a -A Fusie Rabo Tholen/ Smerdiek Nieuwe bedrijven met zestien mensen Grote schade na zware storm Schooltandarts op de helling BOUMAN POTTER Feestelijk onthaal Sinterklaas Uit het vege lijf De inlevering ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. Een begrip voor kwaliteit en service! Klimaatservice en watersport in Tholen Twee nieuwe bedrijven in Tholen, Klimaat Service Zuid B.V. en de West-Brabantse Watersport B.V., bieden werk aan respectievelijk 13 en 3 mensen, waarbij de laatste onderneming wil uitgroeien naar een personeelsbestand van 10. Bedrijfs- bant. Een vestigingsplaats direct verzamelgebouw de rand van West-Brabant, kwam KLEINE HUISDIEREN SPREEKUREN GROTE HUISDIEREN 0EZI WiEKi N.A.P. 3.50 m Donderdag 1 december 1983 40e Jaargang no. 3 Herstel zeewering K (2 m water meer) kost 25 mille Noodherstel Een zware storm met windkracht 11 tot 12 en veel regen heeft zondagochtend grote schade aangericht. Gebouwen in Oud-Vossemeer, Tholen en St. Maartens dijk moesten 't ontgelden en aan de zeewering ontstond voor 25.500 gulden schade. Medewerkers van het waterschap waren zondagmorgen in de weer om gaten te dichten bij de Willempolder (St. Philipsland) en de Schakerlooppolder (Tholen). Met een waterstandsverhoging van 2.00 m werd er 625 m2 glooiing beschadigd'. "Op een totaal van 50 km is dat niet al te dramatisch, maar het herstel is wel kostbaar", zei dijkgraaf I.C. Hage. B en W van Tholen zullen indringend bekijken of het zinnig is om door te gaan met de jeugdtandverzorging op de kleuter- en lagere scholen. Wethouder J. Ver- sluijs deed die toezegging in de welzijnsraad op vra gen van G.J. den Hertog(jeugdwerk) uit Tholen en hoofdwijkverpleegkundige P.C. de Jong uit St. Maartensdijk. Schoolarts Bejaarden en warme maaltijden Jeugd en Gezin Wijn en stenen Goochelshow _WONING IN RICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Volgens een mededeling van b en se Watersport B.V., nu nog geves- w aan de Thoolse commissie be- tigd op het industrieterrein te drijfsleven heeft Klimaat Service Breda, die zich 1 december in het Zuid zeer onlangs een forse op- bedrijfsverzamelgebouw op het dracht in de wacht gesleept bij Thoolse industrieterrein begint. General Electric Plastics te Berg en op Zoom, gericht op het me- j_|et bedrijf is importeur van po- chantsch ventileren van een zeer ,yester vissersboten van 7 tot 10 m grote produktieruimte. en filiaalhouder van buiten- Klimaat huurt op het Slachtveld boordmotoren. Voorts wordt on- het pand van C.l.L. Zandijk, derhoud verzorgd van polyester- waarin voorheen bouwbedrijf boten, evenals het onderhoud en Vebo met een keukenshowroom de reparatie van buitenboordmo- gevestigd was. Directeur is dhr. E. toren. Streng. De uiteenlopende bedrijfsact.vi- West.Brabantse Watersport biedt te.ten richten zich met name op m de aany werkgekgenheid het ontwerpen en instal eren van A 1 aan 3 medewerkers. Als overeen- apparatuur ten behoeve van kit- komstj de verwachti de ac. maatbeheersing .n de meest ruime tjvileit*e6n aanslaan, ^ordt een zin: o.a. airconditioning, ontstof- maximale personeelsbezetting hng, koeltechniek en centrale C A b b voorzien van circa 10 mensen. verwarming. De onderneming richt zich niet Klimaat is enerzijds actief in de bjjzonder ThooJse mark( wa grootschalige industriële pro- GJezien het^fei ef jecten, maar anderzijds ook in xxr n 4 West-Brabantse nauwelnks goede winkels, horecaruimten en wo- 4 i_ voorzieningen ten behoeve van ningbouw met traditionele een- watersport aanwezig zijn, mikt trale verwarmingsvoorzieningen u u ii men met name op vergroting van en mechanische installaties. t K bxxr °D het marktaandeel in West-Bra- aan de Oosterschelde, maar aan Nog nieuwer is de West-Brabant- de directie daarbij gewenst voor. Kleine huisdierenpraktijk Eiland Tolen Dierenartsen A. Rinses en W. Brons. Tel. 01666-2596 Botermarkt 10, Tholen Ma., Wo. eri Vr. avond van 18.00-1 9.00 uur Di. en do.-middag van 1 3.30-14.00 uur Za.-morgen van 1 1.00-1 2.00 uur Provincialeweg 2, St. Maartensdijk Ma., wo., vr.-middag van 1 3.30-14.00 uur Di., do.-avond van 18.30-1 9.00 uur Za.-morgen van 8.30-9.00 uur en volgens telefonische afspraak! Grote huisdierenpraktijk eiland Tholen. Maandag t/m zaterdag van 8.00-9.00 uur, tel. 01666-2596. Advertentie I.M. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar Losse nummers 0,85 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant Inclusief btw op rekening 8,25 Hoofdredakteur G. Heijboer Uit het vege lijf Grote schade na storm Zeewering zwaar op de proef gesteld Nieuwe bedrijven op Tholen met 16 mensen Vijftien hoofdingelanden toe gelaten Schooltandarts op de helling Politiek gekonkel in welzijns- raad? Meer subsidie voor schiet-, tennis- en ruitersport Jan Overeenkam herinnert zich de 'Ouwe benne' Betho en het boerderijproject SGP wil kleding zangkoren subsidiëren Meer vergif ingezameld dan verwacht De Eendrachtbode-Sinter- klaas is er ook weer Dam junioren klimmen tot nationaal niveau SINTERKLAASPROBLE MEN: KOMT TIJD, KOMT RAAD Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's gen uitgegaan. Van waterschaps- wege zijn de normale bewakings systemen op gang gekomen tij dens de stormontwikkeling. Rondom Tholen en Sint-Philips land zijn de volgende hoogwater standen geregistreerd: Stavenisse N.A.P. 2.98 m, Gorishoek 3.28 m, Tholen 3.40 m, Sint-Annaland 3.40 m en Sint-Philipsland 3.50 m. Dat betekent een waterstandsver hoging van circa 2.00 m. op het tijdstip van hoogwater was de wind in kracht afgenomen tot cir ca 8 op de schaal van Beaufort. Na het vallen van het water zijn de volgende schades waargenomen: Willempolder: 150 en 120 m2 ba salt en 130 m2 opensteenasfalt, Razernijpolder: 27 en 10 basalt, 15, 10 en 10 Vilvoordse Schaker- loopolder: 25 Vilvoordse. Nieuw Strijen: 30 en 28 beton blokken, 20 en 5 basalt, 10 Vil voordse Scherpenisse: 47 en 2 be tonblokken. Totaal 107 m2 betonblokken, 332 m2 basalt, 70 m2 Vilvoordse en 130 m2 opensteenasfalt. Op vele plaatsen is er ook schade ontstaan aan de boven de glooi- 4^1 De staatssecretaris van Economi sche Zaken is opnieuw bezig de winkelsluitingswet op de helling te zetten. In elk onderdeel van onze samenleving heeft een snelle ontwikkeling plaats, maar of er nu na amper een paar jaar van 52 winkelopeningsuren opnieuw ge sleuteld moet worden, is voor het midden- en kleinbedrijf zeker geen vraag. Die categorie verkiest eerder rust dan stormvloed. Maar het grootwinkelbedrijf wil altijd wel iets anders dan die kleine man. De laatste herinnert zich mogelijk nog de dertiger jaren, toen hij tot 10 of zelfs op de za terdagavond tot 12.00 uur mid dernacht die ene klant diende te helpen. Hij of zij heeft geen enke le mogelijkheid met personeel te wisselen, zoals dat grootwinkel bedrijf wel heeft. Overigens zijn die er evenmin happig op, temeer wanneer ze een gezin hebben. De staatssecretaris heeft wel enig begrip voor die ploeterende kleine man en vrouw en wil daarom niet verder gaan dan zeven uur 's avonds. De vraag rijst dan, waar voor men dan niet voor acht uur een uur loopt het altijd uit in het gezin kan vertoeven. Inder daad, voor de twee-verdieners. Voor mensen die met een dubbel inkomen ook nog extra inzet ver gen van hen die al dubbele uren maken. De kleine ondernemer zal het niet snel laten afweten. Hij legt zich gewoonlijk neer bij de overheidsbepalingen, want doet hij dat niet, dan levert het zure vruchten op. Echter, tachtig pro cent van zijn klanten kan het vo lop aan binnen de normale veertig uren. Bij de een-verdieners is er vrijwel altijd wel een thuisfront dat in elke behoefte en dat binnen normale tijd kan voorzien voor het gezin. De knuppel moet niet in het hoenderhok worden gesmeten voor enkele procenten van twee verdieners, die misbruik kunnen maken van concurrentieverval sing tussen groot- en kleinbedrijf. Het lijkt ons trouwens, dat een behoorlijk percentage van die twee-verdieners daar helemaal niQt op wil aansturen. Laat dan ook een staatssecretaris wijzer zijn. Altijd immers moet zo'n ex tra openstelling uit het vege lijf gehaald worden, want personeel suitbreiding zit er in de huidige economische situatie niet in. Bij dit modewoord in de vrij korte oogstperiode van de detailhandel, lijkt onze omgeving er niet al te slecht af te komen. Dat is dan mede he gevolg van het feit, dat ambtenaren in deze contreien de stakingen en stiptheidsacties heb ben afgewezen. Het belangrijke PTT-expeditieknooppunt Roos endaal werkte als enige in Neder land, zodat er in Zeeland en West-Brabant vrijwel geen bezor- gingspijn was te bespeuren. Laten we dat ook eens als een pluim op de hoed van onze ambtenaren vaststellen. Het kan er echt niet meer af bij menigeen, maar an ders zouden we ze als het ware een drie procent plus in plaats van de stakers de drie min te, gunnen. De Bijenkorf geeft in de landelijke dagbladen aan, dat er met 30% korting ook in het bedrijfsleven nogal wat ingeleverd wordt. Een concern, dat een beroep op over heidsgelden deed waarvoor begrijpelijk een stokje werd ges token maar nu met fikse kor tingen de detailhandel in moei lijkheden brengt. Als onderne mers staken, loopt de schade nog meer op. Ze snijden niet graag in eigen vlees. De rabobanken Sint Maartensdijk en Tholen met zes kantoren en 35 personeelsleden willen volledig samengaan. De besturen en colle ges van raad van Toezicht hebben daarover overeenstemming be reikt. In maart beslissen de leden van de twee betrokken banken of de fusie een feit wordt. Als dat doorgaat, betekent dat in 1 jaar tijd een halvering van het aantal zelfstandige Rabobanken op Tho- len/St. Philipsland: van 4 naar 2. Eerder gingen St. Annaland en Poortvliet samen. Het hoofdkan toor van de nieuwe bank komt in St. Maartensdijk met dhr. J. de Waard als Hoofddirecteur. St. Maartensdijk en Tholen werk ten al veel samen op het gebied van verzekeringen, opleiding, uitzet tingen en middelen. Met deze sa menwerking is een verdergaande automatisering eerder rendabel. De kantoren in St. Philipsland en Tholen zijn recent gemoderni seerd en geautomatiseerd, terwijl St. Maartensdijk onlangs de bovenverdieping erbij trok. Ook daar is de bankautomatisering al in de praktijk gebracht. Alle on derdelen van beide banken worden in 'elkaar geschoven, zodat de dienstverlening gehandhaafd blijft. Grote schade ontstond er zondagochtend aan de loods van Motorhome Zeeland van dhr. Lobbezoo aan de Molenweg in Oud- Vossemeer. De storm blies twee muren uit het gebouw. De daarachter gelegen woning liep geen schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich ook niet voor. ingsconstructies gelegen aarden belopen: verwijding of uitdun ning van de grasmat met een eer ste aanzet van grondverlies en daarnaast een aantal plaatsen met een beschadiging of grondverlies tot een diepte van 1 tot enkele de cimeters, totaal circa 20 m3. Direct nadat de beschadigingen waren geconstateerd, is een begin Hij roemde dinsdagmiddag tij dens de waterschapsvergadering in Scherpenisse de inzet van me dewerkers en bestuursleden tij dens de storm. "De spontaniteit heeft me bijzonder goed gedaan. Tijdens de bespreking van het ontwerp-programma van welzijn- sactiviteiten 1984 plaatste Den Hertog woensdagavond vraagte kens bij de 13.394,74 voor de stichting Jeugdtandverzorging West-Brabant, Tholen en Sint- Philipsland. Het bedrag is geba seerd op 787 kinderen a 17,02. Maar 25% van de Thoolse school jeugd doet er aan mee en b en w constateren een verdergaande da ling. De gemeentelijke- bijdrage voor 1984 is teruggebracht tot het ni veau dat de ziekenfondsraad heeft aangegeven voor collectieve pre ventie, namelijk 10% van de totale kosten. De stichting komt op 11.7% uit omdat het overkoepe lend orgaan van de particuliere ziektekostenverzekeringsmaat- schappijen tot dusverre nog niet bijdraagt op basis van de 90% re geling. ,'Moet de schooltandarts wel blijven bestaan? Moeten we deze voorziening niet afbouwen nu er zes tandartsen zijn en spreekuren in bijna alle kernen. Ieder gezin heeft een eigen tand arts en die relatie is belangrijk. Het percentage van 25% dat nu van de jeugdtandverzorging ge bruik maakt, is erg weinig", zei zuster De Jong. "We kunnen niet zo maar van de stichting af, maar we zullen ons erover beraden,', antwoordde wethouder Versluijs. VVD-raadslid J. v.d. Heuvel sig naleerde diverse klachten over de schoolartsendienst. "Afspraken worden niet nagekomen en de sa menwerking met de Thoolse huisartsen is slecht. Er is nader onderzoek nodig en ik maak be zwaar tegen de subsidie totdat er meer aan het licht gekomen is over deze zaak", zei v.d.Heuvel. "Dit heeft de speciale aandacht", liet Versluijs weten. "De moei lijkheden zijn regelmatig bespro ken met het bestuur en de arts en binnenkort praten we er weer met de schoolhoofden over." De schoolartsendienst kost vol gend jaar 6,077 per inwoner. Aangezien de uitgaven voor 98% bestaan uit personeelskosten, is er geen bezuiniging mogelijk. Het rijk betaalt 45% van de perso neelskosten. Zr. de Jong constateerde een tegenstrijdigheid tussen een lage re subsidie voor het comité War me Maaltijden Tholen(van 52 mille in 1983 naar 32.000 gulden volgend jaar) en een hogere bij drage aan de Indicatiecommissie wet op de bejaardenoorden(van 26 naar 31.000 gulden). Met het langer zelfstandig wonen van be jaarden wilde zij de warme maal- tijdendienst als eerste levensbe hoefte eerder uitbreiden. Wethouder P. van Schetsen legde uit, dat de Indicatiecommissie een verplichting is. Uit de rekening 1982 en de begroting 1984 bleek recent, dat 26 mille te laag is. Het gaat om 75 bejaarden die voor opname in een bejaardentehuis beoordeeld worden. Die 400 gul den per geval zijn personeelskos ten, aldus Van Schetsen. Ten aanzien van de warme maal tijden zei Versluijs, dat de dienst verlening niet vermindert door de lagere subsidie. De bezorgings- kosten zijn alleen minder, maar als er meer bejaarden van de dienst gebruik willen maken, werkt de gemeente daaraan mee. Den Hertog en SGP-raadslid M. Dijke legden de vinger bij de sub sidie voor Jeugd en Gezin in Middelburg(van 10,25 naar ƒ0,2266 per inwoner). Versluijs wees erop, dat Jeugd en Gezin samen met de Telefonische Hulp Dienst THD en het Gehandicap ten Adviesbureau in een pakket zit. Hij was daarmee niet zo blij, maar aan de andere kant was hij gelukkig dat het aantal gevallen waarmee Jeugd en Gezin op Tholen te maken heeft, onder het gemiddelde ligt. Den Hertog noemde de verhoging van de THD-bijdrage van 22 ct naar fO,2637 per inwoner over dreven. Het interkerkelijk jeugdwerk Poortvliet zou volgens mevr. Van Maanen(werkgroep jeugd- en jongerenwerk) uit Oud-Vosse meer wel subsidie moeten krijgen, maar A. Hommel vond namens de werkgroep sociaal-cultureel werk unaniem van niet. In het geding was hierbij het gebruik van een kerkelijk verenigingsgebouw(de Poortvlietse jeugdgroep is niet bij een bepaalde kerk aangesloten), zonder dat aangetoond is, dat 't Ouwe Raed'uus niet benut kan worden. PvdA-raadslid I.C. Moerland onthield zich over het totale pro gramma van advies omdat hij de stukken pas I week binnen had. C. van den Berge(tennis) en J.A. van Nieuwenhuuijzen(voetbal) deden dat ook, op het sportgedeelte na. Raadslid Dijke maakte nog een principieel voorbehoud bij de subsidie voor een aantal vereni gingen. Advertentie I.M. Als je de krant opslaat, lees je over stakingen en stiptheidsacties, maar onze mensen vatten hun taak anders op. Als je 't met ons eens bent, mag je 't wel met ap plaus ondersteunen", zei de dijk graaf, wat gebeurde. Het hoofd van de technische dienst, ing. M.J. Giljam. had een stormvloedrapport gemaakt over het ochtendgetij van 27 novem ber. In de nacht van 26 op 27 no vember is de in de loop van zater dag ontstane straffe wind uit z.w. richting aangewakkerd tot zeer zware storm, eveneens uit z.w. tot z.w.w. richtingen. In de tweede helft van de nacht, omstreeks 4.00 uur. werd aan de monding van de Oosterschelde een windkracht van II tot 12 op de schaal van Beaufort gemeten. Deze zeer hoge windsnelheden hebben zich zeker vier uur achtereen gehandhaafd. Het ochtend hoogwatergetij van 27 november zou volgens de ge tijtafel om circa 8.23 uur te We- meldinge een hoogte bereiken van N.A.P. 1.51 m. van de storm vloedwaarschuwingsdienst zijn geen waarschuwingen of verr hoogde waterstandsvoorspellin- Sinterklaas werd zaterdagmiddag in Tholen door een groot aantal, meest jeugdige, inwoners met enthousiasme ontvangen. De wind waaide door de kale bomen op de Markt, toen hij in vol ornaat de kiosk opkwam. De Sint kreeg van burgemeester Baerends speciale toestemming voor een hartversterkertje: bisschopswijn. Honderden blije, maar ook enkele bange kinderen stonden, stijf hand in hand met hun ouders, zaterdag middag om 2 uur op wacht aan de steiger van de Thoolse haven. Ge lukkig bleef de regen weg, maar Sinterklaas kwam wel. Samen met het St. Nicolaascomité en 4 van zijn trouwe knechten aan boord van de Th. 19. Voorzitter J.J. Heuseveldt en penningmees ter A. de Bruin van de onderne mersvereniging begeleidden de Sint naar een gesloten koets. Voorop Concordia, de bekende harmonie met de drumband en de majorettes, die ook het wachten op de Sint al hadden opgeluisterd met enkele bij deze gelegenheid passende liedjes. Het meezingen met deze wijsjes zou weieens beter kunnen, maar dat was voor de Sint geen belemmering zich naar de kiosk op de Markt te begeven, waar burgemeester E. Baerends al stond te wachten. De hoofdpiet had zich volgens mevr. J. Boo(- Ketelaars van het St. Nicolaasco mité uit de voeten gemaakt, dus de burgemeester moest vast be ginnen. Hij heette de goedheilig man welkom en adviseerde de Sint, nu er nogal wat minder geld beschikbaar was, zijn inkopen maar bij de Thoolse Middenstand te doen, aangezien deze én goed en goedkoop zijn. De Sint kon het niet nalaten in zijn toespraak de burgemeester om toestemming te vragen of "een glaasje bisschopswijn na een drukke dag wel toegestaan was?" Ook de reconstructie van de bin nenstad was de Sint niet ontgaan: "Ik denk dat Tholen voor twéé straten stenen te kort komt, want altijd liggen er een paar opgebro ken". Maar ook vertelde de Sint aan de kinderen dat hij boos offde douane was geweest, ze wilden de pakjes volgens hem tegenhouden. De muziek die daarna door Con cordia werd gespeeld klonk vol gens de Sint een beetje vals. Hij vroeg dirigent P. Steijns hoe dat mogelijk was bij een muziekvere niging die pas een prijs behaalde. Het bleek dat enkele zwarte pie ten, (2 waren druk in de weer op de kiosk), muzikale noten strooi den in plaats van pepernoten, en dat was goed te horen. De kinde ren riepen stoute pieten van de daken rondom de Markt naar de kiosk en na het zingen van enkele liedjes was het feest weer klaar. Maar de jongsten (tussen 4 en 11 jaar) kregen een leuke middag in Meulvliet, georganiseerd door de fanclub van Pinocchio aangebo den. De Sint reed ook nog langs Ten Anker waar alle bewoners enthousiast de Spanjaard begroe ten, evenals onderweg naar Meulvliet toe. Daar waren 330 kinderen. Biselo en Xandra waren de sterren van deze middag. Dit sympathieke Belgisch echtpaar verzorgde een goochelshow met veel komische toestanden. De Sint keek het deel voor de pauze mee met de kinde ren, maar daarna moest hij weer vertrekken naar elders. De goo chelaar betrok de jeugd steeds bij zijn optredens, enkele kinderen behaalden zelfs een diploma. Er waren allerlei verdwijntrucs, maar het spelen met de vele ballonnen waarvan dieren werden "geto verd" was ook bijzonder leuk. Het ballet "The Young Peanuts" stal de show. en het is te zien dat cho reografe Maryse Verhulst druk in de weer is met deze jonge ballet groep. Het geluid en de belichting bij deze 'professioneel verzorgde show waren in handen van M. Dirkx.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1