Woningbouw Korte Vest St. Maartensdijk Sgt. v.d. Linde terug uit Libanon Vervolg van pag. 1 - PLAATSELIJK NIEUWS DE BOOM KIKKER: op Tholen rPLAATSELIJK NIEUWS V. PLAATSELIJ KNIE UWS Donderdag 27 oktober 1983 EENDRACHTBODE 9 'Ondernemen moet altijd worden aangemoedigd", zei VVD-er M. van Damme De Thoolse commissie ruimtelijke ordening heeft naast wat andere agendapunten die vlot worden verwerkt, ook het tweede studierapport voor het provinciaal beleidsplan recreatie en toerisme behandeld. Met een stevige rem op ongebrei deldheid wenste zowel het dagelijks bestuur van de gemeente Tholen als de meerderheid van de commissie met name voor Tholen-stad wat recreatieve im pulsen. Die mogelijkheid komt via aanleg van de Oesterdam. Met een trailerhel ling voor de plezierjachten en een strand(je) zou ook voor het dagtoerisme een voorziening kunnen ontstaan. Voor het Thoolse bedrijfsleven kan het ook nuttig zijn. De conclusie was, dat het provinciale rapport ook een sopeler beleid aanvaard voor hier en daar wat recreatieve uitbreidingen. Enkele jaren geleden was dit taboe en werden vrijwel alle daartoe ingediende gemeentelijke plannen naar de koelkast verwezen. Zo bijvoorbeeld ook het bungalowplan in de Suzannapolder te Sint Annaland, waarvoor destijds bij projectontwikkelaars wel animo was. Ongeluksgetal Recreatie en toerisme Israël Dokter en tandarts Sleur Geen nieuwe campings Arob-zaak Havenplein bouw WAT BETEKENT EEN BLAUWE STEMPEL OP HET VLEES? THOLEN STAV6NISSE SCHFHPENISSE SINT PHIIIPSLAND De commissie had woensdag en kele vragen op ander terrein ge steld, terwijl de publieke tribune slechts door 2 personen was bezet. Zo hoorde P. van Belzen (RPF/GPV) dat g.s. ook het water ingevuld wensen te zien en me vrouw N.M.J. Boissevain-van Riet (PvdA) informeerde of er al wat meer soelaas is voor de bouw van het postkantoor en biblio theek in de omgeving van de Da- lemsestraat Tholen. Ze werd uit het antwoord van voorzitter E. Baerends niet zoveel wijzer, om dat er ook vrijwel nog niets over te zeggen viel. W.L. Bijl (CDA) kreeg zijn zin, toen hij veronderstelde, dat wo ningbouw aan de Doelweg toch wel eerst in deze commissie zal worden behandeld. Overigens werden de provinciale opmerkin gen voor wat het bestemmings plan "Stadskern" Tholen betreft ook door de commissie geaccep teerd. Er was door g.s. goedkeu ring onthouden aan bouw in een gedeelte in de achtertuin van Vis. Dit met het oog op de gewenste parkeerruimte als de bouw van postkantoor en bibliotheek door gang vinden. Het is nu echter al lemaal nog wat voorbarig meent het provinciaal college en daarom werd het bezwaarschrift van de heer Vis gegrond verklaard. Goedkeuring werd eveneens ont houden aan de handelshaven, aangezien de capaciteit van jacht haven en sportvisboten ontbreekt. De heren Melse en Nieuwenhuis kregen gelijk, toen ze bij g.s. be zwaar maakten tegen bebouwing van hun achtertuinen. Overigens sluit g.s. niet alle bebouwing aan de Bosstraat uit. Zo kan dat colle ge wel instemmen met bouw aan de zuidwestzijde van de Bosstraat, wat Stadsherstel weer niet ge wenst achtte. Overigens zijn al die opmerkingen van de provincie voor de gemeente Tholen geen aanleiding om bij de Kroon in beroep te gaan. Mevrouw Boisse- vain krijgt aan de hand van een kaart uitsluitsel wat nu precies de zuidwestzijde Bosstraat is. Gedeputeerde Staten gaven ook hun goedkeuring aan het bestem mingsplan "Dorpsweg" Oud- Vossemeer, maar vinden bouw van 13 woningen per jaar voor Oud-Vossemeer te veel. Een deel van het plan is gericht op vrije sectorbouw. Het Thools college verwacht echter dat de verdere uitvoering van dit bestemmings plan geen problemen zal opwer pen. De commissie r.o. nam het agendapunt aan voor zoete koek. Dat was ook het geval met het bestemmingsplan "West" Scher- penisse. In Middelburg haalde dit plan het maar op het nippertje, want men was daar bang, dat Scherpenisse te ontstuimig zou gaan groeien. Bepleit werd meer aandacht te richten op dorpsver nieuwing dan op woningbouw in nieuwe gedeelten. Het Thoolse gemeentebestuur moest het alle maal nog eens op een rijtje zetten. Toen kwam er toch goedkeuring voor de 5e herziening plan "West". Ook voor bestemmings plan "kom" Poortvliet onthield g.s. goedkeuring aan enkele voor schriften. De provinciale diensten gaan helemaal op in hun nieuwe rol van ambtelijk toetser, schreef het Thoolse college aan de com missie r.o. Een vaak veel te theo retische benadering. In Poortvliet mogen zo'n 9 woningen per jaar tot stand komen. Tholen denkt dat men wegens de bouwkosten soms het ene jaar 18 en het andere jaar dan misschien geen woningen moet bouwen. Ook werd goed keuring onthouden aan een ter rein bedrijfsbestemmingen. Er werd door g.s. echter ook wel een deel van het plan goedgekeurd, zodat de gemeente ook in deze geen Kroonberoep voorstaat. Een tweede plan verandering bestem mingsplan "Achter 't Bos" be perkte zich tot vestiging van een opslagplaats van bestrijdingsmid delen en de commissie wenste ook dit positief te adviseren. Een tweede studierapport voor het provinciaal beleidsplan re creatie en toerisme concludeert dat er hier nog steeds goede kan sen liggen op toeristisch recreatief gebied. Een visie is dat de nadruk moet worden gelegd op toeristi sche standplaatsen in de jachtha vens, surf- en zeilscholen en elk- weervoorzieningen. In het rapport staat een elkweervoorziening bij Gorishoek en aanleg van een strandvoorziening bij Stavenisse, evenals trailerhelling bij Stave nisse en Philipsdam. De eerste is er al. In het plan "buitengebied" brengen van post. Bij het contro leren van voertuigen en het lopen van patrouilles heb ik in m'n ge hele periode 1 wapen in een auto gevonden", aldus John van der Linde. Hij denkt één van de weinigen te zijn, die niet Anti-Israël is terug gekomen. "Israël betaalde de cri minelen in Zuid-Libanon om ze als handlangers te laten optreden en door de inval werd de Unifil- taak natuurlijk ook sterk bemoei lijkt. Toch heb ik heel veel respect voor het Israëlische volk, dat z'n hoofd boven water houdt temidj den van vijandige buren en ge dwongen is om zo te handelen. De bevolking van Zuid-Libanon spoog van de P.L.O. (de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie) om dat die alles terroriseerde en men juichte bij de komst van Israël. Met het wegschoppen van de P.L.O. is het grootste gevaar ook weg, maar als Nederlandse Uni- fil-eenheid klaagden we constant bij Israël omdat we ons werk niet goed konden doen. Toch maken ze wat van hun land, want qua landschap is Zuid-Libanon en Noord-Israël hetzelfde, maar Is raël is veel actiever dan de Liba- nezen, die merendeels handelslui zijn. Tijdens m'n verlof ben ik in Jeruzalem en Massada geweest en ook nog op Cyprus". De Oud-Vossemeerse sergeant heeft Libanese soldaten de begin selen van velddienst bijgebracht en de burgers geholpen bij het dorsen. Gezien zijn opleiding aan de middelbare landbouwschool en een baan bij een loonwerker viel hem dat niet moeilijk. De Li banese bevolking profiteerde ook van gratis hulp van de Neder landse arts en tandarts en volgens John van der Linde zullen de burgers die voorziening het meest missen na het vertrek van Dutch- batt. Twee weken was hij met zijn collega's bezig om de pantser voertuigen wit te schilderen voor een kwartiertje afscheidsparadc op 14 oktober. Dat was toch een bijzondere gebeurtenis, evenals de aankomst in de legerplaats Crailo bij Bussum, waar in aan wezigheid van Minister van De fensie J. de Ruiter en de bevel hebber Generaal Roos de Neder landse Unifil-medaille werd uit gereikt. Na drie maanden had John v.d. Linde in Libanon al de U.N.-onderscheiding van de Ve renigde Naties gekregen, het zo genaamde 'Stress-speldje'. De Vossemeerder kon zich ge makkelijk aanpassen en zijn ge tuigschrift vermeldt tal van posi tieve punten als loyaal, collegiaal, zelfstandig en zeer goed. Toch is hij blij dat Libanon voorbij is. "Je blijft natuurlijk terugzien op een mooie tijd en van oud-collega's uit m'n peleton kreeg ik ook brieven, dat ze terug in Nederland weer in de sleur van alle dag zaten. Nu sta je in 't middelpunt en zeggen de mensen: "Wat zie je bruin. Met 600 foto's heb ik ook een mooi aandenken". John v.d. Linde gaat misschien weer in de landbouw werken of mogelijk met een dienstmaat naar Israël, want dat blijft trekken. "Ik heb in Libanon flink wat geld verdiend: De laatste drie maan den 3500 gulden en de eerste pe riode 2800, tegenover 1050 gulden in Nederland". Na 4 'A jaar is het Nederlandse Unifil-bataljon nu teruggetrokken uit Libanon. Een kleine groep van 150 man blijft met een beperkte taak achter. In de 4 V2 jaar waren er een achttal militairen van Tho len en St. Philipsland in Libanon. Zij zullen nog vaak aan die tijd denken, zoals John v.d. Linde. "Het dodelijk ongeluk van een maat was een droevig einde, maar het kan de sporen van die mooie tijd niet uitwissen. Er was rust in ons gebied en dat vonden de Li- banezen ook heel belangrijk. Heel m'n leven zal ik 't er nog over hebben", zegt de Oud-Vosse meerse sergeant John v. d. Linde. Sint Philipsland ziet het rapport een 9 hectare grote verblijfsre- creatie-ontwikkeling. Maar zover wil Sint Philipsland nu ook weer niet gaan. De huidige gemeente raad zal mogelijk ook bezwaar hebben tegen de in het rapport voorgestelde locatie voor dagre creatie. B en w van Tholen willen concreet pleiten voor een strandje aan de Nol te Sint Annaland, strand- voorzieningen aan de Oesterdam, zomerwoningen bij Gorishoek en de kleine Suzannapolder te Sint Annaland en een trailerhelling bij de Oesterdam. In de commissie vergadering kwamen er vorige week toch wat vragen los. Zo had mevrouw Boissevain niet direct door wat budgest-accommodaties zijn, al begreep ze wel dat het hierbij om de wat minder gevulde portemonnee ging. Wat elk-weer- voorzieningen precies inhouden wilde ze ook graag weten. Ze zag een strandvoorziening aan de Oosterscheldekant van de Oester dam niet zo zitten vanwege de ongunstige wind. De "zoete" kant zal er meer voor geschikt zijn. Ze zag evenmin veel heil in een trai lerhelling midden op die Oester dam. vooral omdat er toch ook nogal wat parkeerruimte zal moe ten zijn. De mensen die hun bootje in het water leggen, dragen niet het meest bij tot de Thoolse economie, zo was de gedachte van mevr. Boissevain. Het kan daar bij die Oesterdam wel eens een in vestering zijn, die niets oplevert. Het S.G.P. lid Heijboer onder streepte nog eens dat zijn partij geen recreatieuitbreidingen wenst, behalve de bestaande campings meer economische draagkracht te bieden. Het RPV/GPV commissielid P. van Belzen was van oordeel, dat men voorzieningen kan maken van heel eenvoudig tot heel luxe. Welke kant moet het hier op? Het VVD lid M. van Damme zei dat een elk-weer-voorziening de steun van zijn fractie wel zal krijgen, omdat er nog wel wat recreatieve steun gewenst is. Bijl zag in het rapport wel enige versoepeling in vergelijking met voorgaande ja ren, maar anderzijds wordt er toch wel een recreatieve pas op de plaats gemaakt. Commissievoorzitter, burgemees ter E. Baerends zag minder pro blemen voor aanleg van een strandje aan de westerzijde dan mevr. Boissevain. Tenslotte ligt de gehele Nederlandse kust op het Westen en de recreanten komen toch. Tholen-stad heeft nog niet zoveel aan recreatie te bieden en als daar een boothelling en strand kan worden aangelegd, zal dat toch een goede zaak zijn voor Thoolse levendigheid. Zoals ook het lid Van Damme al stelde, zal dit het dagtoerisme zeker bevor deren, vond de voorzitter. Die vragen tenslotte toch ook wat. De toerist alleen maar laten door trekken, levert weinig op. Het wat kunnen vasthouden door aan trekkelijke voorzieningen is beter. Het is één van de weinige moge lijkheden om nog iets te doen voor Tholen-stad op het gebied van de recreatie en ook in het kader van werkgelegenheid. Hij was het met de commissie eens, dat uit de nota toch wat meer recre'atiebegrip kan worden geproefd dan voorgaande jaren op provinciaal niveau het geval was. Tholen wil de provincie duidelijk maken, dat er beperkte recreatieve uitbreiding gewenst is. Een beperking die te betalen is. Wat er precies voor een eik-weer accommodatie zal moeten komen, dient nader te worden bekeken. Denk bijvoorbeeld maar aan een overdekt zwembadje, een boten- baantje of dergelijke, maande de voorzitter. Mevrouw Boissevain informeerde in de tweede discussieronde of ook al is gedacht aan meer pas santenplaatsen. Met name in Sint Annaland bleef dat tot dusver be perkt. De behoefte is er wel. De voorzitter verwees naar de nota, waar het accent op uitbreiding van passantenplaatsen wordt ge legd. Als er ook in Tholen wat kunnen bijkomen, kan dat de middenstand ten goede komen. Met de aantekening van het SGP commissielid dat zijn partij geen uitbreiding wenst en de verzeke ring aan mevr. Boissevain dat er nog een prioriteitenlijstje zal vol gen van gewenste dagrecreatie voorzieningen wordt de nota aan vaard. Een informatie van de heer J.C. Kooijman te Sint Annaland of stichting van een nieuwe camping in de Joanna Mariapolder kans zou maken, wordt door b en w afgewezen. Men zal al blij zijn, wanneer geplande voorzieningen gerealiseerd worden, zoals een uitbreiding vanwege de rentabili teit van camping "Suzanne" te Sint Annaland. een zomerwonin genterrein te Gorishoek en even tueel vakantiebungalows in de kleine Suzanna te Sint Annaland. Dit stond allemaal al langer op papier, maar ging via de provin ciale visie in de ijskast. Bezwaar lijk vond het college ook, dat de geprojecteerde nieuwe camping (van Kooijman) tussen 2 indus- trieterreintjes komt te liggen, de entree van het dorp afbreuk zou worden gedaan en de locatie grens aan de schorren in de Krabben- kreek, waarvoor een andere in richting geldt dan intensieve re creatie. Van Damme bleek minder moeite te hebben met de aanvraag Kooi jman. Hier hebben we weer ie mand die iets wil ondernemen en' dat moet men maar niet direct de kop indrukken. Het zou toch ook weer een zekere impuls zijn voor Sint Annaland. Hij vond eigenlijk alleen, dat het dicht bij de schor ren ligt een zinnige opmerking van b en w, maar de andere mo tieven leken hem meer gezocht te zijn. Zijn opvatting over onderne mersvrijheid en ondernemers ini tiatieven houdt in dat dit verzoek niet meer moet worden wegge veegd. Bijl herinnerde er aan, dat al eens van provinciale zijde be perkingen zijn opgelegd en dat anderzijds de gemeente wat be perkingen inbouwde. Dan mag er dan nu wat meer soelaas zijn, kon hij zich toch goed met het b en w voorstel verenigen, evenals zijn collega Heijboer. Van Belzen at tendeerde er op, dat de gemeente eerst alle mogelijke regels maakte om campings te reorganiseren en wil daarvan niet meteen afwijken. Laat eerst de bestaande camping in Sint Annaland maar een ge zonde economische basis krijgen. Mevrouw Boissevain voelde er ook niet voor om met 2 halve campings te beginnen. Voor Van Damme bleef het niettemin on duidelijk, waarom er bij Goris hoek 5 campings kunnen worden geëxploiteerd en in Sint Annaland nog geen 2. De voorzitter wees er op. dat Gorishoek ook een wat andere gebied is. Er is nogal wat nodig geweest, om de wildgroei zodanig in te dammen, dat het op de campings tot behoorlijke voor zieningen heeft geleid en dat die nen we vol te houden. Overigens weten we ook niet wat er over een jaar of vijf wel mogelijk zal zijn. Met uitzondering van de VVD- vertegenwoordiger kon de com missie instemmen om b en w te volgen in een voorshands negatief antwoord aan dhr. Kooijman. Landbouwer DJ. van Gorsel maakte bezwaar tegen de inge bruikneming van de landbouw- dreef in het bestemmingsplan "Buitenzorg". Het werd een Arob-zaak, maar de gemeente kreeg gelijk. Het lid Van Damme had waarde ring voor de uitstekende manier, waarop door de gemeente Tholen is gepleit en die waardering had ook de heer van Belzen. Dat gold dan in feite ook voor de C.N.C. zaak met hinderwetgroepen door E. Klumpers e.a. De conclusies hierbij waren, dat C.N.C. in Ot- tersum (Limburg) haar maximale produktiecapaciteit bereikte en voon ontplooiing van de cham pignonteelt een tweede compos- teerbedrijf nodig is. De gekozen locatie (Tholen) biedt planolo gisch geen bezwaar en de ar beidsmarkt zal er bij gebaat zijn. Er is geen schade te vrezen aan gewassen op omliggende terrei nen. De officiële rijksreactie noemt Tholen een vooringeno men negatief standpunt. De voor zitter verwachtte bij nader overleg toch ook meer rijksbegrip. Mevrouw Boissevain wees er bij de rondvraag op, hoe het pad dat langs de Oesterputten werd aan gelegd een aantrekkelijke verbin ding vormt voor een wandeling. Die wandelaars worden echter menigmaal gestoord door fietsers en brommers. Is het nu een wan delpad of niet. Dan zijn aan het begin en einde borden die daar op wijzen gewenst. De voorzitter zal de vraag meenemen naar het col lege. Lid Heijboer informeert of er knelpunten zijn ontstaan voor wat de woningbouw op het Ha venplein Sint Annaland betreft. Komt dit omdat er nog geen win kels zijn ingevuld? De voorzitter antwoordde geen problemen te Een ronde, blauwe (violet) stem pel op het vlees is niet bepaald een vreugde in het oog van de consu ment, wanneer hij het thuisgeko men ontdekt. Daarbij zou het ei genlijk met welwillendheid beke ken moeten worden, want het dient de bescherming van de ge zondheid van de consument en betekent, dat het vlees vrij van ziektekiemen is. De Vleeskeuringswet (1919) zorgt ervoor, dat alleen onschadelijk vlees in de handel komt. Met het ronde blauwe stempel, waarin plaatsnaam en datum van goed keuring staan, wördt door het slachthuis bevestigd dat er geen afwijkingen zijn en dat het vlees voor consumptie vrijgegeven is. Volgens de strenge verordeningen van de Vleeskeuringswet mag on gestempeld en afgekeurd vlees het slachthuis niet verlaten. Het moet verwerkt worden in destructoren tot voor dieren onschadelijke en nuttige produkten. zoals dieren- meel en technisch vet. Op de plaats van het stempel, dat meestal op de bil of de schouder van het slachtdier aangebracht wordt, heeft de slager geen in vloed. Het stempel hoeft bij de bereiding niet uit het vlees gesne den te worden, omdat de stem pelinkt niet schadelijk is. Kleine blauwe sporen van stem pelinkt zijn soms ook te vinden in vleeswaren, bijv. in cervelaat- worst. Het blauwe stempel is te vens een kenmerk ervoor, dat het vlees uit het binnenland komt, import vlees krijgt nl. een zeshoe kige rode stempel, die de koper echter zelden ziet, omdat dit geïmporteerde vlees voornamelijk door de vleesverwerkende indus trie verwerkt wordt. POORTVLIET SINT ANNALAND SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOE JACOBAPOLDER NIEUW VOSSFMFER THOLEN STAVENISSE SCHERPENISSE STAVENISSI SCHERPENISSE SINT PHILIPSLAND OUD VO OUD VOSSEMEER NA JACOBAPOLDER E SINT PHIIIPSLAND OUD VOSSEMEER POORTVLIET SINT ANNALAND SINT MAARTENSDIJK NIEUW VOSSEMEER vereffend. Dat betrokkene inmid dels was verhuisd en daardoor meende, dat zijn schuld niet te achterhalen viel, bleek toch een lelijke vergissing. Jeugdcollecte Jantje Beton Voor het eerst wordt in St. Phi lipsland en Anna Jacobapolder de huis-aan-huiscollecte voor het nationaal jeugdfonds Jantje Beton gehouden. Het motto is 'geef ze speel- en leefruimte' de helft van de opbrengst, die dient ter onder steuning van jeugdwerk, is be stemd voor plaatselijke verenigin gen. Dat komt goed van pas ge zien de overheidsbezuinigingen. Van 31 oktober tot 6 november gaan de collectrices op pad. Peuterspeelzaal uitgebreid De nieuwe peuterspeelzaal Turn Turn is bij vele ouders zo ingesla gen, dat de openingsdagen uitge breid zijn. Voortaan kan men ook op woensdagochtend terecht, zo dat Turn Turn nu vijf ochtenden open is. Alle kinderen kunnen daardoor aan bod komen. De wachtlijst van twaalf peuters, die onlangs uitgroeide tot negentien, is nu opgelost. Badmintontournooi Zaterdag kan men van tien uur 's morgens tot zeven uur 's avonds in de Wimpel terecht voor een badmintontournooi van de Sjut- telaars. Zoef uit Nieuw Lekker- land zorgt voor de tegenstand. In de draaimolen Nog ter gelegenheid van de week van het brood hebben zaterdag vele kinderen plezier beleefd in de draaimolen die bakker A.P. v.d. Est voor de A.H.-supermarkt in de Achterstraat had opgesteld,. Me de door het mooie weer was de toeloop enorm. De kinderen heb ben bijzonder genoten. Wegens ziekte en vakantie en het 1-jarig bestaan van de A.H.-supermarkt in Tholen, kon dit evenement niet in de week van het brood plaats vinden. i Plattelandsvrouwen bij Pottenbakker Een 32 plattelandsvrouwen heb ben 19 oktober een avondexcursie naar Pottenbakkerij Prosman op het Industrieterrein gemaakt. Dhr. Prosman jr. verzorgde de rondleiding door het bedrijf, dat 5 V4 jaar bestaat en sinds een jaar op het Industrieterrein gevestigd in. In Nederland wordt rechtstreeks aan de bloemenwinkels geleverd, terwijl men exporteert naar de groothandel in België, Engeland, Duitsland en Zwitserland. In 2 a 3 minuten zag men uit een dikke bonk klei een sierlijke vaas groei en. Een draaier presteert dat in 40 sec. na de draaischijf zag men de mallenafdeling. Een mal wordt gemaakt van gips, want gips zuigt vocht op. Een mal wordt met vloeibare klei gevuld en het vocht trekj in het gips. Na 2 a 3 uur kan men eenzelfde vaas als het origi nele te drogen zetten. Na 1 dag drogen gaat de vaas naar de gla- zuurafdeling, waar 2 behandelin gen nodig zijn. Eerst wordt de binnenkant behandeld met een speciaal soort glazuur om het wa terdicht te maken en daarna met een ander soort glazuur aan de buitenkant. Als laatste komt de oven. Opvallend was, dat een vaas of pot maar 1 keer in de oven gaat. Bij een gewone pottenbakker is dat twee keer: voor het bakken en voor het glazuren. Door te expe rimenteren kreeg Prosman het zelfde krimpingsproces van klei en glazuur en was het mogelijk om dit samen te laten vallen. Dit spaart geld en tijd, want het duurt 14 uur voordat de oven op tem peratuur is en dat is 1120 graden Celcius. Circa 2000 potten kunnen in de oven en de totale behande ling duurt 14 uur. Er komt veel handwerk aan te pas, want elk voorwerp gaat twaalf keer door handen voordat het voor verzen ding gereed is. Presidente mevr. J. van Dijke-Steehouwer dankte de heren Prosman hartelijk voor deze demonstratie en bood hen een boekenbon aan. De plattelands vrouwen ontvangen 9 november mevr. Hoogedeure uit Tholen om samen wenskaarten te maken. Natuurverenigingen slaan handen in elkaar De Natuurvrienden St Philipsland organiseerden vrijdag in de Wim pel in samenwerking met de Na- tuurvereniging Tholen, een dia- en discussie-avond over het na tuurgebied de 'Rammegors'. De opkomst was redelijk. Na een openingswoord door secretaris P. van Nieuwenhuijzen, gaf deze het woord aan P. J. vd Reest uit Scherpenisse, Rammegors-kenner bij uitstek. Na een inleiding met betrekking tot de dia-serie, wer den de dia's vertoond en door Van der Reest van commentaar voor zien. Het was voor de aanwezigen een interessant en verhelderend geheel, aangezien veel mensen wel van het bestaan en nut van Rammegors op de hoogte zijn, maar zich van de flora en fauna in dit gebied nauwelijks een idee ge vormd hebben. Na de dia-serie ontwikkelde zich een levendige discussie over de bestemming die Rijkswaterstaat aan het Rammegors toebedeeld heeft. In de ogen van dit lichaam wordt het gebied beschouwd als specie-depot. De gezamenlijke natuurverenigingen zijn hier na tuurlijk fel tegen gekant, vandaar het besluit de handen in elkaar te slaan en stappen te gaan onder nemen om Rijkswaterstaat tot an dere gedachten te brengen. Een volgende bijeenkomst wordt overwogen, waarbij mogelijk eni ge afgevaardigden van Rijkswa terstaat aanwezig kunnen zijn om eikaars standpunten over en weer te verdedigen. De avond werd mede door de duidelijke en be zielende uitleg van Van der Reest een groot succes. Uitslagen DSVF(schaken) Junioren gevorderden: 1. Denny Reijngoudt-Menno Fonteijne 0-1, 2. Jeroen Breeman-Kees Verkerke 0-1. Junioren beginners: 1. Egine Nij- pels-Nicolien vd Hoek 0-1, 2. Mi randa Timmers-Cindy Reijn- goudt. Senioren: 1. R. Faasse-J. Walpot 0-1, 2. R. Nijpels-H. Nijpels 0-1. Winst tafeltennisvereniging AJP Het eerste team van tafeltennis vereniging Anna Jacobapolder speelde maandagavond tegen TVP 2 uit Roosendaal. Het werd een 10-0 overwinning voor AJP. Ad Verhage en Jan Bolier wonnen zowel het enkel als het dubbelspel moeiteloos, alleen Johan Burgers kwam deze avond even in de pro blemen. Hij won echter wel. De uitslagen: 21-12, 7-21, 22-20. Barokconcert Morgenavond om 20 u. is er een barokconcert in de Wimpel, waarbij onze inwoonster Marja Verwijs als sopraan het zangge deelte voor haar rekening neemt. Verder werken mee: Jos Vogel clavecimbel en Tom vd Wolf blokfluit. ^m48S*r« Het vullen van gaten in de dorpskernen met nieuwe huizen staat bij het gemeentebestuur hoog aangeschreven, maar zo benauwd bou wen als aan de Blauwstraat is gebeurd, vinden velen ook niet ideaal. Aan de Ds. de Bresstraat en de Korte Vest wordt een nieuwe poging gewaagd met zestien huizen. Daarvan zijn er vijf met twee slaap kamers en elf met 1 slaapkamer. Alleen de zes benedenwoningen beschikken niet pver een zolderruimte. De gemiddelde huurprijs is voorlopig berekend op 345 gulden per maand. Bouwbedrijf Uijt- dewilligen voert het werk in opdracht van de woningstichting Beter Wonen uit naar een ontwerp van Architect H. Weert man. Gezien de beperkte diepte van, de bouwkavel en de aanpassing aan de bestaande bouw, heeft het veel moeite gekost om een aanvaardbare opzet met een redelijke huur te krijgen. Onze Boomkikker (Hyla arborea arborea (L.) vormt samen met de Zuideuropese Boomkikker (Hyla meridionalis Boettger) één van de twee in Europa voorkomende soorten van de familie der Hyli- dae, waarvan vooral in Noord- en Zuid-Amerika tal van soorten voorkomen. In Nederland beperkt zich het areaal van Hyla arborea (L tot enkele delen van de ooste lijke helft van het land, en tot twee delen van Zeeland: Zeeuwsch- Vlaanderen en het eiland Tholen (Van de Bund 1964). De in heemsheid van de soort op dat eiland werd evenwel reeds door Van Bree (1960) enigszins bet wijfeld, en bij gebrek aan een sluitende bio-geografische inter pretatie voor de aanwezigheid al daar kan alleen de Zeeuwsvlaam- se populatie met zekerheid als autochtoon worden beschouwd. Het is tevens zeer de vraag wat er van de Thoolse populatie is over gebleven na de inundaties van '44-'45 en van '53. Populatiegrootte Bij het in de paartijd tellen van de per broedplaats aanwezige kwa kende mannetjes-Boomkikkers (de gebruikelijke maatstaf voor het aangeven van de populatie grootte) valt steeds het kleine aantal aanwezige dieren op. Zo kan op basis van ons onderzoek, dat thans 26 broedplaatsen om vat, worden gesteld dat een poel waarin jaarlijks vijf of meer dieren kwaken, een goede broedplaats vormt, die bescherming waard is. Deze resultaten komen bijzonder goed overeen met die van een in '72 en '73 uitgevoerd gelijksoor tig onderzoek in Twente (Eijsink en Hendriks 1973), waarbij als grootste aantallen kwakende mannetjes per broedplaats 1 7 ex. ('72) en 1 5 873) waargeno men werden, terwijl het gemid delde respectievelijk 5-6 en 6-7 ex. bedroeg. In West-Vlaanderen vonden wij over de jaren 1 973 tot en met 1976 als grootste kwaak- populatie in één poel 1 5 ex. ('74 en '75), terwijl het gemiddelde in '73 en '74 4-5 ex. bedroeg, en in '75 slechts 3-4. Deze cijfers laten toe de zeer grote Boomkikker populatie van het Natuurmonu ment De Kievittepolder naar- waarde te appreciëren. In 1975 vonden we er in twee poelen res pectievelijk 25 en 6 ex., waar bij de 2 ex. die net bezuiden de grens van het natuurmonument, in het poeltje in de bocht van de Duinweg (bedreigd deel van de Oudelandsche Polder) zaten, die nen te worden meegerekend, hetgeen betekent dat aldaar zo'n 30-35 mannelijke dieren zitten. Hoeveel de totale populatie be draagt is bij gebrek aan informatie over de sex-ratio bij deze soort helaas niet te zeggen. Broedplaatsen Op twee uitzonderingen na bes taan alle 26 van de thans bekende Boomkikkerbroedplaatsen uit geïsoleerde veedrinkputten of zeer gelijksoortige poelen. Slechts één keer werden gedurende een korte tijd in '75 enkele Boomkik kers kwakend gehoord in een aan het polderontwateringssysteem gekoppeld poeltje, en in datzelfde seizoen vonden we drie mannet jes in een op duinzand groeiend ondergelopen rietperceeltje. Projectie van de poeltellingen op een geologische kaart van de streek (Van Rummelen 1965) toont aan dat de soort op een zandig substraat duidelijk talrijker voorkomt dan op kleiige gronden. Of hierbij de relatieve hardheid van de bodem zelf een directe in vloed uitoefent op de aantallen dieren valt te betwijfelen. Veeleer denken wij dat dit element pas via zijn invloed op de omringende vegetatie, de waterkwaliteit en de magrofauna van de poelen de aantallen Boomkikkers beïn vloedt. Onderzoek hieraan blijkt evenwel vrij moeilijk te zijn (Eij sink en Hendriks 1973). Zoet water Wat de waterkwaliteit in deze poelen betreft komt zowel uit ei gen onderzoek als uit de gege vens van Sijbrands (1965) naar voren dat de Boomkikker, althans voor de reproduktie, aan zeer zoet water gebonden is. Deze cbnsta- tering krijgt voor het begrijpen van de aanwezigheid en de ecolo gie van de soort in deze -geolo gisch bekeken zeer jonge - polders een bijzondere betekenis. Belangen van de vegetatie Onze - slechts in 1975 intensief verzamelde - waarnemingen van 'de plantengroei in deze poelen zijn nog te weinig uitgewerkt en onvoldoende in de tijd gespreid om enige conclusie mogelijk te maken. Niettemin is geconsta teerd dat alle poelen steeds vrij veel waterplanten herbergen, waarbij vooral in de maand mei in vrijwel alle poelen de Waterra nonkel (Batrachium) aspectbepa- lend is. Voor wat betreft de om ringende vegetatie hebben we geleerd niet teveel belang te hechten aan de door de overleve ring vereeuwigde mening dat de soort gebonden zou zijn aan Bra men (Rubus). (Uit Zeeuws Nieuws voor na tuur, landschap, milieu, door J.M. Burny van de Belgische Jeugdbond voor Natuurstudie).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9