Ketting met guldens voor gouden Reisduif V arroamijt bedrijgt Thoolse bijen Tholen voortrekker bij energiebesparing Ruim 31 mille voor landbouwgrond Thema-avond Het Rammegors bedreigd Huldiging jubilarissen 40 en 25 jaar Met de huldiging van veertien trouwe leden, een origineel geschenk van het gemeentebestuur en felicitaties van de vier Thoolse zusterverenigingen is zater dagmiddag het 50-jarig bestaan van de Reisduif in St.Philipsland gevierd. Menselijke sport Paard van Tfroje Controle Springlevend Steunpilaren Vanavond nog tot negen uur in Oud-Vossemeer informatie Nog tot en met vanavond negen uur kan men in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer informatie krijgen over energiebesparing. C.J. Rozemond van de Coördinatie groep Energiebesparing Zeeland(CEZ) noemde Tholen dinsdagmiddag bij de officiële opening een echte voortrekker op het gebied van energiebesparing. "In het gehele land weet men wat Tholen doet", zei dhr. Rozemond. Bijsturen gebruikspatroon Straatverlichting "Ik had er niet op durven rekenen", zei dhr. Mart. Moerland donderdagavond in de Gouden Leeuw te St.Annaland, waar 5.43.50 ha landbouwgrond met een witlofschuur van hem werd verkocht. De gemid delde opbrengst was zo'n 33 mille per ha(inclusief schuur) en voor de twee percelen pure landbouw grond kwam het bod op ruim 31 mille per ha uit. Sneltreinvaart Morgenavond wordt door de beide natuurverenigingen (Natuurvrienden St. Phi- lipsland en Natuurvereniging Tholen) een thema-avond georganiseerd met als onderwerp het Rammegors. De vele publiciteit die dit natuurgebied in haar nog jonge bestaan al heeft gekregen is tot nog toe bij de natuurbeschermingsinstanties blijkbaar niet doorgedrongen. Nog steeds is het gevaar aanwezig dat het gebied opgespoten wordt met baggerspecie. Bij zo'n specieberging zal de bijzondere planten- en dierenwereld van het Rammegors voorgoed verloren gaan. Geschiedenis De natuur Schorren Donderdag 20 oktober 1983 EENDRACHTBODE Voorzitter K.A. Reijngoudt van de 50-jarige Reisduif kreeg van burge meester Vogel 150 guldens aan een ketting. Naast dit jubileumgeschenk van het gemeentebestuur kreeg de voorzitter(staande tweede van rechts) nog een speldje wegens 25-jarig lidmaatschap. Diezelfde onderscheiding De leden hadden vrijdagavond in vpncnnrt ^pn von Hp mppct vrpHp. i,,nHinHp oor. vrijdagavond de Druiventros al een gezellig feestje achter de rug met een koud buffet en bingo. Zaterdag was het meer officiële gedeelte, eveneens in de Druiventros. Burgemeester T.A. Vogel toonde zich daarbij een ware duivenmelker. Op het eind van de veertiger en begin van de vijftiger jaren had hij in Vlaar- dingen zelf duiven gehouden. Hij kocht er twee voor 25 gulden. "Als ik lang denk, komen de ringnum- mers nog naar boven. Ik weet nog hoe 't ging: de duif in de ogen kijken, op de borst blazen en kij ken waar 't rode stipje zat. Ik was voor het echte nestspel: de bin ding aan het nest en de jongen. Met foefjes als bromvliegen en touwtjes hield ik me niet op, evenmin als met het weduwspel, dat inspeelt op het sentiment van doffer en duif. Het nadeel daar van is, dat je steeds meer duiven krijgt en steeds grotere hokken." De burgemeester noemde de dui vensport een van de meest vrede lievende en menselijke sporten. "Voetballen is ook een mooie sport, maar dat is nogal ge schreeuw. Schaken is juist het tegenovergestelde en de paardes- port is wild. In de duivensport observeert de mens de dieren en de Reisduif doet dat al vijftig jaar. 't Gebeurt niet zo vaak, dat een vereniging het een halve eeuw volhoudt. En hoe: de Reisduif is een zeer bloeiende vereniging. Het gemeentebestuur draagt u een goed hart toe omdat u geen dure vereniging voor ons bent. Toch is het geen goedkope sport, maar kennelijk hebt u meer voor uw sport over. Daar ben ik blij om en ik zou zeggen: houen zo! Hoewel de Reisduif nooit geen subsidie heeft gehad, heeft de ge meenteraad toch een geheim be sluit genomen om voor ieder jaar van uw bestaan 1 gulden opzij te leggen. Dat is inmiddels met rente opgelopen tot 150 gulden", aldus de burgemeester, die dat over- Onlangs is bij een St. Annalandse bijenhouder de varroamijt ont dekt, een gevaarlijke parasiet, die een bedreiging vormt voor de bij envolken. Het is mogelijk dat reeds alle bijenvolken op Tholen, dat 16 bijenhouders telt, zijn aag- etast. Bijenhouder P.J. Koopman uit St. Maartensdijk schetste op ons ver zoek een beeld van de problema tiek: Dat de mijt Varroa Jacobsoni zich zo snel heeft kunnen uitbreiden vanuit Oost-Azië komt, doordat hij als parasiet van het daar in heemse ras Apis Cerana is over gestapt op het Europese ras' Apis Mellifica. Dit laatste ras is over de gehele aarde verspreid met zijn goede eigenschappen, doch heeft weinig natuurlijke afweermidde len tegen de varroamijt. De eerste aantasting van bijen kwam op Java voor en verbreidde zich snel over het vasteland van Azië. Parasiterend op deze bij, rukte ze vervolgens zeer snel via Zuid-Rusland en Turkeije op naar Oost-Europa, wat enkele jaren geleden bereikt werd. Door het vervoer van een bijenvolk van Roemenië naar Oberursel in W. Duitsland is de mijt versneld onze grens genaderd en verleden herfst overgestoken naar de Achterhoek en Twente. Een bijenvolk kan al enige tijd besmet zijn voor men het ontdekt, terwijl de vermeerdering, jaarlijks tienvoudig of meer is. Jaarlijks reizen vele imkers uit het gehele land naar de grote kool zaadvelden in de Flevopolder om daar bij goed weer de voorjaars- oogst binnen te halen. Maar door de grote verzameling van volken uit het hele land is de besmet tingskans zeer groot. Wanneer dan een met mijten bezette bij overvliegt in een gezond volk haalt men bij het ophalen van de volken letterlijk het paard van Troje binnen. Als geen controle met tabaksrook wordt uitgevoerd komt men hier pas 1 of 2 jaar later achter. Verschillende van die volken die in de Flevo hebben gestaan ko men naar onze streek, waar voor. de handel veel bloemzaden wor den geteeld. Daaronder zijn goede honinggevers, wat in een tijd waarin op andere plaatsen weinig te halen is, het voor een imker aantrekkelijk maakt de volken hier te plaatsen. Zo worden ér bij voorbeeld bijen gebracht uit Chaam, Roosendaal, Ulvenhout, Eindhoven enz. Zonder het te weten hebben deze bijen in de Flevo een mogelijke besmetting opgelopen. De in de zomer in de volken aan wezige darren (mannen) hebben een actieradius van 25 km. In die tijd worden zij in andere volken, soms zeer ver van huis, toegelaten, wat dus voor de besmetting een gevaarlijke omstandigheid is. De mijt legt haar eitjes op de larve als die tegen verpoppen aan is en de larve wordt afgesloten en wordt pop of nimph met daarop 4 5 bloedzuigende jonge mijten. Daardoor is de bestrijding als er broed in het volk aanwezig is zeer moeilijk. De bij komt zwak ter wereld en heeft een korte levens duur of wordt geheel verminkt uit het volk verwijderd. Het beschadigen van jonge bijen gebeurt ook wel door de wasmot, waardoor het niet direct opvalt. Anders wordt het wanneer een volk na 2 4 3 jaar besmetting zwaar besmet raakt. In het vierde jaar na de besmetting gaat een volk totaal ten gronde aan de mijten, die naar alle waarschijn lijkheid heel de omgeving hebben besmet met de gevreesde varroa. De controle en bestrijding moet dus plaatsvinden als er weinig of geen broed in het volk aanwezig isv, dus begin oktober (zoals door velen in onze streek is gedaan) of in het vroege voorjaar. Door con trole is ook het geval van mijt- ziekte in St. Annaland ontdekt, anders had het misschien nog wel 1 a 2 jaar geduurd. Het is daarom raadzaam de controle uit te voe ren voor de bijen de zogenaamde wintertros vormen, of in het vroe ge voorjaar. Door het organiseren van voor lichtingsavonden worden de bij enhouders goed op de hoogte ge bracht van controle- en bestrij- dingsmethoden en krijgen ze nut tige adviezen. Dit alles is natuur lijk in het belang van de bijen houders zelf, maar ook voor bes tuiving van de gewassen. Volgens Koqpman was men zich er van bewust dat de besmetting zou komen. Maar door verschil lende oorzaken is de komst 2 tot 3 jaar versneld. Zo gingen er stem men op voor een totaal vervoers- verbod, terwijl anderen dat juist weer niet wilden en zo een vers nelde verbreiding van de varroa mijt mogelijk maakten. Alleen op de Waddeneilanden geldt mo-l menteel een totaal vervoersver- bod. Een effectieve bestrijding is mogelijk, maar dat brengt voor de imker wel extra werk mee. Door middel van tabaksrook worden de bijen bedwelmd. Zij herstellen zich, maar de mijten zijn dood. Op deze manier kan de varroamijt dus binnen de perken worden ge houden, doch uitroeiing van de ziekte is niet mogelijk. handigde aan voorzitter K.A.Reijngoudt. Uit een fluitke teldoos - de Reisduif moest vijftig jaar naar gemeentesubsidie flui ten - haalde de burgemeester een ketting met 150 guldens tevoor schijn, die de voorzitter feestelijk omgehangen kreeg. De Zeeuwse afdelingssecretaris van de Ned.Bond van Zaterdag- vliegers(NBvZ), L. de Fouw uit Kortgene, sprak in zijn felicitatie over een springlevende vereni ging. Hij bracht naar voren, hoe dit seizoen drie leden in de hoofdprijzen waren gevallen: Verwijs vanuit St.Helena, Vermey bij de stervlucht, wat een fiets op leverde en Laban in het jubi leumconcours vanuit Melun, wat goed was voor een oud-Hollandse broche. 't Is niet niks, vijftig jaar, zei De Fouw. De Reisduif werd opge richt in een tijd van grote wer kloosheid, 1933. "Laten we met optimisme de toekomst tegemoet zien, dan zal 't waarachtig Ael gaan", besloot de provinciaal se cretaris, die een beker aanbood. Landelijk penningmeester Joh. van Es uit Yerseke van 'de grote bond' sprak met veel plezier zijn felicitatie uit gezien de jarenlange binding van de Reisduif met de NBvZ. ,'Het is goed om af en toe eens stii te staan, want er is al genoeg sleur in de wereld en ook in de duiven sport. Dat is een gevaar voor de vereniging. Bij zo'n jubileumvie ring ga je anders met elkaar om dan bij het inkorven of tijdens de tentoonstelling. Ondanks strub belingen is de Reisduif steeds door moeilijk vaarwater geloodst. In het vervoer is veel veranderd. Na het spoor en de vrachtwagen kwam de container waar we alle maal zo trots op zijn. Van iets pri mitiefs is de duivensport tot iets professioneels uitgegroeid. Op bewonderenswaardige wijze heeft de Reisduif zich aan alle omstan digheden aangepast en de vereni ging is nog springlevend. Met 45 ingeschreven leden is de Reisduif een van de behoorlijk was er voor v.l.n.r. zittend Iz. Vermey, C. Verwijs, J.C. Verwijs, J. Zuid- weg, W. Neele en A. Verwijs. De dames Verwijs(2x), Zuidweg, Neele en Verwijs deelden in de eer. grote verenigingen en alle jaren bent u de NBvZ trouw gebleven. Rotsvast hebt u dezelfde koers gevaren. Daarmee is de postdui venvereniging uit St.Philipsland een van de steunpilaren van onze bond. We hopen dat het de Reis duif nog lang gegeven mag zijn, Fliplanders de duivensport te kunnen laten beleven,', zo besloot Van Es, die een fraaie duif-stan daard aanbood. Vervolgens speldde hij de zilveren jubilarissen de NBvZ-speld op: lz.Vermey, W.Neele, K.A. Reijn goudt, J.C. Verwijs, A. Verwijs, C. Verwijs en J^ Zuidweg. "Hoevelen houden 't vol, 25 jaar lang lid van een vereniging, 't Is de moeite waard,', zei Van Es. Nog meer waardering had hij voor de grijze haren van de leden die al 40 jaar de Reisduif trouw zijn gebleven. Th. Bakker, W. van Dommele, A. v.d. Est, A. Faasse, J. Geense, K. Reijngoudt en J. Quaak. Zij maakten de oude con- stateurs nog mee, de prikklokken en de primitieve berekening van concoursen. "Toch denk je met veel plezier aan die tijd terug", zei Van Es, die hoopte, dat de zeven nog lang hun ereteken waardig mochten dragen. Daarna volgde er een receptie met gelukwensen van o.a. wethouder A. Kosten, de raadsleden A.P. Kornaat en C. den Braber en de zusterverenigingen de Zwaluw uit Oud-Vossemeer, de Reisduif uit Scherpenisse, de Trouwe Duif uit THolen en de nieuwe zaterdag vlieger. de Zwaluw uit St.Maar tensdijk. Hij herinnerde daarbij aan de energiebesparing in de scholen en het isolatieprogramma van de woningstichting. "Het is uniek en goede voorbeelden trekken. Er ontstaat een soort competitie waarbij andere gemeenten vol gen", zei Rozemond. Hij benadrukte, dat energiebes paring nog steeds hard nodig is. "Men denkt wel eens, er is toch gas en olie genoeg, maar bezuini ging op het energieverbruik is ge woon een sociale noodzaak gezien de stijgende woonlasten", aldus de coördinator van de CRZ. Hij wees nog op de steun van de PZEM en wilde het misverstand uit de weg ruimen alsof de PZEM de gastarieven zou vaststellen. Dat gebeurt landelijk door de Vegin, die overigens tegen een verhoging is, maar de regeling wil anders. Rozemond was het gemeentebes tuur dankbaar voor de bijzonder goede en enthousiaste medewer king aan deze energiebesparings actie in Oud-Vossemeer. Men vindt er regelapparatuur voor centrale verwarming, H.R. cv-ketels, warmwatertoestellen, kachels en energiebesparende verlichting. Getoond wordt, hoe met weinig of geen geld te inves teren, toch heel wat energie valt te besparen. Vanmiddag kan men nog van drie uur tot half zes in de Vossenkuil terecht, vanavond van zeven tot negen uur. Dergelijke energietentoonstellin gen waren er al eerder in Tho- len(mei 1981), St.Annaland(juni 1982) en vorig jaar ook nog in St.Philipsland. Het stookseizoen is echter een meer geschikte tijd voor zo'n expositie, zei wethouder J. Versluijs in zijn openingstoes praak. Met d'e scholen heeft hij veel met energiebesparing te ma ken en bovendien is Versluijs voorzitter van de regionale groep Noord van de CEZ. Bovendien wees hij erop. dat de inwoners van Oud-Vossemeer in septem ber/oktober hun PZEM-afreke- ning hebben ontvangen, dus zal men mogelijk graag informatie willen over verschillende moge lijkheden van energiebesparing. In vele gevallen blijken in het bij sturen van het gebruikspatroon nog grote besparingsmogelijkhe den te zitten. Dat kan zonder extra kosten, slechts met wat inspan ning, zo benadrukte de wethou der. Andere zaken kosten veel geld, maar die komen door de bespa ringen dubbel en dwars terug. Zo is er ook op Tholen met z'n 7500 energie-aansluitingen nog heel wat te bezuinigen, zei Versluijs. Woningisolatie(dubbel glas, spouwmuur en dakisolatie) als mede aanpassing van installa ties! hoog rendements) en instru menten zijn ook doelstellingen van het CEZ. De wethouder kondigde aan, dat binnenkort straatverlichtingsar maturen waarvan de 2 buizen aan vervanging toe zijn, worden om gebouwd met spiegel en 1 buis, waardoor 50% elektrische energie wordt bespaard. Alle t.l.-armatu ren zullen in de toekomst op deze manier worden omgebouwd. Versluijs herinnerde aan de suc cesvolle proeven met oplimalise- ringsapparatuur in de scholen. In Scherpenisse werd in twee jaar 41% meer gas verstookt dan in eenzelfde periode na de optimali sering en in de Thoolse kleuter scholen in Dalempolder 31%. Alle scholen zijn inmiddels van die apparatuur voorzien, evenals het gemeentehuis, waar in alle ver trekken op de radiatoren ther- mostatische ventielen zijn aange bracht. De verwarmingsinstalla ties van de zwembaden zijn voor zien van een automatische tem peratuurregeling. Bij het bereiken van de gewenste watertempera tuur en een buitentemperatuur van 18 graden Celcius, wordt de installatie automatisch uitgescha keld. Tevens zijn er voorzieningen getroffen om stilstandverliezen te voorkomen. In de Stove, Meul- vliet en de Wellevaete zijn bij de nieuwbouw energiebesparende maatregelen getroffen. Daarmee is alles nog niet vol maakt, want er moet nog een op lossing gevonden worden wan neer 's avonds een oudercommis sie in een school wil vergaderen. Bij het ontbreken van verschillen de verwarmingsgroepen wordt het gehele gebouw verwarmd, wat een onnodige, kostbare geschie denis is. Wethouder Versluijs hoopte, dat velen de weg naar het Energie centrum in de Vossenkuil zouden weten te vinden. "Het zal gegund worden, dat kan ik u zeggen", liet kandidaat-nota ris mr. J. Schot dan ook direct de vele belangstellenden weten. Daaruit bleek de tevredenheid over de geboden prijzen. Koper van de 1.08.40 ha bouw land aan de Oudelandseweg werd A. Gunter Mzn., die daar vlakbij een nieuwe woning met witlof- schuur bouwde en nu zijn huiska vel kan vergroten. Deze jonge landbouwer profiteert ook altijd van de vroege aardappelteelt. Zijn totaalbod was 36.500 gulden. De twee percelen aan de Nieuw- landseweg gingen naar onroerend goed handelaar Van der Eijken uit het Belgische Kapellen, die veel voor de Roosendaalse makelaar dij Koetshuys koopt. Voor de 2.03.30 ha bouwland(onder de zeedijk en van mindere kwaliteit dan de andere twee percelen) gaf hij 59.000 gulden. Voor de 2.31.80 ha bouwland met 140 m2 schuur, ingericht voor de witlofteelt en voorzien van twee koelruimten voor aardappelen en/of uien en een kiemruimte met waterleiding en elektriciteit, 84.000 gulden. Mr. Schot kondigde 12% veiling- kosten per kavel aan of 6% voor kopers met een landbouwvrijstel- ling. Aan het begin van de verko ping wees A.A. Goedegebuure erop, dat het nog nooit was voor gekomen dal er per kavel geboden moest worden. Dat gebeurde al tijd per hectare. De notaris wees erop, dat hij daarvan afweek we gens de schuur. Hij meende ook, dat ,t een gemakkelijke rekensom was. Voor de belangstellende kopers in elk geval, want nadat dhr. Van der Eijken na de afroep van bode C.A. Weijler het eerste perceel had in gezet voor 17.000 gulden, ging 't in sneltreinvaart naar 36 mille. Ook het laatste bod was van dhr. Van der Eijken. Hij zette vervolgens voor het tweede perceel toen maar forser in op 50.000 gulden, wat lang zo bleef om tenslotte op 58 mille te blijven steken. Van der Eijken had ook de pri meur bij het derde perceel en de belangstellenden bogen zich nieuwsgierig naar de hoek, wie er wel zo kwistig bood. In een flink tempo ging ,t naar 84 mille, waar na er pauze was. Na de hervatting deed dhr. Gun ter er voor het eerste perceel 500 gulden bij, waarop Van der Eijken niet meer reageerde. De 34 pre mie had hij in elk geval verdiend. Bij het tweede perceel deed A.A. Geluk er 500 gulden bovenop, maar hier ging Van der Eijken nog met 500 gulden overheen. Voor 59.000 gulden werd het zijn ei gendom. Het derde perceel bleef op de 84.000 gulden van voor de pauze steken en de combinatie van de twee laatste percelen kwam evenmin boven de 143.000 gulden uit. Na het 'verkocht' van bode Weijler brak kastelein N. Burggraaf een glas, waarmee de spanning ook gebroken was. Een beste prijs, zo waren de reac ties. Na het bekend worden van de verkoop van de 98 ha Bronsgeest gronden meenden men in land- bouwkringen dat de opbrengst van de grond van Mart. Moerland nadelig beïnvloed zou worden, maar het tegendeel is uitgekomen met een totale opbrengst van 179.500 gulden voor 5.43.50 ha. Tevredenheid aan de biljarttafel over de verkoping van landbouw grond in St.Annaland, v.l.n.r. G. Moerland, Mart. Moerland, kan didaat-notaris mr. J. Schot, nota risklerk J.L. Duijzer en bode C.A. Weijler. Dit gegeven vormde de aanleiding om deze thema-avond te organi seren. Eerst wordt aan de hand van een dia-lezing een indruk ge geven van de natuurlijke rijkdom van het gebied. Het tweede ge deelte van de avond zal gewijd zijn aan een gespreksronde. Hier in staan de volgende vragen cen traal: - Wat is er zo bijzonder aan het Rammegors? - WElke gevaren bedreigen het gebied? - Welke maatregelen zijn nood zakelijk? - Welke stappen dienen hiertoe te worden gezet? - Hoe kan men hier zelf aan meehelpen? Toen in de zomer van 1972 de tweede dam tussen Tholen en St. Philipsland werd voltooid wist nog niemand van de ontwikkelin gen die op het bedijkte terrein zouden gaan plaatsvinden. Een gebied, groot 147 ha., was afge sloten van de zee en kreeg de bes temming van speciedepot. Ondertussen zijn er 11 jaren ver streken en heeft het vroegere ge bied van schorren en slikken een ware gedaanteverwisseling on dergaan. De zoutvegetaties met soorten als zeekraal, lamsoor, zeeaster en kweldergras hebben plaatsgemaakt voor vegetaties met wilgeroosje en gewone vlier. Enkele jaren geleden kwam het Rammegors in het nieuws. Het gebied werd toen bespoten met een herbicide om het voorkomen van de akkerdistel tegen te gaan. Terecht werd tegen deze bespui tingen geprotesteerd, want naast de akkerdistel gingen vele zeldza me planten en dieren dood. Het was een treurig gezicht; geelver- kleurde vlierbossen, omgekrulde en verdorde wilgeroosjes, vele hectaren aan zoutvegetatie, afges torven na een zinloze bespuiting, want in dergelijke zoutvegetaties komt de akkerdistel helemaal niet voor!! Nog steeds zijn de gevolgen van de bespuitingen te zien in de groeiwijze van sommige vlierbos sen. Toch heeft het protest succes ge had. Sinds 1981 worden er geen bespuitingen meer uitgevoerd. Door dé bedijking in 1972 werd het Rammegors afgesloten van de zee. Hiermee kwam een einde aan de dagelijkse overspoeling van de schorren met zout zeewater. In de jaren die hierop volgden verd ween het zout uit de bodem en/ werd het terrein hoe langer hoe droger. Door deze ontzilting en ontwatering moesten de oor spronkelijke zoutvegetaties verd wijnen. Soorten als zeekraal, lam soor, kweldergras, spiesbiadmel- de, schorrezoutgras en schorre- kruid verdwenen van de schorren. Tegenwoordig zijn ze nog te vin den in de lager gelegen kreken en langs de plassen. Hun plaats werd op natuurlijke wijze ingenomen door plantensoorten van zoete standplaatsen. De voornaamste hiervan zijn wilgeroosje, harig wilgeroosje, gewone vlier, akker distel en mannetjesvaren. Door dat de schorbodem uit klei bestaat en veel voedingsstoffen bevat, worden de planten zeer groot en groeien dicht op elkaar. De dichte ruige vegetatie biedt bescherming aan zoogdieren en vogels. Vele zangvogels bouwen er hun nest. Een andere aanblik bieden ons de voormalige zandplaten. Deze wa ren vroeger onbegroeid. Ook na de bedijking duurde het lang voordat er een nieuwe vegetatie ontstaan was. Dit komt omdat de zandbodem arm aan voedings stoffen is. De planten blijven er klein en groeien maar langzaam. Sommige delen zijn bedekt met een moslaag. Hierin komen enke le zeldzame korstmossoorten voor als baardmos, schildmos, leermos en boomkorstmos. Op meer begroeide plaatsen vin den we veel fioringras met verder aardbeiklaver, watermunt, smal bladige rolklaver en vele andere. De zandplaten bevatten zeer soortenrijke vegetaties. Op één vierkante meter komen soms meer dan dertig soorten voor. Zeer dichte grassenvegetaties ontstaan wanneer het duinriet zich gaat vestigen. Deze soort groeit zeer snel en verdringt vele andere soorten. Een duinrietpol kan per jaar wel tien meter in doorsnede toenemen. Daarom is het nood zakelijk dat deze verruiging wordt tegengegaan.Dit kan gebeuren door één keer in het jaar te maaien of door er schapen te laten grazen. De zandplaten en schorren be slaan bij elkaar circa vijftig hecta re. Zeventig hectare van het ge bied wordt echter ingenomen door laaggelegen gebieden als plassen en kreken. In de winter staat dan ook de helft van het Rammegors onder water. In de zomer drogen bijna alle plassen uit. Door de verdamping stijgt het zoutgehalte van het oppervlakte water tot waarden die bijna even hoog zijn als van zeewater. Geen wonder dat er op deze lage delen alleen maar soorten voorkomen die ook op de buitendijks gelegen schorren groeien. Van laag naar hoog zijn er in deze zoutvegetaties vier zones te onderscheiden: - zeekraal-zone - zeekraal met schorrekruid en gerande schijnspurrie - fioringras met greppelrus, reu- keloze kamille en stomp kwel de rgras - fioringras met zilte rus, zilte zegge en fraai duizendgulden- kruid De plaats die de vier zones ten opzichte van elkaar innemen hangt samen met het vochtgehalte en zoutgehalte van de bodem. Kenmerkend voor het Ramme gors is de snelle overgang van zoutvegetaties. via allerlei over gangsvegetaties. naar zoete mi lieus. Juist in deze overgangszones komen soorten voor die op spe ciale wijze zijn aangepast aan de extreme milieu-omstandigheden. Naar de ontwikkelingen in deze gradiëntvegetaties wordt momen teel nog onderzoek gedaan. De openheid van het kreken- en plassengebied staat in contrast met de geslotenheid van de ruigt- vegetaties. Dit verschil is ook in de dierenwereld terug te zien. De kreken zijn het domein van de eenden, de waadvogels en de steltlopers. Nog voordat in het voorjaar dit gebied goed en wel drooggevallen is wordt het al door talrijke bodembroedende vogels in gebruik genomen. Vandaar ook dat verstoring in deze periode grote schade aan kan richten on der het jonge broedsel. Mede uit bovenstaande beschrij ving mag afgeleid worden dat het opspuiten van het Rammegors met baggerspecie onherstelbare schade aan het natuurlijk leven zal toebrengen. Naast de funktie van broedgebied voor vele tien tallen vogelsoorten en de herber ging van een bijzondere planten wereld speelt het Rammegors verder een belangrijke rol in de voedselvoorziening van vele vo gelsoorten en zoogdieren. Het is onder meer een rustplaats voor de duizenden steltlopers die bij vloed van de Krabbenkreek vandaan komen. Het is het enige stiltege- bied van deze omvang in de regio. Op de thema-avond van vrijdag a.s. zullen deze onderwerpen uit voeriger worden besproken. Een ieder die geïnteresseerd is kan aan deze bijeenkomst deelnemen. Aanvang 19.30 u. De Wimpel. St. Philipsland Informatie: tel: 01666-2772. P.J. v.d. Reest, Scherpenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9