Gemeenteraad St. Philipsland verwerpt begroting de Wimpel Belastingverhoging Flipland uitgesteld tot begroting '84 Modebrillen Groene Kruis Tholen met kans op verpleegkundige in Stavenisse Waterschap Tholen Open dag zuivering BezwarenSGPtegen gemeentegarantie jongeren Donderdag 24 november 1983 EENDRACHTBODE Scheidend voorzitter Kosten stemde met oppositie mee De gemeenteraad van St. Philipsland nam donderdagavond een zeldzaam besluit met het niet goedkeuren van de begroting 1984 van de stichting Dorpsbelangen. PVAB en CDA stemden tegen omdat de Wimpel meer zou moeten bezuinigen en wethouder A. Kosten(Gemeentebelang), tevens voorzitter van Dorpsbelangen, gooide z'n kop in de wind, toen hij vond dat de raad 't beter wilde weten dan de accountant. Alleen de SGP stemde met de begroting in, hoewel men 't ten aanzien van de bezuinigingen wel met de PVAB en het CDA eens was. Rekenmeesters Energiebesparing Deuren open Geen illusie BOEKEN? Kom kijken! Ring 66 - St. Annaland Heijboer met veel in voorraad Vervolg van pag. 1 Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots De gemeenteraad van St. Philipsland heeft de verhoging van de belastingen uitgesteld tot 8 december. Iedereen was 't er over eens, dat een beslissing over stijging van de tarieven en belastingen beter thuishoort bij de begrotingsbehan deling. Huisvesting jongeren Steeds de nieuwste kreaties van de grote modehuizen. Keuze in alle prijsklassen. Fortuinstraat 8 - Telefoon 34272 BERGEN OP ZOOM De ledenvergadering van het Groene Kruis Tholen-Sint-Philipsland in, "De Sto ve" te Stavenisse mondde maandagavond niet uit door uitzonderlijke belangstel ling van de leden. Dat was met een 30 tal plus verpleegkundigen plus bestuur wel bekeken. Maar zowel openingswoord, verdere agendabehandeling en de causerie van apotheker F. Raad uit Halsteren, gevolgd door een forum, maakten er een interesssante bijeenkomst van. Tijdens de discussie werd benadrukt, dat de huis arts de vertrouwensman of vrouw in toenemende mate moet zijn, ook wanneer men te weinig resultaat ziet van de plaatselijke behandeling. Niet schromen kenbaar te maken dat men verder wil, hetzij naar specialist, hetzij naar een homeopatisch arts of welke andere geneeswijzen er tegenwoordig zijn. Maar doe het wel in overleg met de huisarts. Dat is voor beiden het beste als men er later weer op moet terugvallen. Doe alles in overleg met de huisarts $)ames Qh&f&pper o/o&i£)wadët PERMANENT "SUKSES" Eerste lijn Lidmaatschap De Vossemeren er ook bij. Medicijnen en gebruik Bijsluiter Demagogie Scholen Rampenplan "Er is niets bezuinigd, zoals we vorig jaar hebben bepleit", zei A.P. Kornaat(PVAB). "De ge meentelijke bijdrage in het tekort van de Wimpel wordt steeds ho ger. Voor volgend jaar moeten we 79.335 gulden aanzuiveren. Dat wordt wel gedeeltelijk veroor zaakt door het besluit, de beheer der 40 uur in loondienst te nemen, maar voor onderhoud is er 6000 gulden uitgetrokken tegenover dit jaar 2000 gulden", aldus Kornaat. J. de Jager(CDA) constateerde een verhoging van 30% in twee jaar: 9ien opzichte van 1983 en 21% ten opzichte van 1982. "Ook de gemeente moet bezuinigen, dus alle verenigingen e.d. dienen mee te doen. De stichting Dorps belangen heeft de bezuinigings ronde echter niet zo erg aange voeld", zei De Jager. L. den Engelsman(SGP) zei graag met de vorige sprekers acoord te gaan. "Ieder moet een klein beetje minder en dan hebben we 't nog niet over de verkapte subsidie die de Wimpel via de zaalhuur van verenigingen toevloeit", aldus Den Engelsman. Burgemeester T.A. Vogel vond, dat de raad niet de illusie moest hebben, dat het tekort van de Wimpel minder wordt. "Gezien een recent brandrapport zal het tekort alleen nog maar toenemen gezien de voorzieningen die nodig zijn." Wethouder Kosten liet Den En gelsman weten, dat de Wimpel in feite de verenigingen subsidieert, want als de werkelijke exploita tiekosten in de huur verrekend zouden moeten worden "Ik ben ook ontzettend blij, dat we zulke rekenmeesters hebben. De begroting is opgesteld door een accountant van de Vereniging van Nederlandse Gemeen- ten(VNG) en er is geknepen waar mogelijk was. Op het gebouw is nog nooit afgeschreven, terwijl 2% per jaar toch normaal is. Als het dorpshuis ouder wordt, is dat ge woon nodig. Je kunt met oog kleppen oplopen door niet te re serveren voor onderhoud en niet af te schrijven. De rest bestaat uit vaste kosten en daaraan is niet te sleutelen, zoals loon en sociale lasten. En 6000 gulden voor on derhoud is niet veel. De begroting is opgesteld door een man die 't kan en als de raad het beter weet en de wijsheid in pacht heeft, ik niet. Dan vraag ik hoofdelijke stemming en dan kunnen we de tegenstemmers de volgende keer de begroting laten uitrekenen", zei Kosten. De burgemeester benadrukte, dat verlies gewoon een gevolg is van het hebben van een dorpshuis. Hij wilde wel eens meer argumenten horen van Kornaat en De Jager. Kornaat trok de cijfers in twijfel. "Voor energie en water is 21.000 gulden geraamd tegenover vorig jaar 20 mille. Dat kan lager met het treffen van voorzieningen in de Wimpel. Het rode potlood moet worden gehanteerd. Dat is mogelijk", zei het PVAB-raadslid. "Ik denk er hetzelfde over. Vorig jaar heb ik 't ook al gezegd en nu is er 4000 gulden meer uitgetrokken voor onderhoud: 6 in plaats van 2000", aldus De Jager. "Bezuinigen moet ook kunnen", zei de burgemeester. "De kosten van energie en water gingen vorig jaar al over de 20 mille heen. In de OGB en verzekering zit geen ver laging. Onderhouds- en energie kosten blijven als enige over om te bezuinigen', zo concludeerde de raadsvoorzitter. Volgens Kosten is de c.v. nodig aan vervanging toe. "Het verou derde ding gebruikt veel olie." Hij bracht verder naar voren, dat de administratie, die voorheen op de gemeentesecretarie gebeurde, nu 3000 gulden kost. Onderhoud wordt voor een deel door de be heerder uitgevoerd maar er komt meer onderhoud aan gymnastiek- toestellen, enz., zodat de wethou der 6000 gulden reëel noemde. "Als je maar leest", wreef hij Kornaat en De Jager onder de neus. Wethouder L. Walpot kwam hem te hulp: "Als Kornaat en De Jager zeggen dat de energiekosten om laag moeten, dienen ze aan te ge ven of er geisoleerd moet worden en de c.v. op aardgas omgebouwd dient te worden. Maar ze moeten niet met kritiek zonder meer ko men", vond Walpot. De burgemeester kon zich inden ken, dat van gesubsidieerde in stellingen als de Wimpel ook het rode potlood verlangd wordt. Hoewel het een zelfstandige stichting is, houdt de Wimpel nauw verband met de gemeente. "Maar de raad moet met een ant woord genoegen kunnen nemen", vond de burgemeester. "Het stichtingsbestuur is verant woordelijk en die moet suggesties doen voor bezuinigingen. De ver- warmingskosten kunnen beperkt worden als je meemaakt, dat 's avonds laat de verwarming volop werkt, terwijl de achterdeuren open staan", aldus Kornaat. "Laten we 't een beetje hoger houden. Geef voortaan de daar voor verantwoordelijke een tip. Bij mij staat de deur ook wel eens open", zei de burgemeester. Toen 't op stemming aankwam, werd het vóorstel van b en w om de begroting 1984 van de Wimpel met een aantal wijzigingen goed te keuren, met 4 tegen 3 stemmen verworpen. "De begroting is niet aanvaard", constateerde de bur gemeester wat weemoedig. "Dat is dan prima", was de reactie van Kosten. Kosten treedt per 1 januari af als voorzitter van de Wimpel, zodat de raad een opvolger benoemde. De burgemeester kreeg alle zeven stemmen. Hij dankte Kosten voor zijn inbreng. "U had het niet altijd onverdeeld genoegen voorzitter te zijn, waaraan u veel tijd en ener gie besteedde. Het feit heeft zich gewroken, dat een bestuurlijke functie verenigd wordt met een politiek geladen zaak als het voorzitterschap van de Wimpel. Kosten heeft 't aan den lijve on dervonden. Misschien is 't beter dat een benoemde in plaats van een gekozen bestuurder het Wim pel-bestuur leidt, maar ik sta niet te trappelen. Ik wek ook geen il lusies dat het nadelig saldo naar beneden zal gaan. De Wimpel is er voor het verenigingsleven en met hogere huren ga je verenigin gen weren", zei de burgemeester. Kosten zei het voorzitterschap al tijd heel graag gedaan te hebben, maar het werk laat 't niet meer toe. "Dat schat ik hoger", zei hij. De wethouder bevestigde de uit lating van de burgemeester dat hij vorig jaar al vol overtuiging had bedankt, maar door de perikelen met het omstreden schilderwerk door de beheerder was hij nog langer aangebleven. Advertentie I.M. ter waarborging van een Twee jonge werklozen zijn bij het waterschap in dienst gekomen in het kader van de werkgelegen- heidsverruimende maatregel. Vanaf 1 november werken ze een halfjaar: voornamelijk het snoei en van wegbeplanting en het aan- pen vlotte waterafvoer. Beantwoording van de vraag of de datum van de zomerschouw juist wordt gekozen, komt pas aan de orde als het omschakelingsproces naar mechanisch onderhoud suc cesvol zal verlopen. Bij mecha nisch onderhoud wordt immers gebruik gemaakt van zware ma chines, waardoor de grondgebrui kers er de voorkeur aan zullen geven, het klein onderhoud uit te voeren, direct na het oogsten van de gewassen. Deze vraag is, zolang het klein onderhoud door de grondgebruikers op chemische wijze plaats zal vinden, (nog) niet aan de orde, zodat ook hierin geen motieven kunnen worden gevon den om de zomerschouw af te schaffen. Met de ervaringen die volgend jaar opgedaan worden met de machine voor het mecha nisch onderhoud van de primaire waterlopen, wordt rekening ge- houderl bij het bepalen van een beleid ten aanzien van schouwing in de toekomst, aldus het dagelijks bestuur van het waterschap. A. Sluijmers uit Dongen stond in juni jachtrecht van een perceel zeedijk af aan C.M.A. Steendijk. De eerste wil 9 ha jachtrecht op de zeedijk van de Nieuwe Annex Stavenissepolder tot aan de Noord over 2 km. De totaalprijs is 25 gulden. De Jagersvereniging gaat ermee accoord. Voor de reconstructie van het Havenplein in St.Annaland wil de gemeente 308 m2 grond (behalve In januari wordt met een 'open dag, extra aandacht ge schonken aan de ingebruik neming van de uitgebreide zuiveringsinstallatie in St. Maartensdijk. Momenteel worden de pqm- pen geplaatst voor de perslei dingen vanaf St. Annaland en Stavenisse. Half volgende week wordt er proef gedraaid, waarbij de installatie met ac tief slib van een andere zuive ring op gang wordt gebracht. Na de kinderziekten zal er mogelijk vanaf 1 december geen ongezuiverd afvalwater meer geloosd worden op de Krabbenkreek bij St. Anna land en de Oosterschelde bij Stavenisse. Dat betekent min der vervuiling en ook minder kosten voor het waterschap, die tot nu toe flinke bedragen voor de lozing aan het rijk moest betalen. Nu ook de gemalen Noord, Kadijk en Eendracht zijn geautomatiseerd, beschikt het waterschap over moderne in stallaties. Wouwsestraat 15. B.o.Z. Advertentie I.M. brengen van bezuining langs wa terlopen. Naast aanpassing van salaris en rechtspositie van het personeel, dienen jacht-, pacht- en visrechten voor zes jaar te worden verlengd. Pacht A.J. Smits te Stavenisse, jachtrecht J.J. Hage en J.C. Kooi- jrrtan te St. Annaland, Ph. Verduit uil Tholen. A.H. Friderichs uit Oud-Vossemeer. H. van Westen, W.D. van Doorn en J.A. van Nieuwenhuijzen uit Poortvliet en G. Larooy uit Scherpenisse. Oud-burgemeester van Stavenisse de dijksloot langs de Koelhuis- weg) van het waterschap kopen voor totaal 25 gulden, een sym bolische prijs. Het dagelijks bestuur wil een machtiging om voor 600.000 gul den te kunnen lenen en een max imum rekening-courant krediet in 1984 van 2 miljoen gulden. De storting op de 21 B-aandelen van nominaal 1000 gulden bij de Nederlandse Waterschapsbank moet verhoogd worden van 10 naar 25%: 150 gulden per aandeel is totaal 3150 gulden. orde kwamen die de persoon be- hetzelfde als een andere gemeen- troffen. Den Engelsman zag dat tegarantie." niet gebeuren: "Het is precies Wethouder Walpot rekende voor. SGP-fractievoorzitter L. den En gelsman deed donderdagavond een ordevoorstel om de belasting verhoging pas in december te be handelen. "Het is toch een be langrijk onderdeel van de begro ting en de inkomstenderving die door deze latere goedkeuring ont staat, is slechts gering", zei Den Engelsman. J. de Jager(CDA) ging daar volle dig mee accoord. "In de algemene beschouwingen geef je het beleid toch aan", zei het CDA-raadslid. "Wij hebben dit al horen ritse len", liet de burgemeester weten. "Voor 1 december moesten we verzoeken tot goedkeuring van belastingverhoging indienen, maar uitstel heeft alleen voor de leges en de begraafrechten gevol gen, dus de schade is niet al te groot. Op de OGB heeft dit uitstel geen invloed. Daarom nemen b en w het voorstel over", aldus de burgemeester. Wethouder L. Walpot maakte aan 't begin van de vergadering op merkingen over de notulen van de vorige keer. Bij de discussie over de IZA-ziektekostenregeling vond hij te weinig terug over Gods Woord. Gezien het gewicht van de zaak en de mogelijkheid van een homofiele relatie, dient het SGP-standpunt duidelijk vermeld te worden. Andere chr. partijen hebben hierbij een klakkeloze, meegaande houding aangeno men, aldus Walpot, die de uitge typte tekst van de bandrecorder overhandigde. De burgemeester merkte op, dat de notulen volgens het reglement van orde een zakelijke inhoud van het besprokene weergeven, maar hij had geen bezwaar tegen een iets uitvoeriger vermelding van de principiële discussie. Kornaat vroeg zich af, of b en w tevoren niet de notulen lezen voordat die naar de gemeenteraad gaan. De secretaris en de burge meester bleken dat gedaan te hebben, maaar het manco van Walpot was hen niet opgevallen. De gemeentegarantie voor de geldlening van mej. A.M. Fontij- nèlen behoeve van aankoop van de woning Noordweg 7 mondde uit in een uitvoerige discussie. De burgemeester waarschuwde voor af, dat hij in besloten zitting zou gaan, wanneer er bezwaren aan de lliltiii Illllil i V GEOPEND DINSDAG T/M ZATERDAG Advertentie IM Voorzitter M.C. Noorthoek richt te zich in zijn welkomstwoord nog wel in het bijzonder tot vertegen woordigers van het gemeentebes tuur, maar die waren er niet, want het was maandagavond ook openbare raadsvergadering. Wel aanwezig was er een vertegen woordiger van de provinciale ve reniging Het Zeeuwse Kruis en voor het geheel of een deel van de vergadering ook de artsen De Looze, Mellema, Kale en Veld man. Dokter van der Bel liet be richt van verhindering. De voor zitter wees er vervolgens op, hoe deze kruisbasis met de algemene ledenvergadering jaarlijks per kern rouleert. Ditmaal is een huis-aan-huis folder bezorgd met de nodige informatie over het kruiswerk. Het doel van de vereniging is het verlenen van professionele ge zondheidszorg om het functione ren van thuiswonenden te opti maliseren. Dat houdt ook een streven in om de patiënten zo lang klassiek comfort Dé oplossing voor uw haarproblemen Tel. 01640-33317 B.o.Z., Boutershemstr. 51, nabij stoplichten Westersingel Advertentie I.M. mogelijk in de eigen situatie te la ten verblijven. Daartoe zijn er de verpleegkundigen en ziekenver- zorgdenden. De wijkgezond- heidszorg is in principe voor iedere burger toegankelijk. Over igens zijn er bij overheid en bur ger op dit terrein ook toenemende zorgen. Het systeem van de ge zondheidszorg is zo complex en verbrokkeld, dat de samenhang tussen de voorzieningen ontbreekt en er jaarlijks steeds groter be dragen mee zijn gemoeid. De noodzaak van effectieve aanpak deed de overheid de dure intra murale zorg terugdringen ten gunste van de extra murale zorg. Het streven van de overheid is er dan ook op gericht de gezond heidszorg in de eerste lijn te ver sterken, zö vervolgde de heer Noorthoek zijn openingswoord. De Thools-Sint-Philipslandse ba sis heeft de zorg van acht wijkge- bouwen. waarvan het merendeel na de ramp 1953 werden gebouwd en het onderhoud daarvan steeds meer vergt. Vakatures bij het per soneel door mutaties kunnen nu vrij snel worden vervuld. Door groei van het ledental en verster king van de eerste lijn, werd door het bestuur een aanvraag inge diend voor een wijkverpleegkun dige te Stavenisse. Daardoor zou in een behoefte voor deze kern worden voorzien. Hopelijk lukt dit in het thans lopende vereni gingsjaar. De voorzitter tipte ook de per l april ingevoerde 24 uurs zorgverlening nog aan, waartoe Tholen en Sint Philipsland als proefproject voor 2 jaar werd aangewezen. Op een hierover la ter op de avond gestelde vraag werd geantwoord dat het nu goed loopt en in een behoefte blijkt te voorzien. De ervaring kan in elk geval dienstig zijn voor eventuele verdere invoering elders in den lande. De voorzitter wees er vervolgens nog op, hoe de staatssecretaris van WVC voor 1984 de nieuwe be dragen voor contributie en eigen bijdrage heeft vastgesteld. Voor deze basis blijft dit 40,— waar van 38,50 aan de alg. ver. moet worden afgegeven. Voor niet-le- den wordt 96,25 per jaar per persoon die hulp nodig heeft ge vraagd. Is men nog geen drie maanden lid en is er dan hulp no dig, dan wordt 57,75 betaald. Uit deze cijfers kan duidelijk zijn, dat het lidmaatschap een belang rijke zaak is. De heer Noorthoek besloot zijn openingswoord met alle bestuurders, plaatselijke ra den, medewerksters en medewer kers dank te zeggen voor hun inzet in het afgelopen jaar. Hopelijk kan het kruiswerk ten dienste van de zorgverlening voor de mede mens ook komend jaar doorgang vinden. In het bestuur werden A.C. Breure uit Sint Maartensdijk en C. van Dijke uit Sint Annaland herkozen. In de plaats van de zich niet herkiesbaar stellende M. Aarnoudse te Oud-Vossemeer werd het voor die kern al eerder benoemde plv. bestuurslid A.M. Geluk in het bestuur gekozen. De grote lijnen van het jaarverslag 1982 werden in ons vorig nummer al behandeld. Onder het hoofdstuk uit dat jaar verslag waarin de samenwerking met andere hulpverleners werd ondergebracht komt ook voor het samenwerkingsverband van een commissie bejaardenopname. Dokter A.W. de Looze uit Oud- Vossemeer kreeg op zijn informa tie te horen, dat in die commissie ook de bejaardentehuizen "Ten Anker" en "Sint Maartenshof' zijn vertegenwoordigd. Dokter de Looze wees er op, hoe door ge meentelijke en zelfs interprovin ciale samenwerking in Nieuw- Vossemeer het bejaardentehuis "De Vossemeren" tot stand kwam. Daar zijn ook inwoners van Oud-Vossemeer en Sint Phi lipsland opgenomen. Dokter De Looze was van oordeel, dat in ge noemd samenwerkingsverband ongetwijfeld ook de directeur van "De Vossemeren' zitting, c.q. inspraak zal willen hebben en hij hoopte dat hij daartoe zou worden uitgenodigd. De voorzitter meen de, dat dit waarschijnlijk geen be zwaar zal opleveren. Niet exact kon nog worden gemeld, hoeveel patiënten door de 24 uur's verzor ging uit een verpleegtehuis ge houden konden worden. In de startperiode zijn er zo'n 30 pa tiënten voor die verzorging inge schreven. Een volgend half jaar zal er wellicht meer zicht zijn op de resultaten, c.q. gevolgen hier van. Bij bespreking van de balans en definitieve afrekening 1982 gaf penningmeester C. Meertens nu en dan wat toelichting op bepaal de onderdelen, die mogelijk mis verstand zouden kunnen oproe pen. Zo constateerde zuster C.P.A.M. van Vliet uit Sint An naland, hoe de energiekosten voor het gebouw Scherpenisse opval lend veel lager zijn dan voor de andere groene kruisgebouwen. De heer Meertens antwoordde dat het verschil vooral het gevolg is van het daar niet aanwezig zijn van een bovenwoning. De totale kosten 1982 liggen tegen l miljoen gulden aan. Bij de begroting Ï9S4 wordt dat miljoen overschreden. De oud-voorzitter C.J. Moerland uit Stavenisse kreeg op dit jaar stuk op zijn vragen wat nadere informatie van de penningmees ter, maar dat weerhield de alge mene goedkeuring niet op zowel balans als begroting. De statuten, sinds 1973 niet meer gewijzigd werden aangepast, waarbij de le denvergadering overigens niet zo veel bemoeienis had, aangezien die wijzigingen al eerder in de plaatselijke raden behandeld wa ren. Zonder dat de aanwezige le- denvan alle finesses op de hoogte kwamen was er tegen deze aan passingen geen bezwaar. Op Tholen en Sint Philipsland is geen apotheker gevestigd. De kernen zijn niet groot, de afstand daartussen weliswaar ook niet, maar toch problematisch voor zo'n vestiging. Het hiaat op het platteland wordt veelal uitstekend opgevuld via apotheek-houdende huisartsen. Dat is ook in deze re gio het geval. Voor wat de apot heek betreft was vele jaren Bergen op Zoom het dichtst bij. Nu is er ook in Halsteren een nog jeugdige apotheker gevestigd. Die, de heer F. Raad, was uitgenodigd door het Groene Kruisbestuur een praatje te houden over medicijnen en het gebruik daarvan. Dat gebeurde maandagavond in vlot tempo aan de hand van dia's. De heer Raad belichtte in het kort eerst de werkwijze van de apotheker. Met recept van huisarts of specialist komt men bij de apotheker. Die gaat niet zo maar "inpakken en wegwezen". Zorgvuldig wordt nagegaan of alles klopt. Van de voorgeschreven medicijnen wordt nog een klein deel zelf gemaakt, maar het meeste komt van het pharmaceutische groothandel. De apotheker heeft met drie hoofd groepen medicijnen te maken. De U.R., die uitsluitend op recept wordt verstrekt, de U.A. medicij nen, die uitsluitend in de apot heek te koop zijn en de zgn. vrije groep, die men zowel bij apothe ker als drogist kan verkrijgen. De heer Raad behandelde voorts de medicijnen met lokale werking, zoals de zalf op de wond en de niet lokale werking, die opgenomen in de bloedbaan door het gehele li chaam trekt. Uiteraard is vooral ook bij het laatste de dosering een uiterst belangrijke zaak en de we tenschappelijke ontwikkeling gaat steeds meer in het gebruik van l dan bijv. 4 tabletten per dag. De apotheker vertelde eveneens hoe de zetpil bij 35 graden smelt, zo dat er tegelijkertijd advies bij kwam die koel te bewaren, het geen trouwens vrij algemeen geldt voor medicijnen. Hij vertelde eveneens over de hoofdwerking van het medicijn en de mogelijke bijwerking. Algemeen bekend is dat de aspirine de hoofdpijn kan doen verminderen, c.q. wegne men, maar het veelvuldig gebruik daarvan niet best is voor de maag. De hoofdwerking is dus nodig, de bijwerking niet. De heer Raad erkende dat de pa tiënt best mag weten, welke me dicijnen hij gebruikt, maar was toch niet zo weg van de zgn. bij sluiters. die vaak voor de mensen onleesbaar zijn of een zo om vangrijke opsomming geven van bijwerkingen, wat eens in een ge voelige situatie was geconstateerd, dat het een patiënt er eerder toe brengt "dat spul" dan maar weg te gooien, omdat hij het middel veel erger ziet als zijn kwaal. Dat is natuurlijk niet zo. De apotheker uit Halsteren adviseerde ook bij verandering van huisarts of spe- cialistenbezoek c.q. ziekenhui sopname mee te delen, welke me dicijnen tot dusver werden ge bruikt om vervolgens ook het be waren en het tijdig weggooien in zijn betoog mee te nemen.In principe is alcohol- en medicijn gebruik verwerpelijk en zeker niet zonder overleg met de'behande lend arts. Geneesmiddelenge- bruik tijdens zwangerschap en borstvoeding werd eveneens aan getipt. In een daarna gevormd forum met apotheker Raad, dokter Mellema uit Tholen en zuster T. van Broekhoven uit Scherpenisse werden verschillende schriftelijke en mondelinge vragen beant woord met een benadrukken, dat er beslist geen onderscheid is tus- sen ziekenfondspatiënten en vrij willig verzekerden voor wat re- ceptenvoorschrijving betreft. Met betrekking tot de homeopatische geneeswijze bleken de deskundige meningen in zoverre verdeeld, dat allen afwijzend stonden tegen consulten bij zich noemende, maar niet academisch gevormde homeopathen. terwijl voor de wel bevoegde hom. arts wat minder twijfel bestond na bewezen resul taten, al blijft de geloofwaardig heid als psychisch onderdeel bij een patiënt ook steeds een be langrijke zaak. Niettemin bleef de suggestie dat of een huisarts dat nu wel of niet plezierig, dan wel gewenst vindt, zijn patiënt die een ander wil raadplegen anders te adviseren, het een goede zaak op zich blijft in alle gevallen die huisarts wel op de hoogte te stel len. c.q. te houden. Begrijpelijk was op de al gevorderde avond voorzitter Noorthoek de tolk van de aanwezigen om dank te bren gen aan apotheker Raad en een het forum, evenals aan de leden voor de goede besprekingen. vergadering en dat er 320 jongelui in St. Philips land nog bij hun ouders wonen. Als er daarvan 32 een hypotheek afsloten en 3 zouden er niet aan hun verplichtingen voldoen, geeft dat financiële risico's voor de ge meente. "Het is ook principieel onjuist dat iemand bij vader en moeder weggaat en in dezelfde gemeente zelfstandig gaat wonen door via gemeentegarantie een beroep te doen op de overheid", zei Walpot. "Dat beroep op de gemeenschap is misplaatst, want de raad heefi de mogelijkheid voor gemeente garantie ingesteld. Volgens Wal pot zijn jongeren tweede rangs burgers", zei Kornaat, die graag van de SGP-wethouder wilde we ten of mej. Fontijne aan de rich- tijnen voldeed. Na een herhaalde vraag kwam dat er uit: "Precies op het puntje vol doe ik niet aan de regels, maar ik handel naar de geest en niet naar de letter", zei Walpot. De Jager vond. dat de wethouder weinig vertrouwen had in jonge lui. "Het ministerie van volks huisvesting erkent het, woonrecht vanaf achttien jaar. Er is een goedkeurend advies van het be middelend orgaan(over de finan ciële positie van de betrokkene). Ze voldoet aan alle eisen en alle andere zaken zijn niet van belang, anders ben je met een stukje wil lekeur bezig", zei het CDA- raadslid. De burgemeester zei die opvatting van Walpot ook zeker niet te de len. "De raad heeft regels gesteld en het is niet juist daarvan met de jeugd af te wijken. Het financiële risico is ook niet te groot, al zit 't er wel in." Walpot sprak over politieke de magogie en vond dat Kornaat en De Jager sterk waren in het trek ken van verkeerde conclusies. "Ik ben begaan met alle mensen van* uit de moederschoot, voordat ze geaborteerd worden of met eut hanasie geconfronteerd worden. Nederland was echter failliet als iedereen van het woonrecht ge bruik maakt. Ik ben niet zo volg zaam als De Jager en zit niet met oogkleppen op. Als ik nader op de financiële kant inga, raak ik persoonlijke zaken en uit piëteit, uit achting voor de jongere heb ik dat niet aange voerd", zei Walpot. "De opmerkingen van de wet houder slaan nergens op. Bij de AROB-rechter zou de betrokkene een procedure tegen de gemeente winnen", zei De Jager. De burgemeester bracht het voor stel in stemming, dat met 4 tegen 3 SG P-stemmen werd aangeno men. Wijziging van de gemeentegaran tie voor D. Jansen in verband met oversluiting van de hypotheek le verde geen problemen op. De raad delegeerde deze veranderin gen aan b en w, zodat het college voortaan bij wijziging van rente percentages of namen, de burger direct van dienst kan zijn. De kosten per leerling over 1982 stegen omdat de o.l.s. de Luijster gemiddeld door 73 leerlingen werd bezocht in plaats van de 77 waarvan uitgegaan was. Den En gelsman concludeerde, dat de chr. Kon. Julianaschool nog 14.000 gulden te goed had en de School met de Bijbel in Anna Jacobapol- der 275 gulden. Uit vaststelling van de onderwijs- vergoeding van 1978 t/m 1982 bleek, dat met 383 'A leerlingen in vijf jaar het gemiddeld aantal kinderen op de Luijster 76 was. Het bedrag per leerling is met 48,32 inclusief kosten van in- standhouding(onderhoud ge bouw) en 125,73 zonder deze kosten was overschreden. De vergoeding openbaar kleute ronderwijs 1982 was ook een ha merstuk, evenals de bestrating van het haventerrein voor 6500 gulden door de fa. Reijngoudt. Dat kar wei is al aangepakt, zodat de schippers rond de Kerst en jaar wisseling ruim baan hebben. In de regeling Districts Gezond heidsdienst DGD, waartoe de raad St. Philipsland in augustus schoorvoetend toetrad, moesten enkele wijzigingen aangebracht worden. Ontbindende voorwaar de is, dat oprichting en exploitatie -van de DGD niet budgettair neu traal verloopt. Van Hekken, Wal pot en De Jager meenden, dat 't toch een dure regeling wordt. Ze hadden er niet veel vertrouwen in. "We worden lekker gemaakt met subsidie, want de minister is er heel veel aan gelegen, dat de witte vlek verdwijnt. De 7 gulden start subsidie per inwoner heeft het ministerie zelfs al gestort. De ga rantie is, dat de exploitatie bud gettair neutraal verloopt", aldus de burgemeester. Walpot was er niet gerust op. "De ketting is zo sterk als de zwakste schakel. Eventueel lopen we met ons hoofd tegen een hogere in stantie op en dan verliezen we 't." De gemeenteraad stelde ook een rampenplan vast. "De eenvoud is ver te zoeken", merkte De Jager op en de burgemeester nam zich voor, elke morgen een halfuur in het dikke boekwerk te lezen om dan aan het rampenbestrijdings plan te kunnen werken. "We moeten inderdaad rhateriaal heb ben, want nu kun je niets inzetten bij een calamiteit op het Schelde- Rijnkanaal. Naast de brandweer misschien BB-materiaal", aldus Walpot. Zekerheid is er ook nog niet, want een deel van de BB-taken gaat naar het Rode Kruis, een ander deel naar de Mobiele Colonnes en een part naar de brandweer, aldus de Fliplandse burgemeester.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9