Inzameling bestrijdingsmiddelen Tekenkunst Het verzet op Tholen en Sint Philipsland Boekennieuws Donderdag 17 november 1983 Inzamelpunten Rond het Festival nieuwe muziek Zeeland is het afgelopen jaar heel wat te doen geweest. Gs doen nu een voorstel aan de staten om de nieuwe muziek voor Zeeland niet verloren te laten gaan. Cultuurbeleid Personeel Geld voor activiteiten Volksgezondheid Bestuurszaken Ruimtelijke ordening Bestuur- Bestuurden L.O., O.D., L.K.P. Illegale krant Schipper Ook nog anderen Verzetskruis van Prins Bernhard PAK EVEN UW ZAKBOEKJE BOEKEN? Bellen! 01665-2375 Ds. Bakker overleden Zeeuws Platenboek najaarsbestseller 0VERDENKIIMG VERKEERDE OPMERKZAAMHEID 7 i ABDIJ Volgende week (van maandag t/m woensdag) wordt er in Zeeland een actie gehouden om restanten (landbouw)bestrij- dingsmiddelen te verzamelen. - Op 20 punten in de provincie kan men deze overtollige mid delen kwijt. Inlevering kan ge beuren tussen 09.00 uur en 12.00 uur en tussen 13.00 uur en 16.00 uur. Al enkele malen eerder zijn inza melingsacties gehouden (voor het laatst in 1 980). Die leverden toen duizenden kilo's op. Deskundigen gaan er vanuit dat er wederom flinke behoefte is om restanten in te leveren die niet meer worden gebruikt of die niet meer gebruikt mogen worden. Hieronder vallen o.a. alle middelen die kwik, DDT, 2,4,5-T en 2,4,5-TP, aldrin, diel- drin en heptachloor bevatten. Verder gaat het om alle middelen waarvan op de verpakking o.a. staat: "Goedgekeurd middel PD no Niet ingeleverd mogen worden chloorpicrine, methylbromide en andere vloeibare gassen of gas sen onder druk. Ook wordt geen lege emballage ingenomen. Bij deze actie kunnen alleen (land- bouw)bestrijdingsmiddelen wor den ingeleverd en geen andere chemicaliën, zoals medicijnen en fotochemicaliën. De in te leveren stoffen kunnen zowel in aangebroken als dichte verpakking worden afgegeven. Gewenst is wel dat ze herkenbaar zijn. Inlichtingen over de actie wor den verstrekt door de provin ciale waterstaat (de heren Ade- ma of Collette), tel. 01180-35920 of door de spe cialist bestrijdingsmiddelen van het ministerie van landbouw en visserij. Goes, tel. (01100)16440. Hieronder volgen de inzamelpun ten waar men bestrijdingsmidde len kan inleveren. 1Scherpenisse, gemeente lijke werkplaats, Langweg 49, 2. Sint Philipsland, gemeente lijke loods, hoek Wilhelmina- straat-Zuiddijk; 3. Bruinisse, gemeentelijke werkplaats, Molenweg 1 2; 4. Zierikzee, gemeentelijke plantsoenendienst, Boeren- weg 3; 5. Serooskerke (S), Garage reinigingsdienst, Hoosjes- weg 1 6 6. Rilland, gemeen, opslag plaats, Valckenissevyeg 1 7. Biezelinge, bestrijdings- middelenhandel Groenleer, Eversdijkseweg 1 IEUWS Op dit moment is in het Zeeuws Museum, aan het Abdijplein in Middelburg, de tentoonstelling "Krabbels en kapitale tekenin gen" te zien. Ze loopt tot 7 ja nuari a.s. Het gaat om ongeveer 75 schet sen, tekeningen en aquarellen van o.a. Marius Bauer, David Bles, Johannes Bosboom, G.H Breitner, Jozef Israëls, J.B. Jong kind. Jac. van Looij, Jacob Maris, Anton Mauve, J.W. Pieneman, Sue Robertson, Willem Roelofs, Cornelis Springer, Jan Veth en J.H. Weissenbruch. Beoogd wordt een beeld te geven van de in de 1 9e eeuw heersende stromingen zoals classicisme, ro mantiek, Haagse en Amsterdam se school én van de gangbare technieken: potlood, krijt, houts kool en waterverf. Ook aan verschillende genres (portret, landschap, interieur, dierfiguur etc.) wordt aandacht geschonken. De expositie is georganiseerd door de "Dienst verspreide rijks collecties Bij de tentoonstelling hoort een rijk geïllustreerd infor matief boekje, dat een catalogus bevat van het totale 1 9e-eeuwse tekeningenbezit van de dienst. 8. Goes, reinigingsdienst, Gel- deloosepad; 9. Heinkenszand, gemeente werkplaats Dorpsstraat 102a, 10. Kortgene, loods gem. wer ken, Korendijk 45, 11. Middelburg, reinigings dienst, Oude Vee'rseweg; 12. Serooskerke (W), bestrij- dingsmiddelenhandel Groenleer, Wilgenhoekweg 15; 13. Westkapelle, loods gem. werken, Oude Zandweg 2; 14. Vlissingen, reinigingsdienst, Edisonweg 9, 15. Oostburg, centrale werk plaats, Oude Stad 98; 16. Aardenburg, opslagplaats gem. werken, Markt 7; 17. Axel, gem. werkplaats, Nieuwendijk 1 7; 18. Terneuzen, gem. reiniging, Industriweg 3; 19. Hulst, gem. werkplaats, Absdaalseweg 44; 20. Vogelwaarde, gem. werken, Wilgenstraat. In het voorstel laten gedepu teerde staten wel tot uiting ko men dat zij het Festival nieuwe muziek in de toekomst anders georganiseerd willen zien. Het festival werd altijd op touw ge zet door "Jeugd en muziek Zeeland". Provinciale staten besloten op 27 mei jl. het sub sidie aan deze organisatie stop te zetten, evenals de financiële bijdrage aan het muziekfestival. De reden van dit besluit vorm den de fikse financiële tekorten die in de loop der jaren waren ontstaan. Er is nu een stichting in oprichting "Nieuwe muziek Zeeland die het "muziekvernieuwende werk"' wil voortzetten. Gs geven er in hun voorstel blijk van vertrouwen te hebben in deze nieuwe instelling. Ze stellen de staten namelijk voor op de begro ting voor volgend jaar anderhalve ton uit te trekken der dekking van de apparaatskosten. (Onder ap paraatskosten wordt verstaan, personeelskosten, huisvesting, publiciteitskosten, administratie kosten etc). Aan de nieuwe stichting ligt een voorstel ten grondslag van de di recteur van de Zeeuwse culturele raad, die verschillende mogelijk heden onder de loep nam om het Festival nieuwe muziek te kunnen voortzetten. Zijn uitgangspunt was dat het festival "met zijn vaak experi mentele en eigenzinnige karak ter" een duidelijke plaats heeft veroverd, ook landelijk gezien. Gs onderstrepen dit en schrij ven dat het provinciale cultuur beleid een plaats inruimt voor "activiteiten met een vernieu wend karakter". In beginsel verdient daarom het festival provinciale ondersteuning. Ook het ministerie van WVC hecht grote waarde aan het festi val. De jaarlijkse rijksuitkering aan Zeeland (zeven ton) ten behoeve van kunstuitingen is onder meer gebaseerd op de veronderstelling dat er een jaarlijks festival nieuwe muziek en vergelijkbare activitei ten plaatsvinden. Gs vinden dat de ex-manager van Jeugd en Muziek, de heer A. van t Veer het meest in aanmerking komt om in dienst te treden van de nieuwe stichting, gezien de er varing die hij heeft opgedaan in de (nieuwe) muziekwereld. Er dient wel een goede werkinstructie te komen. Ook zal er aparte admi nistratieve en boekhoudkundige ondersteuning moeten zijn. Voor het organiseren van activi teiten kan de stichting een beroep doen op bestaande provinciale (en eventueel gemeentelijke) be grotingsposten en eventuele fondsen. Ook wordt gewezen op samenwerkingsmogelijkheden met de Stichting Gaudeamus, het Holland Festival en het Prins Bernhardfonds. Nieuwe muziek in Zeeland <)M M i ss i i;s Op 23 en 24 november vergade ren twee commissies van de Pro vinciale raad voor de volksge zondheid. De 23e (1 9.30 gaat het om de Adviescommissie ambu lancevervoer, die zich buigt over "de aanzet voor een spreidings plan ambulancevervoer Zee land". Plaats van samenkomst: gebouw Ravoz, Molenwater 99, Middelburg. Op 24 november (09.45 uur, ho tel Terminus, Goes) is er een bij eenkomst van de Commissie geestelijke gezondheidszorg en zwakzinnigenzorg. Aan de orde komen o.a.: een brief over psy chotherapeutische gemeenschap pen; de gewijzigde richtlijnen ex art. 3 van de wet ziekehuisvoorr zieningen (bv. planning van het aantal bedden in verhouding tot inwonergetallen); een ontwerp- reactie op een rijksrapport over beschermde woonvormen en een subsidieverzoek van de Federatie van oudeverenigingen van gees telijk gehandicapten voor het aanstellen van een medewerker voor de provincie Zeeland. Beide Ravoz-commissies vergaderen in het openbaar. De statencommissie bestuurs zaken heeft een vergadering op vrijdag 25 november, 10.00 u. Op de agenda staan niet minder dan 42 te behandelen punten, voor het merendeel betrekking Provinciale staten behandelen het voorstel in hun vergadering van 16 december a.s. Als ze ermee akkoord gaan, is er volgend jaar weer een Festival (op) nieuwe (Tiuziek Zeelapd. hebbend op de statenvergadering van 1 6 december. Een greep uit deze agenda: subsidie voor de aankoop door het Zeeuwse land schap van een Eendenkooi in Sint-Philipsland; subsidiëring van het Zeeuws coördinatieorgaan natuur-, landsschap- en milieube scherming 1984, het Festival nieuwe muziek (zie hoofdartikel in deze rubriek); diverse museum subsidies; het Roosevelt-studie- centrum; subsidies ten behoeve van Stichting jejgd onderdak, knelpunten in de maatschappe lijke dienstverlening; het provin ciaal overleg revalidatie en van een Zeeuwse beroepenmanifesta- tie. Ook op 25 november, maar om 14.00 uur vergadert de staten commissie voor ruimtelijke or dening. Op de agenda staan sub sidies aan HetZeeuwse Landschap (aankoop gebied De Weel in de Heerenpolder en de Eendekooi in Sint-Philipsland). Vervolgens wordt er gesproken over de her ziening van de nota bewonings- patroon 1 983. Tenslotte vergadert op 25 no vember de commissie bestuur- bestuurden. (Aanvankelijk was deze vergadering gepland op 4 nov). Besproken worden het eva luatierapport van de wet open baarheid van bestuur en de pro vinciale inspraaknota. De verga dering begint om 1 4.00 uur. Alle drie de provinciale commis sievergaderingen worden gehou den in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Ze zijn openbaar en hebben spreek recht voor het publiek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 Prins Bernhard reikte in de Middelburgse Koorkerk aan A.L. Hage uit St. Maartensdijk twee verzetsherden- kingskruisen uit. Eén voor hemzelf en de andere posthuum voor zijn broer Nap (J.J. Hage). Nadat eerder aan een enkeling in deze regio het verzetsherdenkingskruis is uitgereikt, c.q. op zijn of haar verzoek werd thuisgestuurd, was er donderdag in Middelburg een grotere groep Zeeuwen die deze erkenning door Z.K.H. Prins Bernhard werd opgespeld. Eerst bij koninklijk besluit van 29 december 1980 werd ter gelegen heid van de 35 jarige bevrijdings herdenking dit ereteken ingesteld, mede op sterke aandrang van Koningin Beatrix. De bedoeling is het ook nog dit jaar af te ronden. Een werkgroep in Zeeland beij verde zich voor bemiddeling, toen er bij menigeen aarzeling zo geen aanvankelijke negatieve benade ring ontstond, omdat het meren deel ook van mening was en is, dat men het verzet nooit heeft ge pleegd om daarvoor te worden onderscheiden. In aanmerking komen degenen, die tijdens de bezettingsjaren dat verzet daadwerkelijk hebben ge pleegd, al zijn er ook nog vele an deren, die na de bevrijding goed en bloed gaven. Het overgrote merendeel bestreed de vijand in organisatorisch verband, namelijk als overigens niet-ingeschreven lid van de Landelijke Organisatie voor hulp aan Onderduikers (L.O.), de Landelijke Knokploe gen (LKP) of de Orde dienst (O.D.). Veelal vloeiden de daden van die verzetsorganisaties in el kaar, zoals ook de mensen op Tholen en Sint Philipsland veelal het L.O. en het O.D. werk deden of zelfs het L.K.P. werk. Uiteraard in vrijwel elk gebied een wat aar zelend en dan meestal ook indivi dueel begin. Maar met het ver schijnen van de illegale kranten ook al vrij snel een organisatori sche bundeling. Bij de herdenking van de 39ste bevrijdingsdag eind oktober van dit jaar werd daarop nog geattendeerd met een artikel over de Thoolse L.O. leider Teun Dijkslag. Daarpaast zetelde even eens in Tholen de commandant van de O.D. de heer J.M.C. Elen- baas, die al jaren geleden met de Willemsorde werd onderscheiden voor zijn verzetswerk. Aanvanke lijk had de L.O. meer directe ver- zetstaken dan de O.D., want dat laatste was meer een voorberei dende organisatie op de bevrij- dingstaak. Zoals gezegd vloeiden die taken veelal in elkaar bij de zelfde mensen. Om illegale lectuur te versprei den, waren er in elke gemeente of dorp vertrouwde contacten nodig. Die werden ook op Tholen en Sint Philipsland gevonden. Op hun beurt poogden die plaatselijke contacten weer anderen te vinden, die in eerste instantie bereid wa ren tot een verdere verspreiding van dé illegale kranten, maar ver volgens ook of op hen een beroep gedaan kon worden voor andere en meerdere verzetsdaden. Die waren nodig, toen er een toename kwam van onderduikers, niet al leen van Joden, maar ook van door de Duitsers gezochten of die weigerden in Duitsland te gaan werken. Er werden in deze regio dan ook plaatsen gezocht, waar onderduikers ondergebracht kon den worden of de illegalen namen die zelf in huis. Daartoe waren dan echter ook zgn. 'clandestiene' bonkaarten nodig, veelal ook val se persoonsbewijzen enz. Ook daartoe dienden de lijnen weer te worden uitgebreid en betrouwba re mensen op distributiekantoor en gemeentesecretarie gevonden te worden. Ze waren er. In dit op zicht werd de evacuatie van fe bruari 1944 bijna een ramp, want toen moesten tientallen onder duikers van Tholen en Sint Phi lipsland naar elders worden afge voerd, maar daartoe moest eerst wel elders een betrouwbaar on derkomen voor hen worden ge zocht. Zo vertrok vanuit Sint Annaland een schipper onder het triom van verhuizingen met een aantal on derduikers in het ruim. Ze kwa men heelhuids op de bestemde adressen aan. Eer het echter aan die evacuatie toe was, waren al meerdere lijnen uitgelegd. Ook door de O.D. voor wat betreft het vinden van en opslag van wapen, het pogen instandhouden van il legale telefoonverbindingen, zoals er met name van Sint Philipsland een verbinding naar Schouwen was tot aan de bevrijding toe. in Tholen moest een zender worden gebouwd. Het ging steeds verder ook met het plan voor een overval op het distributiekantoor in Tho len, teneinde meteen een flinke hoeveelheid bonkaarten te kun nen distribueren ondét de onder- gedokenen. Een in Bergen op Zoom in het voorjaar gepleegde overval op het distributiekantoor was aanleiding, dat er Thoolse betrokkenen werden gefusilleerd, zoals al eerder een Thools ge meente-ambtenaar in Duitse handen viel en werd omgebracht. De evacuatie bracht mee, dat ille galen vanuit Tholen zich bij een knokploeg aansloten in Rotter dam-zuid. Kortom, het verzet, klein begonnen, eindigde voor sommigen in enorme risico's, waarbij ook het overbrengen van wapens, radio's, proclamaties van de koningin en andere onmiddel lijk na de bevrijding noodzake lijke bekendmakingen. Ieder die er aan deelnam zou er evenals de huisgenoten, een apart verhaal over kunnen vertellen. Het werd voor wat de illegaliteit op Tholen betreft en het gebeuren rond de bevrijding samengevat in het in 1948 verschenen boekje "Slechts een Plicht". Mogelijk nog meer dan de aktieven, verkeerden de vaak uren alleen achterblijvende gezinsleden in grote spanning of het toch weer goed zou aflopen. Het was anderzijds een periode van intens leven, de waarde van het leven te kennen en een tijd van grote saamhorigheid, opoffering en vriendschap van en bij dege nen, die hierbij waren betrokken. Naast hen aan wie donderdag in Middelburg het verzetsherden kingskruis, hetzij posthuum, hetzij nog persoonlijk in ontvangst werd genomen en waarvan men de na men elders in dit nummer vindt, werd dat thuisgestuurd aan de nabestaanden van Bou Kooijman uit Sint Annaland, die op 2 no vember 1944 bij de gevechten te Oud-Vossemeer sneuvelde, maar ook al eerder in het verzet werk zaam was, aan die van Simon Lindhout uit Tholen in het voor jaar 1944 in Haaren door de be zetter omgebracht. Verder en al eerder aan de Fliplander Joh. Reijngoudt, thans wonende te Roosendaal, die zich in de bezet tingsjaren vooral met koeriers diensten belastte, aan Jaap Bur gers destijds Sint Annaland/Rot terdam en nu te Middelburg, evenals aan Adriaan Ketting te Sint Annaland, die het op zijn verzoek thuisgestuurd kreeg. Voor een paar anderen, die naar het buitenland vertrokken en inmid dels kwamen te overlijden.was een aanvrage zonder verdere na bestaanden niet meer zinvol. Vervolg van pag. 1 rende rol in het verzetswerk ver vulde, was er niet zo voor. Heel velen van u voelden er in 't begin ook niets voor. Koningin Beatrix wilde met het instellen van het verzetsherdenkingskruis aange ven, dat naoorlogse kinderen hun ouders de eer geven. Het is een teken van verbondenheid en daarom kan ik er vrede mee heb ben. Er zijn zeker nog meer mensen die ervoor in aanmerking komen. Ook vrouwen en familieleden die de mannen geïnspireerd hebben, 't Was een noodzaak om weer vrij te komen van de meedogenloze vijand en zoals mevr. Vaders al zei, zaten we in ,t vlakke land in een hele slechte positie. Er was veel risico bij. Dat de Zeeuwen goed kunnen zwijgen, hebben we toen gemerkt. De verzetsmensen hebben sporen nagelaten en de waarden die u heeft willen verde digen, moeten we met veel klem naar voren blijven brengen. De verbondenheid dienen we steeds gestalte te geven", zo besloot mevr. De Casembroot. De plechtigheid werd afgesloten met het staande zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus en een 'leve de konin gin' met een driewerf hoera. In de statenzaal werd vervolgens een groepsfoto gemaakt van de gedecoreerden met Prins Bern hard, waarna er een ongedwongen samenkomst was. De Prins maak te nader kennis met de verschil lende verzetsgroepen en kreeg van mevr. Van Elsacker-Dijkslag nog een foto te zien, waarop hij met z'n auto op het Thoolse pontje te zien was. De reünie in de Middelburgse schouwburg was een gezellige af sluiting, waar verzetsmensen el kaar soms na jaren weer spraken en herinneringen ophaalden uit een bewogen periode van hun leven. Een 38-jarige Schouwe- naar, wiens vader een paar weken voor zijn geboorte werd opgehan gen door de Duitse bezetters, ver telde op indrukwekkende wijze, dat de Tweede Wereldoorlog ook voor de generatie die de bezetting niet meemaakte, nog steeds grote betekenis heeft. De werkgroep bemiddeling toe kenning verzetsherdenkingskruis Zeeland werd dank gebracht voor de inzet. Tijdens de reünie was de leiding in handen van dhr. A.A. van Nieuwenhuijzen uit Anna Ja- cobapolder, die deel uitmaakte van die werkgroep. THOLEN za 19 nov Fancy-fair, Patronaats gebouw, 14 u. za 19 nov klassiek concert, Stad huis, 20.15 u. ma 21 nov lezing NPB-gebouw, 20 u. ma 21 nov REC 'Vergeet mij niet', lezing over goed speelgoed, 9.30 u. vr 25 nov algem. ledenverg. De Kogge, Het Koggedek, 20 u. za 26 nov duivenexpo Trouwe Duif, Hof v. Holl. 16 u. za 26 nov Intocht St Nico- laas/kindermiddag Pinocchio, Meulvliet, 14 u. ma 28 nov Labeo Aquariumver. clubavpnd, Meulvliet, 19.30 u. SINT ANNALAND za 19 nov dansav. dorpshuis, 20 u. za 26 nov vogeltentoonst. dorps huis, 14 u. SINT MAARTENSDIJK za 26 nov intocht St Nicolaas, 14.30 u. 25 en 26 nov Duivenexpo De Zwaluw, Haestinge STAVENISSE ma 21 nov alg. ledenverg. Kruis werk, lezing medicijngebruik, 19.30 u. POORTVLIET do 24 nov bedrijfsvoorl. Tolrust, 19.30 u. za 26 nov rolleravond, Tolrust, 19 u. za 3 dec wielercross, Paasdijk- straat SCHERPENISSE vr 25 nov Sigrun Quetes(zang), H. Huis, 20 u. OUD VOSSEMEER za 19 nov viswed. 't Scharretje, brug vr 25 nov uitvoering OVM, Vos- senkuil, 19.30 u. za 26 nov intocht St Nicolaas, 10.30 u. SINT PHILIPSLAND vr 25 nov ds v. Heteren over emancipatie en discriminatie, ver. geb. Oud Ger. Gem. BERGEN OP ZOOM tot 11 dec exp. textiel en grafiek. Marijke Raaymakers-Weber, Et cetera, di tm zo 13.30-17 u. 19 nov tot 7 jan exp. David Kleij- ne, tek. grafieken en schild, film film film ROXY 1: High Road To China - 12 jrdo 20 u. vr 21.15 u. za 18.45 21.15u.zo 14, 16.15, 18.45 21.15 u. Klaar Voor Een Wipje - 18 jr vr za 23.30 u. ROXY 2: Silent Rage - 16 jr do 20 u. vr 21.30 u. za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. High Road To China - 12 jr ma, di wo 20 u. CINEMACTUEEL 1: De Illusio nist - 12 jr dag 20 u. vr 21.30 u. za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Monty Python's Meaning Of Life 12 jr dag 20 u. vr 21.30 u. za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: King Of Comedy - 12 jr do, di wo 20 u. vr 21.30 u. za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. D'Amore Et D'Anarchia - Filmli ga ma 20.30 u. Heijboer met veel in voorraad Advertentie IM Ds. H.D. Bakker, van 1954 tot 1958 predikant van de Gerefor meerde Kerk in Tholen en Poort vliet, is donderdag op 55-jarige leeftijd in zijn woonplaats Tilburg overleden. Hem was in januari te Delft emiritaat verleend wegens zijn gezondheid. De begrafenis was dinsdag vanuit de Opstan- dingskerk in Tilburg. I Het zal tegen eind van deze maand uitkomen, maar alles wijst toch in de richting van een Zeeuwse bestseller, temeer door de cadeauperiode bij uitstek! Het Zeeuws Platenboek geeft dwars doorsneden van het leven en wer ken van de Zeeuwen, van hun ge bouwen, hun water, flora en fau na, ook van hun folklore. Ander half jaar aan een stuk werkten auteur Frans van den Driest uit Serooskerke en tekenaar Rino Visser uit Goes aan dit Zeeuws platenboek. Er komt ook nog een Engelse editie van die 64,50 gaat kosten. Maar de Nederlandse uit gave komt tot 31 december op ƒ49,50. daarna 59,50. De commissaris van de Koningin, dr. C. Boertien krijgt het eerste exemplaar op 23 november. Het zal daarna in de erkende boek handel verkrijgbaar zijn en men komt er absoluut ook een afbeel ding in tegen van het bloedkora len halssnoer met een gouden slot. Dat is dan wat synoniem aan het boek: een gouden uitgave. En zij namen Hem waar, of Hij hem op de sabbat genezen zou, op dat zij Hem beschuldigen mochten. Marcus 3:2. De tekst van yandaag bevat een gegeven omtrent de mensen die met Christus in één en dezelfde synagoge bijeen waren. Christus is daar niet alleen. In dit huis is ook een man met een verschrompelde hand. Zijn leven is, althans in één opzicht, gehandicapt. Er zijn ze- keY erger gevallen. Maar ook deze man draagt een eigen kruis met zich mee. Nu is daar in diezelfde synagoge de Heere Christus. De mensen hebben'beiden gezien. En nu gaan zij vol spanning letten op de reactie van Christus. Daaruit blijkt allereerst, dat zij een be paalde mate van kennis hadden omtrent het doen en laten van Christus. Mogelijk hebben ver schillende genezingen indruk ge maakt op hen. In de tweede plaats blijkt dat zij een zekere verwach ting koesterden omtrent het door Christus te volgen beleid. Zij leven in de veronderstelling, dat Christus niet met welke nood dan ook in aanraking kan komen, zonder dat Hij reageert. In de derde plaats leren wij iets omtrent hun bedoeling. Zij willen iets hebben om Hem te kunnen aan klagen. Zij kennen Christus ge noeg om ervan doordrongen te zijn. dat Hij niet onbewogen kan blijven tegenover de ellende. Maar zij willen de gelegenheid aangrijpen om Hem te vangen. Laat het bij ons anders zijn. Laten wij een grot^ gedachte hebben van Christus' macht en ontfer ming. Wij hebben méér reden dan deze synagogebezoekers om over tuigd te zijn. dat Hij kan helpen. Laten wij toch ook de stellige ver wachting hebben, dat onze nood Hem niet onbewogen zal laten. Welke nood dat ook maar mag zijn. Breng ze bij Hem. Leg het voor Christus neer. Vertrouw het aan Hem toe. En doe dat dan niet om Hem aan te klagen. Maar doe het. om uzelf aan te klagen van ongeloof en onwil en hardheid van hart. Om Hem te geloven en lief te hebben ïpn te dienen. De Farizeeën wistèn. dat Christus tegenover de nood niet onbewo gen kon blijven. Zoudt u er dan aan twijfelen? Uit: "Bev.rijdingsnieuws". Am sterdam 1972. p. 181. v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7