Geldverslindende wapens en mensen met kwade bedoelingen 100 Tholenaren in Den Haag voor vrede Bij bezuinigingen kraamzorg maximaal acht dagen hulp Goede ziekenhuiszorg uit een smallere beurs in Lievensberg ST^K Dokter Janssen 2e huisarts Ontslag voor 2 van de 15 medewerksters Donderdag 3 november 1983 EENDRACHTBODE 9 Discussie-avond in Tholen vrede en veiligheid Het aanbieden van een kaarsenhouder in de vorm van een duif aan de drie sprekers onderstreepte woensdagavond de vredige discussie over vrede en veilig heid in het REC-gebouw aan de Molenvlietsedijk in Tholen. Slechts 14 vrouwen en 2 mannen hadden overigens de moeite genomen om de visie van een marine overste, een IK V-man en een vredesvrouw over de actuele kernwapenproblema- tiek te vernemen. Vredesopvoeding Politiek beslist Waanzin PAK EVEN U\N ZAKBOEKJE Tussen de meer dan een half miljoen vredesdemon- stranten in Den Haag bevonden zich zaterdag iets meer dan honderd Tholenaren. Verdeeld over drie bussen van Van de Klundert uit Oud Vossemeer (van anderen zijn geen aantallen bekend) ging de ploeg samen met een aantal Nieuw-Vossemeerders en Steenbergenaars al vroeg in de ochtend op weg naar de Residentie, om mee te lopen \oor de vrede in de grootste demonstratie uit de Nederlandse geschiede nis. Prinses Op televisie Thuisblijvers Wegens bezuinigingen bij de kraamzorg dreigt er ontslag voor 2 van, de 15 mede werksters op Tholen en St.Philipsland: 1 uit Poortvliet en 1 uit St. Annaland. De dienst kraamzorg, een onderdeel van de provinciale vereniging het Zeeuwse Kruis, heeft op Tholen 13 gediplomeerden en 1 leerling in dienst en op St.Phi lipsland 1 gediplomeerde medewerkster. 21 ontslagen Medische specialisten geen vrije ondernemers meer Goede ziekenhuiszorg uit een smallere beurs kan, wanneer met name de medisch JÜL-i specialisten het vrije ondernemerschap opgeven. Dat viel vrijdagmiddag te be luisteren tijdens een symposium ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Prijskaartje Onzindelijk Vervolg van pag. 1 Eigen praktijk Uitstekend volk BALLET- EN DANSKLEDING Weggegooid geld De bijeenkomst, die georgani seerd was door de werkgroep 'Vergeet-mij-niet', stond onder leiding van mevr. A. Stolk uit Tholen. Zij gaf de drie inleiders eerst gelegenheid voor een praat je, waarna de pauze met discussie volgde. De demonstratie van 29 oktober in Den Haag kwam daarbij ook aan de orde. Meerdere dames bleken daar naar toe te gaan. Ie mand die in november 1981 niet in Amsterdam was geweest, had daar nog wroeging over. Een an der ging bij herhaling, maar was ervan overtuigd, dat de kruisra ketten toch geplaatst worden. "Wat heeft het meedoen aan een demonstratie voor zin", vroeg ze zich af. IKV-lid H. Meerbeek uit Nieuw- Vossemeer, onderwijzer aan de mlk-school de Veste in Tholen, hechtte er wel degelijk belang aan. "Vorige keer ging er 1 bus met demonstranten vanuit Tholen en nu al 2! Blijkbaar zijn er dus meer mensen die zich tegen kernwa pens verzetten. En hoe massaler dat is, hoe meer de politiek er re kening mee moet houden. Als de mensen bij verkiezingen de hou ding van de politieke partijen ten opzichte van kernwapens num mer 1 zetten, werkt dat nog meer door", zei Meerbeek. Kapitein-luitenant-ter zee C.A. Jeekel uit Voorschoten, lid van de zogenaamde sprekërshoek van het ministerie van defensie, ci teerde een vraaggesprek met mi nister mr. J. de Ruiter, waarin de ze liet weten, de demonstratie een signaal te vinden. Overigens be schouwde hij dit als één van de aspecten bij de totale afweging van de plaatsing van kruisraket ten. Eén keuze, die volgens Jeekel nog volledig open was. Mevr. M. Kremer uit Bergen op Zoom van .Vrouwen voor vrede, zag de demonstratie met name als een signaal naar de thuisblijvers. Haar doel, een wereld zonder angst, ongelijkheid en vijandden ken, achtte ze nog ver weg. "Een kruisraket is de zoveelste vernieu wing en verspilling, want het moet steeds maar beter. Militair, we tenschappelijk, economisch en politiek, er zijn allerlei dingen die nopen tot vernieuwing. Politici kunnen zo moeilijkheden afwen telen, want wat bindt er meer dan een buitenlandse vijand. Er is grote angst tussen Oost en West, wat tot uitdrukking komt in de afschrikkingspolitiek. Ze bereiken daarmee precies het tegenoverge stelde, want Rusland is door angst Afghanistan binnengevallen en Amerika door angst voor het communisme het eiland Grenada. Ze hebben belang bij het in stand houden van dat vijandsbeeld, maar alles wordt geblokkeerd door dat zwart-wit denken. Wapens zijn weggegooid geld, dat harder nodig is voor bestrijding van honger en armoe en in de ge zondheidszorg. Er is een heel an dere manier van denken nodig, vredesopvoeding. Niet ik wil meer, beter, e.d., maar wij", aldus mevr. Kremer, die conflicten via internationale rechtsregels wilde oplossen. Zij noemde de plaatsing van SS 20-raketten door Rusland een re actie op eerder wapentuig van het Westen. Volgens mevr. Kremer zou er een gebaar tegenover het Oosten gemaakt moeten worden door geen kruisraketten te plaat sen. Overste Jeekel, in 1939 geboren en als kleuter bevrijd uit een Ja pans concentratiekamp na de atoombommen op Hiroshima en Nagasaki(zijn vader sneuvelde in de oorlog) vond dat er eigenlijk een politicus in zijn plaats had moeten zitten. Na zijn actieve marinedienst en opleiding in Frankrijk, is het geven van infor matie echter een dagtaak gewor den. Tot mei zit hij vol, want er is grote belangstelling, met name op middelbare scholen. Jeekel bracht naar voren, dat de Tweede Wereldoorlog heeft ge leerd, dat overmatige bezuinigin gen op defensie niet goed gewerkt hebben. "Vanaf 1980 is er in Ne derland 900 miljoen gulden op defensie bezuinigd, maar juist het hebben van een geloofwaardige defensie kan een oorlog voorko men. Daarvoor moeten we de atoomdrempel ook zo hoog mo gelijk houden. We zijn geen voor standers van kernwapens, maar die uitvinding kun je niet onge daan maken. Dat is een realiteit. Je kunt er wel voor zorgen, dat die dingen niet gebruikt worden en de regering dringt het aantal kern- wapentaken ook terug. Wapens doen op zich geen kwaad, maar mensen die kwade bedoelingen hebben", zei de marineman. Hij wees erop, dat ontwikkelings landen met enige afgunst naar landen met kernwapens kijken. "Als ik ook een kernwapen heb, ben ik machtig, zeggen ze. Daar om moeten we niet naar Europa kijken, maar naar elders, daar zit het kwaad." Hij bracht verder naar voren, dat de militairen er aan te pas komen als de politiek gefaald heeft. "Dan geven we informatie aan politici, ook over verlies aan mensenle vens bij actief ingrijpen. We weten waar we over praten en elke keer zijn we bezig met gewetensvraag- stukken", zei de marineman. Dhr. Meerbeek schetste eerst de historie van het Interkerkelijk Vredes Beraad(IKV), een organi satie die niet namens, maar in op dracht van negen kerken actief is. In 1962 al sprak de hervormde synode zich tegen kernwapens uit en in 1969 werd het IKV opge richt. In 1967 was de eerste vre- desweek en nu is de leus .Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland'. "Dat is de eerste stap om de spiraal te doorbreken, maar het is een groot misverstand, dat het IKV voor éénzijdige ontwapening is", be nadrukte Meerbeek. Volgens hem vraagt de IKV-leus om actie en dat geeft problemen bij mensen binnen de kerken die het niet waar durven maken. Na de grote demonstratie met 400.000 mensen in Amsterdam, november 1981, kwamen er kernwapenvrije gemeenten en contacten van ker ken met mensen in de D.D.R.(Oost Duitsland). De komende tijd achtte Meerbeek heel belangrijk om de kernwa penwedloop te doorbreken. "Het voortbestaan van de menselijke beschaving wordt bedreigd. Er is geen enkel doel te bereiken dat kernwapens rechtvaardigt. Het is waanzin om nog meer wapens aan te schaffen en de kwaliteit wordt ook steeds beter. Wapens doen geen kwaad, zegt Jeekel, maar ze THOLEN zo 6 nov zaalvtb. Tandje Bij- /Striene, Meulvl, 16 u. 8 tm 12 nov exp. olieverfschild. J. Zoet, Gasth.kap wo 9 nov NCVB visavond met film, De Wingerd, 19.45 u. za 12 nov MAC auto-oriëntatierit. Zoekweg, 19 u. ma 14 nov Labeo, diaserie met lez. M'vl. 19.30 u. di 8 nov, koffieochtend, REC-ge- bouw SINT ANNALAND vr 11 nov alg. ledenverg. tc Hoop, clubhuis, 20 u. za 26 nov dansav. dorpshuis 20 u. SINT MAARTENSDIJK za 5 nov viswed. met Zeester, De Noord. 13.30-16.30 u. SCHERPENISSE wo 9 nov lezing met dia's bijen en honing, pl.vr. ver. Holl.huis, 20 u. za 12 nov dansav. voor paren, Holl.huis, 20 u. do 3 nov oudererimid. Herv.kerk, Hoeksteen, 14.30 u. di 8 nov verkoopdag vr. ver. Hoeksteen, 15 u. POORTVLIET wo 9 nov Eben Haezer ouderen- mid. herv. kerk, 14.30 u. za 26 nov rolleravond, Tolrust, 19 u. OUD VOSSEMEER za 5 nov Avro's Top Pop, d'Ouwe Vos, 21 u. SINT PHILIPSLAND vr 11 nov klassiek concert. Wimpel, 20 u. De BERGEN OP ZOOM tot 14 nov Peinture, tent.st. Vlaamse schilders, Markiezenhof, dag 14-17 u. 30 okt-11 dec exp. textiel en gra fiek, Marijke Raaymakers-We- ber, Etcetera, di tm zo 13.30-17 u. 3 nov ruilav. filatelisten, 't Fort, 19.30 u. film+ +film+ +film+ ROXY 1: Monty Python's Mea ning Of Life - 12 jr do 20 u. vr 21.15 u. za 18.45 21.15 u. zo 14, 16.15, 18.45 21.15 u. ROXY 2: Erotische Avonturen van Anette Haven - 18 jr do 20 u. vr 21.30 u. za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 1: Puberty Blues - a.l. di, do wo 20 u. vr 21.30 u. za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. Preparez Vos Mouchoirs - filmli ga, ma 20.30 u. CINEMACTUEEL 2: Return Of The Jedi - a.l. do 20 u. vr 21.30 u. za 19 21.30 u.zo 14, 16.30, 19 21.30 u. Monty Python's Meaning Of Life - ma, di wo 20 u. CINEXACTUEEL 3: Caddy Shack - a.l. dag 20 u. vr 21.30 u. za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. doen al kwaad omdat ze geld kosten en anderen van de honger omkomen. De wereld kan al zo veel keer vernietigd worden en nog komen er bij. 't Is een kwaad, of je ze gebruikt of niet, maar 't zou helemaal dom zijn om wapens te maken en ze niet te gebruiken. Als IKV willen we de mensen be wust maken, want 't dreigt uit de handen te lopen, dus moeten we ons verzetten", aldus Meerbeek. Je moet het goede voorbeeld ge ven aan anderen, merkte een vrouw op en een andere aanwezi ge wees erop, dat lucifers op zich ook niet gevaarlijk zijn, maar wel in handen van kinderen. Jeekel was bang dat de IKV- boodschap verkeerd uitgelegd wordt gezien de aanwezigheid van totalitaire regiems in de wereld. Hij wilde de kernwapenproble- matiek wereldwijd aanpakken via de Verenigde Naties. Zolang de kaars in de vredesduif blijft branden, is er nog hoop. Uit alle kernen van het eiland waren ze gekomen. Opvallend was met name dat de animo uit een bijna 3400 inwoners tellende plaats als Sint Maartensdijk; elf mannen, vrouwen, jongens en meisjes. De omvang van een voetbalteam, maar dan nog zon der reserves. De belangstelling was totaal toch groter dan in 1981, toen de eerste grote vredesde monstratie in Amsterdam gehou den werd. De verhouding tussen de autoch tonen en de allochtonen, de eigen bevolking en de import, was met 50-50 opmerkelijk. De geboren en getogen Tholenaar liep dus nau welijks warm voor deze vredesde monstratie. En toch kan er niet gesproken worden van een zaak die ver van het Thoolse bed ligt. Woensdrecht waar de kernraket ten eventueel komen is naast de deur. Op de parkeerplaats bij de Wouwse Tol, verzamelden zich een zevental Zeeuwse en West brabantse bussen. Stencils met de tekst. "Brabant gastvrij? Forget it!" werden gratis verspreid en IKV-afdelingen namen de gele genheid te baat om buttons te verkopen. De aanvoerwegen rondom den Haag waren tegen het middaguur al verstopt. In de file konden de demonstranten uit de richting Rotterdam op hun gemak kennis nemen van een vreedzame 'tegendemonstratie' langs de kant van de weg. Een legertruck met Amerikaanse vlaggen en anti-SS 20 leuzen. De sfeer in de Thoolse bussen werd beter naarmate men in Den Haag dichterbij het Zui derpark kwam. Daar was het eindpunt van de duizenden tou ringcars uit alle delen van het land. Zelfs uit België, West- Duitsland en Frankrijk. Al me teen na het uitstappen viel de Thoolse ploeg uiteen in kleine groepjes, tweetallen en individue le demonstranten. Iedereen gaf de vredesdemonstratie vorm op zijn of haar manier. De Thoolse afvaardiging was ruimschoots op tijd in het uitge strekte Zuiderpark, het vertrek punt van de demonstratie. Om twaalf uur zou de tocht naar het Malieveld (en terug) beginnen. Velen vielen het park binnen tij dens het optreden van Gruppo Sportivo. Op een groot podium, met daarboven in grote rode let ters de tekst "Geen nieuwe kern wapens in Europa", geflankeerd door afbeeldingen van een gebro ken Russische SS20 en een gebro ken Pershing-raket van Ameri kaanse makelij, aanschouwde de steeds aanzwellende mensenmas sa sprekers en artiesten. Mevr. Strikwerda van het comité Kruis raketten Nee, PSP-voorman Fred van der Spek, de aan de demon stratie een extra dimensie toevoe gende prinses Irene en cabaretier Herman van Veen, die het start sein gaf voor de demonstratieve optocht door de Haagse binnen stad. Een minderheid van de Thoolse groep bleef in het koude, maar zonovergoten Zuiderpark orri het culturele gedeelte te volgen, dat bestond uit popmuziek, cabaret en Nederlandstalige protestlied jes. Het overige deel trok door de Haagse straten. Clara Verstrate uit Tholen, die de organisatie van de drie bussen op zich had geno men, was zelfs nog op de buis te zien, toen ze door een NOS-ver- slaggever naar het waarom van demonstreren werd gevraagd. De Duitse zestiger uit de Smerdiekse Oudestraat, tevens de oudste be toger uit de Smalstad kwam ook nog duidelijk in beeld. De de monstratie in het Haagse lucht ruim van een aantal vliegtuigjes, die spreuken van het Oud Strij ders Legioen (O.S.L.) achter zich aan sleepten met teksten als 'Zet de wodka alvast maar koud', 'An dropov bedankt jullie' en 'Liever een raket in m'n tuin dan een Rus in m'n keuken', werden met ge mengde gevoelens ontvangen. In de demonstratie droeg een klein jongetje een reactie op die laatste spreuk met zich mee: 'Een Rus in de keuken,? Geef'm koffie'. Toch werd er zaterdag in Den Haag niet slechts tegen de politiek van de Verenigde Staten gepro testeerd. Er werd tevens een grote afschuw getoond van de Russi sche bewapeningswaanzin. Dik wijls werd naar voren gebracht dat de Derde Wereld de rekening krijgt gepresenteerd, omdat de bewapeningswedloop in de eerste plaats in de ontwikkelingslanden haar tol zou eisen. De demonstra tie was concreet toegespitst op de plaatsing van kruisraketten in Nederland. Tijdens de betoging lag het accent op de Verenigde Staten omdat die de wapens le vert. Onder de indruk van de grootte van de vredesdemonstratie en de opgedane ervaringen gingen de Tholenaren aan het eind van de middag op zoek naar de bussen in de Vreeswijkstraat, dat die dag zonder twijfel het grootste bussta tion ter wereld was. Tevreden en moe ging het richting Zeeland. Iedereen met eigen conclusies of gedachten in het achterhoofd. Bijvoorbeeld de uitspraak van Herman van Veen: "Zolang er honger is, zal er geen vrede zijn" Of die van CDA'er Frinking: Er waren dan wel een h&lf miljoen mensen op de been, maar er wa ren er dan toch nog WA miljoen thuisgebleven. Truus Stoutjesdijk uit St. Maartensdijk werkt al bijna zes jaar als kraamverzorgster. Tamara Visser uit St. Annaland was zo ongeveer haar 150ste baby die ze in de watten legde tijdens de nu nog gebruikelijke tien dagen kraamhulp. Na I januari wordt dat acht wegens de bezuinigingen, die zowel voor Truus Stoutjesdijk als haar collega's nogal voor wat onze kerheid zorgen. Volgens directeur P.P.J. den Boer hangt 't van het natuurlijk verloop en van de herexamens bij de opleiding af, hoeveel kraamverzorgsters er uiteindelijk ontslagen zullen worden. De opzet om sommigen nog 25% te laten werken is in verband met wachtgeldaanspraken niet haalbaar. In Zeeland vinden ongeveer 4500 bevallingen per jaar plaats, waar van er 3250 in de kraamzorg ko men. De totaal 160 kraamver zorgsters werken vanuit drie cen tra: voor Thoien/St.Philipsland vanuit Goes. De betaling gebeurt via de zie kenfondsen en particuliere ziek tekostenverzekeraars. De tarieven worden wettelijk bepaald en mo menteel moet er per verzorgings dag 302,65 betaald worden. JTaarvan is 90% personeelslasten. De rest is administratie—en be- stuurskosten. Vorig jaar bedroeg de exploitatie van de Zeeuwse kraamzorg 9.179.186,42. Volgens een landelijk bezuini gingsplan moet het maximaal aantal dagen kraamhulp van 10 teruggebracht worden tot 8. In 1985 zou dat 25 miljoen gulden bezuinigingen moeten opleveren. Dit jaar wordt er echter 2.1 mil joen te weinig bezuinigd, wat vol gendjaar moet worden ingehaald. Het personeelsbestand van de Zeeuwse kraamzorg liep voor heen terug door huwelijk en ver trek van de medewerksters, maar dat natuurlijke verloop is sterk gedaald: van 10.53% in 1981 naar 7.65% dit jaar. Daardoor is er een overcapaciteit ontstaan, want er bleven leerlingen komen. De pro ductiviteit daalde van 192.7 dagen in 1980 tot 175.7 dagen vorig jaar. Daarbij kwam nog de forse stij ging van het kraamzorgtarief van 203 gulden in 1979 naar 302,65 dit jaar. De Zeeuwse kraamzorg leed in 1981 een verlies van ƒ243.613,51 en vorig jaar van 413.400,41. Het eerste halfjaar van dit lopende jaar was het tekort 210.000 gul den, dus totaal 867.013,92. Er is al een vacaturestop, de opleidin gen werden gestaakt, het over werk beperkt, vervroegd uittreden gestimuleerd, enz. Dp ziekenfondsen eu-particuliere ziektekostenverzekeraars weige ren de tekorten te betalen. Naast de landelijke bezuinigingen ver mindert ook het werk wegens een toename van het aantal medische indicaties, poliklinische bevallin gen en zwartwerken, zodat de kraamzorg klem komt te zitten. Tot het laatste moment is gewacht met het nemen van drastische maatregelen in tijden van werke loosheid, maar nu hebben bestuur en directie ontslagen aangekon digd. Op basis van maximaal 8 dagen interne kraamzorg en 3250 verzorgingen wil men volgend jaar tot een sluitende exploitatie komen. Hiertoe is het uit voorzorg nodig om met 21 fulltime-ar beidsplaatsen minder het werk te verrichten. Dit kan worden be reikt door aan 11 leerlingen na het behalen van hun diploma medio december geen nieuwe arbeidso vereenkomst aan te bieden en voor 10 full-time arbeidsplaatsen ontslag te vragen. Er is voorts een vacaturestop in gesteld voor de leidinggevende en administratieve functies, waarbij op redelijk korte termijn natuur lijk verloop is te verwachten. Vakorganisaties, betrokkenen en personeelsleden zijn van de plan nen op de hoogte gebracht. Als de voorzorgsmaatregelen uitgevoerd mogen worden, zal er sprake kunnen zijn ,van een gezonde fi nanciële bedrijfsvoering. Potentiële ouders zullen er reke ning mee dienen te houden, dat- vanaf 1 januari a.s. er slechts voor 8 dagen kraamhulp gegeven kan worden, aldus directeur algemene zaken P.P.J. den Boer van de Zeeuwse kraamzorg. Er is geen aparte staf van vrije ondernemers nodig, maar in de bezuinigingsnota's geen woord over de medisch spe- calisten. Wel over 2 miljard bezuinigingen in de zieken huizen en dat is onbehoorlijk bestuur van het kabinet. De specialisten zouden in dienst verband moeten gaan werken. kracht en de apparatuur nu 'wel voldoende rendement? De eerste lijn wordt niet ver sterkt en zelfzorg en mantel zorg betekenen eigen bijdra gen en risico's met de bezui nigingen. Dhr. Takx heeft wel over een riante c.a.o. voor het ziekenhuispersoneel gespro ken, maar die is niet zo riant", De aula zat vol met verpleegkun digen en gezien die grote belang stelling noemde medisch directeur J. Krijger het symposium in zijn openingswoord al een succes. De patiënten konden de discussie rechtstreeks via de huisradio vol gen en hoorden dokter Krijger o.a. zeggen, dat de tijd van het vrije aanbod en de vrije con sumptie in de gezondheidszorg voorgoed voorbij is. De door staatssecretaris Van der Reijden aangekondigde ombuigingen noemde hij nog te voorzichtig uit gedrukt. De eerste inleider was mr. A.A.J.J.M. Takx, directeur van het ziekenfonds M.Z.B. in Bergen op Zoom. Hij bracht naar voren, dat er aan de kwaliteit van de ge zondheidszorg de laatste jaren wel wat is gebeurd, maar het prijs kaartje heeft altijd ontbroken. "Het laatste halfjaar komt dat pas. Voorheen was het beste niet goed genoeg. Er kwamen steeds meer verstrekkingen, maar nu zitten we helaas in de situatie, dat er wat af moet. Met minder kosten hoef je geen mindere kwaliteit gezond heidszorg te krijgen, want er is franje binnengeslopen, zoals de sociale functies: het vervoer van familieleden naar de patiënt. De zorg in de ziekenhuizen kan ook doelmatiger door verkorting van de ligduur en het voorkomen van klinische opnames door in voering van dagbehandeling. Ik zet ook een groot vraagteken bij het uitsluiten van de specialisten bij de budgettering. Gezien de grote kosten zou dat niet moeten. Dan zijn er geen noodmaatrege len nodig als grote eigen bijdragen voor ziekenhuisopname e.d. Ons peil van de gezondheidszorg is uitmuntend en we dienen nu overbodige franje uit te kappen en opnames te vermijden,', aldus dhr. Takx. Mevr. I. Muller-van Ast, Tweede Kamerlid voor de PvdA, vond dat er terecht bezuinigd werd gezien de 33 miljard gulden die de ge zondheidszorg vergt. "Het kan ook, maar de staatssecretaris doet het niet op de goede manier", zei mevr. Muller. Zij wees erop, dat er in de acade mische ziekenhuizen een aantal dingen toegestaan moeten blijven worden, zoals levertransplantaties die levensreddend zijn. "Toch kan en moet er bezuinigd worden, maar nooit ten koste van de kwa liteit. En ook niet de patiënten la ten betalen. Niemand ligt voorz'n lol in het ziekenhuis, zelfs niet in een bijzonder goed ziekenhuis als Lievensberg. Het in de zieken fondsraad behandelde voorstel voor eigen bijdragen is dan ook onzindelijk. Je kunt de bezuini gingen niet afwentelen op bejaar den en chronisch zieken. Rem geld, zeggen de Belgen tegen de eigen bijdragen. Dat is de gekheid ten top, want wie 't niet betalen kan, komt in de bijstand en dat betalen we met z'n allen. Het aantal verwijskaarten voor specialisten zou moeten vermin deren. Specialisten hebben weer belang bij een toevloed van ver wijskaarten, want dat betekent kassa! Het aantal poliklinische verrichtingen stijgt en dan krijg je ook nog dure apparatuur. Elke dag wordt er 100 miljoen gulden onnodig uitgegeven, zodat het aantal specialisten en verrichtin gen geregeld moet worden. Scherpenisse ook elders patiën ten, maar er is nu een gebiedsin deling. Scherpenisse ligt ook vlakbij St. Maartensdijk. In de stad is de afstand nogal wat an ders. Vanuit de geschiedenis kan ik me de wens van de Scherpenis- senaren wel voorstellen. Aange zien de inwoners daar al een aan tal wisselingen hebben gehad, blijft dokter Van der Bel zelf Scherpenisse doen, maar er is een vrije artsenkeus." In St. Maartensdijk is aan de hand van de ziekenfondslijst een vol komen willekeurige verdeling van patiënten tussen de huisartsen Van der Bel en Janssen gemaakt. Niet per straat, maar bijvoorbeeld om en om aan de hand van de alfabetische lijst. Wel zijn er pa tiënten met speciale banden - me disch gezien - bij dokter Van der Bel gebleven. Van particulieren is geen lijst bekend, zodat dit aantal langzamerhand bij dokter Janssen zal groeien. Daarvoor is aanpas sing nodig. Aan de Molendijk 19 is een wo ning gehuurd die zal worden ver bouwd tot praktijk voor dokter Janssen. Dat is een oplossing voor een aantal jaren, want er wordt uitgekeken naar een gecombi neerde woon- en praktijkruimte in St. Maartensdijk. "Het is een dag en nachtvak, want in de weekein den en 's nachts ben je ook vaak bezig. Dan is één gecombineerd pand ideaal. Ik houd nu nog om de dag spreekuur bij dokter Van der Bel, maar in december zullen we met de nieuwe opzet beginnen als de verbouwing klaar is. Er komt dan ook spreekuur op af spraak." De komst van de tweede huisarts in St. Maartensdijk betekent ook voor de weekenddienst een ver lichting voor de heren Van der Bel, A.C.J. Noteboom(St. Anna land) en E.H. Veldman(Stavenis- se). Ze hebben vanaf 1 november één keer per vier in plaats van drie weken dienst. In de andere groep (Tholen, Oud-Vossemeer, Poort vliet) was dat al langer, zodat er nu acht huisartsen op Tholen werkzaam zijn. Over de huidige ontwikkelingen in de gezondheidszorg kan dokter Janssen nog een middag praten, maar hij ,wil wel kwijt, dat er mo menteel 'een opportunistische be- zuinigingspolitiek' wordt gevoerd die 'kant noch wal' raakt. Over de Zeeuwen is hij meer te spreken. "Uitstekend volk qua mentaliteit. Een beetje nuchter, eerst even de kat uit de boom kij ken en dan contact opbouwen en dan is 't ook goed. Ik hou niet van die semi-joviale mensen", zegt dokter Janssen. Zijn vrouw is 't er graag mee eens. Zij heeft zich in het Thoolse ge meente-archief al verdiept in de stamboom van de familie Poot, zelfs tot 1664 toe. Honderd jaar geleden vertrok opa(die heette ook Leendert Poot) uit St. Maar- Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots Wouwsestraat 15, B.o.Z, Tel: 33666 Advertentie I.M, tensdijk naar Amsterdam. Zijn kleindochter is nu weer terug zo dat het bord 'Thuishaven' op de van schipper Sturris gehuurde woning in de Gladiolenstraat ook werkelijk inhoud heeft. Van het water houden dhr. en mevr. Jans sen eveneens, met name van de windsurfmogelijkheden. In Utrecht genoten ze samen van het begeleiden van vakanties van geestelijk gehandicapten. In Sint Maartensdijk staat nu eerst de opbouw van de huisartsenpraktijk centraal en ook daar hebben dok ter Janssen en zijn echtgenote veel plezier in. Drs. H.H.M. Willems, econo misch directeur van de landelijke specialistenvereniging LSV pleitte voor handhaving van de profes sionele autonomie, na door de budgettering overvallen te zijn. "De specialisten kunnen beoor delen wat er met de patiënten moet gebeuren. De werktijden zijn aanzienlijk met 60 a 70 uur, zodat het zinnig is van het grote aantal werkloze specialisten, nieuwe mensen te laten instromen door verdeling van de pot. De specialisten moeten dan wel bij het overleg over de budgettering betrokken worden." Willems sprak over een toene mend aantal aanvragen van huis artsen en verpleeghuizen: 30% van de aanvragen voor de rönt- genkamer en het laboratorium komt van de huisartsen. "Wan neer die patiënten later in het zie kenhuis komen, wordt weer het zelfde gedaan, dus dat is wegge gooid geld. Er moet bezuinigd worden, maar met budgettering krijg je minder zorg", aldus de LSV-vertegenwoordiger. Na de pauze met klarinet- en pia nomuziek, spraken nog drs. R. van Aller(directeur van het Beter schap), alsmede burgemeester Huber uit Goes als voorzitter van de Algemene Vereniging Patiën tenbelangen. Tijdens de forumdiscussie o.l.v. ir. J.W.M. Borgsteede. adjunct-di recteur patiëntenzorg van Lie vensberg, kwam het doelmatiger werken met een kortere verpleeg- duur weer naar voren met bezui nigingen op de apparatuvr en het salaris van medisch specialisten. Het goodwill-systeem(nieuwe specialisten moeten een jaarinko men betalen wanneer ze begin nen) zou dan op de helling moe ten. De slotconclusie van M.B.J. van Bilsen, hoofd personeelszaken van Lievensberg was, dat overleg met alle werknemers nodig is om een goede gezondheidszorg met beperkte middelen te garanderen. Het symposium werd ook bijge woond door enkele Thoolse ver pleegkundigen uit Lievensberg en het Thoolse bestuurslid mevr. L. Padt-de Visser uit Poortvliet,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9