Verzetskruis van Prins Bernhard een individualist. xxxxxxxxx Scholen in het nieuws BOUMAN POTTER Veertien (oud)-inwoners van Tholen/St.Philipsland Burgeravond groot succes Groene Kruis vergadert maandag met 6000 leden De eerste stap naar 40 jaar Zeven te hard van Houte's Tapijt $uper Tholen iv- J _JL Winkelacties Werkervaring Tholen loopt 4 "Verzetswerk doe je niet voor een decoratie, maar uit overtuiging, uit innerlijke beweging." Dat zei Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard donderdag bij de uitreiking van 66 verzetkruisen, waaronder er 14 waren voor inwoners en oud-inwoners van Tholen en Sint-Philipsland. "Het is geweldig wat er in Zeeland is gebeurd en ik ben ervan overtuigd, dat er nog mensen zijn die het verzetskruis verdiend hebben", aldus Prins Bernhard. Mevr. M. Vaders van het Nationaal Comité Verzets- herdenkingskruis sprak eerst van 'een veel te laat ge komen erkennning voor wat u in de meest moeilijke omstandigheden voor Nederland hebt gedaan'. "De ze erkenning komt echter nooit te laat en het verzets kruis zal ieder hart goed doen, ja strelen", zo voegde ze er aan toe. De indrukwekkende plechtigheid vond donderdag plaats in de Koorkerk bij de Middelburgse Abdij, waar ook veel familieleden van de verzetsmensen aanwezig waren. De commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boerden, sprak van een zeer belang rijk moment in het leven van de 66 gedecoreerden. "Nederland had nochthans niet aan de herbouw en het herstel kunnen beginnen, als de bezetter niet was verjaagd. De tyrannie verdrijven. Dat is gebeurd ten koste van zeer veel opoffering en persoonlijk leed. Sommigen hebben de hoogste tol betaald en het ver heugt me, dat nabestaanden van hen nu aanwezig zijn", aldus Boertien. Eendrachtswetj 8 Tholèri, tel, 01 660-2685 Grote stimulator Verbondenheid Met 70 nieuwe inwoners die zich onlangs op Tholen vestigden, is de jaarlijkse burgeravond in het ge meentehuis te Sint Maartensdijk maandag een ge slaagde bijeenkomst geworden. Burgemeester Bae- rends heette samen met zijn echtgenote iedereen wel kom, waarna hij de wethouders Koopman (SGP), Van Schetsen (PvdA), Versluijs (CDA) en fractie voorzitter Van Damme (VVD) voorstelde. Alleen Van Belzen (RPF/GPV) moest verstek laten gaan wegens ziekte. Vragenronde Dia-serie KLEINE HUISDIEREN Kleine huisdierenpraktijk Eiland Tolen Dierenartsen A. Rinses en W. Brons. Tel. 01666-2596 SPREEKUREN GROTE HUISDIEREN Drote huisdierenpraktijk eiland Tholen. Maandag t/nt zaterdag van 8.00-9.00 uur, tel. 01666-2596. De 6000 leden van het Groene Kruis Tholen en Sint- Philipsland kregen allen persoon'/jk een uitnodiging om maandag 22 november de algemene vergadering bij te wonen in het Dorpshuis 'de Stove' te Stavenisse. Gelukkig komen ze niet allemaal, want dan zouden er meerdere 'Stoven' nodig zijn om ze te bergen. Daar om was het een goede zaak van het bestuur, dat de leden tegelijk met de uitnodiging een brochure kregen met volop informatie over hun Kruisvereniging. Maandagavond wordt niet alleen maar een agenda afgewerkt met huishoudelijke zaken, waaronder bes tuursverkiezingen, een statutenwijziging en de jaar cijfers plus begroting 1984, maar zal na de pauze de apotheker F. Raad uit Halsteren spreken over 'Medi cijnen en medicijngebruik'. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet V A J Juwelier-horloger-opticien Een begrip voor kwaliteit en service! ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. DEZE WEEK mmimm «wmw KIJK MAAR OP PAGINA 20 W 'lf« Donderdag 17 november 1983 40e Jaargang no. 1 Wie, zoals vandaag de Een- drachtbode, het 40ste jaar instapt is nog geen 40 jaar oud. Daar gaan dan nog 51 weken overheen. Maar de eerste stap in dat jubileumjaar is wel gezet. Wat voorbijging lijkt achteraf een oogwenk, wat voor ligt nog in ver verschiet. Als een krant, ook in een wat klein regio naal verband zoals deze, het in middels dan toch bijna 40 jaar staande hield, mag daar ter zijner tijd even bij worden stil gestaan. Maar als het nog niet zover is, kan wel het voorbereidend werk ge daan worden om wat meer dan anders in een jubileumjaar niet alleen die krant, maar vooral haar lezers wat in het zonlicht te plaat sen. Die bedoeling willen we deze week vast doorgeven bij deze eer ste stap naar de 40 jaar. Al behoor je op die leeftijd nog tot de mid delbaren, er is zeker al oog voor de ouderen, want daar kom je als het ware vanzelf bij terecht, maar te gelijkertijd zitje denkend aan die toekomst temidden van de jeugd. Wie dat heeft, heeft immers de toekomst nog in handen. Daarom zal in dit Eendrachtbode-lus- trumjaar vooral die jeugd in het informatie-middelpunt staan. Een paar keer per maand wordt ruimte beschikbaar gesteld 'voor lagere scholen in onze regio, die het recht krijgen naar eigen inzicht een ar tikel te maken. De eerste is deze week al aan bod. Daarnaast pogen we zeker op an dere wijze onze krant in haar 40ste levensjaar zo gevarieerd mogelijk te houden en zo mogelijk in haar voorlichtende basis nog te verbre den. De realisering daarvan is niet alleen afhankelijk van ideële mo tieven, want dat kon niet zonder een eveneens gezonde economi sche basis. Dat laaste vooral is in een tijd van inlevering op alle fronten, niet in het minst ook bij een krant, een uiterst moeilijke opgave. Tegelijkertijd ook een prikkel om die moeilijkheden te doorstaan en te overwinnen. Toch kan dit moeilijk zonder de mede werking van degenen, die het we kelijks inzien van de EB weten te waarderen en degenen, die de commercieel benutte ruimte als volop verantwoord achten. Op die twee heipalen pogen we, als de gezondheid wordt verleend, aan die 40ste jaargang gestalte te geven. Tot op heden schortte het niet aan de trouw van de lezer. Maar ook die kan niet te veel op de proef gesteld worden. Er is bij deze eerste stap nog geen reden tot feestvreugde. Wel vast de dankbaarheid dat er met toch ook heel wat hoogte- en dieptepunten, waarvan de laatste in de jongste periode voor het gehele kranten- bestel domineren, nog de moge lijkheid is de informatie voor de eigen regio te blijven verzorgen. Dat dient dan ook eigentijds te gebeuren. Daarom ook die extra aandacht voor de jeugd. Voors hands is de wens dat menigeen ook in deze 40ste E.B.-jaargang de democratie bij de eigen deur mag ervaren, het genoegen van vele goede tijdingen mag smaken en zich aan de eigen krant blijvend verbonden voelt. Zeven automobilisten reden te hard, zo bleek donderdag bij een snelheidscontrole door de politie in de Bierensstraat en op de Oude Zeedijk in St.Annaland, de Slaakweg te Oud-Vossemeer en de Stoofstraat in Poortvliet. Er waren wegen bij met een maxi mum snelheid van 80 en 50 km. De hoogst gemeten shelheid was 108 km op de Oude Zeedijk. Vandaag begint ter gelegenheid van de 40ste jaargang van de Eendrachtbode een artikelenreeks over de lagere scholen op Tholen en Sint-Philipsland. Personeel en leerlingen stellen zelf de tekst samen en ook het onderwerp is geheel naar eigen keuze. De volgorde is bij loting vastges teld. Tot eind volgend jaar pre senteren zich twee scholen per maand. De Rehobothschool uit Stavenisse opent vandaag de serie op pagina 9. 't Is ook de jongste van alle scholen in de streek. Rechte strepen, diagonale strepen. In blauw, uit en grijs. Dat is in. Vooral voor slaapkamers en éénpersoons huishoudingen. Streep 's mee! De commissaris stelde het op hoge prijs en zei zeer vereerd te zijn. dat Prins Bernhard voor de tweede keer in Middelburg verzetskrui- zen wilde uitreiken. Hij begroette verder burgemeesters van ge meenten waaruit inwoners onder scheiden werden, zoals E. Bae- rends uit Tholen, T.A. Vogel uit St.Philipsland en de voormalige Fliplandse burgemeester G. van Velzen uit Goedereede. Mevr. Vaders noemde in haar toespraak Prins Bernhard één van de grote stimulators bij het instel len van een verzetskruis, zoals koningin Wilhelmina in moeilijke tijden het Nederlandse volk in spireerde via Radio Oranje. De Duitse bezetters probeerden in 't begin ons land met mooie woor den,voor zich te winnen, maar 't was valse schijn en dat zag de Ne derlandse bevolking heel goed. Zo kwamen al gauw de eerste ver zetsgroepen, aldus mevr. Vaders. Ze legde de nadruk op de ver bondenheid van het klein, groot en enorm verzet. "Welke gods dienst of politieke overtuiging men ook had, hand in hand streed men voor de vrijheid. We kunnen dan ook niet gelukkig zijn, als we naar de huidige maatschappij kij ken." Mevr. Vaders achtte het Zeeuws verzet bijzonder hoog. "Het was hier moeilijk werken in een vlak land met veel water(zeker ook na de inundatie), moeilijke verbin dingen en dubbel bewaakte pon ten. Zeeland, dat de sleutel naar Engeland vormde, is altijd sper gebied geweest. Het verzetskruis is geen beloning voor dat moeilijke werk, maar een erkenning, zoals dat al veel eerder in België en Frankrijk gebeurde. Ik hoop dat de onvoltooid verle den tijd met deze erkenning een voltooid verleden tijd wordt, want u hebt 't verdiend,', besloot mevr. Vaders. Prins Bernhard reageerde nog op de uitspraak van mevr. Vaders, dat de erkenning van het Neder lands verzet zo laat kwam. "Twee De verzetsmensen van Tholen en St. Philipsland met hun verzetsher- denkingskruis in de Middelburgse Statenzaal, Knielend v.l.n.r. H. Dijk- slag uit Tholen, G. Heljboer uit St. Annaland, M.H. van Dijke uit St. Annaland(nu Arnhem) en A.L. Hage uit St.Maartensdijk. Staande v.l.n.r. L.J. Verkerke uit Tholen(nu Goes), die eerder onder scheiden werd, mevr. H.M. Rijks-Hage uit Putten(posthuum voor G.C. Hage uit St.Maartensdijk), W.C. van Nieuwenhuijzen uit St.Philipsland. G.P. Contant uit Tholen(eerder onderscheiden), H.H. Schuller, oud- keer heb ik aan de regering voor gesteld om een verzetsherden- kingskruis in te voeren, maar de Grote Raad voor de Illegaliteit wilde 't niet. Daar hebben we 't niet voor gedaan, zeiden ze. Nie mand vraagt er echter om. Jam mer dat er nu zoveel verzetskrui- sen posthuum uitgereikt moeten worden. Hopelijk komt er hier nog een derde uitreiking", aldus Prins Bernhard. Mevr. S.C. de Casembroot-Baro- nesse van der Feltz. die het ver zetskruis posthuum voor haar echtgenoot(wijlen de commissaris der koningin in Zeeland) in ont vangst had genomen, sprak na mens de gedecoreerden een slot woord. "Verzetswerk doe je niet voor iets als een onderscheiding, maar voor een nieuwe toekomst, voor vrede. Dat is geen verdienste en alle on derscheidingen hoeven eigenlijk niet. Mijn man. die een inspire- Vervolg pag. 7 kijkje,in het archief vonden velen een interessante ervaring. Nadat iedereen weer was terug gekeerd in de burgerzaal, kreeg men gelegenheid tot het stellen van vragen, o.a. over het vissen in zoetwater. Dit bleek alleen in de stad Tholen op beperkte schaal mogelijk te zijn. Door de mini male belangstelling vóór deze re creatieve bezigheid, zit een uit breiding van zoet-viswater er niet in. 'U zult uw terrein naar het zoute water moeten verleggen', raadde burgemeester Baerends de vraagsteller aan. Tot slot bedankte dhr Baerends alle aanwezigen, waarna velen nog gezellig bleven napraten. De avond was een groot succes. In de toekomst zou het misschien geen gek idee zijn om voor de ingeze tenen eenzelfde rondleiding in het gemeentehuis te organiseren, zo dat de afstand gemeente-burgerij nog dichter bij elkaar gebracht kan worden, zei raadslid Van Damme. Baerends vond het een goede zaak elkaar op deze manier te leren kennen. Hij benadrukte het be lang van een goede verstandhou ding tussen de burgers en de ge meente. 'We moeten er samen iets van maken', aldus de burgemees ter. Gemeente-voorlichter Dhr P. Bakx verdeelde het gezelschap in twee groepen. De ene groep werd door het gemeentehuis rondge leid, terwijl de rest van de aanwe zigen zich d.m.v. een dia-serie een beeld kon vormen van de ge meente Tholen en haar verschei denheid in natuurschoon en mo numenten. Tevens werd gewezen op de open deuren binnen de ge meente. die toegang geven tot de verschillende instanties in geval Van problemen, vragen, wensen enz. De rondleiding werd door de dui delijke en ommisbare uitleg als erg positief ervaren. Vooral een II I nV Advertentie I.M. Botermarkt 10, Tholen Ma., Wo. en Vr. avond van 18.00-1 9.00 uur Di. en do.-middag van 1 3.30-14.00 uur Za.-morgen van 1 1.00-1 2.00 uur Provincialeweg 2, St. Maartensdijk Ma., wo., vr.-middag van 1 3.30-14.00 uur Di., do.-avond van 1 8.30-1 9.00 uur Za.-morgen van 8.30-9.00 uur en volgens telefonische afspraak! AdVertehtie I.M. burgemeester St. Maartensdijk(nu De Bilt), mevr. A.J. van Elsacker- Dijkslag uit Goes(posthuum voor T. Dijkslag uit Tholen), L. Beurkens uit St.Philipsland(nu Etten Leur), mevr. M.L.A. van Nie-Waghto uit Den Haag(posthuum voor C.A.H. Wagtho uit Tholen), mevr. J.C. Beurkens-van der Sande uit St.Philipsland(nu Etten Leur), P. Allewijn uit St. Philipsland, nu Kruiningen. Helaas ontbreekt mevr. C.J. Linden- berg-Everaers uit 's Heer Arendskerke(posthuum voor J. Everaers uit Tholen). Men kan vervolgens schriftelijke vragen indienen of die mondeling stellen aan een forum dat zal bes taan uit genoemde apotheker, een huisarts en een wijkverpleegkun dige. Het werk in het veld van de Kruisvereniging Tholen en Sint Philipsland wordt uitgevoerd door 7 wijkverpleegkundigen en 2 wijkziekenverzorgenden. 3 part time wijkverpleegkundigen en 1 hoofd-wijkverpleegkundige. Sinds 1 april is er zelfs een 24 uurs zorgverlening met subsidie van de Landelijke Kruisvereniging. Het experiment zal wellicht 2 jaar du ren. maar nu al blijkt dat in een behoefte wordt voorzien, gezien de vraag uit alle kernen om hulp verlening. Het bereikbaarheids systeem liet tot voor kort nog wat te wensen over, maar men is nu oproepbaar via het Zeeuwse al armnummer 01 100-14444. Zoals bekend bestaat het bestuur uit een vertegenwoordiger van el ke kern. De maandag aftreden den. maar direct herkiesbaar zijn A.C. Breure uit Sint Maartensdijk en C. van Dijke uit Sint Annaland. Het bestuurslid M. Aarnoudse stelde zich niet herkiesbaar, waartoe de heer A.M. Geluk uit die kern wordt voorgedragen. Het verslag 1982 toont dat er voor WONINGINRICHTING J—- f Advertentie I.M. GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670) 6 33 85. Advertentie I.M. de verpleegkundigen heel wat werk aan de Groene Kruiswinkel is. Hier een paar voorbeelden daarvan. Er waren in het verslag jaar 1574 kinderen in de ver- pleegzorg bij zuigelingen werden 1379 bezoeken afgelegd en bij kleuters 1085. Op de consultatie- bureau's werden voor 193 zuige lingen 3088 consulten verleend en voor 155 kleuters waren er dat 1643. 275 Baby's van 9 maanden werden op gehoor getest. Het aantal patiënten dat verpleging of verzorging nodig had bedroeg in het verslagjaar 330, waarvoor 15.152 huisbezoeken werden af gelegd. Voor dagelijkse verzor ging waren 4340 bezoeken nodig, voor wekelijkse verzorging 4512, voor injecties 3565 en voor inci dentele verpleegkundige hande lingen 4645 bezoeken. In de be jaardenzorg had de Kruisvereni ging 1219 personen ingeschreven. Bij 483 uit het ziekenhuis ontsla gen patiënten was er hetzij een malig bezoek, hetzij voortzetting van verpleging. Het zijn nog maar enkele cijfers, zij het dan wel de voornaamste van een omvang rijke hulpvereniging via deze Kruisvereniging. Vanuit dit oogpunt bekeken, zou den alle 6000 leden inderdaad wel belangstelling moeten tonen voor de jaarvergadering, maar dit zou wat erg veel gevergd zijn. Niette min zal het bestuur graag velen in 'De Stove' begroeten. In het 40ste jaar Rehobothschool lenserie opent scho- Veertien inwoners kregen ver zetskruis B.B.A. opende 8 november busstalling St. Maartensdijk Burgeravond voldoet goed Werkervaring loopt. op Tholen Vanavond belastingverhoging in Sint Philipsland Het slot van Jacob van Beie ren in lucifers Woensdag Thoolse onderwijs markt De sinterklaaswinkelakties gaan van start Vogelvriendschap op zoon van vader Patronaatsgebouw Tholen re sultaat van zelfwerkzaamheid Jeugddammers doen het prima ZOU DE SINT NIET BES TAAN DAN ZAT PIET ZONDER BAAN Dit nummer bestaat uit 20 pa gina's. Met 5 december in het vooruit zicht staan er op Tholen en St.Philipsland weer winkelacties voor de deur. Ter gelegenheid van Sinterklaas krijgt men bij aan koop van een bepaald bedrag gratis lotèn of bonnen, waarmee men kans maakt op prijzen in na- tura of in de vorm van geld. Bovendien steunt men daarmee sotns nog een bijzonder doel zoals het Groene Kruis en in elk geval wordt het plaatselijk winkelbes tand verstevigd met deze koop krachtbinding. Vandaag beginnen de winkelac ties in Scherpenisse en St.Maar tensdijk die duren tot en met 26 november. Maandag volgen Oud-Vossemeer en St.Annaland t/m 3 december. Op de acties in de andere kernen komen we vol gende week terug. Zie voor meer informatie het plaatselijk nieuws en de speciale advertentiepagina's. Het Thoolse werkervaringsproject is aan z'n derde week bezig, nadat 't na eerdere pessimistische gelui den toch nog onverwacht met stille trom van de grond kwam. Van dertien jongeren die eraan begonnen, ?jjn er inmiddels twee afgevallen omdat er 1 een volle dige vaste baan kreeg en een tweede parttime werk, wat niet met het project te combineren was. Coördinator A. Jansen trekt er na deze twee afvallers een nieuwe jongere bij om met behoud van RWW-uitkering werkervarin.g te kunnen opdoen. Er zijn bedrijven uit alle Thoolse kernen bij be trokken. behalve uit Scherpenisse. De voorlopige indruk van dhr. Jansen is. dat het project goed loopt. Het ontbreken van ervaring bij de jóllgeren levert problemen op. die dankzij het project minder worden. Het gemeentebestuur begon met het project, nadat de consulent die garant staat voor het doorbetalen van de RWW-uitkering z'n me dewerking toezegde. De vakbon den laten ,t er echter niet bij zitten en hebben de staatssecretaris van sociale zaken al benaderd om het Thoolse werkervaringsproject on gedaan te maken. Advertentie I.M Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ17,— per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar Losse nummers 0,85 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant Inclusief btw op rekening 8,25 Hoofdredakteur G, Heijboer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1