Waterschappen: stagnatie wegenfinanciering ongezond Specialisatie en automatisering eisen voldoende omvang Rabobank Actie ziekenhuis voor Guatemala Rabobank St. Annaland Onderhoud van prov. wegen KAA BEE Donderdag 8 december 1983 EENDRACHTBODE 9 Uniek hairstyling shop STUUR VOOR 10 DECEMBER DE OPLOSSING IN VAN DE SINTERKLAAS- JEUGDPUZZEL Persoonlijker Bijna 700 m2 Onevenredig zware last voor geschotplichtigen Onzekerheid over de wegenfinanciering ligt de waterschappen zwaar op de maag. Dat bleek op vergaderingen van het waterschap Tholen in Scherpenisse en de Zeeuwse Waterschapsbond in St. Maartensdijk. Frictiekosten Onderhoud Billijker lastenverdeling L.A.M. Elenbaas over fusie St. Maartensdijk/Tholen Bij fusie van de Rabobanken Sint-Maartensdijk en Tholen ontstaat er een bank met een balanstotaal van maar liefst 165 miljoen gulden. Dit maakt het mogelijk verder te gaan met automatiseren door invoering van het zogenaamde Kik-sys- teem. De administratie wordt geconcentreerd in het hoofdkantoor te Sint-Maar tensdijk, zodat het kantoor Sint-Philipsland deze functie verliest. De naam van de nieuwe bank wordt Rabobank Tholen. Hierbij zijn de kantoren Tholen, Oud- Vossemeer, Sint-Philipsland, Scherpenisse, Sint-Maartensdijk en Stavenisse be trokken. Uitbreiding diensten Bloeddruk Zeventig jaar Eén Rabobank STEMMEN VAN LEZERS Dolenderwijs De interkerkelijke Stichting Reformatorische Hulp actie Woord en Daad houdt zich al ruim tien jaar bezig met hulpverlening in de derde wereld. De af deling Tholen/Sint Philipsland streeft nu samen met andere afdelingen in het zuid-westen van ons land, naar de bouw van een ziekenhuis in Guatemala. Verpleegster Project-adoptie Eerste stages voor docenten groot succes PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Burgemeester L Baerends verrichtte vrijdagmiddag de officiële opening van de vernieuwde Rabobank St. Annaland. Hij feliciteerr voorzitter A.AGeluk en directeur W C. van Breda. Vervolg pagina 1 gen en een brede taak gekregen, 't Is geen landbouwbank meer, want ook het midden- en kleinbedrijf weet u te vinden. Ook de gemeente heeft veel met de bank te maken en we zijn blij met het goede samenspel met uw bank. De overheid wordt soms gezien als Haarlemmerolie voor alles wat stagneert. We denken wel mee en scheppen voorwaar den. zoals in de werkgelegen- heidsnota aangegeven. Uw bank heeft daarbij ook een taak om sa men iets van de grond te tillen. Daarom onze waardering voor deze uitbreiding. Het gemeente bestuur is erover verheugd,', aldus de burgemeester. Adjunct-regiodirecteur Prins uit Bergen op Zoom noemde 't uniek binnen de Rabobank, dat zich drie ingrijpende processen tege lijkertijd in St. Annaland voltrok ken: de fusie met Poortvliet, de ingrijpende verbouwing en de au tomatisering. "Onze complimen ten voor deze ongelofelijke pres tatie. Er is een zware wissel op u getrokken gezien ook de hoogte en dieptepunten met de verbou wing wegens de wateroverlast en de noodzaak om damwandpro- fielen te slaan. Gezien de tomelo ze inzet hebben wij alle vertrou wen in de toekomst. Deze belangrijke dag betekent een nieuwe mijlpaal. De verbou wing is een middel om de per soonlijke dienstverlening nog meer ruimte te geven. In feite ke ren we terug naar de beginperio de, toen de kassier de klanten ontving. De Rabobank wordt een financiële supermarkt en een au tomatiseringscentrum. Het K.T.S.-systeem is al aanwezig en de Rabobank St. Annaland wordt proefbank voor de personal com puter, waarmee rechtstreeks ge gevens opgevraagd kunnen wor den. Die P.C. heeft dezelfde ca paciteit als de computer van de centrale Rabobank in Eindhoven in 1970. De routinehandelingen worden verder geautomatiseerd, zodat we bedrijven en particulie ren meer kunnen helpen met budgetadviezen en automatise ring. Een goede ondernemer is gebaat bij een goede bank. Ban kieren is risico's nemen binnen verantwoorde grenzen. De Rabobank wordt daarbij al te veel op één hoop gegooid met de P^yYleenrustenbil 1 op l afspraakW molenstraat 31 oud vossemeer telefoon 01 667 2563 Advertentie I.M. Bij de aanbesteding van het on derhoud van de provinciale we gen op Tholen en St. Philipsland in 1984 was B.V. Aannemingsbe drijf J.M.B. uit St. Willebrord de laagste inschrijver met 145.900 gulden. Van de achttien inschrij vers was Monhemius Koemans van Lint B.V. uit Opijnen de hoogste met 280.000 gulden. Daartussen zaten drie Thoolse bedrijven: Joh. van Vossen en Zn. 204.000, Gebr. J. en M. Moerland en Zn. 198.000 en Adr. Goedege- buure 189.500 gulden, alle drie uit St. Annaland. algemene banken. De coöperatie ve structuur moet daarom nog beter naar voren gebracht wor den, want we moeten blijven pro fiteren van de plaatselijke betrok kenheid van bestuur en perso neel", aldus adjunct-regiodirec teur Prins, die een starterfonds aankondigde, alsmede een nieuw spaarbankmodel 1984. Deltakring-voorzitter L.A.M. Elenbaas uit Scherpenisse sprak in het bijzonder een hartelijke ge lukwens uit namens de Raboban- ken Tholen en Sint-Maartensdijk. "Het is een gelukkige omstandig heid dat de ontwikkeling van uw bank dusdanig is geweest dat deze verbouw noodzakelijk was. Het is voor mij een voorrecht, voor de tweede keer het woord te mogen voeren bij de opening van ditzelf de bankgebouw. Dat de Raiffei- sengedachte leeft en altijd geleefd heeft, ook bij het toenmalige ge meentebestuur van St.Annaland, is wel heel duidelijk tot uiting ge komen in het feit dat uw bank ge legen is aan de Raiffeisenstraat. Ik vermoed niet. dat er op Tholen ook nog eens een Rabostraat of Raboplein zal komen. Ik spreek de wens uit, dat het de gefuseerde bank St. Anna- land/Poortvliet wel moge gaan. Dat het aangepaste bankgebouw ertoe mag bijdragen dat de service aan uw leden en cliënten nog be ter en nog persoonlijker plaats kan vinden dan voorheen", zei Elenbaas. Architect W.D. van Doorn uit Poortvliet liet weten, dat hij met de aannemer en onderaannemers trots was op het resultaat van de vergroting met 300 naar bijna 700 m2. "De diensverlenitjg moest grondig verbeterd worden en daarvoor was een forse ingreep nodig met handhaving van het specifiek karakter en uiterlijk van de bekende Rabohank. Begin mei werd begonnen, maar het zeer natte voorjaar leidde tot proble men met de kelder. Wij denken terug aan het groot incasserings vermogen en de verdraagzaam heid van het personeel, zodat de bouwvakkers met plezier hun werkzaamheden konden verrich ten", zei architect Van Doorn, die een aquarel van Ben van Rooy uit St. Maartensdijk overhandigde, voorstellende de Rabobank St. Annaland. Medewerker H. Noteboom bood namens het personeel de nieuwe molen en de jachthaven aan, ver vaardigd door scheepsillustrator Koos Hoogendijk uit St. Anna land. In zijn dankwoord zei voorzitter Geluk met name ook blij te zijn met de bronzen replica van merrie met veulen, waarvan het origineel sinds 1971 bij de Rabobank Utrecht staat. De replica werd aangeboden door dhr. Prins. Voorzitter Geluk vertelde zelf tij dens de bouw ook de nodige pro blemen meegemaakt te hebben, want hij had twee keer z'n neus gestoten. Het deed hem goed, dat het dikke glas verdwenen was en de open balies teruggekomen va ren. Direct contact met de klant, zoals dat vroeger het geval was, achtte hij belangrijk. Hij maakte er ook melding van, dat de mid denstand wat in de vergeethoek was geraakt, maar de laatste tien jaar wordt steeds meer het gehele dorp voorzien van alle bankza ken, aldus voorzitter Geluk vrij dag bij de heropening van de ver dubbelde Rabobank St. Anna land. Zeeland heeft ongeveer 3500 km plattelandswegen, die voor 95% in beheer zijn bij de waterschappen en het wegschap Walcheren. Voor de helft daarvan ontvangen de beheerders geen enkele bijdrage, voor de andere helft, de zoge naamde quartaire wegen (de smalle, asfaltwegen) wordt slechts een beperkte bijdrage ontvangen. De bedoeling is, dat gemeenten en provincie het wegenbeheer van het waterschap overnemen. Tot 1963 moesten de ingelanden de wegenkosten volledig dragen, zonder dat er nauwelijks sprake van een bijdrage was. "Sinds 1963 zijn we vertrouwd, wat niet wil zeggen bemind, met de wet uitkering wegen (WUW)", zei de voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond, K.J.A. Baron Collot d'Escury, vrijdag in St. Maartensdijk. "Het alom bekende gezegde 'de ene z'n dood is de andere z'n brood' is mogelijk wat al te cru, maar dat er van de wegensanering een heilzame werking zal uitgaan naar de lagere overheden, is be paald niet het geval. Er is dan ook van die zijde fel verzet. De sane- ringswet, die de sanering van spe cifieke uitkeringen van het rijk aan lagere overheden regelt, is dan ook al afgeslankt. De sane ring van het wegenbeheer ver keert in een impasse, nu niemand bereid is geld op tafel te leggen voor de frictiekosten. Wij hebben een goede indruk ge kregen wat die frictiekosten bete kenen, met name voor de Zeeuw se plattelandsgemeenten. Zo ook met welke kosten de waterschap pen in Zeeland blijven zitten na de sanering. Het is dringend ge wenst, dat op korte termijn wordt uitgesproken, waar het met deze sanering naar toe moet. De huidi ge stagnatie is hoogst ongezond, als onverhoopt wordt afgezien van het voornemen tot wegensa nering, dan blijft de opdracht aan de regering de lastenproblematiek van het wegenbeheer voor de wa terschappen gezond te maken. Het stelsel en de werking van de huidige W.U.W. is voor de water schappen niet langer aanvaard baar. De minister zegt: lagere overhe den moeten flink meebetalen aan de wegenzorg, want de WUW- middelen zijn nooit meer geweest dan een gedeeltelijke tegemoet koming aan de lagere overheid voor de hen toevallende wegen- zorg. Als men nu erkent, het ongeluk kige toeval van wegenbeheer bij waterschappen en men er niet in zou slagen, dat te effenen (men kan zich niet aan de indruk ont trekken dat er lagere overheden zijn zoals de provincie Zeeland die praktisch 100% kostendekking hebben uit de WUW-middelen) dan zal men moeten inzien, dat er wat mis zit met dat 'tlink meebe talen door de lagere overheden', aldus Baron Collot. Dijkgraaf Hage had zelfs geruch ten vernomen, dat de wegensane ring in verband met de kosten he lemaal niet zou doorgaan. "Dit lijkt onwaarschijnlijk. Het zou ook onjuist zijn om een beleids beslissing geen doorgang te laten vinden omdat de uitvoering ervan wat moeilijkheden oplevert. De waterschappen zouden overigens geen moeite hebben met het blij ven uit van de wegentaak, zij het nadrukkelijk met een gunstiger financiële regeling. De wegenzorg is geen oneigenlijke waterschap- staak, maar het legt wel een one venredig zware last op de schou ders van de geschotplichtigen. Om die reden hebben de waterschap pen zich geschaard achter het voorstel van de minister om de wegentaak over te hevelen naar de gemeente", zei dijkgraaf Hage. Hij liet weten, dat de kans dat in 1984 met WUW-subsidie wegen op Tholen/St. Philipsland verbe terd worden, zo gering is, dat het niet verantwoord was hiervoor werken in de begroting op te ne men. "We betreuren dit omdat een bepaalde continuïteit gewenst is. Aan onderhoud van wegen zal evenals vorige jaren ruime aan dacht worden besteed", aldus de Thoolse dijkgraaf. De heer Hage en Collot roerden ook beiden de betaling van de waterschapslasten aan naar aan leiding van het rapport Elferich. "Wij vragen ons wel eens af, of de verhouding tussen de rijksbijdra gen (25%) en de bijdragen van de geschotplichtigen in een redelijke verhouding staan tot de belangen die door de waterschapstaken ge diend worden", zei de Thoolse dijkgraaf. "Dezelfde vraag kan trouwens gesteld worden ten aan zien van de verschillende groepen geschotplichtigen: de verhouding gebouwde/ongebouwde eigen dommen. Al in de vijftiger jaren had men daarover de nodige twij fels. De werkgroep Elferich stelt, dat de omslagplichtigen dienen bij te dragen naar de mate van het be lang dat een ieder bij de taakui toefening van het waterschap heeft. Voor taken die naast een specifiek ook een duidelijk alge meen karakter hebben (zeewerin gen) wordt een bijdrage van alle inwoners gevraagd, zo beveelt de commissie aan. Dit in tegenstel ling tot de huidige regeling, waar bij enkel de zakelijke eigenaren van onroerende goederen worden aangeslagen. De hoogte van de aanslag zal een duidelijke relatie dienen te hebben met het belang wat de omslagplichtige bij de wa- terschapslaak heeft. We staan positief tegenover het grondprincipe, dat alle inwoners bij de waterschapsomslag betrok ken worden. Alleen de praktische uitvoerbaarheid roept de nodige- vragen op. Toch pleiten we voor een spoedige invoering van de voorgestelde wijzigingen omdat het na 30 jaar wel tijd wordt dat vermeende onrechtvaardigheden opgeheven worden", zei dijkgraaf Hage. Baron Collot betwijfelde of een algemene inwonersomslag de meest gerede weg was. Een proef- berekening voor een aantal wa terschappen op basis van de be groting 1983 gaf bedragen per wooneenheid aan die varieerden van goed 90 tot 140 gulden. Tijdens de opening van de uitge breide Rabobank Sint-Annaland bracht L.A.M. Elenbaas(voorzit ter Deltcikring en voorzitter Raad van Toezicht Rabobank Sint- Maartensdijk) naar voren, dat de besturen en Raden van Toezicht van de Rabobanken Sint-Maar tensdijk en Tholen na diepgaand beraad tot de conclusie waren ge komen, dat fusie een aantal be langrijke voordelen biedt. "Zo vereist de snelle ontwikkeling binnen het bankwezen een steeds verdergaande specialisatie van medewerkers. De daarmee ge paard gaande automatisering en het vaak ingrijpende karakter van deze ontwikkeling, maakt het wenselijk dat de bank $ver vol doende bedrijfsomvang beschikt. Door het samengaan kan de kwa liteit van de dienstverlening aan leden/cliënten aanzienlijk wor den verbeterd. Hierbij wordt ook gedacht aan uitbreiding van ban caire diensten. Het werken aan verdergaande specialisatie van het personeel houdt verhoging van deskundig heid in. In de Rabobank-filosofie staat daarbij de persoonlijke ad visering van individuele leden en cliënten voorop. De nieuwe ont wikkelingen moeten dan ook lei den tot een betere behartiging van de belangen van leden en cliënten in de toekomst, met behoud van een goede persoonlijke relatie tussen hen en de bank. Belangrijk is eveneens, dat de pri maire taak van een coöperatieve bank, namelijk het aantrekken van middelen (spaargelden) en het weer uitzetten van deze gel den, door dit samengaan nog be ter op elkaar afgestemd worden. In Stavenisse en Scherpenisse doet men nogal aan oppotten, in Sint-Maartensdijk gebeurt dat minder en is er bovendien nogal wat bedrijfsleven. Totaal blijft er toch nog flink wat geld over, ter wijl Tholen/St. Philipsland voor leningen tekort komt. De besprekingen zullen nog enige tijd in beslag nemen, maar ver moedelijk begin volgend jaar kunnen worden afgerond met concrete voorstellen aan de Alge mene Vergaderingen", aldus Elenbaas. Volgens burgemeester Baerends wekt een fusie 'bloeddrukverho- gend'. "Inleveren doet men niet graag. De Rabobank Sint-Anna land is een fusie met Poortvliet niet uit de weg gegaan. Men heeft de moed gehad om dat vrijwillig te doen. Er is bevoegdheid inge leverd om beter te kunnen over leven. Met de nieuwe fusie-ont wikkelingen gaan de Rabobanken de gemeente achteraan: van acht naar twee. Poortvliet is nog een duidelijke wig tussen Tholen en Sint-Maartensdijk, maar als we verder filosoferen wordt de ge meente Sint-Philipsland onrus tig", zei burgemeester Baerends. De St. Annalandse Rabobank- voorzitter A.A. Geluk noemde een fusie 'niet eenvoudig' en 'in grijpend'. Elenbaas schetste, hoe Tholen in 1908 als eerste een Rabobank kreeg. Poortvliet en Scherpenisse sloten de rij van de in totaal acht banken in 1916. Sint-Annaland lag hier tussen in 1913, zodat met de heropening tevens het 70-jarig bestaan gevierd kan worden. "Het waren allemaal kleine bankjes, die echter toen al modern waren, want het werk werd door de kassier in deeltijd uitgevoerd. Alleen was dat woord toendertijd waarschijnlijk nog niet uitgevon den. De banken sloten zich aan bij de Centrale Boerenleenbank in Utrecht. Teneinde ook regionaal contact te hebben, werden de rin gen ingesteld. De ring Tholen en St.Philipsland werd opgericht op 28 december 1921 en werd opgeheven op 31 oktober 1972 in verband met de fusie van de Centrale banken te Utrecht en Eindhoven. Voorzit ters waren H.J. Dorst uit Stave nisse van 1921 tot 1932, opgevolgd door A.H. Hage uit St. Maartens dijk. die in 1957 het voorzitter schap overdroeg aan ondergete kende. Secretarissen van de ring waren nog standvastiger dan de voorzit ters, want we hebben er slechts twee gehad, namelijk M.P. Taze- laar uit Stavenisse van 1921 tot 1940 en A.D. Goedegebuure uit St. Annaland van 1940 tot 1972. Otar het algemeen was er een goede samenwerking in de ring. Wel werden er behoorlijke dis cussies gehouden om te komen tot een gezamenlijk rentetarief', zei Elenbaas. Hij herinnerde er voorts aan. hoe 1 september 1974 de eerste fusie plaatsvond tussen de banken Tholen en St.Philipsland. Op 1 december 1975 gingen St. Maar tensdijk Stavenisse en Scherpe nisse samen. Het aantal zelfstan dige banken op Tholen/St. Phi lipsland was hiermee terugge bracht van 8 naar 4. Enkele jaren is er met de gedachte gespeeld om de zaak drastisch aan te pakken en er één bank van te maken, doch al spoedig bleek, dat de tijd hiervoor niet rijp was. Toch is men doorgegaan. Op 1 oktober 1983 zijn de banken St. Annaland en Poortvlie' gefuseerd en diege nen die gedacht hebben dat de fusies op Tholen nu wel aan het eind zouden zijn gekomen, heb ben het mis gehad, want donder dag hebben de leden van de ban ken Tholen en St. Maartensdijk een brief ontvangen, waarin de behoefte tot verdere samenwer king tussen beide banken werd aangekondigd. De besturen van beide banken zullen zich steeds voor ogen hou den, dat de fusie nimmer tot na deel van de leden of het personeel mag leiden. Er zullen geen ged wongen ontslagen volgen", zei Elenbaas. Gedurende de periode van 1 sep tember 1982 tot en met 31 augus tus 1983 heb ik het genoegen ge had. om in het kader van een op leiding voor middelbaar archie fambtenaar, stage te lopen bij het gemeentearchief van Tholen. In deze leerperiode heb ik kennis «£fe#iaakt met een uiterst curieuze aanpak van zaken, zoals dezé door het college van b en w werd gebe zigd. In verband met een bezoek van een aantal Engelse oud-strij ders aan Tholen op 13 mei van dit jaar, is het mij namelijk gebleken dat het college zich niets van de wet aantrok. Officieel dient de burgemeester m.b.t. diens repre sentatieve taken deze Engelsen te ontvangen. Artikel 84 vap de ge meentewet schrijft voor. dat in geval van ongesteldheid, afwezig heid of ontstentenis van de bur gemeester. hij vervangen dient te worden door een wethouder, door b en w aangewezen. Bij onges teldheid, afwezigheid of ontsten tenis van alle wethouders, treedt het oudste lid in jaren van de raad, dat aanwezig is, als burgemeester op, tenzij de raad een ander lid met de vervanging belast. In de praktijk echter, hebben zowel de burgemeester als alle wethouders kans gezien om zich volledig aan hun taak te onttrekken. Zo werd het internationale gezelschap ten slotte ontvangen door een persoon die geen lid is van het college of de raad. En dan is er nog het feit. dat dhr. Baerends heeft aangespoord om in de welkomstrede, welke door mij in het Engels werd ver taald, de volgende leugen op te nemen: "The mayor was on holi day in Vienna and the daputy- mayor couldn't come'. Vertaling: 'De burgemeester was op vakantie in Wenen en de Loco-burgemees ter kon niet komen'. Over de res terende twee leden van het college werd met geen enkel woord ge rept. Zo ontvangt de gemeente Tholen haar buitenlandse gasten. En de leden van de raad, waren die nergens van op de hoogte? Naar aanleiding van deze gebeur tenissen is tussen mij en het colle ge een briefwisseling ontstaan. In deze correspondentie meenden de leden van het college te moeten veronderstellen, dat van een tij delijke kracht verlangd mag wor den dat deze de werkzaamheden van de burgemeester behoort op te knappen. Als reactie hierop heb ik de burgemeester en wethouders erop gewezen, dat het redelijk is om van elke burgemeester te mo gen verwachten, dat deze zich volledig van diens representatieve taken weet te kwijten. In hun brief van 7 no vember 1.1. weigert het college om op dit argument in te gaan. Be ducht voor publiciteit haastten de heren zich om de briefwisseling te beëindigen. Jan Verhees Venneweg 6 Rijen NASCHRIFT REDACTIE Navraag bij het gemeentebestuur van Tholen maakte duidelijk, dat Verhees een rekening van 1900 gulden heeft ingediend voor zijn vertaalwerk. Een normaal tarief is zes cent per woord, wat voor vijf a zes velletjes 25 gulden op 125-150 gulden zou komen. De 1900 gulden is sterk overtrokken. Afgezien hiervan wordt het echter principieel onjuist gevonden om een stageaire hiervoor te betalen. Volgens de directeur van de rijks- archiefschool, waar dhr. Verhees z'n nu inmiddels afgebroken oplei ding volgde, kan vertaalwerk tot de werkzaamheden behoren. Hij kon zich er goed mee verenigen dat dit tijdens diensttijd gebeurde. Zowel op gemeentelijk, provin ciaal als landelijk niveau is het ook heel gebruikelijk dat ambtenaren toespraken van bestuurders ma ken. Toen Verhees die vertaalop dracht kreeg - gemeente-archivaris J.P.B. Zuurdeeg wist dat hij de Engelse taal goed beheerste - maakte hij geen aanmerkingen. Dat gebeurde pas na de beëindi ging van zijn stageperiode. De burgemeester was op 13 mei op vakantie en aangezien de toes praak in het Engels moest worden gehouden, bleef Archivaris Zuur deeg daarvoor als meeste geschik te en ook aanwezige over. Lang niet iedereen beheerst de Engelse taal, al heeft burgemeester Bae rends zich bij het bezoek van de Amerikanen aan Oud-Vossemeer ook van die vreemde taal moeten bedienen. Woord en Daad Tholen/St Philipsland Na de aardbeving in Guatemala op 4 februari 1976 werd ook be gonnen met hulpverlening in dit land. Voor de bewoners van en kele krottenwijken van Guatema- la-City die grotendeels na ge noemde aardbeving ontstonden, werden tot heden 300 stenen wo ningen gebouwd in de nieuwe woongebieden El Limon en El Amparo, Er worden cursussen ge- geven aan moeders over opvoe ding, Voedingsleer, hygiëne en gezondheidszorg. In dit land wor den tevens ongeveer 2500 kinde ren geholpen door middel van fi nanciële adoptie; dit houdt in dat deze kinderen christelijk onder richt, jaarlijks kleding en dagelijks voedsel ontvangen via verschil lende scholen en eetzalen. Een van de aspecten van de hulpver lening was en is verder de medi sche zorg voor de kinderen. Een kliniekje, hiertoe destijds op gezet door de Nederlandse ver pleegster Mej. D. de Gier, groeide inmiddels uit tot een centrum met vele activiteiten. Door de goede resultaten van dit medische werk nam de belangstelling van de be volking in grote mate toe. In de stad San Lucas, gelegen aan het Atitlan-meer, is men nu bezig met de bouw van een ziekenhuis je. Tot heden was voor de behan deling van de patiënten een noodvoorziening getroffen. Voor de bouw van dit ziekenhuisje is I^O.OOO,— nodig. De regionale comitê's van Woord en Daad in Wkêèém» Zeeland en op Flakkee hopen met allerlei acties hiervoor de beno digde gelden bijeen te brengen. Voor de bouwgrond zijn de fond sen aanwezig, terwijl voor de in richting andere acties gevoerd gaan worden. Voor de zekerheidsstelling van dit project en een aantal andere pro jecten zette Wgord en Daad een geheel nieuw systeem op, nl. de project-adoptie. Hierbij wordt de mogelijkheid geopend dergelijke projecten te steunen voor een be drag van 25,— per kwartaal. In de komende dagen ontvangen ca. 40.000 gezinnen een informatie blad over het eerdergenoemde project. De bezorging hiervan ge beurt geheel door vrijwilligers. Door het grote aantal vrijwilligers hier te lande is het totale onkos- tencijfer van de stichting tot op heden 9%. Comité Tholen en St Philipsland: Mevr. S. Polderman, Nieuwstraat 15. Sint Annaland, tel. 01665-2136. Bankrekening co mité: 36.26.18.747, gironummer Rabobank St Philipsland 490835. In juni van dit jaar hebben 90 do centen uit het lager technisch on derwijs uit heel Zeeland drie da gen stage gelopen in het zeeuwse bedrijfsleven. In totaal waren 18 grotere en kleinere bedrijven uit Zeeland en één bedrijf van buiten Zeeland bij het experiment betro- ken. De belangrijkse conclusies waren zeer positief. Zo blijken de docenten in meer derheid van mening dat de doel stellingen van de stage zijn gerea liseerd. Zij achten de stages, mits regelmatig terugkerend, bijzonder waardevol voor het onderwijs. De docenten verwachten dat het beeld dat zij door de stage van het bedrijfsleven hebben gekregen, ook positief zal doorwerken in het onderwijs en dus ten goede komt aan de leerling. 92% van de do centen gaf aan zeker ook een vol gende keer weer mee te doen. THOLEN zo 11 dec zvv Tandje Bij-G. Leeuw, M'vliet, 15 v ma 12 dec Labeo Aquariumver. gastspreker, Meulvliet, 19.30 u. wo 14 dec NCV B-kerstavond, De Wingerd, 18 u. za 17 dec kerstzangdienst. Grote Kerk, 19.30 u. za 17 dec MAC auto-oriëntatierit. Zoekweg. 19 u. za 17 dec ANIB-ledenverg. Meul vliet, 13.30 u. di 20 dec Orlando kwartet. Gast huiskapel, 20 u. do 15 dec studieverg. SGP met le zing dhr vd Spaay, gebouw Ger. Gem. 20 u. SINT ANNALAND za 24 dec dansavond, dorpshuis, 20 u. SINT MAARTENSDIJK vr 16 dec ontsp. avond Tandje Bij, Smalstad, 19.30 u. za 17 dec Oosterscheldevissers, boutwedstrijd, De Noord, 12.30-15.30 u. vr 23 dec Klaverjasavond, De Pendelaars, Smerdiek, 20 u. wo 21 dec kerstav. PI. vr. Haestin- ge, 19.30 u. do 22 dec Volkskerstzang, Smal- stads Mannenkoor en Euterpe. Haestinge. 19.30 u. POORTVLIET vr 9 dec contactmiddag ouderen. E. Haezer, 14.30 u. di 14 dec ZLM alg. verg. Tolrust, 19.30 u. di 14 dec NFO-ledenverg. (fruit org.), Raed'uus, 20 v. vr 16 dec SPS-alg. verg. kantine Deestr. 20 u. ma 19 dec kerstfeest pl.vr. Tolrust, 19.30 u. di 20 dec kerstavond NCVB. Raed'uus, 19.30 u. vr 23 dec bejaarden kerstfeest, Raed'uus, 14.30 u. SCHERPENISSE za 10 dec dansen voor paren, H. Huis, 20 u. za 17 dec Reisduif, H. Huis, 15.30 u. za 17 dec schietver. Pr. Juliana, kerstwedstr. gymzaal, 16 u. di 20 dec Roemers, kerstklaver- jassen, Z. Welvaren, 20 u. vr 23 dec schietver. Pr. Juliana, kerstwedstrijd, gymzaal, 18.30 v. OUD VOSSEMEER vr 16 dec toneeluitv. St Joseph, Vossenkuil, 19.30 u. za 17 dec boutwedstrijd 't Schar retje SINT PHILIPSLAND vr 9 dec alg. ledenverg. dansver. Quick Step, Druiventros, 20.30 u. ma 19 dec kerstavond Christelijke school, Achterstraat di 20 dec kerstviering NCVB wo 21 dec kerstmiddag bejaarden. De Wimpel wo 21 dec kerstuitvoering Soli Deo Gloria, Crescendo en Con cordia vr 23 dec kerstuitvoering Soli Deo Gloria, Crescendo en Concordia, dorpshuis, AJP vr 23 en za 24 dec tentoonstelling De Reisduif, Druiventros BERGEN OP ZOOM tot 11 dcc exp textiel en grafiek. Marijke Raaymakers-Weber, Et cetera, di tm zo 13.30-17 u. tot 7 jan exp. David Kleijne, tek, grafieken en schild. 11 dec tm 15 jan exp. Gloria Pe eego en Clara vd Water, sculptu res, Markiezenhof, di tm zo 13.30-17 u. zo 18 dec koffieconcert Gemini- ensemble, Markiezenhof, 12 u. film film film ROXY 1: Never Say Never Again - 12jrdag 14.18.45 21.15 u. zo 14, 16.15, 18.45 21.15 u. ROXY 2: Jonge Wilde Meisjes - 18 jr dag. 20 u. vr 21.30 u. za 19 21.30 u. zo 14. 16.30. 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 1: Sophie's Choice -16 jr dag. 20 u. zo 14. 17 20 v. CINEMACTUEEL 2: Privates On Parade - 12 jr dag. 20 u. vr 21.30 it. za 19 21.30 u. zo 14. 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: High Road To China - 12 jr do, di wo 20 u. vr 21.30 u. za 19 21.30 u. zo 14. 16.30. 19 21.30 u. Die Dritte Generation - Filmliga, ma 20.30 u. ALLE SOORTEN VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Zuid-Oostsingel 43 Tel. 34V18 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9