THOLEN DERWIJS NIP, een nationaal belang Huurders, let op uw zaak Isolatie, wat levert dat op informatierubriek van de gemeente tholen DONDERDAG 3 NOVEMBER: KERNBEZOEK OUD-VOSSEMEER MAANDAGMIDDAG BEHANDELING BEGROTING 1984 Operaconcert VRIJDAG: ARTIESTEN AVOND IN OUD-VOSSEMEER SPORTIEVE REKREATIE VOOR BAANLOZEN VOORTAAN OP WOENSDAG WAT LIGT TER INZAGE? Vandaag laatste dag van energietentoonstelling in Oud-Vossemeer Donderdag 20 oktober 1983 EENDRACHTBODE 5 "\vl^ Zaterdag 29 oktober 1 983 om 20.00 uur Holland Huis te Scherpenisse SPREEKUUR BEN W ARTIESTENAVOND SPREEKUUR WONINGSTICHTING Vervolg op pag. 7 Vanaf dinsdag j.l. werd in het dorpshuis "De Vossenkuil" te Oud-Vosse meer een energietentoonstelling gehouden door de Coördinatiegroep Zee land (C.E.Z.). Vandaag is de laatste dag. Vanmiddag van 15.00 tot 17.30 uur en vanavond van 19.00 tot 21.00 uur bent u nog van harte welkom. De toegang is gratis. Op de tentoonstelling is alle beschikbare kennis op het gebied van energiebesparing bijeengebracht. Ga beslist even kijken! Kierenjacht Doe-het-zelven Ramen "Tau! teenies Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdi|k Tel 01 666-2955 Maandag 24 oktober a s. komt de Thoolse gemeenteraad voor wat wellicht de belangrijkste vergadering van dit jaar is bijeen in het ge meentehuis te Sint-Maartensdijk. Tijdens deze openbare vergadering die om twee uur begint wordt de gemeentebegroting voor 1 984 be handeld. Tijdens de vorige raadsvergadering van 10 okto"ber j.l. heb ben de vijf raadsfrakties hun algemene beschouweingen over de be groting 1 984 aangeboden. In afwijking van voorgaande jaren hebben de raadsfrakties deze week de antwoorden van het kollege van burge meester en wethouders schriftelijk ontvangen. Waarschijnlijk kunt u deze week al een en ander vernemen via de plaatselijke en regionale pers. De vergadering van aanstaande maandag begint dan ook direkt met de re- en duplieken: m.a.w. de raadsfrakties reageren op de schriftelijke beantwoording van het kollege en het kollege gaat daar zo nodig weer op in. Uiteindelijk moet een en ander leiden tot de vaststelling van de gemeentebegroting 1 984. Het is zeer waarschijnlijk dat de raadsvergadering aan het eind van de middag zal kunnen worden gesloten. In het verleden werd de verga dering rondom etenstijd geschorst en 's avonds omstreeks 19.00 uur heropend. Naar verwachting zal dit dus nu niet het geval zijn. Nadat de begroting al dan niet gewijzigd zal zijn vastgesteld, krijgt de gemeen teraad nog een aantal belastingvoorstellen te verwerken: Hondenbelasting Voorgesteld wordt een trendmatige verhoging van 3 Vi%. Daarmee zouden de tarieven als volgt wijzigen. Van 37,50 naar ƒ39, voorde 1e hond van een houder. Voor de 2e hond van een houder wordt het tarief verhoogd van 63,50 naar 66,en voor de 3e hond van 89,50 naar 93,Door de verschillende afrondingen naar boven komt de verhoging neer op circa 4%. Rioolrechten Ook hier wordt een verhoging met 3Vi% voorgesteld. Deze verhoging brengt de navolgende wijzigingen teweeg. Het recht wat van de eige naar wordt geheven per aansluiting gaat van 24,— naar 24,80. Het recht te heffen van de gebruiker bij een waterafname van minder dan 75 m3 per jaar van 1 2,— naar 1 2,40 van 75 m3 t/m 1 50 m3 per jaar van 24,naar 24,80 en van 1 51 m3t/m225m3 per jaar van ƒ36,- naar ƒ37,20. Beg raaf rechten Een trendmatige verhoging van deze tarieven met 3Vi% geeft het volgende resultaat. De begraafrechten gaan van 83,— naar 86,—, het verzorgen van begrafenissen van gemeentewege van 223,50 naar 231,50 het onderhoud van voorwerpen op graven van 28,— naar 29,— per jaar, de uitgiften van eigen graven van 181,— naar 1 87,50, het gebruik van de aula van 80,— naar 83,—, het op baren in de aula per dag van 30,— naar ƒ31,—. Legestarieven De meeste tarieven gaan, rekening houdende met afrondingen, met maximaal 3Vi% omhoog. Enkele tarieven worden niet gewijzigd. Zo worden de leges voor bouwwerken tot 80.000,niet verhoogd. Voor duurdere bouwwerken wordt echter een geringe verhoging toe gepast die voor de duurste böüww'erfc'en tót 7% kan oplopen. 0 nroerend-goedbelasting In verband met de hertaxatie van de verschillende objekten is voor 1 983 besloten geen tariefsverhoging toe te passen. Om de lastendruk voor de burgers zoveel mogelijk te beperken stellen burgemeester en wethouders voor 1 984 geen trendmatige verhoging toe te passen, doch slechts een aanpassing het tarief met 1 Dit komt er op neer, dat het op 8,85 berekende tarief voor 1 983 wordt verhoogd tot 8,94 per heffingseenheid van 3000,— waarde. Het tarief voor de gebrui ker wordt dan 4/9 hiervan of ƒ3,97 en het tarief voor de zakelijk gerechtigde (eigenaar 5/9 deel oftewel 4,97. Reinigingsrechten De heffing van reinigingsrechten staat de laatste jaren zowel bij de rijksoverheid, alswel op gemeentelijk vlak sterk in de belangstelling. De rijksoverheid adviseert voor wat betreft de reinigingsrechten voor be drijfsafval een dekkingspercentage van 1 00% en voor het verwerken en ophalen van huisvuil een percentage van 90%. De laatste jaren zijn de gemeentelijke rechten behoorlijk gestegen (denk maar aan de verhoging van 10% van alle rechten gedurende een periode van vier jaar, doch de dekking van 1 00% voor bedrijfsafval en 90% voor huisvuil is nog lang niet bereikt. Voor 1984 wenst het kollege de rechten voor het storten met banden wagens met 25% te verhogen, zodat het per storting 31,25 wordt. Het storten met een bestelauto of busje gaat van ƒ11,— naar 1 2,—, met een vrachtauto van 38,— naar 42,— en het pakje vuilniszakken van 26,— naar 27,—. m.m.v. Helma Laro sopraan Rinus van Gorsel bas bariton Lenny Vis piano Helma Laro deed in 1971 eindexamen solozang aan de Roos- endaalse muziekschool. Na verdere studie bij mevrouw Herna- dy-van Bueren werd zij lid van het opera-ensemble Belcanto- rium te Bergen op Zoom waaraan zij al vaak haar medewerking heeft verleend. Rinus van Gorsel is geen onbekende in onze regio. Hij is zijn zang studie begonnen bij mevrouw Hernady- van Bueren in Bergen op Zoom. Vervolgens studeerde hij aan het Belgisch Muziekcollege te Antwerpen waar hij in 1979 slaagde in de hogere graad. Volgend jaar hoopt hij de Vervol- makingsgraad aldaar te behalen. Hij is sedert 1 975 lid van het eerdergenoemde opera-ensemble. Hij is reeds diverse malen opgetreden als gast-solist bij diverse koren in en buiten de regio en wil nu zelf concerten gaan verzorgen, hetgeen gezien zijn uitgebreid repertoire zeker zal slagen. Lenny Vis studeerde aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag bij Gerard van Blerk en zette haar studie gedurende twee jaar voort aan de Liszt- academie te Boedapest. Tijdens het concert zullen onder andere werken worden uitge voerd van: Mozart, Lortzing, Verdi en Donizetti. Kaarten 10,— p.p. en 6,50 voor jongeren tot 1 8 jaar en 65-plussers, zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij mevr. P.C. Hage-Jansens, Weststraat 1 te Scherpenisse, tel. 01666-2493. Het concert is georganiseerd door de beheerskommissie van het Holland Huis. Op donderdag 3 noverpber a.s. wordt in het dorpshuis "de Vossen- kuil" te Oud-Vossemeer een zogenaamd kernbezoek gehouden Tij dens een kernbezoek komen burgemeester en wethouders en de raadsleden naar een bepaalde woonkern (in dit geval Oud-Vossemeer) toe. Reden hiervan is dat het gemeentebestuur graag temidden van de bevolking wenst te staan en die bevolking zoveel mogelijk bij het bestuur wenst te betrekken. In het verleden droegen de kernbezoeken het karakter van een open baar spreekuur. Individuele burgers, bestuurders van verenigingen, organisaties en instellingen maakten in het openbaar opmerkingen, stelden vragen, uitten kritiek of gaven (en ook dat komt voor) een pluimpje weg. Vorig jaar werd begonnen met een nieuwe serie kern- bezoeken. De nieuwe serie heeft een wat andere opzet als voorheen Getracht wordt het openbare gedeelte zo kort mogelijk te houden. Onder het openbare gedeelte wordt verstaan het in het openbaar stellen van vragen en het maken van opmerkingen. Zo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot het verdelen van de aanwezigen in kleine groepjes. Bij elk groepje zullen zich dan een of meerdere gemeentebestuurders aansluiten, zodat er een informele en gezellige diskussie kan ontstaan. Ook nieuw is het gegeven dat de kernbezoeken niet specifiek bedoeld zijn voor de inwoners van de kern waar het bezoek wordt gehouden. Ook inwoners van andere kernen zijn van harte welkom. Eeveneens op 3 november hoorzitting over het bestemmingsplan "Kom" Oud-Vossemeer Het kernbezoek in Oud-Vossemeer verloopt toch nog even anders als anders. Het kernbezoek wordt namelijk gecombineerd met een hoor zitting over het bestemmingsplan "Kom" Oud-Vossemeer. Volgende week leest u over dit plan uitgebreid in deze rubriek. Nu in het kort even het volgende: Voor de bebouwdde kom van Oud-Vossemeer zijn momenteel ver schillende uitbreidings- en bestemmingsplannen van toepassing. Het huidige komplan bijvoorbeeld heeft slechts betrekking op het gebied gelegen tussen de kerkring, Raadhuisstraat, Rooseveltstraat en Ken- nedystraat. Dit betekent in de praktijk dat het gemeentebestuur onvol doende juridische middelen heeft om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan. Reden om een nieuw bestemmingsplan in voorbereiding te nemen waaronder de totale bebouwde kom van Oud-Vossemeer valt. Het karakter van het nieuwe plan is veel meer dat van een beheersplan: er worden weinig ingrijpende maatregelen in voorgesteld. Het plan richt zich voornamelijk op het handhaven van bestaande strukturen en bebouwingen. Zoals geschreven, volgende week zullen wij uitgebreid op het nieuwe komplan ingaan. Dus 3 november: hoorzitting komplan en kernbezoek De gecombineerde hoorzitting voor het komplan en het kernbezoek begint om 1 9.30 uur. Het gemeentebestuur hoopt dat er veel belang stelling zal bestaan van de zijde van belanghebbenden met betrekking tot het komplan en van individuele burgers, bestuurders van vereni gingen, organisaties en instellingen voor wat betreft het kernbezoek. U weet het: U bent van harte welkom! De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 24 oktober 1 983 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders J. Versluijs, L.J. Koopman en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00 - 1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Op vrijdag 21 oktober a.s. organiseert de beheerskommissie van het dorpshuis "de Vossenkuil" te Oud-Vossemeer een: Met medewerking van Bob Vrieling, conferencier, zanger en presentator en voorts met Greg Meadow, Gill Ricardo en The Dreamband. Deze avond begint om 20.00 uur. Entree: 9, PP 6,50 voor 65+ en beneden 1 8 jaar. Voorverkoop kaarten: J. Hommel, Raadhuisstraat 38, tel. 01667-2105 G. Timmermans, Hofstraat 24, tel. 01 667-21 48. Sedert 16 september hebben mensen zonder werk de mogelijkheid gratis een uurtje sportief bezig te zijn. Onder leiding van rekreaties- portleider André Smulders vindt deze aktiviteit plaats in sportzaal 'de Wellevaete' in Sint Annaland. Het projekt is toegankelijk vooralle baanloze vrouwen en mannen uit de gemeente Tholen. Tot op heden was de belangstelling zeer beperkt. Dit is mogelijk te wijten aan het tijdstip waarop het sportuurtje plaats vond. (vrijdagochtend). Om die reden is voor de sportieve rekreatie voor haanlozen een nieuwe dag en ander tijdstip vastgesteld. Met ingang van volgende week: elke woensdag van 1 31 5- tot 14.15 uur. Je bent van harte welkom. Het bestuur van de stichting Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30 - 1 2 00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. Voorbereiding bestemmingsplan De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 21 okto ber 1983 voor een ieder ter secretarie van de gemeente, Markt 1 -5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 10 oktober 1 983, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor een gebied aan de Hogeweg 1 3 te St. Maartensdijk. De begrenzing van dit gebied staat aangegeven op de bij bovengenoemd be sluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekening. Sint-Maartensdijk, 20 oktober 1983 De burgemeester voornoemd E. Baerends. Toen in 1978 de regering het Nationaal Isolatie Program ma instelde was de doelstel ling om in 1990 2'A miljoen woningen te hebben geïso leerd en daarmee een grote energiebesparing te bereiken. Vandaag de dag is die doel stelling nog niet gewijzigd. Het Nationaal Isolatie Pro gramma draagt ook zorg voor de inhoud van deze pagina. Het NIP wordt begeleid door een stuurgroep waarin behal ve de ministeries van Econo mische Zaken en van Volks huisvesting. Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer zit ten: de Gasunie, de Vegin en de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). Het dagelijks werk voor deze stuurgroep wordt, verricht door het Stafbureau Natio naal Isolatie Programma in Rotterdam. Behalve deze instellingen zijn er nog meer instanties werkzaam op het gebied van voorlichting over energiebe sparing in het kader van het NIP: Bouwcentrum. Rotterdam; Stichting Voorlichting Ener giebesparing, Nederland SVEN, Apeldoorn: Nationale Woningraad, Almere en het Ned. Christ. Instituut voor Volkshuisvesting NCIV, De Bilt. Na die prachtige, warme zomermaan den is het maar nauwelijks voor te stellen, maar het is echt waar: het stookseizoen staat voor de deur. Vol gens sommigen wordt het een strenge winter, anderen houden het op: het kan vriezen, het kan dooien. Hoe dan ook, de dag dat de kachel of c.v. weer aan moet komt met rasse schreden naderbij. Hoe bent u op de winterperiode voorbe reid? Een paar warme truien en een dik ke jas, prima. En uw huis, zit dat er al warmpjes bij? Wie nog helemaal niet of slechts voor een deel zijn huis heeft geï soleerd kan er nu nog vóór de winter bij zijn. Het vergt natuurlijk wel enige in vestering, maar nu isoleren kan u tien tallen guldens besparen op uw energie rekening en u heeft uw geld snel terug verdiend. Het allereerste waar je aan denkt is wel de 'kierenjacht'. Onder deuren, langs ko zijnen, door slechte raamsluitingen, op veel plaatsen komt een stroom koude lucht ons huis binnen. Er zijn veel ma nieren om die luchtstroom buiten te hou den. Maar pas op: mens, dier en gastoe- stel hebben wel verse lucht nodig. Wie zijn huis dus goed kierdicht maakt moet regelmatig bewust ventileren. Het plezierige van deze eerste stap naar energiebewuster stoken is wel dat je het. allemaal zelf kunt doen. Het opsporen is weliswaar een secuur werkje, maar voor iedereen te doen. En het verhelpen van tocht is zelfs voor een beginnend doe- het-zelver aan te pakken. In elke doe- het-zelfzaak zijn talloze hulpmiddelen en materialen te krijgen om het tochtpro- bleem bij u thuis voor een redelijk be drag uit de wereld te helpen. Bovendien zal men u daar graag met raad en daad terzijde staan als u met vragen zit. Niet alleen het oplossen van het tocht- probleem kunt u zelf doen. Ook echte isolatiemaatregelen zijn voor doe-het- zelvers in een aantal gevallen aan te brengen. Voor andere zaken zal de hulp van de vakman onontbeerlijk zijn. Laten we het huis eens afgaan en kijken wat zelf gedaan kan worden en waar voor beslist vakkundige hulp nodig is. Beginnen we bij het dak: isolatie van een schuin dak aan de binnenkant (op de zolder dus) is een karweilje voor de doe- het-zelver. Gebruikt u zolder of vliering niet, dan kunt u misschien ook volstaan met het bedekken van de zoldervloer met een isolatielaag. Ook een plat dak is voor een doe-het-zelver aan te pakken. De isolatielaag moet in dat geval boven op de bestaande daklaag worden aange bracht. Gaan we naar de muren van het huis: dat is een aanzienlijk moeilijker geval voor de doe-het-zelver. Heeft het huis een spouw, dan zal de vakman eraan te pas moeten komen. Alleen in het geval van massieve muren bestaat de moge lijkheid aan de binnenkant zelf isolatie aan te brengen. Maar een huis bestaat uit meer dan mu ren, er zit ook glas in en vaak zogenaam de borstweringen. Voor die laatste is in veel gevallen een radiator van de c.v. geplaatst. Als deze borstwering niet wordt aangepakt, gaat veel warmte van de radiator vrijwel rechtstreeks naar buiten. Een eenvoudige isolatielaag tus sen borstwering en radiator brengt dan uitkomst en bespaart erg veel. Wat de ramen betreft zijn er twee moge lijkheden: dubbelglas of voorzetramen. Voor de doe-het-zelver is het laatste een karwei waar wel enige handigheid voor nodig is, maar zeker niet onmogelijk. En het maakt in de energiebesparing niet uit of u dubbelglas laat aanbrengen of voorzetramen plaatst. In de besparing in uw portemonnee daarentegen wel. Er zijn tegenwoordig verschillende syste- Er is een tijd geweest dat de overheid zowel voor eigen woningen als voor huurwo ningen aanzienlijke subsidies kon geven om isolatievoor zieningen aan te brengen. Die tijd is helaas voorbij. Gelukkig voor hen hebben al veel eigenaar-bewoners de nodige voorzieningen kun nen treffen, maar bij de huurwoningen ligt dat an detsDat is dan ook dè reden dat voor het isoletèh van hüUtwonirïgeh Mg Wél subsi dié Wórdt gègéVéh. Veel eigenaren van huurwo ningen hebben inmiddels al plannen gemaakt om hun woningbestand te isoleren, maar nog lang niet overal wordt aangepakt. Dat kan voor de huurders erg verve lend zijn, want wie wil het 's winters zonder al te hoge stookkosten niet behaaglijk warm hebben? We zouden huurders, die nog hièt in één geïsoleerd huis Wóhëh, hnaar dat Wel graag zoüdèn willen, van deze plaats Willen optoêpen om gezamenlijk eens te gaan pra ten met de huisbaas. Het be staan van subsidies en de mo gelijkheid van leningen kun nen argumenten zijn om hem te overtuigen. Uiteraard be tekent deze comfortverbete- ring van uw huis wel dat u meer huur moet gaan beta len. Maar daar tegenover staat een lagere gasrekening. Is uw huiseigenaar niet be reid of in staat isolatie aan te brengen, dan ktiht U mogelijk een aantal voorzieningen zelf aanbrengen. Daarovet be taalt u dan natuurlijk geen huurverhoging. Meer hierover leest u in de brochures van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieube heer „Isolatie van huurwo ningen hoe zit dat nu pre cies?" en Isoleren huurwo ningen, wat kan ik besparen en hoe kaart ik het aan?". De brochures zijn gratis ver krijgbaar bij het ministerie, telefoon 070-264201, Bureau Beheet en Distributie, toestel 2983 of 2301. men van voorzetramen- in de handel, waarbij een uitvoerige beschrijving wordt geleverd. Dubbelglas moet u aan de vakman overlaten. Houden we in het rijtje van isolatiemo gelijkheden nog de vloeren en de leidin gen over. Via de houten of betonnen vloer van uw huis gaat eveneens warmte verloren. Met betrekkelijk eenvoudige en goedkope maatregelen is daar iets aan te doen. Bij elke doe-het-zelfzaak zijn materialen te krijgen om de begane grondvloer aan de onderkant (dus in de kruipruimte) te isoleren. Datzelfde geldt overigens voor de materialen om de lei dingen van centrale verwarming (en warm water) te isoleren. Loopt zo'n lei ding door een onverwarmde ruimte, dan gaat bij het transport van het warme wa ter daardoorheen veel van de warmte verloren. Een simpel jasje om de leiding scheelt een stuk. Hiernaast treft u een overzicht aan waarin kosten en besparing naast elkaar zijn gezet. Over doe-het-zelven heeft het ministerie van Volkshuisvesting een handige brochufe gratis voor u klaarlig gen. De titel; Isolatie wat doen we zelf" Bestellen via telefoon 070-264201, toestel 2983 of 2301. Aan elke isolatievoorziening hangt een prijskaartje. Tegenover wat u moet beta len staat echter ook een bedrag dat u be spaart op uw stookkosten. De gasprijs be draagt op dit moment 58,6 cent per ku bieke meter en zal misschien nog hoger worden. In de doorsnee eengezinswo ning met centrale verwarming wordt jaarlijks 3000 kubieke meter gas ver stookt, ofwel een bedrag van ruim /"1750,-. Hieronder leest u wat elke voor ziening ongeveer kost wanneer u het zelf doet of de vakman inschakelt en hoeveel aardgas u per geïsoleerde vier kante meter jaarlijks bespaart. Kosten Dak: zelf ƒ10 - ƒ25 vakman ƒ40 Spouwmuur: vakman ƒ16 - ƒ28 Besparing 10 m3 per m2 (verw. zolder) 6 m3 per m2 (onverwarmd) 10 m3 per m2 Massieve muren (binnen) zelf ƒ25 vakman ƒ50 - ƒ75 9 m3 per m2 Massieve muren (buiten) vakman ƒ120 - ƒ140 13 m3 per m2 Dubbelglas vakman ƒ200 Voorzetramen zelf ƒ60 - ƒ100 vakman ƒ150 Vloerisolatie zelf ƒ10 vakman ƒ40 15 30 m3 per m2 woonkamer 20 m3 per m2 slaapkamer idem als dubbelglas 5 m3 per m2 Leidingisolatie (in onverwarmde ruimten) zelf ƒ5 - 8 9 m3 per meter leiding v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5