THOLENDERWIJS PAS OP!! BIETENCAMPAGNE SLIPGEVAAR Brandweer de Graaf O, MOEDER, MIJN HAAR! EMANCIPATIE Zó maakt u een goed gebruik van de glasbak: 1 .Als die keuze er is: koop dan bij voorkeur pro- 5 .Maak alleen overdag gebruik van de glasbak. Dat 4.Gaat u boodschappen doen en komt u toch in de buurt van een glasbak: neem dan zoveel mogelijk lege flessen mee. Opgeruimd staat netjes. - en zo blijft het een kleine moeite. Attentie: glasbakken zijn er alleen voor het glas! Kruiken of stenen flessen mogen niet in de glasbak! informatierubriek van de gemeente tholen FILM- EN THEMAMIDDAG OVER WERKLOOSHEID OPENINGSTIJDEN STORTPLAATS 'TUTTELHOEK'' GEWIJZIGD ÉÉNMALIGE UITKERING 1983 VOOR MENSEN MET DE LAAGSTE INKO MENS VANAVOND HOORZITTING EN KERNBEZOEK TE OUD-VOSSEMEER WAT LIGT TER INZAGE? KLEINE MOEITE, GOEDE GEWOONTE EXPOSITIE MAANDAG 14 NOVEMBER BURGERAVOND HINDERWET: KENNISGEVING BEKENDMAKING ONTWERP-BESCHIKKING HINDERWET: KENNISGEVING VAN BEKENDMAKING BESCHIKKINGEN Donderdag 3 november 1983 EENDRACHTBODE 5 voorlichting over emancipatie in woord en beeld JON. ZOET uit Elburg met OLIEVERFSCHILDERIJEN SPREEKUUR WONINGSTICHTING dukten in een statiegeld-verpakking. Dat scheelt ook glasgerinkel is voor milieubewuste mensen best een in de kosten! feestelijk geluid. Maar niet als dat de rust verstoort. 2Stop glasverpakkingen zonder statiegeld nóóit in 6Is er geen glasbak bij u in de buurt of zit de glasbak de vuilniszak. Bedenk ook dat de mensen van de vui- dikwijls barstensvol? Neem dan even contact op met lophaaldiensten door scherven verwondingen en in- uw gemeente. Ook van die kant kunt u alle mede- fecties kunnen oplopen. werking verwachten. 3 Zet lege glasverpakkingen op een vaste plaats in uw 7Wijs ook familie, vrienden en buren op de glasbak keuken of bijkeuken. Spoel al te vuile glasverpakkin- en op het belang daar een goed gebruik van te maken, gen even om. Dan krijgt u geen last van stank of Wilt u daarvoor actie voeren? Meer exemplaren van viezigheid. Bovendien: misschien wilt u ook zelf zo'n deze folder kunnen gratis worden aangevraagd, fles of potje wel eens opnieuw gebruiken. SPREEKUUR B EN W Erelid door Joop Koornstra. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 In het kader van het Baanlozenprojekt Tholen wordt op woensdag 1 6 november a.s. een film- en themamiddag georganiseerd in het ge meenschapscentrum "Meulvliet" te Tholen met als onderwerp Wer kloosheid. Vertoond worden de films: Welzijn niet zijn en Mensenwerk De films gaan in op de menselijke en sociale problematiek van het langdurig werkloos zijn. Naar aanleiding van de films wordt er vervol gens met de aanwezigen gediskussieerd over werkloosheid en het werkloos zijn in zijn algemeenheid en de persoonlijke ervaringen van een ieder die daarover wenst te praten in het bijzonder. De film- en themamiddag kan ook worden gezien als een mogelijkheid tot het hebben en /of krijgen van kontakten met mensen die in vergelijkbare omstandigheden verkeren. De toegang tot het gebeuren staat open voor alle Thoolse haanlozen. Er zijn geen kosten aan verbonden. De thema- en filmmiddag begint om 14.00 uur. De organisatie is in han den van Frans Ravensteijn. Op korte termijn verschijnen aan de ingang van de gemeentelijke vuil nisstortplaats "Tuttelhoek" twee nieuwe borden. De tekst op het ene bord luidt: Stortplaats "Tuttelhoek" Gemeente Tholen, tel: 01 666-2955 Aangeboden mogen worden: Huishoudelijke- en bedrijfsafvalstoffen afkomstig uit de ge meenten Tholen en Sint-Philipsland Het andere bord maakt melding van de openingstijden van de stort plaats, die met ingang van maandag 7 november s.s. zijn gewijzigd: STORTPLAATS GEOPEND OP: maandag t/m vrijdag: van 08.00-1 2.1 5 uur en van 13.1 5-1 6.00 uur. zaterdag: periode 1/4t/m3/8 van 0800-1200 uur periode 1/9 t/m 31 /3 van 09.00-12.00 uur Regelmatig verschijnen er advertenties betreffende de éénmalige uit kering 1983, die nog tot uiterlijk 15 november 1983 kan worden aangevraagd middels een formulier dat op het postkantoor verkrijgbaar is. Personen die een uitkering ingevolge de Algemene Bijstandswet of de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers ontvangen, behoeven de éénmalige uitkering niet zelf aan te vragen. Het is niet zo, dat alle mensen die een bijstandsuitkering of een RWW-uitkering ontvangen, een éénmalige uitkering zullen ontvangen. Wanneer er sprake is van neveninkomsten, worden deze voor het berekenen van de bijstands- of de RWW-uitkering soms gedeeltelijk of zelfs in bepaalde gevallen geheel vrijgelaten. Voor het berekenen van de éénmalige uitkering moeten deze neveninkomsten volledig worden meegerekend. Ook de volgende categorieën van uitkeringsgerechtig den komen niet voor de éénmalige uitkering in aanmerking: a. bij hun ouders wonende personen, die jonger zijn dan 21 jaar; b. personen die in een bejaardentehuis of in een verpleegtehuis worden verzorgd; c. personen die uitsluitend bijzondere bijstand ontvangen (reiskosten-, taxikosten-vergoeding, enz. d. personen die kort geleden een bijstandsuitkering of een R WW-uitkering hebben aangevraagd en nog geen beschikking op hun aanvraag hebben ontvangen. Degenen die een uitkering ingevolge de Wet Werkloosheidsvoorzie ning ontvangen moeten in alle gevallen waarin zij menen recht op een éénmalige uitkering te hebben, deze door middel van het op het post kantoor verkrijgbare formulier aanvragen. Een WWV-uitkering geeft dus nimmer recht op ambtshalve toekenning van een éénmalige uitke ring. Indien u er niet zeker van bent, dat voor u een ambtshalve aanvraag in behandeling zal worden genomen, doet u er verstandig aan te infor meren of dit het geval zal zijn. U kunt dan nog altijd zelf een aanvraag indienen. Voor inlichtingen kunt u naar het gemeentehuis bellen, tel: 01666-2955, tst. 123. Van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid werden twee boekwerkjes ontvangen over emancipatie. Het ene boekje bevat een overzicht van de subsidiemogelijkheden, terwijl het andere boekje een overzicht verstrekt van het beschikbare voorlichtingsmateriaal van de rijksoverheid op het gebied van de emancipatie van vrouwen. De boekjes liggen op de gemeentesekretarie ter inzage, doch kunnen ook worden besteld bij de Stafafdeling Externe Betrekkingen van.het mi nisterie, postbus 2500 te 's-Gravenhage, tel. 070-71 581 2. Rampenplan gemeente Tholen Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat met ingang van heden op de gemeentesekretarie van Tholen, Markt 1 -5, te Sint-Maartensdijk voor een ieder ter inzage ligt het op 10 oktober 1983 door de gemeenteraad van Tholen vast gestelde Rampenplan der gemeente Tholen. Sint Maartensdij, 3 november 1983. Burgemeester en wethouders van Tholen N.B.: In de rubriek Tholenderwijs van donderdag 1 9 november zullen wij uitvoerig ingaan op de inhoud van het Rampenplan. In 1979 is de Afvalstoffenwet in werking getreden. De overhed, dus ook het gemeentebestuur van Tholen, wil daarmee bevorderen dat zoveel mogelijk afvalstoffen voor een nieuw gebruik geschikt worden gemaakt. Daarmee kan veel schade aan het milieu worden voorkomen. Het stimuleren van "statiegeldverpakkingen" is een voorbeeld van een goed milieubeleid. Een ander voorbeeld is het plaatsen van glasbakken. De praktijk heeft geleerd dat ook zonder dwingende overheidsvoor schriften iedereen graag wil meewerken om het gebruik van de glas bakken tot een sukses te maken. Het streven is natuurlijk gericht op een 100% hergebruik van glas. In onze gemeente ligt dit percentage thans op 45%. Het kan dus nog beter. Voor de volledigheid daarom nog maar eens de plaatsen waar de glasbakken zijn neergezet: Tholen: Sint-Maartensdijk: Sint-Annaland: Oud-Vossemeer: Poortvliet: Scherpenisse: Staven isse: Eendrachtsweg tegenover dierenspeciaal zaak, hoek Doelweg/Verbrandestraat en Kotterstraat nabij Albert Heyn. Haven achter voormalige supermarkt en na bij postkantoor. Spuistraat nabij MikroMarkt en hoek Ring/Brugstraat. hoek Pr. W. Alexanderstraat/Pr. Maurits- straat. hoek Paasdijkstraat/Achterstraat. Spuidamplein Julianastraat. t Aan het gebruik van de glasbakken is nog een aantal regels verbonden. Als u écht milieubewust bent houdt u zich daaraan. Ook de omgeving waarin de glasbakken staan dient "schoon" te blijven. Dus gooi mee gebrachte plastic draagtassen en/of kartonnen dozen niet op de grond. in de Gasthuiskapel te Tholen van dinsdag 8 t/m zaterdag 12 november De expositie wordt georganiseerd door de beheerskommissie van de kapel. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag: van 14.30-1 7.30 uur Vrijdagavond van: 19.00-21.00 uur zaterdagmiddag van: 14.00-17.00 uur. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonische bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Vanavond, donderdag 3 november, vindt om half acht in het dorpshuis "De Vossenkuil" te Oud-Vossemeer gecombineerd met een kernbe- zoek een hoorzitting plaats over het ontwerp-bestemmingsplan "Kom" Oud-Vossemeer. Zowel over het kernbezoek als over het ontwerp be stemmingsplan "Kom" hebben wij u de afgelopen weken via deze rubriek uitvoerig geïnformeerd. Na de behandeling van het ontwerp komplan kunnen dus ook alle mogelijke andere zaken aan de orde worden gesteld. Vanaf half acht bent u van harte welkom. Op maandag 14 november a.s. organiseert het gemeentebestuur van Tholen een zogenaamde burgeravond, aanvang 19.30 uur, in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Een burgeravond is een kennis makingsbijeenkomst waarvoor nieuwe inwoners van de gemeente Tholen schriftelijk worden uitgenodigd persoonlijk kennis te komen maken met het gemeentebestuur. De uitnodigingen voor de bijeen komst van 14 november zijn vorige week verzonden. Wij verzoeken degenen die voornemens zijn de burgeravond te bezoeken hun in schrijfformulier zo spoedig mogelijk in te zenden. Het programma voor de burgeravond luidt als volgt: 1ontvangst met een woord van welkom; 2. vertoning van het dia-geluidsprogramma "Dit is uw gemeente"; 3. bezichtiging van het gemeentehuis; 4. gelegenheid tot het stellen van vragen en het maken van opmer kingen. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar schade of hinder voor de om geving te ondervangen, op de aanvraag ingevolge de Hinderwet van: garagebedrijf J. Niemantsverdriet, Molenstraat 1 9 te Poortvliet voor een nieuwe de gehele inrichting omvattende vergunning in verband met het uitbreiden/wijzigen van een garagebedrijf gelegen aan de Molenstraat 1 9 te Poortvliet. De ontwerp-beschikking alsmede de aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 4 november 1 983 gedurende een termijn van veertien dagen ter inzage op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 09.00 tot 1 2.00 uur en van 1 4.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk Vanaf 1 8 no vember 1983 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikking ligt bovengenoemde aanvraag en andere ter zake zijnde stukken elke werkdag ter inzage van 09.00 tot 1 2.00 uur. De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvrage en ieder die aantoont dat hij daartoe rede lijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veertien dagen, gemotiveerde bezwaren in brengen naar aanleiding van de ontwerpbeschikking. Degene, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Sint Maartensdijk, 3 november 1983 Burgemeester en wethouders van Tholen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 7 november 1 983 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen' houden hun spreekuur van 11.00-1 2 .00 uur Wilt op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het ge meentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat door hen, onder oplegging van voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen, op 17 oktober 1983 vergunning is ver leend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van een aanvraag van: vishandel Schot en Zn., Eendrachtsweg 1 5 te Tholen voor het oprichten en in werking hebben van een vishandel gelegen aan de Eendracht sweg 1 5 te Tholen. De beschikking en alle ter zake zijnde stukken ligt met ingang van 4 november 1 983 gedurende een maand ter gemeentesecretarie van Tholen te Sint-Maartensdijk ter inzage elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint- Maartensdijk. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene 'bepalingen milieuhygiëne staat gedurende een maand na de datum van de ter visielegging beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22 tweede lid of 28, eerste lid onder c, van de wet algemene bepalingen milieuhy giëne bezwaren hebben ingebracht, d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28 eerste lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60A van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepsschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Konin gin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van BEstuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden ge richt aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Sint-Maartensdijk, 3 november 1983 Burgemeester en wethouders van Tholen. Vervolg van pag. 1 ook voor u een vreugdevolle zaak zijn geweest, want u mocht de Smerdiekse brandweer vijf jaar langer dienen." Belonje wees op de ontstellende ontwikkeling in het brandweer wezen. Na Poortvliet liet de hoge druk bij de Thoolse brandweer wel erg lang op zich wachten. Aan de opleiding werden veel meer eisen gesteld en de opheffing van de BB laat de organisatie ook niet onberoerd. De brandweer is ma nusje van alles geworden. Ook de regionaal commandant benadrukte nog de rol van de brandweervrouw, die de zorgen deelt. Hij hoopte, dat de samen werking met de opvolger goed zou zijn. "De Graaf kan terugzien op een prachtige carrière bij de brandweer", zo besloot Belonje. Commandant D. van Duivendijk uit Tholen sprak namens de col lega's en deelde mee, dat De Graaf tot erelid van de kring was benoemd. Hij bood tevens een fraaie lamp aan. Groepscommandant D. Coppool- se dankte De Graaf namens het gehele politiekorps voor de goede samenwerking. "Die samenwer king wordt steeds belangrijker ge zien de hulp bij verkeersslacht offers. Voor de brandweer ge beurt dat allemaal in vrije tijd, maar op een prima manier, zodat we er zeer erkentelijk voor zijn. Met de nieuwe commandant ho pen we op een nog betere samen werking,', zo besloot de adjudant, die aankondigde, dat opper Bals bij De Graaf nog een korpstegelt je zou bezorgen. Burgemeester Baerends maakte toen bekend, dat R.J. Wegge- mans, die in januari veertien jaar bij de brandweer is, tot nieuwe commandant van het korps St.Maartensdijk was benoemd. 'Hartelijk dank voor uw bereid heid en we hopen op een goede samenwerking, zodat er onder uw leiding een goed brandweerkorps kan optreden. De brandweer is immers een goede verzekering,', aldus de burgemeester. Het slotwoord was van de schei dende commandant De Graaf, die b en w dankte voor het vertrou wen en het aanbieden van de af scheidsreceptie. Ook de collega's dankte hij. ,'We hadden wel eens moeilijke vergaderingen, maar we gingen toch als vrienden uit el kaar. Met Lindhout heb ik bij zondere brandweerjaren gehad en met weemoed denk ik aan die pe riode terug. Ik dank ook m'n jon gens. Jullie taak wordt zeker niet gemakkelijker, maar het zal best lukken. Sterkte ook voor de nieu we commandant, want het zal niet altijd eenvoudig zijn", aldus De Graaf. Hij richtte nog een dankwoord tot dhr. Vermey(ambtenaar brand weerzaken) en overhandigde hem de laatste brandweerrapporten. De brandweerlieden met hun da mes, de wethouders Koopman en Van Schetsen, raadslid De Bres en gemeentesecretaris Benou bleven nog wat napraten. ,'Er komt nog wat, al zou je dat misschien niet denken na alle krantenberichten,', zei de burgemeester wat geksche rend voor de eerste verfrissing na de koffie werd rondgebracht. Het tweede drankje liet echter lang op zich wachten en de brandweer stond al geruime tijd droog, toen de burgemeester zelf maar naar de bodekamer ging om nog eens een bestelling op te nemen. "Nou, ik dan wel" vinnigde Niske terug, en ik verzin er wel iets op". Zr. An haalde haar schouders op. Vandaag bleek er dus niet met me vrouw Holwerda te praten. Ze zat in 't "malvel" zoals de Groningers dat zeggen. "Ik kom wel weer eens terug". Welja, dacht Niske kribbig, kom allemaal maar eens terug, gezellig! Huilend viel ze op een stoel. O, wat miste ze Frans. Woedend sloeg ze met haar vuisten op de tafel. Waar om? Waarom moest Frans van haar weggenomen worden? Had ze vroeger niet al ellende genoeg gehad? Afvroeg had ze haar moeder verloren, vlak daarop haar zusje An. "Denk erom: Ga niet alleen door 't leven" was het laatste geweest dat An tegen haar gezegd had. Ze had zich nooit alleen gevoeld toen Frans nog leefde, ze had zich toen ook nooit druk gemaakt over het geloof. Gewoontegetrouw waren ze in de hervormde kerk getrouwd, wacht, ze hadden toen toch een bijbel ge kregen? Waar was die gebleven, misschien onder in de boekenkast? Koortsachtig begon ze te zoeken of haar leven er van afhing. Ja, daar had ze hem. Ze sloeg het schutblad op. "U aangeboden ter gelegenheid van uw huwelijk door de kerkeraad van Fexhel op 23 juni van het jaar 1930. Daaronder de trouwtekst: "En Hij die op de troon gezeten is, zeide: Ziet, ik maak alle dingen nieuw" Openbaring 21:5. Dus daar had de dominee over gepreekt, ze kon er zich niets meer van herinneren. Ja, toen was voor haar wel alles nieuw geworden. Elke dag had ze zich door liefde omringd gevoeld en Frans had alle moeilijkhe den altijd voor haar weggeruimd. Maar nu? Nu was ze alleen. Ze bladerde verder, af en toe las ze met inspanning enige verzen. Hè, dat ze ook niet beter lezen kon! Wat was het ook voor een waardeloze maat schappij geweest, die haar niet eens in de gelegenheid gesteld had om behoor lijk onderwijs te volgen. Kwaad gooide ze het boek weer in de kast. Daar had ze ook niets aan! De volgende morgen verscheen ze niet aan de koffie. Mevrouw Kam- minga kwam eens om het hoekje kijken. "Hou is 't?" "Goed" was het stugge antwoord. "Da geleuf'k nie", hield haar vriendin aan. "Hoe is 't gister eigenlijk afgelopen met die pruik, ik had gedacht datje nog wel even langs zou komen om hem te laten zien". Dat maakte Niske los. Met scherpe bewoordingen deed ze verslag van het voorgevallene. "En die juffrouw Jelgersma speelt onder één hoedje met die kapper, ik heb wel gezien hoe ze naar elkaar knipoogden, zij zal ook wel wat van de winst opstrijken". Och, och, nou overdrijf je toch, vond de ander, dat mag je toch zomaar niet zeggen? Is dat nou zo lelijk, vrouw Bakker heeft ook zo'n pruik van een paar honderd gulden. Ons soort mensen hoeft toch niet duurder te hebben, ik dacht dat je wijzer was". Anders ben je toch ook niet zo protserig!" "Ik wil echt haar", bleef Niske volhouden "ik ben niks minder als mevrouw Veenstra". "Hest wel hoog in de kop", meende haar vriendin. "Ja", antwoordde Niske, "en ik wil 't ook hoog óp de kop". Mevrouw Kamminga glimlachte om de woordspeling en haalde de schouders op. "Kom, ik ga maar weer eens naar mijn man, jij hebt de bokkepruik op, daar kun je het voorlopig wel mee doen. Maar 't staatje niks", voegde ze er nog even aan toe voor ze de deur achter zich sloot. Later klampte ze zr. An aan. "Wat heeft vrouw Holwerda toch? Ze doet zo lelijk!" "Och, laat maar betijen", meende die. "Ja, maar ze wil helemaal niet naar beneden en we hebben vanavond sjoelwedstrijd". Zr. An keek op haar horloge. "Ik heb nu vergadering maar als ik kan ga ik straks nog wel even met haar praten". Terwijl ze naar de directiekamer liep, kwam ze ds. de Boer tegen die ook de begrafenis van de heer Holwerda had geleid. "Och", zei de hoofdzuster, "nu ik u toch zie, wilt u eens bij de weduwe Holwerda gaan kijken? Ze doet zo moeilijk". "Natuurlijk," antwoordde de predikant, "ik was toch van plan haar eerstdaags eens op te zoeken, dat kan ik nu wel meteen doen." Niske was druk bezig in een schoenendoos vol oude foto's te zoeken toen hij op haar deur klopte. "O, dominee, komt u binnen". 'Yo, zat u in 't verleden te graaien?" begon hij vriendelijk. "Och ja. dominee", Niske zuchtte. "Allemaal mooie herinneringen, maar 't is voorbij". "Ja, dat is voorbij, er komt nu weer een andere periode in uw leven, maar die kan ook goed worden". "Dat zie ik anders niet zo zitten", meende Niske, "voor mij hoeft het niet meer". Bitter kwam het er uit. Al haar grieven gooide ze op tafel. tegen iedereen had ze wel iets. Geduldig bleef hij luisteren. Ook de geschiedenis van de pruik kwam er achteraan. "En ik zal die dure krijgen, kost wat kost!" Maar dat is de oorzaak niet, dacht hij bij zichzelf, hij kende deze uitbarstingen. "U mist uw man zeker verschrikkelijk hè?". Hij zocht haar ogen. Niske keek hem aan. In dat momen t zag hij haar ellende ten volle. Ze gaf geen antwoord en begon zwijgend thee in te schenken. Roerend in zijn kopje, voorzichtig woorden kiezend, zei hij: "Voelt u zich erg alleen?" Ze zuchtte, durfde niet te spreken om haar ontroering meester te blijven. "Ik kan het me voorstellen". Ze begon te vertellen van haar jeugd, haar ziekte, het fijne leven met Frans en de put waar ze nu in gevallen was. Dat het nu pas goed tot haar doordrong dat er niemand meer was om voor te zorgen, niemand die haar na stond. Hij greep haar handen. "Ik weet Iemand die u zeer na staat". Ongelovig keek ze hem aan. "Mevrouw Kamminga?" Hij schudde-zijn hoofd. "Iemand die altijd bij u wil zijn, die u begrijpt en nooit teleurstelt of in de steek laat. Iemand die u alles wil geven wat u nodig heeft." Toen begreep ze wat hij bedoelde. Cynisch antwoordde ze: "Ook een pruik zeker!" Onverstoorbaar antwoordde hij: "Ja, ook een pruik. Als Hij het nodig vindt dat u die krijgt. Hebt u een bijbel?" Gehaast stond ze op, ze wist nu waar hij lag. Ds. de Boer bladerde even en sloeg toen het evangelie van Mattheus op. "Kijk hier staat het: Weest niet bezorgd over hoe u zich zult kleden, want uw Hemelse Vader weet dat gij dit alles behoeft".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5