SCHORREN EN SLIKKEN, hun belang als natuurgebied RVS Investerendoor isoleren! UW VOORDEEL BOB DIETVORST BRUIDSMODEHUIS TEBBENS M, J. HOEK r^x eróLuió en ^IjOiUeboer aó b.v. Helaas dit jaar geen boekje Geen gedwongen inkoop van bepaalde artikelen maar op onze totale enorme collectie min. besteding 25,- m.u.v. speciale aanbiedingen Roosevelt Studiecentrum adverteren is bekend bljjven Bosstraat 14 - Bergen op Zoom Tel. (01640) 3 67 79 Kortemeestraat 5 - Bergen op Zoom Tel. 01640- 5 26 58 Hage-Jansens FNV groeit 12 EENDRACHTBODE Donderdag 3 november 1983 Feestkleding voor kinderen DE SPECIAALZAAK voor BRUIDSJAPONNEN De grootste keus en 100% service DAMESJAPONNEN Kort en lang tot maat 52. Ook lange doopjurkjes. Vergelijk onze prijzen, bij ons beslist voordeliger. Alle accessoires. VOOR AL UW Verzekeringen Financieringen Hypotheken Boswei 24 STAVENISSE Tel. 01663 - 2526 DUBBELE BEGLAZING/VOORZETRAMEN ROLLUIKEN PVC, aluminium geïsoleerd, warmte en geluidsisolerend, bescherming tegen inbraak en vandalisme SPOUWMUURISOLATIE GEÏSOLEERD PLEXIGLAS VOOR DAKBEGLAZING KOZIJNEN. RAMEN. DEUREN SPIERINKJE Ook verkrijgbaar bij: Weststraat 1, Scherpenisse, 01666-2493 G.S. van Zeeland hebben het voornemen om in de nieuwe - Zeeuwse bibliotheek in Middelburg een Roosevelt Studiecentrum onder te brengen en vragen de staten een bedrag van 100.000,— beschikbaar te stellen voor het tijdelijk aantrekken van een mede werker, die de vestiging van het centrum moet voor bereiden. Cultureel aspect Het Zeeuwse landschap heeft een uitgestrekt slikken- en schor- rengebied langs de zuidkant van Sint-Philipsland in bezit. Het ge bied is ruim 147 ha groo'. Het omvat ongeveer 12 ha zeedijk en verder slikken en schorren. De schorren zijn nog jong en in ont wikkeling. Het grootste gedeelte bestaat uit onbegroeide slikken. De aankoop van dit natuurgebied wordt voor honderd procent ge financierd door het rijk en de provincie. In dit stukje wil ik eens ingaan op de vraag waarom het belangrijk is schorren en slikken als natuurgebied te beheren. De waarde van slikken en schorren ledereen die in Zeeland woont heeft wel eens een schor gezien. Schorren zijn moeilijk toeganke lijke terreinen die met zoutplanten begroeid zijn. Zij liggen buiten dijks en de hoogste delen lopen slechts af en toe onder water. We vinden die schorren in Zeeland maar "heel gewoon". Ze horen er echt bij. Maar we realiseren ons te weinig dat het hier om een heel karakteristiek landschapstype gaat dat elders op de wereld nu niet zo dik gezaaid is. Schorren kunnen alleen maar ontstaan in de smalle kuststrook waar getij, stroming en de afzetting van zand en slib elkaar zo n beetje in even wicht houden. Schorren vormen vrijwel het enige natuurlijke land schapstype dat we in Nederland nog kennen. Zeeland heeft van oudsher grote oppervlakten aan schorren ge kend, maar de laatste tientallen jaren zijn deze gebieden stukje voor stukje ingekrompen. Onge veer de helft van het schorre- areaal is nu al verdwenen door de uitvoering van de Deltawerken, door industrievestigingen en an dere oorzaken. We moeten zuinig zijn op de rest. Niet alleen in Nederland maar ook elders langs de Europese kust wordt dit landschapstype zwaar bedreigd. Schorren liggen in kustgebieden en in riviermonden. Vaak zien we dat juist op die plaatsen het landschap sterk wordt aangetast, niet alleen in Nederland maar ook in Duitsland en Engeland bijvoorneeld. Er worden havens aangelegd in schorren, er komen industievesti- gingen, vliegvelden en zoetwa terbekkens worden er gemaakt of de gebieden worden doorsneden met verkeerswegen. Het is moeilijk om de waarde van schorren en de erbij behorende slikken in geld uit te drukken. Een paar jaar geleden hebben dr. J G Gosselink, dr. E P. Odum en dr. R.M. Pope dat geprobeerd voor de Oost-Amerikaanse schorren en slikken. Hun artikel "The value of a tidal marsh" (De waarde van schor en slik) geeft verrassende resultaten. De gekapitaliseerde waarde van 1 ha schor of slik wordt geschat op ongeveer 500.000,—. Deze waarde is niet alleen gebaseerd op com mercieel gebruik, maar ook op sociaal gebruik. De beroemde ecoloog Odum en zijn medewer kers redeneren als volgt: 1De produktie van vis, garnalen en schelpdieren is afhankelijk van het voedsel dat ondermeer op en in de slikken en schorren be schikbaar is. Voor de visserij, zo wel commercieel als recreatief, wordt de in geld uitgedrukte waarde van 1 ha schor of slik ge schat op 13.500, 2. De po tentiële mogelijkheden die met name de Oost-Amerikaanse slik ken hebben voor het opzetten van een intensieve oester- en mossel cultuur worden geschat op een waarde van 1 35.000,— per ha. 3. Planten en dieren groeien, gaan dood en sterven af. In die altijd maar doorgaande afbraak van organische stof tot de in het water opgeloste, voor planten op neembare voedingsstoffen (mine ralisatie) speelt de bodem van slikken en schorren een enorm belangrijke rol. Het zijn vooral de bacteriën in de bodem die deze processen op gang houden. De bodem is op die manier een be langrijke producent van voe dingsstoffen voor plantjes en alg- jes, die op hun beurt weer opge geten worden door dieren. Be langrijker in dit verband is dat een zand- en slibbodem het vermogen heeft om enorme hoeveelheden voedingsstoffenvasttehouden. En we weten allemaal dat er eerder te veel dan te weining voedingsstof fen in het zeewater zitten. Een goed functionerend slik zuivert als het ware het bovenstaande water van groei en afbraak stagneert of overbelast wordt. Dan pas mer ken wij er iets van; we spreken dan van "ernstige vervuiling" of "aantasting van het milieu". Odum kapitaliseert deze waarde van schorren en slikken op 340.000,— per ha. De gedachtengang van Odum is natuurlijk nog wel iets ingewik kelder dan hier is weergegeven, maar in grote lijnen komt het er wel op neer. Waar riet om gaat is dat hij stelt dat de commerciële en vooral dc sociale waarde van 1 ha schor of slik, vertaald in geld, meerdere tonnen waard is. Nog te vaak hoor je de redene ring: "Schorren en slikken, dat is waardeloos land, die hebben im mers geen economische waar; del". In deze redenering wordt onze huidige economie wel erg als alleen-zaligmakend gezien. Een erg belangrijke functie van de slikken is dat ze een rijk voedsel- gebied vormen voor vogels. In de wadbodem, meestal on zichtbaar voor ons, leven grote aantallen dieren. Ze worden vaak op grond van de manier waarop ze eten in groepen verdeeld. Zo heb je de grote groep van de "fil- treerders", waartoe de mossel en de kokkel behoren Deze beesten filtreren het zeewater met hun monddelen. De kleine eetbare stukjes en slibdeeltjes blijven hangen en het zeewater komt on gehinderd weer naar buiten. Een andere grote groep van bodem- dieren zijn de "sedimenteters". Ze eten sediment: zand en slib met de daarop vastzittende microscopisch kleine algjes en diertjes en dode organische deeltjes. De zand- en slibkorrels worden óf in hun geheel op ge kend zijn hebben iets van elkaar verschillende eetgewoontes. Het wadslakje (figuur 1 A) is maar een paar mm groot. Hij graast de zandkorrels af op zoek naar iets eetbaars. Algjes en kleine organi sche deeltjes worden in hun ge heel opgenomen Het wadslakje kan in grote hoeveelheden voor komen, tot vele duizenden exem plaren per m2. Het nonnetje (fi guur 1 B) is een ongeveer 2 Vi cm groot schelpdier dat 5-1 0 cm diep ingegraven in de zandbodem leeft. Met een beweeglijke inlaat- buis wordt het bovenste zand- en sliblaagje naar binnen gezogen, waardoor er typische stervormi ge graasplekken op de bodem kunnen ontstaan. Via een uitlaat- buis gaat het niet-eetbare mate riaal weer naar buiten. Het non netje leeft in dichtheden van en kele tientallen per m2. grond leeft. De zeepier eet zand en daardoor ontstaan kleine trechtertjes in de wadbodem. De kleine hoeveelheden eetbare stof fen die hierin zitten worden door de worm verteerd en het schone zand wordt door het dier aan de andere kant weer uitgestoten. Dat zijn de karakteristieke pieren- hoopjes die wel op tandpasta kronkels lijken. Er kunnen wel enkele tientallen zeepieren op een m2 van het slik leven. De ongeveer 1 cm grote slijkgar- naal (figuur 1 E) leeft ook in een U-vormige buis in de bodem. Met zijn lange sprieten schraapt dit beestje het bovenste laagje van de bodem af. Hij selecteert daarna het zand op bruikbaarheid en eet het al of niet op. Op slibrijke plaatsen leven wel duizenden slijkgarnalen naast elkaar op één m2. Het slik als voedselgebied voor vogels We gaan nog even terug naar de slikken onder Sint-Philipsland. In de ogen van velen is zo n slik een saaie, drassige, onafzienbare vlakte die bij laagwater droogvalt en die bij hoogwater weer voor een paar uur aan het oog onttrok ken wordt. De enkeling die zich bij laagwater in het gebied waagt zal bemerkt hebben dat vrij stevige zandige stukken vri] plotseling kunnen worden afgewisseld met zachte slib waar je tot over je en kels in wegzakt, 's Winters vallen de vogels op; veel vogels, soms in grote groepen bijeen. nomen en in de "maag" van het beest ontdaan van eetbare restjes, óf ze worden in de "mond" zorg vuldig afgelikt en afgekloven. In figuur 1overgenomen uit een verhaal van dr. P.A.W.Jde Wilde Een kleine worm die luistert naar de latijnse naam Pygospio ele- gans (figuur 1C) leeft in een zand- of slibkokertje in de bodem. Met zijn twee lange tentakels haalt hij de slibdeeltjes naar zich toe. Op Wat duidelijk wordt is de over weldigende voedselrijkdom van het slik: duizenden en duizenden dieren per m2, die op hun beurt weer leven van microscopisch kleine plantjes en diertjes en rest jes organische stof dat op en tus sen de zandkorrels zit. Het is lo gisch dat van deze rijkdom aan voedsel veel vissen en vogels profiteren. Vissen zwemmen bij hoogwater de slikken op en eten uitmaken, is terecht bekend om zijn vogelstand. Als er op een be paalde datum in de winter zo n 90.000 steltlopers in het Ooster- scheldegebied aanwezig zijn dan is dat heel gewoon. En dan praten we nog niet over de tienduizen den eenden en meeuwen Er zijn normen opgesteld om de betekenis van een vogelgebied aan te toetsen. Internationaal ge zien is een gebied van betekenis wanneer tijdelijk meer dan 1 a 2 procent van het aantal vogels van een soort dat in een bepaalde tre- kroute voorkomt in dat gebied verblijft. Het Deltagebied, met daarin centraal de Oosterschelde, overschrijdt deze norm voor meer dan 25 vogelsoorten Al deze vogels moeten ook eten. Het zijn vooral de doortrekkers en de wintergasten die van de voed selrijkdom profiteren. De enorme aantallen vogels die hierboven genoemd zijn, zijn dan ook alleen maar in herfst, winter en voorjaar te zien. 's Zomers zijn de meeste vogels die 's winters onze streken bezoeken ergens ver weg in het noorden aan het broeden. Elke vogelsoort blijkt op de slik ken van de Oosterschelde zijn ei gen voedselvoorkeur aan de dag te leggen. In figuur 2 wordt dat aanschouwelijk voorgesteld. We zien daar een hele serie vogels die met hun snavel in het zand ste ken. Met een lange snavel kun je natuurlijk een beest verschalken dat dieper in de bodem leeft dan met een korte snavel. Zo zegt de snavellengte wat over de voed- selkeuze. Figuur 2 komt uit een Engels boek geschreven door dr. J. Green (1968). Ik zal eerst de namen uitleggen die bij de figuur Uit het Zeeuws nieuws over natuur, landschap, milieu door dr. P.H. Nienhuis, een gezamenlijke uitgave van het Zeeuwse landschap en het Zeeuws coördinatieor gaan voor natuur-, land- schaps- en milieubescher ming. H yd rob ia Figuur 1: Verschillende typen van sedimenteters. A Wadslakje; B Nonnetje; C Pygospio; D Zeepier; E Slijkgarnaal. Arenicöla Figuur 2: Diagram waarin de snavellengte van enkele steltlopers in relatie wordt gebracht met de diepte waarop bodembewonende beesten in het zand zitten. De namen worden vertaald in de tekst. van een teveel aan voedingsstof fen en slaat dat op. Deze functie van schorren en slikken wordt sterk onderschat. Het lijkt alle maal "vanzelf" te gaan in de na tuur, maar pas op als de kringloop Waar vogels zijn moet ook voed sel zijn. Als je wat beter naar de bodem kijkt, dan klopt dat ook wel. Daar krioelt het van leven: wormen, schelpdieren., kleine kreeftachtigen en nog veel meer. (1 975), zijn een paar van die se dimenteters getekend. Het zijn al gemene dieren die je op elk getij- deslik in de Oosterschelde kunt tegenkomen. Alle dieren die in figuur I gete- slibrijke plaatsen kunnen er hon derden per m2 voorkomen De zeepier (figuur 1D), of leeglo per" zoals wormenspitters zeg gen, is een 1 0-20 cm lange worm die in een U-vormige buis in de daar wat van hun gading is. Vo gels fourageren vooral bij laag water. Op die vogels wil ik nog even doorgaan De Oosterschel de, waar de slikken onder Sint- Philipsland een onderdeel van staan. Helemaal links is aangege ven hoe diep beneden het opper vlak de dieren in het zand zitten. Alles is op schaal getekend. In de bodem staan namen: Arenicöla zeepier; Scrobicularia platte slijkgaper; Nereis zeeduizend poot; Macoma nonnetje; Co- rophium slijkgarnaal; Cardium kokkel en Hydrobia wad slakje. De vogelkoppen staan bovenaan getekend. Helemaal links staat de Curlew, dit is de wulp, de grootste Europese stelt loper. Daarnaast achtereenvol gens; Blacktailed Goldwit grutto; Redshank tureluur; Knot kanoetstrandloper; San- derling drieteenstrandloper en Ringed Plover bontbekple- vier. Wulp en grutto kunnen hun lange snavels gebruiken om zeepieren en zeeduizendpoten te bemachti gen. We zien echter ook dat als de zeepier veilig op de bodem van zijn U-vormige woonbuis zou blij ven, dat hij voor geen vogel be reikbaar is. Pierenspitters weten er echter wel raad mee. Tureluur en kanoetstrandloper eten vaak beesten die betrekkelijk ondiep in het slik zitten, zoals slijkgarnalen. De bontbekplevier met zijn korte snavel eet vaak wadslakjes die aan het oppervlak of in het aller bovenste sliblaagje rondkruipen. Vogels die in grote groepen leven, zoals de scholekster, zijn dikwijls gespecialiseerd op een bepaald type voedsel. Dat kunnen bijvoor beeld kokkels zijn, die de scho lekster heel handig uit de stevige schelp weet te verwijderen. Vo gels die meer als eenling leven, zoals de tureluur, hebben vaak een meer gevarieerd menu en een breed scala van vangtechnieken. We hebben een paar aspecten van de natuurwaarde van schor ren en slikken bekeken. Er kwa men nogal wat zaken aan de orde die bij oppervlakkige beschou wing niet zo in het oog vallen. Maar het zijn juist die dingen die het de moeite waard maken om schorren en slikken als natuurge bieden in stand te houden. Bronnen waaruit de figuren zijn genomen;' Green J., 1968: The biology of estuarine animals, Sidgwick Jackson, London. Wilde, P.A.W.J de, 1975: De rol van bodemdiatomeeën en de tritus als voedselbron voor bent- hische evertebraten in de Wad denzee. Symposium Waddenon- derzoek. Mededeling no. 1 Werk groep Waddengebied: 39-49. MWVVVWWVWVWVVWWVSMmVWVWVWWWVWVWWVVA Steenbergsestraat 28, Bergen op Zoom Telef. 01640-34480 tegenover het belastingkantoor 's avonds op afspraak 's maandags gesloten verzekeringen met KOMO-keur en 10 jaar garantie Levertijd 10 dgn. met steenwolvlokken of UF-schuim Vraag vrijblijvend prijsopgaaf door onze advertentie in open envelop zonder postzegel te zenden aan POSTBUS 735, 4330 AS MIDDELBURG o a voor serres - terrasoverkappingen Ik ontvang graag een prijsopgaaf voor (zie aangekruist hokje) Naam: Adres: Postcode:Tel.: Plaats: KUIPERSWEG 11, MIDDELBURG TEL. 01180-29056 Plaats ook eens een Site hts 7,25 lot en «tl 20 woorden bij contant* betaling In gald. por groene betaalcheque, blauwe giro-betaalkaart, bank- ot giro-opdracht. WAARSCHUWING! SPEELGOED VUURWERK U hebt nu de meest gelezen krant op Tholen en Sint-Philipsland in handen. 10% KORTING Vorig jaar oktober werden in Middelburg de four freedoms medals uitgereikt aan o.a. prinses Juliana. Bij die gelegenheid schonk de Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Foundation 1200 boekwerken en geschriften aan de Zeeuwse Bibliotheek, wat meteen de grootste Roosevelt collectie buiten de V.S. betekent. Recent deed de voorzitter van de Foun dation, Ambassador William J. van den Heuvel die vorig jaar ook in Oud Vossemeer was - de toe zegging om aan de bibliotheek te vens de inventarissen en catalogi van de Rossevelt Library te schenken. Daardoor wordt Mid delburg de enige plaats in Europa waar geïnteresseerden inzicht kunnen verkrijgen in de zeer uit gebreide collecties van de Roose velt Library. Een uitvloeisel van de contacten uit 1982 is verder nog dat de Amerikaanse Roosevelt Herden kingstentoonstelling aan de Zeeuwse Bibliotheek is geschon ken. Bovendien zijn de Amerika nen voornemens om tweejaarlijks in Middelburg, als enige plaats buiten de V.S., de four freedoms medals uit te reiken. G.S. zijn van mening dat de stich ting van het Studiecentrum van grote wetenschappelijke, culturele en economische waarde zal zijn. De functie van wetenschappelijke Bibliotheek, dié de Zeeuwse Bi bliotheek ook vervult, zal verder sterk toenemen door de vestiging van een Studiecentrum Open Universiteit. Deze beide studie centra zullen elkaar wederzijds stimuleren. Naast de onderwijsfunctie van de Open Universiteit denken G.S. ook aan het culturele aspect, in de vorm van symposia, wetenschap pelijke forums en vakantiecursus sen. Het Roosevelt Studiecentrum zien G.S. behalve als onderzoek sinstelling ook als een voorlich tingscentrum voor een breed pu bliek. Er zal namelijk een perma nente expositie worden ingericht, die behalve materiaal van en over de Roosevelts ook gericht zal zijn op de hedendaagse Amerikaanse geschiedenis en op de actuele be tekenis van de door Roosevelt ge formuleerde vier vrijheden: me ningsuiting, godsdienst, zonder ontbering en zonder vrees. De Commissaris der Koningin heeft in nauw overleg met Ambassador vanden Heuvel kunnen bewerk stelligen dat de baten van het Pe ter Stuyvesant Ball in de V.S. jn maart 1984 en daarna elke twee jaar gestort zullen worden in een fonds ten behoeve van vestiging en presentatie van het Roosevelt Studiecentrum in de Zeeuwse Bi bliotheek. Bovendien zal een Amerikaans-Nederlandse raad van adviseurs beschikbaar zijn voor fondswervingsactiviteiten. Het lig verder in de bedoeling een Stichting Franklin en Eleanor Studiecentrum voor Europa in het leven te roepen. Omdat de direct betrokkenen- overtuigd moeten zijn van de inspanningen die het provinciaal bestuur zich getroost inzake het Studiecentrum, vragen G.S. de staten zich positief uit te spreken over de vestiging van het centrum in de Zeeuwse Biblio theek. In principe is hiervoor in het nieuwe gebouw op de 2e ver dieping al een ruimte van 90 m2 gereserveerd. Verder streven G.S. er naar de officiële opening van het studiecentrum te laten sa menvallen met de uitreiking van de four freedoms medals in 1986," daar het gebouw bij de eerdere uitreiking in 1984 nog niet gereed is. Het totale FNV-ledental in de ge meente Tholen groeide in de pe riode 1982-1983 van 1399 tot 1429 leden. Een toename met 30 men sen. De Bouw en Houtbond-FNV bleef het grootste met 431 leden, gevolgd door de Industriebond- FNV(259), Vervoersbond- FNV(257), Voedingsbond- FNV(248), ABVAKABO(l 16), Dienstenbond-FNV(38), ABOP(37), Vrouwenbond- FNV(25), Druk en Papier(12), AAAB(3), VVON(2), Kunsten- bond(l). De afdeling Tholen had, evenals nog enige andere Zeeuwse ge meenten, weinig begeleiding of zorg nodig. Het aantal ingevulde belastingbiljetten in 1983 bedroeg 162, een stijging ten opzichte van 1982 met 17. In totaal waren hier bij negen invullers betrokken. Districtsbestuurder FNV-Zeeland is dhr. P. vd Meel uit Oud Vosse meer. Voorzitter van de afdeling Tholen is A. den Haan, Sint Maartensdijk; secretaris, M.A. vd Linde, Tholen en penningmeester J. Lindhout. Sint Maartensdijk. Vertegenwoordigers van de WWV/RWW-commissie afd. Tholen zijn de leden A. den Haan, Sint Maartensdijk en A. Goud zwaard, Oud Vossemeer. Plaats vervangende leden M.A. van de Linde, Tholen en P. van Meel, Oud Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 12