THOLENDERWIJS «|«i ■M december.... laat het een feestmaand blijven!" schillenboer sint-annaland met vakantie 'wat ligt ter inzage? O, MOEDER, MIJN HAAR! informatierubriek van de gemeente tholen HET GEMEENTEBESTUUR VAN THOLEN WENST U GEZEGENDE KERSTDAGEN VANAF VANDAAG EXPOSITIE WERKSTUKKEN BAANLOZENPROJEKT IN HET GEMEENTEHUIS PER 2 JANUARI 1984 HUIS-AAN- BEËINDIGING HUIS INZAMELING VAN AFVALGLAS DISK0BUSV00RZIENING PER 31 DECEMBER o.iV£b.-° WIJZIGING SCHEMA HUISVUILOP HAALDIENST I.V.M. 2e KERSTDAG KERSTCONCERT OP GEMEENTELIJKE BEIAARDS OP 24 DECEMBER HINDERWET: KENNISGEVING VAN BEKENDMAKING BESCHIKKINGEN KERSTBOMEN HINDERWET: KENNISGEVING BE KENDMAKING ONTWERP-BESCHIK- KING Donderdag 22 december 1983 EENDRACHTBODE 5 Het is weer zo ver! Kerstmis: verlichte kerstboom, brandende kaarsen. Oudejaar, olie bollen, vuurwerk. Deze maand en vooral de ko mende week, staat bol van de feestelijke aktivi teiten. Maar als daarbij de nodige voorzichtig heid wordt veronacht zaamd kan de feest vreugde danig worden bedorven. SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING V. door Joop Koornstra. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint Maartensdijk Tel 01 666-2955 f Sint-Maartensdijk, 22 december 1983 Deze week worden de kursussen fotografie en kunstzinnige vorming welke in het kader van het Thoolse baanlozenprojekt zijn gehouden afgesloten. Met ingang van vandaag tot en met woensdag 4 januari worden verschillende foto's en werkstukken in de expositieruimte van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk tentoongesteld. Vanaf oktober tot en met heden hebben elke donderdag- en vrijdagmiddag een 1 2-tal kursisten o.l.v. Chris Spijkers uit Stavenisse zich beziggehouden met fotografie. De kursisten hebben zich inmiddels de verschillende tech nieken eigen gemaakt en voorts is er aandacht besteed aan ontwikke len, afdrukken en vergroten van door de deelnemers gemaakte foto's. De resultaten daarvan kunt u dus vanaf heden bewonderen. Een 1 1 -tal kursisten zijn vanaf september tot heden aktief geweest in "Meulvliet" en hebben kennis gemaakt met tekenen/schilderen, boetse ren/beeldhouwen druktechnieken en textiele werkvormen. Ook hun beste werkstukken staan tijdens de expositie uitgestald. De openings tijden van de expositie zijn dagelijks van 9.00 tot 1 2.00 en van 1 4.00 tot 1 6.00 uur. De toegang is gratis. Vanaf januari starten opnieuw een kursus fotografie en kunstzinnige vorming. Voor andere inlichtingen kunt u zich wenden tot de heer Toon Jansen, koördinator van het Thoolse Baanlozenprojekt, tel: 01666-2955, tst. 158. Denk om de gevaren! Hoe komen we de laatste weken van het jaar veilig door? Laten we vooropstellen dat een verlichte kerstboom, eejn brandende kaars of-v uurwerk niet gevaarlijker zijn dan andere dingen waar we da gelijks mee te maken hebben. Waarom dan die aandacht voor die typische december-aktivitei- ten? Wel, omdat veel voorkomende ongelukken met verlichte kerst bomen, brandende kaarsen en vuurwerk absoluut niet nodig zal zijn Met andere woorden, het al of niet "uit de hand lopen' heb ben we zelf in de hand Maar een mens is ook maar mens en ver liest de voorzichtigheid wel eens uit het oog, vooral onder feeste lijke omstandigheden En dat leidt dan vaak tot gevolgen die een schril kontrast vormen met het beoogde doel V\fe tuigen een kerstboom op met de bedoeling de gezelligheid en de sfeer te verhogen, maar als we vergeten de brandende kaarsen in de boom (of de brandende kaarsen in het kerststukje) te doven, of we laten het aan de kinderen over, ja, dan is de kans op sfeerbederf wel heel groot Wè steken vuur werk af om uiting te geven aan onze feestelijke stemming maar als we dat doen zonder de nodige voorzorgsmaatregelen dan gaat het misschien ten koste van een paar (kinder)ogen of nog erger Een ongeluk dat een feest in een ramp verandert komt extra hard aan Mede daarom vragen wij uw bijzondere aandacht vooi de ge varen die een domper kunnen zetten op de feestelijke decem- ber-aktiviteiten. Met ingang van maandag 2 januari is de heer K. van Noort uit Nieuw- Vossemeer voornemens in onze gemeente huis-aan-huis afvalglas in te zamelen. Via de glasbakken wordt momenteel circa 40% van het totale Thoolse glasgebruik ingezameld. Ongeveer 60% wordt blijkbaar aan de huisvuilophaaldienst aangeboden. Reden voor de heer Van Noort om zijn aktiviteit op te starten. Het inzamelen geschiedt 1 keer per maand en wel elke eerste volle week van de maand. Het inzamelen vindt tegelijkertijd plaats met het ophalen van het huisvuil. De heer Van Noort rijdt namelijk achter de huisvuilwagen aan met zijn vrachtwagen. Voor de inwoners van onze gemeente betekent dit dat zij hun afvalglas gescheiden van het normale huisvuil kunnen aanbieden. Dit aanbieden kan in een kartonnen doos, plastic zak of krat. Zoals geschreven wordt het afvalglas één keer per maand ingezameld en wel elke eerste volle week van de maand. In januari is dat vanaf 2 januari, in februari vanaf 6 februari, in maart vanaf 5 maart enzovoorts. Zodra het bedrijfsverzamelgebouw in Sint-Maartensdijk gereed is (naar verwachting april 1 984) neemt de heer Van Noort met zijn bedrijf daarin zijn intrek. Wordt er veel glas ingezameld, dan krijgt het bedrijfje perspektief voor de toekomst en kunnen nieuwe aktiviteiten worden ontwikkeld. Te denken valt dan aan het sorteren, spoelen en breken van het afvalglas. Voor de Thoolse werkgelegenheid een goede zaak. Voor de goede orde delen wij mede dat de glasbakken in de Thoolse kernen normaal blijven funktioneren Tot slot noemen wij nog maar eens de tien redenen waarom glas moet worden aangeboden via de huis-aan-huis inzameling of de glasbak: 1 Verkleining van de afvalberg omdat door glas gescheiden van ander afval in te zamelen en te gebruiken voor de productie van nieuw glas, aanzienlijk minder afval verwijderd behoeft te worden. 2 Een besparing van ruim 35 procent wordt bereikt op het energie gebruik voor het smelten van het glas en voor het winnen van grondstoffen indien voor de fabrikage van nieuw glas uitsluitend afvalglas wordt gebruikt. 3 Behoud van de natuur omdat door het gebruik van afvalglas minder zilverzand en kalk uit de natuur nodig is. 4 Minder milieuverontreiniging omdat soda, waarvan de productie nadelige gevolgen heeft voor het milieu, een grondstof voor glas is die bij het gebruik van afvalglas niet behoeft te worden gebruikt. 5 Aanzienlijke besparing op de kosten voor het ophalen en verwerken van het huisvuil indien glas gescheiden wordt van het overige huisvuil. 6 Minder slijtage aan de ovens bij verbranding van huisvuil zonder glas. 7 Betere compost. Wordt van het huisvuil compost gemaakt, dan wordt de kwaliteit beter naarmate er minder glas in zit. 8 Minder kans op verwondingen van degene die de vuilniszak buiten zet en van de vuilnisophaler, als er geen glas in de zak zit. 9 Glas behoudt zijn kwaliteit ook als het steeds wordt omgesmolten. 10 Ook in internationaal verband, zoals in de Europese Gemeenschap, wordt deze vorm van "scheiding aan de bron" aanbevolen en met succes uitgevoerd. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 2 januari 1 982 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 11.00-12.00 uur. Het spreekuur van wethouder L.J. Koopman komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met één van de college leden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. In de laatste week van december 1 983 wordt geen spreekuur gehouden. Inplaats van maandag 26 december (Tweede Kerstdag) zal het huisvuil in de kern Tholen worden opgehaald op dinsdag 27 december. Woensdag 28 december worden de containers geledigd. Op maan dag 26 december en op zaterdag 31 december is de gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek" de gehele dag gesloten. Het bestuur van de Stichting Zeeuwse Centrale Muziekbibliotheek deelde ons mede dat zij per 31 december a s. gedwongen is de disko- busvoorziening te beëindigen. De bezuinigingen die door het rijk aan de bibliotheken en aan de gemeenten zijn opgelegd maken dat het niet langer mogelijk is een financiële regeling te treffen, die kostendekkend is. Voor onze gemeente betekent het besluit van de Zeeuwse Muziekbi bliotheek dat de diskobus volgende week voor de laatste maal stand plaats inneemt in de kernen Tholen en Sint-Maartensdijk. Gemeentelijk beiaardier Gerard de Waardt verzorgt op zaterdag 24 december een kerstconcert'op de beiaard van de stadhuistoren te Tholen van 1 1.00 tot 1 2.00 uur en op de beiaard in de toren van de N.HKerk te Sint-Maartensdijk van 1 3.30 tot 14.30 uur. L Op het programma staan de navolgende werken: 1 Deux Noëls (C. Balbatre) 2 Nu zijt wellekome (1 627) O, Kindeke klein (1 620) De herdertjes lagen bij nachte (Oud Nederlands lied)- 3 Joy to the world (G.F. Handel) Hark, the herald angels sing (F. Mendelssohn) The first Noël (1 833) 4 Hoe leit dit Kindeke (Oud-Vlaamse melodie) Gloria in Excelsis Deo (1 7 eeuws Frans) Er is een kindeke geboren (Oud-Vlaamse melodie) 5 Noël nr. 10 (Louis Daquin): Zes variaties op de melodie: "Midden in de winternacht" 6 't Is geboren het Godd'lijk kind Komt allen te zamen Er is een roos ontsprongen 7 In Dulci Jubilo (14e eeuw) 0 kom, o kom Immanuël (181 1) Ring the bells, let the whole world know, Christ was born in Beth lehem 8 Stille nacht, heilige nacht (Fr. Gruber 1818) In 't stalleken van Bethlehem Dit is de dag die God ons schenkt I'm dreaming of a white Christmas 1 wish you a merry Christmas Red red rose 10 Ere zij God Voor de goede orde wijzen wij erop dat de onlangs in Sint-Annaland gestarte schillenboer op dinsdag 27, donderdag 29 december en maandag 2 januari in verband met een vakantie zijn aktiviteiten staakt. Vanaf 5 januari pikt hij de draad weer op en rekent hij weer op uw medewerking. Goedkeuring eerste planverandering "Kom" Poortvliet; De burgemeester van Tholen maakt bekend, dat met ingang van 23 december 1 983 gedurende een maand ter gemeente-sekretarie van Tholen, Markt 1 -5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage zal liggen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 7 juni 1983, nummer 114/263, afd. 4, bureau r.o., waarbij gedeeltelijk goedkeuring is verleend aan de mede ter inzage liggende eerste planverandering van het bestemmingsplan "Kom" (Poortvliet). Gedurende bovengenoemde termijn kan beroep worden ingesteld bij de Kroon door: a. hen, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als Gedeputeerde Staten hebben gewend; b. hen, die zich tijdig tot Gedeputeerde Staten hebben gewend en bezwaren hebben tegen de wijzigingen die bij de vaststelling van het plan in het ontwerp zijn aangebracht; De kerstboom. Neem een boom die in uw kamer past, zodat hij vrij van gordijnen en andere licht brandende stof fen kan worden opgesteld Zorg dat de boom stevig staat en niet omver kan worden gelopen. Ge bruik nooit echte kaarsjes, want die eisen voortdurende controle. Als u elektrische kaarsjes ge brokt, controleer dan eerst de bedrading van uw kerstboomver- lichting op beschadigingen. Doof de verlichting als u gaat slapen Nogmaals: echte kaarsjes in de kerstboom eisen voortdurende controle en zijn levensgevaarlijk omdat een kurkdroge kerstboom die een tijdje bij de (centrale) verwarming heeft gestaan in een mum van tijd in brand staat Bovendien zijri er altijd bepaalde luchtstromingen in een kamer, bijvoorbeeld wanneer iemand een deur opendoet, die de vlam men van de kaarsjes in de rich ting van de takken van de boom doen waaien Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat door hen onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen op 1 4 december 1 983 ver gunningen zijn verleend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van aanvragen van: 1. C. Koopman, Hogeweg 2 te Sint-Maartensdijk, voor het oprichten 'en in werking hebben van een verkooppunt voor bestrijdingsmiddelen gelegen aan de Hogeweg no. 2 te Sint-Maartensdijk; 2. I. Scherpenisse, Hazenstraat 12 te Sint-Maartensdijk voor het op richten en in werking hebben van een opslagruimte voor oude metalen op een perceel gelegen aan de Veerhoekseweg te Sint-Maartensdijk. De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 23 december 1 983 gedurende een maand ter gemeentesecretarie van Tholen te Sint-Maartensdijk ter. inzage elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te. Sint- Maartensdijk. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne staat gedurende een maand na de datum van de ter visielegging beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager b. de betrokken adviseurs c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid of 28, eerste lid onder c, van de wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c. van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. d. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60A van de Wet de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de Ge schillen van Bestuur, Binnenhof 12513 AA 's-Gravenhage. Het ver zoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Sint-Maartensdijk, 22 december 1983 Burgemeester en wethouders van Tholen denae olie te biussen dat is le vensgevaarlijk! Probeer tijdens het bakken mor sen te voorkomen en houdt klei ne kinderen buiten de keuken; ze leiden uw aandacht af Leg de eerder genoemde goed passende deksel van tevoren binnen handbereik Hebt u een vlam in de pan weten te doven, betracht dan voorlopig toch nog de nodige voorzichtigheid Er komt nog vrij lang daarna rook van de pan af Brandende kaarsen. Plaats de kaarsen in een stevig staande houder op een vlakke ondergrond Houdt de kaarsen ver van uw gordijnen enz en buiten het bereik van kleine kin deren. Gebruik geen kaarsen houders die gémaakt zijn van licht brandbare stoffen Laat kaarsen in kerststukjes niet te ver opbranden Plaats kerststukjes niet buiten uw gezichtsveld en vooral niet in de nabijheid van een warmtebron (kachel); de kaarsen worden dan week en buigen om Laat kleine kinderen nooit alleen bij brandende kaar sen ook niet voor enkele minu ten Oliebollen bakken Oliebollen bakken gaat vaak ge paard met "vlam in de pan Als u dat overkont loop dan niet weg (er is nog geen brand), maar neem een goed passend deksel en plaats dat, met een schuiven de beweging van u af, op de pan Draai gas of electriciteit uit De olie blijft lang op temperatuur, dus laat de pan ongeveer een kwartier rustig staan met het deksel erop Gebruik nóóit water om de bran- Vuurwerk Koop alleen vuurwerk dat voor zien is van een duidelijke (Neder landse) handleiding en doe dat bij officiële vergunninghouders Be waar vuurwerk in een metalen trommel op een droge plaats Kies de ontstekingsplaats zorg vuldig Sluit eerst de ramen en deuren van uw woning, opdat afgesto ken vuurwerk niet naar binnen kan Ontsteek vuurwerk niet in de hand, dan kunt u er ook niet mee gooien zo die neiging ai bij u mocht opkomen Experimenteer niet met vuurwerk en probeer het vooral niet zeif Se maken. Laat de fabricage over aan experts Tot slot Wij wensen y allen prettige maa." ook veilige feestdagen En mochten zich desondanks toch nog problemen voordoen, dan wijzen wij op het regionale al armnummer voor Tholen, Sint- Philipsland en West-Brabant 0011Dit nummer kan gebruikt worden voor brandweer, politie en ambulance Op de Markt te Tholen en Sint-Maartensdijk is deze week van ge meentewege een verlichte kerstboom geplaatst Dit gebeurde ook reeds vorige jaren Elk jaar opnieuw zijn deze bomen voor de jeugd en de verlate cafébezoeker mikpunt van baldadigheid geweest Daarmee werd vaak een sfeervol gebeuren vroegtijdig afgebroken Wij doen een ernstig beroep op de Thoolse inwoners de beide kerstbomen onge moeid te laten Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op artikel 1 2 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat zij voor nemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te onder vangen, op de aanvraag voor een vergunning ingevolge de Hinderwet van: A.C. de Rooij, Veerstraat 24 te Oud-Vossemeer voor het oprichten en in werking hebben van een inrichting voor het opslaan en sorteren van fruit gelegen aan de Patrijzenweg te Oud-Vossemeer. De ontwerp-beschikking alsmede de aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 23 december 1 983 gedurende een termijn van veertien dagen ter inzage op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 09 .00 tot 1 2 .00 uur en van 1 4.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Vanaf 9 januari 1 984 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikkingen liggen bovengenoemde aanvragen en andere ter zake zijnde stukken elke werkdag ter inzage van 09.00 tot 1 2.00 uur. De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvrage en ieder die aantoont dat hij daartoe rede lijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veertien dagen, gemotiveerde bezwaren in brengen naar aanleiding van de ontwerpbeschikking. Degene, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Sint-Maartensdijk 22 december 1983 Burgemeester en wethouders van Tholen. c. een ieder die bezwaren heeft tegen onthouding van goedkeuring aan gedeelten van het bestemmingsplan. De beroepschriften moeten worden gericht aan H M. de Koningin en kunnen worden ingediend bij de afdeling voor de .Geschillen van Bes tuur van de Raad van State, Binnenhof 1 te 's-Gravenhage. Sint-Maartensdijk, 22 december 1983 De burgemeester van Tholen, E. Baerends Goedkeuring bestemmingsplan "Stadskern Tholen"; De burgemeester van Tholen maakt bekend, dat met ingang van 23 december 1983 gedurende een maand ter gemeente-sekretarie van Tholen, Markt 1 -5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage zal liggen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 14 juni 1983, nummer 11 3/324, afdeling 4, bureau r.o., waarbij gedeeltelijk goedkeuring is verleend aan het mede ter inzage liggende bestemmingsplan "Stads kern Tholen Gedurende bovengenoemde termijn kan beroep worden ingesteld bij de Kroon door: a. hen, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als Gedeputeerde Staten hebben gewend; b. hen, die zich tijdig tot Gedeputeerde Staten hebben gewend en bezwaren tegen de wijzigingen die bij de vaststelling van het plan in het ontwerp zijn aangebracht; c. een ieder die bezwaren heeft tegen onthouding van goedkeuring aan gedeelten van het bestemmingsplan. De beroepschriften moeten worden gericht aan H M de Koningin en kunnen worden ingediend bij de afdeling voor de Geschillen van Bes tuur van de Raad van State, Binnenhof 1 te 's-Gravenhage. Sint-Maartensdijk, 22 december 1983 De burgemeester van Tholen, E. Baerends De eigenaar schudde zijn hoofd. "Er is hier wat afgewerkt vroeger mevrouw, u hebt zeker hier gewoond?" "Ja, in Engwierum, mijn broer en verloofde lagen hier in dienst". "En nu gaan we naar tante Truus", maakte Ina een eind aan het gesprek, want die zit met het eten te wachten". Een paar kilometer verder sloegen ze linksaf. "Och, daar staat de boerderij van Jetstra nog, en daar woonde dr. Siepma". Bart reed langzaam door de Kerkstraat. Och, ons huisje staat er niet meer, dat van vrouw Westra ook niet. Kijk toch es, daar is nu een nieuwe bungalow gezet. Jammer". Bart keerde de wagen en reed nu het dorp in. "Och, dat is allemaal nieuw. En wat is het kerkepad breed geworden!" Aukje keek naar haar vriendin en genoot. "O, de kerk is nog niet veranderd". "Gelukkig niet", was de reaktie van Bart, "de toren is al uit de dertiende eeuw en dan die prachtige preekstoel!". "Ja. viel Niske bij en die gebrandschilderde ramen, daar zat ik vroeger van te genieten, met die vrouwenfiguren". "Meer dan van de dominee zeker!" plaagde mevrouw Stevinga. "Och ja", stemde Niske toe, "daar had ik toen niet zoveel interesse voor". De auto was de Raden ingedraaid. "Kijk, dit zijn de bejaardenhuisjes, hier woont tante Truus, ze staal al voor het raam te kijken". Bart stuurde een parkeerhaventje in. Tante Truus vloog over eind om hen te verwelkomen. "Zijn jullie daar, ik was bang dat jullie verdwaald waren!" "Héar schuld hoor", lachte Bart, we moesten héél Engwierum rondrijden". "Daar kun je anders gauw mee klaar zijn, of bent u kennissen tegen gekomen?" vroeg ze Niske. "Nee, ik ben hier al een mensenleeftijd weg, ik zal wel niemand meer kennen, "meende die. "Daar zou ik maar zo zeker niet van zijn", merkte Truus geheimzinnig op. Ik heb vanmiddag iemand op de thee genodigd die zich u nog heel goed herinnert." "Wie mag dat wel wezen?" Vragend keek Niske haar aan. "Zeg ik lekker niet, dat is een verrassing. De kamer van het bejaardenhuisje was ineens propvol. In de kleine eetkamer was het passen en meten, maar ze konden toch allen een plaatsje krijgen. Na de maaltijd, gaf Niske te kennen graag even in de kerk te willen zien, de deur zou wel los zijn. het was immers zondag. Dan loop ik even mee," gaf Aukje te kennen, ik heb wel zin in een wandelingetje, dan kan gelijk het eten een beetje zakken. Langzaam, al pratend liepen die twee het kerkepad op. Niske moest even in de kerkebank zitten op haar oude-plekje. Herinneringen kwa men. Ze vond zichzelf weer terug aan de arm van Aukje, die haar meenam de kerk uit. "Och, daar is de koster," Niske keek hem oplettend aan. "U komt niet van hier?" Onderzoekend keek hij terug. "Niske", zei ze" van Barteld Haanstra". "Och ja, Barteld heb ik wel gekend, zijn kinderen waren toen de deur al uit en zijn vrouw gestorven. En Lieuwe, zijn broer, kijk, "hij liep met haar het kerkhof op. "Hier ligt hij, heb je hem gekend?" Niske knikte. "Hij is op een keer toen hij naar Kollum fietste ineens dood van de fiets gevallen, hartstilstand". "Oja?" Niske verdiepte zich in het opschrift. "Nou, vijf en zeventig jaar, dan kun je zoiets verwachten". De koster keek haar eens aan, hoe oud zou zij zijn? Toch ook wel tachtig....mocht ze wel oppassen. "Ja mens", verzuchtte hij, terwijl hij de kerk weer inliep, "stof zijn we en tot stof zullen we weerkeren". Hö dat was een opwekkend praatje," merkte Aukje op. "Ga je mee, misschien is je theevriend er al"."Och ja, schrok Niske op, wie dat nou wezen kan"Zo meisjes," zei Bart toen ze lachend binnenkwamen, "leuk gehad?". Hij was blij zijn moeder weer eens vrolijk te zien. fijn dat ze nu zo'n aardige vrouw getroffen had. Ze hadden geen tijd om antwoord te geven want de bel was gegaan en een bejaarde man stapte naar binnen. Hij stevende regelrecht naar Niske. "Hidde Bouma". "Nee, maar, Hidde, de schoonzoon van vrouw Westra, de vrachtrijder!". Verheugd trok ze hem naast zich. "Vertel eens, leeft je vrouw nog, en hoe is het met jullie gegaan. En met je moeder? Het huis staat er niet meer hè?" "Nou, "lachte Truus, "die twee kunnen voorlopig wel vooruit, laten wij eens samen praten. Ze schoof haar stoel naast die van haar zuster. Kun je we wennen in dat bejaardenhuis?" "Och," het gezicht van mevrouw Stevinga betrok. "Ik ben natuurlijk blij dat ik haar getroffen heb, ik moet zeggen, zij is eigenlijk de enige die gewoon vriendelijk tegen me is, we gaan zelfs samen op vakantie naar "Rhederoord". "Wat leuk, wannéér?" "Veertien juli, voor tien dagen, 't moet er erg mooi zijn. Bart brengt en haalt ons". "Dat is prettig, maar...". Truus kende haar zuster te goed om niet te begrijpen dat haar iets dwars zat. "En verder heb je niet veel contac ten?" "Ach. er zijn mensen daar die Jaap nog gekend hebben natuurlijk, en ze kijken mij er nog steeds op aan.....je begrijpt". "Wat, dat meen je toch zeker niet? Jij hebt toch niemand kwaad gedaan, je was het er nooit mee eens!" "Breng jij ze dat maar eens aan 't verstand," klaagde Aukje bitter. Truus dacht snel na. "Moet je eens luisteren", zei ze even later, ik heb een voorstel. Als het je daar nu niet bevalt, kom dan bij mij wonen. Dat zou ik best leuk vinden, we hebben altijd best met elkaar op kunnen schie ten. Het is hier natuurlek stiller dan op Sappemeer. Daar zijn meer winkels, maar je kunt hier geregeld met de bus naar Kollum en dat is erg gezellig. En in de zomer, je ziet het. er komen hier steeds meer toeristen langs. Surfers enzo, moetje zien wat er langsgaat op Dokkumerzijl, alles trekt daarlangs naar de Lauwerszee".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5