THOLENDERWIJS Eén verzorgingsbed op elke 17 bejaarden Esperanto op Tholen O, MOEDER, MIJN HAAR! Recepten informatierubriek van de gemeente tholen DONDERDAG 3 NOVEMBER HOORZITTING BESTEMMINGSPLAN "KOM" OUD-VOSSEMEER DENKT U AAN HET FORMULIER VOOR DE NIEUWE GEMEENTEGIDS? V DONDERDAG 3 NOVEMBER KERNBEZOEK OUD-VOSSEMEER HINDERWET: KENNISGEVING VAN BEKENDMAKING ONTWERP-BE- SCHIKKING OVERWEGING Bij verhuizing Warmbloed Paardenstamboek Donderdag 27 oktober 1983 EENDRACHTBODE 5 MEDEWERK(ST)ER BUITENDIENST SPREEKUUR BEN W Zaterdag 29 oktober 1 983 om 20.00 uur Holland Huis te Scherpenisse Operaconcert SPREEKUUR WONINGSTICHTING De reageerbuisbaby a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. door Joop Koornstra. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Mëartensdijk Tel 01 666-2955 Om half acht 's avonds wordt op donderdag 3 november a s. een hoorzitting gehouden in het dorpshuis "De Vossenkuil" te Oud-Vosse- meer over het ontwerp-bestemmingsplan "Kom"' Oud-Vossemeer. Deze hoorzitting is toegankelijk voor elke belangstellende, temeer daar na afloop ervan nog een andere bijeenkomst plaats vindt namelijk het kernbezoek. Daarover leest u elders in deze rubriek meer. In het verleden is voor de bebouwde kom van Oud-Vossemeer al een komplan vastgesteld. Dit plan richtte zich echter alleen op het gebied dat ligt tussen Ring, Raadhuisstraat, Rooseveltstraat en Kennedystraat. Voor het overig deel van de bebouwde kom moest het gemeentebe stuur ten aanzien van het te voeren beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening telkens terugvallen op verouderde plannen die onder kracht van gelding van de Woningwet tot stand zijn gekomen. Dit betekent in dje praktijk dat het gemeentebestuur onvoldoende juridi sche middelen heeft om ongewenste ontwikkelingen in de bebouwde kom van Oud-Vossemeer tegen te gaan. Dit impliceert bijvoorbeeld dat winkelbedrijven zich kunnen vestigen op plaatsen en in gebouwen die daar ongeschikt voor zijn. Een en ander is voor het gemeentebestuur reden om een nieuw be stemmingsplan in voorbereiding te nemen. Het plan heeft betrekking op alle bebouwde delen van de kom van Oud-Vossemeer, inclusief Veerstraat en Kalisbuurt, Dorpsweg, Onder de Molen en Coentjesweg. Het karakter van het bestemmingsplan is veel meer dat van een be heersplan. Dat wil zeggen dat er weinig ingrijpende maatregelen wor den voorgesteld en dat het plan zich in hoofdzaak richt op het handha ven van bestaande strukturen en bebouwingen en het juridisch be heersen van ongewenste ontwikkelingen. Er wordt echter uitzondering gemaakt voor een 3-tal plaatsen die er in de bebouwde kom van Oud- Vossemeer in negatieve zin uitspringen en die een nadere stedebouw- kundige uitwerking verdienen. Schuur aan de Molenstraat In de Molenstraat staat een schuur (no. 3) die eigendom is van mevr. M A. van Luijk en in gebruik bij Hemi B V. Deze schuur is qua aanzicht niet al te fraai en vertoont bovendien weinig samenhang met de aan wezige woonbebouwing en supermarkt ter plaatse. Het dorpsbeeld zou aanmerkelijk worden verfraaid indien deze schuur zou worden wegbe- stemd en wordt vervangen door woningen. Perceel grond achter de woningen Cornells Frankenstraat. Achter de woningen Cornelis Frankenstraat ligt een perceel grond dat eigendom is van de gemeente Tholen. Deze grond wordt verhuurd als volkstuin. Gebleken is dat in het centrum van het dorp behoefte bestaat aan garageboxen. Het kollege van burgemeester en wethouders meent dat dit stuk grond heel doelmatig kan worden aangewend en dat een bestemming van deze grond tot garagecomplex voor handen ligt. In het bestemmingsplan wordt dit dan ook voorgesteld. Indien het bestem mingsplan rechtskracht krijgt zullen een aantal volkstuingebruikers moeten wijken, Bedrijfsgebouw loonbedrijf Van de Klundert aan de Patrijzenweg. Burgemeester en wethouders overwegen het bedrijfsgebouw van het In het kader van de bestrijding van de jeugdwerkloosheid roe pen burgemeester en wethouders van Tholen sollicitanten op voor de functie van: Aanstelling vindt plaats voor de duur van 6 maanden op ar beidsovereenkomst. Voor plaatsing komen personen in aanmerking van 1 7 tot en met 19 jaar. Loonregeling: Minimum-jeugdloon. 1 7 jaar 809,30 bruto per maand 1 8 jaar 932,20 bruto per maand 1 9 jaar 1 075,60 bruto per maand Vakantietoelage 7Vi Taak: het verrichten van alle voorkomende werkzaamheden. Inlichtingen worden desgewenst verstrekt door de chef van de onderafdeling civieltechnische werken, de heer W A. Blaas, tel. 01666-2955, tst. 147. Sollicitaties te richten aan burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk nige manier dat het bedrijf een basis kan worden geboden om in zijn totaliteit te worden verplaatst naar het industrieterrein. De sloop van het desbetreffende bedrijfsgebouw zal uitsluitend mogelijk zijn indien het gemeentebestuur de daarvoor benodigde financiële middelen van het Rijk ontvangt. Onder dat voorbehoud wordt in het nieuwe bestem mingsplan voorgesteld het bedrijfsgebouw weg te bestemmen en daarvoor in de plaats passende woningbouw te verwezenlijken. Distributie planologisch-onderzoek Ook in dit nieuwe komplan zijn de uitgangspunten van het d.p.o. opgenomen. Dat betekent dat het concentratiegebied voor winkelves tigingen is bepaald vanaf Schoolstraat, Rooseveltstraat, Raadhuis straat,. Voorstraat en Ring. Zuidzijde Kennedystraat De zuidzijde van de Kennedystraat is qua aanblik minder fraai. Men wordt ter plekke gekonfronteerd met de achtererven van de Ring en de Zilverstraat. Vanuit stedebouwkundige overweging is het ideaal om aldaar woningen te bouwen, waardoor het straatbeeld aanmerkelijk verbetert. Dit vraagt echter een dermate grote investering dat voors hands gekozen is de situatie zoals die thans is te handhaven. Bij wijze van suggestie zijn nu een aantal parkeerplaatsen aan de Ken nedystraat aangegeven. Deze geven volgens het nieuwe plan geen uitvoeringsplicht, slechts een uitvoeringsbevoegdheid. Indien de par keerplaatsen er komen, zal dit uiteraard gaan in overleg met de ver schillende betrokkenen. Inspraak Met het bovenstaande hebben wij gemeend u een indruk te geven van de belangrijkste voornemens van het gemeentebestuur ten aanzien van het nieuwe bestemmingsplan "Kom"' Oud-Vossemeer. We zijn daarin niet volledig geweest. Het plan zoals het nu wordt gepresenteerd is nog niet definitief. Tijdens de hoorzitting op donderdag 3 november a s. kunt u uw mening over het plan kenbaar maken. Bent u het ergens niet mee eens of heeft u een andere visie, kom dan uw zegje doenEr kan nu nog rekening worden gehouden met uw wensen en opmerkingen. Met klem wijzen wij erop dat het in dit stadium niet nodig is en ook geen zin heeft bezwaarschriften in te dienen Nu is het de tijd voor uw inspraak. Denkt u eraan, dat als u nu meepraat, een bezwaarschrift later overbo dig kan zijn Tot slot Met ingang van heden ligt het nieuwe (ontwerp) plan voor een ieder op de afdeling gemeentelijke ontwikkeling, bureau ruimtelijke ordening en grondzaken, ter inzage. Op dit bureau is men gaarne bereid om u nadere informatie te verstrekken. Het bureau is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-2955, tst. 130. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 31 oktober 1 983 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders J. Versluijs, L.J. Koopman, en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00-1 2 .00 uur Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 6666-2955, toestel 21 5. Enkele weken geleden hebben wij u gemeld dat de voorberei dingen voor de nieuwe gemeen- tegids van start zijn gegaan. Eind september en begin oktober hebben alle bij de gemeente be kend zijnde kontaktpersonen van verenigingen of instellingen in de gemeente Tholen een formulier ontvangen waarop de gegevens zijn vermeld uit de in 1982 ver schenen gemeentegids. Het is de bedoeling dat deze gegevens worden gecontroleerd op hun juistheid. Eventuele wijzigingen kunnen worden aangegeven. Nog niet alle kontaktpersonen hebben het toegezonden formu lier in de antwoordenvelop naar het gemeentehuis terugge stuurd. Wij doen een dringend beroep op hen dit zo vlug moge lijk te doen. Ook nieuwe verenigingen kunnen zich aanmelden Nieuwe verenigingen, instellin gen en instanties kunnen desge vraagd ook in de gemeentegids 1984 worden opgenomen. Daarvoor is het nodig dat aan het buro Voorlichting van de ge meente Tholen, Markt 5, 4695 CE te Sint-Maartensdijk de na volgende gegevens worden ver strekt: Naam en adres van de vereniging instelling instantie: naam van de kontaktpersoon (b.v. sekretaris) met adres, post- kodenummer en telefoonnum mer: Openingstijden/klubavon- den/ spreekuren enzovoorts:; Categorie waaronder men opge nomen wenst te worden zoals bijvoorbeeld: Openbare instellin gen, Gezondheidszorg en Maat schappelijk Werk, Onderwijs, Kerkgenootschappen, Volkshuis vesting, Sport, Cultuur, Toeris me, Politieke Partijen, Vakorga nisaties, verenigingen. Voor wat betreft de laatstgenoemde cate gorie wordt nog een onderscheid gemaakt in sportverenigingen, culturele verenigingen, kerkelijke verenigingen en overige vereni gingen. Een gemeentegids kan pas optimaal zijn indien een ieder daaraan medewerking wenst te verlenen. Wij vragen u dan ook uw opgave zo spoedig mogelijk aan ons te verstrekken. Mocht u nog vragen hebben, neemt u dan gerust even kontakt op met de voorlichtingsambtenaar van onze gemeente, de heer F.A.P.M. Bakx, telefoon 01666-2955, toestel 127. m.m.v. Helma Laro sopraan Rinus van Gorsel bas bariton Lenny Vis piano Helma Laro deed in 1971 eindexamen solozang aan de Roos- endaalse muziekschool. Na verdere studie bij mevrouw Herna- dy-van Bueren werd zij lid van het opera-ensemble Belcanto- rium te Bergen op Zoom waaraan zij al vaak haar medewerking heeft verleend. Rinus van Gorsel is geen onbekende in onze regio. Hij is zijn zang studie begonnen bij mevrouw Hernady- van Bueren in Bergen op Zoom. Vervolgens studeerde hij aan het Belgisch Muziekcollege te Antwerpen waar hij in 1979 slaagde in de hogere graad. Volgend jaar hoopt hij de Vervol- makingsgraad aldaar te behalen. Hij is sedert 1 975 lid van het eerdergenoemde opera-ensemble. Hij is reeds diverse malen opgetreden als gast-solist bij diverse koren in en buiten de regio en wil nu zelf concerten gaan verzorgen, hetgeen gezien zijn uitgebreid repertoire zeker zal slagen. Lenny Vis studeerde aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag bij Gerard van Blerk en zette haar studie gedurende twee jaar voort aan de Liszt- academie te Boedapest. Tijdens het concert zullen onder andere werken worden uitge voerd van: Mozart, Lortzing, Verdi en Donizetti. Kaarten 10,— p.p. en 6,50 voor jongeren tot 1 8 jaar en 65-plussers, zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij mevr. P.C. Hage-Jansens, Weststraat 1 te Scherpenisse, tel. 01666-2493. Het concert is georganiseerd door de beheerskommissie van het Holland Huis. Op donderdag 3 november a s. wordt in het dorpshuis "de Vossen kuil"' te Oud-Vossemeer een zogenaamd kernbezoek gehouden. Tij dens een kernbezoek komen burgemeester en wethouders en de raadsleden naar een bepaalde woonkern (in dit geval Oud-Vossemeer) toe. Reden hiervan is dat het gemeentebestuur graag temidden van de bevolking wenst te staan en die bevolking zoveel mogelijk bij het bestuur wenst te betrekken. In het verleden droegen de kernbezoeken het karakter van een open baar spreekuur. Individuele burgers, bestuurders van verenigingen, organisaties en instellingen maakten in het openbaar opmerkingen, stelden vragen, uitten kritiek of gaven (en ook dat komt voor) een pluimpje weg. Vorig jaar werd begonnen met een. nieuwe serie kern- bezoeken. De nieuwe serie heeft een wat andere opzet als voorheen. Getracht wordt het openbare gedeelte zo kort mogelijk te houden. Onder het openbare gedeelte wordt verstaan het in het openbaar stellen van vragen en het maken van opmerkingen. Zo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot het verdelen van de aanwezigen in kleine groepjes. Bij elk groepje zullen zich dan een of meerdere gemeentebestuurders aansluiten, zodat er een informele en gezellige diskussie kan ontstaan. Ook nieuw is het gegeven dat de kernbezoeken niet specifiek bedoeld zijn voor de inwoners van de kern waar het bezoek wordt gehouden. Ook inwoners van andere kernen zijn van harte welkom. Kernbezoek in combinatie met hoorzitting. Voorafgaande aan het kernbezoek vindt een hoorzitting plaats over het ontwerp-bestemmingsplan "Kom"' Oud-Vossemeer. Deze hoorzitting begint om half acht. Aansluitend dus het kernbezoek. Vanaf half acht bent u van harte welkom. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 24, tweede lid onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen op de aanvraag om een vergunning inge volge de Hinderwet van: M.L. Schot, Provincialeweg 6 te Sint Maartensdijk voor het oprichten en in werking hebben van een opslagruimte met koelcel gelegen aan de Sportlaan te Sint Maartensdijk. De ontwerp-beschikking alsmede de aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 28 oktober 1983 gedurende een ter mijn van veertien dagen ter inzage op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 09.00 tot 1 2.00 uur en van 1 4.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek. Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Vanaf 1 1 no vember 1983 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikkingen liggen bovengenoemde aanvragen en andere ter zake zijnde stukken elke werkdag ter inzage van 09.00 tot 1 2.00 uur. De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben ingericht naar aanleiding van de aanvrage en ieder die aantoont dat hij daartoe rede lijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veertien dagen, gemotiveerde bezwaren in brengen naar aanleiding van de ontwerpbeschikking. Degene, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Sint Maartensdijk, 27 oktober 1 983 Burgemeester en wethouders van Tholen. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen"' houdt elke maandag van 10 30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359 We ontvingen ter bespreking het boekje "Kanttekeningen bij de reageerbuisbaby" van de hand van de medicus B.J. Zijl. Het on derwerp is moeilijk en teer omdat het gaat over menselijk leven waarmee de techniek en de we tenschap omgaat. Tevens gaat het om de nood van de kinderloos heid bij ongewild kinderloze echtparen. Terecht wijst de schrij ver daarom ook het bewust onge huwde ouderschap en het bewust kinderloze huwelijk af. Ik ben blij dat hij ook zonder meer uitgaat van de gegevens van de Bijbel, dat huwelijk en gezin inzettingen Gods zijn en dat sexualiteit zich ook aan Gods inzetting te houden heeft. Allerlei zaken waarbij tus sen man en vrouw een derde per soon, hetzij deze bekend, hetzij deze onbekend is, worden door de schrijver terecht afgewezen. En hoewel we grote bewondering moeten hebben voor wat weten schap en techniek kunnen doen onder Gods toelating, wil dat nog niet zeggen dat elk doel de mid delen heiligt, ook in deze niet. Kinderloosheid binnen het huwe lijk kan nood zijn; ongehuwd moeder- en vaderschap zijn zon de. Men hoede zich ervoor alle dingen die mogelijk zijn te accep teren, zonder daarbij na te gaan of het zedelijk verantwoord is. Voor de schrijver is er dan maar een norm: Gods Woord. Daarom wijst hij ook de zaak bedoeld in de titel af niet in het minst wegens het experimenteren met menselijk leven, al is dit nog maar in begin stadium en embryonale fase. Dit mag onder geen voorwaarde wor den goedgekeurd. Daarbij komt het gevaar om voort te gaan met het experimenteren met bevruch te eicellen, zodat er een levendige, maar zedelijk volstrekt verwerpe lijke handel kan komen gebaseerd op deze experimenten, die echter zich niet houden aan de grenzen ons gesteld door de Schepper van hemel en aarde. Die ook eenmaal verantwoording vraagt voor dit handelen. Ik mag deze brochure van 32 blz., die overigens keurig is uitgegeven door uitgeverij Stark te Texel en 4,80 kost, hartelijk aanbevelen aan een ieder, die vanuit eigen nood of uit medeleven met deze zaken geconfronteerd wordt. Duidelijk, zakelijk en Schriftuur lijk zet de schrijver met een over zicht van verschillende methodes op voorzichtige wijze zijn conclu sies uit een n.a.v. beschikbare ge gevens. Het is goed om te weten wat er gaande is in onze dagen en tijd. Dat geldt ook opvoeders en ouders t.a.v. de opgroeiende ge neratie. Daarbij geldt dat dan deskundige en Schriftuurlijke voorlichting wel vereist wordt. Dat kan ik van deze brochure zonder meer zeggen. Tj. de Jong v.d. M. Poortvliet In het internationale jaar van de Communicatie dat in 1983 wordt gevierd, is tot nu toe vooral aan dacht besteed aan de technische kanten en de ontwikkelingen die ons op dat gebied in de toekomst te wachten staan. Basisvoorwaar de voor elke communicatie blijft echter dat de mensen elkaar ver staan. Op het 68e Universala Kongreso de Esperanto dat begin augustus in Boedapest is gehou den, werd dan ook uitvoerig aan dacht geschonken aan de maat schappelijke en taalkundige as pecten van de internationale communicatie. Meer dan 5000 mensen uit meer dan 50 landen lieten daar ook in concreto zien hoe het óók kan: zonder ingewik kelde en dure vertaalmachinerie, tolken en papierstapels. En zon der discriminatie van de talen van kleine landen. Wie in het jaar van de communicatie geinteresseerd is in de mogelijkheden van Espe ranto, kan gebruik maken van de nieuwe Praktika Kurso de Espe ranto. In 20 lessen wordt een ba siskennis van de internationale taal gegeven, die zoveel mogelijk is toegespitst op het praktische gebruik. De correctie en begelei ding zijn gratis. Bovendien wor den er zo'n 6-7 maal per jaar cur sus-weekeinden gehouden in ver schillende plaatsen in Nederland, waar vooral het spreken wordt geoefend in kleine groepen. Na dere inlichtingen bij mevr. E.F. de Korte-Post, Tulpstraat 17, St.- Maartensdijk. tel. 01666-2162. Over de jaren 1983 t/m 1986 wil len Gedeputeerde Staten van Zeeland een jaarlijkse subsidie toekennen van 1.000,— aan de Vereniging Warmbloed Paarden stamboek in Nederland, afd. Zee land. De subsidie dient voor het bestrijden van de kosten van het organiseren van forum- en voor lichtingsbijeenkomsten en van de opleiding en bijscholing van jury leden. Met name in Amerika is grote belangstelling voor de bij zonder goede springpaarden die door deze fokkerij geleverd wor den. Dit voorjaar is door een Zeeuws bedrijf een eerste tran sport naar Amerika verzonden. Uit het jaarverslag van de Indica tiecommissie Zuid- en Noord-Be veland en Tholen blijkt dat in 1982 totaal 40 positieve adviezen voor opname in een Thools be jaardenoord werden uitgebracht: Ten Anker Tholen 7, De Schutse St.-Annaland 13 en St. Maartens- hof St.-Maartensdijk 20. Per 31 december 1982 stonden nog 55 personen op de wachtlijst (resp. 17, 15 en 23). Door opname, overlijden e.d. werden vorig jaar op Tholen totaal 24 adviezen af gewerkt. De totale capaciteit van de Thoolse bejaardenoorden be draagt 156 (Ten Anker 16, De Schutse 72 en St. Maartenshof 68). Het aantal door de commissie uitgebrachte Thoolse adviezen steeg van 51 in 1981 naar 74 in 1982, het aantal positieve advie zen steeg van 39 naar 53 en het aantal negatieve adviezen van 3 naar 21. Het percentage bejaarden be droeg per 1 juli' 1982 14,3% van de totale Thoolse bevolking, waar van bijna een tiende deel ouder was dan 85 jaar. Gezien het totaal aantal verzorgingsbedden van 156 betekent het dat er voor elke 17 Thoolse bejaarden één verzor gingsbed is. Provinciaal is dat één bed voor elke 12 bejaarden. Met 6,3% komt Tholen net niet aan de in het landelijk beleid gehanteer de 7% norm. Hierbij is echter geen rekening gehouden met de voor Oud-Vossemeerse bejaarden ge reserveerde bedden in 'De Vosse- meren' te Nieuw-Vossemeer. De commissie, waarin mevr. L.A. Padt-Visser uit Poortvliet als arts "Zitting heeft, heeft geconstateerd dat er een stijgende lijn is in de leeftijdsopbouw van de bejaar den. Men verwacht dan ook een grotere vraag naar voorzieningen voor bejaarden. Wegens de be zuinigingen was er echter een vermindering van gezinsverzor gingsuren, geen uitbreiding van verpleeg- en/of verzorgingsbed den en intrekking of vermindering van financiële regelingen. Dit al les vereist een zo efficiënt moge lijk gebruiken van de beschikbare middelen. De commissie is van mening dat een samenwerkings verband (per regio) daaraan kan meewerken. Ze betreurt het dan ook, dat het bestuur van 'De Schutse' te St. Annaland hieraan tot nu toe niet heeft willen deel nemen. De indicatiecommissie, waarin behalve Tholen ook de Beveland- se gemeenten Borsele, Goes, Ka- pelle. Kortgene. Reimerswaal en Tongebrood Benodigdheden: 4 witte boter hammen, 2 eetlepels boter, 1 mes puntje suiker, ansjovispasta, 1 eetlepel citroensap, 4 slablaadjes, 8 plakjes gerookte of gekookte tong, 1 tomaat, 1 eetlepel moyo- naise/halvanaise. Het witbrood roosteren. Boter en suiker, ansjovispasta en citroen sap mengen en op de boterham men smeren. Met slablad, tong, tomaat en mayonaise garneren. Voedingswaarde per boterham: ca. 260 calorieën/1088 Joules. Tartaarbrood Benodigdheden: 4 witte boter hammen, 2 eetlepels boter, 125 gram tartaar, zout, peper, 1 au gurk, 4 spiegeleieren, 2 ansjovisfi lets. Het brood beboteren. Tartaar met zout. peper, en in stukjes gehakte augurk mengen. Op het brood smeren. Spiégeleieren bakken, op de maat van de boterham uit de pan steken en op de boterham men leggen. Garneren met dunne reepjes ansjovisfilets. Voedings waarde per boterham 310 calo rieën/1298 Joules. Wissenkerke zijn vertegenwoor digd, pleit ijl haar jaarverslag ten slotte ook voor de service-flat als uitstekende voorziening voor be jaarden. Broodpudding Benodigdheden voor vier perso nen: 50 gram rozijnen, 2 eetlepels rum, 50 gram boter, 50 gram sui ker, 3 eieren, 50 gram amandelen, 75 gram fijngekruimeld rogge- of volkorenbrood, 1 afgestreken theelepel kaneel, 1 snufje gemalen kruidnagel, beetje nootmuskaat, geraspte citroenschil, half kopje rode wijn, boter voor de pudding vorm. De rozijnen met rum bedruipen. Boter, suiker en eigeel schuimig maken. Dan de gemalen aman delen en gekruimelde brood er door. Kaneel, kruidnagel, poot- muskaat citroenschil en de rozij nen toevoegen. De wijn verhitten en het stijfge- slagen eiwit erdoor roeren. De pudding in de lichte beboterde vorm doep en dertig minuten au bain marie koken. U kunt de pudding warm of koud nuttigen. Garneren met b.v. geraspte cho colade, slagroom, amandelen puddingsaus. U kunt er ook een omelet van bakken. Bij 200 gra den dertig minuten in voorver warmde oven. Wilt u minder ca lorieën. dan 25 gram amandelen en 100 gram brood, eventueel amandelaroma toevoegen. De helft van de suiker kan worden vervangen door vloeibare zoet stof. Al deze recepten gemakkelijk en lekker fris op een warme zo merdag waarop u buiten wilt eten. Zr. An had haar daar ook al tactvol op gewezen, ze hadden een lang gesprek gehad. Bijna vertrouwelijk. Toen echter Niske van haar jeugd wilde vertellen, van haar, wat weer een obsessie dreigde te worden, nu Frans er niet meer was, had de zuster gezegd dat ze geen tijd meer had. Als die oude over hun jeugd beginnen, ben je voorlopig nog niet klaar, had ze gedacht. Wegwezen! Maar haar kapsel begon Niske steeds meer zorgen te baren. Elke ochtend bleven er meer losse haren in de kam achter. Met jaloerse blikken zag ze wekelijks haar tafelgenoten keurig in de krul uit de kapsalon komen. Niet allemaal natuurlijk, er waren er die duidelijk een pruik ophadden. Zo'n ding uit een warenhuis voor een paar tientjes. Maar dat zou zij nooit opzetten. Ze zag zich al! Nee, als ze ooit iets op haar hoofd zette, dan zo'n geval als mevrouw Feenstra had. Nog maar pas had ze vernomen dat het riiet haar eigen haar was, je zag er niets van. Maar ze durfde niet aan haar vragen hoeveel zoiets kostte, mevrouw Feenstra zou vast denken dat niemand het wist dat ze een pruik droeg, ze praatte er nooit over. Ze zou maër eens naar dokter gaan, misschien had die \Vel eeri oplos sing. Mevrouw Kamminga, de enige met wie ze echt vertrouwelijk was. had haar verteld dat ze met een briefje van de dokter een pruik van het ziekenfonds kon krijgen. Zo verscheen Niske op een goede morgen op het spreekuur van haar huisarts. "Laat me maar eens kijken", had hij gezegd. Uit haar verhaal merkte hij wel dat het op z'n minst ook psychisch verantwoord was dat hij een vergunning voor haar aanvroeg. "Dat is voor u geen overbodige weelde" had hij gezegd toen ze hem bedankte. Hij gaf haar een briefje. "Geeft dat maar aan de zuster" had hij gezegd. "Het ziekenfonds vergoedt een groot gedeelte en wat de rest betreft, moet u maar met haar bespreken". Zo kwam het dat Niske op een goede dag bezoek kreeg van juffrouw Jelgersma van de sociale dienst. Zij had als taak om een beetje toe te zien waar een extraatje heen moest en zo taktisch mogelijk proberen te voorkomen dat sommige bejaarden hun zakgeld aan hun kinderen afstonden, doordat ze door hen gechanteerd werden. Het kwam nog vaak genoeg voor dat kinderen alleen kwamen als er iets te halen viel. Natuurlijk waren de bejaarden vrij om te doen wat ze wilden met hun geld, maar ze ging wel met ze praten, meestal na een seintje van de hoofdzuster. Met een vrolijk "Zo, wat hoor ik, heeft u een mooie pruik nodig?" stapte ze bij Niske binnen. "Ja, antwoordde Niske, "dokter zei dat het geen overbodige weelde was". "Nou, daar gaan we dan wat aan doen, ik zal naar de kapper gaan en een paar voor u ophalen, dan kunnen we eens kijken. In de Treubstraat op Hoogezand hebben ze een grote sortering. Ik wil u ook wel ophalen met de auto, dan kunt U zelf eens kijken. Zullen we dat doen?" "Ja....aarzelde Niske, rriaar..." "Nou, 2eg het maar" moedigde jufffoUw Jelgersma aan. "Ik bedoek Wat kost zoiets, ik wil niet zo'n lelijk ding, datje ziet! Weet u dat mevrouw Feehstra ook eert pruik of) heeft? Vën echt haar. Zoiets wil ik óók". De ander lachtte. "Weet u wat zoiets kost? U hebt vast geen idee. 1000,— minstens! Daar kan de dienst natuurlijk niet aan beginnen, dat is Europees haar, maar er is ook Aziatisch haar, dat is net zo mooi en véél voordeliger. Zullen we er maar eens naar kijken?" Met argwaan stemde Niske toe, er werd een afspraak gemaakt. "Als 't me niet zint. doe ik het niet", zei Niske tegen mevrouw Kamminga toen ze het de volgende dag vertelde. "Aziatisch haar, weet jij wat dat is?" Deze haalde de schouders op. "Misschien van dat zwarte kroeshaar van een neger, weet ik veel. Meid, ik zie je al lopen!" De volgende middag werd Niske door juffrouw Jelgersma opgehaald. Discreet werd haar een plaats gewezen in een cabine, waar de kapper haar de ene pruik na de ander opzette. Ondanks de aanprijzingen van hem en juffrouw Jelgersma was er niet één naar haar smaak. "Hebt u ze niet met fijner haar, van dat mooie lichtgrijs?" De kapper tilde zijn wenkbrouwen op terwijl hij een blik wisselde met haar begeleidster. "Die heb ik wel mevrouw, ik geloof wel dat ik weet wat u bedoelt, maar die vallen waarschijnlijk boven de begroting. "Ik wil er toch weieens zo een oppassen", was het koppige antwoord. "Zeker mevrouw". "Maar dat kunt u toch niet betalen" siste juffrouw Jelgersma haar toe. De dienst vergoedt niet meer dan driehonderd gulden, en van uw zak geld...." De kapper kwam weer binnen met iets heel moois. Voorzichtig plaëtste hij het of) haar hoofd en wachtte op haar reaktie. "Jéëa, zei Ze Waardererid. zoiets had ik geddcht. "Dit was haaf grote verlangeh. De kapper gaf Juffrouw Jelgefsrha eetl knipoogje" DeZé postiche Is handwerk en kóst 1100,— Èeri StOfm woedde in Niske.- Waaróm rtlèvrouW Feenstra Wel eh zij niet? Waarom moest zij hadr hele leven met plekken op haar hoofd lopen en in 't laatst van haar leven met nephaar? "Het haar is het sieraad der vrouw" citeerde vroeger haar vader Salomo. Dat had haar toen al zo razend gemaakt. Kon zij het helpen dat ze t.b.c. had gehad? Haar hele leven had zij zich ervoor geschaamd. Wat stond deze haar prachtig. Al kwam de onderste steen boven, maar deze zou ze hebben. Hoe, dat wist ze nog niet. "Dank U. ik kom er nog wel op terug". De kapper glimlachte meewarig toen hij de pruik weer afnam. Ze zag het "Armoedzaaier" denkt hij nu. schoot het door haar heen, op dit ogenblik haatte ze de man. "Zullen we gaan?" vroeg Niske aan juffrouw Jelgersma. Deze zuchtte. "Wilt u nog niet..." Nee. antwoordde Niske. ik heb het gezien". In de auto begon ze: "Juffrouw Jelgersma, vindt u het onredelijk als ik die laatste pruik wil hebben?" Verontwaardigd antwoordde deze: "Wat denkt u eigenlijk mevrouw, dat de bijstand eigenlijk is? Om bij noodgevallen te kunnen bijspringen met geld van de gemeenschap. Ik vind dit geen noodgeval, u mag blij zijn dat wij een gewone pruik willen vergoeden. Geen denken aan dat ik dit bij mijn superieuren kan maken. Weest u toch redelijk!" Niske hoorde de tirade met samengeknepen lippen aan en gaf geen antwoord. Ze vroeg de juffrouw niet of ze nog een kopje thee bij haar kwam drinken. "Denkt u er maar eens over" raadde deze haar aan. "Ik kom volgende week wel weer eens horen hoe u'er over denkt". Daarna zocht zé zr. An op om haar raad te vragen. "Belachelijk" vond ook zij. "Ik zal wel eens met haar praten". Zo kwam ook zr. An haar met opgestreken zeil tegemoet. "Ik wist nooi( dat u zo ijdel was. toen üw riiatt nog leefde heb ik dauf riooil iets Varl gëfherkt." Niske klapte dicht, niemand zoü het bëgrijpen. Ik heb genoeg pfiiiken gezien en ik moet Zeggen dat ik bijna geen vefsthil zie tUSseri een dure en een goedkdpe".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5