Geschot waterschap niet omhoog A.J. de Graaf na 31 jaar uitgeblust bij de brandweer .1 J n Dokter Janssen tweede huisarts St. Maartensdijk BOUMAN POTTER Minder hulp Bisamratten LjC 1 -LfVs Donderdag 3 november 1983 39e Jaargang no. 51 1"Q Met 15 mille uit reserve en niet vervullen vacature Met voldoening deelt het waterschap Tholen mee, dat het geschot volgend jaar niet omhoog gaat: de polderlasten blijven 124 gulden per ha. Dit kan gebeuren door de loonkosten te beperken, de lagere rente, weinig investeringen en het aanspreken van 15.000 gulden uit de reservepot. De zuiveringsheffing gaat in 1984 wel met 1 gulden omhoog (55 gulden per vervuilingseenheid), maar dat was op 30 juni al besloten. Meer manuren Rendement zuivering Snelheidscontrole R.J. Weggemans nieuwe commandant St. Maartensdijk Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Met een erepenning en oorkonde van de Koninklijke Nederlandse Brandweerve reniging, een glas-in-lood raam van het gemeentebestuur, een lamp van de colle ga's en het erelidmaatschap van de Thoolse vereniging van bevelvoerenden, is commandant A.J. de Graaf vrijdagmiddag uitgezwaaid bij de brandweer St.Maartensdijk. "Het waren mooie, maar zware jaren", zei De Graaf, die zich 31 jaar als vrijwilliger voor de brandweer inzette. "M'n dochter sliep altijd met de reserve-pieper(stil alarm) en wanneer er alarm was, zette ze de portofoon en de scanner aan, terwijl m'n vrouw m'n laarzen met de fiets op de stoep gereed zette. Ja, 't gaat niet zonder brandweervrouw, absoluut niet", aldus de scheidende Smerdiekse brandweercommandant. Opa mevr. Janssen(Jan Poot) Smerdiekenaar Dokter J.H.E. Janssen(33) en zijn echtgenote A.J. Janssen-Poot(29) kunnen 't al prima aarden in Sint-Maartensdijk, waar ze sinds 1 november een huisartsen praktijk hebben met dokter J.M. van der Bel en echtgenote. "Het gaat uitstekend. We wilden graag naar het platteland, want we zijn echte kleimensen. Er is nog geen enkele dissonant geweest, 't Is dan ook de bedoeling dat we hier ons gehele leven blijven", zeggen ze vol zelfvertrouwen. Doktersassistente Scherpenisse Vervolg op pag. 9 VA J Juwelier-horloger-opticien Een begrip voor kwaliteit en service! ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. Spannend Manusje van alles Vervolg op pag. 5 DEZE WEEK Woensdagavond Koor op de radio Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u. Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer. Er zijn de laatste jaren al heel wat depressies voorspeld, maar het merendeel leek een andere rich ting uit te wijken. Nu komt de bui toch steeds dichterbij van het werkelijk gaan voelen van de be zuinigingen. Dat treft dan in eer ste instantie toch minder de nog gezonde met werk. Dat treft veel ingrijpender degene die zorg en hulp nodig heeft. Nu valt er in een samenleving ei genlijk niets te generaliseren, maar waar ellende is, wordt bij stand te meer gewaardeerd. Niet te ontkennen valt, dat noch in ziekenhuizen noch in andere soortegelijke instellingen naar mate de welvaart steeg en alles kon, altijd even doelmatig is ge werkt. Als het allemaal kan, is het hoogstens minder verstandig te gul te zijn, maar dan doet het toch niemand pijn. Dat doet het wel, als het mes er al te diep in moet snijden. Dat horen we dezer dagen over de gezondheidszorg en in het bijzon der ook de kraamzorg. Dit laatste is weliswaar een 'gezonden ziek te', maar er was iets goeds opge bouwd dat heroverwogen moet worden. De kraamhulp wordt te ruggedraaid van 10 naar maxi maal 8 dagen. Het lijkt ons, dat ook bij dit. onderdeel moeilijk te generaliseren valt. De omstandig heden van moeder, kind en gezin kunnen van dien aard zijn, dat die 8 dagen te weinig zijn, maar in andere gevallen zal men 't wel kunnen redden. Een regeling tus sen de 7 en 10 dagen naar gelang de omstandigheden lijkt beter dan een al te strakke 8 dagen. Precies hetzelfde geldt voor het ontslaan van patiënten uit ziekenhuizen. Dat kan evenmin op het uniforme weegschaaltje worden gelegd, al staat er dan voor een blindedar moperatie zoveel dagen, enz. niet alleen de patiënt zelf, ook de achterban is er nauw bij betrok ken. De ruimte die er is geweest, is er echter niet meer. Dat is nu lang zamerhand wel bekend, maar tot hiertoe en niet verder lijkt ons met name voor hulpverlening al te abstract. Zowel in de eerste als in de tweede lijn van de gezond heidszorg. In hoeverre een gemeenschap het naast het bovenstaande kan op brengen om de zogenaamde mantelzorg (familie- en gezinsle den die elkaar helpen) en de bu renhulp weerextra leven in te bla zen, hangt van die gemeenschap zelf af. Allerlei omstandigheden (kinderen die elders wonen, het werken van man en vrouw) is dat ook moeilijker dan vroeger, maar niet overal onoverkomelijk. Het zou een streepje voor kunnen zijn in omstandigheden die ongetwij feld moeilijker worden dan tevo ren, maar waarin toch die hulp behoevende nog voorrang dient te krijgen. Voorrang boven wat in wezen toch te missen is met min der pijn. De begroting van het waterschap staat in het teken van een zo opti maal mogelijke vervulling van de taken, maar ook van soberheid die bij de economische teruggang hoort. Ondanks een verhoging van de sociale lasten met 1% wor den de totale loonkosten voor be stuur en personeel naar beneden omgebogen. Het vervullen van een kantonniers-vacature, die was opgenomen in de begroting van dit lopende jaar, wordt niet ver vuld. De salarismaatregelen van het rijk hebben ook gevolgen, maar de te verwachten korting van 3 Vi% op de ambtenarensala rissen per 1 januari zijn niet in de cijfers verwerkt. Dat bericht was bij het opmaken van de begroting nog niet ontvangen. Voor reke ning-courant en kasgeldleningen was dit jaar met 11% rente reke ning gehouden, maar voor 1984 kan met het gunstiger percentage van 9 rekening worden gehouden. Behalve de nieuwe tractor met maai-apparatuur. (150.000 gul den) zijn er volgend jaar geen ka pitaaluitgaven geraamd. De per sleidingen, uitbreidings zuive ringsinstallaties en automatisering gemalen is dit jaar al in de begro ting verwerkt. Ondanks al die positieve punten moet toch de reserve nog worden aangesproken voor 15.000 gulden. Er zat 65.000 gulden in de pot, dus er is nog een halve ton over. De aanschaf van de nieuwe peil- boot werkt ook gunstig uit. De boot garandeert een volledig geautomatiseerd en verfijnd sys teem, wat in de personeelssfeer inhoudt, dat de aflezing.van de peilgrafieken en het invullen van de registers (een zeer omvangrijk werk) achterwege kan blijven. Verder is minder onderhoud ger aamd aan de steenglooiingen, na dat dit jaar de steenglooiing van de Klaas van Steelandpolder ge deeltelijk is vernieuwd en herzet. Het gedeeltelijk omschakelings proces van chemisch naar meer mechanisch onderhoud van wa terlopen betekent een ombuiging. Het werk wordt intensiever, o.a. door het herprofileren van de slo- tentaluds en de bescherming daarvan. Verder is afgestapt van de sinds enkele jaren gebruike lijke methode om betuiningswer- ken (materiaal en loonkosten) op de kapitaaldienst te verantwoor den. Dat levert op de gewone dienst meer manuren van kan- tonnier^ op. De kapitaallasten voor de bema ling zijn aanmerkelijk hoger we gens de automatiseringskosten. De Noord en de Eendracht en de onderbemaling Kadijk zijn on langs gemoderniseerd en de rente drukt op heel 1984. Daartegeno ver staan lagere bemalings- en energiekosten, alsmede een betere waterhuishouding. De wegenpost is aanzienlijk ver laagd door het vervallen van en kele jaarlijkse uitkeringen wegens het verstrijken van de 10-jarige periode. Verbeteringen van pol der (quartaire) wegen zijn in 1984 niet geraamd wegens het ontbre ken van geld bij de provincie. Het onderhoud vergt meer, zodat de reserves moeten worden aange sproken. Volgend jaar wordt volledig ren dement verkregen van de tweede fase van de uitgebreide zuive ringsinstallatie St. Maartensdijk met de daarop aangesloten per sleidingen uit St. Annaland en Stavenisse. Deze maand werken die nieuwe installaties, waardoor het waterschap volgend jaar 62.750 gulden minder aan het rijk moet betalen wegens lozing van vuil water op rijkswater Alleen St. Philipsland en Anna Jacobapol- der resteren nu nog. Als voorbe reiding voor werken daar, is 40.000 gulden uitgetrokken. De gewone dienst van 10.467.989,29 sluit met een post onvoorzien van 29.394.95 voor de traditionele waterschapstaken en 13.304.81 voor de waterkwaliteit. Dat laatste bedrag noemt het waterschapsbe stuur 'wellicht wat aan de lage kant'. "Gezien de reële opzet van de begroting, de reserves en de te verwachten loonontwikkeling in 1984, is 't aanvaardbaar", aldus het waterschap. Het financie ringstekort wordt per I januari geraamd op zes ton. De algemene vergadering spreekt 29 november over de begroting 1984. nadat de financiële commissie de jaarstuk ken eerst nog zal doornemen. Na de record vangst van 60 bi samratten op^Tholen in september is het in oktober wat minder ge gaan. maar 20, toch een goed re sultaat, aldus de ambtenaar van het faunabeheer, de heer J. Meyll uit Poortvliet. Op Sint-Philipsland kwamen 2 bisamratten in de klemmen terecht. Een snelheidscontrole leverde dinsdagmorgen twee overtredin gen op. J^e Thoolse politie con troleerde op de Slaakweg naar Si. Philipsland. de Oud-Vossemeer- sedijk en de Stoofstraat in Poort vliet. Met het grotere slipgevaar in de bietentijd rijdt men waar schijnlijk wat voorzichtiger, dus minder snel. WONINGINRICHTING j Advertentie I.M. In 31 brandweerjaren klom dhr. A.J. de Graaf (links) op tot commandant van het korps St.-Maartensdijk, maar het bereiken van de 60-jarige leeftijd betekende een verplicht afscheid, hoe zeer hem de brandweer ook ter harte ging. Terugkijkend op een mooie, maar zware loopbaan draagt hij de commandopieper van het stil alarm over aan zijn jongere opvolger R.J. Weggemans (37), die al onder-commandant was. In die functie is nog niet voorzien, hoewel er twee kandidaten zijn. Half april begon dokter J anssen in Sint-Maartensdijk om te kijken of 't klikte met dokter Van der Bel en de inwoners. "Dat is heel belang rijk, want elke bevolkingsgroep is anders, 't Is prima gelukt en sinds 1 november vormen wij een maatschap met dokter Van der Bel", aldus de nieuwe Smerdiekse huisarts. Hij is afkomstig uit Druten bij Nijmegen, maar als tweejarige verhuisde hij al naar Utrecht, waar Janssen in 1977 afstudeerde als arts. Hij verbreedde zijn kennis met 1 jaar chirurgie in het zieken huis van Zeist en een baan bij de bedrijfsgeneeskundige dienst in Rotterdam. Daar begeleidde hij duikers die aan de ^ieuwe Wil lemsbrug werkten. Terug in Utrecht voltooide hij de 1-jarige huisartsenopleiding met Lex- mond als (plattelands)praktijk. Dokter Janssen nam vervolgens her en der waar voor vakanties en werd een jaar arts in een ver pleeghuis te Weesp. Tenslotte nam hij 1 Vi jaar waar in Zuid- Holland, Limburg, Utrecht en Overijssel. Mevr. Janssen werd in Amster dam geboren als dochter van de oorspronkelijk uit St. Maartens dijk afkomstige KNIL-militair Leendert Poot, die met een Chi nese uit Indonesië trouwde. Ze verhuisde naar Utrecht en werd verpleegkundige in het kinderzie kenhuis Willemina en doktersas sistente in het Academisch Zie kenhuis Utrecht. Dokter Janssen kon 't dan ook niet beter treffen. "Apotheek houdend huisarts is ook typisch een vak om met z'n tweëen te doen. Een heleboel mensen reali seren zich niet wat er allemaal komt kijken, maar ook de vrouw van een huisarts heeft een volle dige dagtaak. Er moet altijd ie mand thuis zijn en wanneer je naast de apotheek en de adminis tratie nog de kinderen en het huishouden moet doen, is er een assistente nodig. Voorlopig doen we dat nog zonder, want we zijn in de opbouwfase." Dokter Janssen wilde persé naar het platteland om kleine chirur gie, verloskunde, bejaardenzorg, e.d. zelf te kunnen doen. "In de stad komt er dat niet meer van. Hier zit je verder van het zieken huis. Van jong tot oud maak je de patiënten mee: van het zuigelin gen- en kleuterbureau tot aan de stervensbegeleiding. Zo'n am bachtelijke huisartsenpraktijk maakt 't vak juist interessant. We hebben ook 2 a 3 jaar gezocht, hoewel we diverse aanbiedingen kregen, tot we in St. Maartensdijk terecht kwamen." Dokter Van der Bel heeft een hele grote praktijk. Nadat hij vorigjaar wegens ziekte en een operatie zijn werk geruime tijd niet kon doen, achtte Van der Bel de tijd geko men voor een tweede huisarts. Is daarmee de kans niet verkeken, dat Scherpenisse ooit nog eens een eigen dokter krijgt? Volgens dok ter Janssen was die kans toch al nihil. "Scherpenisse is gewoon te klein om als huisarts je routine te houden en financieel red je 't ook niet. Vroeger had de huisarts van GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie l.M. De ervaring als verpleegkundige en doktersassistente komt mevr. A.J. Janssen-Poot (29) goed van pas, nu haar man J.H.E. Janssen (33) uit Utrecht sinds I november een tweede huisartsenpraktijk in Sint-Maartensdijk heeft geopend. Dit is in nauw overleg met dokter J.M. van der Bel gebeurd, die al bijna 24 jaar hel vertrouwen geniet van de bevolking in de Smalstad en vpor een deel ook in Scherpenisse. Hij beschouwde het ook als een plicht ten opzichte van de inwoners zijn toekomstige rechterhand een halfjaar op proef te nemen om te kijken of de samenwerking met de patiënten goed was, dat verliep heel plezierig. Zijn korps was vrijdagmiddag in het gemeentehuis bijeen met de brandweervrouwen en de bevel voerenden van de drie andere Thoolse brandweerkorpsen. Bur gemeester E. Baerends stelde het op hoge prijs, met zovelen luister te kunnen bijzetten aan het af scheid van De Graaf. "Afscheid nemen is nooit zo prettig als het goed loopt, maar we kunnen met dankbaarheid en voldoening te rugkijken en uw opvolger heeft ons vertrouwen", zei de burge meester. Hij blikte terug naar 14 juli 1952, toen loodgieter De Graaf adspi- rant-brandwac-ht werd. Hij door liep alle rangen tot commandant. "Met speelsheid en relativerend kijkt u terug en zonder veel ophef hangt u de brandweerpet aan de kapstok. Toch is het geen rustige periode geweest: die 31 jaar zijn niet geruisloos voorbij gegaan. Tijdens de februariramp van 1953 werd Zeeland in rouw gedompeld en de brandweer heeft toen veel gedaan. Triest werk moest u doen en de bevolking had enorm veel waardering voor de vrijwillige brandweer. De inwoners dragen u een warm hart toe". De industrievestiging had ook z'n repercussies voor de brandweer. Er is een enorme verbetering doorgevoerd bij de opleidingen en de vernieuwing van het materiaal. In uw 31 jaar maakte u grote branden mee, die diepe indruk maakten, zoals café Hof van Hol land op de Markt in St.Maartens dijk, de molen aan de Lange Zandweg in Poortvliet, timmerfa briek de Pluimpot in St. Maar tensdijk, de brand op de camping met dodelijke afloop en de brand op de Haven in St.Maartensdijk van enkele maanden geleden. U hebt uw ervaring wel kunnen opdoen, 't Ware ons liever ge weest, dat 't er wat minder waren, maar uw aandeel was groot. In 1958 werd u ondercommandant en in 1980 commandant. Toen u 55 jaar werd, was 't spannend, want u moest in feite weg. maar er was geen goed opgeleide opvol ger. We moesten van een nood maatregel gebruik maken en zo hebben we vijf jaar langer van u kunnen profiteren. Het gemeentebestuur heeft veel waardering voor u. Een collega zei bij z'n afscheid, dat had je eerder moeten zeggen, tijdens m'n werk, om te stimuleren. Toch zeg ik 't vandaag en ik betrek er de hele vrijwillige brandweer bij. Ook de dames, want het gehele gezin van een brandweerman is actief. Daarom hebben we heel veel waardering voor mevr. de Graaf, wier dromen soms wreed ver stoord zijn,', aldus de burgemees ter, die dat onderstreepte met bloemen. Bij het afscheid van brandweer lieden worden er nogal eens aan stekers gegeven, maar de burge meester vond dat geen passend cadeau. Hij dacht, dat de verbon denheid beter uitgedrukt kon worden met een glas-in-lood raam waarin het gemeentewapen is op genomen. Die zijn pas vervaar digd en dhr. de Graaf was de eer ste die dit nieuwe geschenk kreeg. Bovendien kreeg hij voor 31 brandweèrjaren de erepenning met oorkonde van de Kon. Ned. Brandweervereniging. De burgemeester deelde mee, dat centraal brandweercommandant P.A.C. Lindhout vervolgens heel graag het woord had gevoerd, maar door ziekte was hij verhin derd. Als vriend van De Graaf was dat een heel erge teleurstel ling, liet dhr. Baerends weten. Regionaal commandant M.M. Belonje bracht naar voren, dat 't er wel feestelijk uitzag met allerlei bloemen, maar hij dacht dat er bij dit afscheid in het hart van De Graaf wel andere gevoelens de boventoon voerden. "Sinds de reorganisatie, die nogal wat stof deed opwaaien(eerst van 7 naar 3, toen naar 4) heb ik u leren kennen en als Lindhout geen centraal commandant was geworden, had u 5 jaar geleden al afscheid geno men. Daarom zal die bénoeming Hulp inleveren Belastingverhoging en subsi dievermindering in St. Phi lipsland Geschot waterschap gaat niet omhoog Bezuinigingen in de kraam zorg Goede ziekenhuiszorg moet nu uit smallere beurs komen 100 Tholenaren demonstreer den tegen kernwapens Middenstandsfederatie weegt bestendiging toeristenmarkt De Graaf na 31 jaar uitgeblust Tweede huisarts in St. Maar tensdijk LTS-leraar Meeusen in de V.U.T. 70-jarige Mannenvereniging St. Annaland Nieuwe directeur PTT Bergen op Zoom Mannenkoor op de radio Jan Overeenkam en de won deren Vosmeer wordt kampioen van de puntenverdeling WIE ALLES WIL SLIKKEN, HEEFT EEN SLECHTE SPIJSVERTERING Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Het Smalstads Mennenkoor is woensdagavond om kwart voor acht op de radio te horen in het ncrv-programma 'de wereld zingt Gods lof. Er worden twee num mers van de pas uitgegeven grammofoonplaat uitgezonden: vaste rots en Heer die onze Vader in de Heemlen zijt, twee Neder landstalige nummers. Het mannenkoor doet zaterdag o.l.v. Jan Wesdorp voor de derde keer mee aan het Nederlands koorfestival in de Doelen te Rot terdam. Als vocaal winnaar van 1982 mag het Smalstads mannen koor nog eetj concert verzorgen, maar de concurrentie is zaterdag aanzienlijk groter met maar liefst 106 koren tegenover 65 vorigjaar. Het koor zingt 1 verplicht werk en 2 vrije nummers, alsmede een werk a prima vista. Dat is de 'eer' om in de hoogste afdeling-a- kroon uit te komen. Bij aankomst krijgt men een vierstemmig werk je, wat in tien minuten ingestu deerd moet worden. Daarna wordt de muziek ingenomen om het pas weer uit te reiken als het koor op het podium komt. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1