Ik heb een Algemene Zeeuwse voorm'n ziektekosten uitnodiging —adverteren doet verkopen Zeeuwen en Zeeuwsen hebben een Algemene Zeeuwse voor bijzondere zekerheid. LANDBOUWMECHANISATIEBEDRIJF J. van Trier Kapsalon ,/TKOETSHUYS" Astrid binnen een jaar...! ROLLUIKEN AVRO'S TOPPOP D'OUWE VOS Frans Nationaal Nederlands Jeugdkoor Neergestorte vliegtuigen wereldoorlog 1940-1945 12 EENDRACHTBODE Donderdag 8 december 1983 Tel. 01670-63958 Speciale aanbieding. Kom nu, het is interessant voor U. 01670 - 63958 Deutz Fahr. Volle kracht met DX 6 nü informeren nü proefrijden De kracht die opbrengsten levert. De Heen (IM-Br.) Minneputtestraat 2 Tholen 01660-3098 Openings tijden: di. t/m vrij. 9 u. tot 1 7.30 u. Zaterdag 8 u. tot 1 5.00 uur. BESPREEKT U TIJDIG VOOR DE KERSTDAGEN SPIERINKJE Glastuinbouw toch stoplap? aluminium en PVC W.J. MOSSELMAN TANDTECHNISCH LABORATORIUM REPARATIE KUNSTGEBITTEN IN DE KORTST MOGELIJKE TIJD K.J. SCHOUTEN Zaterdag 10 december in bar-dancing te Oud Vossemeer Aanvang ong. 19.00 uur. Tot ziens Zaterdag 17 december RADIO NOORDZEE MUSIC SHOW Werkervaring in Rijksschool De Algemene Zeeuwse is goed vooralle schadever zekeringen. Dus ook voor elke gewenste ziektekosten verzekering. Wie niet (meer) in het ziekenfonds zit, is bij de Algemene Zeeuwse goed en voordelig af. Fondsleden kunnen vooreen geringe premie een aanvullende ver zekering nemen, voor verpleging in een hogere klasse. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de gunstige tarie- ven van de Algemene Zeeuwse. Wist u trouwens dat de Algemene Zeeuwse een bijzonder breed en aantrekkelijk pakket verzekeringen voor u heeft? Levensverzekeringen natuurlijk, maar ook rechtsbijstand-, caravan-, boot-, kost baarheden- en reisverzekeringen. Ook daar weet uw adviseur meer van. ~j Houtkaai 11, 4331JR Middelburg, tel. 01180 - 33000. M De hele maand december aantrekkelijke prijzen voor: werktuigen, tractoren, hogedrukreinigers, heetwater-reinigers. Tevens maximale korting op onderdelen van: Rumptstad, Lely, Busatis, etc. Plaats ook eens een Slechts 7,25 tot en met 20 woorden bij contante betaling in geld, per groene betaalcheque, blauwe giro-betaalkaart, bank- of giro-opdracht. Het vakblad Tuinderij bekritiseert in haar uitgave van 10 november de plannen van het Thoolse ge meentebestuur voor een glastuin bouwcentrum, zoals dat in de werkgelegenheidsnota is aange geven. Onder de kop 'Glastuin bouw toch weer stoplap?' wordt het volgende vermeld: Er bestaan plannen tot vestiging van een glastuinbouwgebied in de omgeving van Oud-Vossemeer op het eiland Tholen. Daar is op zich best wat voor te zeggen, ware het niet dat vpor de zoveelste keer de glastuinbouw wordt gezien als een stoplap. Als niets meer mogelijk is, dan kan er nog altijd glastuin bouw komen. Het geval is nl. dat B W van de gemeente Tholen in tuinbouwvestiging een mogelijk heid zien om de ernstige wer kloosheid op het eiland te ver zachten. Het is een goede zaak dat een ge meentebestuur zich actief bezig houdt met de werkgelegenheid. Alleen vragen de tuinders op het eiland zich af of men nu op de goede weg is, gezien de vele po gingen die in het verleden op niets zijn uitgelopen. Men vindt dat de belangstelling voor vestiging van glastuinbouw in de eerste plaats van onder af moet komen, dus vanuit de agrariërs uit het eigen gebied. Of denkt men nog West landers te kunnen lokken? beschermen tegen: vorst inbraak storm geluid vandalisme Huygensstraat 2 St. Annaland tel. 01665-2904 Molenweg 58, SCHERPENISSE, ingang Platteweg Tel. 01666-2700 Tholen heeft naar de mening van de tuinders hier, zijn kansen be slist wel gehad. 25 jaar geleden startte er een streekverbetering. In dat kader kreeg het eiland een speciale voorlichter om verschil lende ontwikkelingen op gang te helpen brengen. Er werden tot 40 glas bedrijven gesticht, er kwam vollegrondsgroenteteelt, klein- fruit en bloembollen. Na een en thousiaste start stagneerde echter de zaak. Een tiental bedrijven verdween door afbraak of door samenvoeging. Anderen gingen part-time werken. Een stuk of tien bedrijven, meet te St. Annaland, ontwikkelden zich aardig. De overigen floreren niet, want men mag wel zeggen dat als er jaren lang niets op een bedrijf gebeurt, dit bedrijf ten dode is opgeschre ven. De vollegrondsgroenteteelt is nooit van de grond gekomen, het kleinfruit is verdwenen en de zaadteelt blijkt wisselvallig te zijn. In een tijd dat overal elders grote ontwikkelingen op gang kwamen, zette het in Tholen niet door. Kennelijk had men hier toch niet hezelfde doorzettingsvermogen als bijv. de mensen in Emmen, in de Bommelerwaard, in Brabant en vooral ook in het Westland. Gezien een en ander lijkt het nut tig, dat het gemeentebestuur eerst eens gaat bekijken waarom, on danks steun, de glastuinbouw niet van de grond kwam", aldus het vakblad Tuinderij. De Rijksscholengemeenschap in Bergen op Zoom neemt deel aan het werkervaringsproject van deze gemeente. Twee oud-leerlingen zijn 28 november j.l. met de werkzaamheden begonnen. Het is de bedoeling dat ze tijdens de vrije uren van de leerlingen toezicht houden in het overblijflokaal, zo dat de rust voor o.a. het maken van huiswerk gewaarborgd blijft, terwijl het begeleiden van de leerlingen en het assisteren in de bibliotheek eveneens tot de be zigheden behoort. Tussen de middag zijn beide oud-leerlingen in de overblijfruimte aanwezig, 's morgens en 's middags is één per soon voldoende. De sfeer en re gelmaat worden hierdoor aan zienlijk verbeterd, zodat de ver wachtingen van dit project hoog gespannen 'zijn. De Rijksscholengemeenschap is verder aangewezen voor het ex periment burgerinformatica. Het werkervaringsproject zal waar schijnlijk worden uitgebreid met het aanstellen van een begeleider voor de leerlingen van de boven bouw, die in hun vrije tijd met de computers willen oefenen. De voorkeur gaat hierbij eveneens uit naar een oud-leerling. Het nationaal Nederlands jeugd koor op algemene christelijke grondslag is niet ge- of verbonden aan een kerkgenootschap. Dit houdt in dat de leden zowel in protestantse als in katholieke kringen gezocht worden. Het re pertoire van het koor is voorna melijk religieus. Door deze brede opzet probeert het koor zich overal 'thuis' te voelen. Het koor draagt, zoals de naam al aangeeft, een nationaal karakter, wat wil zeggen, dat de leden in geheel Nederland gezocht worden en wel in de leeftijdsgroep van 20 - 35 jaar. Dirigent is Bas van Noor dennen, die o.a. het jeugdkoor 'Rejoice' uit Delft leidt. Eén keer per 14 dagen wordt er gerepeteerd in de H. Hart kerk te Utrecht (Wilhelminapark t.o. het Rosarium) afwisselend op de za terdagochtend en de vrijdag avond. Het koor is begin septem ber gestart met een aantal en thousiaste jongeren uit heel Ne derland. Ze willen het enthou siasme graag overdragen op an deren, die ook zingen als hobby hebben. Heb je interesse om bok mee te doen? Kom dan gerust kennismaken tijdens een repetitie. Voor meer inlichtingen, bel dan naar: Elly Guyt, tel. 01660-3773. Nu de laatste Wereldoorlog meer belangstelling krijgt, blijkt hoe weinig sommige voorvallen bekend zijn. Een treffend voorbeeld is het aantal vliegtuigen en het lot van de bemanningen van op Tholen neergekomen toestellen. De gemeentearchieven van Tholen bevatten wel enige processen-ver- baal inzake neergestorte vliegtuigen doch deze bevatten slechts weinig meer gegevens dan de plaats en de tijd waarop het toestel de Thoolse bodem raakte. Het Duitse leger zorgde hierna voor de afvoer van het toestel. Het is bekend dat de volgende vliegtuigen op en nabij het eiland Tholen zijn neergekomen: 11 mei 1941. Een Junker 88 van de 3de Staffel van de op Schiphol gestationeerde Fernaufklarungsgruppe 122 storte in de nacht van 10 op 11 mei om ca. 3 uur neer in de Uiterst Nieuwlandpolder onder St. Maartensdijk. Volgens een mededeling van de heer Ab. A. Jansen te Ouddorp is de boordmarconist Oberdorf bij dit ongeval gesneuveld. Vermoedelijk hebben de drie andere leden van de bemanning de crash ovt'leefd of zijn tijdig uit het toestel gesprongen. 29 iug. 1941. In de Uiterst Nieuwlandpolder/ Ravensoord stortte een Engels vliegtuig neer. De bemanning bestaande uit 6 personen vond de dood. Foto's van het wrak zijn gepubliceerd in de Eendrachtbode van 3 mei 1973. 2 mrt. 1943. 's Nachts om ca. 1 uur stortte een Engels vliegtuig brandend neer in de Muyepolder onder St. Maartensdijk. De bemanning bes taande uit 6 personen kwam om het leven. 11/12 juni 1943. Vermoedelijk is 1 a 2 km uit de kust van Strijenham in de Oosterschelde een vliegtuig brandend neergestort. 17 juni 1943. Onder St. Maartensdijk zijn enige stukken vliegtuig ge vonden op het land van A P. Geluk en M. Noom. 14 okt. 1943. In de polder van Poortvliet is een Duits toestel neergeko men. De vlieger werd licht gewond. 9 juni 1944. Een Engelse Hallifax bommenwerper stortte neer in het geinundeerde Stavenisse nabij de Pilootweg. Er vielen 9 doden die in Bergen op Zoom zijn begraven. De Eendrachtbode van 6 juni 1974 heeft een artikel aan dit voorval gewijd. Dankzij P. Jasperse worden een aantal voorwerpen van dit toestel in het museum te St. Annaland be waard. Volgens een mededeling zou er aan de Stoofweg te St. Annaland een vliegtuig, vermoedelijk een Stirling, zijn neergestort. Verder is er in 1981 een Engelstalig persoon op Tholen geweest die in 1944 op Tholen was neergekomen. Hij zou in een huisje aan een dijk hebben overnacht en was de volgende dag via de brug naar Brabant gelopen. Wanneer er ooggetuigen en anderen zijn die bovenstaande gegevens kunnen aanvullen, dan gaarne contact opnemen met het gemeente-ar chief Tholen, Markt 1-5, 4695 CE St. Maartensdijk, telefoon 01666-2955. k'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 12