THOLEN DERWIJS O, MOEDER, MIJN HAAR! informatierubriek van de gemeente tholen WOENSDAG VERGADERT DE WELZIJNSRAAD MAANDAGAVOND VERGADERT DE GEMEENTERAAD VRIJDAGAVOND MUZIEK EN ZANG VAN EIGEN BODEM IN SCHERPENISSE VACATURE BIJ VRIJWILLIGE BRANDWEER SINT-MAARTENSDIJK Donderdag 17 november 1983 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR BEN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING LEVERING DRANKEN, KOFFIE, THEE, SUI KER ENZ. GEMEENTEHUIS Ligplaatsen beschikbaar in haven Stavenisse vrijdag 25 november 1983 20.00 uur Holland Huis Scherpenisse SIGRUN QUETES (zang) ROMANESCA (begeleiding) door Joop Koornstra. i Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Maandag 21 november a s. komt de Thoolse gemeenteraad voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De ver gadering die om half acht begint is zoals gebruikelijk openbaar. U bent dus van harte welkom. Op de agenda staan onder meer de navolgende punten: Voorstel tot vaststelling van een algemeen kasgeldbesluit voor 1984: De gemeente heeft elk jaar opnieuw voor kortere tijd krediet nodig. In eerste instantie onttrekt zij dit geld aan het krediet in rekening courant. Het kan echter voordeliger zijn om ter dekking van allerlei lasten een zogenaamde kasgeldlening aan te gaan (kort geld). Dit korte geld dient ter aanvulling van tijdelijke tekorten aan direkt beschikbare geldmiddelen (liquide middelen) en/of voor-financie ring van kapitaalsuitgaven. De raad wordt voorgesteld het maxi mum bedrag waarvoor gedurende het jaar 1 984 kasgeldleningen kunnen worden aangegaan te bepalen op 5,5 miljoen gulden. Garanderen geldlening t.b.v. Oud-Vossemeerse Muziekvereni ging; De Oud-Vossemeerse Muziekvereniging heeft besloten tot het aan gaan van een geldlening van 35.000,— ter financiering van de kosten van een repetitielokaal gelegen aan de Veerstraat te Oud- Vossemeer. Door het bestuur is verzocht om een gemeentelijke garantie voor de tijdige betaling van rente en aflossing. Burge meester en wethouders zijn van mening dat de hoogte van de geldlening in redelijke verhouding staat tot de waarde van het ge bouw, terwijl de muziekvereniging in staat moet worden geacht de jaarlijkse lasten van rente en aflossing te kunnen opbrengen. Voor gesteld wordt de garantie te verlenen. Heroriëntatie rioleringsplan Sint-Annaland; Het aanpassen van de rioolstelsels van de verschillende Thoolse woonkernen aan de huidige provinciale richtlijnen zou miljoenen guldens vergen. In verband met de verminderde financiële midde len en de kennisverdieping inzake de vuilemissie (vuiluitstoot) van rioolstelsels in oppervlaktewater is belangrijk geworden de vraag in hoeverre de op grond van de geldende rioleringsplannen en richt lijnen noodzakelijke investeringen maatschappelijk en milieutech nisch als verantwoord beschouwd zouden mogen worden. Het pro vinciaal bestuur van Zeeland heeft medewerking toegezegd om tot een heroriëntatie van de riolerinsplannen te komen. Daarbij is het rioleringsplan voor de kern Sint-Annaland als proefprojekt aange wezen. De heroriëntatie wordt in twee fasen uitgevoerd, waarbij in fase 1 een beoordeling zal plaatsvinden van de te verwachten vui- lemissies uit het rioolstelsel en in fase 2 de invloed van deze emis sies op de kwaliteit van het ontvangende water zal worden onder zocht. De onderzoekskosten van fase 1 bedragen 17.700,— en van fase 2 14.750, De raad wordt gevraagd daarvoor een krediet beschikbaar te stellen. Besteding begrotingsoverschot 1983; In de gemeenterekening 1982 is op een aantal kapitaalswerken vervroegd afgeschreven. In de begroting 1983 is daarmee geen rekening gehouden, zodat alsnog een bedrag van 125.000,— aan middelen vrijkomt. Tevens zijn in de begroting 1 983 de kapitaalslasten van de nieuwe werken op jaarbasis geraamd (overeenkomstig de voorschriften). In werkelijkheid-drukken deze lasten sJechts gedeeltelijk op de dienst 1 983. Daardoonkomt een bedrag van 250.000,-5 beschikbaar. De raad wordt gevraagd een bestemming te geven aan het bedrag van ƒ375.000,-. Voorgesteld wordt 25.000,— te reserveren voor de in 1 984 aan te schaffen computer (kosten 350.000,— waarvoor reeds ƒ325.000,— beschikbaar). Voorts wordt voorgesteld een garan tiefonds eigen woningen te vormen en daarin 50.000,— te storten. Het is namelijk vrijwel zeker dat de gemeente een aantal malen zal worden aangesproken op grond van verleende garanties eigen woningen. Van het tekort komt 50% voor rekening van het Rijk en 50% ten laste van de gemeente. Hoewel er op de betrokken huiseigenaren een vordering blijft bestaan is het volgens burge meester en wethouders toch wenselijk dat er over een fonds wordt De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 21 november 1 983 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Het spreekuur van burgemeester E. Baerends komt te vervallen. De wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00-1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeledenspreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. Het bestuur van de stichting Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359 Het gemeentebestuur van Tholen stelt een ieder binnen de gemeente Tholen in de gelegenheid in te schrijven voor de levering van koffie, thee, suiker, dranken (ook alcoholische) enz. voor het gemeentehuis voor het jaar 1 984. Inschrijvingsbiljetten, waarop per produkt bij benadering de te leveren hoeveelheid op jaarbasis is vermeld, zijn verkrijgbaar bij de afdeling interne zaken ter gemeentesecretarie (tel.: 01 666-2955, toestel 239). leder kwartaal dient op afroep on geveer Va gedeelte te worden afgeleverd. Alleen belangstellenden binnen de gemeente Tholen kunnen voor deze leveranties inschrijven. De inschrijvingsbiljetten die nen uiterlijk woensdag 30 november 1 983 te zijn ingeleverd. V. beschikt, indien tot oninbaarverklaring moet worden overgegaan. Een bedrag van 200.000,— wordt voorgesteld toe te voegen aan het werkgelegenheidsfonds. Indien het gemeentebestuur op lokaal niveau een wezenlijke bijdrage wenst te leveren aan de bestrijding van de werkloosheid, dan dient er een fonds van behoorlijke om vang beschikbaar te zijn. Met deze twee ton komt het fonds op een half miljoen gulden. Voorgesteld wordt om het resterende overschot van 100.000,— toe te voegen aan de reserve openbare werken, omdat er in de toekomst nog zeer grote bedragen moeten worden geïnvesteerd in de rioleringswerken. Tewerkstelling jeugdige werklozen bij plantsoenendienst; In oktober j.l. is de gemeenteraad akkoord gegaan met het aanstel len van een zestal jeugdige werklozen gedurende een half jaar bij de plantsoenendienst. Voor het jaar 1 984 dienen de daarvoor beno digde gelden beschikbaar te worden gesteld. Het gaat om 53.000,-. Treffen van voorzieningen aan woning Ds. de Bresstraat te Sint-Maartensdijk; In 1 975 is een voormalige ambtswoning, direkt gelegen naast het schildersbedrijf Hage, aan de Ds. de Bresstraat gesloopt. Aan de vrijkomende muur zijn toen enkele provisorische voorzieningen ge troffen. Thans worden aan de Ds. de Breestraat en omgeving 16 woningwetwoningen gebouwd en moet een definitieve voorziening aan bedoelde zijgevel worden getroffen. Voorts dienen restanten van de gesloopte ambtswoning en een houten schutting te worden gesloopt. Ook moet een halfsteensmuur worden geplaatst. De raad wordt gevraagd de benodigde financiële middelen be schikbaar te stellen. Uitbreiding/aanpassing e.d. lokalen m.l.k.-school "De Veste" te Tholen; Het bestuur van de bijzondere school voor moeilijk lerende kinderen "De Veste" vraagt medewerking voor de uitbreiding/aanpassing van het handvaardigheidslokaal tot handvaardigheidsruimte annex gemeenschapsruimte, uitbreiding met een aantal nevenruimten, inrichting van de uitbreiding en optimalisering van de centrale ver warmingsinstallatie. Door de groei van het aantal leerlingen van de m.l.k.-school is de nuttige akkommodatie te krap. De voormalige gemeenschapsruimte is in verband met de stijging van het aantal leerlingen in gebruik genomen als leslokaal. De aktiviteiten die normaliter in de gemeen schapsruimte plaats vinden zijn nu verplaatst naar het handvaar digheidslokaal. Deze ruimte (56 m2) is echter ontoereikend voor b.v. gemeenschappelijke vieringen, overblijven van kinderen (ong. 40) en ouderavonden. Er bestaan mogelijkheden tot uitbreiding van het gebouw aan het Schuttershof. Ook wordt uitbreiding gevraagd met een aantal nevenruimten voor een aantal personen verbonden in de zogenaamde randdiensten: logopediste, schoolarts, maat schappelijk werker, orthodidakt, psycholoog, conciërge. Voorgesteld wordt de gevraagde medewerking te verlenen. Verlenen subsidie aan de Stichting Begeleidingsdienst Gere formeerd Schoolonderwijs; Het bestuur van de Stichting Begeleidingscentrum Gereformeerd Schoolonderwijs (B.G.S.) heeft voor 1984 een subsidie gevraagd van 30,— per te begeleiden leerling. In 1 982 heeft de gemeen teraad een voorschot op de subsidie toegezegd van 20,per leerling. Ten einde de begeleiding uit te breiden wordt nu 30, gevraagd, derhalve een stijging met 50%. De begroting van de begeleidingsdienst geeft een totaal bedrag te zien van 1.1 73.000,Met 22.000 te begeleiden leerlingen bedragen de kosten per leerling 53,32. Wanneer van gemeentewege een bij drage wordt verleend van 30,—, betekent dit dat 56,3% van de kosten per leerling worden gesubsidieerd. In de toekomst zal op grond van de Rijksregeling Subsidiëring Schoolbegeleidingsdien sten de subsidie-verhouding rijk-gemeente 50-50 bedragen. Burgemeester en wethouders willen nu ook niet verder gaan en stellen een subsidiëring voor van 26,66 (50% van 53,32) per leerling. Weigeren subsidie Vereniging tot Bevordering van Schoolon derwijs op Gereformeerde Grondslag t.b.v. schoolbegeleiding Rehoboth kleuter- en lagere school te Stavenisse; Het bestuur van bovengenoemde vereniging (afgekort VBSO) ver zoekt de gemeenteraad om toekenning van subsidie in de kosten van schoolbegeleiding voor wat betreft de begeleiding van leerlin gen van de Rehoboth kleuter- en lagere school te Stavenisse. Het bestuur van de VBSO en met haar het bestuur van de Rehoboth school te Stavenisse is van mening dat de kosten van schoolbege leiding vergoed dienen te worden via het zogenaamde bedrag per leerling In een beroepszaak (G S. van Zeeland) is duidelijk gewor den dat de kosten van schoolbegeleiding via de geldende bekosti gingsregeling voor wat betreft de schoolbegeleidingsdiensten gefi nancierd dienen te worden. En dat betekent buiten het bedrag per leerling om. De VBSO vindt die gang van zaken op zich niet erg, doch vindt dat de bekostiging van schoolbegeleiding in dezelfde mate dient plaats te vinden als waarin de gemeente bijdraagt in de kosten van bege leiding voor het openbaar onderwijs. De Rijksregeling verzet zich echter hiertegen. De kosten van gesubsidieerde begeleidingsdien sten vindt nimmer plaats op basis van uitgaven van het openbaar onderwijs, maar op basis van de begroting van de desbetreffende begeleidingsdienst. De VBSO kan op dit moment geen aanspraak maken op rijkssubsidie, omdat slechts 2431 door hen worden be geleid. De grens ligt namelijk op minimaal 1 0.000 leerlingen. De VBSO voldoet in ieder geval niet aan die getalseis. Wat betreft de kwaliteitseis (begeleidingsniveau) is het voor burgemeester en wet houders niet mogelijk daarover een oordeel te vellen. Voorgesteld wordt het verzoek te weigeren. Aangaan van een regeling met Sint-Philipsland en de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland tot het verrichten of doen verrichten van onderzoek naar de mogelijkheden van afvalver wijdering in ruime zin; Ondanks bezwaren van de gemeente Tholen is de gemeente in het kader van het Provinciaal Afvalstoffenplan Zeeland tesamen met Sint-Philipsland en Schouwen-Duiveland ondergebracht in het sa menwerkingsgebied "Noord-Zeeland". Het gemeentebestuur van Tholen is vóór regionalisering van de vuilverwerking maar gelet op bestaande bestuurlijke kontakten had een samenwerkingsverband met de Bevelandse gemeenten of westelijk Noord-Brabant meer voor de hand gelegen. Het aangewezen samenwerkingsgebied heeft een taakopdracht ge kregen: het bevorderen van een studie naar alternatieve verwer kingsmethoden/technieken van huishoudelijke afvalstoffen, grof vuil, bedrijfs-, bouw- en sloopafval. Daarvoor dient een regeling door de raad te worden vastgesteld. Diverse aankopen ter uitvoering van de bestemmingsplannen "Kom" Sint-Annaland en Scherpenisse; Voorgesteld wordt over te gaan tot de aankoop van het pand Java- dijk 1 8 te Sint-Annaland van de heer D. Lefarth, alsmede tot aan koop van de schuur van de heer H. van Zantvoort aan het Scher merspad 3 eveneens te Sint-Annaland. In Scherpenisse dient te worden aangekocht de schuur met erf aan de Lentestraat, nabii h<»« perceel Lenteplein 1 van de heer J. Geuze. Woensdag 23 november a s. komt de Thoolse Welzijnsraad voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk. Deze vergadering be gint om 19.30 uur en is open baar. Vooraf kan elke belangstellende gebruik maken van het spreek recht. ƒ60,— per lid ƒ40,— per lid ƒ20,— 45,— per lid 30,— per lid 1 5,— 30,— per lid 20,— per lid kO,— 1- 75 leden per lid 76-1 50 leden per lid 1 51 e.v. leden per lid c. 80% van de kosten van leider- en kadervorming; kosten van deelneming aan kursussen en bijeenkomsten, noodza kelijke reis- en verblijfkosten, huur van noodzakelijke akkommoda- ties e.d. d. 25% van de contributies van de aan de aktiviteiten deelnemende leden. Onderstaand een aantal voorbeelden van toepassing van het nieuwe systeem: voetbal: Alg.subs: a. basisbedrag i.v.m. bijzondere kosten: a. 1 e wedstrijdveld 4000, b 2e wedstrijdveld 2000,—; b. kategorie voet-/korfbal, per jeugdteam: 1e vijf elftallen 840,— per elftal; 2e vijf elftallen 630,— per elftal; 11 e e.v. elftallen 420,— per elftal; 80% vorming; 25% kontributies. Bijz. subs. c. d geen jeugdverenigingen: Alg.subs: a. basisbedrag (inventaris e.d): tot 40 leden max. 500,— vanaf 40 leden max. 750,—; b. c. 80% vorming; d. Bijz. subs: a. 50% van aktiviteitskosten; b. 90% in ligplaatsgelden boten van scouting; c. aan een vereniging die zelf de exploitatiekosten van een akkommodatie moet betalen kan een subsidie van 500,— verleend worden. peuterspeeizaalwerk: Alg. subs.: a. basisbedrag: 3.000,— 1 e groep: 2.250,— 2e e.v groepen; b. c. 80% vorming; d. Bijz. subs.: a. aan een vereniging die zelf de exploitatiekosten van een akkommodatie moet betalen kan een subsidie van 500,— per groep verleend worden. Wij zijn van mening dat bij deze specifieke vormen van jeugdwerk geen subsidie in de kontributie verleend moet worden. muziek: Alg.subs.. a. basisbedragen: —harmonie/fanfare 3.250,— —drumband 1.750,— majoretten 750,—, b. kategorie I, per lid; c. 80% vorming; d. 25% kontributies. Bijz.subs.: a bijdrage concourskosten per groep van max. 700,— pi-; b. aan verenigingen die zelf exploitatiekosten van ak- kommodaties moeten betalen kan een subsidie van 750,— per vereniging toegekend worden. De welzijnsraad wordt gevraagd advies uit te brengen over de nieuwe subsidie- en akkommodatietarieven. Programma van welzijnsaktiviteiten voor 1 984 Een niet minder belangrijk agendapunt is het programma van welzijn saktiviteiten voor 1984. Het programma van aktiviteiten is een finan ciële uitwerking van het door de gemeenteraad vastgestelde welzijns- plan 1981-1984 Hierin staan de gemeentelijke beleidsvoornemens voor 1 984 en tevens staan vermeld de instellingen/verenigingen wel ke voor subsidie in aanmerking komen en welke geen subsidie krijgen. Na behandeling in de welzijnsraad stellen burgemeester en wethouders het ontwerp-programma sociaal kultureel werk 1 984 vast Een uit treksel van dat programma wordt vervolgens in deze rubriek gepubli ceerd. Het bevat een raming van maximaal te verlenen subsidies aan de daarin genoemde verenigingen en organisaties. Vervolgens kunnen bezwaren worden ingediend tegen de voorgestelde subsidiebereke ning, dan wel tegen het niet opnemen van een vereniging/organisatie in het ontwerp-programma. In de sportvis/jachthaven van Stavenisse zijn thans enkele lig plaatsen beschikbaar. Voor nadere inlichtingen omtrent boxen, liggelden e.d. kunt u telefonisch kontakt opnemen met het gemeentehuis, tel. 01666-2955, tst 136 tussen 8.30 en 12.00 uur. Aan de orde komen: De nieuwe subsidie- en akkommodatietarieven; Zoals bekend is er in de welzijnsraad van 14 september j.l. uitvoerig gediskussieerd over de nieuwe subsidie- en akkommodatietarieven. Ook de verschillende verenigingen en organisaties hebben hun visie op het voorstel van burgemeester en wethouders kunnen geven. Een en ander heeft geleid tot het voorstel dat a.s. woensdag door de Welzijns raad wordt beoordeeld. De grote lijnen zoals die door het gemeente bestuur worden voorgestaan zijn gehandhaafd. Deze grote lijnen, zo u wilt het subsidiesysteem, luiden als volgt: a. een basisbedrag (een vaste subsidie) ten behoeve van verenigingen die voor de uitvoering van hun aktiviteiten zich voor bijzondere kosten gesteld zien; b. een bedrag jeugdteam/jeugdlid verdeeld naar categorie I, II of III; Tot categorie I behoren voetbal en korfbal, tot categorie II, ruiter sport en muziekverenigingen en tot categorie III judo, gym- en trimverenigingen, volleybal-, badminton-, dam-, schaak-, tafelten nis-, schiet-, zang-, toneel-, volksdans-, hobby- en vrijetijdsbeste dingsverenigingen. De subsidiëring per categorie is als volgt: Categorie I Categorie II Categorie "Uit op Tholen" is er met recht trots op dat ook dit seizoen de Weense operettezangeres Sigrun Quetes, de 'Weense nachte gaal" bereid gevonden is naar Tholen te komen. Zij brengt een nieuw programma genaamd "Tussen Wenen en Boedapest" een muzikale reis met veel Weense charme, nostalgie en vurig Hongaars temperament. Haar begeleiders op die reis zijn vier leden van het bekende salonorkest Pluche, optredend onder de naam Romanesca, die de tocht met vurige en meeslepende klanken opluisteren Zoals gewoonlijk vertelt Sigrun Quetes op een boeiende wijze over de bezienswaardigheden. Het wordt ongetwijfeld een sfeervolle avond waarop u onder het genot van een glas wijn kunt genieten van een muzikaal programma van hoog niveau. Entree: volwassenen 10,00 leden 9,00 jeugd tot 18 jaar en 65-plussers 6,50 Voorverkoopadres: H. Nieuwenhuis, Markt 28 te Tholen, tel. 01660-2363. V- De beheerscommissie van het "Holland Huis" in Scherpenisse is er in geslaagd om op vrijdagavond 1 8 november a.s. een muziek- en zang programma samen te stellen dat volledig wordt verzorgd door inwoners uit de kern Scherpenisse. Het evenement begint om 20 00 uur. De toegang is 5,— p p Aan dit muziek- en zangprogramma werken mee: Hans Jansens: op orgel m.m.v. Addy de Hond, Marja Hendrikse, Corine Oudesluys. Op accordeon: Marleen Oudesluys, Janny Pruisen. André Scherpe nisse, Lian Gebraad en Jeanet Stoutjesdijk Zang: Coby Kleppe en Anita Kloet, Jan Wesdorp met koor. Op gitaar: Frans Eekman Glenn Ramlal en de Oedjala Band Hans Bals en het amusementsorkest The Old Comrades. De presentatie is in handen van Laban Hage. Zoals'bekend is na het afscheid van de kommandant van het brandweerkorps Sint-Maartensdijk de toen fungerende onder- kommandant als zijn opvolger benoemd. Daar in de vakature van onderkommandant zal worden voorzien door benoeming van een ander korpslid kan thans bij het bandweerkorps Sint-Maartensdijk een vrijwilliger geplaatst worden. Voor aanstelling kan slechts in aanmerking komen hij die: van onbesproken levensgedrag is en geacht kan worden de voor de brandweerdienst vereiste karaktereigenschappen te bezitten; door de aard en de plaats van zijn dagelijkse werkzaamhe den en de ligging van zijn woning geacht kan worden in staat te zijn zijn taak bij de gemeentelijke brandweer naar behoren te vervullen; een leeftijd van tenminste 1 8 en ten hoogste 30 jaar heeft; bereid is de nodige studie te verrichten, teneinde zich de kennis te verwerven die nodig is voor een goede taakver vulling bij de brandweer. Zij die menen aan bovengenoemde eisen te voldoen en be langstelling hebben voor een functie bij de gemeentelijke vrij willige brandweer van het korps Sint-Maartensdijk worden uit genodigd hun sollicitatie binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen. Aanstelling kan slechts geschieden wanneer men voldoet aan de keuringseisen voor het vrijwillig brandweerpersoneel, over eenkomstig de terzake geldende ministeriële richtlijnen, blij kende uit een geneeskundig onderzoek van een daartoe door burgemeester en wethouders aangewezen geneeskundige. Met een: "Zullen we op mijn kantoor een kopje koffie drinken, dan kunnen we nog een en ander bespreken", redde de directrice de situatie. Toen ze de deur achter zich dichtgetrokken had, braken in de zaal de tongen los. "Wel heb ik van m'n leven, wat krijgen we nou?" "Ach, ach, ja, heur man is overleden, dat heb 'k heurd. Nou, bij mij hoeft ze niet te komen zitten... wat een ellende heeft die ons bezorgd. "Het kleine dametje Bloemberg boog zich naar haar overbuurvrouw,: "Een groot portret van Hitler had ze boven de schoorsteen hangen, zou ze die ook meenemen?" "Dat moest ze eens durven, ze zal trouwens nou de koningin wel op hangen, ze is er brutaal genoeg voor", meende die. "Man, we moesten zo oppassen in de oorlog, ze woonden vlak naast ohs! Praat me d'r niet Van!" Ook bij de heten was een druk gesprek ontstaam. "Man, hij is Itiie nog es op de rug sprongen midden in de nacht! Ik had kolen gehaald met mijn buurman Holwerda, weetje wel, ja, die Frans die onlangs overle den is. Die wist ergens achter de Scholtens kolen te liggen. Elke nacht gingen we er met een karretje heen. Na afloop lieten we dat ding in 't water zakken en elke nacht haalden we het er dan weer uit. En pikke donker! Ik weet nog op een nacht, het had de hele dag geregend, het was erg glibberig, Frans duwde en ik trok, Frans zegt zachtjes, er ligt wat op straat, ik kan er niet overheen duwen", "Klopt" zei ik, dat bin ik. ik bin ja uutgleden. Man wat zag ik er uit! Onder de modder! Enfin op een nacht, jahoor, een zaklantaarn in 't gezicht. Stevinga! Ie bint er bie! zee ie. Frans zegt, hij was immers alleen, die skietert, Frans zegt: "Zullen we hem met de kop onder water houwen?" Ik zeg, nee jong, nou nog niet, we wachten tot de oorlog afgelopen is, dat duurt niet lang meer. Die Stevinga werd bang mien jong! Goa moar veur dizze keer" zee die. moar loopst mie nait weer veur de vouten". Nog meer van dit soort verhalen kwamen op tafel, zodat het een laat koffieuurtje werd. Als een lopend vuurtje ging het door het huis: "We krijgen er een N.S.B.ster bij: Ja, ook Niske kon zich het gezin Stevinga goed herinneren, ze had er genoeg over gehoord van Frans. De man werkte ook bij Scholtens hij moet altijd goed op zijn woorden letten. "Maar dat die vrouw nou zo kwaad was", zei ze twijfelend tegen mevrouw Kamminga, och dat geloof ik niet, wat moest je in die tijd als je man N.S.B-er was, je kon toch niet anders?" "Nou, bij ons aan tafel heeft ze niet te komen zitten", besliste haar vriendin. Ze zal toch ergens een plaatsje moeten krijgen, dacht Niske die in haar hart met de vrouw te doen had. Mij benieuwen waar ze te rechtkomt! Zr. v. Veen had al gauw gehoord wat er aan de hand was met haar nieuweling. Ze nam de pastoor van Sappemeer. die de weeksluiting zou verzorgen, in vertrouwen. Dientengevolge was zijn toespraak die vrij dagavond gebaseerd op "vergeving". "Wat is ons allemaal niet verge ven?" De jonge pastoor keek zijn toehoorders één voor één aan. Zullen wij dan ook niet elkaar vergeven? Kunnen wij met een oprecht hart het "Onze Vader" bidden?" Ook Niske zat onder zijn gehoor. Bij haar trof het doel, maar niet bij iedereen. Toen mevrouw Stevinga de daarop volgende dag arriveerde, was het Niske die haar een plaatsje naast haar aanbood, tot ieders verbazing. Mevrouw Kamminga schoof haar stoel een eindje weg.. "Als Frans dat eens wist... beet even later deze haar toe. ik begriep joe nait". "Och", verweerde Niske zich, "ik heb toch zo'n medelijden met die vrouw, we moeten elkaar toch ook eens vergeven". "N.S.B.-ers vergeven, nooit" was het antwoord, je moetje oren niet zo naar die geestelijken laten hangen!". Zoals afgesproken was, begaf juffrouw Jelgersma zich op weg om een bezoek te brengen bij mevrouw Holwerda. Ze was benieuwd hoe de oude dame gestemd was. Voor alle zekerheid had ze het geval aan haar chef voorgelegd. "Kijk, als het nu noodzakelijk was voor haar prestige", had hij gezegd", zou ik er nog eens over praten, u weet we laten graag iemand in het milieu waar hij of zij gewend was. Maar nee. hier kunnen we niet aan beginnen, het zou trouwens in deze omstandigheden voor niemand kunnen. We moeten allemaal inleveren en dan zoiets, nee juffrouw Jelgersma. dat kan niet, het spijt me". Rietje Jelgersma zuchtte eens diep. trok haar schouders recht en stapte bij Niske binnen.Tot haar verrassing trof ze een heel andere mevrouw Holwerda aan dan de vorige keer. Ze bleek welkom te ^ijn, Niske begon in haar kleine keukentje meteen koffie te zetten en toen ze er mee binnenkwam, keek ze juffrouw Jelgersma vriendelijk aan. "Wat heeft u een mooie plantjes op de vensterbank" begon deze voorzichtig het gesprek. Niske ging er gretig op in. haar planten, ja. daar was ze trots op. "Ze willen hier ook goed, weet u. ik heb hier de ochtendzon en dat is ideaal voor planten. "Voorzichtig haalde ze een geelgeworden blaadje van een geranium. Zo. met een omweg langs de planten, kwam Rietje Jelgersma op het onderwerp "Algemeen Welzijn", en vandaar manou- vreerde ze naar de vraag waar ze zo tegenop gezien had: "En. wat betreft de pruik, bent u al tot een besluit gekomen?" Niske roerde bedachtzaam in haar kopje. "Ik wilde u iets vragen, die toewijzing... blijft die geldig? Ik bedoel, als ik nou nog een poosje wacht en ik heb geld voor een dure, hè kan ik dan wat het meer kost. bijbeta len? "Natuurlijk, in principe kan dat, wanneer dacht u dat u het geld bij elkaar had?" "Ja, met een paar maanden dacht ik. in mei krijgen we geloof ik vakantiegeld en van mijn zakgeld kan ik elke maand wel vijftig gulden opzij leggen". O. o dacht Rietje, als die oude mensen ook wat in hun hoofd hebben, zit het niet ergens anders. Dat ze zelfs haar vakan tiegeld er voor opoffert! "Ik heb geen bezwaar, maar had ik niet van mevrouw Kamminga gehoord dan u een Rijnreis met hen zou maken van de zomer?" "Och. daar hebben we het wel over gehad, maar ik ben toch een beetje het derde wiel aan de wagen, geloof ik dat ik het geld toch beter hiervoor kan besteden".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5