II Sociaa economisch beleid Verhuis onderzoek THOLENDERWIJS Suèdézet O, MOEDER, MIJN HAAR! Emancipatie KUNSTZINNIGE VORMING OP THOLEN BIJ HET Donderdag 20 oktober 1983 IX HE P Vrijdag, 28 oktober a.s. houden Provinciale Staten hun maandelijkse vergadering. Op de agenda prijken ruim twin tig voorstellen, waaronder enkele tamelijk belangrijke. Afvalproblematiek Kruispunt St.Anna NUSO-consulent Sociaal- pedagogische zorg Verpleeghuisplan Natuurbehoud PZEM-zaken De nieuwe NAJAARSCOLLECTIE hangt voor u klaar OVERDENKING waarmede zal ik verzoening bewerken..?" door Joop Koornstra. ABDIJ Gedeputeerde staten hebben kortgeleden het sociaal-econo misch beleidsplan voor Zeeland gepubliceerd. In dit stuk wor den de grote lijnen voor de ont wikkelingen tot 1987 aangege ven. Uitgebreide aandacht wordt geschonken aan de mo gelijkheden die het provinciaal bestuur heeft op sociaal-econo misch terrein en voor welke keuzen het zich geplaatst ziet. De nota komt tot de conclusie dat het beleid moet worden gericht op: activiteiten die verbonden zijn met zeehavens: recreatie en toe risme en landbouw en visserij. Het plan mondt uit in een actie programma voor de komende twee jaar. Het zal een taak van de provincie moeten zijn het be drijfsleven actiever te informeren over diverse stimuleringsregelin gen. Op landbouwgebied zouden er initatieven moeten komen voor de sector glastuinbouw. Uitgifte van nieuwe mossel- en oesterpercelen is dringend gewenst. De werkgelegenheid in de bouw vertoont een somber toekomst beeld. Er zijn aanvullende projec ten nodig zoals restauratie, groot onderhoud, stads- en dorpsver nieuwing en verbetering van in frastructuur. Geconstateerd wordt dat er in Zeeland nogal wat overleg- en adviesinstanties zijn op sociaal- economisch gebied. Er zouden voorstellen moeten worden uitge werkt om tot één provinciaal or gaan te komen. Het soms inge wikkelde - stelsel van milieuver gunningen wordt beheerst door rijksregelingen. De provincie zal moeten nagaan hoe ze zaken die op haar terrein liggen kan ver eenvoudigen. De Philipsdam en Oesterdam worden van grote betekenis geacht als infrastructuurwerken. Uitstel van uitvoering wordt onaanvaardbaar gevonden. In het kader van het arbeids marktbeleid wordt sterk gepleit voor aanleg van de Vaste oever verbinding Westerschelde. Gs hebben het ontwerp-be- leidsplan toegezonden aan een aantal instanties op sociaal- economisch gebied, het be drijfsleven, gemeenten etc., met het verzoek voor het eind van deze maand commentaar te geven. Het plan is verkrijgbaar bij het bureau Economische zaken, provinciale griffie, Koorkerkhof 1, Middelburg, tel. 01180- 31011. Het kost ƒ7,50. Donderdag 27 oktober, 14.00 uur vergadert de provinciale emancipatiecommissie. Op de agenda staat o.a. een dis cussie over de uitgangspunten van het provinciaal emancipatie beleid en over het subsidiebeleid. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42 in Mid delburg. De AROB-commissie uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 25 oktober, 9.30 uur, een hoorzit ting. De heer W.H.J. Ravens te Bergen op Zoom wil niet dat het pand Ooststraat 9 in Wissenkerke gebruikt wordt als café/verg aderruimte. Gs hebben hiervoor aan b en w. van Wissenkerke een verklaring van geen bezwaar ver leend. De tweede'kamer uif gèdeputeer- de staten behandelt dinsdag 25 oktober drie bijstandszaken en wel om 10.30, 1 1.00 en 11.30 uur. Het gaat om uitspraken van de gemeenten Hulst, Goes en Sas van Gent. IEÜWS De provinciale planologische dienst is begonnen aan een on derzoek naar verhuizingen. Op deze manier wil men meer te weten komen waarom mensen verhuizen. Vooral wil men duidelijkheid heb ben over de vraag of de verander de economische omstandigheden invloed hebben op het wonen. Onderwerp van de enquête is ook het Zeeuwse vestigingsoverschot, dat sinds kort (weer) is omgesla gen in een vertrekoverschot. Het onderzoek wordt gehouden onder mensen die vorig jaar in Zeeland zijn komen wonen of zijn vertrokken en onder mensen die "binnen de Zeeuwse grenzen" zijn verhuisd tussen de regio's Noord-Zeeland (Schouwenen Sint-Philipsland), Midden-Zee land (Walcheren en de Bevelan- den) en Zeeuwsch-Vlaanderen. In totaal gaat het om ongeveer 4800 huishoudens. Dezelfde dag (25 oktober) behan delt de derde kamer uit gedepu teerde staten twee beroepschrif ten op grond van de woningwet. De eerste zitting is om 1 0.00 uur. Mevrouw P.O. Padmos uit Yerse- ke heeft bij gs beroep aangete kend tegen het besluit van de ge meenteraad van Reimerswaal haar woning aan de Damstraat onbewoonbaar te verklaren. De tweede zitting, om 10.30 uur, gaat ook over een besluit van de gemeenteraad van Reimerswaal tot onbewoonbaarverklaring. Dit maal het huis van de heer J.A. van 't Leven in Hansweert. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Staten vergadering Een van de eerste zaken waaro ver de staten zullen moeten be slissen is de benoeming van een nieuwe griffier der staten. Hij kan worden beschouwd als de hoogste ambtenaar bij het Pro vinciaal Bestuur. Hij is "secreta ris" van Provinciale Staten en Gedeputeerde Staten en hoofd van de "Provinciale Secretarie de Provinciale Griffie. In volgorde van hun voorkeur hebben gs de staten een voorstel voor benoeming gedaan: 1dhr. mr. J.A. Lander, momenteel chef van de afdeling welzijn, volksge zondheid en cultuur van de Pro vinciale Griffie van Zeeland en 1 e waarnemend griffier; 2. dhr. dr. S. Knigge, chef van de afdeling Financiën van de Provinciale Grif fie van Zeeland: 3. dhr. H. Mine- kus, gemeentesecretaris van Alp hen aan den Rijn. De plaats van griffier werd in april vacant door het overlijden van de heer J. Wa genvoort. Voor een eind dit jaar te houden inzamelingsactie van restanten van (landbouw)bestrijdingsmid- delen vragen gs ƒ15.000,— aan de staten. In het verleden leverden derge lijke acties tonnen schadelijke stoffen op. Hoewel eigenlijk het rijk deze zaak zou moeten regelen, vinden gs het in de eerste plaats belangrijk dat deze stoffen op een verantwoorde manier worden verzameld. Voorts stellen gs zich afwijzend op tegenover een ver zoek van de Bv. Centrale Vuilver- werkende Industrie (CVI) tot wij ziging van het Provinciaal afval- stoffenplan. De CVI wil namelijk op haar stortplaats in de Dekker spolder (Sas van Gent) huishou delijk afval en grof huisvuil stor ten. Zoiets is volgens het afval- stoffenplan niet toegestaan. Gs Veel PZEM-zaken in statenvergadering gaan uitgebreid in op het verzoek van de CVI, maar concluderen dat er niet aan dient te worden vol daan. Een van de overwegingen is dat een van de belangrijkste uit gangspunten van de Afvalstof fenwet is de centrale verwer king van huishoudelijke afval stoffen. Centrale stortplaats voor Z.-Vlaanderen is de Koe- gorspolder in Terneuzen. Gs vragen een krediet van 770.000,— voor het aanbren gen van verbeteringen aan het kruispunt St. Anna bij Terneuzen. Deze kruising staat al een aantal jaren hoog op de zg. blackspot- lijst. Ook is er sprake van een ge wijzigde verkeerssituatie na het gereedkomen van een nieuwe in valsweg in 1982 naar Terneuzen (verlengde Tractaatweg). Verder, zo delen gs mee, is de verkeersre- gelinstallatie danig aan vervan ging toe. De werkzaamheden beogen het overzichtelijker ma ken van de situatie en het aan brengen van extra beveiligingen voor fietsers. Gs willen ƒ80.500,— beschik baar stellen voor een NUSO- (speeltuin) consulent. Deze man of vrouw gaat o.a. adviserend werken ten behoeve van speeltui nen en mensen die in dit werk ac tief zijn in Zeeland. Het rijk betaalt hiervan ƒ60.500, Gs stellen de staten voor de Dienst Sociaal-Pedagogische Zorg in Zeeland over 1983 te subsidiëren met ƒ142.000, De stichting kan dan het te ver wachten tekort over dit jaar wegwerken, dat vooral is ont- staan door bezuinigingsmaatre gelen van het rijk. De stichting heeft zelf al zoveel mogelijk be zuinigd. Verdergaande maatre gelen kunnen alleen maar wor den getroffen in "de personele sfeer", hetgeen meteen gevol gen heeft voor de gehandicap ten die op het werk van de stichting zijn aangewezen. Over de gevolgen voor 1984 en later zullen gszich nog beraden. Uver het verpleeghuisplan Zee land is in deze rubriek al veel in formatie gespuid. Daarom beper ken we ons nu tot de mededeling dat provinciaal gezien de laatste beslissing wordt genomen: vast stelling door de staten. Dan zal het plan worden aangeboden aan de staatssecretaris voor Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Een ander "volksgezondheids- voorstel" is de wijziging van sa menstelling en werkzaamheden van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid. Vorige week schonken wij hieraan al uitge breid aandacht. De Vereniging tot behoud van natuurmonumenten kan een stukje (0, 32, 40 ha) van de Koe dijk bij Nisse kopen. Het gaat om een totaal bedrag van ongeveer 2000,—. Het beleid van de provincie is dit soort aankopen met 50% te subsidiëren. Gs wij zen de staten op het belang van deze 'bloemdijk Er is een rapportage verschenen over de beheerskosten die de Stichting het Zeeuwse landschap maakt voor verschillende natuur gebieden in Zeeland. Naar aanleiding hiervan doen gs de staten een aantal voorstellen. O.a. betreffen die: indienstne ming bij de stichting van twee ar beidskrachten terreinbeheer; af te wachten hoe het met de bewei ding van Saeftinge moet gaan en het maximum extra provinciaal subsidie in het exploitatietekort voor 1984 te bepalen op 176.000,-. Eén belangrijk onderdeel in de discussie vormen ongetwijfeld drie "PZEM-zaken": de deelne ming in de Vliegasunie; overna me van de gemeentebedrijven Middelburg en de oprichting van Zekatel BV (kabeltelevisie). Zoals bekend gaat de PZEM de conventionele centrales Borssele ombouwen op kolenstook. Na het verbranden van kolen blijft de PZEM met vliegas zitten. Het gaat om zeer grote hoeveelheden. De PZEM is niet de enige "vliegas producent" in Nederland. Er is een organisatie die de gezamen lijke belangen behartigt: de Vlie gasunie BV. Die zorgt b.v. voor de afzet van vliegas voor de vervaar diging van industriële produkten. Gs stellen de staten voor hun" aandeelhouders in de PZEM te machtigen aansluiting te zoeken bij de Vliegasunie. Zoals bekend wil de PZEM in het vervolg niet alleen via het gas- of elektriciteitsnet bij u binnenkomen, maar ook via een kabeltelevisienet. Men wil daartoe een speciale BV oprich ten: "Zekatel" geheten, met een aandelenkapitaal van vijf ton. Om dit mogelijk te maken zouden de staten moeten be sluiten tot wijziging van de sta tuten van de PZEM en tot deel name in het kapitaal van Zeka tel. Een lid van het college van gs heeft laten weten niet in te stem men met het uitbreiden van de PZEM-activiteiten tot kabel-tv. Al jaren^wordt gesproken over de mogelijke overname van de ge meentebedrijven Middelburg door de PZEM en de Watermaat schappij. Nu is het zover dat hier een eindbeslissing over genomen kan worden. Het is de bedoeling dat de zaak per 1 januari a.s. zijn beslag- krijgt. (Kortgeleden werd in deze rubriek al aandacht be steed aan de financiële en (zeer geringe) personele gevolgen van deze beslissing. Of ambtenaren er (nog) warmpjes bij zitten zullen we in het midden laten, maar gs stellen in elk geval voor iets te doen aan de verwar mingsinstallatie in het provincie huis. Met een investering van 60.000,— hoopt men een jaar lijkse besparing op de stookkos ten van 1 5.000,— te bereiken. Zoals gebruikelijk staan tenslotte ook een aantal begrotingswijzi gingen op de agenda. De statenvergadering wordt, zoals gezegd, gehouden op vrij dag 28 oktober a.s. Plaats van samenkomst: statenzaal, Abdij 11 Middelburg. Aanvangstijd- stip 10.00 uur. ledereen heeft vrije toegang. (Men behoeft daarvoor niet persé om 10 uur aanwezig te zijn). Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau vooriichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 informatierubriek van de gemeente tholen Redactie:A/oorlichtingsambtertaar Gemeentehuis Tholen Markt 15 Sint-Maartensdijk Tel 01666 2955 Het Regionaal Educatief Centrum "De Bevelanden Tholen heeft per 1 september 1 983 de zorg voor de Kunstzinnige Vorming op Tholen. In de Meulvliet worden nu reeds een 9-tal kursussen op kreatief gebied verzorgd. Deze kursussen zijn: tekenen en schilderen door Wim van Doorne op maandagavond; Keramiek/potten bakken op dinsdagmorgen, dins dagavond door Wijna Zoutendijk; getouwweven op woensdagmorgen door Anneke van Dijk en boetseren door Gerrit van Engelenhoven op woensdagavond. De lessen zijn voor volwassenen en duren 2 uur per week, 's morgens van 9.30 uur tot 11.30 uur en 's avonds van 1 9.30 tot 21.30 uur. Ook voor kinderen is er een gelegenheid zich met kreatieve middelen bezig te houden. Op de dinsdagmiddag om 16.00 uur verzorgt Wil Koldenhof een kinderatelier. Kinderen vanaf 8 jaar kunnen op dit atelier hun vindingrijkheid en expressiemogelijkheden ontwikkelen. Verschillende thema's dienen hiervoor als uitgangspunt. Het maken van maskers, poppen, muziekinstrumenten enz. Er wordt getekend, gewerkt met klei en gips, er worden dingen gemaakt van oude dozen, blik en ander kosteloos materiaal. Tussen de bedrijven door worden er spelenderwijs allerlei theoretische zaken bijgebracht zoals kleurenleer, perspectief, reliëf e.d. Het R.E.C. heeft het plan binnenkort een dergelijke kursus ook aan te bieden voor volwassenen, met de bedoeling ouders de gelegenheid te bieden inzicht te verkrijgen in de kreatieve handvaardigheid. Dit is uiteraard niet het enige plan dat het R.E.C. heeft met de Kunst zinnige Vorming. Bij aanvang van het kursusseizoen is gebleken dat er op Tholen belangstelling bestaat voor Yoga/bewegingsexpressie. Zo dra voldoende deelnemers (1 2) zich hebben aangemeld (do. en vr. 01660-3194) gaat deze kursus voor een periode van 10 weken van start. Ook wordt er bij het R.E.C. naar de mogelijkheid gezocht een kursus "tekenen en schilderen" in de ochtend- of middaguren te verzorgen en is een kursus "werken met textiel" en een kursus "beeldhouwen" (hakken in steen en hout) in voorbereiding. Door middel van advertenties en publikaties wordt U op de hoogte gebracht. Naast deze kursussen verzorgt het R.E.C. afdeling K V. een oriëntatie- kursus Kunstzinnige Vorming voor het "Baanlozenprojekt Tholen In deze kursus worden door 4 docenten 4 vakken verzorgd. Tekenen en schilderen druktechniekenen werken met textiel boetseren Wanneer deze kursus (op dit moment op de helft) goede resultaten boekt is het R.E.C. van plan deze kursus in het jaarprogramma vanaf 1 januari 1 984 op te nemen. Het kursusjaar van de afdeling K V. bij het R.E.C. loopt van 1 septem ber t/m 31 mei. Deelnemers wordt de mogelijkheid geboden tussen tijds in te stappen. De kosten bedragen 191,25 per jaar voor vol wassenen, exclusief materiaalkosten en 1 20,00 voor scholieren en houders van een pas 65+ (Voor kinderen geen extra materiaalkosten). Heeft U belangstelling of wilt U zich opgeven voor één van boven beschreven kursussen, bel dan op donderdag of vrijdag tijdens kan tooruren, 01660-3194 of kom even langs de Molenvlietsedijk 5A ir Tholen, of bel de overige dagen, eveneens tijdens kantooruren 01100-20547 of 01100-20913. U ontvangt dan van het R.E.C. een folder met uitgebreide informatie. rrtodfihuis Bosstraat 34, Bergen op Zoom, tel. 3 44 12. Adverteritie I.M. 2 Sam. 21 vs. 3. De vraag in bovenstaande tekst is van het allergrootste gewicht en belang en een ieder van de lezers zou deze vraag wel in het hart moeten leven. Hoe komt het toch dat deze vraag bij verreweg de meeste mensen niet leeft? Ze vra gen wel: hoe kom ik in de hemel, hoe wordt ik zalig, hoe raak ik mijn ellende kwijt. En hoewel de ze vragen in andere woorden het zelfde kunnen zeggen als de vraag in de tekst, is de praktijk toch vaak anders. Genoemde vragen draai en om het eigen ik en de goede staat waarin we ons bevinden in tijd of eeuwigheid, het gaat er om dat wij. het aangenaam hebben. Waar staat ze niet bij stil? Bij de oorzaak van de ellende. Daar staat natuurlijk niemand bij stil, u niet en ik niet. Israël heeft er jaren lang overheen geleefd; God strafte niet; men vergat; men dacht dat het voorbij was, wanneer men het al als zonde ervaren had; men zag niet dat de Heere uitstel, tijd gaf om berouw te tonen en zich te bekeren. En wanneer alles zo doorgaat, reist de mens met een onverzoende schuld naar de eeu wigheid, terwijl hij onwetend en zelfs meent in te zullen gaan in de hemel! Wat is het dan nog een wonder wanneer de Heere met Zijn straf fen komt en die als tuchtigingen heiligt door de Heilige Geest aan het hart, zodat de ziel gaat onder zoeken wat de reden is dat deze tegenheden hem overkomen. Da vid mocht in ieder geval tot on derzoek gebracht worden en hij werd uitgedreven in het gebed tot God, om de Heere te vragen in persoonlijk binnenkamer gebed en in openlijke raadpleging van de priester welke Gods wil was, opdat hij ontdekt werd aan de zonde. En de Heere geeft ant woord, een eerlijk antwoord het welk de koning bepaalt bij de bloedschuld van het volk. En wat lezen we dan? Opstand, veront schuldigingen, afweer, morren, verdediging, verklaring, zeggen dat het lang geleden was, dat er een andere koning was, dat het verjaagd was...? Ach vele zwijgza me mensen worden welbespraakt wanneer het er om gaat hun zon den te verdedigen voor God en voor ambtsdragers; voor zichzelf hebben ze het allang goed ge praat. Neen, niets van dit alles bij David. Hij is hierin ook type van Gods ware volk hetwelk de schuld zich mag toeëigenen, zodat het bukt onder veroordelend en be schuldigend recht des Heeren. Daarom ook die vraag tot u: weet u daar ook van, of staat u buiten de kennis van deze zaken? Zie, en dan komt de vraag uit de tekst. Hij weet dat verzoening er niet zomaar is, er moet wat ge daan worden, bewerkt worden. Dat is niet van zijn kant te bepa len. De eisende partij eist voldoe ning en legt ze op. Hier in de tekst de Gibeonieten, die namens de Heere dan de eis op tafel leggen dat bloedschuld alleen met bloed uitgedelgd kan worden! Dat is naar de Schrift, naar Gods inzet ting, naar de wet en naar het recht! We willen dit niet meer, dit schrappen we uit Bijbel, gods dienst en kerkelijk leven; dat blijkt ook in het maatschappelijk leven en de rechtspraak. We wil len geen verzoening door voldoe ning. David vroeg waarmee ver zoening bewerkt moest worden, daarin lag de vraag welke is de eis en het werk der voldoening, wat is de schuld die betaald moet wor den? Ziet u hoe kostelijk en geze gend deze gang is? Ziet u dat de Kerk niet buiten recht om geza ligd wil worden. Dat is de weg van Gods Kerk, zoals ze door de Heilige Geest onderwezen wordt in het binnen ste: rechtsvoldoening. Welk een wondér wanneer dan niet mijn ei gen bloed vloeit, maar een ander in mijn plaats betaalt met Zijn dierbaar bloed! Mijn schuld wordt door een ander betaald, dat leert de Kerk. Christus betaalt. Dat leert Jesaja 53, welk hoofd stuk zonder kennis van deze zaak nimmer verstaan kan worden. Dat ligt ook ten grondslag aan alle Borgtochtelijk werk: rechtsvol doening, zij het in dit geval door een Ander voor mij. David wist uit eigen leven dat dat nodig was; in persoonlijke onder vinding wist Hij daarvan. Maar ook hier als koning van het volk weet hij dat ditzelfde voor Zijn volk geldt en dat er geen andere weg ter verzoening met God is dan in te gaan op de eis van het geschonden recht, van de overtre den wet, van de beledigde God. En wanneer dan de eis komt dan zegt de koning "Ik zal ze geven". O dat in heiliger, geestelijker, wonderlijker zin eens gekend werd dat antwoord van die Meer dere David die zei "Ik zal ze ge ven". Hij gaf voldoening, hoewel Hij de schuld niet maakte. Hij gaf voldoening hoewel Hij de zonde niet beging. In zijn voldoening vindt Zijn Kerk vergeving, be houd, verzoening bij God. Dat de Heere dan deze vraag van de tekst eens in waarneiü in onze zielen wilde leggen en dat het mocht uitdrijven tot kennis van de voldoening, zodat Gods zegen vanuit vereniging met Hem, op basis van het recht, weer ons deel worde. Waar de Heere vanuit ontdekking en kennis der schuld deze vraag vanuit nood des harten doet geboren worden bij Zijn uit verkorenen in het hart, daar gaat de wet eisen, maar daar wordt ook vanachter de wet en het recht vandaan een volkomen genoeg doening schenkende Meerdere David gevonden, in wiens vol doening de ziel verzoening mag kennen met God en vrede in de ziel. Worde dat uit gunst alleen uw deel. Tj. de Jong v.d.m. Poortvliet Ze mocht de Holwerda's graag en als er tijd over was, ging ze er graag een praatje maken. Zo had ze vernomen van de jeugd van de oude dame die bepaald niet over rozen gegaan was. Wat was er vroeger toch een armoe geweest. En dan die ellendige tuberculose. Haar moeder en zusje waren er aan gestorven, zijzelf huid t.b. Mevrouw Holwerda had haar de plekken op haar hoofd getoond, daar was geen haar meer op ge groeid. "Wat het je nooit opgevallen?", had ze gevraagd. "Nee hoor, helemaal niet", had de verzorgster naar waarheid geantwoord. Maar wel was ze een keer in de kapsalon gekomen toen mevrouw Holwerda net onder de kap zou. Ze had gezien dat de kapster de kale plekken met watten had bedekt om verbranden van de hoofdhuid te voorkomen. Maar toen ze opgekamd was, viel er niets meer van te bemerken. In Rustoord terug, hield de directrice haar staande. "Hoe is het ge gaan?" Het meisje vertelde. "Nou", zei zr. v. Veen, "Je weet niet watje wensen moet, maar het zou wel een slag zijn voor haar als het mis ging, die twee zijn zo op elkaar ingesteld". Intussen zat Niske bij het bed van haar man en staarde onafgebroken naar zijn gezicht. Af en toe riep ze zijn naam terwijl ze zijn hand vasthield. Hij reageerde echter niet. Wat had ze veel aan deze lieve man te danken, dacht Niske. Het verleden ging als in een film aan haar voorbij. Hun kennismaking die later op het ijs voortgezet werd. Hun verloving. Ze zag hem zo nog binnenkomen met een fles wijn onder zijn arm. "Wat heb je daar?", had ze gevraagd. "We gaan onze verloving vieren", had hij gezegd. Zo had hij zijn aanzoek geformuleerd. Altijd doortastend was hij opgetreden, na de begrafenis van haar zusje, toen ze het niet meer zag zitten, had hij haar dezelfde dag nog meegenomen naar zijn ouders in Foxhol. En daarna, toen hun huwelijk kinderloos bleef, had hij haar bemoedigd en haar steeds verzekerd dat hij zo gelukkig met haar was. Het had haar geholpen er in te berusten. O, als ze hem nu maar niet hoefde missen, al was hij helemaal hulpbehoevend, ze wilde alles wel voor hem doen! Maar ze had vroeger al teveel zieken en stervenden meegemaakt om wel te kunnen zien dat het met Frans achteruitging. Af en toe kwam er een zuster om de hoek kijken, de dokter was ook alweer geweest. "Kunt u niets doen?" 'had ze gevraagd. "Er zijn altijd nog dingen waar wij machteloos tegenover staan, mevrouw", had hij ernstig gezegd. "En als hij bijkomt, is hij hoogstwaarschijnlijk geheel verlamd. Ik weet niet of je dat iemand mag toewensen. Maar het valt niet mee om elkaar na een heel leven te moeten missen hè? Hoe lang was u eigenlijk met elkaar getrouwd?" "Eergisteren vijftig jaar dokter". "Zozo, dat is een tijd. dat houden de meeste mensen tegenwoordig niet vol". "Nee, zeker niet, zegt u dat wel" beaamde Niske, "maar o, ik heb er zo'n fijne man aan gehad!" - "Dan heeft u dus een mooie tijd waar u op terug kunt kijken". Niske knikte. Ze vecht tegen haar tranen, de arts merkte het. "U bent erg flink hoor". Hij legde even troostend zijn hand op haar schouder voor hij de deur uitliep en voelde intens medelijden. Hoofdstuk 4 Niske voelde zich "bevroren" zoals ze het zelf uitdrukte. Het was net of ze het zelf niet beleefde. Als in een droom was alles gepasseerd. De begrafenis had gisteren plaatsgevonden. De pastoraal medewerker van het huis had een korte rouwdienst gehouden in het kapelletje en had haar troostend toegesproken, maar ze kon zich niet meer herinneren wat het geweest was. Eén gedachte had haar steeds beheerst: FLINK ZIJN! Er was veel belangstelling geweest, veel mensen van het huis en van de fabriek. Mijnheer Monnega had gesproken op het graf en zijn vroegere werknemer geprezen om zijn werklust en doorzettingsvermogen. Ze zou straks eens kijken naar de condoleantielijst, wie er allemaal geweest waren. Langzaam begon het besef tot haar door te dringen dat Frans er niet meer was en nooit meer haar zorg nodig zou hebben. Ze betrapte zich erop dat ze steeds naar de klok keek of het al tijd was om hem te helpen of naar bed te brengen. Grote gaten waren in haar dagelijks leven gevallen. De directrice had haar gevraagd of ze vanmorgen weer beneden bij de koffie wilde komen, maar ze was liever nog boven gebleven. "Ik moet het allemaal eerst nog een beetje verwerken" had ze gezegd en dat had de directrice best begrepen. "Maar niet te lang wëgblijven hoor. had ze gezegd, we moeten weer verder, en uw tafelgenoten kijkjen naar u uit". Na een paar dagen had ze het aangedurfd en wastze weer naar beneden gegaan. Hartelijk werd ze begroet. "Goud, daj dr weer binn. kop d'r veur helden heur!", had mevrouw Kemminga gezegd. Niske had geg limlacht. Ze bedoelden het allemaal zo goed, de meesten van hen hadden het ook ai meegemaakt. De mannen stierven meestal eerder dan de vrouwen. Zes van de acht aan haar tafeltje, telde ze, waren ook weduwe. Al was ieders huwelijk niet zo goed geweest als het hare, je bleef toch maar alleen achter. Even dwaalden haar ogen naar de mannentafel. De plek waar Frans gezeten had, was alweer ingenomen door een nieuwe. Het was hard. maar zo ging dat. Sterfgevallen kwamen zo vaak voor dat er niet lang over nagepraat werd. En de opnamelijst was lang genoeg. Nu ze alleen was, zou ze ook maar eens naar de welfaremiddag gaan, misschien was er iets wat ze kon doen, borduren of zo. Ze moest haar tijd opvullen, niet iedere keer naar de klok kijken. De dagen regen zich aaneen en een paar maanden later waren de lege plekken in haar bestaan grotendeels opgevuld met allerlei aktviteiten. Zr. An had haar zoveeü mogelijk afleiding proberen te geven, ze deed mee met sjoelwedstrijden en gymnastiek. Ook was zr. An komen praten over een eenpersoonskamer, ze zou deze tweepersoons moeten verlaten, er zou een nieuw echtpaar komen. Och, ze wist dat haar dit te wachten stond en waardeerde het dat ze nog zolang op deze kamer had mogen blijven, wel was het mikschien beter dat ze verhuisde. Elke ochtend dat lege gevoel als ze naar het andere bed keek

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7