Raad St.Philipsland: geen ziektekosten samenwonenden Met onderwijs kwam Thoolse gemeenteraad dichter bij b.enw. SGP: b. en w. houden zich niet aan nota verblijfsrecreatie Dag van de sleepvaart M w.Dijkslag(79 wint, Venekamp(17%) verliest barnes cfëèren tyjjSftappei* vjófin Sioaaês Uien 51 ct Donderdag 27 oktober 1983 EENDRACHTBODE 13 Burgemeester: huwelijk uniek, Kornaat: rechtsongelijkheid De meerderheid van de gemeenteraad van St.Philipsland is er niet voor, dat samenwonende ambtenaren dezelfde rechten hebben ten aanzien van de ziekte kostenregeling als hun gehuwde collega's. Die voorgestelde wijziging van de IZA-regeling Zeeland werd met 4(SGP en Gemeentebelang) tegen 2(PVAB en CDA) stemmen verworpen. PVAB-raadslid C. den Braber was verhinderd, zodat de zevende stem ontbrak. Geen drama Democratie Verkiezingen Oneigenlijke subsidie Flippers Bibliotheek Kosten voorzitter af van de Wimpel j j Vogel zich warm kunnen lo- Anna Jacobapolder Duivenhok Voor wat camping "De Striene" betreft vindt de SGP, dat het college al voldoende lankmoedig is geweest. Terwijl door andere campings al duizenden guldens in de afgelopen jaren ter verbetering werden geinvesteerd, gebeurde er in "De Striene" nog vrijwel niets. Voor de SGP is nu de uiterste datum 1 april 1984. Maak er werk van. Verpleeghuis Speciaal voor lang haar! De waterschapsverkiezingen zijn overduidelijk in het voordeel van de zittende hoofdingeland mevr. M. Dijkslag-Jansen uit Tholen uitgevallen. Zij kreeg 79% van de stemmen tegenover dhr. H. Venekamp 17%. De opkomst was belangrijk minder dan zes jaar gele den met 18%(25) in Tholen en 16%(27) in Oud-Vos- semeer. Volmachten Gemiste kans Bibliotheek Brandweercommandant Getalscriterium niet zaligmakend Realiteit voor ogen Boerderijproject blijft onzeker Het Instituut Ziektekostenvoor ziening Ambtenaren(IZA) wilde ook alternatieve samenlevings vormen onder het gezinslidmaat schap laten vallen. Dat biedt de mogelijkheid om de partner met wie de ambtenaar samenleeft zonder gehuwd te zijn, als gezins lid op te nemen. Ér wordt dan geen onderscheid meer gemaakt tussen gehuwden en ongehuwden die, afgezien van de huwelijks band, feitelijk in vergelijkbare omstandigheden verkeren. Deze wijziging zou alleen doorge voerd worden, als meer dan de helft van de Zeeuwse gemeenten voor was, mits deze gemeenten meer dan de helft van het aantal inwoners hebben. Er waren tegelijk ook nog minder ingrijpende (tekst)wijzigingen, zodat b en w voorstelden met de veranderingen accoord te gaan, uitgezonderd artikel 9b over het samenwonen. A.P. Kornaat(PVAB) noemde b en w roomser dan de paus omdat ze een beperking wilden aan brengen ten aanzien van artikel 9b, terwijl de meerderheid van de gemeenten toch tot de wijziging beslist. "Gezien de rechtsonge lijkheid gaat me deze beperking veel te ver, met name ten aanzien van éénouder-gezinnen, waarbij een relatie kan uitgroeien tot een blijvende band", aldus Kornaat. "Je kunt met deze beperking een aantal mensen in 't nauw drijven en dat wil ik niet", zei J. de Ja- ger(CDA) L. den Engelsman(SGP) zei er vast van overtuigd te zijn dat de- wijziging toch doorgaat, maar hij vond datje slecht bezig bent door je daar tevoren al bij neer te leg gen. Burgemeester T.A. Vogel vond dat met Den Engelsman een slecht motief. "Een minderheid moet zich niet bij voorbaat aan een meerderheid conformeren, dan blijft er niets van de demo cratie over. Het is ook niet zo dramatisch dat er mensen in 't nauw gedreven worden. Niemand in Fliplandse gemeentedienst overkomt dat. Deze wijziging gaat me gewoon principieel te ver. Ik blijf vasthouden aan het unieke van het huwelijk, een Goddelijke instelling waar Hij Zijn zegen aan gegeven heeft. Ik blijf bezwaren maken als andere samenlevings vormen gelijk gesteld worden aan het huwelijk. Ten aanzien van de toepassing van de Algemene Bij standswet moeten we de wet voor samenwonenden uitvoeren en daar heb ik ook geen moeite mee. Er zijn een half miljoen alterna tieve samenlevingsvormen in ons land, maar landelijk is de gelijk schakeling nog niet bij wet gere geld en wat ons betreft, gebeurt dat ook bij de IZA-regeling niet", zei de burgemeester. Er ontstond vervolgens een uit voerige discussie over democratie, waarbij er verwarring bleek te be staan over de IZA-statuten voor wijziging van regelingen. Kornaat zei dat de democratie geweld werd aangedaan. Hij noemde de formule ondemocra tisch omdat kleine gemeenten een enorme invloed zouden kunnen uitoefenen. De burgemeester bestreed dat, want niet alleen de meerderheid van de gemeenten moet voor de De Vereniging van Belangstellen den voor de Sleepvaart 'Lekko' organiseert a.s. zaterdag een sleepvaartdag in Hansweert. De Zeeuwse leden van de vereniging organiseren jaarlijks zo'n dag, waarop het bergings- en sleep- vaartgebeuren in Zeeland wordt gepresenteerd. De bijeenkomst wordt om 11.00 uur in zaal Thalia officieel geopend door burge meester Boer van Reimerswaal. Naast dia's en videobeelden op het gebied van sleepvaart en berging, een expositie van sleep bootmodellen, een foto expositie van sleepboten en bergingen op de Westerschelde, een maritieme ruilbeurs en een maritieme shop van Lekko, komen er die dag nog twee zaken aan de orde. Ten eer ste zal het boek "De Westerschel de bij storm en mist" van C. Heij- koop worden gepresenteerd. Dit boek behandelt scheepsrampen, sleepvaart en bergingen die in de periode 1860-1982 in het Wester- scheldegebied voorvielen. Daar naast worden de bezoekers in de gelegenheid gesteld om sleepbo ten en bergingsvaartuigen van de firma L. Polderman te bezichtigen en mogelijk daarmee zelfs een vaartochtje over de Westerschelde te maken. Tot 's avonds vijl uur zijn alle belangstellenden wel kom. wijziging zijn, maar die moeten samen ook nog eens de meerder heid van de Zeeuwse bevolking vormen. "Er is niets ondemocra tisch aan deze beslissing. Demo cratie is de helft plus één", zei de burgemeester. "Het is democratie in optima for ma", vond wethouder L. Wal- pot(SGP). Het voorstel van b en w en de motivering van de burge meester waren uit zijn hart gegre pen. "Elementaire regels van Gods Woord worden overtreden. Men neemt er maar een loopje mee in ons goede vaderland. Over die ontwikkelingen heb ik grote huiveringen. Ik heb ook veel me delijden met ons opkomend ge slacht dat 't allemaal moet door maken. Het doordrenkt de sa menleving zoals gist in deeg. De alternatieve samenlevingsvormen benauwen me persoonlijk in hoge mate,', aldus Walpot. De Jager vond het te vergaan, zijn normen en opvattingen aan ande ren te gaan opleggen. ,'Als er ver kiezingen zijn, moet je je ook zo opstellen. Consequent zijn en al les, over de drempel helpen", zei een verkouden, maar strijdbare Walpot. "Dat slaat nergens op", was de reactie van De Jager. De burgemeester wilde besluiten nemen. Kornaat diende een amendement in om artikel 9b in tegenstelling tot b en w over te nemen, maar dat werd slechts door 1 raadslid gesteund(De Ja ger), terwijl het reglement van or de twee voorschrijft. (Den Braber was afwezig). Kornaat en De Ja ger wilden toen volstaan met de aantekening tegen het b en w- voorstel te zijn, maar Walpot vroeg hoofdelijke stemming. "Ik ben voor duidelijkheid", zei hij. De burgemeester wilde toen eerst het niet overnemen van artikel 9b in stemming brengen en vervol gens de rest van de "wijzigingen. "Waarom zo moeilijk? Dat kan toch in z'n geheel", zei Walpot. "Dan moeten Kornaat en De Ja ger tegenstemmen en dat willen ze niet,', zei de burgemeester. "Dat is nu een vorm van democratie zoals Walpot bezig is,', merkte De Jager op. ,'Ik heb al zo dikwijls tegen voorstellen moeten stemmen ter wijl ik 50% voor was", liet Walpot weten. De burgemeester bracht het b en w-voorstel in stemming: 4 voor, 2 tegen. De overige agendapunten in de korte raadsvergadering waren veelal hamerstukken. Alleen met vier schriftelijke vragen werd de discussie nog wat verlengd. Het batig saldo 1982 van de stich ting Dorpsbelangen(J 4164,80) werd binnen de gemeentebegro ting gereserveerd voor groot on derhoud aan de Wimpel. Er was 96.000 gulden beschikbaar gesteld voor de dorpshuisexploitatie. "Het overschot is enkel maar meegenomen, 't Is jammer dat het niet wat hoger was, dan hadden we mr. Van der Weel(hij bracht rechtskundig advies uit over de Wimpel-affaire) ervan kunnen betalen", zei Den Engelsman. Hij kon zich niet herinneren dat de Wimpel al eens eerder een over schot had. De SG P-fractievoorzitter 'ver diende' nog 435 gulden voor de gemeente, zo bleek uit het ant woord van de burgemeester op zijn schriftelijke vragen over oneigenlijke subsidie voor de Flippers. De gymnastiekvereni ging had de Wimpel onderver huurd aan de stichting Vorming Jonge Volwassenen 'den Singel' uit Bergen op Zoom. Dat was op zich een zaak van het Dorpsbe langen-bestuur, maar verenigin gen krijgen 25% subsidie op zaal- huur, zodat de gemeente er ook mee te maken had. De Flippers huurden de Wimpel voor 600 gulden en kreeg daarvan 25% subsidie, maar de VJV betaalde 1150 gulden huur aan de gymnas tiekvereniging voor de lessen jazzgymnastiek die een docente van den Singel in het dorpshuis gaf. "Dat is toch een ontzettend vreemde, ja rare zaak van het be stuur van de gymnastiekvereni ging. Met deze exploitatie waren de Flippers verkeerd met ge meenschapsgelden bezig. Dankzij de eerlijkheid van de JVJ kwam ik dit op het spoor", zei Den Engels man. Volgens De Jager hadden de Flippers 't niet bewust verkeerd gedaan en ook de burgemeester zei, dat er geen boze opzet in het spel was. "Ze hebben de huur die ze van de VJV ontvingen(kosten voor medegebruik en energie, zeggen ze zelf) in hun subsidie aanvraag genoemd, zodat ze geen gegevens hebben achtergehou den. Het is een goede zaak, dat de gymnastiekvereniging extra acti viteiten ontwikkelt wanneer an dere onderdelen wat teruglopen. De ene vereniging bakt oliebollen, de Flippers trok jazzgymnastiek aan. Ze hebben begrip voor de gevolgen van de onderverhuur, hoe pijnlijk 't ook is. We hebben 't over enkele jaren teruggerekend en de Flippers storten 435 gulden terug in de gemeentekas", aldus de burgemeester. De beantwoor ding van de vragen van Den En gelsman duurde enkele maanden omdat de informatie van de gym nastiekvereniging zo lang uitbleef. De SGP-fractievoorzitter pleitte er via schriftelijke vragen voor, de nieuwe bibliotheek in de Wilhel- minastraat gemakkelijker bereik baar te maken voor bejaarden en invaliden. Nu is dat zeer moeilijk gezien de hoge opstappen. Het gemeentehuis en de Wimpel wer den eerder goed bereikbaar ge maakt. De burgemeester achtte een zeke re voorzichtigheid op z'n plaats. "Het zijn hoge opstappen, maar ik weet niet of er mensen voor weg- 1 J Wethouder A. Kosten legt per j 1 januari zijn voorzitterschap i i van de stichting Dorpsbelan- j gen neer. "Ik heb er gewoon i t geen tijd meer voor", zegt de t wethouder. "Het laatste jaar heb ik zoveel met de Wimpel i i meegemaakt en nu houdt amtelijk secretaris Bram Boon i op met het maken van de no- t j tulen. Hij was als gemeente- J J ambtenaar overdag nog be- i i reikbaar voor dorpshuisza- j J ken, maar er is nu niemand i meer. Een andere ambtenaar i heeft ook geen tijd voor de j j Wimpel en al m'n medebe- i i stuursleden zijn overdag J eveneens aan het werk. Deze i week was de beheerder ziek j i en moest de stichting als J J werkgever een ziekmelding i doorgeven, maar niemand i kon dat overdag tijdens kan- i tooruren doen. Het is een i kwestie van bereikbaarheid", aldus wethouder Kosten J Volgens de statuten moet een i wethouder of de burgemees- i ter voorzitter van Dorpsbe- i langen zijn, zodat Walpot of pen. I blijven. De post herbestratingen is net zo laag als de opstap hoog is, ook in de begroting 1984 en daar van moet zo'n verbetering betaald worden", zei de burgemeester. De Jager vond 't een prijzens waardig voorstel van Den Engels man, maar hij wees hem er wel op. dat de SGP de bibliotheek in de kelder van de Wimpel wilde stop pen in plaats van in de voormalige school. "Je moetje niet blind sta ren op onze eerdere afwijzing, 't Is anders beslist en we willen niet, dat er iemand z'n nek breekt", antwoordde Den Engelsman. De burgemeester prees de grootse opstelling van de SG P-fractie. De PVAB herhaalde twee eerdere verzoeken om het pand Noord- weg 16 af te breken in verband met overlast van Ongedierte en het steeds nijpender wordend par keerprobleem. Een handtekenin genlijst met 26 namen van mevr. M. v. d. Velde-ten Hove tot en met J. Moerland ondersteunde dit derde verzoek. De bewoners had den hiervoor zelf het initiatief ge nomen. De burgemeester verzekerde dat het pand voor 31 december ge sloopt zou zijn, zoals hij ook eer der had toegezegd. De sloopkos- ten zijn al bekend en met een Fli plandse aannemer is reeds over de nieuwe muur gesproken, die na afbraak bij het naastgelegen per ceel gebouwd moet worden. We gens ander werk van de aannemer is dat wat vertraagd, maar Anna Jacobapolder heeft volop be stuurlijke aandacht gezien de wo ningbouw bij de oude school, het trapveldje, enz., aldus de burge meester. Den Engelsman stelde een schrif telijke vraag over het invoeren van een maximum snelheid van 30 km/u per 1 januari 1884. De gehele gemeente komt daarvoor in aanmerking, maar mochten b en w dat bezwaarlijk vinden, dan toch zeker de Langeweg, Gladio- lenstraat en Oostdijk, zei de SGP- fractievoorzitter. "Dat is niet zo simpel, want er kleven vele bezwaren aan. De Eendrachtstraat zou er ook wel voor in aanmerking komen, maar er zijn speciale voorwaarden voor het invoeren van deze lagere maximum snelheid. Met de ver keersdienst van de rijkspolitie uit Middelburg zullen we deze zaak eens bekijken,', antwoordde de burgemeester. Geen bezwaar was er tegen wijzi ging van het bestemmingsplan voor de bouw van een duivenhok bij perceel Oudepolder 16. Den Engelsman wilde wel maximale afmetingen aangeven, zoals voor heen ook bij groentekasjes was gebeurd. Walpot onderstreepte dat, want hij wilde geen rechtson gelijkheid door met twee maten te meten. Bij de groentekasjes ging 't ook om een hobby en die aanvra gers zijn nogal beknot. De burgemeester rekende erop, dat gedeputeerde staten dit wel in de gaten zullen houden. De dui venhokken worden steeds groter in verband met het weduwschap- spel. Omdat de Oudepolder bui ten de bebouwde kom is, kan deze aanvraag worden ingewilligd, al dus de burgemeester. De aanpassing van de elektrische installatie met bijbehorend tim merwerk in het gemeente- huis(kosten 12.319 gulden) was een hamerstuk. Dat gold ook voor de subsidie van 666 gulden voor de zangvereni ging Soli Deo Gloria over dit lo pende jaar. Geen bezwaar was er tegen het krediet in rekening-courant en het maximum bedrag aan kasgeldle ningen van elk 400.000 gulden in 1984. Dit gebeurt bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Kor naat stelde er nog vragen over en gebruikte termen als promesse disconto en opslagrente, maar de burgemeester vond, dat hij 't in gewikkelder maakte dan het was: ,t is een simpel gevalletje, dat elk jaar aan de orde komt. Wijziging van de gemeentegaran tie voor de woninbouwlening van D. Jansen aan de Voorstraat en J.P. Wesdorp aan de Achterstraat was ook een hamerstuk. Het eer ste betrof het oversluiten van een hypotheek, de tweede zaak een naamswijziging van de bank: NMB in plaats van NMS. De burgemeester kondigde aan, dat hij met een voorstel komt om die kleine veranderingen aan b en w over te laten, zodat er snel gewerkt kan worden. Anders benadeel je soms inwoners wanneer ze een maand op de raadsvergadering moeten wachten. De Intergemeentelijke Sociale Dienst vergde een hogere bijdrage van de aangesloten gemeenten: over 1982 van St. Philipsland 36,86 voor algemeen beheer. Het pand aan de Oude Haven in Zierikzee is verbouwd en er komt ook een computer. Op vragen van De Jager zei wethouder A. Kos ten. dat het personeelsbestand ge handhaafd blijft. Er is dankzij de computer meer tijd voor nazorg beschikbaar. De burgemeester plaatste een vraagteken of het personeelsbe stand door de computer niet meer zou toenemen. Aan de andere kant was hij ervan overtuigd, dat je niet buiten moderne hulpmid delen als een computer kunt. Ook daarmee ben je er nog niet, zo liet de burgemeester weten, want de vorige raadsvergadering had de bandrecorder de discussie niet geregistreerd, zodat de notu len uit de losse hand gemaakt moesten worden. Op een enkele opmerking van De Jager na bleek dat goed gelukt te zijn. Er was door de begrotingsbrief van burgemeester en wethouders over het onderwijsbeleid nogal wat bezorgdheid ontstaan, met name bij de con fessionele fracties. Nieuwe getalscriteria van de rijksoverheid zouden wel eens tot een fusie kunnen verplichten. Raadsleden kregen als het ware het gevoel, dat het college ook in die richting wilde werken. In de schriftelijke beantwoording door b. en w. was al veel meer duidelijk geworden. Het college benadrukte ten eerste dat de Grondwetherziening al vrijheid van onderwijs waarborgt, maar dat dit evenzeer voor het college een onaantastbaar goed is. Er worden evenwel ook eisen van deugdelijkheid gesteld, waaraan moet worden voldaan om uit de openbare kas te worden bekos tigd. Die voorwaarden kunnen weliswaar nimmer de richting van het onderwijs beperken, maar door optrekken van getalscriteria kunnen die scholen wel met kou de sanering worden bedreigd. Daarom dient er alles aan te wor den gedaan om het voortgezet onderwijs op Tholen te houden. Er is in deze regio ruimte voor een openbare en chr. V.Ba.O. Wil men echter meedoen aan een ex periment Voorbereidend Basis Onderwijs, dan zijn fusies een "moeten" stelt het college. Nu zijn er op Tholen vier scholen voor voortgezet onderwijs, maar in de toekomst niet meer dan twee voor VBaO. Dan dus is fusering de enige oplossing. Zo'n besluit eist veel overleg. Er hebben trouwens al veel besprekingen plaatsgevon den, maar het voor en tegen kan ook nauwelijks genoeg worden afgewogen. Als echter de RPF/GPV meent dat we met "prestige zaken" de principiële onderwijsvrijheid bedoelen, is dat onjuist, schrijft het college in de beantwoording van de raadsvra gen. Het college heeft het volste vertrouwen dat de besturen hun verantwoordelijkheid op de juiste wijze zullen dragen ten opzichte van zichzelf en de gehele bevol- Th. Aarnoudse verklaarde zich tegen uitbreiding van de dagre creatie en vond dat het college zich niet houdt aan de nota ver blijfsrecreatie, want waar vindt men daarin een voorziening met alweer-accommodatie? Het biedt de mogelijkheid tot uitbreiden en dat komt weer niet overeen met wat in de nota staat aangegeven als het bewaren van de rust. Aar noudse zei niet te hebben gezegd, dat Tholen nu al wordt overspoeld met toeristen, maar slechts ge waarschuwd te hebben voor het voorbeeld van Walcheren en Schouwen. Zo zou het ook kun nen worden en dat dienen we te voorkomen, zoals de nota ver blijfsrecreatie ook aangeeft, aldus Aarnoudse. Voor wat "De Strie ne" betreft stelde de raadsvoor zitter zich niet aan een datum te willen vastpinnen. Er is wel 1 april genoemd en dat kan als er pro vinciale medewerking bij komt, maar de raad kan er wel van overtuigd zijn, dat ook het college "De Striene" nu wel een keer echt verbeterd wil zien. VVD raadslid J.L. van Gorsel he rinnerde nog even aan het veel belovend initiatief, waarmee het college was gestart onder het motto "maak er werk van". Doel was een aantal jongeren aan het werk te helpen. Daartoe werd een post van 50.000,— op de begro ting gezet en zonodig kan er nog eens 2 ton uit de reserve 1983 voor worden gehaald. Van Gorsel be treurde het, dat met het oog op een daaromtrent komende rijks nota het gemeentelijk beleid werd doorkruisd. In dit opzicht zei de PvdA woord voerder J. de Bres, dat bij het in vullen van deeltijdbanen niet al leen maar gaat om de witte boord ambtenaar, maar evengoed kan worden toegepast voor de mensen in de buitendienst. De Bres constateerde vervolgens dat een rampenplan er op papier uitstekend uitziet, maar dat de praktische hulpmaterialen voor alsnog zeer beperkt zijn. Hij zag voor een snelle totstand koming van het verpleegtehuis in Tholen in het licht van de econo mische omstandigheden geringe mogelijkheden, maar zou toch willen weten hoe het er bij staat. De raadsvoorzitter erkende, dat in het kader van bezuinigingen Door massage-stoomkuur uw haar in betere mi- conditietJi"" Tel. 01640-33317 B.o.Z., Boutershemstr. 51, nabij stoplichten Westersingel Advertentie I.M. "Het karakter van het waterschap leent zich blijkbaar niet voor massale betrokkenheid", zegt griffier J.D. de Korte. "We heb ben ook maar vier taken en poli tiek is er geen eer aan te behalen. De opkomst is gewoon tegenge vallen, hoewel er nogal wat pu bliciteit is geweest en mevr. Dijk- slag er ook persoonlijk veel werk van heeft gemaakt. Samen met sympathisanten is ze op pad ge weest. Niettemin een lagere op komst dan zes jaar geitden. Al leen als er 3 a 4 alom bekende kandidaten zijn, kunnen water schapsverkiezingen meer gaan leven, maar dat zie ik de eerste 10-20 jaar niet gebeuren. Deze stemming kost aan drukwerk, porto, zaalhuur en maaltijden voor leden van de stembureaus 4 a 5000 gulden en dat is eigenlijk zonde van het geld voor zo weinig mensen, 't Is de democratie, maar voor 70-80% van de stemgerech tigden zou 't meer de moeite zijn", aldus griffier De Korte. In Tholen waren er 54 volmach ten, wat op een totaal van 372 uit gebrachte stemmen behoorlijk veel was. Woensdag 19 oktober viel ook in de herfstvakantie. Mevr. Dijkslag kreeg 305 stem men, dhr. Venekamp 65 en mevr. J.E.M. Heydra-van Thienen uit Oud-Vossemeer, die tweede op de lijst Dijkslag stond, 2 stemmen. Totaal kwamen er maar 372 van de 2020 stemgerechtigden naar de Gasthuiskapel. In Oud-Vossemeer was 't nog slechter met 122 van de 742. Mevr. Dijkslag kreeg 87 stemmen, dhr. Venekamp 20, mevr. Heydra 14 en 1 stem was er van onwaarde. Totaal vergaarde mevr. Dijkslag 392 stemmen, dhr. Venekamp 85 en mevr. Heydra 16. In huize Dijkslag was er na de uitslag een feestelijke stemming. Van diverse kanten werd ze gefeliciteerd met haar herverkiezing voor zes jaar. Verliezer Venekamp was niet erg aangeslagen door de uitslag. "Ik probeer nu van buitenaf de be langen van natuur en milieu te dienen, nu het van binnen uit niet kan", zegt hij. De lage opkomst schrijft Venekamp toe aan de ge ringe interesse van de Thoolse bevolking. "De inwoners zien het belang van het Waterschap niet in, maar bewust heb ik de achter ban van de PvdA niet gemobili seerd. Ik was kandidaat vanuit het oogpunt van natuur en milieu". Venekamp spreekt van gemiste kansen om meer met het Water schap naar buiten te treden. "Dijkgraaf Hage en Griffier de Korte hebben aangekondigd dat ze er per 1 januari meer aan voorlichting gaan doen, maar dat had men bij deze gelegenheid moeten aanpakken. Die openheid mis ik een beetje. Er is ook een andere vorm voor het stembiljet nodig, want nu leek de opfoe- pingskaart wel een aanslagbiljet, dat sommigen ook maar opzij hebben gelegd", aldus Vene kamp. allerlei toezeggingen in herover weging worden genomen. Dat gold ook voor het Thoolse ver pleeghuis. Het advies orgaan van het college van ziekenhuizen bracht een voor Tholen vernieti gend advies uit. Op basis van de algemene normen moest Tholen worden geschrapt. Met het A.B.G. gebeurde hetzelfde. Het bestuur van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland liet het daar bij niet zitten en uiteraard stonden b. en w. daar volledig achter. Er is gevraagd dit niet te laten stuiten op de blote cijfers, maar het be grensde gebied en de omstandig heden te laten domineren. Er is dan ook nog enig vertrouwen, dat het nog goed komt met het expe rimentele Deens model. P.v.d.A.- er mevrouw N.M.J. Boissevain- van Riet herinnerde nog aan de sterfte van de eenden in de Thoolse Veste en of b. en w. be reid waren watermonsters te ne men. Dat bleek niet de bedoeling te zijn en hoewel de raadsvoorzit ter er zelf niet op uit zou zijn om die beestjes te doden, wees hij er toch op, dat de eenden-uitbrei ding ook problemen oproept in de omgeving. Nu is er als het ware weer een natuurlijk evenwicht ge bracht. Niettemin zou mevr. Boissevain liever hebben, dat er wat meer op dat milieu werd gelet door onder meer waterbemonste ring. W.C. van Kempen betreurde dat het kamperen bij de boer door b. en w. op een zeer laag pitje is ge plaatst. Verder meende de CDA woord voerder dat er een heroverweging gewenst is voor het bibliotheek werk. Voor wethouder J. Versluijs bleek het niet eenvoudig, hoe hieraan gestalte te geven. Het rijk heeft er al behoorlijk ingehakt, terwijl de gemeente het budget nog handhaafde. Er is al een ge sprek met het bibliotheekbestuur geweest. Maar er is ook gereser veerd voor 2 nieuwe bibliotheek gebouwen in resp. Sint Annaland (oude dorpshuis) en in Tholen (Dalemsestraat). De exploitatie daarvan gaat uiteraard behoorlijk op het budget drukken met daar naast ook nog een rijkskorting op de salarissen. Het mag niet alles opgaan in luxueuze gebouwen, zodat er voor boekenaanbod en personeel niets of te weinig over blijft. Men'zal ook wat afhankelijk zijn van een personeelsherstruc- turering, aldus Versluijs. Op een vraag waarom bij de nieuwe brandweercommandant was gekozen voor de ambtenaar, die dan als zodanig eenling is bij de vrijwillige brandweerkorpsen, antwoordde de burgemeester, dat een van de motieven was, dat hij boven de korpsen staat en bij ad visering over brandpreventie een onafhankelijke opstelling heeft. Bovendien is het een bouw-des- kundige en dat is bij de brandweer een belangrijke zaak. king. Ook bij het streven naar op timale onderwijsvoorzieningen zal de geaardheid man de bevol king een maatgevende factor zijn voor de vorm waarin aan de voorzieningen gestalte wordt ge geven. Zou er echter geen over eenstemming komen, dan vreest het college verlies van onderwijs mogelijkheden op Tholen. Bij deelname aan VBaO is er geen weg terug, aldus b. en w. in hun beantwoording. Voor P. van Belzen was de beant woording van het college wel ver helderend, maar hij wees er op, dat het getalscriterium niet alleen zaligmakend is. Er zal weldegelijk rekening worden gehouden met kleine scholen in de regio. Het alle scholen onder èfn noemer willen brengen is geen prestige, maar een principe kwestie. Dat kan niet worden afgedaan met gezond chauvinisme, waarover door het college ook wordt gesproken. Bij J.v.d. Heuvel was het ant woord van b. en w. vooral positief overgekomen als het stelt, dat fu sie tussen de L.H.N.O. en het L.T.O. wel te realiseren zal zijn, zoals b. en w. even snel aan toe voegden, dat dit voor beide MA- VO-scholen als volstrekt onmoge lijk moet worden gezien. Daarom zag ook de heer Van de Heuvel hiervoor geen panklare oplossing. Niettemin hoopte hij dat de be sturen elkaar toch in een overleg sfeer zouden weten te vinden. J. de Bres vond het te beperkt, wan neer b. en w. opmerken, dat men ten aanzien van het funderend ohderwijs alleen maar met verle nen van ontslag van doen had. Hij constateerde dat het onderwijs al le fracties bijzonder ter harte gaat. Voor welke kant ook zal worden gekozen, het is goed om een prognose te maken van het aantal leerlingen voor het voortgezet on derwijs, zoals het ook straks nodig zal zijn om een standpunt te be palen. Er zijn nu nog faciliteiten van het rijk, maar zorg dan ook de boot niet te missen, waarschuwde de PvdA voorman. Ook M. Dijke ging wat dieper in op de typering van het college "gezond chauvinisme". Hij bena drukte, dat het bij het chr. onder wijs gaat om een onderricht op grond van Gods Woord en was het weer wel eens het college dat de onderwijsvrijheid een onaan tastbaar goed is. W.C. van Kempen was van oor deel, dat het door de gemeente toegeven op de onderwijskosten niet kan blijven doorgaan. Hij was het college dankbaar voor de dui delijke toelichting op het onder- wijs-hoofdstuk, zoals trouwens meerdere fracties (Van Damme- Van Belzen-de Bres) ingenomen waren met de uitgebreide schrif telijke beantwoording van b. en w„ waarvan de formulering wel dadig (Van Belzen) aandoet. Van Kempen erkende niettemin, dat men zit met de eisen van deugdelijkheid, waarbij men zich als raad zowel voor het openbaar als chr. voortgezet onderwijs dient in te zetten. Men zal ook dienen te zoekea naar de mogelijkheid van toenadering van beide categoriën, gezien vanuit de grote verant woordelijkheid om dat onderwijs te behouden. In zijn beantwoording zei wet houder J. Versluijs volledig te beamen, dat de raad geen voor keur voor dit of dat onderwijs moet geven en dat de onderwijs vrijheid ook bij het college geen enkele discussie oproept. Maar het kan zijn dat een keuze ge maakt zal moeten worden tussen zijn of niet meer zijn. Het voort gezet onderwijs is de laatste tijd een veel besproken zaak. Het is van het college nimmer de be doeling geweest om de vrijheid van onderwijs geweld aan te doen, zo onderstreept de wethouder nog eens het standpunt van het dage lijks bestuur. Integendeel, de geaardheid van Tholen brengt bijzonder voortgezet onderwijs met zich mee en zal ook in de toekomst gerechtvaardigd zijn. Zaak is daarom dat alle voorstan ders van bijzonder onderwijs el kaar weten te vinden om het ge talscriterium te halen. Er is ge sproken over een 1 of 2 sporen beleid, maar b-, en w. hebben niet de bedoeling het geheel onder één bestuur te brengen. Wel zullen fusies nodig zijn. Als de heer Dij ke stelt dat getalscriteria niet za ligmakend zijn en daarbij een ge deputeerde citeert, wil het college zich daarbij graag aansluiten, maar ook g.s. kunnen er niet om heen, dat er met getallen gewerkt moet worden. We dienen bij el kaar te gaari staan om het voort gezet onderwijs op Tholen te be houden in vormen, die voor de bevolking acceptabel zijn. opdat ouders het zo min mogelijk over de brug moeten zoeken. Hij was evenals de VVD fractie op de hoogte van de in oprichting zijnde school voor beroepsonder wijs in Krabbendijke, maar meende dat de zuigkracht daar van beperkt zal zijn. Als het huidig beroepsonderwijs op Tholen kan worden uitgebreid J. Versluijs CDA Scherpenisse met Individueel Technisch On derwijs (ITO) en met Kort Mid delbaar Beroeps Onderwijs (KMBO) zal dat de aantrekkings kracht vergroten. Het is overigens al geruime tijd dat hieraan wordt gedokterd. De heer Versluijs wees raadslid De Bres er nog op, dat er in de vorige begroting onderwijs ten aanzien van het funderend onderricht geen benoemingsbeleid meer kon worden verwacht, zodat men op het ontslagbeleid was ingesteld. Een prognose van leerlingen voortgezet onderwijs is uiteraard wel mogelijk. De heer Versluijs had ook iets vernomen over een proefproject voortgezet onderwijs in Zeeland. Landelijk wordt een terugloop van 30% genoemd, maar voor Tholen en Sint Phi lipsland wordt geen groter terug loop dan 12 13 procent ver wacht: Als er scholen in Goes en Krabbendijke worden gesticht heeft dat gevolgen voor Tholen en Sint Philipsland, maar die ont wikkeling is nog niet meegeno men. De heer Versluijs vond tenslotte dat met spoed een toekomstig be leid voor het voortgezet onderwijs bekend zal moeten zijn. Daartoe zal het college met de besturen moeten gaan praten en daarin ook de raadsfracties betrekken. In de slotronde zei de heer Van Belzen wat optimistischer te kun nen aankijken tegen een proef project en waarschuwde voor zichtig te zijn met een 2 sporen beleid. Als getalscriterium voor een nieuwe school voortgezet on derwijs worden 300 leerlingen ge noemd tegenover thans 200. Wethouder Versluijs beklem toonde nog eens niets te willen afdoen aan een plaats voor 2 VBAO's op Tholen. Dan moeten de vormen van chr. onderwijs el kaar echter wel weten te vinden. Het verhogen van de criteria door het rijk roept toch wel vraagtekens op. We zouden inderdaad, zoals ook De Bres heeft gesteld, dit be grotingsjaar tot een oplossing moeten komen. Misschien groeien naar meer brugklas-samenwer- king. De befeidheid tot die sa menwerking zou groter moeten worden, dus kiezen voor een éfn- sporig beleid zonder op Tholen wat kapot te maken. Daartoe zal veel overleg nodig zijn. Samen zullen we toch wat moeten inle veren, meende wethouder Ver sluijs, waarmee dan de oriderwij- sparagraaf in vrede werd afgeslo ten. Het ministerie van sociale zaken heeft tot 1 januari nog de kans ge geven om het boerderijproject voor gehandicapten bij Scherpe nisse op te zetten, maar bij de aankoop en de exploitatie zijn er nog steeds vraagtekens. Wethouder Van Schetsen zei dat maandagmiddag op vragen van de Thoolse gemeenteraad. Raadslid Van Belzen wilde graag de helpende hand bieden gezien de minder optimistische berich ten. "We doen alles om stimulerend op te treden", zei de wethouder. Het aantal plaatsen is al terugge bracht van 15 naar 11, maar in de beginperiode worden er nog aan zienlijke kosten geraamd die overbrugd moeten worden. Het hangt daarbij van de initiatiefne mer, de stichting OVEM, af, of het project van de grond komt. De wethouder zegde De Bres toe, in december de laatste stand van za ken te zullen melden. Ten aanzien van het personeels beleid bleef De Bres b en w star heid verwijten omdat ze weiger den een beleidsnota te maken. Dijke onderstreepte nog eens de SG P-voorkeur voor kostwinners en jeugdigen in plaats van ge huwde vrouwen vanwie de man een volwaardige baan heeft. Wethouder Van Schetsen ant woordde de PvdA. dat iedere va cature op de gemeentesecretarie en bij gemeentewerken nauwkeu rig wordt bekeken of er een deel tijdbaan mogelijk is, maar de kansen zijn ontzettend klein. Op financieel gebied maakte de SG P bezwaar tegen verhoging van de reserve voor kunstvoorwerpen. ,'Met de 86.000 gulden die in de reservepot zit, wordt weinig of niets gedaan. Daar hoeft niets bij, 't is voldoende", zei Aarnoudse. De burgemeester wilde in de toe komst de reservering wel hero- t verwegen, maar voor 1984 nog niet. Veiling Sint Annaland dinsdag 25 oktober(donderdag 20 oktober). Uien maat 40 op kl. 2nl 51,50(49,90-50), uien maat 35-40 kl 2nl 36.30(33,60-34.90), aanvoer 80 ton(52 ton). Doré 83, Lekkerlander 40, Bintje 28-41. Irene 65-74. aanvoer 104 ton.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 13