een kindje zijn verblijd toestemming van de NV SEP (het landelijk orgaan voor coördinatie van de elektriciteitsproduktie) opdracht voor engineeringswerk- zaamheden en voor het aanschaf fen van pijpmateriaal om te kun nen beginnen met voorbewerkin gen van het deel van de installatie, dat "De Schelde" zal leveren. Nu het er naar uitziet dat met de ver gunningen snel vorderingen zul len worden geboekt, heeft de di rectie van de NV SEP zich met de genoemde "letter of intend" ac- coord verklaard. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 13