Zolder inScherpenisse uitgebrand B en W leggen gratis storten op Tuttelhoekje aan banden 'Geef mij maar een meter bier' Regionale Omroep Zeeland S.G.P. tegen Donderdag 27 oktober 1983 EENDRACHTBODE 11 Honderdduizend gulden subsidie heeft de Thoolse gemeenteraad ervan weerhouden, reconstructie van de Haven in St.Maartensdijk uit te stellen, maar men bleef ongelukkig over de presentatie van dit werk door b en w. Welzijnsraad meer op praktische toer Aanbestedingen Slagboom met muntwerper 2 gulden per storting? Op één of andere manier zal er toch aan het gratis storten van afval op het Tuttelhoekje een einde komen. De gehele Thoolse gemeenteraad is er niet geluk kig mee, dat 16 van het huisvuil met personenauto,s zonder te betalen op de stortplaats bij Scherpenisse kan worden gebracht, terwijl andere inwoners 26 gulden uitgeven voor een pak van 20 vuilniszakken. Wethouder P. van Schetsen zei maandagmiddag begrip te hebben voor die op merkingen over gratis storten. Hij zegde toe, dat b en w er in overleg met de raad op terugkomen. Aanpak alcoholprobleem bij oud en jong Kinderspel iP^' SGP veel zondag-bezwaren. Een meter Sneu De haven in St. Maartensdijk met links de weegbrug en op de achtergrond de winkel van woninginrichting van Houte en keu kencentrum Potter. Het plein biedt dagelijks parkeergelegenheid aan veel gemeente-ambtenaren. Volgens b en w is 't aan recon structie toe en het rijk geeft 100.000 gulden subsidie uit de pot 'Aanpassing woonomgeving'. Wethouder Van Schetsen zegde toe, begin volgend jaar in de commissie financiën de urgentie, mogelijk- en onmogelijkheden van kapitaalwerken voor 1985 en 1986 te zullen bespreken. Hij wees ook op de ton subsidie voor de Haven St.Maartensdijk en met zo'n bedrag wilde Van Kempen wel accoord gaan met dit project. Toch maakte hij bezwaar tegen de procedure en de CDA-fractie- voorzitter verwonderde zich ero ver, dat dit w^rk nu op de begro ting stond. Het gehele college kwam toen echter in stelling om hem erop te wijzen, dat 't al langer het geval was. Wethouder Koopman bracht naar voren, dat de Bosstraat in Tholen nog niet aangepakt kan worden omdat de kleuterschool er nog staat. (Als de nieuwbouw bij de Regenboog klaar is, kan het hou ten gebouw van juffrouw Jo weg) Voör riolering komt er echter niet zo gemakkelijk subsidie los. De burgemeester benadrukte, dat het in St.Maartensdijk om een subsidie voor de woonomgeving ging en die krijgt de gemeente niet voor de Bosstraat. "Met een klein bedrag aan eigen geld kan er met reconstructie van de Haven veel werkgelegenheid geboden wor den. We zouden toch wel zot we zen, als we dit niet zouden doen", aldus de Thoolse raadsvoorzitter. Het CDA wilde de reconstructie opschorten tot 1985 om de 1% OGB-stijging te kunnen vermij den. De PvdA plaatste een groot vraagteken bij dit plan en wilde de commissie openbare werken se rieus laten bekijken of drie ton voor het parkeerterrein moest worden uitgegeven. Ook de VVD had twijfels of bij een nieuwe re constructie nut en offer(265.000) met elkaar in overeenstemming zijn. Nog niet zolang geleden on derging het Smerdiekse haven plein een kleine reconstructie. Maandagmiddag zei Van Dam me, dat de parkeerplaatsen best zo konden blijven. Hij vroeg zich af, of er geen betere projecten voor subsidie waren aan te melden. De Bres wees erop, dat het erg moeilijk was om nee te zeggen nu de subsidie-aanvraag voor 40 hui zen a 2500 gulden was ingediend. "Tevoren was overleg nodig ge weest in de commissie openbare werken. Dan hadden we andere objecten kunnen kiezen. De raad moet meer bij planning van kapi taalwerken betrokken worden. Met een zekere starheid hebben b en w nee gezegd tegen mijn ver zoek voor een meerjarenplan ning", zei de PvdA-fractievoorzit- ter. Aarnoudse achtte de Bosstraat in Tholen urgenter dan de Haven te St.Maartensdijk en Van Kempen vroeg, of er geen andere werken dan de Haven nodig waren. De fractie van RPF/GPV had bij de schriftelijke begrotingsbehan deling van de Thoolse raad ge vraagd om een evaluatie van alle subsidies, dat wil zeggen ze te be kijken op noodzaak en effect. Dat willen b en w dan oo k wel, met name ook die betrekking hebben op landelijke instellingen. Het zou wel kunnen leiden tot ombuigin gen. Door de PvdA, de VVD en het CDA was gevraagd het functio neren van de welzijnsraad en de daaraan verbonden werkgroepen ook eens nader te bekijken. Het college blijkt er ook wat moeite mee te hebben. De werkgroepen verdedigen eigen belangen, zodat de discussies in de welzijnsraad daartoe ook veelal beperkt blij ven. De werkelijke advisering lijdt daaronder. Misschien dat afzon derlijke commissies toch beter functioneren. Het VVD raadslid J.L. van Gorsel benadrukte maandagmiddag, dat hij niet had gepleit voor opheffing, maar wel voor een meer praktische werk wijze. De bezuinigingen vanuit Den Haag zullen zeker meespe len. Zijn collega Van de Heuvel had ook al aangevoerd, dat de werkgroepen van de welzijnsraad verdedigers zijn van de eigen be langen en meende dat afzonder lijke commissies tot een betere advisering zou kunnen leiden. Het aan alle kanten eens opnieuw be kijken, wilde er eveneens in bij de PvdA-fractie, zoals dat door De Bres werd verwoord. Hij hoopte dat de raad er spoedig iets van zou horen. Wethouder J. Versluijs wilde de welzijnsraad in zijn functioneren ook wel evolueren, hetgeen trouwens al aan de raad was toegezegd. Het college was met de huidige gang van zaken ook niet zo gelukkig. In dat op zicht zat men met de raad op de zelfde golflengte. De Bres verweet b en w een zekere starheid ten aanzien van zijn ver zoek om duidelijke regels over de aanbestedingen openbaar te ma ken. "Bij de burgers bestaat nu de indruk van de aannemers doen maar en de gemeente laat maar.,' Wethouder Koopman vond het college helemaal niet star. want in de commissie openbare werken is het systeem van aanbestedingen meermalen besproken. "Ook bij provincie en rijk geeft 't proble men. Tegen rekenvergoedingen hebben we geen bezwaar, dat is 't punt niet. De Thoolse werkgele genheid is belangrijk, maar ze moeten er geen misbruik van ma ken. We blijven nauwlettend vol gen of we met de aanbestedingen steeds op de goede weg zijn en of we aan Thoolse aannemers voor rang blijven geven, maar b en w dienen ook te zorgen, dat er con currentie blijft", zei Koopman. Aarnoudse bleef bezwaar maken tegen de inritblokken bij trottoirs. "De meeste burgers hebben er geen moeite mee. We zitten ook met smalle trottoirs", zei Koop man. De Bres meende, dat oude ren en invaliden er wel degelijk problemen mee hebben en ook Van Damme wist ervan. Koop man bleef bij z'n standpunt, waarna Aarnoudse aanbood om de inritblokken zelf eens te gaan opmeten. Volgens hem moesten b en w een andere leverancier kie zen. Mevr. Boissevain bepleitte nog maals een kap- en beplantings plan voor de gehele gemeente om geen kaal eiland Tholen te heb ben. Ze wilde bemonstering van het water in de Veste en regels voor iedereen voor het betreden van natuurgebieden. Volgens haar vernielen natuurminnende leken meer dan vandalen. Wethouder Koopman wilde een volledig kaal landschap zeker voorkomen, maar het probleem is, dat de bomen op Tholen wel te gelijk geplant zijn. Hij zegde toe er in de commissie openbare werken op te zullen terugkomen. Met be monstering van waterlopen was de wethouder zeer voorzichtig. Hij liet het CDA weten, dat het uitbesteden van plantsoenwerk 18% BTW en risicovergoeding meer kost, zodat het altijd voor deliger is om het in eigen beheer te doen. De Bres merkte op, dat er uit het fonds werkgelegenheid geen geld gebruikt moest worden om de on derhoudskosten van de groen voorzieningen te beperken, zoals met het werklozenpróject de be doeling was. De Initiatiefgroep Omroep Zee land heeft in een brief aan de Vaste Tweede Kamercommissie voor Welzijn en Cultuur enkele kanttekeningen geplaatst bij de onlangs uitgebrachte Medianota. Tevens onderschrijft ze de op merkingen van de IN1-ROOS (organisatie van regionale omroe pen in oprichting). De Initiatief groep vindt dat Zeeland gezien de moeilijke verbindingen en onder linge communicatie de meest ge schikte provincie is om te komen tot een regionale omroep. Een door twee zeearmen in drieën ge deelde provincie, waarbij de snel ste verbinding van Tholen/St. Philipsland naar de rest van Zee land via Noord-Brabant voert. Met veel moeite en kosten zorgen veren, bruggen, en dammen voor het dichter bij elkaar brengen van de verschillende delen van Zee land. Radio doet dat snel. moei teloos en voor betrekkelijk lage kosten, aldus de Initiatiefgroep. De aanvraag om een zendmachti ging (al in 1972!) voor een regio nale omroep werd echter steeds afgewimpeld. Daarbij werd ver wezen naar in voorbereiding zijn de en te behandelen nota's. Evenals 1NI-ROOS is de Initia tiefgroep tegen het door de mi nister voorgestelde financierings systeem. Beiden pleiten voor een uniforme en landelijke yerhoging van de omroepbijdrage, in plaats van provinciale opslagen op de omroepbijdrage. Voor een dun bevolkte provincie als Zeeland zou dat een maximale opslag van 10,— per jaar gaan betekenen, terwijl men daarnaast afhankelijk blijft van een eventueel door de minister te verstrekken aanvul lende rijksbijdrage. Naast onge lijkheid ten opzichte van andere dichtbevolkte provincies zou het tevens onredelijk zijn omdat de Zeeuwen al vele jaren hebben meebetaald aan regionale omroe pen elders in het land. Na het spelen met vuur door kin deren is zaterdagmorgen de zolder van de hoekwoning van de fam. Kraav aan het Anna van Buuren- plein in Scherpenisse uitgebrand. De moeder kon zich met haar drie kinderen nog via de trap in veilig heid stellen, maar vader Kraay redde zich via het dakraam en ging over het dak naar de buren, waar hij ook via een dakraam binnenk wam. Hij moest zich onder dok tersbehandeling stellen gezien de verwondingen aan zijn schouder, gezicht en vingers. Om 8.18 uur zaterdagmorgen, toen vele mensen nog op bed la gen, werd de brandweer in St. Maartensdijk en St. Annaland via 0011 gealarmeerd. Bij branden in een dorp zonder eigen brandweer worden steeds twee korpsen ge waarschuwd. Er kwam rook van de zolderverdieping, maar tijdens het aanrijden kreeg de Smerdiek se brandweer het sein 'uitslaande brand' door. Bij aankomst bleek het gelukkig mee te vallen. Bevel voerder R.J. Weggemans stuurde twee man met persluchtmaskers en een hogedrukspuit naar de zolder en met hoogstens 150 liter water was het vuur bedwongen. De nazorg vergde nog wel ander half uur, want de zolder was ge weldig heet en het dak bleef ro ken. De schade is dan ook aan zienlijk en de gehele kap zal ver nieuwd moeten worden. Op de eerste verdieping en de begane grond was er geen (water)schade. De kerktoren in St. Annaland staat al twee en een halve maand in de steigers, maar vrijdagmid dag werd er een stap vooruit ge daan, toen Gatze de Moed uit Stavenisse het haantje op de toren plaatste. De inwoners kunnen tenminste nu weer zien hoe de wind waait en de klok luidt en slaat ook weer zoals vanouds. Dhr. de Moed, werkzaam bij ge meentewerken Tholen, had eer der al houtwerk vervangen. Schil der Moerland uit Oud-Vossemeer moet nu nog voor een verfje zor gen, voordat de steigers weer af gebroken kunnen worden. Torens vormen dankbare herkennings punten, maar in onderhoud ver gen ze veel. Op de gemeentebe groting 1983 staat voor de St. An- nalandse toren 33.500 gulden, waarvan 20 mille buitenschilder werk, 5000 gulden reparatie hou- trot in Koepel, 5000 gulden be timmering trapportaal en 3500 gulden vernieuwen zinken gootjes en koepelvloer. Voor de toren in St. Maartensdijk was 43.000 gul den uitgetrokken: 25 mille bui tenschilderwerk, 8000 gulden voegwerk, 7000 gulden vernieu wen loodbekleding in Koepel met ophalen domperrek en 3000 gul den voor de gedeeltelijke ver nieuwing van de elektrische in stallatie. Aangezien schildersbe drijf Hage tijdens het werk op-di verse plaatsen houtrot ontdekte, zal dit eerst hersteld moeten wor den. Het verfje moet daarom tot volgend jaar wachten, waarvan b en w de financiële gevolgen nog niet kunnen overzien. Voor de toren Oud-Vossemeer staat-4750 gulden in de begroting 1983: 1000 gulden metselwerkre paratie en 750 gulden vernieuwen goten. Daarnaast stond er voor dit jaar nog 14.500 gulden op de be groting voor algemeen onderhoud aan de Thoolse torens. Ook voor volgend jaar staat er weer heel wat op het programma: Buitenschil derwerk Oud-Vossemeer 7500 gulden en Scherpenisse 15.000 gulden. Vervangen beugels blik sembeveiligingsinstallatie Tholen 1500, Verankering wijzerplaten ontroesten en behandeling 4000, Schilderwerk, Galmborden Poortvliet 500, Balken behande len tegen schimmel 500, Ventilatie lichtspleten 100 en ontroesten en behandelen staalwerk kruisspits in Poortvliet 150 gulden. Daar naast is er nog 15.240 gulden ge raamd voor algemeen onderhoud, elektra en machine/vervoerskos ten voor torens op Tholen. Alle fractfes namen geen genoe gen met het antwoord van b en w op hun algemene beschouwingen over de reinigingsdienst. "De profijtheffing via de prijs van de vuilniszak is destijds gekozen om- datje de reinigingsdienst niet kunt opdoeken, maar werkt dat sys teem nog als deel van de inwo ners voor de opbrengst moet zor gen? Is dat rechtvaardig?", zo vroeg P. van Belzen(RPF/GPV) zich af. Hij rekende voor, dat 100 vuilniszakken meer hoogstens wat arbeidstijd kost voor de reini gingsdienst, maar het materiaal is P. van Schetsen PvdA St. Annaland er. Hij stelde voor, een vaste, lage heffing in te voeren met daaraan gekoppeld de prijs van een vuil niszak. Tijdens de 5 uren durende begro tingsbehandeling door de voltalli ge Thoolse raad was het weliswaar de grootste hap. maar toch kwa men ook nogal wat andere zaken aan de orde, zoals de alcoholpro- blematiek en geluidsoverlast. Het RPF/GPV raadslid P. ,van Belzen, die als kleinste fractie het eerst aan het woord mocht komen, kon het met het antwoord van b en w eens zijn. dat een volledige controle op de drank- en horeca- wet, dus ook op alcoholgebruik door jongeren, vrijwel ondoen baar is. Toch zou er steeksgewijze proef gecontroleerd kunnen wor den, vond Van Belzen. Hij was voorts benieuwd naar reacties van de hervormde kerk. waarmee De woningwetwoning is eigen dom van de stichting Beter Wo nen, waarvan voorzitter L.A.M. Elenbaas ook van de brand getui ge was met raadslid M. Dijke. Volgens de voorzitter was er en kele jaren geleden in dezelfde woning ook al brand. I De hoekwoning links) van de fam. Kraay aan het A nna van Buurenplein in Scherpenissewaarvan de zolder uitbrandde. De brandweer van St. Maartensdijk ruimt de slangen op. Ook nu was het kinderspel. De ouders sliepen nog op de zolder - de gewone slaapkamer bleek in gebruik voor een illegale zender, waarvoor ook antennes op het dak stonden - toen de drie kinderen met vuur speelden.'Ze haalden een papiertje uit de c.v.-ketel, maar toen een van de kinderen z'n vinger verbrandde, liet het kind het papiertje vallen op een kin derzitje van brandbaar materiaal. De ouders Werden gewaarschuwd en zagen een heleboel rook toen ze de deur open deden. Moeder en kinderen vluchtten, terwijl dhr. Kraay probeerde met dekens het vuur te doven. Dat lukte niet vol ledig en toen hij de trap versperd zag door rook, ontsnapte dhr. Kraay via het dakraam. De fam. Kraay verbleef tijdelijk in een auto aan het Anna van Buur enplein, waarna politiemannen de kinderen bij buren in huis brach ten. Commandant A.J. de Graaf, centraal commandant P.A.C. Lindhout en een medewerker van de regionale brandweer uit Berg en op Zoom bekeken de situatie. Het korps St. Annaland hoefde niet op te treden. door de gemeente over dit pro bleem was gecorrespondeerd en vroeg zich verder af, of zich bij andere denominaties geen pro blemen voordoen. Ook de SGP voorman Th. Aar noudse ging nog wat nader in op het alcoholmisbruik. Hij wees er op hoe zijn fractie uitdrukkkelijk naar controle op de leeftijd had gevraagd, wat het college dan vechten tegen de bierkaai noemt. De SGP denkt er anders over en vindt dat gezien de ernst van de zaak ook best medewerking van de horeca zelf kan worden ge vraagd. Laat men die bedrijven in een schrijven op hun verantwoor delijkheid wijzen, evenals de be heerders van dorpshuizen en kan tines. De heer Aarnoudse ver wachtte eveneens van steeksge wijze proeven resultaten. Het col lege meent voorts dat het geluids overlast is ingedamd, maar zo po sitief denkt de SGP er niet over. Er is nog steeds overlast. Dat is er ook bij sportgebeurtenissen tij dens kerkdiensten, stelde Aar noudse en daaraan dient paal en perk te worden gesteld. Hij be treurde het dat het college niet wilde ingaan op de SGP suggestie om die verenigingen, die zich nog met zondagssport bezig houden, vriendelijk te vragen daar van af te zien. In de beantwoording daarvan zei raadsvoorzitter burgemeester E. Baerends, dat wel proefsgewijze controle op alcoholgebruik door jongeren is gedaan, maar tege lijkertijd ook is geconstateerd dat dit afdoende niet mogelijk is. In deze wenste hij trouwens zeker niet alleen jongeren een verwijt te maken. Het probleem ligt ook bij de ouderen, want een goed voor beeld zou goed doen volgen, zoals een slecht voorbeeld dat ook doet. Er is een gesprek gevoerd met hervormde predikanten, die tot medewerking bereid zijn, maar we zullen met zijn allen moeten erkennen dat het een probleem van allen is en er dus door allen aan gewerkt moet worden. De raadsvoorzitter had ook al eens uitdrukkingen gehoord van oudere jeugd zoals Geef mij maar een meter bier. Het gemeentebestuur heeft het voornemen op dit gebied meer aan voorlichting te gaan doen. "Wat we kunnen, is weinig," voegde de voorzitter hieraan ech ter toe, maar dat doen we dan wel. Anderszijds zijn er ook wel dames die op een feestavond van het zangkoor een cognacje of zes naar binnen slaan, waarvan hij moest zeggen: hoe is dat mogelijk. Men hoeft niet alles te versmaden, maar het gaat vaak buiten prop orties. Van het schrijven van brie ven. zoals de SGP voorstelt, ver wachtte de raadsvoorzitter hoege naamd geen resultaat. Wel met een bezoek aan de horeca en in overleg met de politie had hij al afspraken gemaakt. De raadsvoorzitter erkende dat geluidsoverlast vanuit de horeca weliswaar niet geheel is opgelost, maar toch wel is verbeterd. In dit verband wees hij erop dat er som mige mensen ook al snel klagen over wat ze overlast vinden van bijvoorbeeld startende auto's. La ten we in deze maatschappij toch ook nog enige verdraagzaamheid pogen te betrachten, was de raad van de raadsvoorzitter aan het slot van de begrotingsbeschouwingen. M. van Damme(VVD) hield b en w met nadruk voor, dat elke fractie was gevallen over het gratis storten. "Wie een auto heeft, kan naar het Tuttelhoekje en wie geen auto bezit, is op de vuilniszak aangewezen. Dat blijft een beetje vreemde zaak en op de een of an dere manier moet ervoor betaald worden. Mensen die van een mi nimum inkomen leven en AOW.ers kijken tegen de 26 gul den aan die ze ineens voor 20 vuilniszakken moeten betalen. Dat is veel en dat komt hard en sneu over, als de buurman met z'n auto naar het Tuttelhoekje rijdt en gratis z'n huisvuil stort. Met een slagboom en een muntwerper voor 2 gulden of 2,50 zou het probleem opgelost kunnen wor den", aldus Van Damme. Zijn fractiegenoot Van Gorsel was be nieuwd, waar die personenauto's die gratis op het Tuttelhoekje storten vandaan komen, maar daarover hadden b en w geen ge gevens. Ook Th. Aarnoudse(SGP) vond dat er een ander systeem nodig was in verband met het gratis storten. Hij dacht aan een vast bedrag en zijn fractie zou graag aan het uitwerken van een goed voorstel meewerken. Aarnoudse meende, dat b en w zijn eerdere voorstellen wel eens positiever hadden kunnen ontvangen. W.C. van Kempen(CDA) wilde het college graag de ruimte geven om een ander systeem uit te wer ken. Hij herinnerde eraan, hoe het toenmalige raadslid ir. M.A. Geuze 10 jaar geleden al een ge differentieerd systeem van reini gingsrechten had bepleit. Wethouder Van Schetsen wilde voor de toekomst best praten over een andere opzet, maar voor 1984 had de commissie financiën toch de voorkeur gegeven aan het hui dige systeem. "Moet de verhoging van vijf cent per vuilniszak dan persé door gaan? Er kan toch meer uit de al gemene middelen bijgelegd wor den, want anders krijg je milieu problemen. Ik heb pas een film over St.Annaland gezien en er ligt nogal wat afval in de sloot, zei Van Damme. Van Schetsen wees op de dek kingspercentages. Dit jaar wordt 77% van de kosten van de reini gingsdienst betaald door de ver vuilers en zonder een verhoging van het tarief zou dat volgend jaar 75.4% worden. Bij de stemming werd de door b en w voorgestelde verhoging met 5 ct per vuilniszak verworpen met 14 tegen 3 stemmen. Alleen voor bedrijfsvuil dat met een aanhang-, banden- of vrachtwagen naar het Tuttelhoekje gebracht wordt, moet in 1984 meer betaald wor den. SGP-fractievoorzitter Th. Aar noudse heeft de burgemeester zoals gebruikelijk bij de begro tingsbehandeling een lijst over handigd met uitgaven en inkom sten waar de SGP tegen is. Maan dagmiddag gaf hij er nog een korte toelichting bij, waarin tot uiting kwam, dat het om prin- cipële bezwaren ging, en zaken waarbij de zondagheiliging in het geding was. De begrotingsposten waren: Europese beweging in Nederland, staangelden kermis sen, zwembaden, subsidie vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ), vormingscentra. Uit op Tholen, Stichting Gemeenschap St. Maartensdijk (Haestinge), to neelverenigingen. emancipatie activiteiten, sportterreinen die op zondag bespeeld worden, sporthal en zalen, volksdansen bejaarden, telefonische hulpdienst, subsidie V.V.V. en het lidmaatschap van de Nederlands-Belgische vereni ging- P. van Belzen (RPF/GPV) ver klaarde tegen zondagsport te zijn. M. van Damme (VVD) ging met moeite over de drempel voor re constructie van de haven St. Maartensdijk en eiste voor aan schaf van een nieuwe vuilniswa gen eerst een gedegen onderzoek. W.C. van Kempen (CDA) ging met moeite accoord met recon structie van de haven St. Maar tensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 11