Fietspad Poortvliet krijgt vorm Geen geld voor schoolbegeleiding Rehobothschool VVD: soepeler bij gemeentegarantie Studie herziening van rioolstelsels VVD: geen plantsoenwerk uit werkgelegenheidsfonds betalen Huwelijk/samen wonen RPF/GPV stelt SGP-standpunt aan de kaak Speelspiegel voor Amateurtoneel Proficiat PFAFF Donderdag 24 november 1983 EENDRACHTBODE 13 De Rehobothschool in Stavenisse krijgt geen gemeentesubsidie voör de eigen schoolbegeleidingsdienst. Een voorstel van de SGP om in afwijking van de rijks normen dat wel te doen, werd met 11 tegen 5 SGP-stemmen verworpen. Tijdens de lange discussie ontstond er een fel debat tussen tegenstemmer P. van Bel- zen(RPF/GPV) en voorstemmer M. Dijke(SGP). De Veste W. Rik ken b.v. Zes jeugdige werklozen 4-6 maanden aan 't werk De VVD-fractie in de Thoolse gemeenteraad vindt 't een volkomen fout uit gangspunt om plantsoenwerk voor de gemeente uit het werkgelegenheidsfonds te betalen. Dat zou uit de post onvoorziene uitgaven moeten gebeuren of uit de reserve openbare werken. Veel spitwerk Geen belemmeringen eigen woningbezit De Thoolse VVD-fractie heeft er maandagavond voor gepleit, soepeler te zijn bij het geven van gemeente garantie voor woningbouwleningen. Adventsconcert in Markiezenhof BOEKEN? Als proefproject wordt het rioleringsplan Sint-Anna- land bestudeerd om te kijken welke verbeteringen financieel en milieutechnisch verantwoord zijn. Enorme voordelen Stroppenpot Flexibel Fietsers moeten in de Langeweg, buiten St. Annaland nu nog over de rijbaan rijden, maar aan de rechter kant zijn de voorbereidingen al getroffen voor het fietspad, dat gescheiden van het autoverkeer fietsers meer vei ligheid gaat bieden. 4 Aannemer Vermeer treft het uitstekend met de weer somstandigheden, zodat de aanleg van het fietspad Poortvliet/St. Annaland vlot verloopt. Met op de ach tergrond de 'Steil Aprel' van de Noorddijk, legt een graafmachine de laatste hand aan de nieuwe sloot. Op de oude sloot komt het fietspad. Voor deze veiliger voorziening sneuvelden diverse bomen, terwijl er bij de boerderijen ook extra voorzieningen getroffen moesten worden met nieuwe rioolbuizen en gewijzigde PZEM- leidingen. M. Dijke De school zelf had in december 1982 een soortgelijk verzoek ge richt, maar dat werd toen afgewe zen. Een beroepszaak bij g.s. van Zeeland leverde ook ongelijk op. Nu ging het verzoek uit van het bestuur van de Vereniging tot Be vordering van Schoolonderwijs op Gereformeerde Grondslag (BVSO) uit Kapelle aan den IJs- sel. De meerderheid van b en w wees ook dat af op grond van de rijksnormen, dat de dienst ten minste 10.000 leerlingen moet be geleiden, er sprake moet zijn van behoorlijk niveau en de dienst gedurende drie jaren zijn bes taansrecht moet bewijzen door te functioneren zonder rijkssubsidie. Voor WD-raadslid J. v.d. Heuvel was dat niet voldoen aan de rijks normen reden om geen subsidie te geven. "Jammer, maar 't kan niet. De dienst heeft maar 2431 leer lingen", zei PvdA-raadslid J. de Bres. "We kunnen dit niet afdoen met de rijksnormen", zei M. Dij- ke(SGP). "Daar hoeven we ons niet aan te houden, want het mi- -nisterie heeft gezegd, dat er geen wettelijke belemmering is om als gemeente subsidie te geven. Elke school heeft recht op gesubsi dieerde begeleiding. Een school in onze gemeente daarbuiten laten, gaat ons net even te ver. Voor alle Rehobothschool-leerlingen willen we 50% van het gevraagde bedrag geven", aldus Dijke. Unaniem CDA-raadslid W.C. van Kempen wilde zich wel houden aan de rijksnormen. "Het gaat niet alleen om het gering aantal leerlingen, men voldoet op nog meer punten niet aan de eisen. Als je praat over het stichten van scholen zijn er toch ook getalscriteria", zei Van Kempen. Van Belzen sprak van 'het lastig ste onderwerp van de hele avond'. "Een vorige keer is de raad una niem accoord gegaan met voor waardelijke subsidiëring volgens de rijksregeling. Het spijt me voor Dijke, maar twee maanden gele den had hij de motie Barneveld over deze zaak kunnen steunen. Nu heeft hij zich bij de rijksrege ling aangesloten. Het spijt me ge weldig, maar er rest me niets an ders dan tegen te stemmen", aldus Van Belzen. Wethouder L.J. Koopman legde uit, waarom hij 100% draaide: "Barneveld, Terneuzen en Vee- nendaal kennen de regels ook, maar geven de VBSO toch subsi die. Van Kempen sprak over nor men, maar bij de nieuwbouw van drie lokalen voor de l.t.s. ging hij gemakkelijk aan de normen voor bij door boven de rijksvergoeding geld uit de gemeentekas te halen. Gaan we dan niet met twee maten meten?", zei Koopman. Appels en peren Wethouder J. Versluijs zei beslist niet te tornen aan schoolbelei- ding, maar hij hield de SGP- fractie en wethouder Koopman wel voor, dat ze vorige keer de norm van 10.000 leerlingen aan vaardbaar vonden. "Wie zijn wij, dat we op Tholen aparte normen aanleggen? De raad was 't er una niem mee eens. Wel hadden we allemaal moeite met de periode van drie jaar dat de schoolbege leidingsdiensten op eigen benen moeten staan. En wat de lts-lokalen betreft, waarom steken we zoveel ge meentegeld in het lager- en kleu teronderwijs boven de rijksver goeding? Dat is appels met peren vergelijken. Er zijn schoolbegelei dingsdiensten, maar men wil een eigen dienst, 't Gaat veel te ver om in principe elke school z'n eigen begeleidingsdienstje te geven", zei Versluijs. De burgemeester wierp in het midden, dat de raad vijf minuten eerder unaniem een verzoek van een andere schoolbegeleidings dienst BGS) onder voorwaarden goedkeurde en voor de VBSO zou men geen normen willen. Th. Aarnoudse(SGP) noemde 't vergaand om het verzoek voor één school in de gemeente niet in te willigen. Koopman erkende eer der de leerlingenorm van 10.000 begrijpelijk en aannemelijk ge noemd te hebben, maar nu beriep hij zich op andere gemeenten die de VBSO wel subsidiëren. "Het rijk stelt normen, niet de andere gemeenten", merkte Van den Heuvel op. Van Belzen zei ook uitvoerig con tact met het ministerie en de ge meente Barneveld te hebben ge had over deze zaak. Hij bekriti seerde vooral het SGP-standpunt: "Waarom ging u niet overstag toen de motie Barneveld er lag. U gaat nu wel accoord met de voor waarden aan de B.G.S.. Wethou der Koopman, die met zoveel ja ren ervaring hier zit, kan toch moeilijk zo'n andere weg in slaan", aldus Van Belzen met stemverheffing. Voorbedachte rade Dijke was woedend. "U hebt met voorbedachte rade deze begelei dingsdienst de pas afgesneden. We hebben ons destijds aangeslo ten bij normen die nog niet be kend waren. Volgens mijn con tacten met het ministerie past dit VBSO-verzoek in het rijksbeleid, 't Is niet juist om te zeggen: nou zijn ze te klein, nou krijgen ze geen subsidie", zei Dijke. Koopman antwoordde, dat het de gewoonte niet is, dat er moties van andere gemeenten ondersteund worden. Andere gemeenten sub sidiëren de VBSO, dus kan 't ook hier, zei de wethouder. Van Kempen ontkende met twee maten te meten, want vorig jaar had hij hetzelfde standpunt geuit. Versluijs wees Dijke erop, dat de normen van 10.000 leerlingen en 3 jaar bestaansrecht wel degelijk bekend waren. Alleen de norm 'behoorlijk niveau1 is nog niet be kend. maar die toetsing vindt bij de VBSO helemaal niet plaats omdat er geen 10.000 leerlingen zijn, zei de wethouder. Tenslotte kwam 't op stemmen aan, waarbij alle andere fracties het SGP-voorstel verwierpen, zo hoorden ook onderwijzers van de Rehobothschool op de tribune. B.G.S. wel Een andere reformatorische schoolbegeleidingsdienst, de stichting Begeleidingscentrum Gereformeerd Schoolonder wijs BGS) uit Hendrik Ido Am bacht kreeg wel unanieme in stemming voor subsidie in 1984. Er werd 30 gulden per leerling gevraagd, terwijl men vorig jaar 20 gulden ontving. Met 22.000 leerlingen en 1.173.000 gulden kosten, kwamen - b en w aan 53,32 per leerling, waarvan ze volgens de rijksregeling de helft of ƒ26,66 per begeleide leerling wil den subsidiren. Van de BGS maken de Eben Haëzerschool Tholen, de Groen van Prinstererschool Scherpenis- ^e, de Juliana van Stolbergschool St.Maartensdijk en de School met de Bijbel te St. Annaland gebruik. Van Belzen wilde met 20 gulden Voor de Zeeuwse amateurtoneel clubs wordt 26 november in het dorpshuis te Renesse een zgn. speelspiegel georganiseerd en met dit door het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel gemaakte programma is vrijwel de gehele dag gemoeid. Ook de toneelvere nigingen uit deze regio kunnen daar van de partij zijn, wanneer allerlei aktiviteiten op het toneel gebied worden ontwikkeld. De opening van de bijeenkomst vindt plaats om 11.00 uur, terwijl het programma bestaat uit theaterin- stuif met lichtinstallatie, waarbij verder enkele toneelverenigingen een korte opvoering geven, wat dan later weer via video-band is te volgen en waarbij eventuele fout jes in voordracht, mimiek, etc. aan het licht komen. Er wordt vanuit het Zeeuws amateurtoneel veel belangstelling verwacht. volstaan. "Schoolbegeleidings diensten zijn over hun top heen en ze hebben ook niet meer ge vraagd. Vorige keer is de gehele subsidie voorwaardelijk gehono reerd en als er nu over een voor schot gesproken wordt, wekt dat schijn. Als de BGS zich volledig waargemaakt heeft, krijgen ze de volle mep, maar nu moet je 't bij 20 gulden houden", aldus Van Belzen. De Bres achtte het helemaal niet zo gunstig, als de schoolbegelei dingsdiensten over hun top zou den zijn. Hij was het wel met b en w eens, evenals Aarnoudse, Van (^.empen en Van den Heuvel. De laatste zei 't met Van Belzen ech ter wel jammer te vinden, dat de BGS nu toch duurder uitkwam. Wethouder Versluijs zag dat niet zo. "De BGS is groeiende, nog in wording, zodat je begrijpelijk grotere verhogingen krijgt. De helft van de kosten subsidiëren we en het voorschot moet terugbe taald worden, als het rijk niet subsidieert", zei Versluijs. Van Belzen legde zich er toen ook maar bij neer. Een hamerstuk was de medewer king aan de mlk-school de Veste in Tholen voor uitbreiding/aan passing van de handvaardigheids- en gemeenschapsruimte, uitbrei ding met nevenruimten voor con ciërge, logopediste, psycholoog, schoolarts, maatschappelijk werkster en orthodidact, inrich ting van de uitbreiding en opti malisering van de centrale ver warmingsinstallaties. Ook de uitbreiding van de l.t.s. in St. Maartensdijk met twee theo rielokalen en een aantal neven ruimten leverde geen discussie op. Het rijk betaalt 7900 gulden per eenheid, waarvan er vijf zijn. Dat is echter niet toereikend voor dekking van de jaarlijkse lasten, maar de gemeente past het tekort uit eigen kas bij. Het gebruik van beter materiaal maakt deze bouw duurder. De vergoeding 1982 vakonderwijs mlk-school de Veste leverde evenmin problemen op. De school heeft nog zo'n 5000 gulden te goed omdat er minder voorschot is verleend. Wethouder J. Versluijs zit in het algemeen bestuur van de Zeeuwse Muziekschool, maar er moet ook een plaatsvervanger zijn. Dat werd wethouder F. van Schetsen met 14 stemmen, I blanco en 1 op Versluijs. Raadslid I.C. Moerland ontbrak wegens ziekte, zodat er 16 in plaats van 17 stemmen waren. met je De WONDERMACHINE met de kreatieve komputer. De jongste telg van PFAFF waar mee U kunt lezen en schrijven. Letterlijk en figuurlijk I Demonstratie dagelijks bij: NAAIMACHINEHANDEL BERGEN OP ZOOM: Zuivelstraat 19, tel. 35878 ROOSENDAAL: Nieuwe Markt 48, tel. 35546 BREDA: Lange Brugstr. 30, tel 131 745 EINDHOVEN: Willemstraat 21 Advertentie I.M. De overige fracties gingen ac coord met het voorstel om vol gend jaar vier jeugdige werklozen gedurende een halfjaar en twee voor vier maandenfde andere twee maanden vallen nog in 1983) plantsoenwerk te laten doen. Met een gemiddelde leeftijd van 19 jaar kwam dat op 19.000 gulden. Mevr. Boissevain(PvdA) stelde voor, er een vol jaar parttime- werk van te maken in plaats van een halfjaar fulltime. Dan zouden de jongeren de hele cyclus van groenverzorging meemaken. Ze leren dan meer. Volgens wethouder Van Schetsen was dat echter niet mogelijk om dat het arbeidscontract aan een halfjaar is gebonden. Van Damme was zeer kritisch gestemd. "Waar is dit eigenlijk voor? De groennota ontbreekt nog steeds. Of dit plantsoenwerk is nodig en dan moet 't uit de alge mene middelen betaald worden of dit is éénmalig en het komt uit de reserve openbare werken, maar niet uit het werkgelegenheids fonds. Als ik hoor, dat de ge meente daar ook onder valt, breekt m'n klomp. Dit is geen voorbeeld om de werkloosheid aan te pakken, 't Is de eigen huis houding en het doel van het werkgelegenheidsfonds schiet je zo voorbij. Het is en blijft een lapmiddel", aldus de VVD-frac- tievoorzitter. Voor Van Kempen woog zwaar der, dat zes jeugdige werklozen een halfjaar aan 't werk kunnen, dan de letter van de regeling wer keloosheidsfonds. De Bres was bang, dat er met dit project min der werk zou komen omdat er groen dat veel onderhoud vergt, vervangen gaat worden. Van Schetsen noemde dat voor barig. Hij wees er verder op, dat het werkgelegenheidsfonds een brede bestemming heeft: niet al leen voor bedrijven, maar ook voor de gemeente. Mevr.Boisse- vain dacht eerst, dat er alleen jongens voor het project belang stelling zouden hebben, maar volgens Van Schetsen waren er drie meisjes onder de sollicitanten die bijzonder geïnteresseerd wa ren. Wethouder Koopman bracht naar voren, dat de gemeente 5a 6 zo genaamde E-werkers had, die in het kader van de werkloosheids bestrijding met rijkssubsidie in de plantsoenen en aan de recreatie- dijken werkten. "Per 1 januari hebben we niemand meer. maar het werk is niet weinig gezien de vele groenvoorzieningen in de ge meente. Er is veel spitwerk en de ze aanvulling met zes man is noodzakelijk, anders komt er een grote achterstand in het onder houd van groen. Op 9 december komt de groennota in de commis sie openbare werken en we zoeken wel naar minder intensieve be werkingen", aldus de wethouder. "Als ik dat verhaal van Koopman zo beluister, moeten we het geld zeker niet uit het werkeloosheids fonds halen", zei De Bres. Van Damme was het daarmee roerend eens en hij hield vol, dat er nooit gezegd was, dat het werkgelegenheidsfonds ook voor de gemeente gold. De burgemeester bracht naar vo ren, dat de raad niet teveel beper kingen moest aanbrengen, waar van men later spijt zou hebben. .'Het standpunt van b en w is echter niet hard, want tegen beter weten in hebben we valse hoop gehad. De praktijk wijst uit, dat dit plantsoenwerk meer blijvend is dan we gedacht hebben", zei de burgemeester. Van Damme vond, dat het gevolg van het niet verhogen van de on roerend goedbelasting in de be grotingsvergadering was, dat de zes plantsoenwerkers uit de post onvoorziene uitgaven betaald moesten worden. De Bres was het daarmee eens onder de voor waarde, dat het werkgelegen heidsfonds toch een ruimere bes temming krijgt. Van Damme wil de daarvan pas weten, wanneer alle kanalen dicht zouden zitten. De Bres vond dat te beperkt, waarop de VVD-fractie alleen kwam te staan. Van Damme trok z'n voorstel in, maar de drie libe ralen kregen wel de aantekening, tegen het aanspreken van het werkeloosheidsfonds voor de zes plantsoenwerkers te zijn. Uitbreiding van het secretarie- personeel in verband met toene mende werkzaamheden bij socia le zaken en de overgang van full- naar parttime werk, kostte 48.000 gulden meer. De Bres deed 't goed. dat de deeltijdbanen bij de gemeente Tholen in de lift zaten. Aan de orde waren verzoeken van J.M. v.d. Velde, J.G.A. van Loon, J.C. Kaag, F.A. Verhees en S. Maljaars. J.L. van Gorsel(VVD) vond het goed dat b en w kien zijn op eventuele betalingsproblemen, maar hij hield het college voor, dat het risico toch een stuk minder is in verband met de betere wo ningmarkt: de executiewaarde van huizen ligt aanzienlijk lager dan enkele jaren geleden en men hoeft minder grote leningen af te sluiten. Wethouder P. van Schetsen ant woordde dat er een nauwkeurig beleid gevoerd wordt, waarbij de risico's met het inkomen groter zijn dan de waarde van de woning. "Het inkomen kan van de ene op de andere dag veranderen", zei Van Schetsen. VVD-fractievoorzitter M. van Damme wildé b en w toch een zwaarder accent aan de inkomens laten geven, met name als ze vast zijn. "Het enige waarom men ge meentegarantie wil, is de 'A la gere rente. Voor bevordering van het eigen woningbezit moeten we geen belemmeringen aanbren gen", zei Van Damme. De burgemeester zei niet uit de pas te willen lopen bij andere ge meenten. ,'Er komen vaak pro blemen bij wijziging van de inko mens", aldus Baerends, die toe zegde de fractievoorzitters in de besloten commissie bestuurlijke aangelegenheden meer inzicht in Het Markiezaats Kamerkoor o.l.v. Elsa Hernady-van Bueren geeft a.s. zondag een concert in de Hofzaal van het Markiezenhof te Bergen op Zoom. De aanvang is 12.00 u. Aangezien het de eerste advents zondag is, zal het concert in het teken van advent staan. Op het programma staan werken van Dietrich Buxtehude, Benjamin Britten en Camille Saint-Saus. Van Saint-Saus zal het kerstoria- torium worden uitgevoerd. Het koor wordt op de piano begeleid door Leny Vis en op het orgel door Frank Duine. Kom kijken! Ring 66 - St. Annaland Heijboer met veel in voorraad Advertentie I.M. stoot van rioolstelsels in opper vlaktewater, is de vraag belang rijk, in hoeverre verbeteringen verantwoord zijn. Met medewerking van het pro vinciaal bestuur gaat het technisch adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten het proefproject aanpakken. Een af gewogen benadering van de rioolproblematiek kan tot een mi- lieuhyginisch meer verantwoorde en wellicht minder kostbare op lossing leiden. Het plan St. Anna- Ease 1, die 17.700 gulden kost, omvat een beoordeling van de te verwachten vuiluitstoot uit het rioolstelsel. Fase II, die 14.750 gulden vergt, houdt in, dat de in vloed van deze vuiluitstoot op de kwaliteit van het ontvangende water wordt onderzocht. Aanpassing van de rioolstelsels op Tholen aan de huidige provinciale richtlijnen, zou miljoen guldens vergen. In verband met de ver minderde financile middelen en de grotere kennis over de vuiluit- land vormt daartoe een eerste aanzet, aldus b en w. De Bres sprak over belangrijke fi nancile voordelen en Van Belzen concludeerde, dat de totale lasten voor de gemeente nu minder worden. Hij meende wel, dat af geweken wordt van de provinciale richtlijnen. Ook Van Kempen vroeg, of er nu afgestapt werd van de overstortfrequentie van 6, waarvan de provincie^uitgaat. Of moet dat uit het onJfelsaiek blij ken? Van Damme meenae, dat er misschien enorme voordelen zijn en hij vroeg zich af, of het bur eau in de onderzoekskosten meedeelt. "We wijken niet af van de richt lijnen", antwoordde wethouder Koopman. "Ik hoop wpl, dat het bureau met het onderzoek zal sla gen, want de lasten voor gemeente en provincie worden dan aan merkelijk lager. Als we de riole ring voor circa 14 miljoen gulden moeten aanpassen, is dat voor ons onbetaalbaar. We willen bij de provincie wel subsidie aanvragen, maar dat zal zeker te laag zijn. De tweede fase van het onderzoek is voorjaar 1984 afgerond en als er opdrachten van meerdere ge meenten uit voortkomen, is dat zeker interessant voor het bu reau", zei wethouder Koopman. De burgemeester vulde aan, dat er daarom ook een speciale offerte is gegeven. Hij benadrukte tevens, dat met dit onderzoek de klachten van burgers over wateroverlast niet zullen verminderen. Het pro ject gaat uitsluitend over verla ging van overstortfrequenties, die nu belangrijk hoger zijn dan 6. Aanpassing naar 6 zou zelfs bij 50 a 60% subsidie niet uitvoerbaar zijn. De technici weten niet, of het milieutechnisch ook wel zo veel beter is. Bovendien krijg je een enorm stuk onderhoudskosten, aldus de burgemeester. Het huwelijk en alternatieve sa menlevingsvormen kwamen maandagavond weer aan de orde in de Thoolse gemeenteraad. Een vorige vergadering hadden RPF/GPV en CDA vragen ges teld over de Margriet-brochure over trouwen en samenwonen. B en W wilden dat omstreden ge schrift alleen op verzoek beschik baar stellen en niet bij de balie in het gemeentehuis leggen. Aarnoudse(SGP) zei dat ant woord enigermate te betreuren. Zijn fractie had ook zeker de vra gen willen ondertekenen, maar door omstandigheden was dat niet gebeurd. Bij een wijziging van de regeling Instituut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren(IZA) ten behoeve van het gemeentepersoneel, kwa men de alternatieve samenle vingsvormen weer ter sprake. Aarnoudse zei dat dit landelijk nog niet geregeld was en hij hoopte dat het in Zeeland ook niet zou doorgaan. "Deze alternatieve samenlevingsvormen druisen in tegen Gods Woord, waar steeds minder naar geleefd wordt. Ge lijkstelling met het huwelijk is niet juist,', alji.us de SGP-voorman. Van Belzen(RPF/GPV) vond ook, dat men de unieke plaats van het huwelijk niet op één lijn met alternatieve samenlevingsvormen mocht zetten. Van Kempen(CDA) stond even min te trappelen om de wijziging door te voeren. "Het gezin is de basis van onze samenleving, maar in de maatschappij waarin we leven zijn er andere ontwikkelin gen en daarvoor moet je regels vaststellen", zei Van Kempen. De Bres en Van Damme hadden er geen moeite mee en de burge meester hield de tegenstanders voor, dat men buiten het huwelijk dan eigenlijk ook geen woningen meer zou moeten verhuren, noch sociale uitkeringen moest betalen. ,'Het is niet juist om zo te gaan splitsen", vond de raadsvoorzitter. SGP en RPF/GPV bleven echter tegen. Vaststelling van nieuwe rechtspo sitieregelingen voor gemeente ambtenaren was een hanperstuk. deze materie te geven. Van Gorsel en Van Kempen dachten, dat de gemeentegarantie alleen voor de top van de lening boven de taxa tiewaarde was bedoeld, maar b en w schudden hard van neen. De gemeentegarantie kwam later ter sprake bij het vormen van een reserve van 50.000 gulden voor stroppen. Als woningeigenaren hun rente en aflossing van de le ning niet meer kunnen betalen, wordt de gemeente door de bank aangesproken en dat zal vrijwel zeker nog een aantal keren ge beuren, zo verwachtte het college. Na een eerder geval bij St. Maar tensdijk, was er nu een strop in Scherpenisse, waar de woning Anna van Burenplein 5 met in stemming van het ministerie van volkshuisvesting ondershands werd verkocht. De opbrengst was echter 11.552,98 te laag om de totale schuld die de woningeige naar aan de geldgeefster heeft, te kunnen delgen. Uit hoofde van een verleende gemeentegarantie is de gemeente voor dit bedrag aangesproken. Niemand zei er wat van, maar het speelde wel mee bij de reserve van 50 mille uit het begrotingsoverschot 1983. Van Belzen en De Bres vonden 50 mille te weinig en ook Dijke was bang, dat zo'n bedrag niet toerei kend zou zijn. De Bres stelde voor er 100.000 gulden van te maken en dan 50 mille minder in het werk gelegenheidsfonds te stoppen, die dan 150 in plaats van 200.000 gulden zou krijgen. Met die 2 ton was ook Van Dam me niet zo gelukkig. ,'Of 't te ma ken heeft met ongeduld, je doet in .elk geval wel stoer met nu al in totaal 5 ton om wat aan de hard nekkige werkloosheid te doen. Ik ben echter bang, dat zo'n fonds een eigen leven gaat leiden. Er moet eerst wat concreets gebeuren en dan pas kan er geld bij", zei Van Damme. Wethouder Van Schetsen ant woordde, dat de stroppen waar schijnlijk tot 3, 4 5 gevallen be perkt blijven. Het risico geldt al leen voor de aankoop van hui- zen(50% gemeente en 50% rijk), terwijl voor verbouwingskosten het rijk volledig aansprakelijk is. De reserve wordt pas aangespro ken, als het bedrag oninbaar is, maar de vordering op de burger blijft wel bestaan. Op dit moment is het niet nodig om de 50.000 gulden te verhogen, aldus Van Schetsen. Wethouder Versluijs liet Van Damme weten, dat er na de steun aan de Thoolse Beton Industrie nog geen aanvragen voor het werkgelegenheidsfonds zijn ge weest. maar b en w zijn wel met een aantal gevallen bezig. Ui de stand op de ondernemersbei in Ahoy Rotterdam zijn eon' ;ten voortgekomen, waaruit een be roep op het werkgelegenheids fonds kan volgen. De Bres wilde ook nog geld voor restauraties van molens reserve ren, maar de burgemeester wilde daarmee voorzichtig zijn wanneer er geen zekerheid over rijkssubsi die was. De Bres hield vast aan verdubbe ling van de reserve gemeentega ranties. Van Damme zei dat de PvdA-fractievoorzitter daarmee meer aan doemdenken deed dan de rest van de raad. ,'Dat is geen doemdenken, maar voorzichtig heid", zei De Bres. Van Damme ging er van uit, dat Van Schetsen gelijk had omdat b en w weten wat er aan de hand is met gemeente garanties. Ook de andere fracties vonden 50 mille genoeg. "Als je 't verdubbelt en je hebt 't niet nodig, kun je er geen kant mee uit omdat het een bestemmingsreserve is. Het werkgelegenheidsfonds is flexibeler", zei Van Schetsen. De Bres vond de opstelling van de raad jammer en daar bleef het bij.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 13