Het wittebrood Experiment aangepaste hulp van Welzijnsorgaan Nieuwjaars receptie X EE LAM) IN DE PEN WOV kan Oqsterschelde- werken opvolgen Kindercentra KAA BEE Donderdag 22 december 1983 Scouting Zeeland De Technische Hogeschool in Delft zal worden ingeschakeld voor het maken van een studie naar een zo goed mogelijk leerlingenvervoer naar het lager en buitengewoon onderwijs in Zeeland. Coördinator TH-Delft Provinciale taak Namens het pro vinciaal bestuur houden de com missaris der ko ningin en me vrouw J.B. Boer- tien-Velema de tradtionele nieuw jaarsreceptie. De ontvangst is op zaterdag 7 ja^ nuari 1 984 van 16.00 tot 18.00 uur in de Staten zaal, Abdij 11 Middelburg. Het experiment aangepaste hulp van de Federatie Maatschappelijke Dienstver lening Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland omvat 3000 uur in 1984. De federatie komt nooit van achter als het gaat om een tijdige inspeling van te verwachten wijzigingen bij de gezondheidszorg. Destijds gebeurde dat immers ook met de zgn. Alpha-hulp. Het resultaat was, dat de federatie niet alleen meer omvattender hulp kon blijven geven dan menige andere zusterinstelling, maar ook dat men mede daardoor niet in de financiële problemen kwam. Voor wat de aangepaste hulp betreft wordt door de directie grif toegegeven, dat het nu eens eerst om daden gaat en dan pas om woorden. Daaruit volgt dat er ongetwijfeld een evaluatie nodig zal zijn, na afloop van het eerste halfjaar. STEMMEN VAN LEZERS Afsluiten gas/licht Veranderde taakstelling Drie maanden Jo Dronkers en C. Vermuijden Nog veel burenhulp Vrouwen Voor- en najaar Niet zonder ABDIJ Voordat de renovatie van een deel van de Korte Noordstraat in Middelburg plaatsvond, was er een bakkerij die "het Witte broodskind" heette. Eigenlijk een wat vreemde naam voor een bakkerij, zoals de lezer uit het volgende zal merken. In een artikel in de "Bijdragen en Me dedelingen betr. de geschiede nis der Nederlanden" (1983, nr. 3) heeft J.J. Voskuil onder de titel "De weg naar luilekker land" over de consumptie van wittebrood en roggebrood ge schreven. De gehele aflevering staat in het teken van de men taliteitsgeschiedenis. De bijdra ge van Voskuil past hierin won derwel. Een blik in de grote Van Dale zal u leren dat een "wittebroodskind" een bedorven kind is. Vanwaar deze uitdrukking? In de 16e eeuw was het witte brood - uit meel bereid, van ze melen ontdaan - een nog niet veel voorkomende lerkkernij. In de 1 7e eeuw ontstaat de mentaliteit bij een bepaalde groep van de stadsbevolking uitsluitend witte brood te eten, in tegenstelling tot het platteland, waar roggebrood of het zwarte brood het voedsel 'vormde. De term "wittebroods kinderen" ontstond voor verwen de jonge mensen. Cats omschreef de nieuwe mode aldus. ,,'T is nu een ander eeuw: het vee dat wordt verslonden/ten dienste van den buyck, en van de grage monden/ Men wil geen kruyden meer tot spijse voor den noodt/Men wil de soete smoeck van nieu-gebacken brood:/Men wil dat lecker is". De in Middelburg geboren arts Stephanus Blankaart schrijft in de jaren tachtig van de 1 7e eeuw dat brood zonder zemelen weinig voedzaam is. Hij wijt de "witte dodelijke tronie" van de witte broodskinderen aan het gebruik van veel vers en warm witte brood. Langzaam maar zeker ontstaat op het platteland, in de 18e en 19e eeuw de gewoonte, ook onder boeren, wittebrood te gaan eten. Eerst alleen zondags, maar de weg naar luilekkerland ligt open. In de steden rukt de consumptie van wittebrood ook geleidelijk op onder de arbeidende bevol- IEUWS Gs stellen de staten voor ƒ10.000,beschikbaar te stellen aan Scouting Zeeland. Dit bedrag is bestemd om de aanstelling van een tijdelijke administratieve kracht mogelijk te maken. Scouting heeft namelijk toestem ming gekregen iemand aan te stelten op grond van de werkge- legenheidsverruimende maatre gel. De vergoeding hiervoor is gelijk aan het minimum-jeugd loon, maar Scouting is verplicht de CAO-welzijnswerk toe te pas sen. Gs stellen nu de staten voor het verschil bij te passen, zij het dat het om een uitzondering gaat. Er moet namelijk nog een jeugd- nota worden uitgebracht, waarna duidelijk zal worden welke perso neelskosten in de toekomst zullen worden gesubsidieerd. Gs willen het bedrag putten uit het fonds sociaal-cultureel werk, Het voor stel wordt behandeld op 27 ja nuari. king, maar dan zijn we al aan geland in de 20ste eeuw. Zeeland speelt in het beeld een wat merkwaardige rol. Uit een Zeeuws voedingsonderzoek om streeks 1870 constateert een arts dat de armste mensen hun neus voor roggebrood ophalen, maar dat onder de gegoeden in de klei ne steden een gering gebruik van roggebrood valt waar te nemen. Voskuil constateert dat al in de 13e eeuw Cornelis van Zierikzee tarwebrood boven gerstebrood stelt. De omstreeks 1486 gebo ren Zierikzeese geneesheer Jason van Proet onderscheidt naast het zuivere wittebrood tarwebrood waar de zemelen uit verwijderd zijn en tarwebrood met al zijn ze melen. De laatste soort acht hij geschikt voor dikke mensen, de middensoort voor iedereen die gezond is, en de fijnste soort voor de mageren en voor hen die een snelle spijsvertering hebben of zwak zijn. Thans is de situatie zo veran derd dat de gegoede burgerij kiest voor grof tarwebrood in verschillende soorten en voor roggebrood, terwijl op het plat teland en in de arbeiderswijken voor wittebrood en lichtere soorten bruinbrood wordt geko zen. Luilekkerland wordt op nieuw gedefinieerd, aldus Vos kuil: "Lekker is niet langer wat lekker is, lekker is wat gezond is". TH-studie naar leerlingenvervoer De TH moet hiervoor ongeveer ƒ25.000,— onkosten maken. Gedeputeerde staten stellen provinciale staten voor hiervan 9000,— voor hun rekening te nemen. De TH is bereid het res terende bedrag voorlopig zelf te betalen. De studie naar het leerlingenver voer hangt ten nauwste samen met de bezuinigingen die het ka binet wil doorvoeren. Een jaar ge leden kwamen er strakke ministe riële richtlijnen naar buiten die een landelijke besparing van 30 miljoen zouden moeten opleve ren. Nadat hiertegen veel weer stand was ontstaan werd weer een aantal aanpassingen aange bracht. In juni besteede de Tweede Kamer aandacht aan de zaak en in juli van dit jaar ver scheen er een definitieve regeling van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Gs van Zeeland hebben de Zeeuwse gemeenten geadviseerd om tot 1 november van dit jaar met de oude regeling te blijven werken. Tevens hebben ze een circulaire uitgegeven, getiteld "Leerlingenvervoer lager en bui tengewoon onderwijs' Deze geeft aan hoe ouders en verzorgers voor het vervoer van hun kinderen een vergoeding of tegemoetkoming kunnen aanvra gen bij gemeenten en hoe die aanvragen door de gemeenten worden behandeld. Ook is de gemeenten gevraagd gegevens te leveren over het hui dige leerlingenvervoer De provincie heeft verder iemand in dienst genomen - voor de duur van een jaar - die is belast met het verzamelen van gegevens over het leerlingenvervoer. Ook is er een speciale werkgroep, 'ver- voersproblematiek" van de Pro vinciale onderwijsraad in het leven geroepen. Uit gesprekken met de TH-Delft is gebleken dat de hogeschool in staat is op een verantwoorde manier aanpassingen in het leerlingenvervoer aan te bren gen, die kunnen leiden tot grote besparingen. De werkgroep vervoersproblematiek dient te zorgen voor de gegevens. De TH kan omstreeks 1 februari 1984 met de nodige ideeën op tafel komen. Ook kanomen een me thode leveren die kan worden toegepast voor de toekomstige planning. Met die methode zou in het cursusjaar 1984/1985 moeten worden geëxperimen teerd, waarna de vervoersplan ning eventueel kan worden geautomatiseerd. Het voorstel van gs om een deel van de kosten voor rekening van de provincie te nemen is o.a. ge baseerd op het argument dat de goede voortzetting van het leer lingenvervoer in Zeeland geen gevaar mag lopen. Verder hebben provinciale sta ten een belangrijke taak op het gebied van de planning van het speciaal onderwijs en het voortgezet 'speciaal onderwijs. Ook de wet op het basisonder- wijs geeft de provincie be- Gedeputeerde staten van Zee land hebben minister Winse- mius van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu beheer geschreven dat de Wes- terschelde-oeververbinding een goede opvolger kan zijn als groot project in de sector grond- weg- en waterbouw van de Oosterscheldewerken Gs schrijven dit nadat hun uit een krantebericht was gebleken dat de minister in een gesprek met het Bouwberaad had toegezegd met zijn ambtgenoot van verkeer Ook ditmaal wordt gebruik gemaakt van een lettersys- teem, waardoor wordt voor komen dat een lange rij wachtenden ontstaat. Iedere bezoeker krijgt een kaart met een letter. Per aan gekondigde letter kan men dan zijn nieuwjaarswensen aanbieden. voegdheden op het gebied van leerlingenvervoer. Provinciale staten behandelen het voorstel in hun vergadering van 27 ja nuari. en waterstaat te zullen gaan pra ten over de situatie na beëindi ging van de Oosterscheldewer ken. In het Bouwberaad was erop ge wezen dat er grote werkloosheid dreigt in de sector grond-, weg- en waterbouw. Op dit moment is trouwens al een derde van de oorspronkelijke werkers aan het Oosterscheldeproject werkloos. Met nadruk wijzen gs op de goede mogelijkheden die er voor de Westerschelde-oever- verbinding zijn en de positieve gevolgen voor de werkgelegen heid. De minister is ook in het bezit gesteld van de plannen die de provincie heeft ontwikkeld voor de financiering. Gs stellen provinciale staten voor een subsidie te geven van fhoog- stens) 95.211aan de Stich ting overleg kindercentra Zee land. Er is tot op dit moment nog geen beslissing genomen door WVC of het kindercentrawerk via de provincie moet worden ge daan. De subsidiëring vindt nu nog plaats op basis van de rijks regeling. Gs willen de stichting voor 1 985 opnemen in het provinciale deel programma sociaal-cultureel werk. Ondertussen moet voor 1 984 wel een afzonderlijke sub sidie worden verstrekt. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Bakkerij Loverendale In zijn openingswoord voor het algemeen bestuur van de stichting Welzijnsorgaan Tholen zinspeel de voorzitter J.E.M. de Kerf don derdag op de aangepaste hulp. Hij wees er op, hoe er in het kader van de overheidsbezuinigingen vooral de tweede lijn van de gezond- Graag wil ik reageren op het be richt onder plaatselijk nieuws St. Maartensdijk in de E.B. van 15 december over de afsluiting van gas en licht van mijn woning. De PZEM heeft een betalingsre geling voorgesteld, maar hieraan kon ik niet voldoen omdat ik geen geld meer heb. Vandaar mijn ver zoek om bijstand bij de gemeente, wat tot drie keer toe is afgewezen. Ik kwam inderdaad in financiële problemen door het niet afwijken van mijn levensprincipes, die op een godsdienstige basis berusten. Als het trouwens goed is, zult u nooit een SGP'er in een carnaval- spak zien. Kleur bekennen doe ik alleen, als ik volledig achter mijn werkgever sta en tegen dat Ame rikaans bedrijf heb ik mijn be denkingen. Dit naar aanleiding van een door mijzelf meege maakte wereldreis. De bereidheid tot betalen aan de PZEM kan alleen maar uitge voerd worden als je inderdaad geld hebt. Wanneer dat het geval is, zal ik het verschuldigde bedrag betalen, want zelf hou ik helemaal niet van schulden. Ik heb ze nog nooit gehad. Bart Stam Rozenstraat 3 St. Maartensdijk heidszorg voor haar broek krijgt, t.w. ziekenhuizen en verpleegcen- tra. Teneinde patiënten, minder validen, behoeftigen zo lang mo gelijk in eigen omgeving (woning) te kunnen houden, ligt het in het voornemen de eerste lijn te gaan versterken. Dat wil niet zeggen, dat de normale gezinszorg over dag zou komen te vervallen, maar dat het minder strak gelijnd wordt en dus in noodzakelijke gevallen zou kunnen uitlopen op hulpver lening tijdens weekenden en in de avond of nacht. Inmiddels staat ook wel vast, dat er van een gede centraliseerde gezinsverzorging, zoals het voornemen was, geen sprake meer zal zijn. Wel komt er mogelijk volgend jaar een nieuwe wet gezondheidszorg en maat schappelijke dienstverlening, waarbij financiering e.d. weer zoals tot dusver vanaf de rijks overheid plaats vindt en niet naar de gemeenten toe zal gaan. Ook daarvan was tot dusver sprake, nadat het maatschappelijk werk al eerder was gedecentraliseerd. Na dat al stapels circulaires zijn ver schenen en honderden besprekin gen over zo'n decentralisatie zijn gevoerd, is dat plotseling weer van de baan. Overigens zal de financiering door het rijk er per 1 januari 1984 voor de gezinsverzorging ook weer anders uit gaan zien. Het rijk zal van het totale bedrag van zo'n 5 miljoen gulden, die deze fede- Al.I.E SOORTEN VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Zuid-OoMsingel 43 Tel. 34368 BERGEN OP ZOOM Advertentie l.M. ratie is toegewezen blijkens de uitgaven in voorafgaande jaren, een voorschot krijgen dat ver deeld is over 13 termijnen in 1984. Een nog weer diep ingrijpende bezuiniging, die ook voor de ge zinsverzorging voor 1984 was voorgesteld van zo'n 5 'A% is van de baan, wegens die eerste lijn- versterking. Maar men krijgt er voorshands ook niet méér voor. Gaan de huidige overheidsplan- nen door, dan komt er voor de federatie wel een veranderde taakstelling. Méér werk doen met hetzelfde bedrag. De politieke vi sie van dit moment is toch wel, dat die eerste lijn van de gezond heidszorg goed in de markt ligt. De federatie vindt het experiment voor de aangepaste hulp gewenst, omdat men binnen de gezinsver zorging de laatste jaren al wordt geconfronteerd met hulpvragen die qua intensiteit en wijze van inzet van de hulpverleners, uit stijgt boven de normale gezins verzorging. Bovendien is er een gestage verandering in de leef tijdsopbouw in die zin, dat het aantal bejaarden in belangrijke mate toeneemt, maar ook het aantal hoogbejaarden. Daarmee dan tegelijkertijd de behoefte aan zorg- en hulpverlening. Voor een aantal chronisch zieken en ge handicapten, die thuis willen blij ven en minder op intensieve ges pecialiseerde medische hulp zijn aangewezen, komen er ook taken voor gezinsverzorging. Wat het experiment aangepaste hulp wordt bekeken hoe kan wor den ingespeeld op de behoefte aan hulp buiten de normale dag taak. Daarbij is men er binnen de federatie van overtuigd, dat het nooit meer kan zijn dan aanvul lende hulp. Wel de patiënt zelf kan doen of wat de omgeving voor hem of haar wil doen, dient daar door ook gedaan te worden. Daar wil men als federatie niet graag tussen komen. Bij dit experiment is er de moge lijkheid om naast de gewone hulp gedurende een aantal uren per dag ook avond- of weekendhulp te krijgen, als dit dringend nodig is om thuis te kunnen blijven en geen andere mogelijkheden via familie, buren of kennissen over blijven. In aanmerking zouden komen mensen waarvoor opname in een verpleeghuis is aangegeven, maar die nog moeten wachten. Ook mensen die ontslagen kun nen worden uit ziekenhuis of ver pleeghuis, mits er "thuis" op een of andere wijze voor gezorgd kan worden. Verder die zich in de laatste levensfase bevinden en thuis willen blijven als medische indicatie of behandeling opname in het ziekenhuis niet noodzake lijk maakt. Tenslotte mensen, die zwaar hulpbehoevend zijn en waarvan de vaste verzorg(st)er tijdelijk uitvalt. Het kan zijn dat in zo'n situatie een verzorgend fa milielid plotseling uitvalt. Aangepaste hulp dient wel steeds aanvullend te zijn. Daarom kan voorlopig ook niet meer dan 3 maanden achtereen hulp worden verleend. Anders zouden trou- wens beschikbare tijd en gelden snel verbruikt zijn. Bij aangepaste hulp moet snel ingegrepen kun nen worden en kan men zich uiteraard geen wachttijden ve roorloven. De mensen die in deze sector kunnen helpen, moeten wel ervaring en kennis hebben in de omgang met zieken en ouderen. Ze dienen voorts flexibel inzet baar te zijn. Een aantal bestaande helpers van de federatie meldden zich inmiddels voor de aangepaste hulp. Bovenstaande toelichting werd tijdens de vergadering van het al gemeen bestuur verstrekt door di recteur J.H. Stoutjesdijk. Daarna werd er o.a. op gewezen, hoe er nu De artikelen over de waterstaat pioniers Jo Dronkers uit Poort vliet en Cornelis Vermuijden uit St. Maartensdijk(E.B. 15 decem ber pagina 13) waren van ir. M.A. Geuze. Hij hield daarover een lezing op de recente algemene vergadering van de Zeeuwse Waterschaps- bond in Haestinge te St. Maar tensdijk. in het Kruiswerk ook een experi ment 24 uur dienstverlening loopt. De directeur erkende, dat het kan voorkomen dat er hier en daar overlappingen zijn, maar ook de leider gezinsverzorging J.P. Verburgh onderstreepte de goede verstandhouding met de hoofdverpleegkundige mevr. de Jong, die overigens momenteel in het ziekenhuis ligt. Het door de federatie genomen initiatief kan, als de aangepaste hulp eens van bovenaf wordt opgelegd, van groot nut zijn. In vergelijking met de grote stad komt in deze regio nog veel bu renhulp voor, ook al kan dat niet meer zo zijn als vroeger toen er bijvoorbeeld veel meer vrouwen thuiswerkten. Maar deskundigen van elders, die dit objectief beke ken, vonden dat hulpbehoeven den in deze regio toch nog heel wat meer voorrechten hadden boven de stedeling, zelfs als die in een bejaardenflat verblijft. Direc teur Stoutjesdijk stelde, dat een in eerste instantie secuur bijhouden van tijd en resultaat een vereiste zal zijn, zoals ook de evaluatie na een halfjaar veel van nu nog bes taande vragen kan beantwoorden. Het algemeen bestuur nam kennis van de door het federatiebestuur goedgekeurde jaarrekening 1982, ditmaal najaren eens met een ba tig saldo. Er was ook een finan cieel overzicht van het Welzijn sorgaan zelf over dat jaar, waarbij het verstrekken van de warme maaltijden de grootste post opeis te. Er was voorts de toezegging op een verzoek van dhr. M.A.J. van der'Linde. dat de algemeen bes tuursleden vanaf 1984 de notulen van het dagelijks bestuur krijgen toegezonden. Vervolg van pag. 1 veroorzaakte hij door eigen schuld schade. Langejan maakte 'wel? eens een streepje' en van der Werf had ook wel eens 'een klei nigheidje'. Ze rijden een hele week en zijn vrijdag of pas zater dag thuis. Maandag lossen ze de retourvracht (uit Italië textiel, hardboard voor Bruijnzeel, soep stengels, wijn, e.d.) en wordt de nieuwe lading ingenomen. "Vroeger was het interessant om zo ver mogelijk weg te gaan. Nu om vrijdagavond thuis te zijn", zegt Langejan. Dat lukt lang niet altijd en het kantoor van Meeus Transport is dan ook dag en nacht bereikbaar, ook in het weekeinde. Bij het in 1933 opgerichte bedrijf - waar zo'n twintig Tholenaren werken - rijden er circa zeventig vrachtwagens. Van der Werf spreekt van 'een buitengewone organisatie'. De organisatie is uit stekend en de papieren kloppen altijd. "Je kunt 't lang uithouden bij Meeus". Beroepschauffeurs missen door hun vak een flink stuk gezins leven. Hun vrouw moet daar goed mee kunnen leven, alleen doen", zegt Langejan. "De enige keer dat ik bij m'n zoon op school was, be trof de diploma-uitreiking bij het Voortgezet Onderwijs". Verjaar dagen, verenigingsleven, het schiet er allemaal bij in. Echtge note en kinderen maken wel eens een reis mee, maar meestal zitten ze alleen in de cabine. Gesprek ken via het bakkie met collega's zorgt voor wat gezelligheid, naast vele andere leuke belevenissen in het buitenland. De lading wordt veelal bij vaste klanten afgeleverd, zodat er in de loop der jaren goede contacten zijn ontstaan. Niet voor niets staan er in het Italiaans dorpje met de grote hardboardfabriek legio tul- pebollen. Italiaanse douaniers kunnen ook wel eens vervelend zijn als ze sta ken en als er monsters genomen worden, zie je die nooit meer te rug, zo is de ervaring van Geerts. "De Nederlandse douane is recht door zee. Die nemen nog geen si gaar aan, maar in Italië blijven ze een uur langer werken voor een doos sigaren. Met vast, vervoer gaan ze je wel kennen en zelfben je de taal ook meer machtig", zegt Langejan. Ook de ervaring van Jo van der Werf is, dat ze soepeler zijn als ze je kennen. Het voor- en najaar vinden de drie Thoolse chauffeurs de mooiste tijd om te rijden. De zomer is in de zuidelijke landen te warm en in de winter zie je heel wat af met sneeuw- en vorstproblemen. "Je beleeft nogal wat ellende met sneeuwkettingen, maar daarnaast is er de nodige lol", vertelt Geerts. 's "Winters is het veel afzien met de kettingen aan en af en de 11.800 m lange Montblanc tun nel" zegt Langejan, die altijd via Frankrijk naar Italië rijdt. "Eentonigheid, lang dezelfde we gen, is ook weer niet prettig. Als we over onze nek gaan wrijven, zetten we de wagen aan de kant. Dan is het tijd voor rust. Het is moeilijk om de tijden van de ta chograaf aan te houden. In de kranten lees je dan wel berichten van chauffeurs' die 36 uur achter het stuur zitten, maar dat klopt niet, want 7 en 6 uur slapen telt men dan niet mee. Ik slaap op de natuur, zoveel ik nodig heb. Daarom heb ik ook geen wekker", aldus Geerts. Van der Werf is 's nachts nogal eens thuis, want toen de kinderen groter werden, is hij gestopt met het vervoer naar Italië. "Dat kan allemaal bij Meeus, die de vrou wen die een hele week alleen achterblijven ook steunt bij het oplossen van problemen". Inmid dels werkt er al een zoon van Jo v.d. Werf bij Meeus. De beroepschauffeurs vormen een belangrijk onderdeel in het functioneren van de huidige eco nomie. Transport van goederen is een onmisbare zaak. In de we grestaurants ontmoeten ze colle ga's uit andere landen, waarmee ze een aardig mondje Italiaans, Frans of Engels spreken. De grenspassages zijn soms min der gezellig, want de chauffeurs merken aan de boetes, dat ze in alle landen geld nodig hebben. Er wordt veel gecontroleerd. De politie is ook hulpvaardig, zo merkte Langejan in Amsterdam. Met een wagen van Meeus France vroeg hij in het Frans de weg naar een moeilijk te vinden klant en de politie bracht zijn combinatie met het blauwe licht op de juiste plaats. De drie Thoolse chauffeurs kunnen wel een boek samenstel len van hun anecdotes. Ze blijven hun beroep trouw, ondanks de onregelmatigheid van het werk. "Ik kom graag thuis en ik ga graag weer weg. Ik kan niet zonder deze baan. Ik hou niet van vaste tijden en een baas die op je handen kijkt", zegt Geerts. De Internatio nale onderscheiding betekende een extra waardering voor hun beroep.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7