SFaUT In Doelweg 37 klopte 't hart van Thools verzet Bouw trekt aan in het rayon Tholen Gemeente 65 er die blijft reserveren voor pensioen ÏÉSTM® ¥<5r Badminton Recepten 39 jaar geleden Rniptip 0 kniptip kniptip EENDRACHTBODE 17 Gelijkspel Smerdiek 5 Vosmeer 2 kwam tekort tegen Odio 2 Vosmeer 3 won in slotfase Vosmeer-dames contra NVS-dames SPS verslaat WHS 2 VOL LEY BAL Dertig oktober is voor Tholen een onvergetelijke datum. Nu is het evenwel al weer 39 jaar geleden, dat het eiland van vier jaar onderdrukking werd verlost. We gaan het 40ste bevrijdingsjaar in. Ondanks de vele boeken die al zijn verschenen over oorlog en bezettingstijd, ondanks de overlevering van vader op zoon, van moeder op dochter, is het toch niet 'eenvoudig aan de na-oorlogse generatie over te brengen, wat er zich toen allemaal afspeelde. Iedere streek, elke stad of dorp, ieder gezin, ja zelfs elk persoonlijk heeft aan die tijd zijn eigen herinneringen als de onvergetelijke periode bewust werd beleefd. Spanning steeg De mannenbroeder VrederustDe basis Via 'Trouw' Onderduikers, bonnen, wapens Crisiscentrum Lintje Oud G.S.-lid Monacobrood Brood met kwark Van Damme over groei reserves met 1.5 miljoen gulden: Bij de gemeente Tholen is 't net zoals bij mensen die na het bereiken van de 65-jarige leeftijd doorgaan met het reserveren voor hun pensioen, want dat zijn ze zo gewend. VVD-fractievoorzitter M. van Damme zei dat maandagmiddag in de Thoolse gemeenteraad bij de begrotingsbehandeling 1984. Hij wees op de groei van de reserves met 1.5 miljoen gulden, ondanks dat er 3 Vi miljoen uit de reservepot was gehaald voor de bouw van de Stove, de Wellevaete, e.ö. "Moesten de belasting- en tariefsverhogingen wel zo nodig? Al is 't summier, het gaat om het idee", zei Van Damme. Te eenvoudig Grootste moeite Dia's zijn schilderijen van Afwisseling in stand licht. Mooie dia's worden punt... het geheim nog briljanter als ze op van films, een goed waar graag JL Foto's onthouden wat scherm naar wordt mensen vergeten. worden y* qekeken. Daarom worden er gepro- zoveel kinderfoto's jecteerd. «fe J"" gemaakt. L/UllUClUUg it uniuucl 170J niet eens warm gedraaid, toen hem de bal uit een vrije trap be reikte en het was boem goal: 3 - I Die speler moest echter spijtig ge noeg even later weer voor zijn knie het veld ruimen en is daar door opnieuw uitgeteld. Leider Leen de Oude wisselde Gerard Fase in voor de ook geruime tijd geblesseerde Frank Ketting. Hij kon zonder bezwaar de wedstrijd uitspelen, maar ondertussen was de thuisclub al danig onder druk komen te staan. Daardoor werd het nog een spannend slot, want WC slaagde in de achterstand tot 3 - 2 te verkleinen. Toch lukte het niet om de gelijkmaker nog op het scorebord te brengen. Zo werd het voor WHS 5 een glorieuze zege op de tot dusver ongeslagen Halster- se formatie. Smerdiek 5 speelde zaterdagmid dag tegen FC Bergen een 'ouder wets lekkere' eerste helft, waarin de eindstand 1-1 tot stand kwam. Aanvankelijk zat het allemaal wat tegen. De gasten kregen tal van kansen, maar de Bergse doelman, de palen en de lat stonden een Smerdiekse voorsprong in de weg. En daar kwam ook de uitermate slecht vlaggende grensrechter van FC Bergen nog bij. Ondanks die tegenslagen nam Smerdiek de lei ding. Na een half uur kwam een dieptepass van Kees van den Hoek terecht bij Jaap op den Brouw, die zijn schot via binnen kant paal bijna over de lijn zag rollen. Er zat echter een Bergse voet tussen. Het leer werd wegge werkt. De bal kwam voor de voe ten van Jaap de Rijke, die Smer diek naar 0-1 tikte. De gelijkma ker kwam na twee schoonheids foutjes in de Smerdiekse verdedi ging: allereerst miste Kees Zwa- gemaker de bal, waarop Hen Stoutjesdijk te zacht op doelman Kees Bijl terugspeelde. Een Berg- enaar profiteerde, 1-1. Na de thee viel Wim Priem in voor Jaap de Rijke. In de tweede helft bleken beide ploegen aan elkaar ge waagd. Kansen waren schaars. FC Bergen begon agressief te spelen. Toen Wim Priem zich losrukte uit de greep van een onsportieve tegenstander, was er vreemd ge noeg voor de Smerdiekenaar een waarschuwing. Ook Kees van den Hoek werd genoteerd, omdat hij de grensrechter adviseerde een bril te kopen. Het bleef 1-1. Vosmeer 2 incasseerde in de thuiswedstrijd tegen het Ossen- drechtse Odio 2 een 1-2 neder laag. In het veld gaven beide ploegen elkaar niet veel toe. De gasten hadden na 10 minuten spelen pech toen een schot buiten bereik van doelman Jacky Vaders tegen de lat kwam. Aan Vos meer-zijde werd een schot van Jack Mosch eveneens door het houtwerk gekeerd. Het bleef 0-0 tot aan rust. In de tweede helft viel hetzelfde spelbeeld te noteren, met dit ver schil dat er wel 3 doelpunten vie len. De gasten openden al snel de score en toen halverwege met een 2e doelpunt de afstand nog meer werd uitgediept, leek de wedstrijd gespeeld. Aanvoerder Sjaak Istha bracht echter de spanning terug door uit een hoekschop rechts treeks tegen te scoren. Hierna zet te Vosmeer zijn beste beentje voor maar de Brabanders hielden met de rug tegen de muur stand en namen beide punten mee naar het thuishonk. Vosmeer 3 won in de slotfase de uitwedstrijd tegen FC Bergen 4 met 2-3. In de eerste helft keek men na 20 minuten tegen een 1-0 achterstand aan toen de Bergse voorhoede een verdedigingsfout bij Vosmeer afstrafte. Na de thee kwam Kees Timmer mans voor verdediger Rien Wes- sels in de ploeg en het gelukte hem na 10 minuten de gelijkmaker te forceren. Even later kwam Vos meer op voorsprong toen Hans Vogel bij een doorbraak werd ge vloerd en Timmermans vanaf 11 meter geen fout maakte. Tien mi nuten voor tijd kwamen de ploe gen echter weer in evenwicht en leek 2-2 de eindstand te worden. Even voor het eindsignaal werd een schot van afstand van Tim mermans in de Bergse verdedi ging van richting veranderd en kreeg Vosmeer de volle winst in de schoot geworpen, 2-3. Vosmeer 4 boekte in de thuis wedstrijd tegen Lepelstraatse Boys 3 een flinke 5-1 overwinning. De gasten namen na 10 minuten spelen de leiding maar nog voor rust kén Vosmeer deze vroege achterstand omzetten in een 1-2 voorsprong door doelpunten van achtereenvolgens Johan Geuze en Toni Lindhout, die een hoekschop rechtstreeks achter de Brabantse doelman prikte. In de tweede helft kwam Vosmeer al snel op 3-1 door een prachtig vallende kopbal van Johan Geuze die a la Bakhuis door de lucht zweefde en met een fraaie treffer scoorde. De Vosmeer aanval pro beerde tevergeefs topscorer Ger- rie Schot in stelling te brengen, maar de andere voorwaartsen na men de produktie over. Kees Po- tappel schoot Vosmeer een kwar tier voor tijd naar 4-1 en in de laatste minuten bracht Toni Lindhout met een 5e doelpunt de 5-1 eindstand op het bord. Vosmeer 5 liep in de uitwedstrijd tegen FC Bergen 8 tegen een ge flatteerde 6-1 nederlaag aan. Hoewel, gezien het vertoonde spel, een kleine zege voor de Bergenaren verdiend was geweest, kreeg Vosmeer naar verhouding teveel goals tegen. De thuisclub nam in de eerste helft een 2-0 voorsprong, die kort voor de thee door een schuiver van Kees Heij- boer tot 2-1 werd teruggebracht. In de tweede helft brachten twee dubieuze strafschoppen de Berg enaren op een 4-1 voorsprong, waarna nog twee Vosmeer-verde digingsfoutjes werden afgestraft, zodat het 6-1 werd. Vosmeer kreeg nog diverse mogelijkheden om wat aan de achterstand te doen. maar men liep niet meer op de thuisclub in. De Vosmeer dames wonnen in de uitwedstrijd tegen de NVS-dames met het kleinst mogelijke verschil van 0-1Deze Eendrachtderby gaf meer spanning dan goed voetbal, aangezien beide ploegen erop ge brand waren de overwinning te behalen. In de eerste helft nam Vosmeer de leiding door een har de schuiver van Anita Goedege- buure en naarmate de wedstrijd vorderde, bleek dit een gewichtig doelpunt te zijn. Het bleef name lijk de enigste treffer. Kansen op meer doelpunten kwamen er aan beide kanten,' maar de verdedi gingen bleken sterker dan de aanvalsters. Het ene doelpunt was genoeg voor beide punten. SPS heeft dinsdagavond een' oe fenpartij tegen de WHS-reserves met 3-2 gewonnen. De thuisclub aarzelde niet bij de wat minder in aantal zijnde doelrijpe kansen, terwijl de gasten vele open moge lijkheden lieten liggen. Ze kwa men niet verder dan twee tegen- goals van Jo Ridderhof. WHS 1 speelde dinsdagavond met 3-3 gelijk tegen RBC 2. Aanvan kelijk kon de thuisclub het wel klaren tegen de beroepsreserves uit Roosendaal. Gezien de 2-0 voorsprong dankzij Peter Scher- penisse en Piet Fase was WHS ook produktiever. Conditioneel had RBC toch heel wat in haar mars en na rust keek WHS tegen een 2-3 achterstand aan. Iman v.d. Repe zorgde voor de gelijkmaker, terwijl de enorm hard werkende Dick de Witte even voor het einde in een snelle doorbraak alleen voor de Roosendaalse doelman kwam, maar een paar meter voor de doellijn zakte hij wegens kuit kramp in elkaar, zodat het beslis sende tikje er niet uitkwam. Veronica heren 1 naar tweede beker ronde De heren van Veronica hadden aan Blauw Wit 4, een tweede klasser uit Roosendaal, een zwakke (beker)te- genstander. Veronica probeerde in deze wedstrijd de variatie in de aanval te verbeteren, maar door de geringe tegenstand lukte dit niet altijd. In de eerste set had Blauw Wit er grote moeite mee om de bal bij de spelver delers te krijgen, zodat de ploeg niet aan aanvallen toekwam. Veronica ser veerde deze set dan ook moeiteloos met 15-4 uit. Ook in de tweede set konden de Bra banders Veronica niet inspireren tot hoogstaand volleybal. De pass was eveneens van Veronica zijde ronduit zwak, waardoor er weinig vloeiende aanvallen volgden. Halverwege deze set werd Ko Heijnen vervangen door de inmiddels weer uitgeruste Perry Bakx. Ko Droogendijk was ook aan het eind van zijn latijn, maar men kan per set slechts één wissel toepassen. Nadat gelegenheidshoofdaanvaller Dick Bentschap-Knook de bal nog een paar keer zeer geraffineerd had inge slagen en André van Damme met een voor de 3 meter geslagen bal nog wat Batho organiseerde zaterdag voor de eerste keer een recreanten-toernooi. Alle acht teams kwamen in de loop van dé dag tegen elkaar uit, waardoor er tot aan het einde spanning bleef. Het werd een sportief en gezellig ge beuren, dat uiteindelijk gewonnen werd door: 1. Flying Shuttle, Bergen op Zoom; 2. Shuttlemeppers, Poort vliet; 3. Hebad, Heerle; 4. B.B.V., Bergen op Zoom; 5. Batho I, Tholen; 6. Shuttelaars, St. Philipsland; 7. Bat ho II, Tholen; 8. Rillandia, Rilland. De Poortvlietse badmintonvereniging "Shuttlemeppers 80 organiseert op zaterdag een recreanten-toernooi. Dat brengt tien verenigingen uit Zeeland en West-Brabant tegen elkaar in het veld zodat maar liefst 70 sporters pre sent zijn in Meulvliet. Men speelt in een F-klasse voor beginners terwijl de gevorderden uitkomen in de E-poule. Het startsein wordt gegeven om 9.00 uur en de prijsuitreiking staat gepland voor 19.00 uur in de sporthal. ongerief had bezorgd, werd ook de tweede set met 15-4 door de thuisclub gewonnen. Hopelijk ontmoet Veronica in de tweede bekerronde een wat gerenom- meerder tegenstander, zodat het pu bliek wat meer spektakel kan worden geboden. Voor Veronica speelden za terdag Perry Bakx, Ko Heijnen. Dick Bentschap-Knook, André van Dam me. John Vroegop, Ko Droogendijk en Timo Borne. Zaterdag speelt Veronica opnieuw thuis tegen het goed draaiende Batsers uit Rucphen, aanvang 15.00 u. Programma Haestinge 29 okt 15 u. Veronica hl-Batsers 1(L. vd Le lie) 5 november 15 u. Veronica hl-Set up 2(v. Duuren) Programma Meulvliet 31 okt 19.45 u. Veronica d2-Tobec 3(Spijker) 19.45 u. Amigos h2-Tobec 2(vd Broek) 19.45 u. Amigos dl-SSVM l(Kuipers) 21.00 u. Veronica dl-Block 2(Vreeke) Amigos Hl verrassend gelijk De vice-kampioen van het vorige sei zoen is ook dit jaar een van de top- teams. De Berk II won dan ook de eerste drie wedstrijden en tegen Ami gos leek dezelfde lijn voortgezet te worden. Met goed en aanvallend spel werd de Thoolse verdediging gepas seerd: 15-11. De tweede set verliep desastreus voor Amigos. Volkomen ontredderd - het leken wel beginne lingen - liep men een 15-5 nederlaag op. Na wat onderling gekrakeel over de schuldvraag werd met nieuwe moed aan de derde set begonnen en zowaar, nu werd dat stapje meer gezet en goed bewogen. Aanvallend sloeg Amigos goed door, ondanks de flinke tegenstand van de Berk en met 15-13 won de Thoolse ploeg. Na dit duidelijk keerpunt werd de vierde set een regel rechte afgang voor de Puttenaren. In vijf opslagbeurten werd een 15-1 eindstand bereikt. Aanvallend lukte werkelijk alles bij Amigos en de Berk moest verbluft een puntendeling toe staan. P.J.Z. in de prijzen Vier Thoolse PJZ-teams hebben zon dag succes geboekt op een tournooi in Dinteloord. Iedere vrijdagavond wordt er in de gymzaal te Stavenisse getraind, zodat de P.J.Z. goed voor de dag komt. Bij de dames werden de twee ploegen door elkaar gegooid, zo dat er twee gelijkwaardige teams ont stonden, die eerste en tweede werden. Een groot succes dus voor Wilma Stoel. Ingeborg Noteboom, Wendy Geluk, Helen van Dalen, Jany Boog aard. Anja en Elles Punt, Corrie en Carina Stoel, Jose van Engelen, Bets Gaakeer en Carlies Suurland. Bij de heren bleven de ploegen intact, maar misschien dat ook hier in de toekomst een mengsel kan ontstaan. Het tweede team stelde teleur met een zesde plaats, maar het eerste werd nummer 1. Koos Deurloo, Boudewijn Kooyman, Kees Hage, Marcel de Wilde. Arne en Iman Geluk. Kees Groeneveld, Wim van Engelen, Tinus Suurland. Ko Droogendijk, John Po- tappel en Henk Noteboom wilden in februari ook het eigen tournooi op luisteren. THOVO dames 1 wonnen Het eerste Thovo dames team heeft maandagavond in de L.T.S. gewonnen van het dames team van HVV'2 uit Huijbergen. De beide teams waren tegen elkaar opgewassen en er werd goed partij gegeven. Toch moest Tho vo met weinig verschil de eerste set uit handen geven. In de 2e set, werd het spel wat rommelig bij de tegenstander, waarvan de Thovo dames gretig ge bruik maakten, en al snel een flinke voorsprong opbouwden. De 2e set was voor Thovo en zo ook de 3e set. In de 4e set herstelde het spel van HVV zich weer en na een beetje verwarring in de Thovo ploeg was de 4e set voor HVV. De 5e set kwam Thovo weer goed in zijn spel. Er werd rustig gespeeld en de verstandhouding was optimaal, wat uiteindelijk resulteerde in een Thovo overwinning. Setstanden 14-16, 15-1, 15-1,9-15, 15-5. Veronica-dames 2 bekerverrassing Ook de dames van Veronica dames twee moesten aan de bekercompetitie geloven. Maandagavond was het complete team in de Meulvliet aan wezig om te proberen een paar sets af te pakken van Meilust I. Dit is een team dat districtsklasse speelt, terwijl Veronica vorig jaar nog tweede-klasser was. Wat zou het leuk zijn zo'n dis trictsteam te kijk te zetten. Vol goede moed werd aan de eerste set begon nen. Natuurlijk liep Meilust dadelijk uit naar een tamelijk riante voor sprong, maar door de vechtlust van zowel de set-uppers als de aanvalsters werd er aardig terug gekomen tot 10-14. Wie schetst de verbazing van het Meilust-team toen bleek dat de stand na het eindsignaal 16-14 bleek te zijn voor Veronica? Met twee wissel speelsters in de tweede set en de bege leiding van coach Jan Burggraaf bleek het toch niet mogelijk om de voor sprong te prolongeren. Alle hulpmid delen werden ingeschakeld, time-outs en wissels. Het mocht niet baten, Mei lust nam de overwinning voor haar rekening met 4-15. Veronica heeft zich met 15-9 verze kerd van een plaats in de volgende niet gespeeld zal kunnen worden met dezelfde opstelling omdat door om standigheden in ieder geval één speel ster, en misschien wel twee afgestaan zijn aan het eerste team van Veronica. Maar het tweede houdt vol!! Amigos meijes winnen Het gaat goed met de meisjes. Van Gavok B werd met 2-1 gewonnen. Za terdag wonnen ze van Gavok a met 3-0. De eerste set werd door de oplet tendheid van o.a. Margot Biesheuvel, Lucy van Luinen en Trudy Polderman gewonnen. Daar de set-upsters Car men Noguiera en Monique Timmer mans last van de zon hadden, werd er niet zo goed opgezet. Desondanks werd het toch 15-5. In de tweede set stond Amigos eerst nog achter met 5-3, maar Merel Nieuwenhuis en Carla Douw zorgden er door hun goede ser vice toch nog voor dat het 15-13 werd. In de derde set werden de meisjes pas echt warm. Er werd goed geblokt en Karin Priem sloeg een paar rake bal len. Resultaat 15-8. Van de 4 wedstrij den die Amigos tot nu toe gespeeld heeft zijn er 3 gewonnen dus ga zo door meiden!! Bekercompetitie Amigos De twee Amigosteams hebben met wisselend succes aan de bekercompe titie deelgenomen. Het herenteam kwam zaterdagmiddag in het veld tegen Symmackia 2 uit Roosendaal. In het begin wisten de heren het tempo nog bij te benen, maar geleidelijk konden de Roosendalers het initiatief overnemen en een voorsprong nemen. Amigos kwam toen de routine van de trainer/coach tekort en spoedig was de wedstrijd afgelopen. Een 2-0 neder laag. De dames van Amigos presteer den echter een stuk beter op maan dagavond. Zij moesten tegen het Bre dase Smash, dat in dezelfde poule van de districtsklasse speelt als de Thoolse dames. Een leuk voorproefje dus. In de eerste set liepen de dames door middel van een safe opgezette aanval, al snel uit naar een 8-2 voorsprong. Enigszins verbluft door deze snelle en ruime voorsprong, viel toen de score even stil. Smash kwam dichtbij, maar Amigos bleek over een enorme dosis vechtlust te beschikken en hield vol: 15-12. In het begin van de 2e set leek de concentratie even zoek. Dé passes sprongen alle kanten op en Smash nam al snel een 0-5 voorsprong. Tho len wist dit weer gelijk te trekken, maar wederom liepen de Bredase da mes uit tot 5-8 voorsprong. Op een gegeven moment ging de strijd gprui- me tijd gelijk op. Op het juiste moment wisten de Amigos-dames toch.de pun ten te pakken en werd de strijd, ver diend, in hun voordeel beslist 15-13! Toch kon het leven 39 jaar gele den voor menige Tholenaar nog vrij ongestoord zijn gang gaan. Het werk op de akker kon worden afgemaakt, zodat de honger niet schrijnend was of men had het geluk dat de zoon niet voor ge dwongen werk in Duitsland moest vertrekken of kon onderduiken. Eer de Thoolse en Fliplandse be volking de laatste oorlogswinter inging, was er op menig terrein een heel ander leven dan in nor male omstandigheden. Wie in ok- tober 1943 de bonnenlijst zag, wist dat er - om in huidige termen te spreken - heel wat was ingeleverd. Dat zag je wel aan de fietsbanden, waar geen lucht meer in zat, maar wat een stuk rubber was rond een wiel. Schoenen waren al lang op de bon, maar ook dan uiterst schaars. De koffie- en theesurro gaat kwam als het ware je strot uit en met boter moest bijzonder zui nig worden omgesprongen, wilde je het volgend rantsoen halen. Ook het brood was voor menigeen beperkt, maar het leven op het platteland was toen ook nog niet zo slecht. Zeker niet in vergelij king met wat men in het westen later te wachten stond. Voor sommigen dus nog bijna, maar nooit helemaal een onge stoorde periode. Niet alleen we gens de schaarste, de dagelijkse oorlogsberichten over oprukken de Russen en geallieerde bom bardementen op Duitse steden. Niet alleen omdat er nu en dan in de polder of aan een stads- of dorpsrand bommen vielen of een vliegtuig neerstortte, maar ook wegens steeds hardere maatrege len van de Duitsers en een steeds grotere afvoer van jongeren. De spanning steeg met de dag. Vrij wel ieder huisje had zijn kruisje, veel meer dan in normale om standigheden, maar bij de een was het wel veel zwaarder dan bij de ander, sl In Doelweg 37 te Tholen woonde de midden vijftiger Teun Dijkslag met zijn gezin: echtgenote, vijf kinderen van wie 1 al getrouwd. Nog twee dochters en twee zoons thuis en de jongste was de lagere schoolleeftijd nog niet te boven. Vader Dijkslag zou men kunnen karakteriseren als een van 'de pa rade van de mannenbroeders', een echte anti-revolutionair, beho rend tot de geref. kerk. Als handelaar in bouwmaterialen was hij bij vrijwel alle ambacht slieden op Tholen en St. Philips land bekend. Wekelijks werd de route gemaakt voor het noteren van de orders. Daarnaast was hij volop actief in gemeenschap, po litiek en kerk. Een aantal jaren lid van de Thoolse gemeenteraad, ouderling in de geref. kerk. Voor zitter van de chr. nationale school, enz. Een actief burger, maar een inwoner zoals zovele andere in onze samenleving, toen echter de Duitsers ons land binnenvielen, kwam voor velen en ook voor Teun Dijkslag het keerpunt. Het leek na mei 1940 allemaal nog wel mee te vallen. De bezetter lokte als een vogelaar, maar erg lang duurde het niet. Nadat de bezetter al zover was gegaan om politieke partijen te verbieden, kwam een groep A.R.P.'ers uit Zeeland en West- Brabant eind 1941 en 1942 vrij regelmatig samen in een huis, dat aan de Hoofdlaan van 'Vrederust' stond. De bewoner was dhr. Leu- sink. Men kon er ronduit praten en geleidelijk aan groeide het verzet. Nog niet uiterlijk, maar wel degelijk van binnen. Tot die groep behoorde Dijkslag en later kwamen er zelfs vooraanstaande ARP'ers zoals bijvoorbeeld Jan Schouten, die de eerste na-oor logse ARP-leider zou worden. Hij behoorde trouwens ook tot de op richters van het illegale blad Trouw, samen met dr. G.H.J. van der Molen en E. van Ruller. De oprichting vond plaats op zater dag 20 januari 1943. Vanaf die tijd vond er een vrij snelle uitbreiding van het illegale werk pla,ats. Dijkslag bracht het illegale Trouw op Tholen. Aan vankelijk in beperkt aantal, want meer dan in welke tijd ook, was voorzichtigheid de moeder van de porseleinkast. Maar de groei zat er volop in en de 25 exemplaren hadden op Tholen een veelvoud van lezers. De leeshonger was zo groot, dat ook 'Je maintaindrai' later 'Vrij Nederland' en 'Het Pa rool' grif werden doorgegeven maar die krantjes kwamen via contacten uit de randstad. Er was behoefte aan betrouwbare informatie en uitbreiding van de illegale organisatie. Dijkslag kreeg in elk dorp op Tholen een contact voor o.a. de verspreiding van Trouw. In elke kern ontstond er een groepje betrouwbare inwo ners, die tot de landelijke verzets organisatie (L.O.) behoorden. Nog eerder was de ordedienst (O.D.) opgericht, die zich meer als doèl had gesteld, onmiddellijk na de bevrijding te kunnen optreden, maar de meeste leden sloten zich in 1943 bij de L.O, aan, zodat de twee als het ware samenvloeiden. Dat is weer een apart verhaal, terwijl we ons hier tot de L.O. en met name Dijkslag beperken. Het illegale werk via Dijkslag groeide uit tot de verzorgen van onderduikers, inzameling van geld voor verborgen joden, het bemachtigen van bonkaarten, het opzoeken van wapens en het or ganiseren van overvallen. Alle lij nen kwamen uit op Doelweg 37, waar het aantal vreemdelingen dat op bezoek kwam zodanig toe nam, dat de buren toch wel eens een vraagteken moeten hebben gezet. In een tijd dat er niet meer viel te bouwen, was het bij de handelaar in bouwmaterialen op vallend druk. Er kwam contact met Herman van der Hel uit Goes, later onderge doken op Vrederust en Piet de Kam, die de koeriersdiensten voor het Zeeuwse verzet organiseerde. Ook de latere commissaris der Koningin jhr. mr. A.F.C. de Ca- sembroot, die na de bevrijding militair commissaris in Zeeland werd, overnachtte in huize Dijk slag. Het drukken van Trouw werd over verschillende drukkerijen verspreid, zodat men zelfs naar Oudenbosch moest. Huize Dijkslag aan de Doelweg 37 werd als het ware een crisiscen trum, tot de evacuatie eind januari 1944 een flinke bres in de organi satie sloeg. Alles concentreerde zich toen in Tholen-stad. In de Doelweg kwam nooit een grote groep tegelijk binnen, maar man netje voor mannetje, want de voorzichtigheid bleef. Op het Slachtveld had Dijkslag het zoge naamde zwarte pakhuis, waar een radio verborgen was om na sper tijd nog de laatste berichten uit Engeland te kunnen horen. Er was ook een soort wapenarsenaal in gericht van alles wat op Tholen tevoorschijn kwam. De bedoeling was, er ook een zender te vestigen tegen dat de bevrijding naderde, maar toen waren de geallieerden al zover, dat het er niet meer van is gekomen. Tot aan de bevrijding toe is voor de Thoolse illegaliteit en de con tactmensen van ver daarbuiten, Doelweg 37 de 'stuif-in' gebleven. Dankzij de man, die zeer bewust tegen de bezetter had gekozen, dankzij een g?z>n dat niet achter- 'eef en dankzij mogelijk ook de buren, die zich hoogstens stilzwij gend hebben verwonderd. Mis-, schien zou een of ander dat 39 jaar later nog kunnen beamen. Dege nen die in die tijd de verzetsband smeedden, zullen Doelweg 37 moeilijk kunnen vergeten. Oud-gedeputeerde A.L. van Geesbergen uit Zierikzee is don derdagmiddag onderscheiden. Hij werd commandeur in de kroon orde van Leopold II gezien zijn verdiensten voor de Belgisch-Ne derlandse samenwerking. De on derscheiding werd opgespeld door de consul-generaal van België in Nederland, dhr. Verkammen. Benodigdheden: 4 witte boter hammen, 2 eetlepels boter, peper, meloen, 8 dunne plakken rauwe ham. Het brood beboteren. Met peper bestrooien. De meloen in schrij ven in de lengte van het brood snijden. De ham om de meloen rollen en met prikkertjes vastzet ten. Voedingswaarde per boter ham ca. 240 calorieën/1004 Jou les. Kwark, past bij elke broodsoort, is eiwitrijk, vetarm en bevat veel grondstoffen die de gezondheid ten goede komen. Wilt u dus een lekkere en tevens gezonde boter ham op tafel brengen, probeert u dan eens één van de volgende va riaties. Kwark mengen met: garnalen en fijngesneden ham in de pan goud-bruin gebakken fijn gesneden ui en ham geraspte appel kerrie, zout. papri ka en een scheutje cognac stukjes kaas, reepjes paprika, ci troensap. peper, tomatenketchup tomatenketchup, gehakte peterse lie, stukjes harde of gekookte of Gelderse worst: eventueel maïs (uit blik) toevoegen citroensap, zout, tabasco, stukjes ananas, hardgekookt ei en ontvel de tomaat fijngekruimeld rogge brood. schijfjes radijs, gehakte augurk, zout. peper. De werkloosheid van mannen daalde eind september van 721 tot 704: 17 minder. Deze vermindering van de werkloosheid is waar te nemen bij de beroepsgroepen: Bouwnijverheid: van 149 op 126 —23 Overige bouw: van 1 op 0 1 Metaalnijverheid van 120 op 118 Voeding- en genotmiddelen van 4 op 2 Personeel alg. dienst van 30 op 28 Kantoor Hij vond, dat er bij het achterwege laten van de geringe verhogingen later geen sprake van schoksge wijze stijgingen hoefde te zijn. "We hebben goed geboerd en er zijn bestemmingsreserves voor al les wat maar denkbaar is. Er is toch een buffer", zei de liberale voorman. J. de Bres(PvdA) zei hiertegen grote bezwaren te hebben. "De VVD wekt de indruk, dat er te pas en te onpas gereserveerd wordt. Dat er geld zat is, dat ze bij de gemeente maar wat doen, maar zo is het niet. Er is gereserveerd voor verantwoorde zaken. Je moet je dan ook niet rijker rekenen, dan je in wezen bent", aldus De Bres. P. van Belzen( RPF/GPV) merkte op, dat b en w de rijksoverheid steeds braaf met verhogingen wa ren gevolgd. Hij had 't vanaf 1975 nagegaan en de hoogste trend was 4.14% en de laagste 3.22%. Wat Van Belzen betrof, mochten b en w vooraf in plaats van achteraf kritisch naar de uitgaven en voor gestelde belastingverhogingen kijken. M. Dijke(SGP) was het met Van Damme eens, dat er geen sprake was van schokeffecten. "Of de 1% OG B-stijging nu wel of niet door gaat, 75 cent voor een bejaarden woning - en dat zijn toch over ,t algemeen de zwaksten in de sa menleving - zet geen zoden aan de dijk." Hij kondigde aan, dat de SGP op de belastingverhogingen zouden terugkomen als andere fracties de plannen van b en w wilden herzien. W.C. van Kempen(CDA) wilde dat in elk geval. Voor hem hoefde de 1% OGB-stijging niet door te gaan gezien de royale dekking van het tekort. Hij wees op meevallers van 18.000(30.000 zei hij eerst, maar dat bleek een rekenfout) gulden uit het gemeentefonds en 11.000 gulden van het onderwijs. Bovendien hoeft er in Oud-Vos- semeer geen schaftgelegenheid voor gemeentewerken te komen omdat men in de Vossenkuil te recht kan, wat 2800 gulden uit spaart. Wethouder van financiën P. van Schetsen noemde het te eenvou dig, bij de begrotingsbehandeling stéeds met mee- en tegenvallers rekening te houden. Zo'n jaarstuk wordt een halfjaar voor de be handeling gemaakt. Hij sprak over 'zogenaamde meevallers'. De wethouder erkende, dat er in derdaad 1.5 miljoen gulden meer in de reservepot kwam, maar daarvan is 8 a 9 ton rente- dat jaarlijks van de totale reserve van 10 miljoen gulden bijgeschreven wordt. Volgens Van Schetsen boet de gemeente in 1984 iets van de gekweekte reserve in. Verder is er in de begroting van 8% rente uit gegaan als er geld geleend moet worden, maar dat is op dit mo ment 5/»% meer, wat al een tegen valler van 40.000 gulden zou op leveren. Van Damme wees erop, dat de gemeente niet van langlopende leningen gebruik maakt en voor kortlopende leningen is de rente maar 4 a 5%. "Als je alles uitgeeft wat je van plan bent, is er gezien de reserves nog 5 4 6 ton over. Die buffer hebben we, dus kan de 1% OGB-stijging weggelaten worden, 't Is een verschrikkelijk klein be drag waarom het gaat, maar psy chologisch is het niet nodig", zei de VVD-er. "Ik zie dat psychologisch effect niet als je tegen de OGB-verho- ging bent en toch om voorzienin gen vraagt,', zei Dijke. Van Kem pen vond onvoldoende weerlegd, dat de OGB-stijging nodig was. "Er moet ook een computer van 230.000 gulden aangeschaft wor den, zodat we totaal 8 4 9 ton uit de reserves aanpakken", zei wet houder Van Schetsen. "We teren in 1984 iets in op de reserves. Ook b en w hebben ernstig rekening gehouden met de moeilijke situa tie voor de burgers. Iedere lasten verhoging betekent wat. Ik heb echter de grootste moeite met het gemakkelijker accepteren van an dere tariefsverhogingen dan de OGB, zoals VVD en CDA doen. De hertaxatie OGB betekent een belangrijke verlaging voor een flinke groep inwoners. De voor gestelde stijgingen zijn gemiddeld 2 gulden voor de vuilniszak en 1 gulden voor de OGB per burger per jaar. Ontzettend kleine be dragen dus. Ik heb de grootste moeite om een bepaalde heffing van het totale voorstel uit te zon deren. 't Is ook moeilijk om mo mentopnames in de begroting te verwerken, zoals Van Kempen doet", zei wethouder Van Schet sen. Bij de stemming werd de 1% OGB-stijging echter met grote meerderheid verworpen. Het aanbod nam toe bij de beroepsgroepen: Landbouw Horeca Varend personeel Niet varend verk. pers. Nader te bepalen Totaal 32 van 23 op 30 +7 van 6 op 8 +2 van 10 op 12 +2 van 51 op 54 +3 van 23 op 24 +1 Totaal 15 Uit het bovenstaande is een duidelijke afname van het aanbod van bouwvakkers waar te nemen. Verscheidene personen konden zowel in eigen rayon als elders werk vinden. Het aanbod van vrouwen steeg van 295 tot 297. Eind september 1982 waren 199 vrouwen zonder werk. De werkloosheid is dus met 98 mensen gestegen. Onderstaand overzicht geeft een juist inzicht in de ontwikkeling van de werkloosheid per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Beroepsgroepen aug. sept. aug. sept. 1982 1982 1983 1983 Bouwnijverheid 113 108 149 126 Grondwerken 61 52 89 89 Metaalnijverheid 56 64 120 118 Landbouw 14 15 23 30 Handel 17 16 24 24 Horeca 8 7 6 8 Niet varend verk. personeel 22 26 51 54 Kantoor en onderw. personeel 12 29 53 51 Los arbeiders etc. 93 100 151 149 Overige beroepsgroepen 58 41 55 55 Totaal werkloze mannen 454 458 721 704 VROUWEN Verkoopsters 55 48 67 62 Serveersters 2 3 14 15 Kantoorbediendenépnderwijzers 51 49 73 73 Sociale- en geneesk. zorg 47 42 56 53 Huishoudelijk personeel 8 9 20 20 Lossarbeidsters 29 30 49 55 Overige beroepsgroepen 16 18 16 19 Totaal werkloze vrouwen 208 199 295 297 Het werkloosheidspercentage: Rayon Tholen: Provincie Zeeland: Nederland: mannen 18,5% vrouwen 28,3% mannen 14,6% vrouwen 19,2% mannen 16,8% vrouwen 19,9% Ingeschreven werkzoekenden naar woongemeente: St. Philipsland: mannen: 69 vrouwen: 34 Tholen: mannen: 635 vrouwen: 263 Het aantal ingeschreven schoolverlaters betrof eind september: Mannen: 6C Vrouwen: 80 Bouwnijverheid Het aantal bouwvakkers daalde met 23. t.w. van 149 op 126. Verschei dene personen konden dus weer aan de slag. Ten opzichte van vorig jaar zijn er nu 18 werklozen meer. De meeste werklozen bevinden zich in deze beroepsgroep. Grondwerken Het aanbod bleef in aantal ongewijzigd. Het ligt niet in de verwachting dat het aanbod in de komende maand verder zal dalen. Verscheidene Thoolse aannemers zullen in de komende maanden personeel dienen te ontslaan. Metaalnijverheid Wegens de geringe vraag zijn de plaatsingsmogelijkheden gering. Het aanbod is ten opzichte van vorig jaar september verdubbeld. Landbouw en aanverwante bedrijven Het seizoen is nog niet ten einde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 17