Kantonrechter: 340 gulden boete voor 'puinhoopauto, - PLAATSELIJK NIEUWS Auto en caravan op verboden plaats ==PLAATSELIJK NIEUWS "r- 14 EENDRACHTBODE Donderdag 22 december 1983 SINT MAARTENSDIJK Voor voordelig autorijden naar SCHERPENISSE SINT- FHILIPSLAND Zonder rijbewijs rijden en ontbreken kenteken deel III "De remmen waren prima. In een rotte auto rijd ook ik niet", zei D.J.M. uit St. Maartensdijk vrijdagmiddag voor het Thoolse kantongerecht. Mr. W.F. van So- linge dacht er heel anders over. "De auto moest naar de sloper, 't was een puinhoop", zei de kantonrechter, die M. tot 340 gulden boete veroordeelde. M. wilde gaan zitten in plaats van betalen en besloot tenslotte in hoger beroep te gaan. IJzeren regel Geen rijbewijs Deel III Watersport B en W en politieman: puntjes op de i Een garagehouder heeft problemen met een politie man over de presentatie van een te verkopen auto en een ambtenaar heeft moeilijkheden met b en w over het plaatsen van zijn caravan. Dat bleek vrijdagmid dag voor het Thoolse kantongerecht waar J.P.B.Z. uit Tholen 50 gulden boete kreeg voor z'n caravan en J.C.S. uit St. Maartensdijk zijn zaak voor verder on derzoek verwezen zag worden naar de volgende zit ting. 0p de deur Aanzien geschaad Geen meetpunt meer luchtverontreiniging THOLEN STAVENISSE SCHEHPENISSE SINT PHILIPSIAND OUDVOSSEMEER POORTVLIET SINT ANNALAND SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOBAPOLDER JACOBAPOLDER NIEUW VOSSEMEER THOlFN STAVFNISSE SCHERPENISSE STAVENISSE SCHERPENISSE SINT PHiiiPSlAND OUDVOSSEMEER POORTVLIET pi A ATCCI I 11/ NIPIIWQ NA JACOBAPOLDER NIEUW VOSSEN" I LbF4fA W La Li I W IV Iv I Kb W II ^PSE SINT PHlllPSLAND OUDVOSSEMEER POORTVLIET SINT ANNALAND SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOBAPOLDER NIEUW VOSSEMEER THOlEN STAVENISSE SCHERPFNlSSE richtte IJsclub-voorzitter J. Boon vrijdagavond in Havenzicht niet alleen maar tot de 11 aanwezige stemgerechtigden, maar over die hoofden heen tot de dik 1200 le den van de IJsclub. In die omge ving is er immers momenteel nieuwe woningbouw gaande en terwijl autobestuurders daar een paar jaar geleden nog wel van die parkeerruimte gebruik konden maken, is dat nu onmogelijk. Op een 50 meter afstand is er evenwel het Havenplein-parkeerterrein en fietsen kunnen mogelijk ook wel aan de overzijde een plaatsje vin den. Het was niet het voornaamste agendapunt van deze 57ste IJs club-jaarvergadering, maar dat parkeren roept toch bij een ijssei zoen wel problemen op. Dat ijs seizoen ging overigens vorig jaar de "mist" in, want hoewel som mige zusterverenigingen een po ging deden haar leden een middag te laten schaatsen, was de toen malige vorstperiode van dien aard, dat het een kwakkelwinter bleef. Daarom ook bleef het jaar verslag van secretaris W. Mossel man beperkt. Aangehaald werd, hoe het waterschap Tholen voor de persleiding o.m. gebruik moest maken van de aangelegde kade rond de baan, maar dat kon alle maal in der minne worden ge schikt. Een klein probleem blijft er wel, nl. om rond de december maand voldoende water aanwezig te hebben voor het vorstklaar maken. In die omgeving kan dat moeilijk zonder aangebrachte stuwen. In zijn openingswoord vermeldde de voorzitter de overledenen (5) met dankbare herinnering aan hun trouw lidmaatschap. De heer Boon constateerde met toch weer opnieuw enige verwondering de trouwe aanhang van deze IJs- clubgemeenschap. Van de 26 le den die bedankten zijn er 23 naar elders verhuisd. In feite dus slechts 3 op die 1200 die het voor gezien hielden. Er kwamen on derwijl bij bode Adri Burgers al 44 nieuwe leden bij (nieuwe lichting na 12 jaar), zodat het nieuwe sei zoen met 1220 leden wordt be gonnen. De voorzitter schreef de ze trouw enerzijds toe aan de lage contributie, tweedens aan het feit dat kinderen en kleinkinderen tot de 12 jarige leeftijd gratis de baan kunnen beproeven en derdens het goede hart vooreen IJsclub. Bij de overledenen was er ook de oud commissaris P. Goedegebuure Jzn. Penningmeester Iz. Vroegop bracht naar voren, dat er in het' afgelopen schaatsloos seizoen 3917,05 was uitgegeven, waarbij dan ook nog een 'nieuwe kabel van een 800,— komt voor de ver lichting van de baan voor hardrij ders. Er was een dikke 4000,— ontvangen en een eerder kassaldo van rond 2100,— Daardoor kan weer met een paar mille in kas het nieuwe seizoen worden begonnen. De periodiek aftredende bestuur sleden W. Mosselman en J. Boon werden herbenoemd, waarbij laatstgenoemde opmerkte dat hij een laatste periode als voorzitter ingaat. Commissarissen bleven Bram Goedegebuure Pzn, Ko Vroegop en Hans Burgers. Bode Burgers kreeg een herbenoeming bij acclamatie en doet dat inmid dels ook al 23 jaar, waarbij hij in november vrijwel huis-aan-huis moet gaan voor het innen van de ruim 1200 contributiqbriefjes in clusief de verre omtrek. Via zelf werkzaamheid zal dezer dagen de verlichting voor de buitenbaan worden aangebracht. Inmiddels staat er voldoende water te wach ten op een mogelijke schaatspe- riode. Op dinsdag 27 december om half 7 oud papier ophalen voor de Zen ding Advertentie I.M. Aardappeldiefstal opgelost Een aardappeldiefstal bij P.R. aan de Molendijk in de nacht van woensdag 25 op donderdag 26 november is opgelost. Dankzij een oplettende burger, die de drukte aan de Molendijk op dat tijdstip verdacht vond, kon de politie later vijf Bergenaren aanhouden. Tot drie keer toe was men naar de schuur gereden om aardappelen te laden en toen men voor de der de keer op weg was naar de schuur, volgde er zelfs een aan houding door de politie, maar die trof niets verdachts aan. Dat bleek echter later nog van waarde voor de uiteindelijke oplossing van de diefstal, deze maand werden aan gehouden: de 27-jaYige B.K., de 28-jarige W.B., de 24-jarige L.K., de 45-jarige P.D. en tenslotte de 27-jarige J.M., allen uit Bergen op Zoom. Na verhoor werd bekend, dat er 3000 kilo aardappelen met een aanhangwagen werden gesto len. Een gedeelte van de piepers en de wagen kwamen terug. De rest zal zich voor de politierechter afspelen. Ruiten ingegooid Aan de Molendijk is zondag om streeks kwart over elf een ruit in gegooid en dat herhaalde zich de andere morgen na achten. De po litie verhoorde F. den E., die be kende de feiten te hebben ge pleegd. Er moest sprake zijn ge weest van een zekere wraakne ming. Aanrijding bus Op de hoek School-/Bierens-/van den Bosstraat ontstond zaterdag omstreeks kwart over zes een aanrijding tussen een BBA-bus, bestuurd door J.H. uit Bergen op Zoom en automobilist J.B. De buschauffeur verleende geen voorrang aan de van rechts ko mende B., wiens auto flinke scha de opliep. Ook de bus kwam er niet zonder kleerscheuren af. Kerst Plattelandsvrouwen De Plattelandsvrouwen hebben maandagavond in de Wellevaete kerstfeest gevierd. Presidente mevr. Weijler blikte terug op het bijna afgelopen jaar met econo mische achteruitgang' bezuinigin gen en dreigingen. Is er dan nog wel reden tot feest, stelde mevr. Weijler. Daarom temeer waar deerde ze 't om de jaarlijkse kerstviering te kunnen houden. Zij las het kerstevangelie en een gedicht, waarna 'komt allen tesa- men' werd gezongen. Na de koffie met kerstgebak was er een kaarsenlichtspel. Met ges proken tekst gaf ieder op zijn beurt zijn kaars door als teken van het licht. Een koortje, gevormd door de eigen leden, zong enkele liederen, mevr. Boogaard-Bolier droeg gedichten voor en mevr. Geluk las een kerstverhaal. Na samenzang bedankte de presi dente alle leden voor hun inzet. Daarna kon men zich tegoed doen aan een uitstekend koud buffet. Prijzen bankwedstrijden Ter gelegenheid van de opening van de Rabobank hebben vele kinderen een prijs gewonnen. Bij de kleurplaten voor de kleintjes won Siem Vroegop (Hoenderweg) een legodoos, Leo v.d. Graaf (Crooswijck) knutseldoos, Elly Lindhout (Burg. Smithstr.) grote pop, Johan Scherpenisse (Domi neeshof) opblaasbeest, Ilja Fase (Ring) kleurpotloden en Angela v.d. Sande (Hoenderweg) stiften. De prijzen van de letterknutsel- wedstrijd (de oplossing was 'de Rabobank in 'n nieuw jasje' kleuren of 'n te gekke kreet), gin gen naar Esther Geuze (Domi- neeshof), Corina Scherpenisse (Domineeshof), Elleke Heijboer (Tuinstraat), elk een cadeaubon van 25 gulden, Anja Menheere (Tuinstr.) spaarrek. ƒ25,— M. van Popering (Kloosterstr.), Jac queline van 't Hof (Raiffeisenstr.) en Henk Gunter (Hoenderweg), allen cadeaubon 15,—Reinier Fase (Hoenderweg) voetbal, Mark Leune (Raiffeisenstr.) en Frido van Iwaarden (kerke- blokstr.) elk cadeaubon 15,— Geslaagd Pedicure mevr. M.C. de Boer- Boogaart is geslaagd voor het di ploma Hoek-, Plakket- en Beu geltechniek en het maken van ortheses en steunzolen. Zij be haalde dit diploma bij de Stich ting Vakopleiding en Vakexa mens te Roosendaal. Uitslagen biljarten J. Burgers vond vrijdag zijn Wa terloo tegen hekkensluiter R. Kaat, zodat de mysterieuze krachten in de sport weer eens toesloegen. R. Kaat speelde ook zijn fcveede partij goed, waardoor hij de rode lantaarn overgaf aan de niet spelende H. Dijkema. W. Rijnberg werd de nieuwe koplo per door W. Vroegop gedecideerd te verlaan. De topper tussen H. Ridderhof en W. Fase werd na een zenuwslopende partij een nipte overwinning voor Ridder hof. die zijn goede vorm van de laatste weken prima vasthoudt. G. Rijnberg leek zijn partij te win nen, maar zijn tegenstander T. van Poortvliet beschikte over vol doende reserves en versloeg Rijn berg door de nog te maken 9 ca ramboles in één beurt bij elkaar te stoten. F. Ketting sloop door zijn winst tegen R. Kaat naar de 3e plaats, zodat men de komende wedstrijden terdege met deze spe ler rekening moet houden. Uitslagen: J. Burgers-R. Kaat 5-10, T. van Poortvliet-G. Rijn berg 10-9.33, F. Ketting-R. Kaat 10-9.50, W. Rijnberg-W. Vroegop 10-6.66, W. Fase-H. Ridderhof 9.14-10. Stand: 1. W. Rijnberg 7-67.30, 2. W. Fase 7-65.99, 3. F. Ketting 7-65.14,„4. H. Ridderhof 7-64.99, 5. J. Burgers 7-63.25, 6. W. Vroe gop 7-59.06, 7. T. van Poortvliet 6-52.88, 8. G. Rijnberg 6-50.66, 9. J. Keur 6.49.99, 10. R. Kaat 6- 48.00, 11. W. Snoep 5-41.50, 12. G. Fase 5-39.66, 13. H. Dijkema 4-32.48. W. Rijnberg, hoogste se rie, 10 caramboles, hoogste ge middelde 2.6, H. Ridderhof, kort ste partij, 20 beurten. Hg Huldigingen Tandje Bij Met een herinnering voor alle geklasseerden zijn de aktieve le den van Tandje Bij in het zonnetje gezet. In de twee voorgaande sei zoenen ontvingen alleen de eerste tien een aandenken., maar nu konden ook de nummers 11/21 een prijsje afhalen. Het bestuur besloot tot deze uitbreiding omdat meer fietsers interesse hadden voor de wekelijkse clubritten. Giel v.d. Est (algemeen kampioen) en Henk Kwaak (reserve kampioen) ontvingen een bokaal van dezelf de omvang omdat beiden een ge lijke prestatie leverden. De prij- zenkast van dit sterke duo krijgt hiermee een ruime aanvulling. Bestuurslid Christ Veraart had een bloemetje voor de kampioe nen en de aanmoediging om in het seizoen 1984 weer aktief te zijn in de toersport. Voor de overige fiet sers waren er bekers, standaards en medailles, waarbij de zesde prijs werd geschonken door op richter Leen v.d. Berge. Voorts een dankwoord voor volger Ve raart en clubhuisfamilie Meijer. Secretaris Witte Andriesse ver welkomde vrijdagavond dertig le den en donateurs die volop vertier hadden met bingospel o.l.v. Ma rien Bogers. Voor de clubkas een aardig reseultaat omdat de prijzen geschonken waren door de mid denstand. Deze ontspannings avond in clubhuis Smalstad werd begonnen met een door de vere niging aangeboden koud buffet. Ondanks de geringe toeloop toch een gezellige avond met rond middernacht de afsluiting en een tweetal mededelingen: ledenver gadering op 24 februari en de eerste fietstocht op 25/26 maart. Vlakbij huis vindt u een grote col lectie geboortekaartjes, huwe- lijkskaarten. verlovingskaartjes, jubileumkaarten, enz. Bekijk onze monsterboeken eens, u bent van harte welkom. Voor familie-, verenigings- en zaken- drukkwerk naar drukkkerij Limo- vi, Dorpsweg 11, Scherpenisse, tel. 01666-2639. Advertentie IM Levensgevaarlijke vernieling De stroomkast in de hal van de bejaardenwoningen aan de West- vest is open geschroefd, waarna de elektrische draden werden door geknipt. De kast stond niet onder stroom, anders was de dader er bij neergestreken. De elektriciteit is bestemd voor de stoeltjeslift, waarmee de bejaarden naar boven kunnen gaan. Soortgelijke kastjes staan er in Tholen en Oud-Vosseme'er en die zijn wel in gebruik, zodat ze onder stroom staan. Afgezien van het gevaar voor de dader is de woningstich ting aanzienlijke schade toege bracht. Tegen ANWB-paal De auto vantD.C.V. moest worden weggesleept, nadat het voertuig tegen een ANWB-paal op de hoek onder de Linden/Provincialeweg reed. Tijdens een fietspatrouille van de politie zijn twee fietsers bekeurd voor het rijden op een voetpad en twee autobestuurders voor parke ren in de Kaaistraat. Tractorbestuurder A.P. uit Poort vliet reed zonder verlichting en kreeg eveneens een boete. Autoshop Han Schot Onderhoud en Superbenzine tegen scherpe prijs Tel.: 01666-2159 Advertentie I.M. Klaverjassen De dames van klaverjasclub Smalstad hebben na de afgelopen competitie-wedstrijd de leiding genomen in de kopgroep. In de lagere regionen boekten Oma van Harlingen en Susan Meijer even eens goede resultaten, zodat de druk op de aanvoerders toeneemt. 1. Cock van Gasteren, 29834 pun ten, 2. Coby vd Berge, 29334 p, 3. Ton Struik, 28902 p. 4. Coby v. Hulsel, 28665 p. 5. Silvia v. Gas teren, 28579 p. Vanavond is er een boutklaverjasavond Met ingang van maandag 2 januari 1 984 is de praktijk van DOKTER J.H.E. JANSSEN huisarts, geopend. Adres: Molendijk 19, 4695 BB St. Maartensdijk. Tel. 01666-4126 Spreekuur volgens afspraak, opbellen tussen 8.00 en 9.00 uur Medicijnen afhalen tussen 1 6.00 en 1 6.30 uur. Advertentie LM. Fondue vrouwenbond De vrouwenbond N.V.V. hield donderdag een fondue-avond in de voormalige kleuterschool. Dit in plaats van de Sinterklaas- en Kerstviering. Het werd een ge slaagde avond. De 14 belangstel lenden kregen nog een leuk ca deautje, waarna men om ongeveer half elf voldaan huiswaarts keer de. Vissers kakelden Boutwedstrijd en tevens de laatste viswedstrijd van H.S.V. 'de Oos- terscheldevissers' in 1983: 45 deelnemers, vier gevangen vissen. 1. L. Bos 350 punt; 2. B. Bogers 319 pnt; 3. Georgi Morelli Jr. 318 pnt. 4. Peter Post Jr. 270 pnt. De overige vissers kwamen kake lend thuis met een kip onder de arm. Volgende activiteit: Oudejaars dag van 9 tot 15 uur oliebollen bakken op de markt. Jaarverga dering 12januari 1984. De Reisduif in mineur Het bestuur van de Reisduif is ontevreden over de tentoonstel ling in het Holland Huis. In ver gelijking met 1982 noteerde men zaterdag op sportief en financieel gebied een tegenvaller. Gezien het vele voorbereidende werk w%s dat een teleurstelling voor het or ganisatieteam. Er zijn een tweetal oorzaken voor deze ontwikkeling. Eerstens was er zware concurren tie van de voetbalinterland Ne derland-Malta en daardoor min der publiek in de avonduren. Verder de constatering dat de duivenmelkers minder interesse tonen voor dergelijke evenemen ten. Voorafgaand aan het jaar lijkse ditivenfeest was er alles aan gedaan om voldoende inzendin gen bijeen te brengen. Toch had keurmeester Pankow aanzienlijk minder werk dan vorig jaar. Er waren slechts 168 dieren bijeen en in 1982 waren er dat honderd meer. Verder liet ook het publiek zich niet zien. Vooral in de voor avond was er een vrijwel lege zaal, zodat er geen gelegenheid was om verantwoord rad van avontuur te draaien. Bij een beperkte groep zijn toch dezelfden die een plank je "moeten" kopen. Voorzitter Lisseveld reikte bekers uit aan J. Moerland (mooiste doffer) en L. v.d. Kleyn Jz. (mooiste duivin). Beëdiging Dhr. P. van Dijke, hoofd bureau ruimtelijke ordening en milieuhy giëne bij de gemeente Reimers- waal, is dinsdag beëdigd tot twee de waarnemend gemeente-secre taris. Geslaagd Wilna de Jong is aan de Mode- Vakschool 'Haarlem' te Rotter dam geslaagd voor coupeuse-le rares. N.F.0. en Italiaans fruit Twintig Thoolse fruittelers waren in 't Ouwe Raeduus bijeen voor een ledenvergadering van de N.F.O. Voorzitter W.C. van Kampen had andere verplichtin gen en kon niet tijdig aanwezig zijn. Daarom geen terugblik naar afgelopen fruitseizoen, maar dat komt een volgende bijéénkomst zeker aan bod. Deze vergadering bleef beperkt tot een praatje van Ing. Gerritsen over de fruitteelt in Noord-Italië. Met hoge kg. op brengsten wordt daar veel aan ex port gedaan naar Duitsland zodat het Hollandse fruit in mindere mate welkom is bij ons Oostelijk buurland. Kleine winst S.P.S. Het financiële gedeelte van V.V. SPS is vrijdagavond op een rijtje gezet tijdens een ledenvergade ring in de kantine. Penningmees ter L.J. Hage toonde zich niet somber over deze belangrijke zaak want het boekjaar kon met n, een kleine winst worden afgeslo ten. Ook de begroting 83/84 ver toont geen afwijkingen ten op zichte van de reële cijfers. Toch zullen de onkosten nauwgezet be keken worden om een gezonde vereniging te houden. ZLM zorgeloos De Z.L.M.-afdeling kijkt tevreden terug naar het voorbije agrarische oogstjaar. Tijdens de ledenverga dering in Tolrust bezocht door slechts 16 mensen, noemde voor zitter M. Burgers de goede op brengsten opmerkelijk omdat er een zeer korte groeiperiode aan vooraf ging. Na een extreem nat voorjaar wa ren de overige jaargetijden rede lijk en kon de natuur zich prima herstellen. Daarom waren er op timistische geluiden over 1983 De landbouwers kunnen bijna zorge loos aan het vergaderseizoen be ginnen. Voorlichter L.N. Bax gaf tips over het in goede staat bren gen en houden van grond. Spe cialist Tichelaar sprak over de so ciaal-economische aspecten in de landbouw met daarbij aandacht voor subsidies en betastingen. Drukriolering Strijenham Er komt een eind aan de lozing van ongezuiverd afvalwater langs de zuidzijde van de Stoofstraat. De gemeenteraad besloot maan dagmiddag tot aanleg van een drukriolering Strijenham-Poort- vliet. Tegelijkertijd wordt de rio lering in de Stoofstraat met een kort verbindingsriool aangesloten op een nieuw te maken overstort- put op de hoek Stoofstraat-Lahge Zandweg. VVD-er J.L. van Gorsel zei maandag het een goed voorstel te vinden, maar er zijn nog wel meer van die oude "klussers" el ders in de gemeente. Gaan b. en w. ook die verhelpen? SGP-er K.A. Heijboer hoopte dat de overstortput die bij de Stoofstraat wordt gemaakt ook voldoende groot zal zijn om bij hevige re genval de afvoer aan te kunnen en de zaak niet blank komt te staan, zoals dat op de Sint Annalandse Hoenderweg het geval was. Ook dient stankoverlast te worden voorkomen, waarover in Stave- nisse nog al eens wordt geklaagd. Wethouder L.J. Koopman ant woordde van Gorsel, dat andere plaatsen in studie zijn, maar rijks subsidie komt niet zo gemakkelijk los. Hij wees er Heijboer op, dat het met de overstort in Sint An- naland heel anders ligt en van Stavenisse is geleerd hoe het niet moet. Met het voorstel kon de volledige raad instemmen. Karweitjesdag jeugdwerk Woensdag 28 december tussen tien en twaalf uur en van half twee tot vier uur komen werklustige en enthousiaste kinderen van het in terkerkelijk jeugdwerk aan de deur. Zij staan te popelen om karweitjes op te knappen en op die manier geld te verdienen voor de clubkas. Van dit geld worden materialen gekocht die men op de clubs gebruikt voor de vertelling van het evangelie en verschillende creatieve bezigheden. Werkzaam heden zoals bijvoorbeeld bood schappen. straatvegen, auto schoonmaken, baby de fles geven, afwassen, voorlezen, even oppas sen en aardappelen schillen zijn van harte welkom. Vuilniszakken Het komt de laatste tijd weer voor, dat inwoners vuilniszakken ge bruiken die niet van gemeente wege tegen betaling zijn verstrekt. Dat houdt in, dat die zakken blij ven staan met de narigheid van dien in verband met ongedierte en het stuk bijten door honden en katten. De politie waarschuwt niet meer, maar geeft meteen een boete. Prijzen bankwedstrijden Ter gelegenheid van de opening van het uitgebreide hoofdkantoor van de Rabobank in St. Annaland hebben de kinderen aan twee prijsvragen meegedaan. Bij de kleurplaten voor de kleintjes won Mathilde v.d. Male (Zuidstr.) een legodoos, Matthijs Hage (Bern- hardstr.) grote pop, Jackelien Ei kelenboom (Zuidplantsoen) knutseldoos, Agnes Lammering (Stoofstr.) opblaasbeest, Corina van Dijke (St. Maartensdijk) kleurpotloden en Rosemarijn Uyl (Ph. de Goedestr.) viltstiften. De letterknutselwedstrijd ('de Rabobank in 'n nieuw jasje' kleuren of 'n te gekke kreet) le verde prijzen op voor: Marcel Dekker (Burg. van Oeverenstr.) voetbal, J.W. Hage (Bernhardstr.) monopoly, Marleen de Vos (Stoofstr.) en Erwin Ista (Burg. van Doornstr.) elk cadeaubon van 25,— Erik Jansen (Smidsstr.) en Jan van Oudenaarde (Burg. van Oeverenstr.) elk spaarrek. 25.— H. de Groen (Stoofstr.), Corne Goudzwaard (Deestr.), Gerrie van Oudenaarde (Julianastr.) en Corien Uyl (Zuidstr.), elk een ca deaubon 15,— Kerstfeestviering De zondagsschool Kleine Kracht viert zondagmiddag om half drie het kerstfeest in 't Ouwe Raed'uus, waarbij iedereen har telijk welkom is. Uitslagen DSVF De uitslagen van de onderlinge competitie schaken bij de junio ren gevorderden zijn: 1. Jeroen Breeman-Karli Nijpels 1-0; 2. Denny Reijngoudt-Bianca Fon- teijne 0-1; 2. Kees Verkerke- Menno Fonteijne 1-0. Senioren: 1. J. Walpöt-H. Wage- maker 1-0; 2. P. Reijngoudt-M. Lupker 1-0. Duivententoonstelling Postduivenvereniging De Reis duif houdt vrijdagavond en zater dag de jaarlijkse tentoonstelling in de Druiventros. Viswedstrijd de Makreel De Makreel heeft zaterdag een kerstwedstrijd gehouden: 1. T. Geuze. 630 p.; 2. C. den Braber 395 p.; 3. C. van Moort 310 p.; 4. J. van Moort 195 p.; Jeugd: Johan van Morot 470 p. Volle zaal bij Kerstzang De kerstzangdienst in de Wimpel heeft dinsdagavond een volle zaal getrokken met circa 350 belang stellenden. Vier koren verleenden medewerking: VZOS o.l.v. Jan Wesdorp, Maranatha o.l.v. Cees van Dis en het Jeugdkoor 'Van knop tot bloem' o.l.v. Henk Ge luk. Soliste was Marja Verwijs, organist Kees Lemsom uit Stave nisse. Burgemeester T.A. Vogel verrichtte de opening, waarna er samenzang was en een optreden van de verschillende koren. VZOS met O du Fröhliche, schönster Herr Jezu, aan Bethlehems sterre en Sanctus. De soliste zong erg goed 'Her kent die rechten freu- den Stunden' van Mendelssohn. Het jeugdkoor zong prima o.a. 'Jezus onze grote Koning' en van Maranatha was het Franse num mer Psallite uit 1530 erg goed. VZOS zong ook nog samen met het jeugdkoor 'Want een kind is ons geboren'. Voorzitter L. Neele dankte alle medewerkenden en de luisteraars voor de grote belang stelling. Staande werd 'Ere zij God' gezongen. Water kleinverbruikers goedkoper Afnemers van de N.V. Waterlei ding Maatschappij Noord-West- Brabant die minder dan 600 m3 water gebruiken per jaar, gaan in 1984 minder betalen. Tijdens de aandeelhoudersvergadering heb ben de gemeenten maandag in gestemd met een verlaging van 1,19 naar 1,10 per m3, exclu sief b.t.w. Het vastrecht blijft ge lijk. Daarmee rekening houdend, betekent dit voor de gemiddelde kleinverbruiker (129 m3 per jaar) een verlaging van ongeveer 5,3%. Verder komt de verplichting om per jaar tenminste 40 m3 water te betalen, ongeacht de afname, te vervallen. Voor kleinverbruikers die minder dan 40 m3 afnemen, kan de tariefverlaging oplopen tol meer dan 15%. De verlaging vloeit voort uit de gunstige bedrijfsresultaten. Ook voor 1984 en 1985 zijn de voor uitzichten dusdanig positief, dat extra kosten opgevangen kunnen worden. Ten gevolge van de BTW,-verho- ging per 1 januari van 4 naar 5% zal het voordeel van de tariefver laging iets minder zijn. St. Phi- De remmen waren niet goed, de buitenspiegel voldeed niet aan de eisen, de richtingaanwijzers rea geerden vertraagd, kortom een technisch onderzoek was negatief uitgevallen, nadat de politie de auto op de Oostvest aanhield. M. voerde aan. dat de politieman met z'n hoofd tegen de ruit vloog, toen hij remde. Officier van justitie mr. Nijmeijer herinnerde M. eraan, dat hij bij zijn aanhouding in de cember 1982 zei: ,'Ik wist niet dat er zoveel aan mankeerde. Hij verhoogde de destijds gevraagde boete van 300 gulden tot 340. De kantonrechter nam dat over. want hij vond dat de verklaringen van M. geen hout sneden. Rechts heeft voorrang is een ijze ren regel, zei de kantonrechter in de zaak tegen mevr. Y. van der V. uit Tholen. Ze had in februari op de Molenvlietsedijk geen voor rang verleend aan een van rechts, uit de Machteld van Gelrestraat komende auto. Mevr. Van der V. sprak van een vreemde situatie De andere auto had eerst gestopt voor een van rechts komend voertuig en reed toen door. "Ze had mij niet ge zien. Er ontstond een grote deuk in m'n auto, die overgespoten moest worden", zei de verdachte. De kantonrechter noemde het een misverstand, dat een auto die stil staat, niet deelneemt aan het ver keer. De officier verhoogde de boete van 150 naar 180 gulden, maar mr. Van Solinge hield 't op 150 gulden als juiste rapportcijfer voor dit vergrijp. Mevr. G.H. uit St.Philipsland reed op 30 mei zonder rijbewijs in de Achterstraat in haar woon plaats met een auto. Ze was aan 't lessen en had bij het examen voor het praktisch gedeelte voldoende gehaald, maar de theorie schoot tekort. Ze zei goed te kunnen rij den. maar het meest verbolgen was ze over de manier waarop ze was aangehouden. Ze was al uit gestapt op het parkeerterrein. De kantonrechter hield haar voor, dat de politie ze wel degelijk had zien rijden en daar ging 't maar om. ,'Of u wel of niet goed kunt rijden, is niet van belang. U had geen rij bewijs en dat is fout." De officier wees erop, dat mevr. H. voor 175 gulden had kunnen schikken. Nu bepaalde hij zijn eis volgens de richtlijn op 210 guldn. De kantonrechter nam dat over. „Dat is niet zo duur", zei hij. Het ontbreken van kentekenbe wijs deel III op de voorruit kwam de een op 75 gulden boete te staan, terwijl de ander vrijuit ging. Mevr. J.C.H. de N. uit St. Maar tensdijk vond de 100 gulden boete die ze thuis gekregen had vrij hoog, nadat de politie haar auto in de Winston Churchillstraat zon der deel III had gezien. Ze had de auto van een vriendin gekregen, maar omdat de koppelingsplaat kapot was, wist ze - gezien haar financiële mogelijkheden - niet zeker of het voertuig zou blijven. Met haar uitkering wilde ze ook een betalingsregeling treffen. De officier hield rekening met de omstandigheden en haar komst in de eis van 75 gulden. "Dat is dik onder de maat, want normaal is 't 120 gulden. Door de vingers zien, kan ik 't niet", zei de kantonrech ter, die ook bij 75 gulden bleef. M.J. van W. uit Tholen had deel III wel in z'n bezit, maar op 18 maart niet op z'n bestelauto in de Bosstraat. "Ik was 't vergeten", zei Van W„ die de nota van 60 gulden al teveel vond. Hij klaagde over het ontbreken van goed contact met de politie. "Het zijn allemaal onbekenden, ze reageren niet soepel meer met een waarschu wing." De kantonrechter zei, dat nie mand daar ook recht op had. "Een vriendelijke agent is een service van de zaak, maar de 60 gulden is ook een halve boete." Van W. voerde aan, dat de verkeersveilig heid toch niet gemoeid was met zijn overtreding, terwijl hij lipsland valt als enige Zeeuwse gemeente onder de Waterleiding Maatschappij Noord-West-Bra- bant van totaal 40 gemeenten. Vanavond begrotingsraad De gemeenteraad behandelt van avond de begroting 1984 en niet gisteren, zoals eerst de bedoeling was. Deze laatste wijziging ge beurde op verzoek van een raads lid. Om half acht worden er eerst nog wat andere voorstellen be handeld. voordat de fracties hun algemene beschouwingen hou den. Het wordt dus geen korte vergadering zo vlak voor de kerstdagen. Over de subsidiering van het Gehandicapten Advies bureau, de Telefonische Hulp dienst en de Stichting Jeugd én Gezin zijn op Schouwen-Duive- land problemen ontstaan omdat St. Philipsland als enige financieel niet wil bijdragen. De andere ge meenten zijn echter niet bereid het daardoor ontstane gat op te vullen. bovendien een middag vrij had moeten vragen. De kantonrechter hield 't toch op 60 gulden. M.J. van S. uit Tholen had deel III ook thuis liggen, maar hij was op een parkeerplaats aan de Kui- persdreef z'n auto aan 't opknap pen. Het optreden van de politie noemde hij flauwekul. De kan tonrechter volgde de eis van de officier: 60 gulden. J.A. van der Z. uit Tholen kreeg het voordeel van de twijfel. Vol gens de politie had hij geen deel III, maar zelf voerde hij aan, dat 82 en 83 op de voorruit zat. De eerste in 't midden, de tweede linksonder. Van der Z. zei dat de politie eerst een fout had gemaakt met Koningin Julianastraat in plaats van Jolstraat en ten tweede met deel 111 dat wel op de voorruit zat, zij 't niet op de goede plaats. De officier zei niet al te scherp willen slijpen en vroeg vrijspraak, waarmee de kantonrechcer het eens was. Ook C.H.A.G. uit St. Maartens dijk werd vrijgesproken. Hij zou op de Provincialeweg verblindend hebben gereden door groot licht te blijven voeren. De officier hield 't op een misverstand en eiste vrij spraak omdat niet bewezen was, wat ten laste werd gelegd. L.G.J.J.C. uit Halsteren legde zich neer bij de 120 gulden boete voor het zonder licht varen met een speedboot. "Ik wist van tevoren dat ik het onderspit moest delven. Ik zou m'n collega ook nooit ver linken", zei C., die P.P. Schouten en W.M. van der Vlies van de rijkspolitie te water bedoelde. Vorige keer was deze zaak aange houden en nu waren de twee ge tuigen er om te verklaren, dat de boot wel degelijk om 17.55 uur op 25 oktober vorig jaar zonder licht voer. De officiële zonsondergang was 17.37, zo had dé r.p. te water bij de meldkamer Middelburg via de mobilofoon nagetrokken. C. beweerde dat het horloge van Schout achter liep en Van de Vlies zou 17.32.38 als tijd hebben ge noemd. Dat wist de wachtmeester niet meer, maar wel was hij ervan overtuigd, dat 't op moment van de aanhouding al zo schemerig was, dat het gevaarlijk was zonder verlichting te varen. De officier vond, dat er geen re den was voor uitspraken van C., dat hij toch aan 't kortste eind trok. "Deze zaak is aangehouden, waarna er alle zorg aan is besteed door twee getuigen onder ede te horen. U zwakt echter zelf uw verklaring af, als u zegt dat 't al donker begon te worden", aldus mr. Nijmeijer, die 120 gulden boete eiste. De kantonrechter vond 't niet te recht dat C. over het niet verlin ken van collega,s sprak. "Bij som mige mensen weegt de eed zwaarder dan bij anderen. Ik denk dat C. zich in de tijd heeft vergist, gezien de verklaringen van de twee getuigen. De politie verbali seert je als ambtsedige opspo ringsambtenaren niet op klaar lichte dag. Volgens de wet moet ik meer waarde hechten aan die verklaringen, dan aan uw me ning", aldus mr. Van Solinge, die 't op 120 gulden hield. J.G.M.G. uit het Belgische Poppel had op 9 maart een proeftocht gemaakt met zijn nieuwe, snelle motorboot, waarvoor hij geen re gistratiebewijs zou hebben. Vol gens de justitie was de boot op 25 januari al gekocht van een han delaar, die de kwitantie nog had. G. hield vol, dat hij geen eigenaar was, maar slechts een aanbetaling aan een Bredanaar(de vorige ei genaar van de boot, niet de han delaar) had gedaan in afwachting van het verloop van de proefvaart. De zaak werd aangehouden om dat bij de Bredanaar nagevraagd wordt of hij op 9 maart nog eige naar van de boot was. Tevens wordt bij de handelaar om een fotocopie van de kwitantie ge vraagd, waarna de zaak volgende keer opnieuw behandeld wordt. G. had zelfs twee getuigen mee- ♦gebracht om vrijdagmiddag zijn betoog te onderstrepen, maar de kantonrechter had daar geen be hoefte aan. In het proces-verbaal stond na melijk. dat S. op 19 maart een auto met vier wielen op het trot toir aan Achter 't Bos had gepar keerd, waardoor het voetganger sverkeer werd gehinderd. Hij zou geen gevolg gegeven hebben aan sommaties van de politie om de auto weg te halen. S. voerde aan, dat het hoekje trottoir zijn eigen dom was. In overleg met de ge meente had hij 't aangelegd om auto's te kunnen tonen en als be wijs legde S. de bouwvergunning aan de kantonrechter voor. Hij vertélde, dat hij het proces verbaal aan de deur had opge hangen en toen een vriend dat las, maakte die hem erop attent, dat er een belangrijke fout in stond: Achter 't Bos, terwijl de garage met winkel aan de Westvest ligt. S. liet de kantonrechter foto's zien van de oude en de nieuwe situatie en mr. Van Solinge vroeg zich af, hoe de agent aan Achter 't Bos was gekomen. Het kwam hem ook vreemd voor, dat de verbalisant opperwacht meester Bals, persé een hek om het trottoir wil, zoals S. vertelde. "Ik had er al één geplaatst, maar dat is door hem afgekeurd en elke veertien dagen komt hij vragen of er al een andere is. Hij ligt met de gehele middenstand overhoop", aldus S. Officier van justitie mr. Nijmeijer wilde de zaak toch wel natrekken bij de politie. Bij S. ging 't er hoofdzakelijk om of hij op het trottoir een auto mocht presente ren, maar de kantonrechter waag de zich niet aan een advies. "U hoort ervan en tot die tijd doet u maar wat u moet doen", zei mr. Van Solinge. De griffier merkte nog op. dat S. in elk geval een ontheffing zou moeten hebben. Ging 't bij S. om een overtreding van artikel 81 van het Reglement Verkeersregels en Verkeerste- kens(RVV), Z. had artikel 184 van de Algemene Politieverorde- ning(APV) van de gemeente Tho len overtreden. Volgens het pro- ces-verbaal was zijn caravan tus sen 23 en 26 maart aan de Hoog aarsstraat gezien, langer dan 24 uur parkeren is echter verboden. Volgens het Thoolse gemeente bestuur is dat schadelijk voor het uiterlijk aanzien van de gemeente. Z. beriep zich op overmacht om dat hij nergens een plaats kan vinden om zijn caravan te stallen. "Van b en w kreeg ik geen ont heffing, op erven en terreinen mag 't niet, evenmin als in een boerderij die een agrarische bes temming heeft. Ik heb b en w om een stallingsterrein verzocht, want je ziet meer caravans en boten. Mijn caravan stond er al vijf jaar en nu staat die op een andere ver boden plaats", zei Z. De officier vond, dat de. Thole- naar bij het verkeerde forum was om zijn klachten te uiten. "U zult de caravan wat verder weg moe ten zetten, waar het wel toeges taan is, want nu hebt u de wet overtreden", zei mr. Nijmeijer, die 50 gulden boete eiste. "Op 40.000 ha Tholen moet er toch wel een plaats te vinden zijn", meende Z. De kantonrechter verwierp het beroep van Z. op overmacht en noemde het verbieden van re creatievoertuigen een 'zinnige be slissing,. Hij realiseerde zich, dat Z. zijn caravan al had gekocht voordat de APV-bepaling van kracht werd, maar dat ontsloeg hem niet van het verbod de cara van in de open lucht te stallen. "Plaats een advertentie, dan hebt u zo een stallingsruimte", zei de kantonrechter, die de straf op 50 gulden bepaalde. CDA-raadslid W.L. Bijl vond 't aan de ene kant jammer, dat de gemeenschappelijke regeling me tingen luchtverontreiniging in Zeeland opgeheven wordt. Het bespaart wel 15 cent per inwoner, maar als er nu klachten zijn, hoe moet dat dan gemeten worden? Tholen zit veel dichter bij indus triegebieden dan andere Zeeuwse gemeenten, aldus Bijl, doelend op de Theodorushaven bij Bergen op Zoom/Halsteren. Burgemeester Baerends dacht aan het inschakelen van de BB-meet- wagen bij eventuele klachten. Bij opheffing van de BB zou de meetwagen naar de brandweer over kunnen gaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 14