Vernieuwde Rabobank schenkt Meestoof gouden kussenbei Vier jeugddammers nationaal kampioen 300 waterschapsmensen op Tholen en bij Philipsdam André Kousemaker(15), Jan Moerland( 14), Henk Gunter( 13) en Ronnie Gunterj 12) Plantsoenendienst heeft handen tekort 40 jaar PPD BOUMAN POTTER Vechten tegen de bierkaai! Commissaris, drie gedeputeerden en kamerlid v.d. Doef Dertien keer veel te hard LA* '<'i^ Donderdag 8 december 1983 40e Jaargang no. 4 Overstelpende drukte tijdens open huis in St. Annaland De inwoners van Sint-Annaland en omstreken hebben vrijdagavond massaal de feestelijk heropende, verdubbelde Rabobank bewonderd. Rond acht uur was er na de serenade van de koninklijke fanfare Accelerando geen doorkomen aan. Met een sleutel werd het geluk op een modelkluis beproefd, maar wie geen prijs had, kon zich tegoed doen aan de drankjes en hapjes. Inwoners van St. Annaland en Poortvliet hadden tevoren al een luchtfoto van hun eigen dorp in kleur thuis gekregen en voor de jeugd was er een kleuter- en letterknutselwedstrijd. Ook het streekmuseum de Meestoof deelde in de vreugde, want burgemeester Baerends overhandigde voorzitter ir. Geuze namens de Rabobank een gouden kussenbei voor de Thoolse muts. Groennota '84 vrijdag in discussie De plantsoenendienst kampt nog steeds met een tekort aan werkkrachten. Hoewel de werkzaamheden in de achterliggende jaren telkens weer afgerond konden worden, kwam dit vooral door het beschikbaar zijn van tijdelijke werkkrachten (zgn. E-werkers). De werkloze jongeren die in de afgelopen jaren tewerk zijn gesteld, voldoen in het algemeen goed. Uitbesteden Onderhoud Onkruidbestrijding Saminol Vier Thoolse jeugddammers zijn zaterdag ongeslagen kampioen van Nederland geworden! André Kousemaker( 15) uit Tholen, Jan Moerland(14) en de gebroe ders Henk(13) en Ronnie(dinsdag 12 jaar geworden) Gunter, alle drie uit Sint- Annaland, hebben deze geweldige prestatie in Harderwijk geleverd door het sterke Huissen met 5-3 te verslaan. Burgemeester E. Baerends en wethouder van sportzaken P. van Schetsen felici teerden de vier kranige dammers zaterdagavond na terugkomst in Tholen direct ten huize van de familie Kousemaker. Ondanks de verrassing hadden ze bloemen en taarten meegebracht. De burgemeester noemde de vier nationaal kampioenen goede ambassadeurs van Tholen. Voorzitter W.A. Boogerd van damclub de Eendracht zei trots te zijn op zijn vier jeugdleden, die de Zeeuwse damkleuren op zo'n geweldige wijze verdedigden. Hij schreef het succes mede toe aan het schooldammen, waaruit deze talenten voortkwamen. Grote vreugde was er ook bij begeleider J. v.d. Velde, die zijn aspiranten het hoogste niveau zag bereiken. Hij werd in de bloemen gezet door dhr.,J.F. Kouse maker, maar voorzitter Boogerd kondigde aan, dat er na deze spontane huldiging nog zeker teruggekomen wordt op dit nationale kampioenschap. Deze gebeurtenis is een onbetwist hoogtepunt in de geschiedenis van damclub de Eendracht. Analyse van de partijen en overzicht op pagina 11. DEZE WEEK Goed advies Brede taak Als bijdrage aan de goede onderlinge verstandhouding hebben 300 mensen vrij dag in Haestinge te St. Maartensdijk de algemene vergadering van de Zeeuwse Waterschapsbond bijgewoond. De nadruk lag op de gezelligheid met een aperi tief, warme maaltijd en een middagexcursie over het eiland Tholen naar de Philipsdam-werken. Tevoren ging ir. M.A. Geuze terug in de historie met een lezing over vier Zeeuwse waterstaat-pioniers. Ir. Geuze onderscheiden ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. Een begrip voor kwaliteit en service! In 1925 Oudste Polder Philipsdam Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar l.osse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant Inclusief btw op rekening 8,25 Hoofdredakteur G. Heijboer Fusie is al een kenmerk van de zeventiger jaren en houdt in de tachtiger jaren niet op. De groot schaligheid werd in onze streek pas goed aan den lijvve onder vonden, toen in het begin van de zeventigerjaren de gemeentelijke herindeling een feit werd. Dit werd gevolgd door opheffing van de Groene Kruis afdelingen en het maken van een overkoepeling. Veilingen liquideerden en vorige week werd bekend, dat het aantal Rabobanken binnen een aantal jaren van 8 naar 2 is terugge bracht. Als het bij de buurman regent, druppelt het ook wel in het eigen gezin. Op internationaal niveau werd de grootschaligheid dan ook een koek en ei. Scheepvaartbe drijven kwamen tot een Rijn- Schelde-Verolme concern, om een in Zeeland zeer bekend en gevoe lig voorbeeld te noemen. Het Phi lips Concern, een gigantische na tionale onderneming, sloeg zijn buitenlandse vleugels steeds wij der uit'toen het in eigen land niet meer op kon met sociale voorzie ningen en loonsverhogingen. Ja pan, als geen ander land gesteund door de V.S. wegens de wig tussen Peking en Moskou, lijkt inmiddels als het ware een robotland van automatisering te zijn. Wie er nog wat menselijk wil vertoeven, hui vert van zoveel onmenselijkheid. In eigen land heeft zich deze ont wikkeling na de ramp van 1953 voltrokken, toen er een geweldige uitstoot was van arbeidskrachten op het boerenbedrijf. De mecha nisatie nam sterk toe. Tegengas valt er als het ware niet te geven, want men delft het onderspit, zoals ook de Engelse Swan vulpen deed, toen men nog poogde het inktzakje te handhaven, terwijl er in andere landen al lang inktpa- tronen gemeengoed bleken te zijn. De wijze koning Salomo zei het al een paarduizendjaargeleden.dat wetenschap de smart vermeerdert. Onze computertijd is daarvan een overtuigend bewijs. Het kan niet anders, dus moet het zo, maar de mens en het menszijn wordt steeds verder teruggedrongen. Er kan dan tussendoor een uitlaatklep zijn door een wat uitbundige re ceptie, maar de daarop volgende weken en maanden viert de on persoonlijkheid hoogtij. Reizen via de computer, banksaldo via de computer, leningen via de com puter, faillissementen via de com puter, Niemand is in staat tegen gas te geven. Met" schaalvergrotingen ontstaan er echter wel grotere brokken. Dat' eenmanszaakje probeerde immers kost wat kost verder te dobberen, maar die gigant constateert heel reeël dat het niet meer ver kan. De voorzitter van het Streekmuseum de Meesloof ir. M.A. Geuze, toont de gouden kussenhei voor de Thoolse muts die hij ontving bij de opening van de gemoderniseerde Rabobank in St. A nnaland. De tweede kussenbei had de Meestoof al gekocht van het geschenk van de scheidende notaris mr. W. Loof, zodat de sieraden van de 'Thoolse muts nu compleet zijn. Voorzitter Geuze noemde de 18 karaats krullen van de Thoolse muts 'een aanmerkelijke bijdrage' aan het streekmuseum. Hij zegde toe, ze op 'een schitterende, veilige plaats' te zullen bewaren. Links naast hem Deltakring-voorzitter L.A.M. Elenbaas uit Scherpenisse. Ir. Geuze was vrijdagmorgen ook nog persoonlijk onderscheiden met de Zilveren penning van de Zeeuwse Waterschapsbond gezien zijn vele verdiensten voor het Waterschapswezen. De top is gedekt, de werkloze- nuitkering voor de werknemers is verzekerd en klaar is kees. Commerciële en coöperatieve banken, ze varen beide in het zelfde schuitje. Schaalvergroting, automatisering, computertijd perk. Met veel zakelijke service blijft er toch weinig menselijks meer over. Tegengas geven lijkt water naar de,zee dragen. Maar de verarming is er niet minder om. Net als de robots in Japan. Tegengas isvechten tegen de bierkaai een ouderwetse uitdruk king die actueel is. "We gaan proberen deze uitbrei ding terug te verdienen en dat zal wel lukken, want 't valt gelukkig allemaal mee in 1983", zei voor zitter A.A. Geluk in de Wellevae- te. Na de toespraken liep het grote gezelschap naar de Raiffeisen- straat, waar de opening in het te ken stond van de automatisering. Met de druk op het toetsenbord van een via detelefoonlijn ge koppelde-computer, werden er verschillende teksten zichtbaar en het silhouet van het streekmu seum de Meestoof. Voor 1984 heeft men besloten het tekort aan arbeidskrachten aan te vullen met het inzetten van 6 jeugdige werklozen. De proble men voor 1984 worden hiermee enigszins opgelost. Om na het ko mendjaar het groenonderhoud op een redelijk peil te hovden, wil men naast de mogelijkheid in 1984 met jeugdige werklozen, ook andere mogelijkheden overwe gen. Men denkt hierbij vooral aan een uitbreiding van de vaste werknemers, uitbesteding van werkzaamheden, de herinrichting van kleinschalig groen, een baan- lozenproject en het onderhoud van de tuinen van bejaardenwo ningen, door particuliere bedrij ven te laten uitvoeren (0,5 ha kleinschalig groen). Vooral het uitbesteden van werk zaamheden lijkt een haalbare kaart. Projecten die in aanmer king komen voor uitbesteding zijn o.a. de onkruidbestrijding van wegen en straten, het groot on derhoud van sportvelden bijv. dressen, het leggen van graszoden, doorzaaien enz. plantsoenenon- derhoud. In de begroting voor 1984 is op de post plantsoenen voor het uitbes teden van werken een bedrag van 10.000 gulden uitgetrokken. Het zal duidelijk zijn dat, wanneer geen gebruik meer kan worden gemaakt van werkloze jongeren, dit bedrag voor de toekomst niet toereikend zal zijn. Voor het uit voeren van werken zal dan meer geld beschikbaar gesteld moeten worden. Het uitvoeren van werken als I baunlozenproject, zal waarschijn lijk niet uitvoerbaar zijn, omdat hierin concurrentievervalsing ten opzichte van het bedrijfsleven schuilt. Momenteel is ruim 36 ha groen in onderhoud. Het grootste gedeelte is kleinschalig en arbeidsintensief. Er wordt de laatste jaren naar gestreefd minder gazons aan te leggen en daarvoor in de plaats bodembedekkers aan te brengen. De aanleg van dergelijke objekten is duurder, maar het onderhoud aanzienlijk goedkoper. De gemeente Tholen bezit 23 ver plaatsbare bloembakken en 46 vaststaande. De totale oppervlak te bedraagt 390 m2, inclusief en kele bloemperken. Het in stand houden van deze bakken en per ken is een tijdrovende bezigheid. Een besparingsmogelijkheid is de bloemperken niet meer op te planten met bloembollen en in de zomer met perkplanten, maar de ze te vervangen door een Vaste beplanting. Een belangrijk onderdeel van de plantsoenendienst is het in stand houden van bomen in lanen, stra ten en plantsoenen. In de ge meente staan nu 9600 bomen, waarvan 7300 stuks binnen de be bouwde kom en 2300 er buiten. De bomen binnen de bebouwde kom zijn over het algemeen jonge bomen, die gedurende de laatste tien jaar zijn geplant. De straat bomen vereisen de grootste zor gen door vernielingen die regel matig voorkomen, de lucht- en waterhuishouding, het zeezand bij herbestratingen (zoutgehalte) en het strooien van zout ten behoeve van de gladheidsbestrijding. Dit alles vormt een bedreiging voor de straatbomen, maar aangezien bo men van groot belang zijn voor de leefbaarheid in een woongebied, is voldoende zorg uiterst belang rijk. Het onkruidvrij houden van de plantsoenen levert jaarlijks in de maanden maart en april een piek op. Dit arbeidsintensieve werk is in twee onderdelen uit te splitsen, namelijk het zgn 'spuitklaar' ma ken van plantsoenen en het aan brengen van chemische bestrij dingsmiddelen. Een traditionele onkruidbestrijding (bijv. schoffe len) is niet mogelijk, wegens het ontbreken van voldoende man krachten, zodat naar chemische onkruidbestrijdingsmiddelen om gezien moet worden. In 1982 is een oppervlakte groen van 27 ha met vergif behandeld. In totaal is 120 liter Simazin en 200 kg granulaat (Caradon) ge bruikt. Landelijk voeren een groeiend aantal milieugroepen acties tegen het gebruik van che mische verdelgingsmiddelen in het openbaar groen. In verschei dene plaatsen zijn experimenten bezig om het groen zonder ge bruik van vergifsoorten te onder houden. Evenals de plantsoenen worden ook de straten en pleinen met een chemisch middel (Saminol) be handeld. In 1982 is 150 kg van dit middel aangebracht. Op de sport velden past men de chemische onkruidbestrijding één keer per jaar toe op de grasmat. Dit ge beurt obk op tennisbanen tegen mos en algengroei. De Schaalvergroting 0 Specialisatie en automatise ring eisen ook fusies van ban ken 0 Thoolse plantsoenendienst komt handen tekort t Waterschap verontrust door stagnatie wegenfinanciering 0 Vernieuwde Rabobank St. An naland kreeg vele honderden kijkers 0 Gouden kussenbei voor de Meestoof 0 Thools damkwartet ijzersterk op nationaal niveau 0 Hondenkampioen Silvas v.d. Liniedijk 0 Zeeuwse waterschapsbond maakt 't gezellig 0 Eerste Poortvlietse wieler- cross 0 Thoolse peuterspeelzaal De Fabeltuin 10 jaar U Smerdiek velde SPS 0 De Nieuwjaarswens in 't ver schiet 0 EEN GOED PAARD KAN GEEN TWEE ZADELS DRAGEN 0 Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's 1 Voor het fraaie bankgebouw een feit was, maakte de Rabobank St. Annaland een lastige periode door, zei voorzitter Geluk. ,'Voor de klanten en de medewerkers was het niet altijd even gemakke lijk, maar 't is allemaal meer dan de moeite waard geweest. We hebben nu een optimale huisves ting. Er worden ook hoge eisen gesteld aan bankzaken. Daaraan is aandacht besteed met ruimten voor snelle en langzame hande lingen. particulier en zakelijk ver keer. De meeste vraag is echter naar goed advies. In dit vernieuwde gebouw zijn we klaar voor de automatisering, zo dat we ons mannetje zullen staan. De service is sneller en overzich telijker. De doelmatige en creatieve in breng van architect W.D. van Doorn heeft aan ónze verwach tingen voldaan. Het werk van de Albouw had ook een vlot verloop. We danken alle bouwers en de gemeente voor de medewerking. Ook directeur W.C. van Breda dank ik voor zijn uithoudingsver mogen, want hij is wel getart, ge leefd. ja op de proef gesteld. Zo'n ingrijpende verbouwing naast een fusie is wel moeilijk, maar 't is al lemaal gelukt", zei voorzitter Ge luk. Burgemeester E. Baerends sprak in zijn gelukwens over een fraaie behuizing. "De bevolking kan ik daarmee complimenteren omdat er een nog betere serviceverlening mogelijk is. Dat ligt niet alleen aan het gebouw, maar het kan er wel in belangrijke mate toe bij dragen. Voor het personeel is het ook prettiger werken. Zo'n mo dernisering geeft een stukje nieu we dimensie. St. Annaland is een fraaie ban kinstelling rijker en dit is al het derde bankgebouw dat ik dit jaar open. Ondanks de stagnatie in de economie, bereidt men zich op een nieuwe aanpak voor. Twee van de drie waren Rabobanken en dat Symboliseert de plaats van de Rabobank op het platteland. Uw bank heeft z'n -vleugels uitgesla- Vervolg op pag. 9 Het grote gezelschap werd in de sportzaal verwelkomd door K.J.A. baron Collot d'Escury, voorzitter van de Zeeuwse Water schapsbond. Naast de bestuur ders, hoofdingelanden en perso neel van het waterschap Tholen was de commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien aan wezig, alsmede de gedeputeerden Barbé, Boersma en De Voogd, di verse statenleden. Tweede Ka merlid drs. J. v. d. Doef(PvdA), de burgemeesters Baerends en Vogel en bestuursleden en hoofdinge landen van de andere Zeeuwse waterschappen. Ook waren er nog genodigden van andere instellin gen. Uit waardering voor zijn vele ver diensten bood baron Collot aan ir. Geuze de zilveren legpenning van de Zeeuwse Waterschapsbond aan. "Dit is één van de grootste verrassingen die ik ooit in m'n leven heb gehad", zei ir. Geuze. "Ik ben opgegroeid in een dijk graafgezin. koos polderbemaling als bijvak in Wageningen en trok me na e^n praktijk van 30 jaar waterschap, onlangs nog maar te rug als hoofdingelande. Dit eiland zou er zo niet zijn zonder het wa terschap", zei Geuze, die nog op merkte, dat een oud paard graag zijn oude stal mag opzoeken. Hij zei óok zo chauvinistisch te zijn. dat er twee van de vier Zeeuwse waterstaat-pioniers van Tholen afkomstig waren: Cornelis Vermuijden uit Sint-Maartensdijk en Jo Dronkers uit Poortvliet. (ïn twee aparte artikelen wordt hier aan in de E.B. nog aandacht bes teed). De andere twee waren Ja cob Cats uit Brouwershaven en Abraham Caland uit Westkapelle. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie LM. Ook baron Collot ging terug in de historie. Eerst naar 18 maart 1919. toén de Zeeuwse Waterschaps bond werd opgericht en vervol gens naar 1925, toen voor het eerst op Tholen werd vergaderd: in St. Maartensdijk. In 1927 volgde St. Philipsland. in 1936 Tholen en op 30 juli 1938 Anna Jacobapolder: de schuur van het hof Rumoirt van A. Wisse. Met auto.s en auto bussen werd een rondrit gemaakt en werken aan de zeewering be zichtigd. in 1948 volgde Tholen, in 1957 Scherpenisse, waar ir. Geuze sprak over 'Tholen in een nieuw gewaad'. In 1964 werd op nieuw in Scherpenisse vergaderd en in 1975 volgde St. Philipsland, aldus de voorzitter, die met name nog de 88-jarige oud-bestuurder Boudeling uit Anna Jacobapolder verwelkomde. In zijn openingswoord ging de voorzitter met name in op dé we gen- en waterschapsfinanciering, de slechte opkomst bij de water schapsverkiezingen en de bestrij ding van de muskusrat. De vier aftredende bestuursleden, die elk een tegenkandidaat had den, werden bij acclamatie her kozen: Th.A. Mangnus uit Hulst, ir. J. Minderhoud uit Wilhelmi- nadorp. M.J. Steur uit Noordwel- le en F.C.M. Thomaes uit Hoofd plaat. De Thoolse bestuursleden I.C. Hage en J.L. van Gorsel zijn respectievelijk in 1985 en 1986 af tredend. De rekening 1982 met een batig saldo van f 11.438,12 en de be groting 1984 van totaal 77.900 gulden met een post onvoorziene uitgaven van 1300 gulden, waren ook hamerstukken. De contributie is voor de water schappen 0,13 per ha, voor de persoonlijke leden 5.00. Het diner liep uit. zodat de excur sie 's middags drie kwartier later begon. Het programma was voor namelijk gericht op niet-eiland- bewoners, die in zes bussen via Gorishoek het eiland Tholen be keken. Ze bekeken camping de Zeester, waar de bomen wegens de verzilting niet zo best willen groeien. De oudste polder van Tholen de Scherpenissepolder, die al in 1200 werd bedijkt. Een overblijfsel van voor de bedijking is de vluchtheuvel bij Westkerke. Na de ruilverkaveling zijn de landbouwpercelen groter gewor den. Duidelijk was later het ver schil te zien tussen de oudere pol ders op Tholen en de nieuwe pol ders op St. Philipsland. Op Tholen gemengd bedrijf (akkerbouw en veeteelt), op St. Philipsland alleen akkerbouw. Dat verschil wordt veroorzaakt door de veenachtige ondergrond op Tholen. De grondwaterstand is te hoog voor akkerbouw. De gemiddelde grootte van de landbouwbedrij ven is 20 ha op Tholen en 32 ha op St. Philipsland. Verder werd gewezen op de ge malen de Noord (St. Maartens dijk), Kadijk (Poortvliet) en Een dracht (Tholen), die volledig geautomatiseerd zijn. Via Oud-Vossemeer reed het gro te gezelschap naar het werkeiland van de Philipsdam. Na het passe ren van de hulpbrug doemde een reusachtig werk op. dat na vol tooiing een einde zal maken aan een stukje historie: de veerdienst Anna Jacobapolder/Zijpe. Met de Philips- en Oesterdam gaan St. Philipsland en Tholen beschikken over vaste verbindingen, die onafhankelijk van weersomstan digheden en tijden bruikbaar zijn. Medewerkers van rijkswaterstaat gaven aan het in groepjes gesplit ste gezelschap uitleg over de compartimenteringswerken in de Oosterschelde. De twee duw- vaartsluizen van elk 24 m breed en 280 m lang en de twee jachtsluizen van 9 m breed en 75 m lang staan al onder water. De scheiding van zoet en zout water staat bij het schutten van de schepen voorop. Op de Philipsdam komen een au toweg en een fietspad of parallel weg. die het sluizencomplex aan de oostkant kruisen door middel van een 700 m lange, hoge brug. De bussen gingen vanaf Anna Ja cobapolder via de Krabbenkreek- dam weer terug naar Tholen, waar St. Annaland nog werd aange daan om tenslotte weer in Haes tinge te arriveren voor de afslui ting van deze gezellige ontmoe ting van Zeeuwse waterschaps mensen Bij een snelheidscontrole heeft de politie gistermorgen dertien over tredingen geconstateerd: Konin gin Julianastraat Tholen 1, Poort- vlietsedijk 4, Oud-Vossemeerse- dijk bij Oud-Vossemeer 3 en de zelfde dijk bij Tholen 5. De hoogst gemeten snelheid was 100 km per uur op de Oud-Vossemeersedijk. terwijl daar maximum 80 km is toegestaan. De Provinciale Planologische Dienst (PI*D) voor Zeeland viert woensdag 14 december a.s. in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg haar 40-jarig jubileum. 'De ruimtelijke ontwikkeling in een veranderend tijdsbeeld' zal tijdens deze bijeenkomst centraal staan. Commissaris der Koningin, dr. C. Boertien verricht de opening, waarna drs. Th.J. Westerhout, burgemeester van Vlissingen, ir. R.M.Th. Adriaansens, directeur PPD en ir. W.F. Schut, directeur Stad en Landschap Rotterdam dc inleiding voor hun rekening ne men. De discussie staat onder staat on der leiding van de gedeputeerde voor ruimtelijke ordening, mevr. E. Maris-Koster. W ONI N Gl N RICH TING Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1