van het actiejaar 1983 naar min drie in 1984 Voorzichtig met vuurwerk Onvolmaakt In het veertigste jaar d II -J- BOUMAN POTTER Jan Overeenkam... Jaarbetaling voordeliger Donderdag 29 december 1983 40e Jaargang no. 7 Stuur de oplossing van de Kerstpuzzel in voor 4 januari 1984 DEZE WEEK V k J Juwelier-horloger-opticien Een begrip voor kwaliteit en service! A0RIC. BROEKHUIS EN ZN. GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. h_)!yONINGINRICHTTNG Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Fout Kerstpuzzel Juwelendiefstal deels opgelost Burgemeester Baerends ontsteekt persoonlijk de lontvoor het vuurwerk tijdens de jaarwisseling 1983/'84, maar dhr. P. A. Boot van Huis en Heem, die voor het kanon op de Thoolse stadswal zorgde, kijkt goed of het voorzichtig gebeurt. Een veilig 1984 toegewenst. LjS i Het zal wel een goede ge woonte zijn om op het einde van het jaar wat om te zien en vervolgens vooruit te blikken. Die terugblik kan gestaafd met feiten, het vooruitzien beperkt zich tot een verwachting. Wij leven in een tijd waarin waar den aan het veranderen zijn. Mensen hebben altijd onrustig gereageerd op veranderingen en waren die eertijds niet meer dan een kabbelend beekje, nu is het een snelle vliet gewor den. Daardoor ook heftiger botsingen. Initiatiefnemers van het nieuwe, brengen hun boodschap vaak met grote fel heid met als gevolg dat de be- houdzuchtigen niet zelden even heftig antwoorden. Dan is de kloof al meteen ontstaan. Dit gebeurt alles in een tijd waarin, 39 jaar na de Tweede Wereldoorlog, als het ware een opeenstapeling van crises plaatsvindt. Crisis in de ver slaving, crisis in de economie, crisis in het gezinsleven, crisis onder de rassen, crisis in de godsdienst, crisis in de werk verdeling. Een ieder kan voor zichzelf op een rijtje zetten wat er zoal niet goed is en gaat in onze samenleving. 1983 heeft daartoe zeker niet de oplossing gebracht. Wie had het wel be ter gedaan? Alleen realiseren ouderen zich meer dan jongeren dat met het stijgen van" de jaren die- 12 maanden als het ware door je vingers glippen. Die weten ook dat terugblikken veel eenvou diger is dan profeteren. Jonge ren daarentegen zetten met groter elan een punt achter wat passeerde. Ze zien merendeels nog altijd wel perspectieven. Is dat nog zo? In een tijd met zo veel jeugdwerkloosheid? Heeft die jongere nog steeds dat toe- komst-elan? Het vraagteken bevestigt de twijfel en dat is veel erger dan wanneer oude ren zich pogen vast te klampen aan die goeie ouwe tijd. Im mers, dat nieuwe staat ook met 1984 voor de deur. En nieuw moet met elan worden aange pakt. Elan kan eerder van de jongere dan van de oudere worden verwacht. Daarom willen we meer dan bij welke voorafgaande jaarwisseling ook de jongeren aansporen en van hen hopen, dat ze toch met elan de toekomst tegemoet willen gaan. Aan wat voorbij ging, valt niets meer te veran deren en ieder van ons, jong en oud, weet dat het onvolmaakt was. Toch blijven we leven op een wereld, die wij samen hebben te delen Hoe zeer we elkaar ook in de weg staan, hoeveel we elkaar daarin ook hinderen. Dit geldt het grote, maar evengoed het kleine. Muren bouwen gaat ons in dit opzicht veel beter af dan mu ren slechten. Niet alleen kerk muren zoals men graag wil verwijten, niet alleen interna tionale maar evengoed natio nale muren, niet alleen eilan- delijke, maar evengoed plaat selijke obstakels, niet alleen verenigings-, maar zelfs ook gezinsmuren. Scheidingen op trekken gaat ons altijd beter af, dan de ander de wang toeke ren. Bij de onzekerheid van 1984 is er wel die ene zeker heid dat het opnieuw een on volmaakt menselijk jaar wordt. Daarom juist is toch onze hoop gevestigd op de jongeren, die het nu moeilijker hebben dan in vele vooraf gaande na-oorlogse jaren. Als zij de onvolmaaktheid kunnen indammen, brengt 1984 more le- en daardoor mogelijk ook materiële winst. De jaren gaande jaren komen. Veel wat in één jaar is gebeurd, daaraan zijn de herinneringen van lief en leed heel scherp gekleurd. Er was verlies in 't zicht der haven en menigeen viel van de top. Als ik wou lachen, moest ik huilen. Toch geef ik nog de moed niet op. Want alles is nog niet verloren, zellefs niet voor werkeloze jeugd. Er is eerst nacht...voor zonnegloren! Na wolken doet de zon weer deugd. Het wereldbeeld kwam in de kamer, méér slecht dan góed via de buis. De vrede is nog ver te zoeken In Beiroet, Libanonof thuis. Langs de kust loeiden de stormen en A ndropov is veel te ziek om nog veel praats te kunnen maken en Arafat heeft ook geen gliek. Het Witte Huis ook in de zorgen Een Reagan zit niet in de lift. Hij kan het ook alleen niet maken De wereld is te sterk op drift. Losgeslagen waren velen. Soms boog het moede hoofd met angst. Drugs, ontvoering, stakingsacties. De PTT staakte het langst. Ja zelfs het GEZA G dat staakte. Men zei: dat is maar stiptheid hoor. De trein liet toen ook op zich wachten. Ik beet van kwaadheid in m'n oor. Abva-kabo-uitkomst brenger, Werd de schreeuwer Van der Scheur. Nou, hij heeft ze bruin gebakken, maar stelde me toch flink teleur. Het gistte in ons kleine landje, Dat altijd zo verdraagzaam was. Nu kan de een geen ander luchten, Die nog wat beter zit bij kas. Ik kan Lubbers niet benijden. Die man die zit voor minder méér. Drie procent moet ingeleverd, zeg kan dat echt niet deze keer? Of gingen we toch weer maar skieën? Het vuurwerk....ook min drie procent? Dat mag voor mij nog minder wezen, waar wordt die armoe dan gekend? Ja, als het licht wordt afgesneden, als geen gastoevoer meer binnenkomt, dan is't de kat in donker knijpen, dan is er voor wat kermen grond. Maar velen klagen voor "Lauw Loene", die kermen uit het warme hoofd. Daaronder zelfs twee-verdieners, Zijn die ook al een kool gestoofd. Zeg, laten we nu toch wél wezen en proberen er wat aan te doen. Dat is beter dan het af te kraken, het gaat bij ieder om de poen. Kan welvaart ook het wèlzijn geven? Dat zie je dan toch aan Prins Claus. Gezondheid, daar moet je van leven! De rest komt dan vanzelf zu hausse. Heineken had benauwde uren, evenals ook zijn chauffeur. Deelman houdt de scholen wakker. Ruding is daarbij souffleur. Soms lijkt het kabinet te kraken. Ed Nijpels komt dan met een lach, vertellen dat het ijs nog sterk is. En Neelie speelt dan wat van Bach. In 't nieuwe jaar zal't ook wel broeien, want inspraak blijft er toch volop. Wellicht valt er nog meer te snoeien Wie krijgt weer extra op z'n kop? We gaan wat meer naar't eigen straatje, naar het Zeeuwse, naar het Thoolse land, eens kijken wat er daar gebeurde, Hetzij hier, hetzij in Philipsland "Schuttevaer" wil vaarbewijzen, voor bescherming van vaar-veiligheid. De tuinders willen hier zoetwater, voor wat meer bedrijvigheid. Gul voor Polen weer gegeven, maar het VERPLEEGHUIS staat nog niet. C.N.C. stinkt nog steeds minder dan de bezwaarde, die een windje liet. In ons gewest...minder bewoners, nou dat vond Boerden niet fijn. Bij een dertigjarig ramp-herdenken kon hij in het Schouwse zijn. Nog ontbreekt er in de Delta, de werkelijke veiligheid. Miljoenen liggen in de Schelde, de doorlaatdam...is bij de tijd. De Oesterdam lijdt aan vertraging. De keersluis wordt een wassen neus. De reden is ook hier besparing, dat hoort dan bij bezuinigingskeus. Er waren vele bijstands-vrouwen, minder donors voor het Rode Kruis, en werkelozen...méér dan DUIZEND, een droef record en geen abuis. Een fusie ook van Rabobanken, ook dat gaat onafwendbaar door. De onderwijzers protesteerden. Deetman wist toen wel waarvoor. Een lening voor 't bedrijf: De Schelde uit de P.Z.E.M.-portemonnee. A Is mensen werk kunnen houden, zegje niet zö maar: "o nee!" Tot einde mei veel zware regens. De landbouw huilde ach en wee, maar bieten, uien, mais en tarwe, groeiden net zo hard als de Doré. De prijzen waren om te zoenen, die zijn trouwens nog altijd goed. De landbouw heeft dus niks te klagen, dat geeft die landbouw dus weer moed. Een Thools project voor de haanlozen, men is daarbij van goede wil, maar de F.N. V. ziet het niet zitten en vindt dat eerder een paskwil. Het Groene Kruis...experimenten, staat dag en nacht voor ieder klaar. "Ter Tolne" had de top-voetballers "De Eendracht" dammers, is nietwaar? Toen kwamen er toeristenmarkten. Tandartsennu bij de vleet. Maar de klassen werden kleiner dat bracht bij het onderwijs weer leed. Er was opnieuw verkeersexamen Een reuze toerist-seizoen. De A.N.I.B. toonde zich strijdvaardig. Nap Hage fiets niet voor een zoen. Coppoolse kwam hier na Van Zweden, Notaris Loof ook uitgezwaaid èn de popgroep Toontje Lager komt later overgewaaid. De B.B.A. met grote bussen. Een rooidatum werd uitgesteld, De Thoolse Dagen waren zonnig Ook dat is zelden nog gemeld. Vrederustdal jubileerde. De voetbal speelt er 50 jaar. Een boerendag met heel wat mensen En het rijwielpad is bijna klaar. Bronsgeest stopte met verpachten, de Rammegors-natuur bedreigd De PSP...te zwak van krachten Heeft het moede hoofd geneigd. In kantines ingebroken Dijkslag won van Venekamp Bij de kraamzorg ook tekorten Stop, de rijm wordt weer te "lank". De gemeente van Groot-Tholen, viert haar koperen bestaan. Wat is het na die samenvoeging toch eigenlijk ook weer vlug gegaan. Huis en Heem, voor 't eerst subsidie, zoals menige vereniging. Ook al zat 't niet altijd lekker, bijvoorbeeld in de voetbalkring. Ruim zeven ton voor herbestrating. Dat vinden d' aannemers best leuk. Vakanties kwamen voor de rechter. Het rooster kreeg daarbij een deuk. De W.B.G. vond geen genade, bij het vijfmanschap van b. en w. maar voor een goede trekker-keuze, zat men lang te dubbeneee! Schutters nu in gymlokalen. Voor de V. V.D. niet optimaal, maar zonder een centrale schietbaan, werd het een te duur verhaal. De goedkoopste.... vuilophalers, zijn muzikanten, klein en groot. Geen oud papier naar 't Tuttelhoekje, want dan mist de muziek de boot. Kritiek kwam op de welzijns-nota. Weer steun ook voor de T.B.I. Bezuiniging op bibliotheken dat willen velen liever nie. De O.G.B. verhoogt de aanslag. Van het nu al oude huis. Hoe moet dat met een scholen-fusie? Toen kwam zelfs Tholen op de buis. De kop werd in de wind geslagen, door de fractie van de S.G.P. Die wil straks weer 5 zetels halen, toen deed de V. V.D. niet mee. Veel werk is er aan de plantsoenen We houden van dat Randje Groen De L.T.S. kan ook weer groeien, dat zei althans meneer Meloen. THOLEN stad met heel wat burgers, kreeg twee mille voor 't carillon, maar er werd ook een kluis gestolen. Toch is die niet op de bon. Bij De Regenboog daar kan men dammen, ze werd zelfs Zeeuws damkampioen. En in de Doelweg gaten vullen, dan komt die oo' n fatsoen. Een vijf en zestigjarig bruidspaar Een fietstocht van een "oester"klas. Een predikant is overleden. Een nieuw gebouw voor "Kyo Glas". Er kwam de meest moderne kotter bij de Thoolse vissersvloot. Een kleuterjuffrouw werd gehuldigd Zit de Kruittoren nu in nood? De muziek scheen daar zo goed gesetteld, ze is straks zelfs honderdjaar, maar nu spelen de decibellen de muziek weer parten, o, wat raar. Wie wil ter plekke witlof eten, gaat naar de kelder van vriend Buijs. Die teelt daar ondergronds die groente, hij haalt witlof uit eigen huis. De Oesterschelp gaat ook uitbreiden. Twee predikanten kwamen er. Tholen ligt niet afgelegen, ook al komt men soms van ver. Een clubje van natuurliefhebbers. De Ark die ging er voor de bijl. Ik ga Tholen-stad verlaten en wens een ieder daar vee! heil. In POORTVLIET met z'n goede gronden, is Goudzwaard Zeelands oudste man. En in de weihoek zakte 't water. Je vraagt je af hoe of dat kan. Een C.N. V.-er in het zilver. Van der Slikke hield het voor gezien toen de Rabobank ook ging fuseren. Men spuitte weer met 't vliegmachien Den Engelsman die rooide en pootte Doré's toen op dezelfde dag Dat is niet eerder voorgekomen, vandaar dat ik 't vermelden mag. Mies Murre zwaait 'n relations-scepter, in het hartje van Parijs. Dat is pas emancipatie. Nee, ik maak u heus niets wijs. Er was een vierde wielerronde Waar Thijs Fase tweede's kwam. Veilig Verkeer, dat jubileerde, maar daar wist u al wat van. In 't Ouwe Raed'uus was "Klein Duimpje op de Stoofstraat reed men veel te snel. De zomermarkt werd laat gehouden, maar dééd het toch ook nog wel. Weg nu van het kleine Haagje, waar nog geen nieuwe rondweg is. Waar ook de Almarkt is verdwenen, voor menigeen toch een gemis. Ik kom nu in SCHERPENISSE, met z 'n boerderijproject. Met zijn fiets- en brommercrossers en zijn oude school, die lekt Mis, die school is al verdwenen Na zijn laatste grote daad, toen de goederen voor Polen daar werden gesorteerd op maat. Leeg staan nog acht nieuwe huizen, dat is geen geouwehoer. Zuiver is er ook het preken, van de nieuwe Bergen Bravenboer. Afscheid is er toen genomen van mevrouw van Doorn bij de bieb. En de rondweg wordt ge-effend zodat ik naar... de Smalst ad liep. SINT MAARTENSDIJK zal niet vergeten, dat het dit jaar drama's had. Denk maar eens aan de riolering, meteen "verstikking" in een gat. Er was ook treurig nieuws te melden van een nieuwe industrie, die was nog sneller dan gekomen... verdwenen, ja van één, twee drie. Er valt ook wel goed nieuws te melden. Twee ridders zijn benoemd dit jaar. Het was Bijl en het was Meeuwsen, bij het onderwijs zijn ze klaar. Het plan Noord in Raad van State, werd daar in de grond geboord. Voor Verkerke was er zilver, bij het waterschap is dat verwoord. Een praathuis op de oude haven en een eerste plaat voor 't Mannenkoor. Toen zei de Graaf: geblust de brandweer! dus ik ga er nu maar vandoor. Het is nu Van der Bel en Janssen.... twee dokters, "oud" en jong en vers. Toen bouwde er die Frans van Beveren het Slot geheel van lucifers. Euterpe kreeg zesduizend gulden. Men vond er ook een oud kanon. Kampman bij PTT.... vier kruisjes! Dat nog, voor dat ik verder kon. Ik kom er aan hoor STA VENISSE. Met historie door de eeuwen heen. Men kan zich warmen aan de Stove. Daar is Van Prooijen op de been. Misschien dat voor gehandicapten een steiger daar wordt aangelegd? Waar eens de tramboot zich eens meerde.... De jeugdclub heeft er ja gezegd. Er kwam zowaar een boeienkoning. Een luchtballon land' voor de dijk. Een kleuterschool is er geopend. Nou, STA VENISSE is nog rijk. SINTANNALAND damkampioenen! Doen het beter toch dan WHS. AI is De Frel teruggekomen, die "tweede" klas gaat op de jles. Er was de eerste bromfietscursus. Bij de Oude Job is weer gesloopt. Bij de Mikro... brutale dieven, niet opgelost, zoals gehoopt. Een nieuwe bieb, van groter maete. Intussen ook "De Wellevaete". Zelfs een schillenboer, dat weet je wel. De Meestoof kreeg een kussenbel. Die was van goud voor deze keer. Ik verhuis snel naar Oud- Vossemeer. OUD-VOSSEMEER, daar is vertrokken Van Poortvliet, ja naar Rotterdam, ook jammer voor hen die daar werkten, want wie leeft er straks nog van? Een school kwam op de televisie. De ruiters reden op 't concours. Op de muziek-oefenruimte, is menig zusterkorps jaloers. in 't kerkgebouw werd druk getimmerd, gemetseld, ja gerestaureerd. De toeristenmarktdag echter, liep er niet, dus liep verkeerd. Er zijn ook echte Vogelvrienden, dat gaat van vader daar op zoon. Ik moet de brug nu over steken, want anders derf ik m 'n loon. In SINT PHILIPSLAND aangekomen, daar hoor je nog zo wel eens iets... van een SGP, P.v.A.B.-er, maar nooit samen op de fiets. Gekrakeel nog om De Wimpel. En Kosten werd voor schut gezet, maar na veel onderzoek en kosten kwam er nog niks uit het net. Veel mooier was het Menger-afscheid, dat werd gevierd na 40 jaar De burgers kwamen handjes geven en stonden met cadeautjes klaar. Op de Philipsdam 8000 mensen, samen op die open dag! VZOS een wisselbeker. De zon die scheen met gulden lach. Er Was re fi.dNcrdaagse, daar deden ook de oudjes mee. Voor "Tum-Tum"een onderkomen en de nieuwe bieb telt hier voor twee. Een gouden Reisduif jubileerde, drie M.A.C.-ersjubileerden ook. Maar door de folder "samenwonen was zelfs Vogel van de kook. Het overschot van één en tachtig, is daar kortelings aangewend om verhoging te bevriezen. Een jeugdbende alles bekend. Groen was het volop in de Polder, tot zelfs diep in 't najaar door. Daarmee kan ik hier besluiten. In Steintjeskreek nog bouwen hoor! Zo ging dit jaar dan weer voorbij, Soms vrolijk, soms omstreden. Met lief en leed, maar al met al, is het nu weer verleden. En.... nieuwjaarsdag, die weer een jaar, bij ons komt binnenleiden. Laat toch onze horizon.... zich meer en meer verwijden! Zodat de volk 'ren met elkaar, aan het betere gaan bouwen. Aan méér en méér verdraagzaamheid en onderling vertrouwen. Tenslotte, lezer, streekgenoot. Veel heil, geluk en zegen en ook aan elk zijn dagelijks brood hem van de Heer gegeven. Het is een laatste groet van Jan. Finit van d'Eendrachtbode-man. in het Oudejaarsnummer 1983 Onvolmaakt In het 40ste jaar Jan Overeenkam van het actiejaar 1983 naar min drie in 1984 1983 in beeld met foto's uit elke kern Hoe het 75 jaar geleden toeging zullen nog maar weinigen weten Vijftig jaar geleden roept nog voor menigeen herinneringen op 25 jaar geleden: vele lezers weten het nog uit ervaring Nieuwjaarswensen van velen voor velen Begrotingsbehandeling 1984 in gemeenteraad St. Philipsland De laatste druppel uit het Fli- plandse benzinestation van Henk Baars Nog een diamanten bruidspaar in St. Maartensdijk Afperser van homofielen houden in St.Philipsland aange- Juwelendiefstal Poortvliet gedeel telijk opgelost Lievensberg krijgt longarts Ideeënbus in Flipland Johan Snoep tafeltenniskampioen Atletiek groeit Ter Tolne in woord en beeld DE MENS BOUWT DE KAS TELEN, DE TIJD DE RUINES. Dit Oudejaarsnummer uit 30 pagina's. bestaat Als gevolg van verhoging van het BTW-tarief, de porto en andere kosten heeft het Ministerie van Economische Zaken toestemming verleend om de prijzen per 1 ja nuari 1984 aan te passen. Een jaarabonnement is nu 1,50 voordeliger geworden voor in vergelijking met halfjaarse beta ling: 34,50 en (2x) f 18,00. Een postabonnement kost 42,70 per jaar. De vorige stijging ging volledig op aan de verhoging van de posttarieven. Wij nemen graag aan, dat de abonnees die een machtiging hebben verstrekt voor automatische afschrijving, ermee accoord gaan dat bij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs 1984 wordt aangehouden. De uitgever Sedert enkele weken onze uitgave het niet steekt onder stoelen of banken, dat de 40ste jaargang is begonnen. Dat is toch veel minder als een borstklopperij bedoeld dan wel als het streven om alle po gingen aan te wenden dat ei gen blad voor de Thoolse- en Sint Philipslandse burger te bestendigen. Misschien een nog moeilijker opgave dan bij een eerste jaargang, toen de honger naar regionale en plaatselijke informatie veel ^nijpender was dan in onze tijd met een overspoeling daarvan. In het grote kader wordt het wereldnieuws via radio en t.v. in zo'n omvang k la minute binnenkamers gebracht, dat men zich nauwelijks kan voor stellen dat er nog animo, nog interesse overblijft voor wat zo klein, zo onbelangrijk, zo wei nig meetelt in dat groot ge beuren. Dan vergist men zich. Immers, juist het zo vaak tra gisch wereldgebeuren geeft een domper op het dagelijks leven. Dan kan een geslaagde verenigingsuitvoering of een damresultaat van de buurjon gen, vermeld in eigen lijfblad, de ontspanning bieden, die ieder mens behoeft. Als er heel simpel deze week in Tholen- derwijs wordt gemeld, dat de schillenman met vakantie is en men de afval dus even wat dient vast te houden, dan brengt dat als het ware een ontspannende gedachte en eeri^ blij gevoel mee. Immers, zelfs in een tijd van inlevering ziet een schillenman nog kans er met wat vrije dagen op uit te trekken. Het lijkt een onnozel voorbeeld, maar het is gewoon een teken van de democratie aan de voordeur. Laten we over die regionale- en plaatse lijke binding van een krant niet verder filosoferen. Maar wel constateren, dat er ook in een tijd van inlevering nog een grote binding en trouw van le zers kon blijven bestaan. Daar mag nostalgie of sentiment gerust buiten blijven. Wel is daarvoor onze erkentelijkheid op het eind van 1983. Hopelijk kan die gezamenlijke Een- drachtbode familie ook die 40ste jaargang met ons vol tooien. Dat wensen we graag iedere lezer, ook onszelf toe! AdvertentüT.M. Advertentie I.M. Er is kennelijk een fout geslopen in de Kerstpuzzel: IJs zal is moe ten zijn, Kijndje Kindje en zin zijn, zo werd ons donderdag avond al telefonisch gemeld. We hebben aangenomen dat nummer 51 en 23 in de opgegeven reeks nummers omgedraaid zijn, schreef een ander bij de oplossing. Vanzelfsprekend wordt hiermee rekening gehouden bij het beoor delen van de inzendingen. Met de aanhouding van de 36- jarige Rotterdammer A.H.G. is de juwelendiefstal bij de familie M. in Poortvliet gedeeltelijk opgelost. In november 1982 werd daar voor 10.000 gulden meegenomen en een onderzoek van de politie had destijds geen resultaat. Vorige maand werd een deel van de juwelen vanuit Rotterdam weer aan de familie M. aangebo den.,De Thoolse politie werd in geschakeld, die samen met de districtsrecherche uit Middelburg het onderzoek leidde. Bij aanhouding van G. op 22 de cember bleek hij de aangeboden juwelen van een derde gekocht te hebben. Een deel van de juwelen is terecht. G. is in vrijheid gesteld, maar het onderzoek naar de dader van de diefstal wordt voortgezet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1