SMT Subsidietarieven Tholen worden wat soepeler Het is veel meer dan alleen schoonmaken Wanneer krijg je hulp? Donderdag 24 november 1983 EENDRACHTBODE 19 WHS 5 klopt Smerdiek 4 Vosmeer 2 had het moeilijk Vosmeer 3 gelijk Vosmeer 4 verrast koploper Verlies en winst Vosmeer 5 WHS 3 snoepte punt van koploper Chrislandia 3 Sterke Smerdiek dames Vosmeer dames draaien soepel B en W komen tegemoet aan kritiek verenigingen B en W van Tholen schaven de subsidie tarieven bij naar aanleiding van opmer kingen van verenigingen over de discussienota, die de welzijnsraad op 14 sep tember besprak. Gisteravond kreeg de welzijnsraad de tweede nota van wijzigin gen voorgeschoteld, alsmede het ontwerp -programma van welzijnsactiviteiten 1984. Koffie bejaarden Muziek 7,50 Jeugdvereniging Tennisjeugd BOEKEN? Kom kijken! Ring 66 - St. Annaland Armoede Neveninkomsten Buffet Haestinge DUIVENRUBRIEK "In dit werk kun je echt wat voor mensen betekenen. Je belandt in aller lei gezinnen, in verschillende situaties. Dat maakt het werk afwisselend, het wordt nooit sleur", zegt Brigitte Eijkelkamp (19). Sinds een half jaar is zij gezinsverzorgster, waarvoor ze na de MAVO twee jaar lang een opleiding aan het Middelbaar Sociaal Paedagogisch Onderwijs (MSPO) volgde. In de eerste helft van de derby Smerdiek 4-WHS 5 was er geen sprake van een overwicht van de koploper in de vierde klasse re serve uit Sint Annaland. Toch zouden de gasten de strijd met 3-1 y in hun voordeel beslissen. Smer diek 4 kreeg versterking van drie spelers uit het vijfde, dat zater dagmiddag vrij was. Het eerste doelpunt kreeg WHS cadeau van Smerdiekenaar Peter op den Brouw. Tijdens een Smerdiekse aanval legde hij de bal terug op doelman Adrie de Viet. Een Sint Annalander onderschepte her leer en scoorde 0-1De gasten kwa men ook op een simpele wijze op 0-2. Smerdiek liet de kansen lig gen. In de tweede helft werd Peter op den Brouw vervangen door Adrie van Splunter. In de 50e mi nuut scoorde deze 5e elftalspeler 1-2 na een solo-actie en een voor zet van Jaap van Houdt. Enkele minuten later had Piet Henskens de gelijkmaker voor het intikken. Op dat moment stond er nog een keeper in de weg. In de rebound kopte Adrie van Splunter net niet krachtig genoeg in. Smerdiek ging in de aanval en speelde op de buitenspelval. WHS trapte er niet in. Het liep zelfs uit naar 1-3. Een kwartier voor het einde werd Adrie van Splunter geblokkeerd in het strafschopgebied. Hij mocht zelf het vonnis voltrekken vanaf de stip, maar faalde de paal. In de slotfase miste Smerdiek nog een gouden kans. Weer was er de paal. Wat de kansen betreft zat er voor de thuisclub een gelijkspel in. WHS 5 scoorde gewoon en pakte twee punten. De tweede keus van Vosmeer verloor thuis met 1-4 van Gastel 3. De aanvallende Vosmeerders verkeken zich op de counter van Gastel. Nadat het openingsdoel punt aan de Gastelse kant een feit was, verwaarloosde men de dek king achterin, waardoor de gasten over links op 0-2 kwamen. Na rust een onveranderd spel- beeld met al snel een omstreden doelpunt van Gastel, 0-3. De scheidsrechter herstelde echter zijn fout door Vosmeer een straf schop toe te kennen, die Sjaak Istha benutte, 1-3. Een alles of niets offensief van Vosmeer le verde Gastel nog een vierde tref fer op, zodat de gasten Gastel met een 1-4 overwinning weer op zochten. Vosmeer 3 nam het thuis op tegen MOC 7, dat de derde plaats van de ranglijst bezet en speelde met 1-1 gelijk. In de eerste helft ging het goed tegen elkaar op en kreeg Vosmeer na een kwartier spelen een mooie kans om de score te opefien. Het leek erop dat een vrije trap van voorbij het 16 meter gebied buiten bereik van de Bergse doelman in de bovenhoek verdween, maar de bal scheerde na een overstapje van Kees Tim mermans en een schot van Jan Geuze, rakelings over. Halverwe ge de eeste helft werd MOC erg gevaarlijk door een vanuit het midden opgezette aanval, maar attent uitlopen van doelman Jack den Hollander voprkwam erger. Op slag van rust ontstond er nog een mooie scoringskans voor Jan Geuze, die alleen voor de MOC- doelman kwam. Deze redde ech ter met het been. In de tweede helft bouwde Vos meer een veldoverwicht op, waar bij enkele mooie situaties via Jan Geuze en Kees Timmermans de mat oprolden. Tot een doelpunt kwam het echter nog niet. Vos meer voerde de druk op, vooral door het stuwende werk van in valler Wim Quaak, die goed op dreef was. Men kwajn aan de lei ding toen Ardy van der Zande op maat voorgaf aan Jan Geuze, die in de uiterste bovenhoek kopte. De thuisclub kreeg hierna diverse mogelijkheden om het karwei af te maken, maar men verzuimde afstand te nemen ondanks prach tige kansen voor (2 keer) Jan Geuze, Frans Steijns en Peter Vo gel. Bij een MOC-uitval viel even voor tijd de gelijkmaker, waar door Vosmeer onnodig een kost baar punt inleverde. Vosmeer 4 zorgde zondag voor een verrassende ontknoping door in Bergen op Zoom koploper FC Bergen 5 naar een kansloze 1-4 nederlaag te spelen. Men had wel met enige bange voorgevoelens tegen deze wedstrijd opgezien, vooral omdat men aanvoerder Wim Quaak aan het derde had moeten afstaan. In het veld trad men de tegenstander echter on bevangen tegemoet en scoorde Gerrie Schot al na tien minuten het openingsdoelpunt. Een kwar tier later kwam Bergen op gelijke hoogte door het benutten van een aarzeling in de Vosmeer-defensie, maar vlak voor rust maakte Kees Potappel bij een snelle aanval het tweede doelpunt, 1-2. Na rust ging het eerst gelijk op. hoewel de Vosmeer verdediging weinig kansen aan de Bergse aan vallers gaf. Toen Gerrie Schot na 20 minuten de gasten naar 1-3 schoot, zat men op rozen. De Bergenaren gooiden alles op de aanval waardoor Schot zijn hat trick 10 minuten voor het einde volmaakte. FC Bergen bleef met lege handen teleurgesteld achter. Vosmeer 5 oefende donderdag avond thuis tegen Wemeldinge 5 en leed een 1-5 nederlaag. Scheidsrechter Rien Goedegeb- vure had weinig moeite om de 22 spelers in het gareel te houden. In een sportieve en snelle wedstrijd namen de gasten halverwege de eerste helft de voorsprong. Rinus de Leur kreeg voor Vosmeer de kans om de gelijkmaker aan te te kenen, maar zijn effectvolle po ging miste het doel op een haar na. Wemeldinge scoorde nog voor rust het tweede doelpunt, 0-2. In de tweede helft kwamen de gasten al snel op 0-3, waarna Vosmeer uit een scrimmage met een doelpunt van Arjan Bos de achterstand verkleinde. Al snel kwam Wemeldinge op 1-4 en de 1-5 stand liet eveneens niet lang op zich wachten. Vosmeer 5 speelde zaterdag tegen Halsteren 9. De Vosmeerders wonnen nu na een goede wed strijd met 4-1. Sjaak Hommel zorgde voor 1-0, waarna Tonnie Kruf. vanuit een moeilijke positie, al snel de 2-0 voorsprong op zijn naam bracht. Vlak voor rust pro fiteerde Halsteren echter van een Vosmeer-verdedigingsfoutje, waardoof de gasten tot 2-1 te- - rugkwamen. Na de versterkende thee maakte Vosmeer aan alle twijfels een einde toen Jos Vaders uit een hoekschop van Kees Heijboer koppend de Halsterse doelman passeerde. Toen scheidsrechter Johan van Daalen een kwartier voor tijd een handsbal in het Hal sterse strafschopgebied terecht met een strafschop honoreerde, schoot Tonnie Kruf vanaf 11 me ter de eindstand rfaar 4-1Een dag en nacht verschil met de verlies gevende oefenwedstrijd tegen Wemeldinge. Het leek er ondanks goed spel voor WHS 3 in die eerste helft op, dat men toch de boot zou ingaan tegen de Heijningse derde keus, die met een andere club de leiding deelt in deze afdeling. Via harde knallen kwam de thuisclub met 0-2 achter en niemand kon daar doelman Kees Smits iets van ver wijten. Ze waren onhoudbaar. Toch gaf WHS met name het eer ste kwartier goed partij, maar de gasten bleken schotvaardiger. Na de thee leek Chrislandia wat gas terug te nemen vanwege de al re delijke voorsprong, terwijl de groen witten er een schepje bovenop gooiden. Er werden 5 hoekschoppen achtereen gefor ceerd en uit een daarvan, door Leen Goedegebuure genomen, raakte Piet van Dijke het Heij ningse net. Toen rook WHS dat er nog meer in kon zitten en 10 mi nuten later scoorde Abby Hom mel de gelijkmaker. In dit opzicht deed WHS 3 het precies andersom dan het top elftal, die'een 2-0 voorsprong kreeg maar toch ver loor. terwijl WHS 3 een 2-0 achterstand opliep, maar een punt van de koploper afsnoepte. Het waw ook een voorbeeldige tweede helft, die door de derde keus werd gespeeld. Het heeft een tijdje geduurd, maar nu hebben de dames van Smer diek de smaak te pakken. In eigen huis werd zaterdagochtend We meldinge verslagen met 2-1. De dames hadden op een fikse ne derlaag gerekend met de uitslag van de eerste wedstrijd van het vorig seizoen nog in het achter hoofd. Toen pakte Wemeldinge met 13-0 ongenadig uit tegen de debuterende Smerdiekenaars. Sa men met leider Lindhout was af gesproken dat de schade zo be perkt mogelijk gehouden zou worden. Smerdiek zocht echter meteen de aanval op. En met suc ces. Trudie Stoutjesdijk passeerde enkele opponentes en scoorde 1-0. Vervolgens stond de thuisploeg even onder druk. De Smerdiekse defensie bleef dankzij uiterste in spanningen overeind. Een be langrijke rol werd daar gespeeld door de nieuwe aanwinst Tineke Cool, die het uitschakelen van de Bevelandse spits voor haar reke ning nam. Smerdiek kon rusten met een geringe voorsprong. Na de thee hetzelfde spelbeeld. Een teruggetrokken Smerdiek dat loerde op countermogelijkheden. En die tactiek wierp vruchten af. Trudie Stoutjesdijk brak door en liet hef afmaken over aan Anita van Zetten. Die zette Smerdiek op 2-0. In de slotfase werd het druk voor het Smerdiekse doel. Harde schuivers en iets hogere poeiers bezorgden de Smerdiekse keep- ster handenvol werk. Maar ze deed uitstekend werk en oogstte meerdere malen applaus van langs de lijn. Het applaus was ei genlijk voor het gehele elftal, dat overtuigend twee punten verdien de. De Vosmeer dames behaalden zondag een zelfverzekerde 5-1 ze ge op Marjola Girls 2 uit Lepel straat. Er was een duidelijke vormverbetering bij de Zeeuwse meisjes te bespeuren. Door een doelpunt van Anita Goedege buure kwam men aan de leiding, waarna Jennie Etienne met een hard schot de stand voor de thuis club op 2-0 bracht. Kort voor rust tekende Marjola Girls een tegen doelpunt aan. Na de thee draaide het soepel bij Vosmeer, die door de Sint Anna- landse Marjan Verhoef op 3-1 kwamen. Via de zusjes Anita en Helma Goedegebuure voerde men de stand op tot 5-1. De voetbalfederatie kwam zoals bekend het felst in ,t geweer en b en w zijn tegemoetgekomen aan verenigingen die meerdere velden huren. De federatie vreest scheef groei omdat er in de subsidieta rieven geen koppeling wordt ge legd naar een subsidie in bijvoor beeld de kosten van de accom modatie in beheer bij de voetbal verenigingen. B en W vinden dat die laatste subsidie een vast be drag moet zijn gezien de beheers baarheid van •kosten en fièt feit dat de gemeente geen enkele in vloed kan uitoefenen op o.a. het energiegebruik. Daarom stelt het coHege voor het basisbedrag te handhaven, want dat is mede bedoeld als tege moetkoming in kosten van de ei gen accommodaties. Wel wordt een basisbedrag gekoppeld per wedstrijdveld omdat de hoogte van de kosten gedeeltelijk samen hangt met het feit, dat een of meerdere velden worden ge huurd. Het basisbedrag voor het eerste veld moet hoger zijn dan voor het tweede veld omdat een kleine vereniging toch met een aantal vaste kosten wordt gecon fronteerd. Voor het le wedstrijd veld 4000 gulden en voor het 2e wedstrijdveld 2000 gulden. In de vorige opzet kreeg de de voetbal vereniging als basisbedrag 4000 gulden per vereniging. Voor de grotere clubs met meer velden is de nieuwe regeling een stuk gun stiger geworden. Mede als gevolg van het feit, dat voetbalverenigingen geconfron teerd worden met diverse extra kosten, willen b en w de hogere jeugdsubsidie handhaven: 840 gulden per elftal voor de eerste vijf elftallen, 630 gulden per elftal voor de tweede vijf elftallen en 420 gulden vanaf het 11e elftal. Daarnaast blijft de 80% vergoe ding in de vormingskosten ge handhaafd, alsmede 25% subsidie in de contributies. ,'De jeugdsubsidie moet wel ten goede komen aan de groep waar voor ze is bedoeld", aldus b en w. Ze vinden ook, dat gelet op de huidige subsidiebedragen, de noodzaak voor de overgangsrege ling van vijf jaar is komen te ver vallen. Zes Thoolse bejaardensozen me nen dat er problemen ontstaan na het vervallen van de huidige sub sidie van 100% in de accommoda- tiekosten. Een extra moeilijkheid is, dat sommige sozen gebruik moeten maken van een grote zaal, terwijl ze met een kleinere zouden kunnen volstaan. Daarom willen b en w een basisbedrag in de huurkosten geven, afgeleid van de soort accommodatie en het aantal activiteiten per week met een maximale vergoeding gebaseerd op drie activiteiten gedurende 1 dagdeel per week. Aangezien de soosbezoekers geen contributie betalen, maar een bij drage in de koffie en een aantal specifieke activiteiten, willen b en w de subsidie in de contributie la ten vervallen en het huidige be- drag van 415 gulden voor activi- teitskosten handhaven. Aan de sozen die zelf geen koffie kunnen zetten, wordt subsidie verleend minus de eigen bijdrage van een kwartje per kop. B en W willen die eigen bijdrage met in gang van 1 januari verhogen tot 50 cent per kop. Vier volksdansgroepen voor be jaarden vrezen met de nieuwe subsidietarieven in ernstige pro blemen te komen. Momenteel verkeert al een groep in moeilijk heden wegens te weinig deelne mers. B en w willen het basisbe drag verhogen tot 800 gulden per groep per jaar. Uitgaande van een groepsgrootte van ongeveer 15 mensen wordt het dan mogelijk deze activiteiten te blijven uitvoe ren. De volksdansvereniging Dodi Dodi krijgt een basisbedrag ge-.- zien de kledingkosten. Die kun nen als noodzakelijk aangemerkt worden voor de uitvoeringen. B en W willen het jeugdsubsidiebe- drag laten vervallen en een jeugdsubsidie per jeugdlid toe kennen. Het college wil bij de subsidie voor de muziekverenigingen re kening houden met exploitatie kosten van de eigen accommoda tie! bijvoorbeeld zaal Odeon te Oud-Vossemeer). De subsidie wordt alleen verstrekt, als de ge meente accoord is gegaan met die eigen huisvesting. Het gaat om 7,50 per lid per vereniging. Van de zangverenigingen is één reactie binnen gekomen. B en W willen een subsidie per jeugdlid en niet per jeugdkoor. Een basisbe drag hoeft niet, omdat de kle dingkosten niet als een essentieel onderdeel aangemerkt worden. Een jeugdvereniging mist de huisvestingssubsidie omdat om dat de verhuurder van het kerke lijk gebouw eeji hogere huur in rekening brengt dan de gemeente doet met vergelijkbare ruimtes, 't Is mogelijk een gemeentelijke bij drage te geven in het verschil, maar duidelijk aangetoond moet worden, waarom gebruik van de niet-gemeen*elijke accommodatie nodig is. En ook waarom de ver huurder een niet met de gemeente vergelijkbaar tarief berekent. B en W willen met deze subsidierege ling de uiterste voorzichtigheid in acht nemen. De contributies van de jeugdleden van damclub de Eendracht uit Tholen is bijzonder laag, consta teren b en w. Drie jeugdteams doen mee aan de kampioen schappen en hiervoor moet de subsidie per ploeg gehandhaafd worden. Als deze kampioen schappen te vergelijken zijn met een competitie, komen de jeugd teams in aanmerking voor deze subsidie. Basistarieven worden alleen ingevoerd ten aanzien van verenigingen die geconfronteerd worden met extra kosten in ver gelijking met andere verenigin gen. Eén tennisvereniging heeft ge vraagd om een subsidie per jeugdlid. Gelet op de motivatie stellen b en w voor, dat 't mogelijk is dat tennisverenigingen voor een jeugdsubsidie in aanmerking kunnen komen. Aangezien het college eerst meer inzicht in deze materie wil krijgen, wordt in een later stadium bepaald, in welke categorie dezejeugdsubsidie moet vallen en of de jeugdsubsidie per lid of per team dat meedoet aan de competitie bepaald moet wor den. De tafeltennissport is nu opgeno men in de subsidieverordening omdat voor 1984 een subsidiever zoek door een vereniging is inge diend. Dat geldt ook ten aanzien van de schiet- en ruitersport, waarvoof de gemeentelijke bijdrage beperkt wordt tot subsidie per jeugdlid en 80% van de vormingskosten. De zeeverkenners van scouting Heenetrecht huren ligplaatsen voor vier boten, maar daarvoor zijn geen verenigingstarieven. B en W willen daarom voorshands 90% subsidie geven. De leeftijd voor jeugdsubsidies Heijboer met veel in voorraad Advertentie I.M. Leerlingen van de twee Thoolse Mavo's, de Oesterschelp en de L.T.S. hebben met totaal 468 scholieren meegedaan aan een op stelwedstrijd van de ABN bank Bergen op Zoom. Het onderwerp 'als ik bankdirecteur was' werd op vele manieren uitgewerkt, maar bankovervallen kwamen veelvuldig voor. De jury wees Jennifer Je- roense uit Halsteren (haar vader komt uit Oud-Vossemeer, haar moeder uit St. Annaland) aan als winnares. De zesde prijs was voor de 14-jarige Malika Houbach uit Tholen, leerlinge van de Oester schelp. Haar school leverde met de L.T.S. het leeuwendeel van de Thoolse inzendingen. Jennifer Jeroense ontving 100 gulden uit handen van ABN-di- recteur Dijkman en Malika Hou bach 20 gulden, alsmede een schrijfblok met balpen. De prijs uitreiking vond vrijdagmiddag plaats in aanwezigheid van dhr. Hoek van Dijke en mevr. Ver- paaien (lerares Nederlands) van de Oesterschelp. Ook de heer Moerland van het ABN-kantoor St. Maartensdijk was daarbij aan wezig. Malika Houbach legde in haar opstel een verbinding met de derde wereld. Op 1 V4 jarige leef tijd kwam ze uit Marokko naar Tholen en hoewel haar moeder nog geen Nederlands spreekt, is Malika de taal goed machtig. "Ze valt op in de klas, schrijft gedich ten en stuurde zelfs een verhaal over een meisje van haar leeftijd naar een uitgever. Die adviseerde nog een paar jaar te wachten met een boek", vertelt mevr. Verpaal- en, die haar leerlinge op school al in de bloemetjes zette gezien dit mooie resultaat. "Het begon allemaal, toen ik een schrift vond. Op een saaie regen middag. Ik zat net te bedenken, dat het leven van een bankdirek- teur toch maar eentonig was toen ik het vond. Het was een lichtblauw schrift, en ik zou het hebben laten liggen, als iets mij er niet toe had gedwongen het schrift mee te nemen. Achteloos stopte ik het schrift in mijn regenjas. En daar bleef het liggen. Tot ik het enkele weken Jater te rug vond in de zak van mijn re genjas. Ik liep naar de bak en stopte mijn handen diep in de zakken. Hè, dacht ik bij m'n zelf en ik bladerde erin. O, gedichten, allemaal gedichten. Geschreven door een kind wat ik uit het kin derhandschrift bemerkte. Ik dacht bij mijn zelf: als ik vanavond thuis kom, ga ik ze eens uitgebreid le zen. Even schaamde ik me voor mijn gedachte. Maar toe, het kon toch geen kwaad. Thuis gekomen ging ik zitten met een kop koffie en pakte het schrift voor me. Al gauw was ik geboeid aan het lezen. Ik had het uit. Ik keek op de grote hangklok en rekte me eens lekker uit. De tijd was voorbij gevlogen. Bedachtzaam keek ik naar het blauwe schrift. Ik had er geen woorden voor. Het was onvoorstelbaar mooi. Uit de gedichten had ik begrepen dat een meisje de gedichten had ge schreven. Een meisje dat met haar ouders, broertjes en zusjes met armoede hadden te kampen. Zo onvoorstelbaar mooi. Ik keek peinzend voor me uit. Ar moede? Wat eigenlijk armoede? Ik schrok van mijn eigen gedachte. Ik, ik als bankdirekteur wist niet wat ar moede betekende. Het was eigen lijk geen wonder. Ik kende geen armoede. Ik was altijd verwend door alles en door iedereen. Ik schaamde me. Mezelf begrijpen deed ik niet. De volgende dag liep ik nog steeds peizend over de gedichten naar mijn werk. Ik had besloten om het schrift terug te brengen. Het adres van het meisje stond in kleine priegellettertjes op de laatste bladzijde. Kleine priegellettertjes. Zou ze haar zelf schamen voor haar armoede? Later in de middag zocht ik de straat op waar het meisje woonde. Straat? Het was niets meer dan een steegje, in de achterbuurt van de stad. Met een paar krotten als huizen. Kleine kinderen liepen op blote voeten tussen vuil te spelen. Eindelijk vond ik het juiste adres. Aarzelend klopte ik op de deur. Een bel was er niet. Ik keek naar m'n zelf, en schaamde me voor mijn drie delig kostuum. Piepend ging de deur open. Een meisje met grote bange ogen keek me aan. Langzaam pakte ik het blauwe schrift uit de zak van m'n overjas. Met een ruk trok ze het schrift uit m'n handen keek me woedend aan en smeet de deur met een harde klap dicht. "Nee!" riep ik wacht even. Lang bleef ik staan en klopte tienmaal op de deur. Maar hij bleef gesloten. De volgende dag ging ik naar mijn werk. Aan de muur hing een pos ter van :Help de derde wereld. Ik keek erna en liep naar de kassière. En gaf haar een cheque met een bedrag waarbij je even moest kij ken hoe groot dat was. Verdwaasd keek de kassière me aan. Weet u wat u doet? vroeg ze. Ja, zei ik, ik weet wat ik doe". door Malika Haubach (14) de Oesterschelp, Tholen. willen b en w ondanks aandrang vanuit de welzijnsraad voor ver ruiming op 18 jaar handhaven. Om praktische redenen is bij het bepalen van jeugdsubsidies per team wel eens afgeweken van het bedrag per individueel jeugdlid. Bijvoorbeeld: 1-75 individuele jeugdleden bij een voetbalvereni ging zouden 60 gulden per lid ontvangen. Voor het le t/m 5e jeugdelftal is dat bepaald op 840 gulden per jeugdteamf 14 jeugdle den x 60 gulden). Dit betekent, dat in werkelijkheid 70 jeugdleden in aanmerking komen voor het hoogste subsidiebedrag en dat vanaf het 71e jeugdlid de subsidie van 40 gulden wordt gehanteerd. Deze berekeningswijze wordt ve roorzaakt, doordat gewerkt wordt met teams en het aantal leden per ploeg veelal niet precies op 75 le den zal uitkomen. B en W menen, dat deze afronding naar beneden gehandhaafd kan blijven. Voor de speeltuinverenigingen willen b en w met een basisbedrag gaan werken. Hoewel zo'n vere niging in feite een gemeentelijke Utak vervult, biedt een speeltuin veel meer mogelijkheden dan een doorsnee gemeentelijk speelter- In de accommodatietarieven zijn geen wijzigingen aangebracht. Deze zijn nog overeenkomstig de discussienota van maart en de aanvullingen van augustus. De subsidie bedraagt maximaal het exploitatietekort. Alle neve ninkomsten dienen in de exploi tatierekening en -begroting te worden opgenomen. Reserverin gen tellen voor de subsidie mee, als b en w daarmee ingestemd hebben. Wanneer een vereniging gebruik moet maken van een niet-gemeentelijke accommoda tie, kan er in het verschil subsidie verleend worden. In het welzijnsprogramma 1984 van totaal meer dan twee miljoen gulden, zit ook 49.000 gulden ontwikkelingshulp. Al enkele ja ren wordt aan de vereniging Wereldkinderen en de stichting Woord en Daad een bijdrage ver leend in de adoptiekosten van 15 kinderen in de derde wereld. B en w van Tholen willen dat ook vol gend jaar voortzetten. Het exploitatietekort van ver schillende gemeentelijke gebou wen ramen b en w als volgt: ge meentehuis Tholen 36.847(het Welzijnsorgaan huurt een deel, maar dat is hiervan nog niet afge trokken. Museum en bibliotheken 54.347, muziektenten 5078, peu terspeelzalen 52.093, carillons 52.129, de Waag Tholen 1066, dorpshuizen met voormalige kleuterschool St. Maartensdijk 280.299, sporthal en -zaal en ge meenschapscentra Tholen en St. Annaland 331.169, gymzalen 106.408, voetbal-/korfbalvel- den(15), tennisbanen! 11) en kleedgebouwen(9) 374.218, zwembaden 358.513, speelterrei nen 61.727, stichting Gemeen schap St. Maartensdijk(Haestin- ge) 185.450, 2 praathuisjes 1000 gulden exploitatietekort 1984. Bet beeld is nog vertekend omdat in de huur aanzienlijke subsidies verleend worden. De komende jaren zal volgens b en w aandacht besteed moeten worden aan een zo doelmatig mogelijke exploita tie van het stadhuis in Tholen. Aan de stichting Gemeenschap St. Maartensdijk, is schriftelijk mee- tedeeld, dat de netto-buffetop- rengst van Haestinge hoger moet worden. Gelet op de resultaten in Meulvliet is dat nodig. Daarnaast moet echter rekening gehouden worden met een omzétdaling en lagere huurinkomsten. Daarom handhaven b en w de 185.450 gulden subsidie. Het jeugdhonk Scherpenisse is nog niet in het programma opge nomen, hoewel dat inmiddels al op het Pluimpotterrein is ge plaatst. "Kr is geen potje of er past wel een dekseltje op", luidt een bekend Neder lands gezegde. Ook voor de gezinsverzorging gaat dat op. Een huishou den dat voor deze hulp in aanmerking denkt te komen krijgt altijd eerst bezoek van een "leidinggevende", die de situatie komt doorpraten. Wel ke hulp is in dit geval het beste op zijn plaats? Het scala van mogelijkheden waaruit wordt gekozen, varieert van een voudige huishoudelijke hulp (alleen ramen lappen, boodschappen doen, huis schoon houden) tot.zeer intensieve hulpverlening met eventueel aan dacht voor problemen die men in zijn omgeving tegen kan komen. Voor die situaties kent de gezinsverzorging speciaal geschoolde mede- werk(st)ers. In het zogenaamde "intake-gesprek" van de "leidinggevende" met de hulpvrager wordt nauwkeurig bekeken hoeveel uren hulp per week nodig zal zijn. Dat hangt van allerlei factoren af. Is er bijvoorbeeld wel of geen wasmachine in huis? Welke huishoudelijke taken zouden huisgenoten of eventuele familie en buren voor hun rekening kunnen nemen? Welke ge- zinsverzorgende zou in deze omgeving het beste op zijn of haar plaats zijn enz.? I)e gezinsverzorging beperkt zich tot die werkzaamheden die door het huishouden zelf echter niet meer kunnen worden gedaan. Is het aantal uren eenmaal vastgesteld dan kan aan de hand van het (gezins)inkomen de hoogte van de eigen bijdrage worden bepaald. Deze bedragen zijn in tabellen vastgelegd en gelden overal. Informatie hierover kan elke instel ling voor gezinsverzorging verschaffen. De Zwaluw, Oud Vossemeer; Klasse 1 oude doffers: I. J. Nelemans. Sint Willebrord 92.5 punten, 2. A. van Neel Zn. Bergen op Zoom 92.5 p. 3. P. Bolders. Ossen- drecht 92.5 p. 4. J. Nelemans. St Wil lebrord 92.5 p. 5. M. Schouteren. Steenbergen 92.5 p. 6. C. van Loon. Hoeven 92 p. 7. A. Paassens. Hooger- heide 92 p. 8. Princen de Bakker. Le pelstraat 92 p. 9. A. Paassens. Hooger- heide 92 p. Klasse 2 oude duivinnen: 1. A. Paas sens. Hoogerheide 92.5 p. 2. C. van Loon. Hoeven 92.5 p. 3. M. Loos, Moerstraten 92.5 p. 4. A. Paassens, Hoogerheide 92 p. 5 en 6. Princen de Bakker. Lepelstraat 92 p. 7. A. Paas sens. Hoogerheide 92 p. 8. J. Nele mans. Sint Willebrord 92 p. 9. C. Loos. Moerstraten 92 p. C. van Loon. Hoe ven z.e.v. Klasse 3-jarige doffers: 1. C. Loos, Moerstraten 92 p. 2. J. Nelemans, St Willebrord 92,5 p. 3. idem 92 p. 4. M. Schouteren. Steenbergen 92 p. 5. Her mans, Bergen Op Zoom 92 p. 6. J. Eg berts. Oud Vossemeer 92 p. 7. A. Paassens. Hoogerheide 92 p. 8. P. Bol ders, Ossendrecht 92 p. 9. M. Loos, Moerstraten 92 p. C. van Loon, Hoe ven z.e.v. Klasse 4-jarige duivinnen: 1. A. Paas sens, Hoogerheide 92,5 p. 2. C. Loos, Moerstraten 92,5 p. 3. idem 4. Van Tilburgh. Halsteren 92 p. 5. P. Bolders, Ossendrecht 92 p. 6. J. Nelemans, St Willebrord 92 p. 7. M. Loos, Moer straten 92 p. 8. A. Musters. Hooger heide 92 p. 9. J. Nelemans, St Wille brord 92 p. 10. C. van Loon. Hoeven 92 p. Klasse 5-jarige doffers: 1P. Bolders Zn. Ossendrecht 92 p. 2. C. Loos. Moerstraten 92 p. 3. M. Loos, Moer straten 92 p. 4. A. van Meel Zn, Lepelstraat 92 p. 5. J. Nelemans, St Willebrord 92 p. 6. P. Bolders, Ossen drecht 92 p. 7. A. van Meel Zn, Le pelstraat 92 p. 8. Princen de Bakker. Lepelstraat 92 p. 9. C. van Loon. Hoeven 92 p. 10. A. Musters, Hooger heide 92 p. 11 M. Schouteren, Steen bergen 92 p. 12. J. Loos. Moerstraten 92 p. 13. J. Nelemans, St Willebrord 92 p. 14. A. Musters, Hoogerheide 92 p. 15. A. van Meel Zn. lepelstraat 92 p. 16. idem, 17. M. Schouteren, Steen bergen 92 p. Klasse 6-jarige duivinnen: 1. J.Nele mans, St Willebrord 92,5 p. 2. W. Hermans, Bergen Op Zoom 92,5 p. 3. J. Nelemans, St Willebrord, 92 p. 4. A. Paassens, Hoogerheide 92 p. 5. Van Tilburgh. Halsteren 92 p. 6. M. Loos, Moerstraten 92 p. 7. idem, 8. Mevr. J. Loos, Moerstraten 92 p. 9. W. Her mans, Bergen op Zoom 92 p. 10 M. Loos, Moerstraten 92 p. 11. C. van Loon, Hoeven 92 p. 12. idem. 13. A. Musters, Hoogerheide, 92 p. 14. Prince de Bakker, Lepelstraat 92 p. 15. C. Heijzers, L'straat92 p. 16. F. Hommel. Oud vossemeer 92 p. 17. J. Potappel. Oud Vossemeer 92 p. Late doffers: 1. Van Tilburgh, Halste ren 92 p. 2. M. Schouters, Steenbergen 92 p. 3. Van Tilburgh, Halsteren 92 p. L. vd Klein, Tholen z.e.v. Late Duivinnen: 1. G. Hoek, Oud Vossemeer 91,5 p. 2. J. Egberts. Oud Vossemeer 91,5 p. Al tijdens haar studie viel het Brigitte op dat er nogal wat misverstand bestaat over wat de gezinsverzorging doet. "We hebben tijdens de opleiding eens straatinterviews gehouden: voor bijgangers gevraagd of ze wisten wat gezinsverzorging nu eigenlijk was. De meeste mensen dachten dat het om werksters ging. Dat hoor je heel vaak. Maar dat het om de totale verzorging van zo'n gezin kan gaan is lang niet overal bekend. Ze denken dat het al leen maar schoonmaken is wat ik doe, maar het is veel meer. Behalve huis houdelijke en verzorgende taken kan het ook gaan om extra aandacht voor de mens met zijn problemen, waar door opvang en begeleiding nodig zijn. Het werk is zwaarder dan Brigitte ver wachtte toen ze na de MAVO voor een beroep in de gezinsverzorging koos. Ze moet op alle markten thuis zijn. Juist doordat er hoge eisen worden gesteld en ze zich steeds moet omscha kelen is de voldoening groot. "Licht, ik overdrijf niet", zegt Brigitte, "als ik vertel dat ik soms een gat in de lucht spring van blijdschap als het goed gaat in een gezin. Als een zieke moeder aan de beterende hand is, als je merkt dat mensen je accepteren, als je ziet dat je werkelijk nodig bent. Geleidelijk kun nen de mensen het weer zelf. Dat is heerlijk om mee te maken". Ernstig vertelt ze over het eerste sterf geval, waarbij ze sinds zè in de gezins verzorging werkt van nabij betrokken was. "Toen ik in dat gezin kwam, was de moeder erg ziek; ik vond het even moeilijk als de rest van het gezin om het proces van haar snelle achteruit gang machteloos aan te moeten zien. Het overlijden van deze vrouw greep me erg aan. Maar het gezinsleven ging door: er moest iemand zijn om de tafel te dekken, die voor een kopje koffie kon zorgen en de kinderen troostte. Met zo'n gezin ontstaat een band. dat kan niet anders. In dit soort situaties zijn we er meestal maar tijdelijk, er is zoveel werk te doen. Ik kan niet ont kennen dat het soms moeite kost om afscheid van een ttezin te nemen".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 19