Verkeer Goes ETI-brochure Landbouw derft opbrengst met te weinig kunstmest Inzameling vergif boven verwachting Welzijns- overleg Expositie Centrale herdenking bevrijding Middelburg Informatie schoolverlaters Donderdag 1 december 1983 Volgens een kortgeleden openbaar gemaakte studie zijn er tot nu toe geen problemen geweest met bet vervoer over de weg en per spoor van gevaarlijke stoffen vanuit Vlissingen- Oost. Voor de toekomst worden niet meer risico's verwacht. LPG Ammoniak Fosforzuur Vervoer per trein Vervoer per auto Provinciale gebouwen dicht Conclusie Regen 24 november met vreugde begroet voor wintertarwe De grote belangstelling voor de bemestingsinformatie van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Tholen en St. Philipsland onderstreepte donderdagavond in Tolrust niet alleen de goede keuze van het onderwerp. De aanwezigheid van ruim zestig landbouwers wees er ook op, dat het werk bijna aan de kant is, dat de resultaten goed zijn en dat men na maandenlang vlot werken zin had in de eerste van een reeks vergaderingen. Halfjaar Oud spul Kali/fosfaat Begrotingsbudget Onderwijsraad Ideaal De centrale bevrijdingsmanifestatie is 5 mei 1984 in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Onder de 800 geno digden zijn H.M. de Koningin, een aantal leden van het Koninklijk Huis, de minister-president en enkele ministers. Betho praat over boerderijproject Four Freedoms Award Leges 3% duurder 'Een bejaardenhuis is duurder" ABDIJ Uit tellingen van de provinciale waterstaat is gebleken dat het doorgaande verkeer in Goes met ongeveer 30 procent is af genomen na de openstelling van de nieuwe vierbaans weg tussen rijksweg 58 en de route naar de Zeelandbrug. In de tekeningen hiernaast is dui delijk gemaakt hoe de cijfers la gen in de toeristenmaand juli 1 982 (zonder de nieuwe weg) en juli 1983 (met de nieuwe weg). De cijfers hebben betrekking op het aantal motorvoertuigen per etmaal. De provinciale waterstaat ver wacht dat de weg Goes-'s-Heer Arendskerke nog rustiger zal wor den door aanpassingen die de weg zijn doorgaande functie zul len ontnemen. Steeds meer auto voor de doortrekking (juli 1992) Zeelandbrug na de doortrekking (juli 1993) Zeelandbrug mobilisten zullen dan kiezen voor de vlottere verbinding via de nieuwe weg. "ETI voor Zeeland" is de naam van de brochure die het Econo misch technologisch instituut voor Zeeland onlangs heeft uit gebracht. De uitgave is bedoeld om de taken en de positie van het instituut meer bekendheid te geven. In 1 948 is het ETI als stichting door het provinciaal bestuur en de kamers van koophandel opge richt. In die tijd werd de basis ge legd voor de ontwikkeling van zeehavens en industriën in de provincie. Sindsdien zijn de om standigheden in Zeeland veran derd: 'tdoel van 'tinstituutisechter hetzelfde gebleven: door middel van onderzoek, voorlichting en dienstverlenend werk de econo mische welvaart in de provincie te bevorderen. In het bestuur van het ETI zitten vertegenwoordigers van de provincie, gemeenten, ka mers van koophandel, vakbonden en bedrijfsleven. Het werk heeft vooral betrekking op sociaal-eco nomische ontwikkelingen en ont wikkelingsproblemen van bedrij ven. Daarvoor worden onderzoe ken verricht en voorlichting en adviezen gegeven. Niet voor alle werkzaamheden wordt een ver goeding gevraagd. Als bijvoor beeld de gevraagde informatie snel te leveren is of wanneer het om werkzaamheden gaat die van provinciaal belang zijn is de infor matie gratis. Adviezen worden aan iedereen die er om vraagt verstrekt. Ook de overheid vraagt vaak advies zoals bij de behandeling van aanvragen voor het provinciaal werkgelegenheidfonds en bij het aangaan van financiële re laties met bedrijven. De brochure is verkrijgbaar bij het ETI, Nieuwstraat 27, 4331 JK Middelburg, tel.: (01180)14155 hi IEUWS Binnenkort voert de provincie halfjaarlijks overleg met de ge meentebesturen over een aantal welzijnszaken. Besproken worden bezuinigingen en prioriteitenstelling op het wel zijnsterrein, sociaal-cultureel werk, kunst- en cultuurbehoud, maatschappelijke dienstverlening en het emancipatiebeleid. Ook wordt informatie gegeven over het bejaardenbeleid, het biblio theeknetwerk, het volksgezond heidsbeleid en de regiovorming. Het overleg wordt —namens gs— gevoerd door gedeputeerde E. Maris-Koster De bijeenkomsten jijn openbaar. In de volgende plaatsen wordt overleg gevoerd: Goes (Prins van Oranje) 8 de cember a s. om 10.15 uur voor de gemeenten op de Bevelanden en Tholen. Zierikzee stadhuis) 8 december a.s. om 14.30 uur voor de ge meenten op Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland. Middelburg (provinciehuis) 9 de cember a.s. voor de gemeenten op Walcheren. Terneuzen (stadhuis) 15 decem ber a.s. om 10.00 uur voor de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten Oostburg (stadhuis) 15 decem ber a.s. om 14.00 uur voor de West-Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten. Tot eind december is er in de technische bibliotheek Edison- weg 4 in Vlissingen een exposi tie over het pas verschenen boek "De Westerschelde bij storm en mist". Schrijver C. Heijkoop geeft in het boek een overzicht van de ge schiedenis van het Scheldegebied over de periode van 1860 tot 1982. Hij beschrijft onder meer de zeilvaart op de Schelde, de konvooivaart van en naar Ant werpen in de Tweede Wereldoor log, de sleepvaart en het loods wezen. De openingstijden van de exposi tie zijn: werkdagen van 8.00 uur tot 17.00 uur en bovendien op vrijdag van 19.00 uur tot 21.00 uur. Vervoer gevaar lijke stoffen De studie is gemaakt door een speciale werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de overheid en het bedrijfsleven. De groep heeft gegevens verza meld over vervoer en opslag van gevaarlijke stoffen in 1981. Vervolgens zijn ze gerangschikt per bedrijf, gevarenklasse en vervoerswijze. Nader bekeken zijn alleen de stoffen die uit een oogpunt van gevaar en hoeveelheden be langrijk zijn, nl. energiegassen (o.a. LPG), butadieen, ammo niak, fosforzuur, fosforgeel en zwaveldioxyde. Eurogas voert LPG aan per zee schip, in 1 981 350.000 ton. Het wordt voor 60% per lichter, 25% per spoor en 1 5% per auto afge voerd. Voor de toekomst hoopt men op een afvoer per spoor van 500.000 tot 800.000 ton, per auto 150.000 tot 300.000 ton en per lichter maximaal 500.000 ton. Het is echter de vraag of deze ge tallen zullen worden bereikt. Bijna al het gas heeft een bestemming buiten Zeeland. Total voerde kleinere hoeveelhe den gas af, die het bedrijf zelf produceert. Het toekomstige hy- drocrackerproject zal het vervoer van butaan en propaan doen toe nemen. Via zgn. boord-boordoverslag werd in 1981 ongeveer 400.000 ton doorgezet. De aanvoer van butadieen naar Eurogas was 120.000 ton per spoor en8.400ton per lichter. Het gas wordt per zeeschip afgevoerd Hoechst verwacht met ingang van 1984 te beginnen met de afvoer van ammoniak naar Duitsland: 200.000 ton per spoor en 40.000 per lichter. De aanvoer ge beurt met zeeschepen Hoechst produceert en verwerkt fosforzuur. Daarbij is er in 1981 ruim 100.000 ton natzuur als grondstof per zeeschip aange voerd. Het wordt in de "natuur- reinigingsfabriek" gezuiverd tot fosforzuur. Er is per spoor 100.000 ton naar Duitsland af gevoerd. Verder heeft Hoechst 37 .000 ton fosforgeel naar Duitsland afge voerd, met de trein. De aanvoer van zwaveldioxyde (grotendeels per trein) was onge veer 7.000 ton. De routes waarlangs het ver voer zich afspeelt zijn niet inge wikkeld. Onderzocht zijn het spoorvervoer en het wegver voer van Vlissingen-Oost naar de provinciegrenzen. In de nabije toekomst zullen per trein grote hoeveelheden LPG en ammoniak worden afge voerd. Hoewel de NS niet pre cies weet om welke hoeveelhe den het gaat, worden geen pro blemen verwacht. De stoffen worden per zgn. bloktrein via Goes naar Bergen op Zoom ver voerd. Dit betekent dat de af zender de te vervoeren hoe veelheden in een complete trein aan de NS overdraagt. De NS zorgt voor een veilig vervoer Elk jaar opnieuw staan duizenden jongeren voor de keus welke richting ze moeten inslaan. De een na het verlaten van het lager beroepsonderwijs, de ander na de mavo, havo enz. Vroeg of laat moet ook iedereen kiezen: doorgaan met leren, of probe ren werk te vinden. Veel vragen zijn er ook over de gedeeltelijke leer plicht, die een belangrijke rol speelt als iemand op 1 6-jarige leeftijd van school gaat. Speciaal voor deze groep schoolverlaters is ook dit jaar weer een uit voerige folder samengesteld, getiteld "Van School wat nu" De infor matie is gericht op het schooljaar 1 984. Informatie wordt gegeven over de verschillende manieren waarop aan de gedeeltelijke leerplicht (2 dagen per week naar school) kan worden voldaan. Er wordt aandacht geschonken aan: de vormingsinstituten voor wer kende jongeren, beroepsopleidingen en leerlingstelsels een soort combinatie van vorming en beroepsopleiding, nl. de samenwerkings projecten en tenslotte de zgn. dag/avondopleidingen. Daarbij wordt ook informatie gegeven over andere nuttige zaken, zoals reiskostenvergoedingen, kinderbijslag, arbeidskaart, ar beidsovereenkomst, inschrijving op het arbeidsbureau, beroepen- voorlichting etc. De folder kan worden aangevraagd bij het Regionaal orgaan voor het leerlingwezen, Vlasmarkt 8. postbus 2034, 4460 MA Goes, telefoon 01100-27671. naar de bestemming. Met de treinen wordt onderweg niet gerangeerd, ook niet bij Goes. Soms wordt daar wel van loko- motief gewisseld. Er wordt wel gerangeerd met wa gens waarin ook gevaarlijke stoffen kunnen zitten— bij het zgn. gespreid vervoer. Hieronder wordt verstaan wagenladingen van diverse afzenders aan diverse geadresseerden. De "Zeeuwse wagens" worden gerangeerd op het terrein Kijfhoek tussen Dor drecht en Rotterdam. Het inkomende goederenvervoer is reeds gesorteerd op de ver schillende bestemmingen, waar onder Vlissingen-Oost. De activi teiten in Goes zijn beperkt tot het splitsen en combineren van groe pen en het eventueel wisselen van lokomotief. Het belangrijkste produkt dat per auto wordt vervoerd is LPG. In Nederland werd in 1981 720.000 ton autogas verbruikt. Alle distributiepunten worden door tankauto's van verschillende maatschappijen bevoorraad. Het grootste deel van het vervoer vanuit Vlissingen-Oost gaat via de 4-baans rijksweg en via Bergen op Zoom. Weinig transport vond plaats via de Deltaroute en de Westerscheldeveren Een mogelijk knelpunt ligt bij de afslag Kapelle, omdat transport van gevaarlijke stoffen niet door de Vlaketunnel mag. De vracht wagens moeten dan gedeeltelijk via 2-baans-wegen en langs het Op maandag 5 december gaat een aantal provinciale gebou wen eerder dicht, nl. om 15.30 uur. Het gaat om: provinciale griffie, waterstaat, planologische dienst, archiefinspectie, Zeeuwse bibliotheek (Provin ciale bibliotheek en openbare bibliotheek Middelburg) en het kantoor van de stoombootdien sten. dorp Kruiningen hun route ver volgen. Een van de conclusies van de werkgroep is dat er niets is ge bleken van problemen met het vervoer over de weg en per spoor van gevaarlijke stoffen vanuit Vlissingen-Oost. Echte problemen zijn er niet. De NS kan een groter vervoersaanbod goed verwerken. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 "Een jaar vol verrassingen", zei bodem- en bemestingsspecialist J. Kodde van de landbouwvoorlich- tingsdienst. "Het komt heel wei nig voor als de boeren 24 novem ber zeggen: 't is lekker dat het re gent.,' Voorzitter M.Ph. van der Weele wilde wel een 20 mm om de onder ideale omstandigheden gezaaide wintertarwe wat te laten bezak- ken. Hij realiseerde zich, dat er deze herfst geen plasje water is ondergeploegd. "De grond heeft een structuur die men jaren niet zo heeft gekend." Van der Weele bracht naar voren, dat 1983 nog lang in het geheugen zal blijven omdat zich tussen 24 mei en 24 november, een halfjaar, De inzamelingsactie van (land- bouw)bestrijdingsmiddelen heeft in Zeeland tenminste 16 ton opge leverd en is ook op Tholen en St. Philipsland succesvol verlopen. Er is duidelijk meer binnengeko men dan de hoeveelheid waarop provinciale waterstaat had gere kend, want zowel bij gemeente werken Tholen als St. Philipsland kwam men vaten tekort. Voor het eerst moesten alle soor ten vergif namelijk op de inzame lingsplaatsen gesorteerd en in va ten verpakt worden. Bij de ge meentewerkplaats in Scherpenis- se stond men versteld wat er alle maal binnenkwam: 900 kg, waar van een groot deel van de hande laars en verder nog van landbou wers. Er waren slechts 15 vaten beschikbaar, terwijl er 30 meer nodig waren. In St. Philipsland had men 20 va ten vol van nog geen 10 aanbie ders: landbouwers en particulie ren. Er werd van een tamelijk succesvolle actie gesproken met een groter aanbod dan provinciale waterstaat had verwacht. Volgens het provinciaal bestuur, dat 15.000 gulden voor de actie beschikbaar had gesteld, heeft de inzameling in een behoefte voor zien. Er is ook 'oud spul, ingele verd dat men al bij een eerdere gelegenheid had kwijt gekund. In 1974 is voor de eerste keer een dergelijke actie gehouden. Toen werd 36 ton opgehaald. Bij acties in 1976 en 1980 is 12 ton ingeza meld, in 1978 totaal 16 ton. De inzameling in '74 en '76 zijm, evenals die van vorige week, georganiseerd door de provincie. De beide andere door de stichting opruiming restanten landbouw- bestrijdingsmiddelen. In vergelijking met 1980 was het aantal inzamelpunten verdub beld. Ook kan men nu drie dagen terecht in plaats van twee. Dit kan de grotere opbrengst verklarei]. Daarnaast waren vorige acties zuiver gericht op de agrariërs. Dit keer is ook geprobeerd de burger te bereiken en volgens enkele ge meenten heeft dat zeker resultaat gehad. Het Landbouwschap had om de actie verzocht. het zaaien, poten, de verpleging en het oogsten van de gewassen afspeelde. "Onder een grote mi neurstemming is dit spel eind mei sappig ingezet met de vraagte kens: wat moet daar nog van ko men? We naderden immers de langste dag en het land was nog kaal en de structuur slecht. Er volgde een droge zomer met veel zon en plaatselijk buien, waarbij 40-60 mm in korte tijd te veel van het goede was. Het belang van zoet water kwam duidelijk naar voren. Grotere druk om dat zoet water te krijgen, is noodzakelijk. De toekomst van vele bedrijven hangt er van af. De verpleging en het oogsten is vrijwel probleemloos verlopen en nu het veldwerk in droogte is vol tooid, is men in grote lijnen wat optimistischer gestemd. De op brengsten waren redelijk en zeer zeker de prijsvorming van de vrije produkten. De zon schijnt niet al tijd achter de wolken. Er komt ook wel eens een zonnestraaltje om de hoek die ons de nodige glimlach schenkt. Maar komt onze export met deze prijsvorming niet in ge vaar?,', vroeg voorzitter Van der Weele zich af. Voorlichter Kodde maakte dui delijk, dat de landbouwers nog een stuk potentiële opbrengst la ten zitten. Proeven hebben dat bewezen. Dat is de belangrijkste reden voor een aanvullend be mestingsadvies ten aanzien van In de provinciale begroting 1984 zal indien mogelijk een apart budget voor de Zeeuwse Provin ciale Onderwijs Raad (POR) worden opgenomen. Gezien de uitgaven sinds 1981, gaat men uit van een bedrag van 79.500 gulden. De Onderwijsraad heeft voor 1984 verscheidene activiteiten van voorlichtende aard op haar pro gramma staan, waaronder bro chures over her- en bijscholings mogelijkheden, een scholengids 'Verder leren in Zeeland na Ma vo, Lbo en Havo' en een boekje 'Onderwijs in Zeeland' voor cul turele minderheden. Naast de ad viserende functie van deze in stantie, wordt de Zeeuwse Pro vinciale Onderwijsraad dikwijls voor regionaal overleg en infor matie op onderwijsgebied inge schakeld. fosfaat en kali. Daar komt bij dat de vruchtbaarheid van een aantal gronden daalt en er van de grond met stijgende opbrengsten steeds meer gevergd wordt. Bij hoge opbrengsten is de ge middelde onttrekking 70-75 kg fosfaat en 150 kg kali per jaar. De gemiddelde bemesting is respec tievelijk 72 en 103, zodat met na me de kaligift tekort schiet. Kodde lichtte zijn praatje toe met grafieken en cijfers via de over headprojector, waarbij hij zelfs afzonderlijke cijfers voor Tholen en St. Philipsland had. Het fos faatgehalte stijgt, waarbij Flip- land kalkrijker is dan Tholen. Het kaligehalte is op Tholen langzaam dalende en St.Philipsland is nog een tikje ongunstiger. Als ideaal noemde Kodde 25 P.W. en een kaligetal van 18, maar is dat mogelijk en betaalbaar? Het streven is om in september 1984 via de computer adviezen te geven voor een economisch optimale bemestingsgift. Hij had voorbeelden bij aardap pelen van 600 en 340 gulden op brengstderving, maar ook van bijvoorbeeld 1356 gulden investe ren in extra bemesting. Buiten de onttrekking om 500 kg x 1,20 kunstmest geven bleek een andere mogelijkheid, maar in de vorfn van kippemest zou dat goedkoper kunnen. Voor grasland zijn de nieuwe ad viezen al ingevoerd. Dit onder meer door een ander weidesys- teem. Het hoge kaligehalte daalt enigszins, evenals het fosfaat. De voorzitter deelde nog mee, dat dhr. E. Hage met positieve bevin dingen terug was gekomen van een excursie naar Limburg, 't Is nu ook de bedoeling per tankschip drijfmest naar Tholen/St.Philips land aan te voeren. Er wordt nog naar een contactman gezocht. Na het doornemen van bemes tingsplannen en discussie, toonde Kodde nog dia's over bodemver dichting. Hij waarschuwde sterk tegen te diep wroeten in de grond. "Een spitmachine is goed, maar gevaarlijk. We hebben steeds ge waarschuwd om er niet te diep mee te werken. We moeten niet toe naar een diepere bouwvoor,', zei landbouwvoorlichter Kodde. Onder de talrijke aanwezigen was voor de eerste keer ook dhr. Bijzet als voorlichter voor de veehoude rij, alsmede de Thoolse bedrijfs- voorlichter L.N. Bax. Voorzitter Van der Weele kon digde 4 januari een gezinsstudie dag over de computer/adminis tratie aan, 7 februari een praat bijeenkomst en 16 februari de jaarvergadering. Mede op grond van afspraken tussen de minister van binnen landse zaken en de Comnyssaris- sen der Koningin wordt jaarlijks op 5 mei in één der provincie hoofdsteden de bevrijding cen traal herdacht. Dit onder auspi ciën van de stichting Comité Na tionale Bevrijding. Het provinciaal bestuur van Zee land zorgt na afloop voor een ontvangst, waarvoor 10.000 gul den is geraamd, zo antwoorden Het algemeen bestuur van de Betho bespreekt woensdagmor gen in Goes de stand van zaken rond het boerderijproject van OVEM te Scherpenisse. Van Thoolse zijde zijn wethouder P. van Schetsen en de raadsleden Th. Aarnoudse en W. C. van Kempen vertegenwoordigd, van St. Phi lipsland wethouder A. Kosten. De OVEM heeft al diverse toe zeggingen binnen voor financiële steun: 200 gulden van de Cister ciënzer abdij te Zundert. 32.000 gulden van het nat. fonds v.d. geestelijke volksgezondheid, 17.000 gulden stichting steun door Rabobanken, 50.000 gulden van het G.L.G. fonds, 4500 gulden van de sociëteit J.M.J. te Den Bosch, 100.000 gulden van het Koningin Julianafonds, ca. 300 gulden van de gezamenlijke amb tenaren der gemeente Tholen en een nog onbekend bedrag van meerdere Lions en/of Rotary clubs, de stichting Kerk en Maat- schappijvernieuwende projecten de Casema die een t.v.-toestel schonk gratis aanleg 750 m ka bel, de A.V.O. en de landelijke Pluimveeorganisatie, op voor waarde dat het project doorgaat. Overigens heeft het streven van OVEM wrevel opgewekt bij de werkgroep gezinsvervangende te huizen Zeeland, die haar 'groot ongenoegen' uit over de lange procedure en het touwtrekken rond dit 'prestigeproject'. Gezien de wachtlijst had men liever uit breiding van de gezinsvervangen de tehuizen in Midden-Zeeland. g.s. op vragen van de provinciale staten. In 1984 staat Middelburg ook weer de uitreiking van de Four Freedoms Award te wachten, be ter bekend als de Roosevelt-on- derscheidingen, die vorig jaar voor het eerst werden uitgereikt. Tegelijkertijd was er toen Ameri kaans bezoek in Oud-Vossemeer met het planten van tulpebollen bij de N.H. Kerk. De Freedoms Awards worden af wisselend in New York en Mid delburg yitgereikt. G.S. achten het voor Zeeland van groot be lang, dat deze tweejaarlijkse plechtigheid van internationale betekenis in Middelburg mag plaatsvinden. Op basis van het uitgavenpatroon in 1982 was voor 1984 dertig mille geraamd, maar dat wordt wellicht een geringer bedrag. Tijdens het recente bezoek van een delegatie van g.s. aan de Verenigde Staten in verband met de uitreiking van de Freedoms Awards 1983,. is duidelijk geworden, dat de plech tigheid in 1984 een minder om vangrijke delegatie van Ameri kaanse zijde zal trekken. Boven dien zal het verblijf in de provin cie korter zijn. De tarieven van de leges, met uit zondering van de leges die op het milieu betrekking hebben, wor den trendmatig verhoogd met 3%. Onder andere de afgifte of ver lenging van een paspoort of rijbe wijs gaat in prijs omhoog. Werd in 1983 10,20 berekend, in 1984 zal voor deze diensten 10,50 in re kening worden gebracht. Gezien de te verwachten koop krachtontwikkeling hecht het ka binet er grote waarde aan. dat de door de overheid doorgevoerde tariefsverhogingen weinig afwij ken van het verwachte inflatie tempo. Met het optrekken van de tarieven voor 1984 zal een bedrag van ongeveer 21.000 gulden in de provincie-kas vloeien. Elke dag ais ze de gordijnen open schuift van haar slaapkamer prijst me vrouw J. Maassen van den Brink-Bosveld (79) uit Velp zich gelukkig dat ze nog thuis kan wonen. Ze voelt nog weinig voor een bejaardentehuis. Waarom zou ze? Met de buren kan ze uitstekend overweg. Twee midda gen per week bezoekt ze de bejaardensociëteit ("daar jokeren we om een halve cent per kaart") en regelmatig heeft ze kinderen en kleinkinderen te logeren. Dat lukt allemaal nog best. Het zware huishoudelijke werk wordt verlicht door de komst van bejaardenverzorgster F.rica, elke dinsdag- en vrijdagmiddag. "Toen mijn man nog leefde", vertelt me vrouw Maassen, "kregen we drie keer in de week hulp". Haar man was ernstig ziek. Zijn vrouw heeft hem zes maanden lang - tot zijn overlij den begin dit jaar - intensief verzorgd. "Ik kan hier best blijven wonen" zegt ze dapper. "Natuurlijk kost de hulp, die ik nu via de gezinsverzorging krijg, geld. Maar stel je voor hoeveel geld er niet zou moeten worden bijgelegd als ik in een bejaardentehuis zou worden opgenomen? Dat is veel duurder. Ik heb nu een leuk huis met een tuintje aan de voor- en aan de achterkantPer maand ben ik 158 gulden huur kwijt. Als ik denk dat het écht niet langer gaat, dan kan il»altijd nog naar een te huis". Het speet haar echt toen Caro- lien kwam zeggen dat zij haar jaren lange dienstverlening moest staken. "Carolien is echt een schat van een meid. We waren heel vertrouwd met elkaar geworden, maar ik begrijp best dat ze hogerop wilde. Ze leert nu voor ziekenverzorgster. In maart kreeg ik een nieuwe hulp: Erica, daar kan ik ook erg goed mee opschieten. Maar eerst vond ik het diep droevig hoor, dat Carolien ermee ophield. We had den samen zoveel meegemaakt. Het was een klap voor me toen ik hoorde dat ze ermee ophield". Maar met de opvolgster gaat mevrouw Maassen op de oude voet verder. "Ik zou me geen raad weten als dit wegviel. Ik kan me zelf een eind redden, maar niet hele maal. Ik heb nu de was al klaar staan. Als Erica straks komt, doen we samen de 'was. De hulp doet niet alles. Koper poetsen, ik noem maar iets, kan ik best zelf. Boodschappen doen gaat ook nog wel, de winkel is hier schuin aan de overkant. Stofzuigen is moeilij ker. Dat bukken gaat slechter als je ouder wordt.". Mevrouw Maassen vertelt over vroe ger. Zó goed als sommigen beweren, was die oude tijd ook weer niet. Haar leven ging niet altijd over rozen. Ze herinnert zich hoe ze op jonge leeftijd als dienstmeid uit werken moest: "Je verdiende een kwartje per uur en je werd door de mevrouw gedrild op een manier, die in deze tijd niet meer zou kunnen. Ik houd helemaal niet van be velen geven. Met die bejaardenver zorgsters werkt dat ook niet zo. Zo'n vrouw komt hier en dan bekijken we samen wat er gedaan moet worden. We praten ook over dingen waar ik mee zit of zo. Alles gaat in goed over leg". Ze laat een wandtegel zien met een ge dicht, gekregen van een kleinkind: "Ik hoop dat U heel oud w ordtlieve oma, altijd hartelijk en warm! Als de mens heid zoals u w as, w as de wereld niet zo arm". Ze lacht en zegt: "Ach, als ik het leven kan blijven leiden dat ik nu leid, word ik misschien wel honderd."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7