Ben je een individualist. ZLM werkweekproject na 20 jaar afgerond Oase van groen in de Polder Zes hoofdingelanden waterschap treden af BOUMAN POTTER Winkelacties Postabonnees Na 20 jaar De Wimpel Openstelling winkels Verlate boomplantdag rond chr. school in Steintjeskreek Twintig werkweken, sinds 1964 georganiseerd door de ZLM-kring Tholen en Sint Philipsland voor de Amerfoortse Scholengemeenschap, kregen vrijdag 18 november hun afsluiting met een reünie van alle gastvrouwen en gastheren, met ook zo'n 50 docenten en oud-leerlingen van die scholengemeenschap. Dat ging gepaard met niet alleen wederzijdse woorden van erkentelijkheid, maar ook met het uitwisselen van cadeaus. Zo schonken de Amerfoorters een prachtige zitbank voor De Oesterschelp en er werden drie bo men geplant, waardoor de binnenplaats van de school in aanzien steeg. Een plaquette met daarin Thoolse symboliek van beeldend kunstenaar Gerrit van Engelenhoven was het cadeau van de ZLM kring, waarmee de Amers- foorters huiswaarts keerden. Verder was er voor en tijdens het gezamenlijke koud buffet gelegenheid tot wat speeches en gezellige uitwisseling van herinne ringen. Opluchting __WON ING IN RICHTING ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. In De Oesterschelp slotreünie van Amersfoorters van Houte's Tapijt Super Tholen Eendrachtsweg 8 Tholen, tel. 01 660-2685 Een begrip voor kwaliteit en service! DEZE WEEK Donderdag 24 november 40e jaargang no. 2 Zomerschouw Zes hoofdingelanden van het waterschap Tholen tre den dinsdagmiddag terug. Burgemeester E. Bae- rends(gebouwd) wegens vele andere werkzaamheden en vijf ongebouwd-hoofdingelanden wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd: J.L.M. Geluk uit St. Maartensdijk, A.L.C. Brooijmans uit Tholen, A.M. van Engelen uit Oud-Vossemeer en J.A. Klompe en N.L. de Oude uit St. Philipsland. Geen bessen Zo'n 750 scholieren bij 75 gastgezinnen. Twaalfhonderd struiken en veertien bomen zijn vrij dagmiddag in Anna Jacobapolder rond de School met de Bijbel aan Steintjeskreek geplant. Dit alles ter ere van een verlate boomplantdag. Alle klassen van de lagere school namen het karwei, onder leiding van meester F. Ronner en juffrouw W. de Kok, voor hun rekening. Later voegden zich de kleuters, begeleid door juffrouw B. Dekker, hier nog bij. Een welkome versterking, gezien de grote hoeveelheid bomen en struiken. Immense aantallen Volgend jaar I Onder de gasten bijvoorbeeld ook nog oud-kringvoorzitter P.W.C. van Westen, die in de beginperio de nog leiding gaf aan deze kring, burgemeester A.A. Rijstenbil van Nieuw-Vossemeer met echtgeno te, ook nog als het gastvrij gezin, waar eens Amersfoorters vertoef den, terwijl de gemeente Tholen door wethouder J. Versluijs werd vertegenwoordigd. Na een kort welkomstwoord door kringvoorzitter M.C.J. Kosten kreeg de rector van de Amers- foortse scholengemeenschap de microfoon in de volle recreatie zaal van De Oesterschelp. Het viel de rector op dat zoveel opgeluchte gezichten hem aanstaarden. Eindelijk verlost van die lastige Amersfoorters, schertste spreker. Uit onmiddellijke reactie vanuit de zaal bleek evenwel dat de "lo gees" steeds welkome en leergie rige vertegenwoordigers van het Amersfoortse schoolleven waren geweest. De heer Höhle had nog een verrassing in petto. Een ge- Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. Rechte strepen, diagonale strepen In blauw, wit en grijs. Dat is in. Vooral voor slaapkamers en eenpersoons huishoudingen. Streep 's Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ17,— per halfjaar. Per jaar 33.— per post 40,50 per jaar Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw op rekening 8,25 Hoofdredakteur G. Heijboer. 20 jaar gewerkt aan land- bouwpromotie 0 Niet blijven wimpelen 0 Belastingverhoging in SL Phi lipsland nog wat verschoven 0 Alleen SGP wilde steun Re- hobothschool Stavenisse 0 Zes hoofdingelanden water schap treden af Studie over verbetering riole ring 0 VVD wil soepeler garantie koopwoningen 0 Samenwonen en huwelijk wel of niet scheiden 0 Het nut van het Groene Kruis 0 Over medicijnen en het ge bruik daarvan 0 De eendenkooi Anna Jacoba- polder in andere handen 0 Begroting dorpshuis de Wim pel verworpen 0 WHS ging toch de stoomboot in 0 SURPRISES? WAT NU DE KAALHOOFDIGE EEN GOUDEN KAM? 0 Dit nummer bestaat uit 20 pa gina's. De ZLM-kring presteerde het wtintig jaar lang met de nodige aanhang en medewerking om vooral het boerenbedrijf, maar tegelijkertijd Tholen en St. Phi lipsland in de gezonde realiteit te plaatsen. Dat gebeurde via een werkweek van middelbare scho lieren uit Amersfoort. Doelstel ling was, verkeerde gedachten over alleen de klomp, het boeren- petje en de bedstee te ontzenu wen, door stedelingen op de feiten te drukken. De leerlingen zagen in twintig jaar heel wat veranderen met moderne ontwikkelingen in de akker- en tuinbouw, de vee teelt, mechanisatie, andere afzet mogelijkheden en de daarbij be horende verwerking. Het bleek vruchtbare grond waarop geboerd werd. De stedelingen kregen meer respect vóór de grondige aanpak van teelten, waterhuishouding en het ondernemerschap van de boer. Er trad een wisselwerking op, want ook de gastheren en -vrouwen leerden ervan. Het ini tiatief slaagde dan ook naar beide kanten. Nog jaren kan 't vruchten blijven afwerpen. Tholen/St. Phi lipsland zijn er bij gebaat, dat het platteland en de agrarische sector in het bijzonder een goede indruk geeft. Die twintig werkweken hebben daartoe zeker bijgedra gen. Het dorpshuis St. Philipsland kreeg het laatste jaar veel meer belangstelling dan voor het ge meenschapscentrum goed was. Tijdens de Fliplandse raadsver- gpdering was er toch opnieuw een opmerkelijk gebeuren, toen de Wimpel-begroting 1984 niet werd goedgekeurd. Alleen de SGP- fractie ging er na wat wijzigingen door b. en w. mee accoord. De aftredende Wimpel-voorzitter en tevens wethouder A. Kosten hielp echter de oppositie (PVAB en CDA) om zijn eigen, zij het ge wijzigde, begroting af te stemmen. In de b. en w.-vergadering had Kosten zich bij de door burge meester Vogel en wethouder Walpot aangebrachte veranderin gen neergelegd. Er was ook geen sprake van een meerderheids- voorstel: het gehele college stond er achter. De grotere gemeente lijke invloed ten aanzien van re serveringen voor onderhoud was ook juist gezien het geharrewar in het verleden. Forse bedragen als aan de Wimpel kan een gemeen tebestuur zich zonder inspraak niet veroorloven. Zeker niet zo'n krap zittende gemeente als St. Philipsland. PVAB en CDA wilden bezuinigen op de post onderhoud en energie kosten en dat schoot bij Kosten helemaal verkeerd. Toch had hij zich een beter afscheid van de Wimpel (de burgemeester wordt nu voorzitter) kunnen wensen dan Dorpsbelangen zonder goedge keurde begroting achter te laten. Meer dan het b. en w. voorstel was er niet haalbaar. Kosten's stem gedrag leek op dat van de Thoolse SGP bij de OGB-verhoging: zon der argumenten kop in de wind. Dat is niet goed voor een ge meentebestuurder. Als landelijke regeling openstel ling winkels tijdens de feestdagen geldt het volgende: Voor de sin terklaasperiode zijn de winkels geopend tot 21.00 uur vanaf maandag 28 november tot en met vrijdag 2 december. Zaterdag 3 december is de sluiting om 17.00 uur. Voor de kerstperiode is er opening tot 21:00 uur vanaf woensdag 21 t/m vrijdag 23 december met za terdag 24 december normale slui ting. Voor oud en nieuw geldt voor za terdag 31 december ook geen af wijkende sluitingsregeling, dus zijn de winkels dan op de normale tijd dicht. Uiteraard is in boven staande geen rekening gehouden met plaatselijke afwijkingen, die zich in onze regio voordoen. Behalve in Stavenisse zijn er overal winkelacties op Tholen en St. Philipsland ter gelegenheid van St. Nicolaas. Door bij de deelnemers te kopen, maakt men kans op prijzen in geld of natura en in een aantal gevallen wordt ook het Groene Kruis nog ges teund. Op speciale advertentiepagina's vindt u meer informatie over de winkelacties in Tholen. Poortvliet, en St, Philipsland. Zie ook het plaatselijk nieuws. Twintig jaar werkwerken van de Amerfoortse scholengemeenschap bij ZLM-leden op Tholen en St. Philipsland is vrijdagmiddag bij de Oester schelp in Tholen officieel afgesloten met het planten van bomen en het aanbieden van banken. voor deze afsluiting. In november 1963 waren er de eerste contacten tussen ZLM bestuur en een Amersfoortse schoolstaf. Nie mand had toen gedacht dat het zo'n succes zou worden. Daaraan hebben niet alleen de Thoolse en Sint Philiplandse bestuurders meegewerkt, maar evengoed een 75 tal gastgézinnen verleenden onontbeerlijke steun. Zij hebben in die 20 jaar toch maar lussen de 700 en 800 leerlingen onderdak verleend. Voor dit gebeuren zou je immers zonder gastadressen niks kunnen beginnen. Het doel was meer begrip te kweken tussen stad en platteland. Voor eikaars eige naardigheden, levenswijze, ook voor eikaars problemen. Het ging om een juist beeld te krijgen van een echte boer en echte boerderij. Niet meer de gedachte aan een mannetje met blauwe kiel, rode halsdoek en zijden petje op, niet meer van mening zijn dat je daar nog in een bedstede moet slapen met de nachtspiegel op het plank je. Daarom is dat door de leerlin gen zelf na meegemaakte werk weken geschetste beeld zoveel meegevallen. Werkelijkheid is trouwens, dat Nederland op land en tuinbouwgebied internationaal toonaangevend is. Een uitvloeisel van vakmanschap en inzet en het adequaat inspelen op nieuwe technieken en teeltwijzen. Veel veranderde in die 20 jaar dat de Amersfoorters hier kwamen en de ontwikkeling gaat steeds door. Ook voor wat rondom deze regio gebeurde. Daarmee maakten de Amersfoorters eveneens kennis door middel van vaartochten naar Zeelandbrug. Oosterscheldewer- ken en Philipsdam. Ook het mi lieu kreeg tijdens de werkweken grote aandacht. Uiteraard kreeg in dit gebied de waterhuishouding eveneens zijn portie tijdens de werkweken. Men kon kennisne men van de verschillende teelten voor akker- en tuinbouw, van dierenverzorging, van afzet en verwerking. Er bleef in het werk weekprogramma ook ruimte over voor ontspanning, zodat er zelfs 8 voetbal en 3 volleybalwedstrijden zijn gespeeld. Er was ook steeds die feestelijke slotavond. kortom fijne herinneringen aan die 20 werkweken naar beide kanten, zo besloot de heer Kosten een terug blik op het Amersfoorts bezoek. Daarna werd de wandversiering onthuld, waarop Van Engelenho ven heel kunstig Sagitarius door Zeeuws water laat dragen en ook Tholen staat afgebeeld. De heer Kosten hoopte dat het een goed plaatsje zou krijgen in de Amers foortse schoolhal. De bijeenkomst werd nog ver volgd met vertoning van een ZLM journaal uit de zestiger jaren, waarbij ook aandacht voor het Amersfoortse bezoek, terwijl werd afgesloten met een gezamenlijk koud buffet. Het werd een warm afscheid, eer de Amersfoortse hei en kei weer werden opgezocht. Voor burgemeester Baerends is er al een opvolger, schilder J.L. Noom uit Scherpenisse, die dins dag kan worden beëdigd. In dis trict III staat veehouder D.M. Giljam nog reserve, zodat hij eveneens geïnstalleerd kan wor den. Hetzelfde geldt voor dhr. Advertentie I.M. Wegens staking van PTT'ers op' een aantal expeditie-knooppun ten hebben postabonnees buiten Zeeland en West-Brabant de Eendrachtbode helaas al twee vrijdagen niet ontvangen. "Onze week is bedorven als we geen E.B. ontvangen en kennissen zijn ziek als ze de Thoolse Cou rant niet krijgen", liet ons posta- bonnee Hage uit Rotterdam we ten. Als geboren Stavenissenaar leeft hij nog steeds mee met Tho len. De kranten moeten ergens op een postkantoor liggen en mogelijk kunnen de betrokken postabon nees de E.B. daar te pakken krij gen. De stakende PTT'ers zijn volledig verantwoordelijk voor het duperen van de postabonnees. Advertentie I.M. Barten namens de dienst Domei nen. die dhr. Geluk opvolgt. Eén vacature in district III en twee lege plaatsen in district V St. Philips land blijven dan nog onvervuld. De Algemene Vergadering van het waterschap vergadert dins dagmiddag om twee uur in het Holland Huis te Scherpenisse. Iedere belangstellende is welkom. De begroting 1984 komt o.a. ter sprake, alsmede een voorstel van D..Vermaas uit St. Maartensdijk om de zomerschouw af te schaf fen. Dit mede naar aanleiding van de gedeeltelijke omschakeling van chemisch naar mechanisch on derhoud van de primaire waterlo pen. In twee bestuursvergaderingen is het voorstel besproken en men wil in elk geval voor 1984 de zomer schouw handhaven, waarna voor volgende jaren kan worden bezien in hoeverre eventuele aanpassin gen of een totale afschaffing van de zomerschouw gewenst is. De zomerschouw is ingesteld om toezicht te houden op een goede uitvoering van het zogenaamde klein onderhoud van de waterlo- Vervolg op pag. 9 denkboekje voor bij de bank en de bomen, waardoor men blijvend aan de schenkers kan worden he rinnerd. De directrice van De Oester schelp, mevrouw J. Provoost toonde zich enthousiast over die blijvende herinneringen. Een fijne aanwinst voor onze binnenplaats, concludeerde ze, waar we al lang een soort marktplein van wilden maken. Er is ons verzekerd dat de bomen niet te groot worden, maar toch voldoende schaduw zullen geven. De naam van de bomen is ons eigenlijk nog steeds niet be kend. want deskundige Van Heusden uit Scherpenisse gaf er zulke moeilijke namen voor, dat we die niet kunnen onthouden. Dat zal dan in de voorzomer wel uitkomen, veronderstelde me vrouw Provoost, die hoopte dat er in elk geval maar geen bessen aankomen, want dat zou in de buurt van de bank een niet zo prettige bijkomstigheid zijn, aldus de directrice. ZLM kringvoorzitter Kosten had tevoren al bedankt voor boom planting en andere cadeaus. De blijvende herinnering aan de 20 werkweken van de Amersfoortse Scholengemeenschap die op Tho len en Sint Philipsland zijn door gebracht. Een passend geschenk in een passende omgeving. De heer Kosten vond het plezierig, dat zo'n groot aantal genodigden van hier en elders aanwezig waren Leerlingen van de School met de Bijbel in A nna Jacobapolder bezig met het planten van bomen in Steintjeskreek. Deze verlate boomplantdag is een aanzet voor een grootscheepse groencampagne in Sint-Philipsland. Jacobapolder erg gering. Deze aanplant is dan ook geen luxe. want een dorp zonder groen leeft Hovenier G. Goedegebuure had de leerlingen van te voren goed geïnstrueerd over het planten van bomen, zodat men zonder pro blemen aan de slag kon gaan. Met behulp van de deskundige leiding van zowel de hovenier, opzichter M.J. Laban als de afdeling ge meentewerken, werd het geheel een geslaagde onderneming. Het zal niet zo worden dat men straks door de bomen het bos niet meer ziet, want momenteel is het aantal bomen en struiken in Anna eigenlijk niet. De schooljeugd plantte verschei dene soorten bomen, onder ande re eiken, esdoorns, platanen en elzen. De struiken bestaan hoofd zakelijk uit sierheesters (700) en bosplantsoen (500). Voordat alle bomen en struiken 'vaste grond onder de wortels' hadden waren er heel wat uurtjes verstreken. Het staat nu al vast. dat in het voorjaar van 1984, tijdens de lan delijke boomplantdag, de rest van de Polder aan de beurt komt. Met name achter de nieuwe huizen in Steintjeskreek. Ons Dorpshuis en de verbouwde 'oude school', is nog plaats vrij voor een groene zone. Ook de Sluis wordt niet vergeten. Hier zullen 450 botani sche rozen het aanzien gaan ver fraaien. Het bomenbestand van Anna Jacobapolder zal in het ko mend jaar nog met 33 bomen worden uitgebreid, terwijl men het struikgewas met bosplantsoen (500) aanvult. Het dorp Sint Philipsland wordt die dag verrijkt met 30 bomen en 250 heesters, zodat ook daar de zuurstofkraan iets verder wordt opengedraaid. Met deze voorne mens helpt men er zeker aan mee het leefklimaat te verbeteren. Sint Philipsland wordt groen!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1