THOLENDERWIJS Foto's nabestellen O, MOEDER, MIJN HAAR! informatierubriek van de gemeente tholen DINSDAG 13 DECEMBER HOORZITTING IN SCHERPENISSE MEDEDELINGEN OVER HET BAAN- LOZENPROJEKT VRIJDAG 9 DECEMBER VERGADERT DE KOMMISSIE OPENBARE WERKEN BEANTWOORDING VRAGEN KERN- BEZOEK OUD-VOSSEMEER HINDERWET: KENNISGEVING BE KENDMAKING BESCHIKKING HINDERWET:KENNISGEVING BEKENDMAKING ONTWERP BESCHIKKINGEN OVERWEGING Zeeuwse kerkendag Donderdag 8 december 1983 EENDRACHTBODE SPREEKUUR BEN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING door Joop Koomstra. t Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Op dinsdag 13 december a s. wordt om half acht 's avonds in het 'Holland Huis" te Scherpenisse een hoorzitting belegd. Deze hoorzit ting is voor elke belangstellende toegankelijk. Twee zaken zullen worden besproken, te weten: herziening bestemmingsplan "Kom" Scherpenisse; Na de gebruikelijke inspraakrondes en mogelijkheden om bezwaren in te dienen is in 1975 het bestemmingsplan "Kom" Scherpenisse van kracht geworden. Nadien is het plan aan het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening voorgelegd om subsidie te verkrijgen in de verschillende saneringen die in het plan waren opgenomen. Uit het overleg met het ministerie is allereerst het feit gerold dat de gemeente Tholen ƒ650.000,— verkreeg om ver schillende aankopen en slopingen uit te voeren. Tegelijkertijd heeft het ministerie door enkele gemeentelijke voornemens een streep gezet, omdat subsidiëring daarvan niet het gewenste (volkshuis- vestings(rendement opleverde. Een aanpassing van het bestem mingsplan op onderdelen was dus noodzakelijk. Zo was in het oude plan aan de Platteweg/Maria van Nassaustraat ter plaatse van de boerderij van de heer Slager op het erf en op de plaats van de hoeve ruimte ingericht voor de bouw van 2 woningen. De wegbestemming en vervolgens de aankoop van die boerderij vraagt een zodanige investering, dat het terugbouwen van 2 woningen niet rendabel genoemd mag worden. Dat onderdeel is thans opnieuw bekeken en heeft geresulteerd in het terugbouwen van 4 nieuwe woningen. Ook het wegbestemmen van een schuur aan de Julianastraat, waarvoor een parkeerterreintje zou terugkomen, achtte het minis terie een onverantwoorde investering. Een nadere beoordeling van dit planonderdeel heeft er toe geleid dat nu wordt voorgesteld een in die buurt aanwezige woningbouwstrook door te trekken. Dit bete kent dus dat op de plaats van bedoelde schuur een aantal woningen worden gepland. De schuur is inmiddels eigendom van de ge meente en was vroeger eigendom van de heer Elenbaas. In het oude plan waren aan het Lenteplein reeds garages geprojekteerd en wel in twee afzonderlijke stroken. Nu wordt voorgesteld de garageboxen in een U-vorm te verwezenlijken, waardoor er een groter aantal kunnen worden gebouwd. In het oorspronkelijke plan was er met name in de Julianastraat en Lentestraat sprake van een paar open gaten, waaraan geen verdere bestemming was gegeven. Nu past het meer in het stedebouwkun- dige beeld om ter plaatse woningen te bouwen. Aanvankelijk zouden ook aan de Kanaalstraat een aantal schuren worden gesloopt, waardoor de mogelijkheid ontstond wat grotere erven te verwezenlijken. Van dat idee is afgestapt, omdat de Kaai- straat daardoor niet zou worden verfraaid. De nieuwe opzet voorziet in woningbouw, zodat er opnieuw een gesloten straatwand ont staat. Ook aan de Westzeedijk is een woning geprojecteerd. Een tweede reden, voor een herziening van het komplan Scherpenisse is het inbrengen van het destijds uitgevoerde distributie-planologisch onderzoek. Er is afgestapt van het idee om alle panden in het hartje van Scherpenisse te bestemmen voor winkelvoorzieningen. Voor gesteld wordt om de panden die momenteel als detailhandel in gebruik zijn als zodanig te bestemmen. Voorts is een concentratie gebied aangewezen: een gebied waarbinnen winkelvestigingen mogen worden opgericht. Voor Scherpenisse spreken we dan over Kerkstraat, Hoge Markt tot aan de Weststraat. Een derde reden om het komplan te wijzigen waren een aantal nieuwe ontwikkelingen die zich sedert 1975 hebben voorgedaan. Zo was oorspronkelijk besloten de voormalige openbare lagere school te slopen en de vrijkomende grond te benutten voor wo ningbouw. Dat idee is inmiddels losgelaten, omdat met de Kerke- raad van de Gereformeerde Gemeente overeenstemming bereikt is om aan de Schoolstraat een nieuw kerkgebouw te stichtingen. In dit licht bezien past ook de planologische bestemming van het chi- nees-indisch restaurant aan de Spuidam. Eveneens dient in het nieuwe plan nog te worden opgenomen het verenigingsgebouw "De Hoeksteen" van de Hervormde Gemeente. Direkt achter het gebouw "De Hoeksteen" ligt een woning die volgens het oude komplan zou moeten worden afgebroken. In relatie met het nieuwe verenigingsgebouw is er thans geen reden meer het bedoelde pand weg te bestemmen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 1 2 december 1 983 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00-1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30 - 1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. Tot slot De herziening van het komplan is nog niet definitief. Tijdens de hoorzitting van 1 3 december kunt u uw mening over het een en ander kenbaar maken. Bent u het ergens niet mee eens, of hebt u een andere visie, kom dan uw zegje doen. Er kan nu nog rekening worden gehouden met uw wensen en opmerkingen. Met klem wij zen wij erop dat het in dit stadium niet nodig is en ook geen zin heeft bezwaarschriften in te dienen. Pas na de hoorzitting en nadat even tuele wijzigingen zijn aangebracht, volgt de officiële ter-visie-leg ging van het plan. Eerst dan is het tijd om, indien u dat nodig vindt, bezwaarschriften in te dienen. Nu is het tijd voor uw inspraak. Denkt u eraan, dat als u nu meepraat, een bezwaarschrift later overbodig kan zijn Met ingang van heden ligt het ontwerpplan voor een ieder op de afdeling gemeentelijke ontwikkeling, bureau ruimtelijke ordening en grondzaken, ter inzage. Op dit bureau is men gaarne bereid u nadere informatie te verstrekken. Wijziging bestemmingsplan "Buitengebied" t.b.v. bochtafsnij ding Provinciale weg nabij dierenarts Rinses; De bocht in de Provinciale weg nabij dierenarts Rinses is een be kende plaats binnen het Thoolse wegennet. Deze bocht voldoet niet aan de normen zoals die voor autowegen van toepassing zijn. Een aanpassing van deze bocht is dan ook wenselijk. Het is tevens aanleiding geweest om de volledige verkeerssituatie in die omge ving eens extra onder de loep te nemen. Ook de aansluiting van de kern Scherpenisse en de Veerdijkseweg (in de buurt waarvan enige industrie-ontwikkelingen zijn opgezet) op de Provinciale weg kun nen in de nieuwe opzet veilige.r tot stand worden gebracht. Ter plekke is er momenteel sprake van variaties in hoogten van de Provinciale weg. Zeker in de nabijheid van een kruispunt kan dat gevaarlijke situaties met zich meebrengen. Al deze elementen zijn vertaald in een wijziging van het bestem mingsplan "Buitengebied", waarvoor eveneens een hoorzitting op 1 3 december is belegd. Détails over de bochtafsnijding, verkeersaansluitingen en wegni- ,veau'szijn moeilijk in een geschreven artikel zoals dit weer te geven. Betrokkenen wordt dan ook aangeraden om zich bij voorkeur vooraf op het gemeentehuis, bureau Ruimtelijke Ordening en grondzaken, te laten informeren. Onlangs is onder leiding van Piet van Meel in de voormalige kleuter school aan de Radda Barnenstraat het zogenaamde knutselprojekt van start gegaan. Elke maandag en dinsdag van 8 30 tot 1 2.00 uur wordt gewerkt aan maquettes e.d Indien u ook belangstelling hebt voor dit projekt, kunt u kontakt opnemen met Piet van Meel, tel. 01 667-2669. Vanaf woensdag 7 december tot en met januari 1 984 wordt ten be hoeve van jonge haanlozen een schoolverlaterskursus gehouden. De kursus vindt plaats in 't Ouwe Raed'uus" in Poortvliet, elke woensdag van 14.00 tot 1 6 00 uur. Tijdens de kursus wordt aandacht besteed aan het leren solliciteren, het funktioneren van de arbeidsmarkt, uitleg omtrent uitkeringen en hoe je kunt omgaan met je vrije tijd als je geen werk hebt. Nadere informatie over de kursus wordt verstrekt door de koördinator van het baanlozenprojekt van de gemeente Tholen, dhr. T. Jansen, tel. 01 666-2955. Op de afdeling sociale zaken en welzijn van de gemeente Tholen kan op korte termijn geplaatst worden: EEN MEDEWERK(ST)ER (leeftijd vanaf 20 jaar) voor onderzoek, rapportage en advisering over aanvragen ingevolge de Algemene Bijstandswet, Rijks groepsregelingen en Wet Werkloosheidsvoorzieningen. Gevraagd wordt M.A.V.O./H.A.V.O. opleiding en studie M B O./S.D. of de bereidheid deze te volgen. Geboden wordt afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring een salaris van 1847,- tot 2774,per maand (bedragen per 1 juli 1983), exclusief de toe te passen inhouding 1 983. De gebruikelijke rechtspositieregelingen zijn van toepassing. Inlichtingen: Nadere informatie over de funktie kan telefonisch worden verkre gen tijdens de kantooruren bij de chef van de afdeling dhr. A G. van de Sande, tel: 01 666-2955, tst. 216. Sollicitaties: Deze dienen binnen tien dagen na het verschijnen van dit blad te worden gezonden aan burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk. Onder leiding van de voorzitter van de kommissie, wethouder L.J. Koopman, komt de kommissie openbare werken vrijdagavond om half acht bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Zoais gebruike lijk is de vergadering openbaar. Vooraf kan er gebruik worden gemaakt van het spreekrecht. Op de agenda staan de navolgende punten: -Rekonstruktie van de Kruittoren, Kruittorenstraat en ged. Dalem- sestraat te Tholen: Het plan voorziet in het vervangen van de oude riolering, het aanleggen van parkeerplaatsen en het realiseren van extra parkeerplaatsen nabij de brandweergarage, het vervangen van de versleten verharding door een nieuwe bestrating en het aanleggen van de nodige groenvoorzie ningen. Het plan is mede ingegeven door de verzoeken aan burge meester en wethouders om het parkeren in de genoemde omgeving in goede banen te leiden en in het algemeen de verkeersveiligheid ter plekke te verbeteren. Op 24 november j.l. is het plan in een hoorzitting met de bewoners besproken. Het kollege is van mening dat het uit te voeren plan een aanzienlijke verbetering inhoudt en een positieve bij drage levert voor de desbetreffende woonomgeving. De kommissie wordt gevraagd een advies uit te brengen. -Bespreking van de zogenaam*de "Groennota": Bij de begroting van 1 983 zijn calculaties opgesteld voor het onder houden van plantsoenen, sportvelden, begraafplaatsen, speel- en re- kreatieterreinen In deze arbeidsbegroting is gesteld dat voor het on derhouden van de bovengenoemde objekten minimaal 34238 manu ren nodig zijn, terwijl de beschikbare arbeidskrachten (17) slechts 28475 manuren kunnen leveren. Er is sprake van een tekort van 5763 manuren. Voor 1 984 is besloten het tekort aan arbeidskrachten aan te vullen met de aanstelling van 6 jeugdige werklozen (totaal 5200 ma nuur). Daarmee is de uitvoering van de meest noodzakelijke werk zaamheden veiliggesteld. Wanneer de mogelijkheden tot het tewerk stellen van jeugdige werklozen in 1985 niet aanwezig zijn, dienen andere mogelijkheden tijdig te worden gevonden. In een nota, ge naamd "Groennota 1984", geven burgemeester en wethouders een overzicht van de taken die onder beheer van de plantsoenendienst vallen. Ingegaan wordt op de situatie zoals die thans is en wat in de toekomst noodzakelijk wordt geacht. Om ook na 1 984 het onderhoud van het groep acceptabel te houden, naar de mening van het kollege is het onderhoudspeil thans minimaal en mag het beslist niet verder zakken, noemt zij naast de mogelijkheid zoals in 1984 met jeugdige werklozen, andere mogelijkheden op: 1uitbreiding van vaste werknemers; 2. uitbesteding van werkzaamheden; 3. herinrichting van kleinschalig groen. Momenteel komt het voor dat in straten lange smalle stroken gazon liggen die qua onderhoud erg arbeidsintensief zijn. Denk maar aan regelmatig maaien, kanten steken, bemesten, onkruidbestrijding. Herinrichting met bodembe dekkers is een goedkopere oplossing. 4 inschakelen van haanlozen via het gemeentelijk baanlozenprojekt; 5. uitbesteden aan partikulieren van het onderhoud van de tuinen bij bejaardenwoningen, eigendom van de Stichting "Beter Wonen". De Stichting betaalt niets voor dit onderhoud. De uitbesteding aan derden zou alsdan voor rekening van de woningstichting komen. Naar de mening van het gemeentebestuur zijn de onder punt 2 en 3 genoemde voorstellen het meest geschikt. Voor de projekten die in aanmerking komen voor uitbesteding wordt gedacht aan onkruidbes trijding van wegen en straten, groot onderhoud van sportvelden o.a. dressen, leggen van graszoden, doorzaaien etc., uitbesteden van plantsoenonderhoud o.a. Wandeling te Tholen en 1 of meerdere ker nen bijvoorbeeld Oud-Vossemeer en Stavenisse. Voor de onkruidbes trijding en het groot onderhoud van sportvelden is het inhuren van een tweede tractor nodig. Bij uitbesteding kan dit dus ook achterwege worden gelaten. Voor het uitvoeren van werken door derden zal meer geld beschikbaar gesteld moeten worden Wanneer dit laatste praktijk wordt is het nodig tijdig een uitbestedingsplan met kostenbegroting op te stellen De onder punt 4 genoemde mogelijkheid, het uitvoeren van werkzaamheden door haanlozen, zal waarschijnlijk niet uitvoerbaar zijn, omdat daarin concurrentievervalsing ten opzichte van het be drijfsleven schuilt. Het niet meer onderhouden van tuinen bij bejaar denwoningen zou enige verlichting brengen. Dit zal nader worden onderzocht. Verder geeft het kollege als beperking van kosten en ar beidsuren aan het kritisch beoordelen van de doelmatigheid van zo- merperkplanten, bloembollen en bloembakken. Via de Groennota 1984 heeft het kollege van burgemeester en wet houders een aantal denkbeelden ontwikkeld ten aanzien van onder houd van het gemeentelijk groen. De kommissie wordt in de gelegen heid gesteld om op deze denkbeëlden te reageren. Op donderdag 3 november j.l werd in Oud-Vossemeer een kernbezoek gehouden. Tijdens het kernbezoek is een aantal vragen gesteld en opmerkingen gemaakt die ter plaatse niet meteen door het gemeente bestuur konden worden afgedaan. Enig nader onderzoek bleek nodig. Zo werd gewezen op de slechte staat van het voetpad achter de be jaardenwoningen aan de Cornelis Frankenstraat. Inmiddels is besloten het pad op korte termijn te herleggeh en als kantopsluiting een op- sluitband te gebruiken, zodat de tegels minder snel uit elkaar komen te liggen. Voorts werd aandacht gevraagd voor de slechte toestand waarin het gymnastieklokaal verkeert. Op de mededeling van het gemeentebes tuur dat het gymlokaal in 1 985 zou worden verbeterd, werd door het hoofd van de openbare lagere school aangedrongen op een eerdere uitvoering van de werkzaamheden. Het gemeentebestuur wenst echter in aanmerking te komen voor een bijdrage in de verbeteringskosten van het ministerie van onderwijs. Daarvoor is het nodig dat de plannen ter beoordeling aan het ministerie worden ingezonden, waarmee de nodi ge tijd is gemoeid. Inmiddels is met de voorbereiding van het plan tot renovatie gestart. Het zit er niet in dat uitvoering vóór 1985 zal plaatsvinden. Op het gedane verzoek om straatverlichting bij het bruggetje in bouwplan "Oost" heeft het gemeentebestuur afwijzend beschikt. Reden hiervan is dat op slechts 1 2 meter afstand van het bruggetje zich een lichtmast bevindt. Indien alleen bij het bruggetje een lichtmast wordt geplaatst, dan is het overige gedeelte van het voetpad ter plaatse nog niet verlicht. In een tijd van bezuinigingen achten burgemeester en wethouders een dergelijke financiële uitgave niet verantwoord. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat door hen onder oplegging van voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen op 2 december 1983 een vergunning is verleend ingevolge de Hinderwet, naar aanleiding van de aanvraag van: M.L. Schot, Provincialeweg 6 te Sint-Maartensdijk voor het oprichten en in werking hebben van een opslagruimte met koelcel gelegen aan de Sportlaan te Sint-Maartensdijk. De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 9 december 1983 gedurende een maand ter secretarie van de ge meente Tholen te Sint-Maartensdijk ter nzage, elke werkdag van 9.00 uur tot 1 2.00 uur en van 14.00 tot 1 6.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint Maartensdijk. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne staat gedurende één maand na de datum van de ter visielegging beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager b. de betrokken adviseurs c. degenen, die overeenkomstig artikel 20,21 of 22, tweede lid, of 28 eerste Ird, onder c, van de wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid of 28 eerste lid onder c van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij veor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60A van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepsschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Konin gin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravënhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden ge richt aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Sint Maartensdijk, 8 december 1983 Burgemeester en wethouders van Tholen. d. n Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de wet algeméne bepalingen milieuhygiëne bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen op aanvragen om een vergunning ingevolge de Hinderwet van: 1 firma P. en A J. Roggeband, Vossemeersepoort 32 te Tholen, voor het oprichten en in werking hebben van een warenhuis voor het telen van groenten e.d., gelegen aan de Molenvlietsedijk te Tholen; 2. zeevishandel "De Eendracht", Brugstraat 12 te Tholen, voor het oprichten en in werking hebben van een inrichting voor het opslaan en verwerken van vis gelegen aan de Edisonweg te Tholen. De ontwerpbeschikkingen alsmede de aanvragen en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 9 december 1 983 gedurende een termijn van veertien dagen ter inzage op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00 tot 1 2.00 uur en van 14.00 tot 1 6.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7 .00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek. Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Vanaf 23 december 1983 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikkingen liggen bovengenoemde aanvragen en andere ter zake zijnde stukken elke werkdag ter inzage van 09.00 tot 1 2.00 uur. De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvragen en ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veertien dagen gemotiveerde bezwaren inbren gen naar aanleiding van de ontwerpbeschikkingen. Degene, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Sint-Maartensdijk, 8 december 1983 Burgemeester en wethouders van Tholen De tweede Zeeuwse kerkendag zal worden gehouden op zaterdag 26 mei 1984 op het oecumenisch vormingscentrum Hedenesse te Cadzand. De Provinciale raad van kerken die - evenals in 1982 - de dag organiseert heeft op voorstel van de commissie van voorberei ding het thema "Getuigenis - ge rechtigheid - vrede gekozen. Ge tracht zal worden deze begrippen zoveel mogelijk naar de eigen Zeeuwse situatie te "vertalen". Vragen die bij het gekozen thema aan de orde komen zijn o.a.: hoe getuigt de kerk, hoe getuigen de kerkleden van het geloof en van de hoop die in hen is, van Gods liefde in een chaotische wereld? Wat is gerechtigheid, welke ge rechtigheid doen wij en streven we na in onze samenleving? Wanneer en hoe zijn we vredebrengers? en is dat meer dan een goede relatie met onze naaste? Aan de Zeeuwse kerken en paro chies zal worden gevraagd in de komende tijd in kerkeraden, commissies, gespreksgroepen enz. het gesprek over deze vragen te voeren, dit met het oog op de ko mende kerkendag. De bedoeling is deze gesprekken over enige tijd te ondersteunen door middel van een kleine voorbereidende bro chure met een nadere aanduiding van het thema, gesprekspunten en vragen. De brochure zal op ruime schaal worden verspreid. Oorlog en vrede In de onlangs gehouden vergade ring van de Provinciale raad van kerken is op verzoek van de raad een diepgaand gesprek gevoerd met een aantal leden van de pro vinciale interkerkelijke werk groep vredeswerk, dit mede met het oog op de in de toekomst te volgen gedragslijn voor de vre- desweek. In het gesprek werd o.a. gecon stateerd dat in vele plaatsen pas tores en kerkelijke kaders (kerke raden, parochieraden e.d.) de problematiek van oorlog en vrede, toegespitst op de kernwapenpro- blematiek, weg duwen uit angs voor polarisatie. Vele gemeente leden durven een dialoog niet aan te gaan omdat zij bang zijn zeker heden en vastigheden te moeten prijsgeven. Op visites in christe lijke kring worden gesprekken over kernwapens angstvallig ver meden om ruzies te voorkomen:- voetbal b.v. blijkt als gesprekson derwerp aanmerkelijk vrijblijven der. Heel vaak ontbreekt de moed elkaar te bevragen op de onder liggende motieven van de stand punten die men inneemt. Ook schijnen velen zich niet bewust te zijn van de omstandigheid dat allerlei belangen bij standpuntbe paling inzake vragen van oorlog en vrede van invloed zijn. Ook gevoelens van onmacht spelen een rol: wat kun je aan de situatie ve randeren? Kun je maar niet beter leren leven met oorlog en vrede? Bij dit alles rijst de vraag in hoe verre er wat terecht kan komen van pastorale zorg jegens ge meenteleden die in grote geeste lijke nood verkeren door de ont wikkelingen rond de kernwapen- problematiek. Zou mogelijk - zo werd gevraagd - de dialoog kun nen ontstaan in en na de viering, het liturgisch gebeuren van avondmaal en eucaristieviering, waarbij voor het aangezicht van de Heer verschillen die mensen verdelen in een ander licht komen te staan? Niet van iedere pastor, zo werd opgemerkt, mag worden gevraagd dat hij zich intensief inzet voor zaken van oorlog en vrede. Pasto res die hun krachten geven aan b.v. een baanlozenproject of za ken die met de derde wereld te maken hebben hebben daarmee hun handen al meer dan vol. Van de kant van de interkerke lijke werkgroep werd gesteld, dat - hoewel de geschetste problemen en conflicten haar niet onver schillige laten - het problemen zijn voor de kerken en dus in zekere zin voor de Provinciale raad van kerken. Toch heeft de werkgroep getracht de pastojes en kerkelijke kaders handreikingen te doen bij het vervullen van hun pastorale taken, o.a. door het beschikbaar stellen van studie- en informatie materiaal. De belangstelling daarvoor blijkt tot heden echter gering te zijn - als gevolg waar schijnlijk van de zojuist aange duide factoren. In een volgende vergadering zal verder worden gesproken over wat de werkgroep en de provin ciale raad zelf vanuit hun eigen verantwoordelijkheden zullen kunnen doen. Wilt u een in de Eendrachtbo- de gepubliceerde foto graag zelf hebben? Dat kan. als het om foto's van onze eigen re- daktie gaat. Bel of schrijf naar Eendraehtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland, tel. 01665-2752 en u krijgt uw fo- to'herinnering thuis. "Goed, kan Jako een beetje aarden daar?" "Och ja. dat gaat aardig, meende Froukje, het was eerst wennen hè. maar moeder is er ook nog, die wijst hem voortdurend op alle positieve dingen". "Ja", Niske zuchtte even, "toen mijn man nog leefde was alles ook veel plezieriger, maar ik ben nu toch erg blij dat ik hier ben hoor. We hebben gister zo'n leuke avond gehad",. Enthousiast begon ze te vertellen. Het klikte goed tussen tante en nicht. Froukje kwam ook los en toen ze vertelde dat ze in een kapsalon in Zuidbroek werkte, vertelde Niske dat ze aan 't sparen was voor een pruik. "Ik heb er een opgepast, die kostte 1200.-". "Maar dat is duur", constateerde Froukje. Bij ons heb je hele mooie voor 800,— "Ook grijze?" vroeg Niske gretig. "Je kunt ze in elke kleur krijgen en ik krijg korting, u bent vast niet meer kwijt dan zevenhonderd gulden". "Dat heb ik geloof ik al". Niske stond op om het blikken trommeltje uit de kast tehalen. Terwijl ze telde, merkte ze op: "Maar helemaal in Zuidbroek, hoe moetje daar komen?" "Met mijn auto", antwoordde Froukje. "Zal ik u dinsdag onder de middag halen?" "Nou, als dat zou kunnen!" "Doen we", besliste de jonge vrouw. Opgetogen als een klein kind zat Niske die volgende dinsdag te genieten van haar ritje. Vanuit Sappemeer reden ze langs het water. Ze bewon derde de oude huisjes aan de overkant. "Zulk soort stonden er ook bij ons in Friesland, vertelde ze haar nichtje. Over de orug remde Froukje af voor een scherpe bocht naar links. "Kijk toch eens", riep Niske uit. wat een kassen! Wat zouden ze daar verbouwen?" "Bloemen denk ik", antwoordde Froukje. "Ja. kijk maar daar staat een bordje: "Verse snijbloemen". Op de terugweg stopte de auto bij de kwekerij. Een chique dame met een prachtig zilvergrijs kapsel stapte uit en bestelde een groot boeket anjers voor vijftien gulden. "Asjeblieft, voor jou!" Ze bedolf de chauf- feuse onder de bloemen. "Wat heerlijk, maar dat is toch veel te gek?" vond Froukje "Niks hoor kind", zei Niske, je hebt geen idee hoe ge lukkig je me gemaakt hebt". Terwijl de auto weer verder reed, deed Niske de zonneklep naar beneden om yin het daar geplaatste make up spiegeltje te kijken. Een zuch van genoegen ontsnapte haar. Froukje had het in de gaten. "Mooi he?" Mevrouw Kamminga stond met nog enkele bewoners in de hal te praten toen Niske terugkwam. "Kiek noü toch es..ie lieken de koningin wel", lachte ze. "Laatje maar eehs kijken aan de koffietafel, ledereen bewonderde haar. ze voelde zich wel een beetje opgelaten. Zelfs de herentafel had commentaar. "Hoe older, hoe gekker", riep Veenstra. "Da's de kif. ie mit joen kale kop!", hielp mevrouw Kamminga haar. De dag had nog een verrassing in petto. Die avond kreeg Niske bezoek van dominee de Boer. Zijn bezoekjes waren hoogtepunten in haar leventje. "Nou. nou. hoe later op de avond, hoe schoner volk", ver wonderde Niske zich. "Ik heb ook een verrassing voor u. ik dacht dat ga ik haar nog even vermelden". Verbaasd keek ze hem aan. "Wat mag dat wel wezen?" "Zou u zin hebben om dit jaar met vakantie te gaan naar de Steeg naar het christelijk gemeenschapcentrum? Prachtig gelegen bij Arnhem in de bossen. Aan de voet van de Posbank. Een gemeentelid betaalt de kosten voor u". Niske keek verbaasd. "Wie dan wel?' "Dat mag ik nkt verklappen, hij had plezier in haar verbouwereerd heid. Maar uw verblijf is al vergoed". "Och. hoe is dat nou mogelijk", Niske was er stil van. "Er is alleen een verzoek bij van mij, maar als u niet wilt. vergeet dan maar dat ik het gevraagd heb." Verwonderd keek ze op. Wat kan ik voor u doen?" Hij keek haar ernstig aan. "Vindt u het erg als tegelijkertijd mevrouw Stevinga met u meereist? Ze wil er ook zo graag eens uit. maar vindt het akelig alleen. Behalve u is er niemand die ze durft te vragen". "Maar natuurlijk! Och dat mens. ik heb altijd zo met haar te doen. ze is niet zo kwaad hoor dominee, zeg maar dat ik graag samen met haar ga". "Ik heb me dus niet in u vergist!" zei hij ernstig. En mag ik u nu een compliment geven Voor uw mooie haar? Ik vind het schitterend: "Do minee". ze kreeg een kleur van verlegenheid. "(J had gelijk. Ik krijg alles wat ik nodig heb. een mooie pruik en nu Ook nog vakantie, ik kan er niet over uit. En ik voel me zo gelukkig", voegde ze er aan toe. Zodra dominee vertrokken was, liep Niske op een holletje naar haar vriendin om het nieuws te vertellen. Ze moest het even kwijt. Opge wonden deed ze haar verhaal. "Wie zou dat nou voor je betaald hebben", vroeg mevrouw Kamminga. 'k Weet niet", aarzelde Niske. "misschien meneer Mennega?". "Mennega? Och. hoe kom ie d'r bie!Jaloers en verontwaardigd pakte ze haar breiwerk op en begon driftig met de pennen te klikken. "Jaze ker. zo'n grote baas. die zal zich om jou bekommeren!" Smalend kwam het er uit. "Wees toch wiezer mens". "Jaof....." Niske aarzelde, zou ze haar vermoeden prijsgeven "Nou?" De pennen bleven even stil. "Ik dacht, het zou ook de zoon van mevrouw Stevinga kunnen wezen". "Die? Wat heeft die er in godsnaam mee te maken?" "Nou ja. ik zal 't je maar zeggen", besloot Niske. omdat dominee me vroeg of ik er bezwaar tegen had dat zij ook meeging". Nu gingen de breipennen stil,in de schoot. "Heden, heden, juist ja nou begrijp ik het. jij bent\le ylag die de modderschuit moet dekken". Bitter vervolgde ze: "ik dacht, wij moeten de vriendschap maar beëindigen, als je met haar omgaat hoefje bij mij niet meer.aan te komen. En dan ook nog centen van die familie aannemen! '.'Ik weet het irtimers niet", verdedigde Niske. en we mogen toch niet zo haatdragend zijn? We zijn toch christenen?" "Ja. juist, gaf mevrouw Kamminga toe. "wij wel. En daarom moetje met zulk soort mensen niet omgaan, daar acht ik mij te fatsoenlijk voor! En dat zij naaf de kerk durft gaan. dat begrijp ik niet. Dat is allemaal comedie. begrijp je dat dan niet

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5