Goede kerstdagen op Tholen/St. Philipsland Internationale onderscheiding voor drie Thoolse chauffeurs Dan/centrum Rien Janvier PZEM Moet Concordia Tholen uit lokaal Kruittoren? BOUMAN POTTER Geen vuurwerk voor 30 december EB Kerst-her waardering Nog meer burenhulp TARIEVEN MET INGANG VAN 1 JANUARI 1984 Alle lezers van de Eendrachtbode goede kerstdagen toegewenst namens alle medewerkers bij de berichtgeving en bezorging. De foto van een boerderij bij St. Maartensdijk, gemaakt door Besman den Braber, werd uitverkoren door de bezoekers van de fototentoonstelling in St. Annaland. Vanavond en vrijdag van 19.00 tot 21.30 uur en zaterdag 24 en maandag 26 december van 14.00 tot 18.00 uur kunt u in De Wellevaete in St. Annaland terecht voor de nieuwe fototentoonstelling. De fotoclub presenteert zo'n zestig beelden. Iedereen is welkom. L(V\ L f S Donderdag 22 december 1983 40e jaargang no. 6 Bewoners eisen oplossing geluidshinder Als ondanks isolatie het aantal D.B.A.'s de grens van het toelaatbare overschrijdt, wordt b. en w. in over weging gegeven, de Koninklijke Muziekvereniging Concordia in Tholen een ander gebouw in gebruik te laten nemen. Dit schrijft advocaat dr.mr. J.C. Sneep uit Bergen op Zoom namens W. Stoutjesdijk en een twintigtal bewoners van de Kruittoren, waar het re petitielokaal van Concordia staat. Woningbouw programma 84 J. Geerts (Oud-Vossemeer), P. Langejan PoortvlietJ.v.d. Werf (Scherpenisse) Drie Thoolse doorgewinterde internationaal chauffeurs hebben van de Interna tionale Wegtransport Unie I.R.U. te Geneve een onderscheiding gekregen. Ze ontvingen een gouden ere-insigne met bijbehorend diploma van hun werkgever D.C. Meeus uit Bergen op Zoom. J. Geerts (39) uit Oud-Vossemeer is daar al 16 jaar in dienst, P. Langejan (39) uit Poortvliet, 14 jaar en J.v.d. Werf (42) uit Scherpenisse 11 Vi jaar. Italië 140.000 km Dansen is plezier voor twee bij UL II tl voor nieuwe danslessen vanaf heden iedere avond aan de zaal van 7 tot 9 uur V k J Juwelier-horloger-opticien SL Een begrip rT.BlIHU-ffllflïtïTfli voor j.nn.1.kwaliteiten service! Danscentrum Rien Janvier GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Aansprakelijk Voor 1 april &EZ£WÉ£K! Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752, Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar Losse nummers 0,85 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ7,25 contant. Inclusief btw op rekening 8,25. Hoofdredakteur G Heijboer Het is niet zo verwonderlijk, dat in de loop der jaren de viering van Christus geboorte uitgroeide tot het grootste feest van de christe lijke wereld. Die christenheid heeft immers een bijzonder stem pel gezet op de cultuur van de westerse wereld. De viering van Christus geboorte begon met zeer devote samenkomsten daar waar het thuishoorde, in de kerk. Het gebed stond centraal. Hierin is evenwel in de loop der eeuwen veel veranderd. Van gebedssa menkomsten ging het stap voor stap naar erediensten. Daarmee kwamen andere symbolen de kerk binnen, zoals die van de zonne wende-vereerders. De kunst werd in al zijn uitingen dienstbaar ge maakt aan het kerkelijk beleven, dat steeds uitgebreider werd. Het kwam eerst goed op gang toen er twee dagen inplaats van de oor spronkelijke ene kerstdag aan dit heilsfeit werden gewijd. Die twee dagen waren evenzeer oorspron kelijk met goede bedoelingen in gezet, nl. om de gelovigen alle ruimte te bieden naar de kerk te gaan. Echter, ook binnen die gebouwen werd de kerst in allerlei vormen gecultiveerd. De schilderkunst ging zich uitleven in schilderijen over de aanbeden geboorte, de beeldhouwkunst greep naar voor stellingen van schapen en herders en al de mensen die bij de ge beurtenissen in de velden van Efrata een rol hebben gespeeld. De muziek- en zangkunst wierp zich op de vertolking van de kerstvreugde in koor- en orgel muziek en in het componeren van kerstconcerten en andere mani festaties in de ruimste zin van het woord. Met die ontwikkeling ging samen een proces van verwereld lijking en commercialisering, zich vervolgens uitende in het presen teren van kerstcadeau's, het sti muleren van kerstmaaltijden en het verbreden van de symboliek door juist in de donkere kersttijd de begrippen licht en vrede cen traal te stellen. Zo werd twintig eeuwen gebouwd aan een uitge breid kerstcircus, waarbij de her denking van Christus geboorte steeds meer op de achtergrond raakte en het vieren van een ge zellig feest het centrale element is geworden. Naarmate de kerk is geseculariseerd hebben de sym bolen het Christuskind verdron gen en heeft de nostalgie steeds meer terrein gewonnen op aan bidding en bezinning. Eerst werd het eenvoudig kerk-kerstgebeuren nog in het gezin verlengd met het dankgebed rond een eenvoudige maaltijd. Het groeide uit tot kerstboom en kerstdiner. Een vertolking van de saamhorigheid binnen het gezin en als zodanig is daar ook niets op tegen. Een combinatie was toen nog een be deling van de armen, maar ook die kent de westerse wereld nog nauwelijks. Het eens krachtige gezinsbestand heeft schade opge- lop ai, want de thuiskerst werd restaurant-kerst. Midden in dit voortschrijdende proces worden we geconfronteerd met een crisis in de wereldeconomie en een on gekende atoombewapening. In dit proces heeft de terugkeer naar meer saamhorigheid rond de her denking van het kerstgebeuren meer kans dan als de welvaarts bomen blijven doorgroeien en een wereldvernietiging verder lijkt dan ooit. Maar daarmee is men dan nog niet aan de terugkeer tot de herdenking van Christus' ge boorte. Dat vergt een diepere herwaardering. Een saamhorig heid, hulp aan getroffenen, le vensblijheid, arbeidsvreugde en innerlijke vrede. Ze zijn bepaald niet te veroordelen. Integendeel. De vrede waarvan de kerstbood schap spreekt, ligt echter nog steeds en blijft dat liggen, op an der niveau. Dat is de terugkeer tot het Woord. Dan zijn geen luxe kerstdiners nodig of een concert in een blikkerig verlichte hal. Im mers, de werkelijke betekenis van Christus' geboorte is dezelfde gebleven. Die twintig eeuwen door. Dat vergt op kerst 1983 vol ledige herwaardering. De inwoners van Tholen en St. Philipsland behoeven zich bij het naderen van de kerstdagen niet op de borst te kloppen. Feit is toch wel, dat er in onze streek nog be hoorlijk wat burenhulp is. Het is niet uit eigen koker. Dat immers kan dan van chauvinisme getui gen, want we zijn niet zo maar het nieuwsblad van Tholen en St. Philipsland. Al bijna 40 jaar kind aan huis. Nee, die nog niet onbe langrijke burenhulp werd ons voorgehouden door buitenstaan ders. Deskundigen op het gebied van 'zorg' en van 'hulpverlening'. Een vergelijking trekkend met de De advocaat schrijft b. en w„ dat cliënt Stoutjesdijk hem door het bureau Rechtshulp is toegevoegd als woordvoerder van een twin tigtal mensen die geluidsoverlast ondervinden van de vrijwel dage lijks door de verschillende afde lingen van de Harmonie Concor dia geproduceerde muziek. Dit gebeurt in het tot oefenruimte De hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting in Zeeland heeft het woningbouwprogramma 1984 verdeeld. Tholen krijgt 57 woningwetwo ningen, 11 premie koop-a en 11 premie koop-b-woningen. St. Philipsland alleen 14 woningwet woningen. Naast de nieuwbouw is er ook nog renovatie van na-oorlogse wo ningwetwoningen mogelijk: St. Philipsland 8 huizen aan de Sluis, Poortvliet 9, Scherpenisse 5, Tho len 21, St. Maartensdijk 12. Voor de jaren 1985/86 staan er 6 in Poortvliet op het programma, 28 in Oud-Vossemeer, 5 in Stavenis- se, 6 in Tholen en 15 in St. Maar tensdijk. In zestien Europese landen heb ben totaal 647 beroepschauffeurs de onderscheiding ontvangen, onder wie elf van Meeus Tran sport uit Bergen op Zoom. Directeur Meeus noemde het een eer deze 'Goodwill Ambassa deurs' in dienst te hebben. Hij bood ze met hun echtgenotes een diner aan in het restaurant van Manege de Wolf in Huijbergen, waar zondagmiddag ook een re ceptie plaatsvond. grote stad, komt het platteland er nog lang niet 'bekaaid' af. Eerlijk gezegd hadden we daar onze twijfels wat over in de laatste tientallen jaren. De gejaagdheid van de maatschappij, het feit dat er heel wat tweeverdieners zijn en ook de compactheid waarmee in korte tijd zoveel moet gebeuren, deed ons vermoeden, dat het met die burenhulp ook in onze kleine re, hechtere gemeenschappen zo langzamerhand toch maar een lauwe bedoening was. "'Nee", zeggen de meer neutrale buitenstaanders, dat valt hier nog volop mee. Een gunstige uitzon dering zelfs. Dat ervaren de ver pleegkundigen, gezinsverzorg sters, enz. Bedankt alvast al degenen die zich voor hun buurvrouw of -man in spanden. Daarbij mag het echter niet blijven. Zeker niet met nade rende feestdagen, waar de een zaamheid voor de eenzamen nog veelmeer drukt dan in een andere, wat zonniger periode van het jaar. Integendeel, als er een buren hulp-plus is op Tholen en St. Phi lipsland, moet dat nog eerder aansporen die hulp te vergroten, te vermeerderen. Vooral omdat het met allerlei bezuinigingen in de gezondheidssector ook nog veel meer dan tevoren nodig zal zijn. Daar komt geen onderscheid bij te pas. Wie de bijbeltekst wil aanhalen van inzonderheid de geloofsgenoten, mag met hetzelf de recht worden gedrukt op de hulp van de barmhartige Samari taan. In dit verband willen we echter de laatste zijn dit tot een discussiepunt te maken. Veel lie ver wensen we te stimuleren, te doen wat de hand vindt om te doen. Zeker met, maar ook na de kerstdagen. Het blijft altijd beter te geven dan te ontvangen. De onderscheiding werd gegeven op grond van vijf voorwaarden: U tenminste 30 jaar zijn vak uit geoefend op een vrachtauto waarvan 10 jaar Internationaal 2. minimaal 10 jaar bij dezelfde werkgever 3. tenminste 750.000 km als In ternationaal Chauffeur gere den 4. niet door eigen schuld betrok ken geweest bij een ernstig verkeersongeval gedurende 15 jaar 5. een correct gedrag zowel als verkeersdeelnemer als ten op zichte van werkgever, cliënt, enz. Het was voor de eerste keer dat deze IRU-onderscheidingen wer den uitgereikt, zodat ook de rege ring er via staatssecretaris Bolkes- tein extra aandacht aan besteed de. Twee Tsjechische chauffeurs die voor een bus waren uitgewe ken en om het leven kwamen, werd de onderscheiding post- huum toegekend. Jan Geerts uit Oud-Vossemeer begon als 18-jarige bij Rijhart Transport in zijn vorige woon plaats Klundert. Vanaf zijn 23ste werkt hij bij Meeus, voornamelijk Noryl korrels en Lexan platen voor General Electric Bergen op Zoom naar Italië. Ook Piet Lan gejan, die officieel in dienst is bij de Franse dochtermaatschappij van Meeus, vervoert dezelfde produkten naar Italië, 't Is dan ook niet verwonderlijk, dat zijn hond een Italiaanse naam heeft: Capo. Langejan had drie maanden na z'n achttiende verjaardag zijn rij bewijs en vervoerde bieten voor het transportbedrijf van z'n vader in St. Maartensdijk. Vervolgens werkte hij 6 16 jaar voor de Groen Transport in Poortvliet en daarna bij Meeus. Behalve Italië, doet hij ook Frankrijk en een enkele keer Spanje aan. Geerts en Langejan rijden met Daf-volumewagens, die heel lang en heel hoog zijn. Ze stelden het bijzonder op prijs, dat ook Daf een bloemetje stuurde ter gelegenheid van de onderschei ding. Jo van der Werf begon als chauffeur bij Liefhart in 's Gra vendeel, maar kwam dichter bij huis op de bussen van Krijger's lijndienst te Stavenisse. De scho lieren waren echter ook toen al luiddruchtig en van der Werf kreeg 't er bijna aan z'n hart van. Op de havenbus van P. Vale was 't rustiger rijden. Bij Meeus Tran sport werd hij Internationaal Chauffeur in Italië en 'Spanje. Vrijdagavond kwam hij terug uit Frankrijk. Van der Werf is offi cieel voor het bulkvervoer, maar tussendoor doet hij ritten in bin nen- en buitenland. De beroepschauffeurs zijn goed voor 140.000 km per jaar en scha devrij rijden valt dan lang niet mee. Toch kan Geerts die presta tie voor zich opeisen: nog nooit Vervolg op pag. 7 Jo van der Werf uit Scherpenisse, Piet Langejan uit Poortvliet en Jan Geerts uit Oud- Vossemeer, trots op hun internationale onderscheiding als internationaal beroepschauffeur. —W NINGINRICHTING scholieren vanaf 14 jaar junioren van 8 t/m 10 jaar echtparen en twens Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M Antwerpsestraat 35 Bergen op Zoom Tel 01640-35010 Advertentie I.M. Advertentie omgebouwde. Oud-kerkgebouw in de Kruittorenstraat. De ge luidsoverlast wordt door de buurtbewoners elke avond onder vonden en 's zaterdags vanaf 8.30 uur de gehele dag. Stoutjesdijk stelt, dat men de oefenruimte tot 22.00 uur mag gebruiken, doch dat er dikwijls of door een mu ziekgezelschap of door een vere niging of andere groepen van mensen tot 1.00 uur 's nachts ge bruik van wordt gemaakt. Sneep stelt b. en w. als eigenaresse van de oefenruimte aansprakelijk voor deze geluidsoverlast ex. art. 1401 van het Burgerlijk Wetboek. Op grond van het besluit Recrea tie-inrichting wet Geluidshinder mag de geluidsoverlast 's avonds niet meer dan 40 dba. bedragen en is de etmaalwaarije vastgesteld op 45 dba. Op grond van de wet ge luidshinder of het besluit Recrea tie-inrichtingen, dienen de mu ziekverenigingen of de drum bands een muziekvergunning aan te vragen, waaraan voorwaarden verbonden dienen te worden om de geluidsoverlast zoveel mogelijk te beperken. De advocaat verzoekt zo spoedig mogelijk, in ieder geval voor 1 april 1984 te realiseren, dat Con cordia een muziekvergunning heeft. "Ik heb vernomen dat de ge meente materiaal ter beschikking heeft gesteld om de ramen van het gebouw te isoleren. Het lijkt mij verstandig dat b. en w. een advies laat uitbrengen door een akoes tisch bureau die exact kan vertel len met welk isolatiemateriaal de beste resultaten zijn te bereiken. Indien b. en w. bij de afweging de belangen van de muziekgezel schappen laat prevaleren boven de belangen van de buurtbewo ners die overlast hebben, dan zal ik de buurtbewoners in overwe ging geven adequate rechtsmaa tregelen te treffen, waardoor als nog aan de geluidsoverlast een einde zal komen. Het lijkt mij echter verstandiger, dat we in de loop van januari met een aantal buurtbewoners en ver tegenwoordigers van b. en w., eventueel in samenspraak met een vertegenwoordiger van de inspec tie van de milieuhygiëne te Mid delburg, in goede harmonie tot een oplossing trachten te komen", aldus Sneep aan b. en w. van Tholen. In het kerstnummer Herwaardering Kerst Burenhulp Experiment hulp met aangepaste Kantongerecht ken deel III over ontbre- Waar moet caravan en staan? auto Viskweekstudie voor Thoolse wateren Vier vaste voorzieningen schietsport te duur SGP tegen Meulvliet goed licht in Geen meetpunt meer voor luchtverontreiniging Weer een gereformeerd predi kant PvdA-bezwaar starieven Enthousiasme K.M.B.O. tegen welzijn- en afwijzing Een monsterkerstpuzzel spreuk met ZOALS DE KAARS DE KERK. VERLICHT HET GEBED DE ZIEL Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's De politie attendeert er met na druk op, dat het afsteken van vuurwerk voor 30 december ver boden is. Met het oog op het ge vaar, zal niet met een waarschu wing worden volstaan. Inmiddels zijn er al een paar ongemakken veroorzaakt, want bij het spelen met vuurwerk in Oud-Vossemeer, gooiden jongeren dat in de brie venbus van het postkantoor. Een deel van de ♦achter de deur lig gende poststukken liep schroei- schade op, waardoor verzending niet op de normale wijze kon plaatsvinden. De PTT moest bij zondere maatregenen treffen. In St. Annaland werd met sterrenre gen gemanipuleerd, waardoor de kraag van een jas en nekhaar werd geschroeid. Met vuurwerk spelen blijft gevaarlijk en voor 30 de cember verboden. Mededeling aan de kleinverbruikers van de NV PZEM en Gemeentebedrijven Middelburg Zoals reeds in diverse perspublicaties is gemeld, zullen de ver koopprijzen van aardgas met ingang van 1 januari 1 984 met 3 cent per m3 worden verhoogd. Dit is een gevolg van het door de Rijksoverheid bepaalde energieprijsbeleid. De NV PZEM en Gemeentebedrijven Middelburg, die na 1 ja nuari a.s. een geintegreerd bedrijf vormen, zijn genoopt de hogere aardgasprijzen aan hun afnemers in rekening te bren gen. AARDGAS Rekening houdend met de eventuele invoering van een nieuw BTW-tarief (19 i.p.v. 18%) per 1 januari, zullen de aardgasta rieven aldus worden: vastrecht per aansluiting prijs per geleverde eenheid vastrecht bij blok- of wijkverwarming abonnement (alleen kookdoeleinden) 5,65 per maand 0,63 per m3 1,49 per wooneenheid ƒ9,22 per maand ELEKTRICITEIT Onze elektriciteitstarieven worden in 1 984 voor de vierde ach tereenvolgende maal niet verhoogd. Slechts de eventueel te verhogen BTW wordt doorberekend. De bruto kkWh-prijzen kunnen variëren onder de invloed van de prijzen van de brandstoffen, die voor de elektriciteitsproduktie worden inge zet. HEETWATER APPARATEN Afgezien van de BTW worden de tarieven voor huur en on derhoud van heetwaterapparaten niet verhoogd. De verbruikers in het voorzieningsgebied van Gemeentebe drijven Middelburg ontvangen persoonlijk bericht omtrent de integratie van GBM in de NV PEZEM. Middelburg, december 1983 Directie NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1